Archiwum - klasy pierwsze - 2017/2018


Bezpieczna droga do szkoły

 


  W dniu 19 czerwca nasi najmłodsi uczniowie udali się na rynek, gdzie Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim, wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji, oraz panią prezydent zaprezentowali niecodzienne autobusy. Pojazdy są oklejone pracami plastycznymi ostrowskich uczniów, które zostały wyłonione w konkursie „Bezpieczna droga do szkoły". Propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze było myślą przewodnią konkursu plastycznego, który wraz z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim ogłosił Miejski Zakład Komunikacji. W tym roku w konkursie wyróżniono 48 prace uczniów ostrowskich szkół podstawowych.
  Nagrodzone prace w konkursie „Bezpieczna droga do szkoły", zostały nadrukowane na autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji. Pojazdy oklejono pracami plastycznymi pierwszoklasistów. Pojawiający się na ulicach miasta „Bezpieczny Autobus" ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o zasadach zachowania bezpieczeństwa na drodze.
  Dzięki takim akcjom dzieci będą potrafiły uniknąć sytuacji stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia i życia, oraz zachować się w odpowiedni sposób na drodze w sytuacjach kryzysowych.

 

 

 

 

NAJLEPSZY CZYTELNIK

 

 

  W okresie całego roku szkolnego najmłodsi korzystali z zasobów biblioteki szkolnej. Najmłodsi uczniowie którzy wypożyczyli i przeczytali największą ilość książek zostaną nagrodzeni na koniec roku szkolnego.

 

 

 

 

KONKURS MISTRZ KALIGRAFII

 

 

  W II okresie uczniowie klasy Ia oraz Ib brali udział w konkursie „Mistrz kaligrafii”. Uczniowie prowadzili specjalnie przeznaczone do tego konkursu zeszyty do których wklejali raz w tygodniu, przygotowany przez panie wychowawczynie tekst. Następnie przepisywali całość starannie. Wyniki zostaną ogłoszone na koniec roku szkolnego.

 

 

 

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

 

 

W dniu 06 czerwca odbył się konkurs „Pięknego Czytania” dla najmłodszych. Chętni uczniowie klasy I a oraz I b przez 4 minuty czytali wcześniej przygotowane własne teksty. Komisja oceniała płynność czytania oraz intonację. Wyniki zostaną ogłoszone na koniec roku szkolnego.

 

 

 

 

Nasi najmłodsi uczniowie na wycieczce we Wrocławiu

 

 

  W dniu 11 czerwca uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę szkolną do Wrocławia. Na miejscu na najmłodszych czekało wiele atrakcji, po których oprowadzała najmłodszych pani przewodnik.
  Dzieci mogły przejechać się kolejką gondolową „Polinką”, która przewiozła dzieci przez Odrę. Ponadto uczniowie mogli wykazać się w spostrzegawczością poszukując krasnali na wrocławskich ulicach. Następnie najmłodsi wzięli udział w warsztatach, samodzielnie wykonywali lizaki w manufakturze „Cukier lukier”. Po tej chwili słodkości, była chwili wytchnienia w Mc donald’s.
  Uczniowie odwiedzili także Stare Jatki, historyczną uliczkę na Starym Mieście. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszył się wizyta w „Kolejkowie”. Najmłodsi mogli podziwiać największą w naszym kraju makietę kolejową z jeżdżącymi miniaturowymi pociągami. Każdy z uczniów miał, także okazję do zakupu drobnych pamiątek. Wyjazd uczniów oraz poznanie zabytków i ciekawych miejsc jakie znajdują się w stolicy Dolnego Śląska to główny cel, który przyświecał tej wycieczce.

 

 

 

Klasa 1a i 1b z wizytą u stomatologa

 

 

  W dniu 06 czerwca klasa 1a, a klasa 1b 04 kwietnia w ramach profilaktyki wybrała się do gabinetu stomatologicznego pani Alicji Borowiak. Celem spotkania było przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Pani stomatolog zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu, wyjaśniła jak leczy się zęby. Następnie opowiedziała o tym jak należy dbać o higienę jamy ustnej a także skontrolowała zęby uczniów. Na zakończenie wręczyła dzieciom kolorowe naklejki zachęcające do dbania o piękny uśmiech

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdrowe Śniadanie-podsumowanie akcji

 

 

  Wspierając ogólnopolski program edukacyjny "Śniadanie Daje Moc", zgodnie z tradycją 1 dzień w miesiącu nazywany był Dniem Zdrowego Śniadania. I tak każdego miesiąca wszystkie pierwszaki jadły w szkole "Zdrowe Śniadanie". Na stołach pojawiły się zdrowe kanapki, przekąski i oczywiście warzywa i owoce! Celem programu było zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania.

 

 

 

 

 

Zdrowe Śniadanie

 

 

  Kontynuując Ogólnopolski Program Edukacyjny "Śniadanie Daje Moc", zgodnie z tradycją 1 dzień w miesiącu nazywamy "Dniem Zdrowego Śniadania". I tak 23 marca wszystkie pierwszaki jadły w szkole Zdrowe Śniadanie. Na stołach pojawiły się zdrowe kanapki, przekąski i oczywiście warzywa i owoce!

 

 

 

Zdrowe śniadanie

 

 

  O tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia wiedzą wszyscy. Od października do grudnia 2017 uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacyjnym Śniadanie daje moc. W ramach akcji wykonywali wiele rozmaitych zadań, zdobywając cenne informacje o roli prawidłowego żywienia. Przystępując do programu wzięliśmy również udział w konkursie. Przygotowana przez nas wypowiedź : Przygotowując rano śniadanie… została doceniona i wyróżniona przez jury konkursu.
  Kontynuując ten niezwykle ważny temat postanowiliśmy zatem 1 dzień w miesiącu nazwać Dniem Zdrowego Śniadania. I tak 19 stycznia wszystkie pierwszaki jadły w szkole Zdrowe Śniadanie. Na stołach pojawiły się zdrowe kanapki, przekąski i oczywiście warzywa i owoce!

 

 

 

 

 

 

 

 

Najmłodsi w akcji masowego czytania ”Jak nie czytam, jak czytam”

 

 

  Dnia 10 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły w tym uczniowie klas 1a i 1b wzięli udział w ogólnopolskiej akcji ”Jak nie czytam, jak czytam”, której ideą była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
 Punktualnie o godzinie 10.00 uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się na boisku szkolnym, gdzie wspólnie czytali książki. Pośród chętnie czytanych utworów nie zabrakło lektur szkolnych, książek naukowych, jak i bestsellerowych powieści ostatnich miesięcy. Uczniowie chwalili się książkami, które przynieśli na akcję, prowadzili rozmowy o swoich ulubionych autorach a także czytali w grupach. Choć akcja nie trwała długo to pokazała, że czytanie to jedno z najważniejszych czynności jakie ma wpływ na rozwój człowieka, a zwłaszcza w wieku szkolnym.

 

 

 

 

Uczniowie Ib odwiedzili Muzeum 3D

 

 

  Uczniowie klasy 1b, w ramach ścieżki edukacji regionalnej wybrali się do Muzeum 3D w Ostrowie Wielkopolskim. Wyruszyli w podróż w czasie, po dawnym Ostrowie pierwszych dekad XX wieku. Wędrówkę rozpoczęli od witryny Księgarni Stefana Rowińskiego. Uczniowie mogli zobaczyć dawne sklepy i zakłady usługowe z charakterystycznymi dla epoki wystrojem i asortymentem. Mogli wejść do zakładu fryzjerskiego tamtych lat. Następnie zasiedli na widowni starego kina, w którym obejrzeli pierwszy raz publicznie pokazywane filmy utrwalone kamerą. Na zakończenie spaceru zagościli w Cafe Muzeum, stylizowanej na kawiarnię z początku XX wieku. To była wspaniała lekcja, edukacji regionalnej dla najmłodszych.

 

 

 

 

Uczniowie na przedstawieniu „Ach, ta Pippi”

 

 

  30 maja uczniowie klas pierwszych (a i b) odwiedzili Ostrowskie Centrum Kultury w celu obejrzenie przedstawienia pod tytułem "Ach, ta Pippi", przygotowanego przez Narodowy Teatr Edukacji . Uczniowie z  zainteresowaniem obejrzeli perypetie głównej bohaterki i jej przyjaciół, żywiołowo reagowały na wydarzenia na scenie, a na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami. Postać Pippi ukochana przez kolejne pokolenia, nadal uczy odważnego wyrażania myśli, humoru, niebanalności, odwagi i nie poddawania się w najtrudniejszych sytuacjach.

 

 

 

 

Najmłodsi uczestniczyli w teście Coopera

 

 

  W dniu 28 maja w naszej szkole w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Promowania Sprawności Fizycznej przeprowadzony został V Ostrowski Test Coopera, który określa kondycję fizyczną. Nasi najmłodsi uczniowie z klasy 1a oraz 1b, także wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Wszyscy uczestnicy otrzymali numery startowe, a po wykonaniu próby wytrzymałościowej również certyfikat potwierdzający udział i zawierający wynik testu - 12 minutowego biegu. Dla uczniów z klas pierwszych było to ogromne przeżycie połączone ze sporym wysiłkiem fizycznym.

 

 

 

 

Dzień Matki w klasach pierwszych

 

 

  Maj wiąże się z piękną tradycją związaną z pamięcią o naszych matkach.  24 i 29 maja uczniowie klas 1a oraz 1b, przygotowali uroczystości z okazji Dnia Matki.
  Dzieci w ten szczególny sposób podziękowały za miłość, którą otrzymują każdego dnia. Najmłodsi uczniowie przedstawili zebranym mamom swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne. Na koniec każda mama otrzymała prezent, własny portret samodzielnie przygotowany przez swoją pociechę. Uroczystości przebiegły w bardzo miłej i "ciepłej" atmosferze.

 

 

 

 

 

MAGIA LICZB W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9

 


  23 maja 2018r. uczniowie klasy 1a i 1b – Aleksandra Górska oraz Filip Kliber, reprezentowali naszą szkołę podczas XVIII Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego „Magia Liczb” . Konkurs adresowany był do uczniów klas I-III, a zadaniem każdego z uczestników było rozwiązanie 8 skomplikowanych zadań w czasie 45 minut. Nasi zdolni matematycy poradzili sobie doskonale i chociaż nie udało im się zdobyć tytułu laureata, to i tak gratulujemy im wspaniałych umiejętności matematycznych!

 

 

 

 

Najmłodsi poznają zabytki kultury żydowskiej w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

 

  W dniu 8 maja uczniowie klasy 1a, a  24 kwietnia uczniowie klasy 1b w ramach edukacji regionalnej odwiedzili synagogę oraz kirkut. Najmłodsi obejrzeli zabytkowy obiekt synagogi oraz dowiedzieli się do czego służyła oraz kiedy powstała i jak wyglądała przed laty.
  Następnie uczniowie udali się na Placu 23 stycznia gdzie obejrzeli symboliczny kirkut (cmentarz żydowski) oraz wysłuchali historii związanej z tym miejscem. 
  Ciekawość i emocje, które towarzyszyły najmłodszym uczniom podczas oglądania zabytków pozwoliły poznać im bliżej historię naszego miasta.

 

 

 

 

Najmłodsi uczniowie poznają symbole narodowe

 

 

  W dniach 25 i 26 kwietnia uczniowie klasy 1a oraz 1b odwiedzili filię Biblioteki Publicznej dla dzieci, mieszczącej się przy ul. Królowej Jadwigi.
   Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o symbolach narodowych. Placówka zorganizowała specjalne warsztaty, a wszystko po to by przypomnieć o ważnych dla Polaków symbolach: godle, hymnie oraz fladze narodowej.
  Poza informacjami o tym jak przez wieki zmieniało się godło, jakie pieśni w Polsce pełniły rolę hymnu narodowego oraz jak powinniśmy się zachować podczas oficjalnych uroczystości, uczniowie mogli również wykonać własnoręcznie flagę.
  Zajęcia miały na celu rozbudzenie u najmłodszych poczucia przynależności narodowej, a także wpojenie szacunku do naszych symboli narodowych.

 

 

 

 

Konkurs ekologiczny „Nasza Planeta Ziemia”

 

 

  W dniu 24 kwietnia uczniowie klasy 1a oraz 1b wzięli udział w konkursie plastycznym - „Nasza Planeta Ziemia”. Konkurs związany był z tematyką ekologiczną. Należało w nim przedstawić planetę ziemię, zagrożenia jakie niesie zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz jak możemy temu negatywnemu zjawisku zapobiegać.
  Dzieci w grupach wykonywały swoje prace wykorzystując opakowania po produktach przyniesionych do szkoły. Cała akcja związana była ze Światowym Dniem Ziemi - rozwijaniem wrażliwości na problemy środowiska naturalnego i uświadamianie potrzeby jego ochrony. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pisarka z wizytą u najmłodszych

 

 

  W dniu 13 kwietnia uczniowie klasy 1a i 1b gościli pisarkę i poetkę panią Halinę Lisoń. Na początku autorka opowiedziała o sobie oraz kiedy powstają jej utwory i skąd czerpie pomysły.
  W dalszej części spotkania najmłodsi wysłuchali fragmentów twórczości pisarki. Duże zainteresowanie wzbudziła "Bajka o krowie Hermance", której fragmenty przeczytała, najmłodszym uczniom naszej szkoły. Warto dodać, że Halina Lisoń myśli o wydaniu swoich utworów. Ilustracje wykonuje jej wnuczka, mieszkająca w Anglii.

 

 

 

 

 XIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej pod hasłem "Najlepsi z najlepszych"

 

  Dnia 11.04.2018 uczniowie klasy 1a Bianka Klimczak i 1b Adam Sójka wzieli udział w XIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej pod hasłem "Najlepsi z najlepszych". Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszej części uczniowie zanaczali na odrębnej karcie prawidłowe odpowiedzi czytanych przez nauczycieli pytań, a w drugiej samodzielnie czytali i podkreślalali prawidłową odpowiedź. Była to doskonała szansa na sprawdzenie swojej wiedzy, ponad to wszyscy uczestnicy dostali dyplomy za udział w konkursie.

 

 

 

 

Scottie Go! – gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania

 


  05 kwietnia podczas zajęć edukacji informatycznej uczniowie klasy 1a spróbowali swoich sił w programowaniu. Scottie Go! to gra edukacyjna, która wspiera rozwój kompetencji w zakresie nauki programowania. Dzięki niej uczniowie doskonalili umiejętność analitycznego i logicznego myślenia, pracy w grupie oraz rozwijali intuicję algorytmiczną. Zabawa była doskonała, a taka forma zajęć pokazuje, że dzięki ćwiczeniom praktycznym dzieci chętniej i szybciej przyswajają wiele nowych informacji. Dziękujemy Oldze i jej tacie!

 

 

 

 Wizyta I b w parku miejskim

 

 

  W dniu 10 kwietnia klasa 1b wybrała się w poszukiwaniu wiosny do parku miejskiego. Oprócz ciepłych promieni słońca i śpiewu ptaków, uczniowie zastali tam wiosenny krajobraz a to za sprawą budzącej się do życia przyrody, uczniom wcale to nie przeszkadzało w wesołych zabawach na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

Poranek z książką

 

 

  Środowy poranek, tuż przed świętami, uczniowie klasy 1a rozpoczęli od spotkania z książką. Naszym gościem była tym razem mama Kacpra Szymczaka. Pani Magda w ramach akcji - Rodzice czytają dzieciom przybliżyła wszystkim historię tytułowego Nieśmiałka autorstwa Sylwii Chutnik.
  Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, wszyscy z zainteresowanie wysłuchali opowiadania, a na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek. Pięknie dziękujemy i czekamy na kolejne odwiedziny!

 

 

 

 

 

Rodzice czytają w klasie I b

 

 

  W ramach realizacji programu „Rodzice czytają dzieciom” we wtorek 6 lutego, najmłodszych odwiedziła pani Jolanta, nauczycielka przedszkola „Ciuchcia” do którego uczęszczała większość uczniów klasy Ib. Nauczycielka przeczyła uczniom bajkę o przygodach Guliwera. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali bajki , która była bardzo ciekawa i pouczająca. Dziękujemy za miłą wizytę i słodkie upominki dla najmłodszych.

 

 

 

 

Rodzice czytają dzieciom

 

 

  25 stycznia uczniów klasy Ia odwiedził tata Macieja Hadrzyńskiego. Były to kolejne zajęcia w ramach akcji Rodzice czytają dzieciom. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali pouczającej historii o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi. Dziękujemy za miłą wizytę i upominki dla każdego!

 

 

 

 

Rodzice czytają w klasach pierwszych

 

 

  Ważną rolę w wychowaniu i rozwoju człowieka od najmłodszych lat odgrywa kontakt z książką, rozwija wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny. Rozumiejąc to i doceniając, realizujemy w klasach pierwszych program „Rodzice czytają dzieciom”.
  Najmłodszych odwiedziłi: pani Stasiak, mama Marty, uczennicy klasy 1b i mama Pawła Kuczyńskiego, ucznia klasy 1a.

  Uczniowie obu klas z zaciekawieniem wysłuchali opowieści, a treści zdobyte podczas tego spotkania wykorzystali na swoich zajęciach.

 

 

 

 

 

 

Zajączek w klasie 1a i 1b

 

 

  Zgodnie z tradycją Świąt Wielkanocnych w dniu 28 marca, uczniów klasy 1a oraz 1b odwiedził zajączek, który obdarował dzieci słodyczami oraz drobnymi upominkami. Wszystkich uczniów bardzo ucieszyła wizyta zajączka, a szczególnie prezenty, które otrzymali od niego :).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ - STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

 

 

 

  W piątek 23 marca uczniów klasy 1a i 1b odwiedziły uczennice z klasy 7d. Hania i Amelia przeczytały swoim młodszym kolegom i koleżankom fragmenty książki W. Cichonia "Cukierku, Ty łobuzie! " Było to już kolejne wspólne czytanie w ramach projektu Spotkanie z książką- starsi czytają młodszym. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o niesfornym kociaku, po czym przystąpili do wykonywania zadań związanych z omawianą lekturą.

 

 

 

 

 

 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS I-III

 


  20 marca w Publicznej Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem- "Śmieje się brokuł, cieszy się gruszka, że co dzień trafiają do twojego brzuszka". Tematyka prezentowanych utworów związana była z promowaniem zdrowia i prawidłowym odżywianiem. Uczestnicy swoimi występami zachęcali też do aktywności fizycznej. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 1a - Paweł Kuczyński. Swą recytacją zachwycił z pewnością wielu. Gratulujemy Pawłowi i życzymy sukcesów!

 

 

 

 

"Bezpieczne ferie"

 

 

  Bardzo miło jest nam poinformować, że konkurs pod hasłem "Bezpieczne ferie" został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Widać było, że uczniowie włożyli dużo wysiłku w wykonanie prac. Dlatego, też wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały wyróżnione i otrzymały mały upominek. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Czytelnicze spotkanie

 

 

  Tuż po feriach, 26 lutego uczniów klasy 1a odwiedziła mama Pawła Kempy. To już kolejna wizyta w ramach akcji- Rodzice czytają dzieciom. Pani Monika przybliżyła dzieciom postać Astrid Lindgren, autorki książki „Dzieci z Bullerbyn” oraz zapoznała wszystkich z fragmentem lektury. Uczniowie z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy słuchali opowieści o małej Kerstin. Niektórzy , ciekawi dalszych losów dzieci z Bullerbyn, już tego samego dnia sięgnęli po książkę! Spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką. Dziękujemy!

 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS I ORAZ IV

 

 

  7 lutego sala gimnastyczna naszej szkoły na dwie godziny zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, policjantów, zwierząt i postaci z bajek. Wszystko to za sprawą wpisanego w tradycję karnawałowego balu. Prawie pięćdziesięcioro uczniów klas pierwszych oraz czwartych zaproszonych zostało do wspólnej zabawy prowadzonej przez animatora zabaw oraz swoich wychowawców. Utwory ze światowych list przebojów poderwały do tańca nie tylko najmłodszych uczestników imprezy. Na dzieci obok licznych konkursów czekało również wiele niespodzianek: kolorowe figurki balonowe wykonywane na ich oczach przez nauczycielkę naszej szkoły, czy słodkie przekąski.

 

 

 

 

 

 

Zajęcia z ratownikiem

 

 

  W dniu 08.02.2018r świetlica szkolna w ramach akcji "Bezpieczne Ferie" zorganizowała zajęcia z ratownikiem medycznym Panem Michałem Śniady. Uczniowie mieli okazję poznać zasady udzielania pierwszej pomocy oraz z chęcią brały aktywny udział w zajęciach - każdy z nich ćwiczył RKO na manekinie.

 

 

 

TŁUSTY CZWARTEK W KLASACH PIERWSZYCH

 

 

  Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. W zgodzie z tradycją nasi najmłodsi skosztowali słodkich pączków z tradycyjną konfiturą.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej nr 2

 

 

  Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 5 lutego 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
  Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek, a dzieci przedstawiły program artystyczny.
  Uroczystość rozpoczęła Pani wicedyrektor Ewa Wiśniewska, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie kilka słów dla seniorów w ramach profilaktyki bezpieczeństwa skierował nadkomisarz Krzysztof Kula z KPP w Ostrowie Wielkopolskim. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z klas 1 oraz 4 przedstawiły program artystyczny, wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe.
  Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokaz taneczny w wykonaniu dziewczynek. Na koniec uczniowie mogli wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia wręczając im własnoręcznie przygotowane laurki.
  Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa licznie zebranej publiczności.

 

 

 

 "Bałwankowe szaleństwo"

 

 

  24 stycznia po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla dzieci z ostrowskich przedszkoli. Tym razem przebiegały one pod hasłem: "Bałwankowe szaleństwo". Podczas zajęć przedszkolaki wykonywały prace plastyczne, śpiewały, tańczyły i świetnie się bawiły. Wszystkie dzieci zapraszamy na kolejne spotkanie w marcu :)

 

 

 

 

Zajęcia adaptacyjne dla uczniów przyszłych klas pierwszych

 

 

  W dniu 27 września br., zorganizowaliśmy zajęcia adaptacyjne, dla najmłodszych aby ułatwić im start w uczniowskie życie. Rozpoczęcie nauki w szkole, jest dla każdego dziecka nie tylko czymś ciekawym, ale przede wszystkim czymś nowym. Dziecko wkracza w nowy etap swojego życia. Powoli nauka zastępuje zabawę.
  Dzieci przybyły na zajęcia wraz z rodzicami i w wesołej, przyjaznej atmosferze spędziły popołudnie wspólnie ze swoimi kolegami i koleżankami, poznając nauczycieli oraz szkołę. Czekało na nich wiele atrakcji, najmłodsi mieli okazję: nauczyć się piosenek, wspólnie zatańczyć, jak również poznać tajemnice instrumentu muzycznego zwanego keyboardem. Następnie młodzi ludzi korzystali pod opieką nauczycieli ze wspólnych zabaw na świetlicy oraz zaprezentowali swoje zdolności w trakcie zajęć plastycznych.
Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się także wizyta w „Chatce Puchatka”, gdzie chwilę wytchnienia znajdzie każdy uczeń. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali słodki poczęstunek i mogli zabrać swoje prace plastyczne do domu.

 

 

 

 

 

DZIĘKUJEMY PRZEDSZKOLAKOM ZA WIZYTĘ W NASZEJ SZKOLE I ZAPRASZAMY PONOWNIE Przedszkolaki w naszej szkole Styczeń w naszej szkole upłynął w miłej atmosferze, a to za sprawą niezwykłych gości. W nasze progi zawitała bardzo liczna grupa starszaków z ostrowskich przedszkoli. Dzielne przedszkolaki uczestniczyły w prawdziwej lekcji, zamieniając się na moment w uczniów klasy 1a! Z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w zajęciach muzycznych, pracowały z tablicą interaktywną, wykazały się doskonałą znajomością figur geometrycznych oraz bezbłędnie dokonywały podziału wyrazów na sylaby. W przerwie czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Na koniec przyszła pora na zajęcia wychowania fizycznego, podczas których każdy pokonywał skomplikowany tor przeszkód. Z pewnością wszyscy zasłużyli na dyplom Wzorowego Ucznia SP2!

Uczniowie klasy 1a oraz 1b w OCK

 

 

  23 stycznia uczniowie klas pierwszych odwiedzili Ostrowskie Centrum Kultury, gdzie obejrzeli przedstawienie teatru „FormArt” pt.: "O psie Kasztanie, który został detektywem".
  Ta przygodowa opowieść o sile przyjaźni, o oddaniu i poświęceniu, uczy najmłodszych szacunku i wzajemnej tolerancji. Nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili perypetie głównego bohatera, psa Kasztana. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasa 1b w MDK

 

 

  W dniu 28 listopada 2017 r. uczniowie klasy 1b odwiedzili Młodzieżowy Dom Kultury. Celem wizyty było obejrzenie wystawy „Opowiadanie, bajanie”.
  Najmłodsi obejrzeli wystawę pokonkursową w Galerii „Pędzelek” w MDK-u. Są na niej książki w formie tradycyjnej, ale też mające wymyślne przestrzenne kształty - książki-statki, książki-filiżanki czy książki-deski. Każda z nich ma ciekawy tytuł i treść.
  Pan Jakub Godziszewski zaprezentował uczniom świat książki oraz przeczytał jedną z nich. Najmłodsi z chęcią oglądali wystawę, słuchali i zadawali pytania. Spotkanie zakończył sesją fotograficzną uczniów na tle prac konkursowych.

 

 

 

 

 

 Przedstawiciel MZK u najmłodszych

 

 

  W dniu 18 stycznia w naszej szkole z wizytą u uczniów klasy 1a oraz 1b, gościł przedstawiciel MZK w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie spotkania omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i zachowania podczas jazdy autobusem. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, oraz zadawali pytania zaproszonemu gościowi. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały piosenkę ”Światła drogowe”.
Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza z pewnością znajdzie zastosowanie w praktyce.

 

 

 

 

 

 

Uczniowie klasy 1b w przedszkolu „Ciuchcia”

 

 

    12 stycznia uczniowie klasy 1b odwiedzili przedszkole „Ciuchcia”. Przedszkolaki z grupy V „Słoneczka" przywitały uczniów naszej szkoły bajkowymi jasełkami, które zostały nagrodzone gromkimi brawami.   

           Wśród uczniów klasy 1b znaleźli się absolwenci przedszkola, którzy mile wspominali chwile spędzone w tej placówce. Nasi uczniowie mieli możłiwość wspólnej zabawy i "powrotu " do poprzednich lat :).

 

 

 

Pierwszaki z wizytą w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Klasy 1a oraz 1b w dniach 16 oraz 17 stycznia odwiedziły Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Ostrowie Wielkopolskim. Odwiedziny w mleczarni związane były z kompleksowym poznaniem zakładu. Wielkie zainteresowanie wśród dzieci wzbudził pobyt w laboratorium, gdzie bada się jakość mleka. Atrakcją dla wszystkich uczniów były warsztaty podczas których dzieci doiły krowę oraz wykonywały zadania plastyczne. Nie obyło się bez niespodzianki dla uczniów czyli zdrowego „Mlecznego koktajlu", który ogromnie smakował dzieciom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki ubijali masło w ręcznej masielnicy.

Jasełka dla seniorów

 

 

  Uczniowie klasy 1b w dniu 11 stycznia na terenie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienia jasełkowe dla seniorów Osiedla nr 11. Najmłodsi przypomnieli w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły seniorów radością i zachęciły do wspólnego kolędowania. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki upominek od przedstawicieli Rady Osiedla.

Jasełka w Ostrowskim Domu Seniora WIGOR Dnia 11.01.2018 uczniowie kl. 1a dała popis swoich możliwości wokalno-aktorekich przedstawiając jasełka w Ostrowskim Domu Seniora WIGOR. Dzieci swoim wystąpieniem umiliły czas starszym osobom odgrywając inscenizację o Bożym Narodzeniu. Przedstawienie upłynęło w miłej, świągtecznej atmosferze i zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd.
"Anioły znów zaśpiewały" 10 stycznia 2018r. w Forum Synagoga odbył się piąty koncert "Anielskie Śpiewanie". Chórzyści naszej szkoły oraz uczniowie i soliści wyśpiewali przepiękne kolędy i pastorałki co sprawiło, że myśłami mogliśmy przypomnieć sobie atmosferę świąt. Koncert przygotowała Pani Danuta Wróbel - nauczyciel muzyki, a do śpiewania włączyli się nauczyciele naszej szkoły. Pani wiceprezydent oraz zaproszeni goście pięknie podziękowali chórzystom i solistom za moc artystycznych wrażeń, a na ręce Pani Wróbel przedstawiciele Rdy Osiedla wręczyli pamiątkowy, anielski upominek. Koncert "Anielskie Śpiewanie" stał się już tradycją naszej szkoły i został wpisany w coroczny kalendarz imprez. Do zobaczenia za rok!
"Bezpieczna droga do szkoły" Dnia 09.01.2018r w Ostrowskiej Synagodze odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu "Bezpieczna droga do szkoły". Organizatorzy konkursu otrzymali 326 prac z czego wyróżnili 48. Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych prac znalazły się prace naszych uczniów: Marysi Miśtak z 1a oraz Adama Sójki z 1b. Gratulujemy!
Jasełka w klasach pierwszych Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoim bliskim Przedstawienia Jasełkowe. Pierwszoklasiści prezentując rodzicom swoje umiejętności wokalno-aktorskie, wprowadzili wszystkich w niezwykle świąteczny nastrój. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Wszystkim rodzicom dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu strojów, a młodym aktorom gratulujemy wspaniałego występu!

Godzina Kodowania

 

 

  W dniach od 4 do 10 grudnia uczniowie naszej szkoły wzieli udział w największym w historii edukacyjnym przedsięwzięciu o zasięgu światowym – Godzinie Kodowania – organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.
  Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której uczestniczą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów, w samym 2016 roku do akcji przystąpiło 600 tysięcy uczniów w Polsce. Celem inicjatywy jest przybliżenie dzieciom i młodzieży informatyki w formie łamigłówek z postaciami ze znanych im gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, zawiera gry i aplikacje tworzone przy wsparciu partnerów takich jak Microsoft, czy Disney.

  Uczniowie klasy 1a i 1b - kodowali offline - wzięli udział w projekcie "Kodowanie na dywanie" - wykonywali rysunek bałwanka na papierze zakreślając odpowiednie kwadraty.

 

 

 

 

 

Najmłodsi w OCK

 

 

  W dniu 07 grudnia uczniowie klasy 1a oraz 1b odwiedzili Ostrowskie Centrum Kultury w celu obejrzenie przedstawienia pod tytułem "Już jutro będą święta", przygotowanego przez „Teatr W PUNKT” ze SP Edukator w Ostrowie Wielkopolskim. Scenariusz przedstawienia oparty jest na książce Lewisa Carrolla "Alicja w krainie czarów".
  Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, gdzie ukazano wagę pojęć takich jak : miłość, rodzina, przyjaźń.

 

 

 

Nasi uczniowie na Warsztatach Mikołajkowych 5 grudnia uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczycieli gościli w strażnicy OSP na „Warsztatach Mikołajkowych”. Na miejscu na najmłodszych czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy. Dzieci mogły poznać historię świętego Mikołaja. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, podczas, na których najmłodsi wykonywali renifera, choinkę oraz postać św. Mikołaja. Na zakończenie spotkania uczestników odwiedził sam św. Mikołaj, który obdarował każdego z uczniów upominkiem. Dziękujemy.
Wódz Kamerunu Ekoka Molindo w naszej szkole Wizyta króla w Polsce związna była z rokiem podróżnika, odkrywcy Kamerunu Stafana Szolca-Rogozińskiego. Ekoka Molindo jest praprawnukiem króla Akemy, od którego Rogoziński nabył część wyspy, na której powstała baza Polaków. O dokonaniach podróżnika uczą się uczniowie i studenci w kraju naszego szacownego gościa. Król Ekoka Molindo w rozmowie z młodzieżą podkreślił, że jest w Polsce po raz pierwszy. Przyznał, że nie marzył, że przyjedzie do Polski, ale przyjazdem jest bardzo miło zaskoczony. Ceni Polską gościnność i otwartość ludzi. Wizyta Jego Wysokości w naszej szkole była wielką niespodzianką. Wraz z pochodzącą z Ostrowa Konsul Honorową RP w Kamerunie Mirosławą Etogą oraz jej mężem Aleksixem Etogą – wojskowym doradczym prezydenta Kamerunu zwiedzili naszą szkołę. O historii, tradycjach oraz teraźniejszości Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego opowiadali gościom nasi uczniowie: Julia, Igor i Maciej. Delegacja z Kamerunu spotkała się z młodzieżą naszej szkoły, która przygotowała mini koncert oraz adaptację bajki w wersji multijęzykowej. Był też czas na pytania dotyczące życia i tradycji związanych z Kamerunem, na które król Ekoka Molindo chętnie udzielał odpowiedzi i jak podkreślał był pod wrażeniem mądrości i ciekawości wypowiedzi naszych uczniów.

Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w klasach 1a i 1b

 

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Każdy posiada, bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa.
24 listopada klasy 1a i 1b wspólnie z wychowawcami świętowały Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszyscy przynieśli do szkoły swoje pluszaki i opowiedzieli historie z nimi związane. Tego dnia uczniowie poznali też historię sympatycznego misia – bohatera książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o przygodach Czarnego Noska, które przybliżyli im starsi koledzy- Zuzia, Monika i Gracjan z klasy 3a. Nie zabrakło również piosenek i zajęć plastycznych związanych z pluszowym misiem.

 

 

 

 

Zajęcia dodatkowe – bajkoterapia

 

 

  Bajka terapeutyczna czyni cuda! Uczniowie klas pierwszych, zajęcia skierowane dla Was.
Jeśli pragniecie dowiedzieć się nowych wiadomości o świecie i o innych ludziach, zrozumieć ich zachowania, poczuć się bezpiecznie, zrelaksować po wyczerpujących zajęciach, przyjdźcie.:)
Zajęcia odbywać będą się cyklicznie w Chatce Puchatka, najbliższe już w piątek 1 grudnia o godzinie 11.35.

 

 

 

 

 

 

Wizyta najmłodszych w Muzeum

 

 

  W dniach 14 i 15 listopada 2017 r. uczniowie klasy 1a oraz 1b odwiedzili Muzeum Miasta Ostrowa. Celem wizyty było obejrzenie wystawy „150 lat straży pożarnej w Ostrowie”
  Najmłodsi obejrzeli zabytkowy sprzęt strażacki oraz dowiedzieli się, na czym polega praca strażaka dziś i jak wyglądała przed laty.
  Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się zabytkowe mundury, hełmy oraz sprzęt do gaszenia pożarów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także ekspozycja miniaturowych wozów strażackich. Uczniowie z chęcią oglądali wystawę, słuchali i zadawali pytania. Spotkanie zakończyła sesja fotograficzna, w której dzieci mogły pozować w hełmie strażackim.

 

 

 

Wystawa prac plastycznych w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży

 

 

  Na wystawie znalazły się prace plastyczne naszych uczniów, wykonane w ramach konkursu "Portret bohatera literackiego". Inspiracją dla uczestników były ich ulubione książki oraz literatura zakupiona w celu promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

 

 

 

LEKCJA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KLASIE 1a

 

14.11.2017


  Klasa 1a miała dziś okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji wychowania fizycznego, a to za sprawą spotkania z drużyną BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. Zajęcia rozpoczęły się od treningu Stalówki, podczas którego pierwszaki z zaciekawieniem obserwowały koszykarskie umiejętności zawodników. Następnie nadszedł moment spróbowania swoich sił podczas rzutów osobistych do kosza. Każdy uczeń miał okazję poczuć się jak prawdziwy koszykarz. Pod bacznym okiem swoich idoli, klasa 1a odbyła swój pierwszy trening! Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, a dla największych-małych fanów ostrowskiej drużyny był również czas na autografy.

 

 

 

PIERWSZAKI W NASZEJ SZKOLE UCZĄ SIĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

 

 W ramach wprowadzonej innowacji uczniowie klasy 1a i 1b od września rozpoczęli swoją przygodę z językiem niemieckim. Dla wszystkich jest to język dodatkowy, a zajęcia odbywają się w każdej klasie raz w tygodniu. W trakcie prowadzonych zajęć, dzieci mają możliwość osłuchania się z nowym językiem w różnych sytuacjach życia codziennego, między innymi poprzez kierowanie do wszystkich bardzo prostych poleceń w toku różnych zabaw i ćwiczeń, poprzez piosenki, rymowanki czy wierszyki oraz materiały audiowizualne. Po pierwszych miesiącach można już zauważyć, że uczniowie radzą sobie doskonale, a nauka tego języka sprawia im dużo przyjemności. Wszyscy chętnie uczestniczą w zajęciach, biorą udział w zabawach językowych, wykonują różne ćwiczenia, pracują z tablicą interaktywną oraz z wielką chęcią prezentują swoje pierwsze, krótkie dialogi na forum. Życzymy zatem pierwszoklasistom wytrwałości w dalszych zmaganiach z językiem niemieckim!

 

 

 

 I TY MOŻESZ ZOSTAĆ KUMPLEM MIKOŁAJKA- ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

 

  9 listopada odbyło się podsumowanie konkursu czytelniczo-plastycznego – I TY MOŻESZ ZOSTAĆ KUMPLEM MIKOŁAJKA, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego- Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim. Spośród 100 prac konkursowych jury wyłoniło zwycięzców. Nasi uczniowie- Paweł Kempa z klasy 1a oraz Weronika Doba z klasy 1b zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy!

 

 

 

 

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 są już pełnoprawnymi uczniami 8 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień. „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom” - takie przyrzeczenie składali nasi pierwszoklasiści. Ślubowanie uczniów to piękna tradycja. W Szkołe Podstawowej nr 2 tworzymy na nowo ceremoniał tego szczególnego dnia. Strój galowy w formie niebieskiej togi, birety, przysięga na flagę państwową oraz pasowanie kolorową kredką, jak czarodziejską różdżką, to jej nieodzowne elementy. Pierwszakom towarzyszyli starsi uczniowie naszej szkoły, dodając im odwagi, bo przecież występowali oni przed gośćmi zaproszonymi na tę uroczystość. Wśród nich byli: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pani Ewa Matecka, Przewodniczący Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - pan Marian Herwich, Asystentka Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Łukasza Mikołajczyka - pani Karolina Winiecka, Proboszcz Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie WIelkopolski, - Ks. Kanonik Krzysztof Nojman, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą panią Anitą Strzelczyk, panie Dyrektorki zaprzyjaźnionych ze szkołą przedszkoli, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla nr 11, pan Andrzej Kupczyk. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze wzruszyły wszystkich obecnych. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Miłym zakończeniem tej uroczystości był słodki poczęstunek, którzy przygotowali rodzice. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a wszystkim pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim życzymy sukcesów w nauce i jak najle

Klasa pierwsza odwiedza Stary Cmentarz

 

  Okres Wszystkich Świętych to czas gdy wspominamy tych, którzy od nas odeszli, odwiedzamy ich groby. W dniu 31 października klasa 1b odwiedziła Stary Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej.
  Uczniowie wysłuchali informacji na temat jednego z najstarszych cmentarzy w Polsce, na którym spoczywają wybitni ostrowianie. Następnie uczniowie wspólnie przeszli alejkami cmentarza, zapalając znicze przy grobach. Najmłodsi, dzięki wizycie na cmentarzu mogli upamiętnić wybitne postacie związane z regionem oraz poznać historię z nimi związaną.

 

 

 

Śniadanie Daje Moc

 

 

  Dnia 8.11 uczniowie klas pierwszych licznie i z ochotą uczestniczyli w wielkim finale akcji "Śniadanie Daje Moc". W tym dniu uczniowie podczas zajęć lekcyjnych przygotowywali pyszne, a co najważniejsze zdrowe jedzonko.

 

  Klasy zostały podzielone na 4 grupy - każda z nich miała do wykonania inną potrawę. I tak uczniom udało się przygotować pyszne, kolorowe kanapki, zdrową sałatkę warzywną oraz kolorową sałatkę owocową. Największym powodzeniem cieszyło się jednak jogurtowe musli z dodatkiem bakali i świeżych owoców. Po wykonanej pracy nadszedł wyczekiwany przez wszystkich czas spróbowania każdej z przygotowanych potraw.

 

  Uczniowie byli zachwyceni tego typu zajęciami i każdy z uśmiechem na twarzy wykonywał powierzone mu zadanie. W przyszłym roku na pewno również włączymy się do ogólnopolskiej akcji "Śniadanie Daje Moc"! Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam w przygotowaniach.

 

 

 

 

 

    Ewaryst Estkowski, nasz patron

 

  W dniu 26 października klasa 1b poznała patrona naszej szkoły - Ewarysta Estkowskiego. Dzieci obejrzały wizerunek patrona umieszczony przed szkołą oraz wysłuchały krótkiej historii działalności tego wybitnego nauczyciela. Następnie pierwszaki, udały się do klasy gdzie wkleiły do zeszytu krótka notkę biograficzną oraz kolorowankę z wizerunkiem patrona.
  Celem zajęć było przybliżenie postaci patrona szkoły Ewarysta Estkowskiego oraz kultywowanie tradycji patriotycznych u najmłodszych. Zajęcia odbyły się w ramach ścieżki edukacji regionalnej dla najmłodszych.

 

 

 

Pierwszaki poznają patrona

 

 

  Klasa 1a poznała patrona naszej szkoły - Ewarysta Estkowskiego. Dzieci obejrzały wizerunek patrona umieszczony przed szkołą oraz wysłuchały krótkiej historii działalności tego wybitnego nauczyciela. Następnie pierwszaki, udały się do klasy gdzie wkleiły do zeszytu krótka notkę biograficzną oraz kolorowankę z wizerunkiem patrona. Zajęcia odbyły się w ramach ścieżki edukacji regionalnej dla najmłodszych.

 

 

 

 

 

 

Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej

 

  W dniu 24 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej.
  Uroczystość poprzedziło obejrzenie wystawy książek dla najmłodszych pt. „Bajkolandia”. Dzieci wysłuchały także rad pani bibliotekarki ,które miały na celu propagowanie czytelnictwa i wpojenia szacunku do książek wśród najmłodszych. Następnie nastąpiło uroczyste pasowanie każdego z uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej.
  Każdy z pierwszaków otrzymał w prezencie zakładkę do książki i wypożyczył po raz pierwszy samodzielnie książki do domu.

 

 

 

Wizyta pierwszoklasistów w Bibliotece Publicznej

 

 

  17 i 18 października 2017 r. uczniowie klasy 1a oraz 1b w ramach Narodowego Programu Wspierania Czytelnictwa odwiedzily filię Biblioteki Publicznej dla dzieci.

 

  Dzieci miały okazję zwiedzić pomieszczenia biblioteki oraz dowiedziały się, jak można korzystać z jej zasobów. Poznały zasady, jak stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały.
  Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka czytała fragment książki o przygodach Mikołajka. Uczniowie wzięli także udział w konkursie plastycznym, w którym należało narysować swoją postać Mikołajka.
  Każdy uczeń wyszedł z biblioteki, nie tylko z uśmiechem na twarzy i pamiątkową zakładką do książki, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki z rodzicami, aby się zapisać i korzystać z bogatej oferty książkowej.

 

 

 

 

 Klasa 1b w Parku Miejskim

 

 

 W dniu 17 października klasa 1b swoją przygodę z jesienią rozpoczęła od wizyty w parku. Dzieci zapoznały się z roślinnością i zwierzątkami charakterystycznymi dla parku. Uczniowie zbierali kolorowe liście oraz kasztany, które później zostały wykorzystane do klasowego kącika przyrody. Dzieci nauczyły się dopasowywać liść i owoc do właściwego drzewa oraz rozróżniać i nazywać podstawowe gatunki drzew, takie jak: dąb, klon, kasztanowiec, jarzębina. Dowiedziały się jakie zwierzęta mieszkają w parku, czym się żywią oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Najmłodsi mieli także okazję do nakarmienia kaczek pływających po stawie w parku.

 

 

 

 

 

„ Królowa Jadwiga na tle swoich czasów”- rozstrzygnięcie konkursu

 

  13 października podczas obchodów Święta Szkoły Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi odbyło się podsumowanie I Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Królowa Jadwiga na tle swoich czasów”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać Królowej Jadwigi. Jury w składzie: Czesław Woś, Maciej Trusz oraz Katarzyna Bielewska wyłoniło zwycięzców. Wyróżnienie w kategorii klas I-III zdobyły uczennice naszej szkoły- Aleksandra Górska oraz Bianka Klimczak z klasy Ia. Gratulujemy młodym artystkom i życzymy dalszych sukcesów!

Program dla szkół -Warzywa, owoce, mleko i przetwory mleczne

 

  Od października ruszył nowy Program dla szkół, który zastąpił wcześniejsze „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. W programie uczestniczą (za zgodą rodzica) uczniowie klas I oraz IV. W ramach programu dzieci otrzymują bezpłatnie owoce, warzywa, mleko oraz przetwory mleczne. Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko.

 

 

 

 

 

Program edukacyjny „Śniadanie daje moc”


  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej się koncentrują i mają siłę do zabawy. Program edukacyjny „Śniadanie daje moc” jest skierowany do uczniów klas I naszej szkoły. W czasie różnych zajęć edukacyjnych uczniowie będą mieli okazję zdobyć cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia.

 

 

 

 

 

Nasi uczniowie na „Święcie Ziemniaka”

 

  27 września uczniowie klasy 1a i 1b pod opieką nauczycieli gościli w gospodarstwie agroturystycznym w Przygodziczkach na „Święcie Ziemniaka”. Na miejscu na najmłodszych czekało wiele atrakcji przygotowanych przez gospodarzy.
  Dzieci mogły spotkać się z leśniczym, poznać historię ziemniaka, ciekawostki przyrodnicze, wziąć udział w quizie. Uczniowie mogli też wykazać się w zawodach sportowych i zajęciach plastycznych, ale wszyscy czekali przede wszystkim na degustację pieczonych ziemniaków oraz kiełbasek.
 Dzieci cieszyły się z przejażdżki bryczką, podczas której mogli podziwiać okoliczną przyrodę. Na zakończenie każdy z uczniów otrzymał drobne upominki. 

 

 

 

Zajęcia profilaktyki dla najmłodszych

 

 

  W dniach 26 oraz 27 września 2017r. w naszej szkole z wizytą u uczniów klasy 1a oraz 1b gościła pani Karina Dusza, terapeuta z Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie spotkania z uczniami omówiła czym jest przemoc oraz jakie zachowanie zalicza się do przemocy fizycznej, a jakie do psychicznej. Przytoczyła także przykłady występowania przemocy w życiu codziennym i zasady postępowania w wypadku jej zaistnienia. Uczulała także dzieci aby informowały osoby dorosłe w przypadkach pojawienia się sytuacji mających znamiona przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach oraz zadawali pytania zaproszonemu gościowi. Na koniec dzieci rysowały postacie dorosłych do których mają zaufanie i które powiadomią w razie zaistnienia w życiu codziennym podobnych sytuacji. Spotkanie miało na celu nauczyć najmłodszych rozpoznawać omawiane podczas zajęć zdarzenia oraz reagować na nie.

 

 

 

 

 

Policja z wizytą u najmłodszych

 

  W dniu 22 września br., w naszej szkole z wizytą u uczniów klasy 1a oraz 1b, gościła pani sierżant Patrycja Lichtarowicz z KPP w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie spotkania omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Po rozmowie z dziećmi na temat zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze, omówiła zasady korzystania z numerów alarmowych 112 i 997, które należy używać w razie zaistnienia sytuacji zagrażających zdrowiu oraz życiu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, oraz zadawali pytania zaproszonemu gościowi.

  Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza z pewnością znajdzie zastosowanie w praktyce. Celem spotkania było zapoznanie najmłodszych uczniów z zasadami ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drogach oraz reagowanie na sytuacje mogące zagrażać zdrowiu oraz życiu.

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach Ia i Ib

 

  18 września klasy Ia i Ib wspólnie z wychowawcami świętowały Dzień Kropki. Z tej okazji wszyscy przyszli do szkoły ubrani w kropki. Również w czasie zajęć nie zabrakło elementów dotyczących kropek… i to najróżniejszych. Były … wielkie kropki na ścianach, kropkowe prace plastyczne, kropkowa piosenka. Oczywiście nie mogło zabraknąć opowiadania o małej Vashti, dzięki której obchodzimy właśnie to święto. Przypomnijmy…

  „Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.”
  Z niecierpliwością czekamy na kolejny Dzień Kropki, już za rok!

 

 

 

 Klasa Ia na spacerze

 

 

12 września klasa Ia wybrała się na swój pierwszy spacer. Po drodze każdy starał się znaleźć jak najwięcej elementów otaczającej nas przyrody. Pogoda dopisała, świeciło pięknie słonko, więc wszyscy w dobrych humorach i z wielkim uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.