Archiwum wiadomości - 2016/2017 i 2015/2016


Rok szkolny 2016/2017

 

 

 

AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ

 

 

  W dniach od 25.06 – 30.06.2017 roku w Mostach gmina Kosakowo koło Gdyni odbyła się II letnia AKADEMIA MEDIACJI SZKOLNEJ I RÓWIEŚNICZEJ. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły: Magdalena Walczak, Paulina Wczesna, Zuzanna Marciniak, Kamil Deresiński, Jakub Skoczyński i Bartosz Peisert odbyli szkolenie dla mediatorów rówieśniczych. W zajęciach brała udział młodzież z Wielkopolski i Pomorza, kadrę stanowili nauczyciele – trenerzy mediacji szkolnej i oświatowej Polskiego Centrum Mediacji oddział Trójmiasto. Po bardzo aktywnych zajęciach uczniowie mieli chwilę wytchnienia nad polskim morzem, a ostatniego dnia zwiedzaliśmy Gdańsk i Sopot. To był bardzo mile spędzony czas.

 

 

 

 

Drodzy Rodzice,

 

  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymaliśmy na zakup książek do biblioteki szkolnej kwotę w wysokości 15 tys. zł.
W wyniku tego zostaną podjęte w naszej szkole działania rozbudzające zainteresowania młodych ludzi czytaniem. Informując o tym, pragniemy zachęcić Państwa do uświadomienia dzieciom i młodzieży korzyści i satysfakcji wynikających z czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Dlatego też rola Rodziców w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodego człowieka jest niezbędna i nieoceniona.
Zgodnie z badaniami naukowymi, wiemy, że czytanie:
 pobudza wyobraźnię,
 rozwija umysł i język dziecka,
 poszerza zasób słów,
 poprawia koncentrację,
 wzmacnia rozwój emocjonalny dziecka,
 przeciwdziała podatności na manipulację, a tym samym buduje poczucie własnej wartości,
 poszerza horyzonty myślowe,
 niweluje stres,
 kształtuje wartości moralno – etyczne, patriotyczne.
Wspomagając działania Rodziców, szkoła również promuje czytelnictwo. Zależy nam na tym, by czytanie stało się nawykiem także w codziennym życiu. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie staną się mądrymi, wykształconymi oraz empatycznymi ludźmi.
Pamiętajmy, że książka może stać się prawdziwym przyjacielem dziecka.
Dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2

 

 

 

 

I Ostrowski Tydzień Trzeźwości "Alternatywy"

 

 

  W ramach realizacji programu profilaktyki nasza szkoła włączyła się w II Ostrowski Tydzień Trzeźwości "Alternatywy" skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego.

Młodzież mogła wykazać się swoimi talentami podczas Konkursu Młodych Talentów zorganizowanym w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim - uczennica Weronika Rybachuk wyśpiewała I miejsce w konkursie, natomiast sportowcy wykazali się szybkością i sprawnością fizyczną w biegu sztafetowym, który odbył się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Piaski - Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim. Nad rywalizacją w duchu fair play czuwał sędzia - Pan Henryk Gałęski. Ostatniego dnia młodzież zgromadziła się na Głównym Rynku w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie czekała na nich zabawa w rytmach zumby prowadzona przez niezastąpioną Panią Izabelę Kuszę oraz pokazy klas mundurowych z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach. Policjanci zaprezentowali także radiowóz policyjny oraz sprzęt PZ wykorzystywany m.in. podczas zabezpieczeń meczów. Tego dnia nie zabrakło w Ostrowie Wielkopolskim również sierżanta Pyrka, maskotki wielkopolskiej Policji, który nie tylko zadbał o bezpieczeństwo ale również doskonale się bawił z ostrowską młodzieżą.

 

 

 

 

WYCIECZKA W KARKONOSZE

 

 

  Klasa 1d wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Oto krótka relacja z wycieczki:
  Dzień pierwszy 12. czerwca- wspinaliśmy się na górę Chojnik (627m n.p.m.), gdzie mogliśmy podziwiać zamek i piękne okoliczności przyrody. Zamek otoczony lasem jest trudny do zdobycia, ale nam się to udało :)
  Po przyjeździe do Karpacza zwiedziliśmy zaporę wodną na Łomnicy, odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi. Mieliśmy tam możliwość kupienia pamiątek w postaci biżuterii i figurek z różnych, ciekawych kamieni szlachetnych.
  Dzień drugi 13. czerwca - pod czujnym okiem pani przewodnik podążyliśmy niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Piękne widoki i dobra pogoda wprawiły nas w dobry nastrój, choć było dość ciężko, bolały nogi i momentami brakowało sił. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Wang i wysłuchać ciekawej historii jej powstania.
  Dzień trzeci 14. czerwca - dotarliśmy do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
  Nasze zdjęcia będą świetną pamiątką, jednak nie odzwierciedlają tych pięknych widoków na żywo.
Wycieczka była dla naszej klasy świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną w drugiej klasie...

 

 

 

 

Dnia 12 czerwca 2017r.

 

 

  w naszej szkole gościły przedszkolaki z Przedszkola nr 7 ,, Bratek”. Grupę 36 pięciolatków zaprosili uczniowie klasy 3a, którzy przygotowali dla nich moc atrakcji. Był tor przeszkód, kręgle, układanie puzzli, labirynty, rzuty do celu i inne zabawy. Uczniowie klasy 3 w ten sposób żegnali szkołę zarazem witając w naszej szkole przyszłych pierwszoklasistów. To był bardzo mile spędzony czas.

 

 

 

 

Warsztaty i konkurs foto

 

 

  Uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach fotograficznych zorganizowanych i odbywających się w IV LO w Ostrowie Wlkp. Uczestnicy spotkania w IV LO zostali zaproszeni do wzięcia udziału w V edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Ostrów Wielkopolski i okolice w obiektywie”. Fotografie naszych uczniów zdobywały nagrody we wcześniejszych edycjach. Tym razem wyróżnienie za swoje zdjęcie otrzymała Weronika Drząkowska z klasy 1b. Gratulujemy!

 

 

 

 

Wycieczka w Pieniny

 

 

  W dniach 7-9 czerwca uczniowie klasy 1c uczestniczyli w wycieczce klasowej w Pieniny. 3 dni pobytu obfitowały w liczne atrakcje takie jak : spływ Dunajcem, wspinaczka na Sokolicę i Trzy Korony, spacer Wąwozem Homole, zjazd wyciągiem krzesełkowym, rajd rowerowy, wieczorne ognisko. Towarzyszyło nam słońce, cudowne widoki i nade wszystko dobry humor!

 

 

 

 

Już prawie wakacje - Plebiscyt Naj

 

 

  To już prawie koniec roku. Jeszcze parę dni i zasłużony odpoczynek. Rada Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny wybrana, funkcje przydzielone. Ale, zostaje jeszcze jedna rzecz, o którą często pytacie, a mianowicie kto zwyciężył w poszczególnych kategoriach, w "Plebiscycie Naj". To zostanie naszą słodką tajemnicą jeszcze przez parę dni :).

  Ci, którzy będą na rozdaniu świadectw klas 3 sami będą mogli zobaczyć, a resztę zapraszamy zaraz po uroczystości na stronę szkoły, na zakładkę SAMORZĄD UCZNIOWSKI, gdzie zamieścimy wyniki i zdjęcia z przyznania nagród w "Plebiscycie Naj 2016/2017". Zapraszamy.

 

 

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018

 

 

  Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2017/2018 za nami. Wiemy już kto będzie przewodniczącą, z-cą itd, ale pamiętajcie, że pracować w samorządzie może każdy z Was. Jeżeli mmacie pomysły na to co mogłoby się dziać w naszej szkole w przyszłym mroku przyjdź na zebranie i zostań. Każdy mile widziany. Szczegółowe wyniki w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

 

 

Finał XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

 

 

  W dniu 8 czerwca 2017 r. odbył się - w Żychlinie k/ Konina - finał XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Nasze gimnazjum i powiat ostrowski reprezentował - zwycięzca etapu powiatowego - uczeń klasy 3c Szymon Skorwider. Gratulujemy.

 

 

 

 

Gorączka złota w naszej szkole

 

 

  Wolontariusze należący do szkolnego koła PCK jak co roku wzięli czynny udział w akcji ,,Gorączka złota''. Celem akcji jest zbiórka monet 1, 2, 5 groszowych, które będą przeznaczone na kolonie dla dzieci z Ostrowa Wielkopolskiego. Zbiórka monet trwała cały rok. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do akcji. Wszystkim osobom zaangażowanym w projekt serdecznie dziękuję.

 

 

 

 

Głos Jedynki

 

 

  Rok szkolny powoli dobiega końca, ale zanim udacie się na wypoczynek zajrzyjcie do szkolnej gazetki. Znajdziecie tam m.in. podpowiedź, co przeczytać podczas wakacji, co dobrego przygotować w kuchni lub co warto zobaczyć w najbliższej okolicy. Życzymy Wam cudownych, niezapomnianych, pełnych przygód oraz bezpiecznych letnich dni :-). (ten numer gazetki w zakładce GŁOS JEDYNKI - kliknij na tytuł lub na zdjęcie obok). Do zobaczenia we wrześniu!

 

 

 

 

Wyniki Konkursu Fotograficznego klas 3

 

 

  Głosowanie zostało zakończone i możemy już podać Wam wyniki konkursu. I miejsce zajęło zdjęcie Mariki Grzegorowskiej z klasy 3d. Zdjęcia wyróżnione (autorzy): Maks Przybylski kl.3d, Maks Hęćka kl.3d Mikołąj Karwacki kl. 3d, Nikolina Pawlicka kl. 3d, Wiktoria Pawlak kl. 3b, Kamil Witek kl. 3c, Patrycja Matuszak kl. 3a, Dawid Mech kl. 3d. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

II edycja konkursu "Język angielski w biznesie"

 

 

  2 czerwca 2017r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się II edycja konkursu "Język angielski w biznesie". Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego i sownictwa dotyczącego biznesu. Nasze gimnazjum reprezentował trójka naszych uczniów: Jagoda Basińska, Zuzanna Kwiecień i Kamil Koczorowski. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

 

 

  Ta akcja - to zabawa w słusznej sprawie, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nadrzędnym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających dorosłych.

  Nasi uczniowie, wzorem ubiegłego roku, włączyli się do akcji i czytali wszyscy jednocześnie swoje książki w różnych miejscach szkoły, skandowali hasła o czytaniu, prezentowali własnoręcznie wykonane plansze z napisami promującymi czytelnictwo.

W ten sposób udało się połączyć piękne z pożytecznym i zabawa z książką stała się wyraźnym komunikatem skierowanym do tych, którzy jeszcze nie czytają nie zdając sobie sprawy ile tracą, ponieważ cytując sentencję słynnego pisarza Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”.

 

 

 

 

III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych

 

 

  We wtorek, 30 maja odbył się w naszej szkole konkurs piosenki angielskiej, w którym udział wzięli uczniowie z czterech ostrowskich szkół podstawowych. Jury, w składzie: p.Izabela Michalska, p.Danuta Wróbel oraz p.Sylwia Parzeńska, oceniało wykonania pod względem doboru repertuaru, umiejętności wokalnych oraz wrażenia artystycznego. Najlepszą okazała się (podobnie, jak w roku ubiegłym) Aleksandra Dura z SP11, która w niezwykle ujmujący sposób zaśpiewała znany przebój zespołu The Beatles pt."Yesterday". Drugie miejsce zajęła Maria Kupczyk z SP7, a trzecia na podium stanęła Gabriela Grzyb z SP Sióstr Salezjanek. Gratulujemy i już zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku!

 

 

 

 

To już po raz czwarty…!!!

 

 

  Na bieżni boiska Gimnazjum nr 1 odbył się IV Ostrowski Test Coopera wraz z towarzyszącym mu piknikiem, „Apetyt na Życie”.
  479 biegaczy wzięło udział w 12- minutowym biegu ciągłym ((Test Coopera)).
To o 18 osób mniej niż w roku ubiegłym, ale nie o kolejny rekord tu chodzi, lecz o popularyzację biegania, zdrowego stylu życia, a przede wszystkim promowanie transplantologii.
  Impreza organizowana przez Gimnazjum nr 1 we współpracy z Klubem Sportowym ICE MAT TEAM objęta była Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Beaty Klimek. Więcej informacji w zakładce SPORT (wyniki, sprawozdanie, zdjęcia...).

 

 

 

Etap powiatowy XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

 

 

  W dniu 30 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się etap powiatowy XXIV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Nasze gimnazjum reprezentowali: uczniowie kl. 1d - Bartosz Peisert, Jakub Skoczyński, uczeń kl. 3c - Szymon Skorwider, uczeń kl. 3a Szymon Szukalski. uczeń kl. 1b - Franciszek Telega. Wielki sukces odnieśli: Szymon Skorwider, który zajął I miejsce i uzyskał prawo do udziiału w etapie finałowym, Franciszek Telega, który -po dogrywce - zajął 3 miejsce. Gratulujemy. Do konkursu przygotował i opiekę sprawował mgr Piotr Stasiak.

 

 

 

 

 

Czy to możliwe, żeby 2c chciała spędzić całą noc w szkole?

 

 

  Odpowiadamy na pytanie: " nie tylko możliwe, ale tak właśnie było z 26 na 27 maja 2017r." Uczniowie 2c z opiekunkami: p. Martą Grabską Górską i p. Izą Matczak Duży spędzili całą noc w Gimnazjum nr 1. Wyszli ze szkoły o godzinie 7 rano. Nietypowe spotkanie było czasem zabawy i luzu :). Poza oglądniem filmów na dużym ekranie uczniowie mieli okazję zjeść razem kolację, pokucharzyć w grupach i rozwiązać parę zadań w ramach podchodów nocnych w szkole.

  O tym, że szkoła jest naszym drugim domem, słyszeliśmy już niejednokrotnie, a tym razem przekonaliśmy się o tym na własnej skórze :).

 

 

 

 

Wyprawa do Łodzi

 

 

  25 maja 2017 roku klasa 2b z przemiłymi kolegami i koleżankami z klas 3a, 3d, 3c oraz 2d udała się ma jednodniową wycieczkę do Łodzi. Pod bacznym okiem pani dyrektor oraz pani Libery i pani Jędras mieliśmy możliwość uczestnictwa w komediowym przedstawieniu teatralnym pt. „Pomoc domowa” wystawianym w Teatrze Powszechnym. Poza tym zwiedziliśmy wystawę Guntera von Hagena Body Worlds, dzięki czemu znacznie poszerzyliśmy naszą wiedzę anatomiczną, bowiem wystawa odkrywa tajniki ludzkiego ciała.

 

 

 

 

Święto Patrona II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim z udziałem naszej młodzieży

 

 

  W czwartek 25.05.2017 uczniowie klasy 3a i 3d wzięli udział w Święcie Patrona II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości przedszkolaki wprowadziły nas w klimat folkloru a uczniowie Liceum przedstawili w własnej aranżacji fragmenty ,,Chłopów”. Całość imprezy zwieńczył poczęstunek w postaci pajdy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem i placek drożdżowy.

 

 

 

 

„Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie”

 

 

  W ramach projektu z inicjatywy lokalnej „Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie” realizowanego w naszej szkole, odbyły się warsztaty kulinarne „Jedz smacznie – żyj zdrowo”. Nowo zakupiony sprzęt: robot wielofunkcyjny, mikser, gofrownica oraz maszynka gazowo-elektryczna znacznie wzbogacił wyposażenie naszej kuchni , a także pomógł w przygotowaniu kolorowych i zdrowych smakołyków.
Takie zajęcia to świetna okazja do wspólnego spędzania wolnego czasu, a także do zdobycia wiedzy i umiejętności kulinarnych.

 

 

 

 

3 Maraton Uśmiechu

 

 

  Dnia 21 maja 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich pomagali w organizacji 3 Maratonu Uśmiechu organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Pod okiem Pań: Izabeli Matczak – Duży i Doroty Cieślak uczniowie mogli choć w minimalnym stopniu okazać serce osobom tak bardzo potrzebującym naszego wsparcia, uśmiechu i zainteresowania. Jesteśmy dumni z tego, że w takiej imprezie możemy uczestniczyć.

 

 

 

 

Uroczyste podsumowanie XII Edycji Muzealnego Konkursu Historycznego

 

 

  W sobotę 20 maja 2017 r. podczas ogólnopolskiej akcji „Nocy Muzeów” w ostrowskim ratuszu, miało miejsce uroczyste podsumowanie tegorocznej XII Edycji Muzealnego Konkursu Historycznego „Spacerem w przeszłość” o tytuł „Młodego regionalisty” pod hasłem „Ostrowskie Ateny”. Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Łukasz Szukalski, Jakub Kosmała, Angelika Mielcarek, Julia Dera, Zuzanna Pawłowska, Wiktoria Pawlak i Maria Śmigiel, biorący udział w tegorocznej XII edycji konkursu, nie mogli doczekać się ogłoszenia wyników, o to, kto zdobędzie w tym roku tytuł. Oczywiście wyniki zostały ogłoszone i możemy się pochwalić, że w tegorocznej XII edycji konkursu o tytuł „Młodego regionalisty” zdobyliśmy złotą odznakę, przyznawaną dla uczniów z ostrowskich szkół, którzy wykazali się dużą wiedzą i znajomością regionalnej historii naszego miasta i okolic. Serdecznie wam gratulujemy, bo jest za co, wykazaliście się chęcią i zaangażowaniem w przygotowanie i dowodem tego, jest przyznanie Wam przez jury, złotej odznaki o tytuł „Młodego regionalisty”. Teraz możecie śmiało o sobie mówić, że jesteście „młodymi regionalistami”.

 

 

 

 

Wycieczka klas pierwszych

 

 

  W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
  Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
 Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
  Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.

 

 

 

 

Ostatnie spotkanie wolontariatu!

 

 

  16 maja odbyło się ostatnie, w tym roku spotkanie naszych wolontariuszy. Cały rok ciężkiej pracy za nimi jednak długo nie odpoczną, ponieważ w następnym roku szkolnym wracają do akcji. Za ten pracowity rok bardzo dziękują opiekunowie tego koła pani Lidia Pasiak, Marzena Pabiszczak oraz pani Anicie Szostak. Życzymy naszym wolontariuszom dalszego zapału do pomagania innym oraz zasłużonego wypoczynku.

 

 

 

 

II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Karola Wojtyły

 

 

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum Angelika Mielcarek zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Poezji Karola Wojtyły, zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat Honorowy nad konkursem objął Pan Łukasz Mikołajczyk Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Angelice serdecznie gratulujemy. Podkreślając bardzo wysoki poziom konkursu wyrazy uznania należą się także Weronice Machnik, Patrycji Wołowicz, Julii Derze oraz Monice Marczak, które również reprezentowały naszą szkołę. Wielkie brawa dla wszystkich dziewczyn za podjęcie wyzwania, jakim z pewnością jest recytacja niełatwej poezji naszego wielkiego rodaka Świętego Jana Pawła II.

 

 

 

 

Wycieczka do Trójmiasta

 

 

  W dniach 10-12.05.2017 uczniowie kl.2a i 3c (oraz koleżanka z kl.3a) z opiekunami udali się na wycieczkę szkolną do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Krzyżackiej w Malborku. Po zakwaterowaniu we Władysławowie udaliśmy się na majowy – zimowy spacer, podczas którego chętni mogli porzucać się śnieżkami!!!
  Drugi dzień powitał wszystkich pięknym słońcem i nieco wyższą temperaturą, dlatego po śniadaniu wszyscy z ochotą wyruszyliśmy do Gdańska. Mieliśmy tam możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów w Europie- PGE Arena. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, a dalej do centrum, gdzie zwiedziliśmy Główne Miasto, między innymi- Lwi Zamek, Ratusz Miejski, Kamieniczki Królewskie, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, a dalej Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski oraz nastrojową Ulicę Mariacką z Bazyliką. Po powrocie do Władysławowa nie mogło oczywiście zabraknąć wieczornego spaceru nad brzegiem morza. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy miłym spotkaniem wszystkich uczestników wycieczki przy muzyce i wspólnej zabawie.
  Trzeciego dnia wybraliśmy się do Sopotu, gdzie w pięknym słońcu spacerowaliśmy deptakiem ul. Bohaterów Monte Cassino, oglądając po drodze krzywy domek, a następnie udaliśmy się na Sopockie Molo. Około południa dotarliśmy do Gdyni, a naszym celem był Skwer Kościuszki oraz statek-muzeum Dar Pomorza.
Po pysznym obiedzie i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Ostrowa Wlkp. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do domu.

 

 

 

 

XII Edycji Konkursu Muzealnego

 

 

  11 i 12 maja nasze Gimnazjum gościło uczestników XII Edycji Konkursu Muzealnego, którzy pod opieką opiekunów wędrowali po mieście by rozwiązywać kolejne zadanie konkursowe. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów. O tym, kto zdobył tytuł "Młodego Regionalisty" dowiemy się 20 maja o godz. 18.30 w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Mistrzostwa Miasta i Powiatu w Lekkiej Atletyce

 

 

  W środę 10 maja 2017 roku kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w Mistrzostwach Miasta i Powiatu w Lekkiej Atletyce, które odbywały się na terenie stadionu Klubu Sportowego STAL . Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca :
II m- bieg na 100 m- Marta Rauk
I m- 600 m- Klaudia Kupczyk
I m - skok w dal- Zuzanna Urban
II m-100 m- Robert Gaweł
II m- Sztafeta 4x100 m dz- Urban Zuzanna, Walczak Magdalena, Rauk Marta, Orczykowska Tamara.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 


Szczególne spotkanie

 

 

  W poniedziałek 8 maja mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Pana Dariusza Peślę, członka Zespołu ds. likwidacji barier architektonicznych. Pan Peśla zapoznał uczniów naszej szkoły ze sposobami właściwej komunikacji z osobami z niesprawnościami narządów ruchu, z dysfunkcjami narządu słuchu oraz z dysfunkcjami narządu wzroku. W swoim wystąpieniu zwrócił także uwagę, że niepełnosprawność nie musi oznaczać bezradności, a dotknięte nią osoby, jeżeli żyją w przyjaznym otoczeniu, zwykle świetnie radzą sobie same. Młodzież otrzymała także materiały edukacyjne w formie ciekawie wydanych ulotek.

 

 

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

  03 maja 2017 r. obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum niosący sztandar, wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja w naszym mieście. Uroczyste obchody tegoż dnia, zapoczątkowała msza święta w Konkatedrze ostrowskiej pw. św. Stanisława Biskupa, następnie dalsza część obchodów przeniosła się pod pomnik kardynała Mieczysława Halki Ledóchowskiego, gdzie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Święto Konstytucji 3 Maja, to moment bardzo radosny i doniosły, dlatego w tym dniu, wszyscy powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i nie zapominać ile znaczyła w tamtym czasie dla naszego narodu uchwalona Konstytucja.

 

 

 

 

Oddanie hołdu pomordowanym w Winiarach

 

 

  30 kwietnia 2017 r. uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunem, biorąc udział w dorocznej mszy św., oddali hołd pomordowanym w Lesie Winiarskim Polakom z ziemi kaliskiej i ostrowskiej, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowskich Niemiec. Z tej okazji modlący się pod obeliskiem zebrani: rodziny ofiar, przedstawiciele samorządów i organizacji kombatanckich, harcerze oraz uczniowie z ostrowskich i kaliskich szkół, upamiętnili pomordowane ofiary, składając kwiaty i zapalając znicze. Dlatego warto pamiętać, w szczególności przez młode pokolenie że już od 14 grudnia 1939 roku w Lesie Winiarskim rozpoczęły się pierwsze egzekucje Polaków przywiezionych z więzień w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Był to początek masowych egzekucji w Lesie Winiarskim, w którym do lutego 1940 r. rozstrzelano około 1 100 osób. W 1960 roku na miejscu jednej z egzekucji odsłonięto pomnik, przy którym od wielu lat odbywają się uroczyste msze polowe.

 

 

 

 

Srebrne Pasmo dla naszego chóru!!!

 

 

  W piątek 28 kwietnia 2017r. w Auli Domu Katechetycznego Parafii p.w. św. Antoniego w Ostrowie Wielkopolskim po raz kolejny odbył się Konkurs Chórów Regionu Południowej Wielkopolski Ogólnopolskiego Projektu Narodowego Forum Muzyki „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”.

Chóry oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Jolanta Szybalska – Matczak, prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, mgr Małgorzata Sapiecha – Muzioł

  Nasz chór otrzymał „SREBRNE PASMO” w kategorii chórów szkół ponadpodstawowych. Gratulujemy sukcesu wszystkim chórzystom.

 

 

 

 

Uroczysta akademia upamiętniająca 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

 

  27 kwietnia 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji została przygotowana uroczysta akademia, w której uczniowie naszej szkoły odegrali historyczną scenkę, przypominającą wszystkim zebranym tego dnia w auli, jak ważnym dla naszego kraju wydarzeniem historycznym, było uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Prawdziwa, żywa lekcja historii, w którą mogli wczuć się uczniowie, zarówno ci biorący udział w przedstawieniu jak i ci oglądający. Całość występu, uzupełniły również barwne stroje, w których zaprezentowali się nasi uczniowie, odgrywając swoje role w przedstawieniu. Dlatego nie zapominajmy o tym święcie i już za kilka dni, wywieśmy z tej okazji, wszyscy flagi, pokazując, że pamiętamy i pokazujemy w ten sposób nasze przywiązanie do historii i wartości narodowych.

 

 

 

 

XV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

 

  26 kwietnia 2017r. w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej odbył się finał XV Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W konkursie wzięli udział uczniowie z gimnazjów z Ostrowa Wielkopolskiego, Raszkowa i Lamek. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Zuzanna Marciniak (1c), Marta Rauk (2d), Maria Śmigiel (3b), Franciszek Telega (IB) i Szymon Skorwider (3c).
  Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z dwóch części: wiedza o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i wiedza o kulturze oraz historii i życiu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali ex aequo Magdalena Jakubczyk i Szymon Strach z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko.
Nasi uczniowie tym razem wrócili bez nagród, ale wykazali się dużą wiedzą i godnie reprezentowali Szkołę.

 

 

 

 

IV Powiatowy Turniej Gimnazjów

 

 

  25 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Powiatowym Turnieju Gimnazjów, który odbył się w murach Zespołu Szkół Ekonomicznych. Celem Turnieju było m.in. upowszechnienie wśród młodzieży postaw edukacyjnych polegających na zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych oraz sprawności fizycznej. Nasi uczniowie wywalczyli puchar dla Gimnazjum nr 1 za zajęcie II miejsca w rywalizacji szkół gimnazjalnych. Ponadto dwie drużyny okazały się najlepsze w poszczególnych konkursach. W Konkursie Języka Angielskiego laury zdobyli: Maria Śmigiel, Dawid Grzelakowski, Mateusz Rębacz, a w Konkursie Wiedzy O Świecie laureatami zostali: Jakub Kosmała, Jan Paprocki i Dawid Mech.
  Wszystkim uczestnikom Turnieju serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

  To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1955 roku. W Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku. Obecnie święto celebrowane jest na całym globie.

Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca Vicente Clavel Andrés. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.
  23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej w związku z datą śmierci lub narodzin wybitnych pisarzy m.in.: Williama Shakespeare’a, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova.

  Autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Dlatego pamiętajcie, że chociaż dzień 23 kwietnia już za nami, to święto się nie kończy, a w naszej Bibliotece czekają książki urzekające historiami, jakich jeszcze nie znacie...

 

 

 

 

Egzaminy gimnazjalne 2017

 

 

  Kochani uczniowie klas trzecich, za Wami ważny moment, egzamin gimnazjalny. Sprawdzał on zdobytą wiedzę i umiejętności opanowane przez Was w czasie nauki w gimnazjum.

  Na egzaminie z wiedzy humanistycznej był blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie - na rozwiązanie było 60 minut. Po godzinnej przerwie uczniowie przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego 2017 upłynął uczniom pod znakiem nauk przyrodniczych i matematyki. Gimnazjaliści zmierzyli się z testem z biologii, geografii, chemii i fizyki, a po przerwie z matematyką. Ostatni, trzeci dzień to języki obce: język angielski i niemiecki.

  Zgodnie z harmonogramem CKE wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 w internecie pojawią się 16 czerwca.
  Nieoficjalnie można je sprawdzić na przykład tutaj: http://fakty.interia.pl/raporty/raport-egzamin-gimnazjalny-2017/arkusze

 

 

 

 

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO

 

 

  Dnia 12 kwietnia 2017 roku w ramach podsumowania programu „Żyj smacznie i zdrowo”, odbyło się wspólne gotowanie uczniów klasy II c, które miało na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych , ze szczególnym uwzględnieniem zasad zdrowego i świadomego żywienia oraz samodzielnego przyrządzania smacznych i zdrowych posiłków przez młodzież. Po przeprowadzonych przez nauczyciela zajęciach w oparciu o scenariusze programu „Żyj smacznie i zdrowo”, uczniowie klasy 2c- przystąpili do zajęć praktycznych, czyli do wspólnego gotowania. Klasa została podzielona na grupy, które wykonywały potrawy w/ g przepisów Winiary:
1 grupa - pełnoziarnista tortilla z kurczakiem i warzywami
2 grupa - owocowe risotto
3- grupa - włoska kanapka
4 grupa - bagietki z pastą jajeczną i szczypiorkiem
5 grupa - placuszki bananowo- kokosowe
6 grupa - brownie z kaszy jaglanej
  Przygotowane przez uczniów różnorodne i wartościowe potrawy sprawiły przyjemność podczas wspólnej degustacji, uświadomiły, że wspólne gotowanie jest przyjemne, służy zdrowiu, dobremu samopoczuciu oraz sprzyja budowaniu dobrych relacji międzyludzkich.

 

 

 

 

UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 1 W BARCELONIE

 

 

  Nasza podróż do Barcelony rozpoczęła się o 2.30 rano. 2 kwietnia autobusem pojechaliśmy w stronę Poznania skąd mieliśmy samolot do stolicy Katalonii. Przywitało nas słońce i Pani Joanna, nasz przewodnik po Las Ramblas, bulwarze tętniącym życiem, po Bari Gotic z pięknymi wąskimi alejkami i historycznymi uliczkami. Byliśmy w Catedral de Barcelona oraz cudownym miejskim parku, gdzie można było pooddychać Barcelońską atmosferą. Nasz pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem w hotelu położonym w uroczym miejscu w Calella i kolacją. Kolejne dni to kolejne wrażenia. Pani Joanna pokazywała nam: kościół Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo (falujące domy Gaudiego,) historyczny szpital oraz Park Guel. Słońce towarzyszyło nam także trzeciego dnia w ogrodzie botanicznym w Blanes oraz na plaży w Calella.
  Kolejnego dnia wybraliśmy się ponownie do centrum Barcelony, tym razem, żeby zobaczyć na własne oczy stadion Camp Nou, słynny stadion klubu piłkarskiego zwany przez miejscowych fanów "Barca". Montjuic to był kolejny punkt naszej wyprawy. Jest to miejskie wzgórze na które wjechaliśmy specjalną kolejką. Tam spędziliśmy czas w Poble Espanyol - Miasteczku Hiszpańskim ( zespół 117 konstrukcji zaprojektowanych na wzór budynków z różnych hiszpańskich miast w oryginalnych rozmiarach). Odwiedziliśmy także Museu Nacional d'Art de Catalunya mieszczące się wewnątrz pałacu Palacio National de Montjuic. Kompleks Lekkoatletyczny, wybudowany na Olimpiadę, która odbywała się w Barcelonie był naszym pożegnaniem z tym miastem, ponieważ ostatniego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu jechaliśmy już w przeciwną stronę do Tossa de Mar, gdzie zwiedzaliśmy urokliwe, średniowieczne miasteczko. Chodziiśmy tam po wąskich uliczkach, spędziliśmy chwilę na dzikiej plaży, mieliśmy okazję przejść się murami obronnymi miasta i wspiąć się na starą latarnię morską.

  Przed powrotem do domu odwiedziliśmy jeszcze jedno piękne miejsce: Gironę - Casas de Onyar (przepiękne widokowo domy nad rzeką Onyar z kolorowymi fasadami), Pont Eiffel (most - dzieło Gustawa Eiffel‘a z 1876 r.). Naszą pięciodniową wyprawę zakończył spacer po Barri Vell (jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, gdzie większość z nas poddała się tutejszemu zwyczajowi . Na jednym z placów znajduje się niewielka figurka lwa, która trzyma się kamiennej kolumny. Nie można tu być i nie podtrzymać odwiecznej tradycji. .. całowania lwa w tyłeczek. Aby każdemu umożliwić spełnienie powinności (lew trzyma się kijka na wysokości 3m), zbudowane zostały specjalne schody. Na zdjęciach widać lekkie wahanie i niedowierzanie w oczach naszych uczniów. Chwilę później żegnaliśmy już Gironę, Katalonię, Hiszpanię, ale wspomnienia pozostaną. Więcej zdjęć można obejrzeć w zakładce WYCIECZKI, a za jakiś czas będzie zamieszczony film, który powstawał codziennie i w każdym miejscu, w którym dane nam było widzieć.

 

 

 

 

XV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 


31 marca 2017r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do XV Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z wiedzy o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Największą wiedzą z tego zakresu wykazali się:
1. TELEGA Franciszek IB
2. ŚMIGIEL Maria IIIB
3. SKORWIDER Szymon IIIC
4. RAUK Marta IID
5. MARCINIAK Zuzanna IC
Ci uczniowie będą reprezentować Szkołę podczas finału konkursu, który odbędzie się w 26 kwietnia 2017r, o godz. 12.oo w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, ul. Waryńskiego 29.

Szkolne Rekolekcje Wielkopostne 27 - 29. 03.2017

Zakończyliśmy Szkolne Rekolekcje Wielkopostne. W tym roku szkolnym naukę rekolekcyjną głosili Ks. Paweł Wczesny oraz Diakon Łukasz Urban. Było to ważnym przeżyciem duchowym dla uczniów naszego gimnazjum, którzy samodzielnie przygotowali stacje Drogi Krzyżowej, którą poszliśmy za Chrystusem w kolejnym dniu naszych rekolekcji. Warto podkreślić, że Liturgię Słowa Mszy Świętej sprawowanej na zakończenie tych szczególnych dni także przygotowali uczniowie. Dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży za duże zaangażowanie się w przygotowanie i przebieg Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych :). Jak zawsze można na Was liczyć. Brawo!

 

 

 

 

Spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

 

  23 marca 2017 w Forum Synagoga Odbyło się uroczyste spotkanie Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego ze Sportowcami, Trenerami i Działaczami Sportowymi. Spotkanie to wzbogaciły swoimi pięknymi glosami uczennice naszej szkoły - Żaklina Mazurkiewicz z klasy 2c i Veronika Rybachuk Z klasy 1a.

 

 

 

 

Wycieczka do teatru na przedstawienie anglojęzyczne pt."Dracula"

 

 

  Do tej pory byliśmy już na przedstawieniach: "Frankenstein", "The Canterville ghost" oraz "Oliver Twist". W miniony wtorek wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, aby zobaczyć kolejne przedstawienie w języku angielskim - "Dracula". Scenariusz był oczywiście oparty na powieści Brama Stokera pod tym samym tytułem, jednak zawierał wiele odniesień do współczesnego świata, szczególnie w kontekście zmian zachodzących w środowisku naturalnym. Tytułowy bohater to nie tylko wampir, który pije ludzką krew, ale również uosobienie tego wszystkiego, co powoduje wyniszczenie naszej planety. Reżyser spektaklu zostawił nas z pytaniem, czy nie jest za późno, aby uratować Ziemię przed niszczycielskim działaniem człowieka?

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

  Pierwszy Dzień Wiosny nasza szkoła spędzała tradycyjnie już "inaczej". Wszystkie klasy walczyły o tytuł Klasy Wiosennej 2017. Każdy zespół przygotowywał 3 przebrania wiosenne, brał udział w 3 konkurencjach: "jazda kocem bez trzymanki", "bieg w ping ponga na łyżce" i "rzut gazetą do celu" - technika dowolna :).

  Po tych emocjonujących wydarzeniach obejrzeliśmy mecz siatkówki: nauczyciele - uczniowie, a na koniec biliśmy szkolny rekord w zumbie. Jak wspomnieliśmy, było inaczej, na wesoło i z przymrużeniem oka. Dodać należy, że tytuł "Klasy Wiosnennej 2017" zdobyła klasa 3d. Gratulujemy :). Więcej zdjęć - zakładka SAMORZĄD UCZNIOWSKI - strona internetowa szkoły.

 

 

 

 

Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska

 

 

  W sobotę 18 marca 2017r. w Klubie – Galeria Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się w ramach Projektu „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska” ogólnopolskie warsztaty chórmistrzowskie dla dyrygentów chórów szkolnych regionu Południowej Wielkopolski oraz Wielkopolski Północnej i Zachodniej. Warsztaty na temat: „Elementy techniki wokalnej w podziale wielogłosu” poprowadziła prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska. W warsztatach brał również udział zespół wyłoniony z naszego chóru szkolnego Po bardzo ciekawych ćwiczeniach nastąpiło omówienie prowadzonych zajęć. Chórzyści byli bardzo zadowoleni z zajęć, zyskali cenne wskazówki dotyczące emisji głosu oraz techniki wokalnej przygotowującej do wykonywania utworów wielogłosowych.

 

 

 

 

Jakuszyce 2017

 

 

  W miniony weekend tzn. w dniach 17- 18 marca 2017 roku, grupa 20 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Emilii Kaźmierczak, pani Anity Szostak oraz pana Michała Marcinczaka, brała udział w wycieczce do Jakuszyc.
  Na świetnie przygotowanych trasach narciarskich, gdzie niespełna 2 tygodnie wcześniej podczas Biegu Piastów biegała Justyna Kowalczyk- nasi uczniowie pod opieką doświadczonego instruktora mogli zdobywać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie narciarstwa biegowego. Uczyli się podstawowego kroku w stylu klasycznym, opanowywali technikę hamowania, która przydawała się w kilku ciekawych momentach trasy.
  Mimo bardzo zmiennej aury (śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz, wiatr i ogólnie mokro...wszędzie) uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie na wymagających odpowiednich umiejętności, wytrzymałości i hartu ducha trasach biegowych- choć zdarzały się też upadki (czasem bolało...).
Mimo ogromnego zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.

 

 

 

 

V Wielkopolski Konkurs Historyczny "Marszałek Józef Piłsudzki"

 

 

  W dniu 17.03.2017 r. w Poznaniu odbył się finał V Wielkopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski", w którym uczestniczyli uczniowie: Zuzanna Marciniak - klasa 1c, Szymon Skorwider - klasa 3c. Gratulujemy.

 

 

 

 

Drzwi Otwarte 2017

 

 

II okres to czas, kiedy uczniowie i ich rodzice podejmują poważne decyzje dotyczące wyboru nowych szkół. W tym roku taki wybór będzie dotyczył obecnych klas I, III i VI. Od września 2017 nasze Gimnazjum nr 1 będzie Szkołą Podstawową nr 2. Wszyscy szukają szkoły, która będzie rozwijać ich talenty oraz zainteresowania, która najlepiej przygotuje ich do dalszych etapów kształcenia. Szkoły, w której każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie i " u siebie". Wychodząc naprzeciw tym wyborom 4 i 11 marca "otworzyliśmy drzwi" przed wszystkimi, którzy chcieli na własne oczy przekonać się jak pracujemy, jaką bazą dysponujemy, jacy jesteśmy. Była to okazja, żeby porozmawiać z dyrekcją, nauczycielami, młodzieżą, ale też świetny czas do zabawy. Co widać na zdjęciach :).

 

 

 

 

Poszukiwacze skarbów 

 

 

 28 lutego 2017 wszyscy miłośnicy przygody zmienii się w poszukiwaczy skarbów, odkrywców tajemnic naszej szkoły. O godzinie 17.00 grupy uczniów rozpoczęły wędrówkę przy świetle latarek w poszukiwaniu drogi do skrzyń ze skarbami. Wskazówki, które odnajdywali po drodze czasami sprawiały trudności, ale mimo to dzielnie wszyscy dotarli do końca podchodów. Nikt nie zabłądził, bo pomocą służyli uczniowie klas 1, 2 i 3 - wszyscy jak widać na zdjęcich, bardzo dobrze sie bawili. Dla przypomnienia I miejsce zdobyła grupa nr 2, II miejsce zdobyła grupa nr 3, III miejsce zajęła grupa nr 8, IV miejsce: grupa 5. Wszystkim uczestnikom, również tym z pozostałych grup: 1, 4, 6 i 7 gratulujemy dotarcia na metę i dziękujemy za przybycie i świetną zabawę.

 

 

 

 

PRZEDSZKOLAKI Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE

 

 

„A w szkole na nas czeka rzecz nowa: OBOWIĄZEK.
I coraz mniej zabawek, i coraz więcej książek.
I choć może trudniejsze będą następne lata -
otworzy się przed nami ciekawa księga świata.”

 

  Za nami kolejne spotkania z przemiłymi gośćmi, czyli ……. sporą grupą ostrowskich przedszkolaków. Dzieci z wielkim entuzjazmem i ogromnym zainteresowaniem wzięły udział w różnych przygotowanych dla nich zajęciach. Tym razem były to warsztaty teatralne, ciekawe doświadczenia, zajęcia sportowe, integracyjne przy muzyce oraz fascynujące spotkania z historią. Oczywiście nie zabrakło w przerwie herbatki i pysznych ciasteczek. Dzielne przedszkolaki miały też okazję poznać swoich starszych kolegów, którzy wspólnie z nimi uczestniczyli w zajęciach. Zabawa była doskonała, co widać na załączonych zdjęciach. Już czekamy na następne odwiedziny…

 

 

 

 

2 BAL w Gimnazjum nr 1

 

 

  2 Bal w G1 zakończył się sukcesem. Nie była to zwykła dyskoteka, ale poważna impreza karnawałowa. Na ten wieczór mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową przyozdobiona białymi i czarnymi balona.mi. Uczniowie zamienili codzinne ubrania na suknie i garnitury. Foto i filmo relacja z tego przedsięwzięcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowania i przebieg naszego balu.

 

 

 


”Azja” dla uczniów szkół gimnazjalnych

 

 

20.02.2017r. w III LO w Ostrowie Wielkopolskim odbył się VI Powiatowy Konkurs Geograficzny pod hasłem :”Azja” dla uczniów szkół gimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 42 uczniów z powiatu ostrowskiego. Najlepszym geografem okazał się uczeń naszej szkoły Jakub Kosmała zajmując I miejsce w konkursie wiedzy o Azji. Świetnie wypadli też pozostali nasi uczestnicy, Marta Rauk z 2d i Szymon Skorwider z 3c zdobyli wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Walentynkowy wiersz miłosny

 

 

  14 lutego w Bibliotece Publicznej został rozstrzygnięty 14. powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny". Wśród tegorocznych laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Dagmara Jędrzejak, która w grupie młodzieży gimnazjalnej została wyróżniona za wiersz "Moja Walentynka - Miła Wspominka".
Gratulujemy Dagmarze i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

Walentynki w G1   

                                                                                         14.02.2017

   Walentynki (ang. Valentine's Day) – to święto zakochanych, które przypada na 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym dniu wysyłamy listy do osób, które lubimy, kochamy...

   Na parterze stała "Skrzynka Walentynkowa", gdzie mogliście wrzucać swoje wiadomości do kogoś, kogo ... kochacie, lubicie, do kogoś komu chcieliście poprawić humor. Po długiej przerwie poczta została dostarczona do adresatóww.

   Na długiej przerwie odbył się także KONKURS WALENTYNKOWY. Przedstawiciele klas zmierzyli się z testem, który nie był łatwy, a dotyczył właśnie dzisiejszego dnia. Zwycięska klasa dostała słodki upominek. Najlepiej test rozwiązała klasa 2a. Serdecznie gratulujemy!

   Na dwóch przerwach wszyscy chętni mogli skorzystać z WALENTYNKOWEJ FOTOBUDKI - efekty widoczne na zdjęciach.

 

  * Kliknij na obrazek obok i przejdź do zakładki Samorząd Uczniowski - tam więcej o tym co będzie już wkrótce. Bilety  na 2 BAL GIMNAZJUM NR1 już do kupienia. Ilość biletów ograniczona.

 

 

Wolontariusze AIESEC w naszej szkole

 

 

  Od 16 do 20 stycznia gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy w ramach projektu "Make a Step". Zajęcia z wolontariuszami odbywały się w języku angielskim co dawało Wam, drodzy Uczniowie, możliwość sprawdzenia swojego poziomu opanowania języka i zdobywania nowych umiejętności i nowych doświadczeń. Do tej pory gościliśmy studentów z Filipin, Egiptu, Singapuru, Wietnamu, Brazylii, Indii i Kolumbii. Tym razem nasi goście byli z Meksyku i Indii. Wiele się działo. Oprócz zajęć lekcyjnych spotykaliśmy się z nimi popołudniami. W poniedziałek malowaliśmy wspólnie obrazy, co jest już naszą tradycją, we wtorek nasi goście z naszymi uczniami zmierzyli się ze sztuką, tym razem gotowania, a w środę bawiliśmy się w kalambury, gdzie odgadywać trzeba było powiedzonka angielskie i polskie. Podsumowaniem wizyty naszych gości była wizyta w Urzędzie Miasta i Gminy gdzie spotkali się oni z Panią Ewą Matecką, wice prezydent naszego miasta. Fotorelacja z tej wizyty w zakładce KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE i w GALERII.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki intryguje

 

 

  17 stycznia czytelnia „Chatka Puchatka” po raz kolejny gościła uczestników Szkolnego Klubu Książki. Zajęcia prowadzone przez pana Tomasza Gruchota wzbudzają ciekawość, a zainteresowanie naszej młodzieży tym przedsięwzięciem rośnie. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

 

 

 

 

Odwiedziny przedszkolaków

 

 

  W minionych dniach gościliśmy w naszym gimnazjum dzieci z kilku ostrowskich przedszkoli: nr 15, nr 7 i nr 16. Czekało tu na nich mnóstwo atrakcji i zabaw. Przedszkolaki zwiedziły naszą szkołę oraz wzięły udział w różnego rodzaju zajęciach (ruchowych, językowych, plastycznych oraz czytelniczych), które odbyły się m.in. w „Chatce Puchatka” oraz na sali gimnastycznej. Dzieci wykazały się sporym zaangażowaniem, ogromnym entuzjazmem i mnóstwem pozytywnej energii! Okazało się, że duży budynek naszego gimnazjum może być przytulny i przyjazny również dla takich maluchów :-)

 

 

 

 

Zajrzyj do Biblioteki

 

 

  Czy wiecie, że: można podróżować po świecie nie ponosząc kosztów, przenieść się do Świata Śródziemia, zagłębić w opowieściach magicznego drzewa oraz zanurzyć się w kartach pamiętnika nastolatki? Wystarczy tylko wpaść na chwilę do Biblioteki i sięgnąć po nowości. Skorzystajcie z zaproszenia i niech zimowe ferie będą czasem relaksu, również dzięki ciekawym książkom.

 

 

 

 

Koncert kolęd w Szpitalu

 

 

,, Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia
Jest taka moc, co smutek w radość przemienia.
Jest taka siła, co spełnia marzenia.
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.”

Tymi słowami dnia 5 stycznia 2017 roku Ostrowscy Gimnazjaliści rozpoczęli nastrojowy koncert kolęd dla chorych Szpitala. Koncert przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Ta cudowna chwila pozwoliła chorym choć na chwilę zapomnieć o troskach, może o bólu, a na pewno wlała w ich serca nadzieję. Nasza młodzież przygotowała różne aranżacje kolęd, słychać było anielskie śpiewanie, ciepłe słowa i myśli w prozie, piękne brzmienie wiolonczeli, skrzypiec, gitary a oczy zachwycał balet.

 

 

 

 

Obchody 98 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

 

 

We wtorek 27 grudnia obchodziliśmy 98 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły do Macierzy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar, wzięli udział w obchodach upamiętniających to ważne wydarzenie historyczne, oddając hołd poległym bohaterom, walczącym o wolność dla ziem zaboru pruskiego. Warto dodać i pamiętać w szczególności przez młode pokolenie, że powstanie wielkopolskie, jest jedynym tak wielkim zrywem powstańczym, które zakończyło się zwycięstwem. Szczególnie dla nas Wielkopolan jest to powód do dumy, dlatego trzeba o tym wydarzeniu mówić i o nim pamiętać.

 

 

 

 

Jasełka 2016

 

 

  Dziękujemy uczniom klasy 2c oraz chórowi szkolnemu za przygotowanie i wystawienie Jasełek, które były prawdziwą ucztą dla ducha oraz pięknym preludium do Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy wszystkim młodym aktorom, solistom i chórzystom kunsztu sztuki aktorskiej :)

 

 

 

 

Święta tuż, tuż…

 

 

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ramach projektu Zespołu Wychowawczego „Kulturalny Rok w Jedynce” klasa IIA przygotowała apel świąteczny. Uczniowie zaprezentowali tradycje bożonarodzeniowe, zasady savoir vivre przy stole wigilijnym , wiersze o tematyce świątecznej oraz wspólnie z chórem odśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Za sprawą tego wyjątkowego apelu cała społeczność szkolna została wprowadzona w świąteczny nastrój.

 

 

 

 

Nagroda w konkursie fotograficznym

 

 

  Dagmara Jędrzejak uczennica klasy 1d zdobyła nagrodę w międzyszkolnym konkursie fotograficznym ; „Sleeveface – ubieramy się w książkę”. Konkurs zorganizowany przez Gimnazjum nr4 polegał na wykonaniu fotografii, której elementem musiała być okładka płyty, książki lub czasopisma. Uczestnicy musieli wykazać zarówno zainteresowania czytelnicze, umiejętności w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi, zdolności fotograficzne oraz wyobraźnię i kreatywność. Tym bardziej gratulujemy Dagmarze!

 

 

 

 

 

Bajkonur

 

 

  W Gimnazjum nr 1, 14 i 15 grudnia 2016, gościło Przenośne Planetarium „Bajkonur”. Planetarium Bajkonur to niezwykłe miejsce. Wyposażone w najnowocześniejszy w Polsce projektor dysponuje tak szerokimi możliwościami, że trudno je wszystkie wyliczyć. Astronom, podróżnik i zapalony popularyzator nauki odkrywa i wyjaśnia w nim zagadki Kosmosu. Z oferty Planetarium skorzystali uczniowie Gimnazjum nr 1 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Specjalnej, a także przedszkolaki z Przedszkola nr 7. - Dla dzieci była to niezwykła podróż wprost do gwiazd – podkreślają koordynatorzy projektu.

 

 

 

 

 

Sukces naszych uczniów

 

 

  W I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim 8 grudnia 2016 odbył się drugi etap warsztatów połączonych z konkursem matematycznym w ramach projektu „Matematyki odsłon kilka”. Wielkim sukcesem zakończył się udział uczniów Gimnazjum nr 1 w konkursie. Nasi uczniowie zdominowali podium:

I miejsce – Filip Kulisiewicz klasa 3a, II miejsce – Kamil Koczorowski klasa 3a,III miejsce – Jakub Kosmała klasa 3a. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Nasza uczennica na podium

 

 

  Miło nam poinformować, że uczennica naszego gimnazjum Patrycja Szypuła zajęła trzecie miejsce w konkursie na krótką formę literacką promującą honorowe krwiodawstwo. Konkurs został zorganizowany przez Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu. Laureatce serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

VI Ostrowski Dzień Wolontariusza

 

 

  W środę 7 grudnia bieżącego roku w Forum Synagoga odbyły się uroczystości związane z VI Ostrowskim Dniem Wolontariusza, które przebiegały pod hasłem: "Jestem potrzebny, jestem Wolontariuszem". W gali wolontariatu mieli zaszczyt uczestniczyć także wolontariusze naszej szkoły: Joanna Waleńska, Łukasz Szukalski oraz Kamil Witek, którzy godnie reprezentowali Szkolny Klub Wolontariatu Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

DZIEŃ PATRONA 6 GRUDNIA 2016 r.

 

 

  Tradycyjnie początek grudnia kojarzy się uczniom naszego gimnazjum z obchodami Dnia Patrona szkoły. Tegoroczną uroczystość przygotowali nauczyciele zespołu przedmiotów przyrodniczych oraz pani Ewa Wiśniewska a jej bohaterką była Maria Skłodowska-Curie, wybitna polska uczona, podwójna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia i działalności noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii.
  W celu lepszego poznania sylwetki oraz życia noblistki uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, których wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej akademii. W konkursie plastycznym najlepsze prace wykonali Michał Rycerski kl. 3A, Gabriela Michalska kl. 1 C oraz Michał Bohonos kl. 2B.
Uczniowie poszczególnych klas przygotowywali prezentacje multimedialne dotyczące życia i działalności Marii Skłodowskiej-Curie. Najlepsze okazały się prace Nikoliny Pawlickiej kl.3D, Alberta Szcześniaka-Morgaryana kl.3B oraz Mikołaja Cegła kl. 2D.
  Ogromną wiedzą na temat tegorocznej patronki wykazali się nasi uczniowie w konkursie wiedzowym „ Jeden z 12”, w którym spośród przedstawicieli wszystkich klas najlepsze okazały się reprezentantki klasy 1A – Weronika Rybachuk i Magdalena Woźniak. Gratulujemy ogromnej wiedzy! Kluczowym punktem obchodów święta Patrona Szkoły jest wręczenie dorocznych szkolnych nobli dla uczniów klas trzecich w różnych kategoriach. Tegorocznymi laureatami zaostali:
- w kategorii poliglota roku – Maria Śmigiel kl. 3B
-filantrop roku – Joanna Waleńska kl. 3C
- sportowiec roku – Angelika Mielcarek kl. 3D
- dżentelmen roku – Dawid Grzelakowski kl. 3C
- omnibus roku – Jagoda Basińska kl. 3A
- rysownik roku – Michał Rycerski kl. 3A
- historyk roku – Kamil Wittek kl. 3C
- poeta roku – Karolina Wawrzyniak kl. 3A
- tancerka roku – Zuzanna Kwiecień kl. 3A
- fizyk roku – Aleksandra Juszczak kl.3C
- chemik roku – Kamil Kaczorowski kl.3A
  Gratulujemy serdeczne wszystkim zwycięzcom i życzymy, aby nasi uczniowie zawsze dążyli do wyznaczonych celów i realizowali swoje marzenia tak konsekwentnie, jak Polscy Nobliści, którzy patronują naszemu gimnazjum.

 

 

 

 

Niezwykłe odwiedziny

 

 

  W szkolnej czytelni „Chatka Puchatka” 5 grudnia 2016 odbyło się spotkanie mikołajkowe Szkolnej Grupy Wolontariatu, na którym gościli uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie poprzedziła akcja „Podaj dalej grę lub puzzle” przeprowadzona wśród uczniów Gimnazjum nr 1. Wolontariusze pięknie zapakowali prezenty, które podczas spotkania zostały wręczone naszym miłym gościom. Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie. - Uczniowie Gimnazjum nr 1 podczas tej niezwykłej wizyty wykazali się dużą empatią i zaangażowaniem. Co więcej, nasi goście już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w naszej szkole – podkreśla Anita Szostak, pedagog szkolny, koordynator i jeden z pomysłodawców spotkania.

 

 

 

 

Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy

 

 

  W niedziele 4 grudnia 2016 na terenie ośrodka Piaski Szczygliczka odbył się Mikołajkowy Icematowy Happening Biegowy. W ramach tej imprezy w Dziecięcym Biegu Mikolajkowym na dystansie 1000 m wystartowało ok 200 dzieci do 16 roku życia- w tym 30 uczniów naszej szkoły. Wszyscy startujący otrzymali Czapki Mikołajkowe oraz medale za udział w biegu. Na mecie czekal na biegaczy gorąca herbata i ciepły posiłek! Dziękujemy Organizatorom Ice Mat Team za możliwość udziału w tak ciekawej i sympatycznej Imprezie.

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

  SKK działa w naszej szkole w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się w czytelni „Chatka Puchatka” i mają na celu zarówno promocję literatury, jak również zapoznanie uczestników z różnorodnymi formami obcowania z tekstem i jego tłem kulturowym. Spotkania SKK cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż nasza grupa ostatnio powiększyła się o kilka osób. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, są ciekawe, kreatywne i pobudzają do myślenia. Zapraszamy.

 

 

 

 

Sukces Gimnazjum nr 1

 

 

  Uczennice Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim zdobyły II wyróżnienie w I edycji wojewódzkiego konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska”. Konkurs organizowany przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu dotyczył ochrony powietrza. Zespół miał za zadanie nakręcenie spotu propagującego ochronę powietrza np. stan faktyczny powietrza, a stan oczekiwany; zachowania szkodzące jakości powietrza, a sprzyjające jego poprawie; podejmowane działania w celu poprawy stanu powietrza w najbliższym otoczeniu – dom, szkoła, gmina. Celem Konkursu „Nasz pomysł na ochronę środowiska” była edukacja i podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, w szczególności młodzieży gimnazjalnej, zarówno poprzez promowanie pozytywnych zachowań w zakresie ochrony środowiska i przyrody, jak i zwracanie uwagi na zagrożenia dla tych wspólnych dóbr występujące w otaczającym nas świecie.

- Uczennice Gimnazjum nr 1: Anna Suchecka, Julia Pastok oraz Weronika Machnik nakręciły ciekawy filmik dotyczący przedmiotu konkursu. Jestem dumna z moich uczniów, ale cieszę się także z tego, że młode pokolenie w sposób świadomy zaczyna postrzegać ważny problem ochrony środowiska – podkreśla Marzena Pabiszczak – nauczyciel biologii i chemii, opiekun grupy.

Oprócz pamiątkowych dyplomów i plakietki, szkoła zdobyła 2 tys. złotych, a uczniowie nagrody rzeczowe.

- To ogromny sukces naszych uczennic, który bardzo nas wszystkich ucieszył. Serdecznie gratuluję całej drużynie oraz opiekunowi. Ochrona środowiska to problem, który dotyczy nas wszystkich. Dzisiejsza młodzież to pokolenie dla którego świadomość ekologiczna powinna być priorytetem. To przecież już niebawem oni przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń i to oni będą żyć i kształtować świat wokół siebie. To jaki on będzie w dużej mierze będzie zależało od poszanowania przez nich środowiska naturalnego. Dlatego tak napawa mnie dumą fakt, że nasza młodzież chce „brać sprawy w swoje ręce” i sama zaczyna troszczyć się o to, co ją otacza – podkreśla Renata Sroka, Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 2 grudnia 2016 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

 

 

 

 

IV Igrzyska Wiedzy i Umiejętności

 

 

  W piątek 2 grudnia 2016 kilkunastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności w III Liceum Ogólnokształcących w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie startowali w konkursach: Lingwista Powiatu Ostrowskiego; MatLoGim; Chemiczny Robaczek; Aktywny GIM- fitness oraz w Zawodach Pływackich. Jakub Kosmala z kl. III a zajął II m w konkursie MatLoGim, Jagoda Basińska zajęła III m w konkursie Chemiczny Robaczek, natomiast Martyna Dolata z kl. II a zajęła I m w pływaniu 50 m stylem motylkowym, II m na dystansie 50 m stylem grzbietowym oraz III m na dystansie 50 stylem dowolnym.
  Wszystkim uczniom reprezentującym naszą szkołę dziękujemy serdecznie a laureatom gratulujemy! Należy jeszcze wspomnieć, że zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez uczniów i nauczycieli III LO, mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły a także wysłuchania rewelacyjnego koncertu w wykonaniu zespołu NIEDOGRANI- uczniów III LO. DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Modzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Ostrowskim Centrum Kultury 1 grudnia 2016 r. odbył się jubileusz 25 – lecia funkcjonowania Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej okazji przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta w imieniu wszystkich gimnazjalistów Ostrowa Wielkopolskiego złożyli życzenia wszystkiego co najpiękniejsze - dla pracowników sił i wytrwałości, dla podopiecznych samych szczęśliwych chwil i uśmiechu.

 

 

 

 

Andrzejkowe przerwy w Bibliotece

 

 

  30 listopada w naszej szkolnej Bibliotece można było miło spędzić czas i wziąć udział w zabawie z andrzejkowymi wróżbami. Atrakcyjne przerwy zostały zorganizowane przez koło biblioteczne i cieszyły się popularnością wśród uczniów, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy. Przy okazji udało nam się rozpropagować polskie, tradycyjne zwyczaje związane z andrzejkami. Chociaż wszyscy wiemy, iż wróżb nie należy traktować zbyt poważnie, jednak najważniejsze jest to, że był to ciekawy i radosny dzień z biblioteką w tle.

 

 

 

 

Andrzejki - Młodzieżowa Rada Miasta

 

 

  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 29 listopada 2106 roku odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowej Rady Miasta. W szkolnej czytelni świętowane były Andrzejki 2016. Młodzież ostrowskich gimnazjów przygotowała wróżby andrzejkowe, tak, że każdy z uczestników spotkania mógł sprawdzić jaki los i jaka miłość go czeka. W miłej atmosferze przy wspólnym biesiadowaniu ustalony został plan działania na najbliższy czas. Głowy pełne pomysłów i chęci do pracy na pewno w najbliższym czasie dadzą o sobie znać.

 

 

 

 

Ostrów mówi smogowi nie

 

 

  23 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego: "Ostrów mówi smogowi nie”. W kategorii szkól gimnazjalnych I miejsce zdobyła uczennica klasy 1a Magdalena Woźniak, a jedną z nagród które otrzymała nasza uczennica była drukarka. W konkursie nagrodzono także inne uczennice naszej szkoły : Patrycję Matuszewską z kl.1a oraz Zuzannę Russek z kl. 1d. Gratulujemy!

 

 

 

 

Andrzejki

 

 

  22 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Wieczór Andrzejkowy. Jak zawsze uczniowie dopisali, bawili się świetnie co można zobaczyć na krótkich fimikach i na zdjęciach ( SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

Samorząd Uczniowski - Akcja I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

 

  Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji: "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" poprzez wykonanie kartki lub bombki świątecznej serdecznie dziękujemy. Wyróżnione prace pokazujemy poniżej, ale zgodnie z zapowiedzią, wybraliśmy 3 najciekawsze prace, chociaż uwierzcie nam, nie było to łatwe. A oto osoby, które wykonały te "cuda": Paulina Wczesna - 1c, Bartosz Wietecki - 2a, Nikola Rachuta - 1b. Zwyciezców zapraszamy po odbiór narody do sali 35, a obejrzeć wszystkie wyróżnione prace można w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI ( kliknij na zdjęcie obok).

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W naszej szkole została przeprowadzona zbiórka karmy i kocy dla psów ze schroniska. Łącznie przekazaliśmy około 130 kg karmy dla tych biednych psiaków. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję i informujemy, że planujemy przeprowadzić kolejną na wiosnę.

 

 

 

 

11 listopada

 


  W piątek 11 listopada obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 11 listopada, dla „upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego" w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Dawid Mech, Zuzanna Marciniak oraz Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panem Michałem Marcinczakiem, wzięli udział w uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas uroczystej defilady ulicami miasta zostały złożone wiązanki pod tablicami upamiętniającymi to wielkie Święto Narodowe. Na koniec uroczystości odbyła się msza św. w Konkatedrze św. Stanisława Biskupa z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu, szczególnie powinniśmy oddać cześć wszystkim tym którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości – Marszałek Józef Piłsudski oraz na znak naszego patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny wywiesić flagi.

 

 

 

 

Wycieczka do teatru we Wrocławiu

 


  Już po raz trzeci uczniowie naszego gimnazjum mieli niecodzienną okazję obejrzeć przedstawienie w języku angielskim. Tym razem była to adaptacja powieści Karola Dickensa pt."Oliver Twist". Ta przejmująca opowieść o chłopcu sierocie, który "chciał więcej" wywarła na wszystkich ogromne wrażenie. Pięcioro angielskich aktorów niezwykle wiarygodnie wcieliło się w grane postacie i zachwyciło również umiejętnościami wokalnymi. Chociaż tematyka przedstawienia była raczej przygnębiająca i wprawiająca w zadumę, to jednak nie zabrakło elementów komicznych. Krótko mówiąc: moc wrażeń. Słowa uznania należą się również wszystkim uczestnikom wycieczki - wykazali się ogromną kulturą osobistą i pełnym zdyscyplinowaniem :-).

 

 

 

 

Potyczki Sportowe - "Rusz się człowieku"

 


  W dniu 5 listopada 2016 , jak co roku odbyły się Potyczki Sportowe "Rusz się czlowieku" organizowane przez Radę Osiedla nr 11 oraz naszą szkołę Gimnazjum nr 1. W ramach potyczek rozegrano wyścigi rzędów klas pierwszych gimnazjum - I miejsce zajęła klasa Ic z Gimnazjum nr 1. Odbył się także turniej piłki niżej uczniów szkół podstawowych - I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 9. W ramach imprezy przeprowadzona została rywalizacja przedszkoli, w który udział wzięły trzy przedszkola: nr 2, nr 7 i nr 16. W różnych konkurencjach uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Na zakończenie odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy rodzicami przedszkolaków i nauczycielami Gimnazjum nr 1.Wszystkim rozdano dyplomy uczestnictwa i słodkie niespodzianki, a zwycięzcom pamiątkowe medale. Gratulujemy i dziękuję za dobrą zabawę i zaangażowanie.

 

 

 

 

Młodzieżowa Rada Miasta

 


  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 3 listopada 2016 odbyło się zebranie Młodzieżowej Rady Miasta. W obradach uczestniczyła Jolanta Maćkowiak – Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Ostrowa Wielkopolskiego, Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 oraz uczniowie reprezentujący ostrowskie gimnazja. Jednym z punktów zebrania był wybór przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Kandydaci z poszczególnych szkół przedstawiali swój program wyborczy. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta w tajnym głosowaniu wybrana została Laura Izydorska - uczennica Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej, a Zastępcą Monika Marczak – uczennica Gimnazjum nr 1. Jolanta Maćkowiak zapewniła uczniów, że zawsze chętnie będzie służyć pomocą i wsparciem we wszystkich przedsięwzięciach Młodzieżowej Rady Miasta oraz o otwartości na wszelkie rozmowy z młodzieżą. Ponadto zaprosiła Młodzieżową Radę Miasta na spotkanie w Urzędzie Miasta.

  Podczas spotkania młodzież opracowała również program swojej pracy na bieżący rok szkolny.

- Młodzieżowa Rada Miasta to wspaniała inicjatywa, która aktywizuje młodzież i pozwala im uczestniczyć w bieżącej polityce władz samorządowych. Dzięki Młodzieżowej Radzie Miasta głos młodych ludzi może być usłyszany. Cieszymy się, że w tym roku objęliśmy prezydencję MRM. Wierzę, że czekają nas nowe wspaniałe inicjatywy i pomysły, które będziemy realizować w tej kadencji – podkreśla Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolski.

 

 

 

 

Imieniny Biblioteki

 


  Biblioteka naszego gimnazjum tradycyjnie włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w celu zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę biblioteki w funkcjonowaniu szkoły oraz rozwijaniu kultury czytelniczej młodzieży. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem: Jedna książka może zmienić świat. Wybierz swoją. W ramach obchodów święta nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim - List do Biblioteki oraz konkursie plastycznym - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki.
  Z pozytywnym odbiorem spotkała sie też akcja - Drugie życie książki, która będzie kontynuowana, czyli nadal uczniowie mogą dzielić się przeczytanymi książkami z innymi czytelnikami.
28 października podczas finału święta, w bibliotece w trakcie przerw czekały na odwiedzających słodkie niespodzianki oraz upominki, które otrzymywali za rozwiązanie mini konkursów, kalamburów i łamigłówek językowych. Kufer życzeń zapełniał się tytułami książek, które mają trafić na półki biblioteki.
Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów, oto lista nagrodzonych:
Konkurs literacki - List do Biblioteki: I miejsce Katarzyna Akerman, II miejsce Weronika Datta, III miejsce Zuzanna Urban.
  Konkurs plastyczny - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki: I miejsce Julia Bachmann, II miejsce Magdalena Woźniak, III miejsce Zuzanna Russek. Wyróżnienia: Katarzyna Akerman, Agata Rachwalska, Jakub Skoczyński, Weronika Paikert, Klaudia Brach.
Drodzy uczniowie, Stephen King powiedział: Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki...Dlatego pamiętajcie, że Biblioteka czeka na Was nie tylko z okazji święta!

 

 

 

 

GRATULUJEMY PIERWSZOKLASISTOM – JUŻ GIMNAZJALISTOM

 

 

  27 listopada uczniowie Gimnazjum nr 1 złożyli uroczyste Ślubowanie. W obecności gości, pani dyrektor, rodziców, nauczycieli i kolegów ślubowali godnie reprezentować naszą szkołę, być kulturalnymi pełnymi pasji do wiedzy i działania młodymi ludźmi. Z tej okazji koledzy przygotowali dla nich Koncert Talentów pod hasłem Ślubuję sobie… a rodzice zaprosili na słodki poczęstunek i naprawdę ciepłe spotkanie, podczas którego wszyscy czuli, że zatrzymali się na chwilę w tej jesiennej zadumie i mogli porozmawiać. Najpierw ze sceny mocno brzmiały słowa przyrzeczenia, potem okraszone muzyką i tańcem słowa liryczne, by w końcu tak zwyczajnie młodsi i starsi przy torcie i kawie słowem umilali czas.

 

 

 

 

Konkurs Ekologiczny „Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”

 


  Dnia 26.10.2016r. podczas uroczystości w OCK odbyło się rozstrzygnięcie X Jubileuszowego Konkursu Ekologicznego „ Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”, któremu patronuje Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Celem konkursu jest edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży z zakresu gospodarki odpadami, ochrony środowiska, a także podejmowania działań na rzecz jej ochrony. W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy postawili przed gimnazjalistami nie lada zadanie – „Eko- instrument” z wykorzystaniem odpadów recyklingowych. Spośród wielu prac jury wyłoniło najlepsze. Patrycja Wołowicz z klasy 2 c stworzyła oryginalną wiolonczelę, która zajęła III miejsce. W konkursie wzięły również uczennice klasy 2 c: Wiktoria Kurzawa, Antonina Kostera, Weronika Bednarczyk, Natalia Zbroja, Anna Suchecka, Julia Pastok, Weronika Machnik. Uczennice wykazały się niezwykłą pomysłowością i talentem plastycznym.
Serdecznie gratujemy i życzymy dalszych sukcesów

 

 

 

 

Święto Drzewa - Wśród Pól

 


  W niedzielę 23.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa, które odbyło się w Parku 600 - lecia w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysłodawcą akcji był Urząd Miejski, Nadleśnictwo Antonin oraz SP 5. Organizatorzy rozdali mieszkańcom Ostrowa 3 tysiące sadzonek drzew : Świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy i inne, które zostaną posadzone w przydomowych ogródkach. W tym roku głównymi bohaterami akcji byli przedszkolacy, którzy posadzili drzewka wzdłuż alei parku. Poza nauką sadzenia drzewek, można było dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik. Na stoiskach Nadleśnictwa Antonin, Miejskiego Zakładu Zieleni oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego przygotowano ekologiczne gry i zabawy.
  A my odwiedziliśmy nasze drzewko posadzone podczas ubiegłorocznych obchodów Święta Drzewa. Rośnie pięknie i cieszy wszystkich, którzy spędzają czas w parku.

 

 

 

 

54 BIEG REPUBLIKI OSTROWSKIEJ

 


  W niedziele 23 października 2016 roku odbył się 54 Bieg Republiki Ostrowskiej, w którym tradycyjnie biorą udział uczniowie Gimnazjum nr 1. Start i meta biegu usytuowane były, jak co roku na ostrowskim rynku. Naszą szkołę reprezentowało 18 uczniów - 10 dziewcząt i 8 chłopców. Najwyższe miejsca zajęli - wśród dziewcząt: Klaudia Kupczyk 4m, Magdalena Sobczak 6m, Zuzanna Urban 7m - wśród chłopców: Igor Gaweł 8m, Filip Kulisiewicz 13m, Nikodem Adamczak 14m.
W biegach młodzieżowych, w których brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wystartowało około 500 osób.

 

 

 

 

Ciekawe spotkanie

 


  Z okazji Tygodnia Misyjnego gościliśmy w naszej szkole Księdza Rafała Brukarczyka, misjonarza. Ksiądz Rafał 27 lat przebywał na misjach m.in. głosił Dobrą Nowinę w Hondurasie, Boliwii, na Madagaskarze a ostatnio w Beninie. Młodzież naszego gimnazjum miała okazję posłuchać ciekawych opowieści o kulturach i tradycjach krajów, do których dotarł misjonarz. Uczniowie nie tylko wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji, ale także mogli zadawać pytania dotyczące życia na misjach. Całość została ubogacona fotografiami i filmami z tych egzotycznych dla nas krajów. Tą drogą pragniemy jeszcze raz podziękować Księdzu Rafałowi za poświęcenie nam swojego cennego czasu i bardzo ciekawe opowieści o życiu ludzi tworzących Kościół na innych kontynentach. Serdecznie dziękujemy również panu Michałowi Marcinczakowi, który zainicjował to niezwykle interesujące spotkanie.

 

 

 

 

Czwarte miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Powiatu Ostrowskiego

 


  We wtorek 18 października na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lamkach rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Miasto Ostrów Wielkopolski reprezentowały uczennice naszej szkoły Angelika Mielcarek i Adrianna Jędras.
  Wśród grona sześciu zespołów zajęły czwarte miejsce, ulegając gospodyniom turnieju, uczennicom Gimnazjum w Lamkach. Zwyciężyły dziewczęta z Gimnazjum w Wierzbnie pokonując w finale drużynę Gimnazjum w Dębnicy. Gratulujemy Angelice i Adriannie osiągniętego wyniku sportowego oraz godnego reprezentowania naszej szkoły.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 


  "W dniu tak pięknym i uroczystym, kiedy Nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły, obchodzą Swoje święto, my uczniowie Gimnazjum nr 1 składamy Wam życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

  Życzymy abyście byli zawsze zdrowi i uśmiechnięci, by wasza cierpliwość była ze stali, która nigdy nie pęka, byście z radością przekazywali nam swoją wiedzę i otaczali nas swoją opieką.

Te skromne życzenia to nasze podziękowanie za to, że jesteście." Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

Dziewczęta Gimnazjum nr 1 Drużynowymi Mistrzyniami Ostrowa Wielkopolskiego

 


  W czwartek 13 października na sali gimnastycznej naszej szkoły zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Miasta w Tenisie Stołowym. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyły reprezentujące Gimnazjum nr 1 Andżelika Mielcarek i Adrianna Jędras. Drugie miejsce zajęły uczennice Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej.
  Wśród chłopców zwyciężyli uczniowie Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Papieża Jana Pawła II, drugie miejsce zajęli chłopcy z Gimnazjum nr 4 a trzecie miejsce przypadło reprezentantom Gimnazjum nr 3.
  W dniu 18.10.2016 Angelika i Adrianna będą reprezentowały nasza szkołę i miasto w zawodach powiatowych rozgrywanych w Gimnazjum w Lamkach.

 

 

 

 

Wycieczka przedmiotowa

 


  W piątek 30 .09 2016 roku odbyła się wycieczka przedmiotowa z biologii do Antonina. W wycieczce wzięła udział klasa 2a wraz z nauczycielem biologii Marzeną Pabiszczak oraz nauczycielem geografii Katarzyną Chmieliną. Celem było zapoznanie z fauną i florą zamieszkującą rezerwat Wydymacz. Spacerując po ścieżce dydaktycznej udało się zobaczyć stada gęsi, kaczek oraz czapli jak również ropuchy i żaby. Z ciekawych okazów roślin na uwagę zasługują kilkusetletnie dęby rosnące w rezerwacie. Na zakończenie wycieczki młodzież spędziła milo czas przy ognisku piekąc kiełbaski i rozmawiając.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka

 


W dzień dzisiejszy chłopaku miły,
niech Ci płyną życia chwile,
z duszy, z serca, z całej siły.
Więcej czuję - życzę tyle.

 

 

 

 

„Gorączka Złota”

 


  W całej Polsce odbywała się „Gorączka Złota” – akcja, która polega na zbiórce złotych monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. „Gorączka Złota” trwa od marca do czerwca. W ramach akcji prowadzone są zbiórki w szkołach. Kwota zebrana podczas akcji dofinansowuje kolonie dla najuboższych dzieci. Akcja "Gorączka Złota" oprócz pozyskania środków na kolonie, ma także wymiar społeczny. Podczas akcji promowana jest idea wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Warto podkreślić fakt, że większość wolontariuszy to uczniowie, którzy pomagają swoim rówieśnikom. Uczniowie naszej szkoły bardzo prężnie włączyli się w tegoroczną akcję.Zdobyli 1 miejsce w powiecie. Gratulujemy i cieszymy się przede wszystkim z ich postaw wolontariackich.

 

 

 

 

 

77 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 


  W sobotę 17 września obchodziliśmy 77 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, tzw. Pakt Ribbentrop - Mołotow, niekiedy nazywany potocznie „IV rozbiorem Polski”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar: Norbert Zawiałów, Zuzanna Marciniak, Wiktoria Michaś wspólnie z opiekunem Panią Marzeną Pabiszczak, wzięli udział w uroczystym apelu poległych na Rondzie Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości nastąpiło objęcie warty honorowej pod pomnikiem, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów, następnie odbyło się uroczyste wystąpienie i podziękowanie Prezesa oraz Zarządu Związku Sybiraków w Polsce. Ta data 17 września 1939r. powinna nam wszystkim przypominać, z jakim tragicznym wydarzeniem mieliśmy do czynienia, w jak trudnym położeniu znalazła się nasza Ojczyzna najechana od zachodu przez Adolfa Hitlera i od wschodu przez Józefa Stalina.

 

 

 

 

Sprzątamy Świat

 


  Sprzątanie Świata to coroczna akcja, w której biorą udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej przestrzeni. W tych dniach w wielu miastach w Polsce i na świecie ludzie zbierają się w parkach, lasach itp. organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez resztę społeczeństwa. Nasza szkoła również włączyła się czynnie w tegoroczną akcję . Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem sprzątali świat w piątek 16 września Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za pomoc w tej jakże potrzebnej akcji.

 

 

 

 

My też czytaliśmy!

 


  Gimnazjum nr 1 po raz kolejny włączyło się do Narodowego Czytania. Mająca na celu promocję czytelnictwa akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją Bronisław Komorowski w 2012 roku. W tym roku lekturę wybierali sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Najwięcej głosów zebrała powieść "Quo Vadis", naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Tak więc w murach naszej szkoły wybrzmiała historia o miłości, poświęceniu i losach pierwszych chrześcijan. Pamiętajmy - czytamy cały rok, nie tylko od święta!

 

 

 

 

 

Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 


  1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny 2016/2017, a wraz z nim obchodziliśmy również, już 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Aby uczcić rocznicę tego bardzo ważnego wydarzenia, uczniowie naszego gimnazjum, niosący sztandar: Zuzanna Marciniak, Norbert Zawiałów i Wiktoria Michaś wraz z opiekunami, Panem Michałem Marcinczakiem i Panią Marzeną Pabiszczak wzięli udział w uroczystości oddania hołdu poległym pod tablicami upamiętniającymi ich heroiczną walkę podczas wydarzeń II wojny światowej oraz na zakończenie obchodów uczestniczyliśmy we mszy świętej oraz uroczystej oprawie poświęconej 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz jej poległym, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę podczas obchodów i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

 

 

  Witamy Was wszystkich serdecznie w nowym roku szkolnym 2016/2017. Kolejny rok przed Nami, kolejne wyzwania... Życzymy Wam samych miłych, pozytywnych chwil w Gimnazjum nr 1. Szczególnie witamy klasy pierwsze, bo dzisiaj to oni rozpoczynają naukę w nowej szkole. Trzymamy za Was kciuki. Wychowcy klas I to: klasa 1a - Beata Kopij, klasa 1b - Olga Janicka, klasa 1c - Katarzyna Chmielina, klasa 1d - Danuta Wróbel.

 

 

 

 

Wyniki egzaminów gimnazjalnych z poszczególnych przedmiotów

 

 


Możemy już oficjalnie przedstawić wyniki egzaminów gimnazjalnych 2016 naszej szkoły. Wiemy, że "ubiegłoroczni" już absolwenci, chętnie odwiedzają naszą stronę, więc będą mogli sami sprawdzić jak wyglądają one na tle wszystkich ostrowskich szkół gimnazjalnych. Gratulujemy im serdecznie i życzymy sukcesów w wybranych przez nich szkołach i chcemy przekazać im, że jesteśmy z nich dumni.

 

 

 

 

Dr Marek Kaczmarzyk

 


  W środę 24-go sierpnia 2016 roku gościliśmy w szkole wybitnego neurobiologa, neurodydaktyka i memetyka dr Marka Kaczmarzyka z Uniwersytetu Śląskiego. Nasz gość wygłosił podczas spotkania z nauczycielami i rodzicami wykład dotyczący rozwoju dziecka, nastolatka, funkcjonowania ucznia w domu i środowisku szkolnym. Im więcej wiemy o budowie i funkcjach mózgu, tym lepiej możemy zrozumieć i wspierać zdolności i talenty naszych podopiecznych. W wieku 13-17 lat w mózgu nastolatka dochodzi do przebudowy, w tym okresie obserwujemy u nich odmienne zachowania, popadanie w konflikty, skrajne emocje, ryzykowne zachowania. Równocześnie nastolatki wykazują dużą zdolność do poszukiwania nietypowych rozwiązań, są twórczy i kreatywni. Zadaniem dorosłych jest budowanie środowiska, w którym dzieci będą mogły się rozwijać, tworzyć i poszukiwać oraz modelowanie zachowań, dawanie dobrych przykładów i wspieranie nastolatka w tym okresie.

 

 

 

 

 

 Rok szkolny 2015/2016

 

 

 

 

Wakacyjne spotkania

 

  W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 20 i 21 sierpnia w godzinach od 10.30 do 13.30 po raz kolejny odbyły się bezpłatne zajęcia wakacyjne pod tradycyjnym hasłem "Nie tylko na sportowo w Gimnazjum nr 1". Pod opieką pedagogów młodzież atrakcyjnie spędziła jeszcze wakacyjny czas. W programie zajęć zaproponowano między innymi konkurs: "Kolorowo, smacznie i zdrowo", mecz piłki nożnej, podchody, kiełbaski przy ognisku i zabawy poprowadzone przez Szczep Drużyn ZHP "Wigry". Dzięki nawiązaniu współpracy z panem Grzegorzem Glubiakiem, dyrektorem d/s marketingu BM SLAM SA OSTRÓW WIELKOPOLSKI młodzież miała również okazję uczestniczyć w fachowym treningu koszykówki przeprowadzonym przez koszykarzy Wojciecha Żurawskiego i Marcina Srokę, następnie uczestnicy spotkania rozegrali mecz, który sędziowała zawodniczka TS OSTROVIA Joanna Stempniewicz. Wakacyjne spotkania adresowane były do uczniów klas szóstych i spotkały się z ich strony z dużym zainteresowaniem. Jak co roku młodzi ludzie ostatnie dni wakacyjne pragnęli spędzić w aktywny sposób, w miłej atmosferze. Myślimy, że się udało :).

 

 

 

 

Pierwszoklasiści

 

 

  Uczniowie klas I w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczyli w zajęciach integracyjnych w dniach 26, 27 sierpnia 2015. Mogli oni poznać na nich nowych kolegów, szkołę, nauczycieli. W środę 2 sierpnia 2015 zajęcia odbywały się w klasach z wychowawcami. Czwartek był dniem sportowym, co widać na zdjęciu obok :).

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

 

  1 września ... Żal, radość... Cóż, szkoda nam minionych wakacji, szczególnie, że pogoda dzisiaj wskazywała raczej na ich początek, a nie na koniec, ale miło znowu stanąć twarzą w twarz z nowymi wyzwaniami... Tak więc ruszyła nasza machina edukacyjna. Długa droga przed nami, trudna i żmudna, ale wiemy, że dotrzemy do jej celu :). Wychowawczynie klas pierwszych to: 1a - mgr Anna Piec, 1b - mgr Maria Libera, 1c - mgr Agnieszka Wojtczak, 1d - mgr Iwona Jędras.
Życzmy uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi takiego samego uśmiechu, jak towarzyszył im dzisiaj :). Powodzenia.

 

 

 

 

 

 

Narodowe czytanie 2015 w Gimnazjum nr 1


Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim aktywnie włączyło się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania. W tym roku motywem przewodnim przedsięwzięcia była "Lalka" Bolesława Prusa.

 

 

 

I miejsce naszych uczniów w konkursie "Największego zbieracza złota"


W dniu 17 września odbyło się wręcznie nagród i dyplomów dla "Największego Zbieracza Złota". Konkurs organizowany jest przez PCK. Ma on na celu pomoc dzieciom z rodzin najuboższych w wyjeździe na kolonie. Czas trwania konkursu tej edycji to 29 luty 2015 do 31 maja 2015r. Wolontariusze z naszje szkoły dzięki swojemu wielkiemu zaangażowaniu zdobyli I miejsce w tymże konkursie. Wszystkim osobom biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej pracy.

 

 

 

Sprzątanie Świata


W dniu 17 września już po raz 22 odbyło się Ogólnopolskie Sprzątanie Świata. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przystąpili do akcji. Celem było posprzątanie i zlikwidowanie dzikich wysypisk w okolicy. Takie działania mają przede wszystkim na celu kształtowanie świadomości ekologicznej.

 

 

 

"Babeczki z rodzynkami"


W czwartek 17 września 2015 roku odbyło się już drugie w tym roku szkolnym spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu "Babeczki z Rodzynkami", przy spokojnej muzyce wolontariusze dyskutowali o nadchodzących wydarzeniach, oraz planach związanych z występem z okazji Dnia Seniora w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Partyzanckiej... Kolejne spotkanie 1 października o godzinie 17.00 w sali 26, chętnych do pracy w wolontariackiej serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

Wycieczka przedmiotowa


W dniu 21 września uczniowie naszej szkoły należący do kół przyrodniczych wzięli udział w zajęciach terenowych organizowanych przez II LO w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia prowadził pan Paweł Dolata, ornitolog i miłośnik przyrody. Celem zajęć było poznanie fauny i flory okolic Ostrowa Wielkopolskiego. Taka forma zajęć bardzo spodobała się naszym uczniom.

 

 

 

Sukcesy naszych uczniów


Już po raz kolejny ostrowskie Stowarzyszenie "re-Ewolucja" (przy wsparciu Młodzieżowego Domu Kultury) zorganizowało imprezę: "Dzień bez samochodu". Obchody tego święta odbyły się 26 września na Ostrowskim Rynku. Program obejmował między innymi wręczenie przez Prezydent Miasta - panią Beatę Klimek nagród w Konkursie Plastycznym "Rowerowy Ostrów". Wielki sukces odniosły 3 nasze uczennice: Żaklina Mazurkiewicz z klasy 1c zajęła I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych, a Jagoda Pietrzak z klasy z 2a oraz Wiktoria Kurzawa z 1c zdobyły wyróżnienia. Dziewczęta wykonały piękne i oryginalne prace, które zachwyciły nie tylko jury. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

Nasi uczniowie na spotkaniu


29 września uczniowie klas 2 uczestniczyli w Spotkaniu Progresywnych Burmistrzów i Prezydentów w Ostrowskim Centrum Kultury. Ośmiu prezydentów i burmistrzów z różnych zakątków Polski rozmawiało o funkcjonowaniu samorządów oraz o tym, jak aktywnie włączać obywateli miast w życie lokalne. Dyskutowano również na temat samorządowej energetyki w kontekście szans, jakie stwarza nowe rozdanie unijne. W debacie zorganizowanej przez panią prezydent Beatę Klimek we współpracy z fundacją Friedricha Eberta obok prezydenta Słupska Słupska Roberta Biedronia uczestniczyli: Jolanta Fierek - burmistrz Czerska, Mateusz Klinowski - burmistrz Wadowic, Marek Materek - prezydent Starachowic, Beta Moskal - Słaniewska - prezydent Świdnicy, Grzegorz Sapiński - prezydent Kalisza, Monika Trzcińska - burmistrz Braniewa. Progresywni samorządowcy zgromadzeni w Ostrowie Wielkopolskim przekonywali, że ich miasta potrzebują nowego impulsu i progresywnej polityki, aby zapewnić jak najwyższą jakość życia wszystkim mieszkańcom. Podkreślali też, że każdemu należy się szacunek i że każdy ma prawo wspódecydować o sprawach wspólnoty oraz uczestniczyć w jej życiu zgodnie ze swoimi aspiracjami i możliwościami.

 

 

 

Dzień Chłopca


Przyjmij życzenia chłopie kochany
w dniu Twojego Święta od znajomej baby,
niech Ci się spełnią wszystkie Twe marzenia
i niech realne staną się pragnienia.
Kochani, w tym dniu o Was myślimy mocniej niż na co dzień.
Przyjmijcie od nas te skromne życzenia i małe co nieco, ale to już na żywo :).

 

 

 

Warsztaty kreatywnego myślenia


W codziennym życiu i w szkole, w każdej sytuacji potrzebne jest twórcze myślenie i oderwanie od utartych schematów. Dzięki ćwiczeniu tych zdolności łatwiej przychodzi radzenie sobie z napotykającymi nas trudnościami. Ćwiczenie kreatywności jak najbardziej jest możliwe, co udowodnić gimnazjalistom z klasy 1a i 1d próbowała pani Iwona Łęcka na "Warsztatach Kreatywnego Myślenia" w poniedziałek 5 października w MDK w Ostrowie Wielkopolskim. Twórczy, wbrew mitom, może być każdy. I każdy może się nauczyć, jak być kreatywnym.

 

 

 

 

 

Gimnazjum nr 1 przeciwko dopalaczom

 

 

 

  Uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 6 października 2015 r. przeszli ulicami miasta w happeningu przeciwko dopalaczom. Uczniowie przygotowali transparenty, banery, za pomocą których manifestowali swój sprzeciw przeciwko narkotykom.

 

 

 

 

Szkolny etap Konkursu Biologicznego

 

 

 

  9 października 2015 r. w Gimnazjum nr 1 odbył się etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Uczniowie od godziny 13.30 rozwiązywali test wiedzowy. Do etapu rejonowego, który odbędzie się 27 listopada, zakwalifikowała się uczennica klasy 2a - Jagoda Pietrzak. Jagodzie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

 

 

 

 

Święto drzewa

 

 

 

  W niedzielę 11.10.2015 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa, które odbyło się w Parku 600 - lecia w Ostrowie Wielkopolskim. Pomysłodawcą akcji był Urząd Miejski, Nadleśnictwo Antonin oraz SP 5. W parku posadzono kilkadziesiąt drzew - swoje drzewko ma każda szkoła. Na pięknym klonie widnieje również tabliczka naszej szkoły. Drzewko zostało posadzone przez naszych uczniów - miłośnikó przyrody. Niech rośnie nam pięknie i cieszy przyszłe pokolenia gimnazjalistów i mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Jan Paweł II patron rodziny

 

 

 

 Z okazji 37 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na STolicę Piotrową w naszej szkole przygotowano wystawę pod hasłem Jan Paweł II Patron Rodziny. Pragnimy szczególnie podziękować uczniom klasy 1c za ich wkład w przygotowanie wystawy. Prace, którezostały wykonane przez tych zdolnych, młódych ludzi przypomniały nam wszystkim nauczanie Św. Jana Pawła II na temat rodziny, jak wielką wartość stanowi ona w życiu każdego cżłowieka. Warto również nadmienić, że w związku z rocznicowymi wydarzeniami nasi uczniowie: Kamil Witek (klasa 2c) i Łukasz Szukalski (klasa 2a) wzięli udział w konkursie Jan Paweł II w Pamięci Pokoleń zorganizowany przez Stowarzszenie Nasze Kaliskie oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu przy wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Gala podsumowująca odbędzie się 22 października, a młody, adeptom dziennikarstwa serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Mistrzostwa Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym


W dniu 20.10.2015 r. w naszym Gimnazjum odbyły się Mistrzostwa Miasta w Tenisie Stołowym. Drużyna dziewcząt z G1 w składzie: Angelika Mielcarek, Adrianna Jędras, Wiktoria Michaś zajęła I miejsce i uzyskała awans na zawody powiatowe. Drużyna chłopców Dominik Szewczyk i Tomasz Urbankiewicz zajęła II miejsce. III miejsce w tej rywalizacji zdobyli Jakub Madajka Bartłomiej Włodarczyk.

 

 

 

Dzień Godności w Gimnazjum nr 1


Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim włączyło się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Godności. Z tej okazji 21 października uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali konkurs plastyczny „Czym jest godność?”.
- Najciekawsze prace wyeksponowane zostały na korytarzach szkoły. Poprzez to działanie chcieliśmy zwrócić uwagę młodzieży na to wyjątkowe zagadnienie, jakim jest właśnie „godność” – podkreśla Anita Szostak – pedagog szkolny, koordynator przedsięwzięcia.
Ponadto uczniowie na lekcjach informatyki tworzyli ulotki dotyczące godności człowieka oraz zapowiadające obchody Światowego Dnia Godności.
Jednym z najważniejszych działań przygotowanych z okazji Dnia Godności były specjalne zajęcia warsztatowe z pedagogiem szkolnym na temat zależności od innych osób oraz szacunku dla rówieśników.
Swoje działania związane ze Światowym Dniem Godności przygotowało także Koło Biblioteczne. Członkowie Koła w ramach happeningu przeszli ulicami Ostrowa Wielkopolskiego promując hasła dotyczące szacunku i poszanowania dla drugiego człowieka. Rozdawali także mieszkańcom wcześniej przygotowane ulotki i sentencje.
Zwieńczeniem Światowego Dnia Godności był apel dla uczniów klas pierwszych podczas którego wysłuchali m.in. kilka historii tzw. „z życia wziętych” gdzie godność życia człowieka okazała się najwyższą wartością. Odbył się również panel dyskusyjny, w trakcie którego każdy miał szansę wypowiedzieć się czy potrafi postępować godnie w trudnych sytuacjach życiowych.
- Światowy Dzień Godności to doskonała okazja by kolejny raz przypomnieć młodzieży jak ważnym zagadnienie jest szacunek wobec innych ludzi, a także, a może przede wszystkim wobec samych siebie. Niech hasłem przewodnim naszych obchodów będą słowa anonimowego autora: „Godność jest też niezbywalna, to znaczy że nikt nie może nam jej odebrać… Nawet sam człowiek nie może się jej pozbawić – może ją co najwyżej okaleczyć…” – podsumowuje Renata Sroka – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

Jesienne występy chóru


22 października chór uczestniczył w DZIEWIĄTYM PRZEGLĄDZIE PIOSENKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ „MŁODZI ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II”. Zaśpiewał Hymn Światowych Dni Młodzieży 2016 – „Błogosławieni Miłosierni”.

 

 

 

Rowerowa Jesień w Gimnazjum nr 1


Młodzież naszej szkoły wzięła udział w trzech rajdach rowerowych. W ramach 53 Rajdu Chopinowskiego pokonali trasę Ostrów Wielkopolski - Janków Przygodzki - Trzcieliny - Antonin - Górecznik - Ostrów Wielkopolski. Drugi rajd z okazji "Święta Roweru - Dnia bez samochodu" odbył się na trasie Ostrów Wielkopolski - Górecznik - Dębnica - Huta - Trzcieliny - Janków Przygodzki - Szkoła Podstawowa Nr 6. W dniu 17 października punktem docelowym rajdu był Pałac w Gutowie gdzie dotarliśmy mijając Lewków - Młynów - Będzieszyn a w drodze powrotnej Słaborowice i Biłgoraje. W sumie pokonaliśmy około 120 kilometrów, zobaczyliśmy wiele pięknych jesiennych krajobrazów i mieliśmy okazję poznać walory turystyczne naszej najbliższej okolicy.

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Biblioteki Szkolnej


W tym roku już po raz kolejny biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. W naszym Gimnazjum święto to obchodziliśmy 23 PAŹDZIERNIKA 2015 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W naszej szkole to święto obchodzimy po raz kolejny, a hasło tegorocznych obchodów to : "Biblioteki szkolne rządzą !" W związku z obchodami tego święta dla uczniów Gimnazjum zostały ogłoszone konkursy ,, Zaprojektuj okładkę ulubionej książki” oraz na krzyżówkę z hasłem Biblioteka. Na odwiedzających, czekały wystawy o następującej tematyce: o książce kilka razy naj…., sławni bibliotekarze, Zakazane książki.
W tym dniu biblioteka była odświętnie udekorowana, a na korytarzu rozklejone zostały plakaty obwieszczające o urodzinach biblioteki. Wszyscy uczniowie, którzy tego dnia wypożyczyli książkę ( muszą ją przeczytać - będą pytani z "treści") otrzymywali plany lekcji, zakładki do książek oraz oczywiście cukierki. Ale była frekwencja !!! W związku z tym świętem Aktyw Biblioteczny oraz Pani bibliotekarka przeprowadzili ranking książek najchętniej czytanych przez gimnazjalistów. Święto Bibliotek – jako co roku zostało sympatycznie przyjęte nie tylko przez uczniów, ale też nauczycieli i dyrekcję.

 

 

 

Szkolny etap Konkursu Historycznego


23 października 2015 r. w Gimnazjum nr 1 odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Uczniowie od godziny 13.00 rozwiązywali test wiedzowy. Wykazali się ogromną erudycją, oczytaniem i historyczną pasją. Do etapu rejonowego, który odbędzie się w grudniu, zakwalifikowali się trzej uczniowie klas drugich: Łukasz Szukalski z klasy 2a oraz Kamil Witek i Szymon Skorwider z klasy 2c. Gratulujemy tym uczniom i trzymamy kciuki w następnym etapie :).

 

 

 

Gimnazjaliści na XIII Sesji Rady Miejskiej


W dniu 28.10.2015r. uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w XIII Sesji Rady Gminy Ostrowa Wielkopolskiego. Po otwarciu posiedzenia przedstawiono porządek obrad i przybyłych gości. Radni decydowali czy 1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna, czy rozpocznie się remont basenu przy ul. Paderewskiego oraz czy zwiększy się kwota przeznaczona na Stypendia im. Jana Pawła II dla najzdolniejszych uczniów.
Była to swoista lekcja wiedzy o społeczeństwie. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca radnych i na pewno w przyszłości zaowocuje to ich aktywną działalnością na rzecz społeczności lokalnej . Byli zadowoleni, że mogli uczestniczyć w Sesji Rady Gminy i zdobyć nowe doświadczenia.

 

 

 

Sukces naszego ucznia


Sukces naszego ucznia w XIII Międzygimnazjalnym Konkursie Informatycznym organizowanym przez Publiczne Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim. Maksymilian Zając (3A) wykazał się sporą wiedzą, która zaowocowała uzyskaniem przez niego wyróżnienia. Maksymiliana do konkursu przygotowała pani Iwona Psikus. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

Ślubowanie klas I


„Ja, uczeń Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim – ślubuję wypełniać obowiązki ucznia, aktywnie i odpowiedzialnie uczestniczyć w zajęciach i w życiu szkoły, rozwijać swoje możliwości intelektualne, dbać o pozytywny wizerunek swojej szkoły i godnie ją reprezentować, przestrzegać zasad i norm zachowania godnego ucznia gimnazjum…” z tymi podniosłymi słowami uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. 29 października w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Organizatorkami uroczystości były wychowawczynie klas pierwszych: Anna Piec, Maria Libera, Agnieszka Wojtczak, Iwona Jędras. Pomysłodawczynią organizacji wieczoru oraz reżyserem części artystycznej była p. Maria Libera, wychowawczyni klasy 1b.
W imprezie wykorzystano twórczość poetycką naszych absolwentów: Marty Bohonos, Klaudii Michalskiej, Julii Wagner, Igora Żulickiego, Adama Reszela. Wielu byłych uczniów G1 autorsko wykonywała swe wiersze.. Poza wspaniałymm wystęem naszego chóru swoim śpiewem bawili gości: J. Ashaolu, Adrian Szymkowiak oraz Jagoda Junak.
Uczniowie klas pierwszych ślubowali w obecności zaproszonych gości: pani Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Ewy Mateckiej, radnych: Zygmunta Malika, Alojzego Motylewskiego, Ks. Kanonik Krzysztofa Nojmana, p. dyrektor SP5 Izabeli Potasznik, przedstawicieli Rady Osiedla, rodziców, przedstawicieli klas II i III.
Po akcie śłubowania wszyscy obecni udali się na poczęstunek przygotowany przez klasy I i ich wychowawców. Była to doskonała możliwość dla integracji rodziców, uczniów i nauczycieli, a także czas miłych i nieformalnych rozmów i towarzyskich pogaduszek.

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego


W środę, 4 listopada nasi uczniowie przystąpili do szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. W czasie 60 minut zmagali się z testem, który sprawdzał znajomość gramatyczno - leksykalną i kulturową języka. Najwyższe wyniki osiągnęli: Andrzej Werda, Maria Śmidgiel, Zuzanna Kwiecień, Kamil Koczorowski, Szymon Skorwider, Jagoda Pietrzak. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

Potyczki Rodzinne w Gimnazjum nr 1


Na hali sportowej Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 7 listopada 2015 odbyła się kolejna edycja Potyczek Rodzinnych pod hasłem „Rusz się człowieku”. Organizatorami imprezy było Gimnazjum nr 1, Rada Osiedla nr 11, a także Przedszkola nr 7 „Bratek” i 17 „Ciuchcia”. Aktywnie w organizację imprezy włączył się także Samorząd Uczniowski przygotowując Konkurs na Kulturalne kibicowanie oraz pyszne i zdrowe przekąski w postaci owsianych ciasteczek z orzechami.
W programie imprezy, każdy bez względu na wiek mógł odnaleźć interesującą formę aktywności. Przedszkolaki wraz z rodzicami bawiły sie rywalizując w wyścigach rzędów, przeciąganiu liny i rzutach do kosza. Uczniowie klas szóstych szkół podstawowych rywalizowali w halowym turnieju piłki nożnej. Bój toczyli także uczniowie Gimnazjum nr 1 we wspomnianym wcześniej konkursie dla kibiców, w konkurencjach sportowych takich jak rzuty do kosza i przeciąganie liny oraz w konkursie plastycznym zakończonym wystawą wszystkich prac.
Imprezę zakończył mecz siatkówki pomiędzy nauczycielami gimnazjum i drużyną rodziców przedszkolaków. Rada Osiedla zadbała, aby każdy uczestnik otrzymał słodki upominek w postaci czekolady, a zwycięzcy poszczególnych konkurencji dyplomy, puchary i medale.
- Cieszymy się, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się wziąć udział w Potyczkach Rodzinnych. To bardzo ważne, że całe rodziny wspólnie bawią się i spędzają aktywnie czas. W dzisiejszym zagonionym świecie tak trudno zapracowanym rodzicom znaleźć choć chwilę czasu by choćby pograć w piłkę, czy wspólnie namalować obrazek, a to wydarzenie właśnie przez swój rodzinny charakter pozwala odbudowywać i umacniać więzi międzypokoleniowe. Bardzo nas cieszy, że Potyczki tak bardzo wpisały się już w kalendarz ostrowskich wydarzeń kulturalnych oraz że w tym roku stanowią jedną z imprez towarzyszących Miejskim Obchodom Święta Niepodległości oraz Święta Miasta – podkreśla Renata Sroka – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół Specjalnych


Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami – Anitą Szostak oraz Dorotą Cieślak uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych 9 listopada 2015 w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka.
- W ramach współpracy ze szkołą skorzystaliśmy z zaproszenia dyrektor Beaty Serbakowskiej na uroczystości szkolne. Warunkiem uczestnictwa był strój i słodkości w barwach biało – czerwonych. Ponadto mogliśmy wraz z uczniami szkoły i zaproszonymi gośćmi wspólnie przygotowywać kotyliony – podkreśla Dorota Cieślak.
- Bardzo nas cieszy nawiązanie współpracy ze Szkołą Specjalną w Ostrowie Wielkopolskim. Wspólne spotkania i projekty na pewno zbliżą do siebie obie placówki oraz pozwolą na realizację wspólnych celów, a także na uwrażliwienie młodzieży. Dzięki temu nasza młodzież, jak i uczniowie ze szkoły specjalnej nabywają cenną cechę jaką jest tolerancja – podsumowuje Renata Sroka – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

"Dopalacze kradną życie"


W dniu 10 listopada 2015 roku w Zespole Szkół Budowlano Energetycznych odbył się Powiatowy Konkurs wiedzy o dopalaczach ,,Dopalacze kradną życie". Do konkursu przystąpiło 16 szkół z Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. W konkursie wzięły udział uczennice z naszej szkoły Zofia Wojtkowska, Natalia Zembska i Julia Junak.
Celem konkursu było przybliżenie tematu szkodliwości dopalaczy i ich zgubnego wpływu na zdrowie człowieka. Po konkursie odbyły się zajęcia skierowane do młodzieży na temat dopalaczy z przedstawicielem policji. Zofia Wojtkowska i Natalia Zembska zajęły 3 miejsce w tymże konkursie. Uczennicom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

Obchody 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole


Uroczystość związana z obchodami tego Święta w naszej szkole została zorganizowana 10 listopada. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter. Część artystyczna i muzyczna przygotowana przez młodzież szkolną pod kierunkiem p. Michała Marcinczaka, przy współpracy innych nauczycieli, p. Beaty Podsadnej i p. Danuty Wróbel, w szczególny sposób przywołała karty z historii naszego kraju.
Walorem występu była doskonała gra młodych artystów mająca miejsce w odpowiednio stworzonej do tego scenografii. Tragizm owych 123 lat niewoli podkreśliła dodatkowo oprawa muzyczna. Śpiew niewątpliwie przyczynił się do stworzenia wyjątkowej aury opisywanej uroczystości.
Warto również podkreślić, że w tym szczególnym dniu, jakim jest 11 listopada jeszcze bardziej czujemy się dumni z tego, ze jesteśmy Polakami i możemy pokazywać młodemu pokoleniu jak ważna jest to dla nas rocznica.

 

 

 

Akademia Chóralnej Śpiewającej Polski


13 listopada chór zaprezentował swoje umiejętności na jesiennym koncercie finałowym AKADEMII CHÓRALNEJ ŚPIEWAJĄCEJ POLSKI . Zaśpiewał dwa utwory : Odę do radości Ludwika van Beethovena oraz Kołysankę Johannesa Brahmsa. Na zakończenie koncertu wspólnie ze wszystkimi chórami gimnazjalnymi z Ostrowa i regionu zaśpiewał piosenkę „Zaplątani” z filmu Disneya pod tym samym tytułem.

 

 

 

Szkolenie dla wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu


W naszym gimnazjum 19 listopada 2015 odbyło się wyjątkowe szkolenie dla wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu. Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Wolontariat z klasą” przeprowadziła p. Julia Szymanderska.
W ramach spotkania uczniowie obejrzeli film pt.: „Mój drogi dwudziestoletni” poruszający tematykę osób starszych i ich funkcjonowania w społeczeństwie. W ramach zajęć uczniowie tworzyli także swoją linię życia.
- Warsztaty były bardzo ciekawe i co najważniejsze wywołały wśród naszych uczniów prawdziwą burzę emocji – podkreślają koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariatu.
- To bardzo ważne, że nasza młodzież tak mocno angażuje się w wolontariat. Bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to wartość bezcenna. Cieszymy się także z przeprowadzonych warsztatów, które w tak sugestywny sposób ukazały młodym ludziom trudności i problemy seniorów oraz to w jaki sposób można im pomóc. Myślę, że zarówno wolontariat, jak i zajęcia zaowocują w przyszłości większą świadomością i wrażliwością naszych uczniów na potrzeby drugiego człowieka – podsumowuje Renata Sroka – Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.
Zajęcia zakończyła dyskusja na temat relacji międzypokoleniowych.

 

 

 

Andrzejki


W gimnazjum im. Polskich Noblistów nie tylko się uczymy, ale też świetnie bawimy. Idealną okazją do zabawy była dla nas zorganizowana przez samorząd uczniowski dyskoteka andrzejkowa 24.11.2015 r.. Zabawę uprzyjemniały nam konkursy i "belgijka". Reszta w mini fotoreportażu :).

 

 

 

 

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944”


Wizyta w Zespole Szkół Budowlano – Energetycznych w Ostrowie Wlkp. na wystawie poświęconej „Powstaniu Warszawskiemu 1944”. W dniu 25.11.2015 r. uczniowie naszej szkoły z klasy 3c wspólnie z opiekunami, p. Michałem Marcinczakiem i p. Lidią Pasiak uczestniczyli w wystawie poświęconej „Powstaniu Warszawskiemu 1944”, która została zorganizowana przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Budowlano - Energetycznych w Ostrowie Wlkp. wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej z Poznania.
Zaprezentowany na wystawie film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim jak i plansze ukazujące prawdziwe zdjęcia tego wydarzenia wywarły na młodzieży wielkie wrażenie i zaciekawienie. Dlatego wszyscy jednomyślnie stwierdzili, że właśnie w taki sposób najlepiej poznaje się historię, w szczególności dotyczącą tak ważnego wydarzenia jakim było Powstanie Warszawskie. Już niedługo w Zespole Szkół Budowlano - Energetycznych pojawią się kolejne wystawy poświęcone jeszcze innym ważnym i często pomijanym wydarzeniom związanym z historią naszego narodu podczas II wojny światowej.

 

 

 

Andrzejkowy świat magii w Bibliotece


30 listopada uczennice z klasy II a wraz z panią Magdaleną Knappe zorganizowały całodniową imprezę wróżb andrzejkowych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Do tych działań Panią bibliotekarkę zainspirowały zainteresowania młodzieży literaturą fantastyczną o wróżkach i czarnoksiężnikach. Uznano ,że warto rozpropagować polskie zwyczaje i tradycje związane z andrzejkami.
Na kilka dni przed planowanym dniem wspólnie z uczniami z koła miłośników książki przygotowano plakaty, informacje i ogłoszenia w celu rozreklamowania naszych działań. Gotowe materiały umieszczone zostały przed biblioteką, na korytarzach. W bibliotece nie zabrakło wróżb : ciasteczka z dołączoną wróżbą, zaczarowane karty, kubeczki pełne tajemnic, magiczne serduszka z imionami, wróżby z kości.
Był to ciekawy, cudowny dzień, pełen radości i zainteresowania biblioteką. Wiele ciekawości wzbudzała postać samej nauczycielki bibliotekarki, ponieważ była przebrana za wróżkę. Pani Magda stara się, aby nasza biblioteka była sercem szkoły, wesoła, aktywna i zawsze pełna uczniów, co ma korzystny wpływ na statystykę czytelniczą.
Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich zbyt poważnie !

 

 

 

Konkurs Samorządu Uczniowskiego


Chcieliśmy Wam bardzo podziękować za wszystkie prace i za wysiłek, który włożyliście w ich wykonanie. Parę tygodni temu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najładniejszą bombkę i najładniejszego aniołka. Każda klasa została zobowiązana do wykonania 10 prac. Konkurs ten to przede wszystkim "kawałek Waszego serca", które ofiarowujecie tym, którzy tego potrzebują, ponieważ wszystkie prace zostaną wystawione i każdy odwiedzający naszą szkołę będzie mógł je nabyć za przysłowiową złotówkę. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na kolejną akcję SU, "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", w której robimy świąteczne paczki żywnościowe dla potrzebujących. Ale ... wszystkie aniołki i bombki wzięły także udział w ocenie, za które przyznawaliśmy punkty, które będą zliczone w całorocznym konkursie na "Najlepszą klasę G1". Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Poniżej przedstawiamy punktację w tej kategorii:
1a - 10 pkt 2a - 10 pkt 3a - 5 pkt
1b - 2 pkt 2b - 7 pkt 3b - 9 pkt
1c - 10 pkt 2c - 10 pkt 3c - 10 pkt
1d - 10 pkt 2d - 7 pkt
Oceniliśmy również Wasze prace indywidualnie.
ANIOŁKI: I miejsce - Żaklina Mazurkiewicz klasa 1c
II miejsce - Marta Rauk i Dagmara Decker klasa 1d
III miejsce - Patrycja Wołowicz klasa 1c
BOMBKI: I miejsce - Natalia Szyszka klasa 3a
II miejsce - Klaudia Brach klasa 1d
Zuzia Matuszak klasa 1a
III miejsce - Marika Bartman klasa 1a

 

 

 

Gimnazjaliści w projekcie anglojęzycznym


Grupa uczniów z klas 2 i 3 bierze udział w projekcie kulturoznawczym z języka angielskiego. Gównym tematem tych zajęć jest rodzina królewska. Uczniowie w ramach tego projektu przygotowali cykl zajęć, które prowadzą dla ucznió klas 6 szkół podstawowych. Jest to dla nich ciekawe doświadczenie, spotkanie z językiem, kulturą Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Dzień Patrona Szkoły


4 grudnia 2015 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Tym razem przygotowany przez uczniów apel dotyczył Henryka Sienkiewicza. Zespół w składzie: Alina Yeromenko, Nela Czekalska, Kacper Matecki, Angelika Mielcarek, Sylwia Sewel, Aleksandra Grzelaczyk, Anna Suchecka, Patrycja Wołowicz, Weronika Machnik, Antonina Kostera, Alan Jańczyk, Mikołaj Karwacki, Filip Kulisiewicz i Bartosz Szóstak zaprezentowali montaż słowno-muzyczno-wizualny, którym przybliżyli zebranym sylwetkę Patrona Szkoły, jego dokonania literackie oraz znanych i lubianych bohaterów książek Sienkiewicza. Apel zainaugurował 6-miesięczny projekt ,,Henryk Sienkiewicz – wódz duchowy Polaków”. W ramach projektu zapowiedziane zostały następujące konkursy:
Dla wszystkich klas:
1. Projekt okładki do lektury szkolnej ,,Latarnik”
2. Najpiękniejszy wystrój klasy (zgodnie z wylosowanym utworem Sienkiewicza)
3. Scenki historyczne oparte o książki Henryka Sienkiewicza
Dla zespołów 3-osobowych:
1. ,,Marie jego życia” – przybliżenie kobiet w życiu Sienkiewicza (forma dowolna, np. prezentacja multimedialna, album zdjęć, praca stylistyczna…)
2. ,,Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” – konkurs wiedzy o naszym patronie
Konkursy indywidualne:
1. Portret Henryka Sienkiewicza – technika dowolna
2. Bohaterowie dzieł Sienkiewicza – galeria portretów
3. Rzeczypospolita w XVII wieku w powieściach Sienkiewicza( konkurs dla klas III )
4. Tę postać dzieł H. Sienkiewicza podziwiam najbardziej – charakterystyka postaci
Ekspozycja projektu odbędzie się w maju.

 

 

 

 

Przedstawienie anglojęzyczne


"Było super", "Dużo się nauczyłam", "Nie wszystko rozumiałem, ale i tak mi się podobało", "Kiedy pojedziemy na następne przedstawienie po angielsku?" - to tylko niektóre wypowiedzi uczniów po wizycie we Wrocławskim teatrze na przedstawieniu pt. "The Canterville ghost" na podstawie noweli Oscara Wilda.
Historia dzieje się w angielskim zamku, który w związku z problemami finansowymi właściciela, jest wystawiony na sprzedaż. Ofertę kupna składa amerykańska rodzina - wdowa z dwójką dorastających dzieci. Posiadłość podoba im się tak bardzo, że nie przeszkadza im nawet fakt, że zamek jest nawiedzony. Duch stara się zniechęcić amerykańską rodzinę do zakupu posiadłości, jednak okazuje się całkowicie bezsilny.
Cała historia jest przedstawiona w dość humorystyczny sposób i przeplatana piosenkami w wykonaniu występujących na scenie aktorów.
Po przedstawieniu udaliśmy się na wrocławski rynek, na którym przez cały grudzień odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Było bardzo świątecznie i magicznie:-)

 

 

 

Sukces naszych uczniów


08 grudnia 2015 roku w Poznaniu odbyła się XVII Gimnazjada - Finał Województwa Wlkp. w Drużynowym Badmintonie Chłopców. Uczniowie naszego gimnazjum DAWID PŁOKARZ i MICHAŁ ZUCHOWSKI zajęli I MIEJSCE – zostali Mistrzami Województwa. Podczas zawodów nie przegrali ani jednego seta pokonując następujące drużyny: Gim. Baranowo, Gim. Nowy Tomyśl, Gim. Obra , Gim. Puszczykowo i w wielkim finale Gim. Słupca. GRATULACJE !!!

 

 

 

Wycieczka do Poczdamu


10 grudnia o godz. 4.00 pod opieką naszych wychowawców wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę do Poczdamu. Po 6-cio godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Poczdam przywitał nas mroźną, ale bardzo słoneczną pogodą! Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od pałacu Sanssouci – jednej z najwspanialszych niemieckich , ale również przepięknego kompleksu pałaców i ogrodów, który pozwolił nam choć odrobinę poznać elementy historii, sztuki, kultury i architektury niemieckiej. Mieliśmy także okazję zobaczyć dzielnice rosyjską –Alexandrówke i holenderską – to zabytek architektury niderlandzkiej. Ciekawą lekcję przeżyliśmy także w pałacu Cecilienhof – miejscu konferencji poczdamskiej. To właśnie tam w 1945 roku obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej, po której został podpisany traktat kończący II wojnę światową. Jednak, jak pewnie mało kto wie, jeszcze podczas konferencji, prezydent USA -Harry Truman wydał telefonicznie rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, co rozpoczęło nową wojnę. Przez cały ten czas towarzyszyło nam dwóch świetnie przygotowanych przewodników, którzy z wielkim zapałem opowiadali o wszystkich tajemnicach tych wcześniej nam nieznanych miejsc. Między zwiedzaniem tych pięknych zabytków raczyliśmy się też atmosferą tradycyjnego niemieckiego Weihnachtsmarkt, gdzie kupiliśmy naszym bliskim pamiątki czy próbowaliśmy niemieckich specjałów. Nadszedł jednak czas powrotu do domu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni o północy byliśmy już w Ostrowie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

 

 

 

Oddając krew ratujesz życie


W dniu 15 grudnia w Poznaniu odbyło się podsumowanie konkursu ,,Oddając krew ratujesz życie". Konkurs był zorganizowany przez Wielkopolski Oddział Czerwonego Krzyża. Nasze uczennice Kaja Krysztofiak oraz Zuzanna Marciniak zostały laureatkami tego konkursu. Celem było promowanie krwiodawstwa, oraz zachęcenie ludzi do oddawania krwi. Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszego zaangażowania w tak szczytny cel jakim jest ratowanie ludzkiego życia.

 

 

 

Świąteczny apel


17 grudnia uczniowie klas I i II mieli możliwość uczestniczenia w apelu zorganizowanym przez klasę 1a w ramach projektu –Kulturalny rok w Jedynce. Z uwagi na zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia tematyka apelu nawiązywała do tych najpiękniejszych w roku dni. Z pewnością nie ma domu , w którym w wigilijny wieczór nie zapalono by lampek na choince czy nie przygotowano smakowitych potraw. Nawet ci, którzy w pogoni za pieniędzmi czy sławą, już dawno o tym zapomnieli, tego dnia wezmą do ręki biały opłatek, podzielą się nim z rodziną i śpiewać będą kolędy . Dla jednych jest to głębokie przeżycie tajemnicy Bożego Narodzenia, dla innych pielęgnowanie rodzinnych zwyczajów . A jakie były początki tej bożonarodzeniowej tradycji? Wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się podczas dzisiejszych występów.

 

 

 

 

Świątecznie w Gimnazjum nr 1


Święta Bożego Narodzenia zbliżają się nieubłaganie. Z tej okazji Chór Szkolny pod dyrekcją Danuty Wróbel postanowił zrobić niespodziankę mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. 21 grudnia na wejściu do szkoły odbył się koncert kolęd i pastorałek. Do wspólnego śpiewania włączyli się także pozostali uczniowie oraz zwykli mieszkańcy. - Ten pomysł to był swego rodzaju strzał w dziesiątkę. W tym codziennym zabieganiu wielu znalazło chwilę by przystanąć na chwilę i posłuchać. Myślę, że to wyzwoliło we wszystkich dużo pozytywnych emocji – podkreśla Renata Sroka, dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

Szkolne Jasełka


Gratulujemy uczniom klas 1c, 2a, 2c wspaniałego warsztatu aktorskiego, który mogliśmy podziwiać podczas wystawienia Jasełek w przepiękny przedświąteczny czas. Wyrazy uznania także dla szkolnego chóru, który wzbogacił przedstawienie pięknymi kolędami.

 

 

 

I miejsce w konkursie plastycznym


„Ocalić od zapomnienia. Miejsce i przestrzenie godne utrwalenia w literaturze, fotografii i rysunku” to tytuł konkursu cyklicznie organizowanego przez Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych. W kategorii konkursu plastycznego nasze uczennice z klasy 1c odniosły sukces : Żaklina Mazurkiewicz zajęła I miejsce, a Wiktoria Kurzawa zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Szkolny Klub Wolontariatu


W czwartek 7 stycznia odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu w mijającym semestrze. Wolontariusze mogą poszczycić się wieloma działaniami takimi jak: przygotowanie i zaprezentowanie w DPS w Ostrowie Wlkp. montażu słowno - muzycznego "Święty Jan Paweł II w naszej pamięci", zorganizowanie zbiórki odzieży dla Domu Ochrony Życia Poczętego w Odolanowie, udział w akcji "Niech wszyscy mają Święta" oraz udział w zbiórce żywności zorganizowanej przez Wielkopolski Bank Żywności. Zainicjowano także zbiórkę żywności, koców i misek dla zwierząt ze schroniska. W związku z tym, ze akcja trwa nadal bardzo prosimy wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny o przynoszenie karmy i koców do Szkolnego Klubu Wolontariatu (sala 26).

 

 

 

Koncert Kolęd w Domu Pomocy Społecznej


W miniony poniedziałek chór naszego gimnazjum pod dyrekcją pani Danuty Wróbel wspierając działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu wystąpił z koncertem kolęd w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wlkp. Jak zawsze spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem ze strony seniorów, którzy włączyli się do wspólnego kolędowania.

 

 

 

 

W mojej rodzinie uczę się przebaczać


Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2a Maciej Hoffmann za swój esej "W mojej rodzinie uczę się przebaczać" otrzymał wyróżnienie w konkursie o zasięgu diecezjalnym zorganizowanym przez Centrum Pro Familia w Kaliszu. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

Anielskie śpiewanie


Anielskie głosy znów zabrzmiały! Już po raz trzeci 14 stycznia w Forum Synagoga odbył się koncert pt. "Anielskie Śpiewanie". Chór szkolny, pod dyrekcją pani Danuty Wróbel, wyśpiewał najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Soliści zaprezentowali repertuar zarówno tradycyjnych kolęd jak i najnowszych pastorałek, które można usłyszeć w radiu. Tego roku, do wspólnego kolędowania włączyli się nauczyciele oraz chórek szkolny ze Szkoły Podstawowej nr 1, pod dyrekcją pani Marzeny Machały. Widownia koncertu jak zwykle dopisała, koncert zakończył się gromkimi brawami z udziałem publiczności, które były dla naszych artystów bodźcem do zorganizowania kolejnego koncertu w przyszłym roku. Zatem do zobaczenia!

 

 

 

Pierwsza pomoc


Wydaje się to bardzo proste i oczywiste – trzeba reagować w sytuacjach zagrażających życiu drugiego człowieka. Każdy przytaknie i potwierdzi swoją gotowość do ratowania. Nie każdy jednak w chwili rzeczywistego zagrożenia będzie wiedział, co ma zrobić – od czego zacząć i czy w ogóle cokolwiek zaczynać, jak podejść, czego użyć, jak ocenić, co się mogło stać i sprawdzić funkcje życiowe, jak wzywać pomocy… Właśnie dlatego w miniony piątek w naszym gimnazjum w ramach działań profilaktycznych odbył się pokaz pierwszej pomocy. Spotkanie z przedstawicielami ratownictwa medycznego zorganizowane było dla uczniów klas drugich. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenia poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. Uczyli się jak oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz ocenić czy osoba poszkodowana oddycha. Poznali zasady resuscytacji krążeniowo – oddechowej i ćwiczyli na fantomach uciskanie klatki piersiowej i wdechy ratownicze.
Tego typu zajęcia mają uwrażliwiać nas wszystkich na krzywdę ludzką i potrzebę niesienia pomocy, jednak tylko systematyczne przypominanie i praktyczne ćwiczenia zasad udzielania pierwszej pomocy dadzą nadzieję, że zachowamy się właściwie w ekstremalnych sytuacjach zagrożenia życia.

 

 

 

Balladyna


15 stycznia 2016 roku uczniowie klas pierwszych i trzecich wybrali się na przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów Teatru Muzycznego we Wrocławiu pod tytułem „Balladyna”. Spektakl okazał się doskonałą ucztą dla ciała i duszy. Stanowił widowisko łączące w sobie elementy tańca, muzyki, śpiewu, a wszystko na podstawie jednej z lektur szkolnych autorstwa Juliusza Słowackiego - „Balladyna”. Uczniowie klas pierwszych, którzy właśnie omówili tę lekturę na lekcjach języka polskiego, mieli możliwość skonfrontowania własnej wyobraźni z konkretyzacją reżyserską. Wyjście na przedstawienie zorganizowała pani Maria Libera, opiekunami byli także pani Beata Podsadna, Pani Danuta Janiak, pani Magdalena Knappe oraz pan Michał Marcińczak.

 

 

 

 

Ferie w kuchni


"Jedzenie powinno zaspokajać głód - nie próżność, sprawiać przyjemność - nie trudność, być doznaniem kulinarnym - nie intelektyalnym i dawać okazję do dzielenia się radością posiłku z bliskimi". I tak właśnie nasi uczniowie spędzili wtorkowy poranek przygotowując zdrowe, pożywne pierwsze i drugie śniadanie. Trzy grupy i trzy różne propozycje. Atrakcyjnie przygotowane posiłki były spożywane przez wszystkich uczestników zajęć. Na szczególną uwagę zasługuje estetyka wykonanych potraw, która zachęcała do degustacji.

 

 

 

Odkrywcy tajemnic i skarbów


W piątek 5 lutego już po raz trzeci odbyły się podchody zorganizowane przez zespół do spraw promocji. Szóstoklasiści ze szkół podstawowych licznie przybyli do Gimnazjum nr 1 , by odkrywać tajemnice i poszukiwać skarbów ukrytych w najgłębszych zakamarkach naszej szkoły. Pod osłoną nocy, przy pomocy światła latarek nasi goście podążali za skarbami, wykonując szereg zadań i łamigłówek. Zabawa była przednia, a każda z drużyn starała się w jak najkrótszym czasie pokonać labirynt wiodący do skarbu po ciemnych korytarzach i klasach lekcyjnych. Wysiłek się opłacił, bo zwycięskie drużyny zostały nagrodzone obficie wypełnionymi kuferkami pełnymi niespodzianek, które samodzielnie znalazły w głęboko ukrytych miejscach naszej szkoły. Gratulujemy naszym gościom i dziękujemy za liczny udział w tegorocznych podchodach.

 

 

 

I Bal w G1


Udało się! I Bal w G1 zakończył się sukcesem. Pierwszy raz w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował bal karnawałowy. Nie była to zwykła dyskoteka, ale pierwszy krok w stronę poważnej imprezy karnawałowej. Na ten wieczór mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, przyozdobiona balonami, serpentynami i plakatami znanych osób stwarzała atmosferę, którą wszyscy uczestnicy napewno zapamiętają na długo. T-shirty i codzienne jeansy uczniowie zamienili na kreacje często przypominające te z czerwonego dywanu. Foto relację z tego przedsięwzięcia będzie można obejrzeć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI już wkrótce. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowania i przebieg naszego balu.

 

 

 

XVIII edycji Międzygminnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”


9 lutego 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów odbył się szkolny etap XVIII edycji Międzygminnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Wzięło w nim udział 56 uczniów, najliczniej reprezentowanych przez pierwszoklasistów, ale swoich sił próbowali także drugo- i trzecioklasiści. Uczestnicy pisali dyktando przygotowane przez panią Lucynę Jędrzejak zatytułowane Czasopismo „Głos Biblioteczny” donosi. Bohaterem historii był Hipolit Wyrwirączka, który amatorsko tropił złodzieja postaci baśniowych.

 

 

 

Drzwi Otwarte


II półrocze to czas, kiedy szóstoklasiści podejmują decyzję o wyborze szkoły na następne 3 lata - gimnazjum. Gimnazjum, które będzie rozwijać ich talenty oraz zainteresowania, które najlepiej przygotuje do egzaminu kończącego naukę w szkole, również takiego, w którym każdy może poczuć się jak w domu. Dlatego też nasza szkoła zorganizowała II Drzwi Otwarte, gdzie każdy mógł... Podczas dwóch dni każdy mógł zajrzeć do naszej szkoły, zobaczyć oraz samodzielnie ocenić np.: wyposażenie sal, warunki pracy, nasze pasje, atmosferę itp. Co ważniejsze, oprowadzającymi byli sami uczniowie. Opowidali o swoich sukcesach, organizowali różnego rodzaju pokazy oraz doświadczenia Odpowiadali w miarę swoich możliwości, na stawiane pytania.

 

 

 

 

Drugie miejsce drużyny Gimnazjum nr 1 w Mistrzostwach Powiatu w Szachach


Świetnie spisali się uczennice i uczniowie naszej szkoły startujący w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu w Szachach. W rozegranych w poniedziałek 16 lutego 2016 roku w Gimnazjum SO im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim zawodach zajęli drugie miejsce wygrywając trzy mecze z drużynami Gimnazjum nr 3, Gimnazjum z Wierzbna oraz Gimnazjum z Ociąża.
Ulegli tylko zwycięzcom turnieju, reprezentantom Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim.
Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Jędras Adrianna, Marczak Monika, Hirsa Mikołaj oraz Płokarz Dawid.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w Mistrzostwach Wielkopolski.

 

 

 

„Jaś i Małgosia”


-Któż nie zna baśni o Jasiu i Małgosi, któż potrafi oprzeć się wzruszeniu, czytając historię tragicznych losów dwojga młodych ludzi zmagających się z okrutną czarownicą?!Dziś pokażemy, że mądrość braci Grimm jest aktualna po dziś dzień. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” w wersji niemieckojęzycznej … Tymi słowami rozpoczęliśmy nasz pierwszy w tym roku szkolnym występ, tym razem w Szkole Podstawowej nr 6. 15 lutego grupa aktorów z naszej szkoły wybrała się do zaprzyjaźnionej szkoły, aby zaprezentować swoim młodszym kolegom i koleżankom efekt kilkumiesięcznej pracy, czyli przedstawienie „Hӓnsel und Gretel”. Młodzi aktorzy wcielając się w swoje role pokazali nie tylko swój talent aktorski, ale również doskonałą znajomość języka niemieckiego. Reakcja publiczności, to dla nas najlepszy dowód, że przedstawienie wszystkim się podobało! Przed nami kolejne występy, mamy nadzieję, … że równie udane.

 

 

 

Spotkanie z policjantem


Dnia 17. 02.2016 r. uczniowie klasy II C uczestniczyli w spotkaniu z policjantem p. Krzysztofem Kulą .
Tematem spotkania była cyberprzemoc , czyli agresja elektroniczna. Uczniowie zostali zapoznani z formami przemocy z wykorzystaniem Internetu i narzędzi takich jak sms, e- mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne, portale społecznościowe. Policjant uświadomił uczniom, że posługiwanie się Internetem w celu nękania innych osób jest karalne. Również karze podlega pomówienie, zniewaga oraz groźby. Uczniowie dowiedzieli się także , że w sieci nie jesteśmy anonimowi.

 

 

 

Randka w ciemno


Dawno, dawno temu był sobie bardzo popularny program w polskiej telewizji. Był to jeden z pierwszych tego typu wydarzeń, a nazywał się: "Randka w Ciemno". Dzisiaj w G1 Samorząd Uczniowski postanowił przypomnieć wszystkim zasady i reguły tego programu, ale tym razem z "przymrużeniem oka". Wybierających i wybieranych oddzielał parawan, a reszta w zakładce Samorząd Uczniowski :).

 

 

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

17 lutego 2016 roku w środę grupa uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w inauguracji projektu „Dyskusyjny Klub Książki”. Impreza odbyła się w czytelni Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Wzięły w niej udział wszystkie szkoły, które zdecydowały się przystąpić do projektu. Dyrektor Biblioteki Publicznej, pan Włodzimierz Grabowski, otworzył spotkanie, powitał uczestników, krótko przedstawił założenia projektu. Następnie zajęcia poprowadził dr Tomasz Gruchot.
Spotkanie w Bibliotece Publicznej otwiera cykl zajęć, które odbywać się będą cyklicznie w szkołach, a ich uczestnikami będą członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki. Porozmawiają o interesujących ich książkach, pobawią się słowem, a także poznają nowe lektury proponowane przez prowadzącego. Pierwsze takie spotkanie z udziałem zaproszonych gości odbędzie się w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów już w poniedziałek 29 lutego.

 

 

 

Szkolenie prowadzone CREO


Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz uczniowie klasy 2c wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez wolontariuszki Stowarzyszenia CREO z Poznania. Uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w ćwiczeniach ze skafandrem symulującym odczucia ludzi w podeszłym wieku. Spacer po szkolnych schodach, zakupy, a nawet złożenie własnego podpisu pod dokumentem okazały się trudnym zadaniem w symulatorze podeszłego wieku. Celem ćwiczeń było zapoznanie młodzieży z wyzwaniami, z którymi muszą się zmierzyć ich dziadkowie oraz wszystkie osoby w jesieni życia. Warsztaty uwrażliwiające młodych ludzi na potrzeby starszego pokolenia odbywają się w naszym gimnazjum w sposób cykliczny. Następne już w kwietniu :)

 

 

 

Uczniowie naprawdę uczą uczniów


W piątek 19.02.2016 uczniowie naszego Gimnazjum odwiedzili SP 1 i przeprowadzili tam lekcję języka niemieckiego w ramach projektu "Uczniowie uczą uczniów", Po tej lekcji można spokojnie powiedzieć, że niemiecki da się lubić. Trochę ruchu, odrobina rywalizacji i dużo dobrej zabawy to w skrócie przepis na udaną lekcję, podczas której uczniowie uczą się nie myśląc o nauce. Przed nami jescze wiele leckji do przeprowadzenia w innych ostrowskich szkołach podstawowych.

 

 

 

 

V Powiatowy Konkurs Geograficzny


Dnia 24 lutego odbył się V Powiatowy Konkurs Geograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostrowskiego zorganizowany przez III LO w Ostrowie. Tematem tegorocznej edycji konkursu była „Ameryka Północna”. Każda szkoła mogła zgłosić trzech uczniów. Eliminacje szkolne wygrali : Marysia Nowacka kl.3b, Zofia Wojtkowska kl. 3b oraz Szymon Skorwider kl.2b i właśnie ci uczniowie reprezentowali naszą szkołę. W konkursie powiatowym wzięło udział 45 uczniów. Świetnie zaprezentowały się nasze dziewczęta zdobywając wyróżnienia : Marysia Nowacka zajęła IV miejsce, a Zosia Wojtkowska V miejsce w konkursie. Marysia zajęła najwyższe miejsce wśród uczniów z ostrowskich gimnazjów . Gratulujemy !!!

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne


Od 24 do 25 lutego w naszym gimnazjum przeżywaliśmy szkolne rekolekcje wielkopostne. W tym czasie każdy z nas odłożył w kąt szkolne podręczniki i zatrzymał się w zamyśleniu nad swoją relacją do Boga. Do radosnego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego duchowo przygotowywał nas ksiądz Sebastian Łagódka, któremu w imieniu społeczności szkolnej z całego serca dziękujemy za głoszone Słowo Boże, troskę, uśmiech i każde dobre doświadczenie. Dziękujemy również naszej wspaniałej młodzieży, która uczestniczyła w rekolekcjach: Bartkowi, który czuwał nad aparaturą nagłaśniającą; Marysi, Julce, Tosi, Ani za przygotowanie Liturgii Słowa; Żaklin, Wiktorii i Szymonowi za Dar Ołtarza oraz naszym niezastąpionym ministrantom: Kamilowi, Szymonowi, Mateuszowi i Jakubowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przebiegu wielkopostnych rekolekcji. Jesteście wyjątkowi, na Was zawsze można liczyć :)

 

 

 

Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach


01.03.2016r. nasi uczniowie brali udział w finale Województwa Wielkopolskiego w Drużynowych Szachach. Do zawodów, które odbyły się w Skokach k.Poznania, przystąpiły 43 drużyny z całej Wielkopolski. Powiat ostrowski reprezentowały dwie szkoły: Gimnazjum SO im. Jana Pawła II oraz Gimnazjum nr1 im. Polskich Noblistów. Nasi reprezentanci uplasowali się w połowie stawki.
Drużynę Gimnazjum nr1 tworzyli: Adrianna Jędras (1. szachownica), Dawid Płokarz (2.szachownica) Mikołaj Hirsa (3.szachownica) i Monika Marczak (4.szachownica).
Żaden nasz zawodnik nie sprzedał tanio swej skóry. Turniejowe szachownice były świadkami wielu zaciętych bitew. Być może zabrakło jeszcze umiejętności, jednak niewątpliwie nasi uczniowie dali się poznać jako waleczni sportowcy.Drugi etap „Mistrza Ortografii”1 marca 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugim etapie Międzygminnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Po etapie szkolnym, w którym około 50 uczniów pisało dyktando, do tego etapu zakwalifikowało się siedmioro uczniów – Inez Król 1a, Jagoda Pietrzak 2a, Aleksandra Juszczak 2c, Dawid Grzelakowski 2c, Angelika Mielcarek 2d, Joanna Stawik 3c oraz Damian Dolata 3c. W drugim etapie uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test ortograficzno – interpunkcyjny, do którego przygotowywali się pod bacznym okiem polonistek – Marii Libery, Olgi Janickiej oraz Beaty Podsadnej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i awans do kolejnego etapu. Gratulujemy i czekamy na kolejne zmagania.

 

 

 

My z Napoleonem Napoleon z nami


W dniu 09.03.2016 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina w Ostrowie Wlkp. odbył się konkurs historyczny pt. „My z Napoleonem Napoleon z nami” zorganizowany w ramach Dnia z Lekturą Pan Tadeusz – Witamy w Soplicowie. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Angelika Mielcarek, Szymon Skorwider, Kamil Witek, Łukasz Szukalski, Maria Nowacka. Nie zabrakło również uroczystego podsumowania, podczas którego zostały ogłoszone wyniki wszystkich konkursów, które odbywały się z okazji Dnia z Lekturą Pan Tadeusz – Witamy w Soplicowie, w tym oczywiście konkursu historycznego. Wśród uczniów Gimnazjum, biorących udział w konkursie historycznym, trzecie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Łukasz Szukalski. Gratulujemy Łukaszowi oraz pozostałym uczestnikom konkursu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach historycznych !

 

 

 

KU WASZEJ PAMIĘCI Żołnierze Wyklęci


Z okazji Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowie Wielkopolskim 2016r. uczniowie szkół gimnazjalnych Miasta i Gminy Ostrów Wielkopolski zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym na plakat pt.:"KU WASZEJ PAMIĘCI Żołnierze Wyklęci”. I miejsce w konkursie zdobyły ex aequo uczennice klasy 1c: Wiktoria Kurzawa i Żaklina Mazurkiewicz. Dziewczęta oprócz nagród książkowych otrzymały nagrodę finansową, każda po 250zł. Gratulujemy serdecznie już nie pierwszego sukcesu naszym wspaniałym artystkom i życzymy kolejnych!

 

 

 

G1 w Londynie


Udało się nam zorganizować w tym roku szkolnym wspaniałą wycieczkę do Londynu. Wrażeń było co niemiara. Rozpoczęliśmy swoją podróż 8 marca o 3.30 rano podążając ku lotnisku we Wrocławiu. Londyn przywitał nas po królewsku, a swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Historii Naturalnej. W ciągu czterech dni naszego pobytu odwiedziliśmy takie "kultowe miejsca" jak: West End z Piccadilly Circus, Leister Square, Trafalgar Square, China Town, Covent Garden, National Gallery, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, St.Paul's Cathedral, Tower of London, British Gallery. Uczestniczyliśmy w uroczystej odprawie wart przed słynnym Buckingham Palace. Swoje wrażenia utrwaliliśmy z kapsuły London Eye, a zakupy robiliśmy na słynnej zakupowej ulicy Londynu, na Oxford Street. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy angielski parlament Westmister Abbey i wieżę Big Ben. Poruszaliśmy się Londyńskim Metrem - Tube i czerwonymi, piętrowymi autobusami. Można by wiele mówić o tej wycieczce, ale zdjęcia powiedzą więcej niż słowa.

 

 

 

 

Jakuszyce


Kilka dni temu kilkunastu uczniów naszej szkoły (pod opieką pani Emilii Kaźmierczak i pani Anity Szostak) wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Jakuszyc. Pod czujnym okiem instruktora narciarstwa biegowego mogli oni poznać technikę biegu na nartach i spróbować swoich sił i umiejętności w biegu techniką klasyczną- na profesjonalnie przygotowanych trasach biegowych. Nie było to zadanie łatwe, o czym mogą świadczyć liczne upadki, a w konsekwencji także siniaki "tu i ówdzie". Rekompensatą za te trudy były: przepiękne widoki, świadomość tego, że biega po tych trasach m.in. nasza mistrzyni- Justyna Kowalczyk, a także fakt, że odbywa się tu jeden z najbardziej popularnych biegów masowych (oczywiście na nartach)- Bieg Piastów. Zmęczeni długim i obfitującym w wiele ciekawych wrażeń dniu, uczestnicy tej "aktywnej" wycieczki mogli zregenerować swoje siły, korzystając ze strefy SPA (basen, jacuzzi, sauna...) w Hotelu LAS w Piechowicach- tak by zmierzyć się następnego dnia z kolejnymi wyzwaniami na trasie. Wycieczka-a zwłaszcza aktywność sportowa, jaką mogli sobie przybliżyć uczestnicy, przypadła wszystkim do gustu i już myślą o kolejnej możliwości doskonalenia biegu na nartach "klasykiem".
A zatem... do zobaczenie może już wkrótce!

 

 

 

Wyniki konkursu


Konkurs na plakat promujący Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 rozstrzygnięty! Laureatami konkursu zostali: Anna Klach Szkoła Podstawowa nr 13 w Ostrowie Wlkp., Żaklina Mazurkiewicz, Joanna Stawik, Antoni Morisson Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wlkp., Marcin Adamski Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz Magdalena Brodala i Żaklina Rejer z Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wlkp. Gratulujemy :)

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny


21.03 to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Wzczególnie zimą, kiedy szaruga za oknem daje się nam we znaki. Na szczęście budząca się do życia przyroda przypomina o nadejściu nowej pory roku. Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marzec. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie kiedy słońce przekracza równik i ma miejsce około 20 marca. W naszej szkole oficjalnie ogłosiliśmy z radością jej początek dzisiaj. A jak wyglądało celebrowanie tej przesympatycznej chwii sami zobaczcie (zakładka SU).

 

 

 

Uroczysta inauguracja Szkolnych Klubów Książki w Gimnazjum nr 1


W Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim 22 marca 2016 roku odbyła się inauguracja działalności Szkolnych Klubów Książki. Spotkanie zorganizowane zostało w przepięknej, nowo urządzonej czytelni szkolnej „Chatka Puchatka”. Na inaugurację przybyły: Beata Klimek - Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Ewa Matecka - Zastępca Prezydenta Miasta, Włodzimierz Grabowski – dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim, pomysłodawca projektu czytelniczego oraz Alicja Sierakowska - opiekunka projektu. Uroczystość swoją obecnością uświetnili także dyrektorzy szkół podstawowych, które biorą udział w projekcie: Anna Galant – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, Małgorzata Lubojańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 oraz Iwona Wojciechowska Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 9.
Wszystkich zebranych gości powitała Renata Sroka – dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim. Na część artystyczną składały się recytowane przez młodzież fragmenty „Pana Tadeusza” oraz występ przygotowany przez solistki ze szkolnego chóru.
Najważniejszym punktem spotkania była część przygotowana przez doktora Tomasza Gruchota, który rozmawiał z uczniami na temat wartości ważnych w życiu, subiektywnego postrzegania świata. Następnie przeczytał opowiadanie Sławomira Mrożka „Wina i kara”, które stało się punktem do dyskusji i rozważań etycznych. W dyskusję czynnie włączała się Pani Prezydent, a także inni zaproszeni goście.
- Mottem, które widnieje na ścianie czytelni Gimnazjum nr 1 są słowa Denisa Diderota „Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”. Wiemy, że z czytelnictwem w naszym społeczeństwie nie jest najlepiej. Ludzie przestają czytać z braku czasu, ale także tradycyjne czytanie książek wypierane jest przez nowe technologie. Poprzez nasz projekt chcemy pokazać młodzieży, że czytanie może być nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także czynnikiem indywidualnego rozwoju. Książki pobudzają naszą wyobraźnię, rozszerzają nasz zasób słownictwa, uczą i bawią. Zalet czytania jest nieskończenie wiele, dlatego jesteśmy wdzięczni Bibliotece Publicznej, która zaproponowała nam udział w tym wspaniałym projekcie – podkreśla Renata Sroka, dyrektor Gimnazjum nr 1.

 

 

 

Świąteczna zbiórka żywności


Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu w naszym gimnazjum zainicjowali tygodniową świąteczną zbiórkę żywności, która została przeprowadzona na terenie szkoły. Dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy pozytywnie odpowiedzieli na akcję :) Jeszcze przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego zebrana żywność została przekazana podopiecznym PCK w Ostrowie Wlkp. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazane serce :) Miło nam poinformować, że uczniowie wszystkich klas we współpracy z wolontariuszami naszego gimnazjum, zebrali 100 kg karmy dla zwierząt w Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Podziwiamy inicjatywy i zaangażowanie wolontariuszy SKW. Wyrazy uznania należą się także naszym wspaniałym uczniom. Z Wami każda akcja kończy się sukcesem :) Brawo!

 

 

 

Język angielski w biznesie - trójka naszych uczniów na podium


1 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się konkurs języka angielskiego: "Język Angielski w Biznesie". Uczniowie szkół gimnazjalnych musieli wykazać się przede wszystkim wiedzą z zakresu słownictwa dotyczącego biznesu. Nasz zespół ucznió w składzie: Zuzanna Kwiecień, Kamil Koczorowski i Jagoda Pietrzak z 2a zajęli III miejsce. Serdecznie gratulujemy. :)

 

 

 

1050 lecie Chrztu Polski


Z okazji 1050 lecia Chrztu Polski Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali wystawę "WIARA NASZYCH OJCÓW JEST NASZĄ WIARĄ". Na wystawie prezentowane są prace wykonane przez uczniów naszego gimnazjum. Przedstawiają one miejsca i obiekty sakralne Ostrowa Wlkp. i jego okolic. Są to miejsca, które wskazują, że w naszym mieście i okolicy od wieków żyli i żyją chrześcijanie. Jak zwykle młodzież stanęła na wysokości zadania. Na wystawę wpłynęło ponad 60 fotografii oraz 73 prace plastyczne w różnych technikach. Wiele fotografii przedstawia obiekty sakralne będące prawdziwymi perłami naszej rodzimej kultury, a piękno zawarte w pracach plastycznych zachęca do zwiedzania wystawy, na którą gorąco zapraszamy i zachęcamy do jej zwiedzania. Wyrazy uznania należą się zarówno wolontariuszom, jak i autorom wszystkich prac. :)

 

 

 

 

Szkolenie wolontariuszy


Wolontariusze naszego gimnazjum w czwartek 7 kwietnia 2016 roku wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez wolontariusza Stowarzyszenia CREO z Poznania pana Ryszarda Michalskiego. Po części teoretycznej, która została przedstawiona w formie interesującej prezentacji i poparta wieloma ciekawymi przykładami z życia, młodzież uczestniczyła w części praktycznej. Jak zawsze praktyczne ćwiczenia - tym razem z wózkiem inwalidzkim - pozwoliły naszym wolontariuszom na doświadczanie ograniczeń i trudności z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnością, ruchową. Bardzo sobie cenimy spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia CREO z Poznania, ponieważ szkolenia są zawsze profesjonalnie przygotowane i fachowo przeprowadzone. Miło nam również poinformować, że wszyscy wolontariusze SKW otrzymali od Stowarzyszenia CREO koszulki z napisem "Wolontariusz z klasą", za które bardzo dziękujemy i zapewniamy, że nasza wspaniała młodzież poprzez swoje dotychczasowe działania w pełni zasłużyła na zaszczyt noszenia koszulek z takim napisem. Jeszcze raz dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy :)

 

 

 

Od 4 do 8 kwietnia 2016r. gościliśmy w naszej szkole studentów z programu AISEC. Nalita i Dawit przybliżali nam swoje kraje w bardzo ciekawy sposób podczas zajęć lekcynych, z których korzystali wszyscy uczniowie naszego ginazjum. Popołudnia to był rónież czas wspólnych spotkań. Poniedziałek był dniem rekreacyjnym, podczas którego nasi goście mogli spróbować swoich sił w jeździe na rolkach. Wtorek był dniem artystycznym. Wspólnie malowaliśmy tradycyjnie obrazy. Oprócz naszych wspomnianych gości, pomagali nam w tej pracy studenci z Algierii, Chin. Efekty zmagań artystycznych wzbogacą naszą galerię :). W czwartek zaprosiliśmy naszych gości na wspólne gotowanie. Zajęcia kulinarne prowadzone są cyklicznie w ramach projektu edukacyjnego klas drugich. Tym razem chętnych do gotowania było dużo więcej, a w roli głównej wystąpił ziemniak - duma Wielkopolski. Nasi uczniowie przygotowali niezwykle smaczne dania kuchni polskiej: pierogi z farszem, kluski śląskie, sałatkę i oczywiście placki ziemniaczane (plędze). Zarówno naszym gościom, jak i uczniom bardzo smakowały wszystkie potrawy. Wszystkim zajęciom towarzyszyła miła konwersacja polsko - angielska. Pobyt naszych gości zakończyła wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie przyjęła nas między innymi pani Ewa Matecka, która pytała o wrażenia gości po ich pobycie w naszej szkole i w Ostrowie Wielkopolskim. Wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w zajęcia bardzo dziękujemy.

 

 

 

Chatka Puchatka


Dnia 11 kwietnia w czytelni szkolnej „Chatka Puchatka” odbyło się spotkanie grupy dyskusyjnej Szkolnego Klub Książki z doktorem Tomaszem Gruchotem . Tym razem przyglądano się wielu płaszczyznom powieści kryminalnych. Te niekonwencjonalne rozmowy o książce są okazją do innego spojrzenia na literaturę.

 

 

 

 

Bajka o piernikowym ludziku


12 kwietnia gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola im. Koszałka Opałka w Ostrowie Wlkp. Przedszkolaki uczestniczyły w lekcji plastyki wraz z klasą 1b. Wspólna lekcja okazała się świetną zabawą dla starszych i młodszych. Dzieci poznawały fascynujący świat barw: eksperymentowały z kolorami i tworzyły własne prace za pomocą farb, pędzli i magicznej nitki. Na deser czekała ich wizyta w nowo otwartej czytelni , gdzie brykały dowoli, a potem wysłuchały bajki o „Piernikowym ludziku”.

 

 

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym


W dniu 12 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wiekopolskim odbył się etap miejski Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczestniczyła w nim drużyna z naszego gimnazjum w składzie: Monika Marczyk, Igor Gaweł, Jakub Dryka. Monika okazała się najlepszą zawodniczką wśród gimnazjalistek, natomiast drużyna zajęła IV miejsce.

 

 

 

"Przysłowia łacińskie w obiektywie"


Dnia 13 kwietnia w I LO w Ostrowie Wlkp odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Fotograficznego pt.:” Przysłowia łacińskie w obiektywie. Uczennice klasy 1c zostały w tym konkursie nagrodzone: Anna Suchecka zajęła III miejsce, Żaklina Mazurkiewicz zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

"Akcja - Nakarm psa"


Wolontariusze naszego gimnazjum w imieniu społeczności uczniowskiej przekazali dla podopiecznych Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim ponad 100 kg karmy. Jest to efekt akcji "Nakarm psa" zainicjowanej przez młodzież działającą w Szkolnym Klubie Wolontariatu.

 

 

 

MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ – ZWYCIĘZCOM!


13 kwietnia odbyło się podsumowanie Konkursu Poetyckiego „Marzenia zapisane w wierszu” w ramach Przeglądu Młodzieżowej Twórczości Poetyckiej im. Wojciecha Bąka zorganizowane w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii gimnazjów nasi uczniowie odnieśli wielkie sukces: I miejsce ANTONI MORISSON z klasy II c za wiersz Codzienna Niecodzienność III miejsce KLAUDIA O’MARA z klasy II c za wiersz Płacz. Wiersze zwycięzców zostały odczytane obecnym gościom, a z laureatami przeprowadzono wywiad. Po uczcie dla duszy uczniowie mogli podzielić się wrażeniami przy słodyczach i napojach – taka poezja towarzyska. GRATULACJE – niech będą zachętą do pisania i odważnego prezentowania swojej twórczości.

 

 

 

II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej


W czwartek, 14 kwietnia w auli naszego gimnazjum odbył się II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla uczniów szkół podstawowych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 20 uczniów z 10 ostrowskich podstawówek. Zadaniem uczestników było solowe wykonanie wybranego przez siebie utworu, oczywiście po angielsku. Komisja oceniała występujących pod względem wymowy oraz umiejętności wokalnych.Wszyscy zaprezentowali się fantastycznie! Zasady konkursów są jednak nieubłagane i jury musiało wskazać tych najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Dura z SP11, która urzekła wszystkich brawurowym wykonaniem utworu pt."Over the rainbow". Drugie miejsce przypadło w udziale uczennicy tej samej szkoły - Julii Woźny ("Passenger let go"), a trzecia na podium stanęła Gabriela Grzyb z SP Sióstr Salezjanek ("Big time"). Jury przyznało również wyróżnienie Weronice Gabryś z SP7, która wykonała utwór "Show me heaven". Gratulacje należą się jednak wszystkim uczniom, ponieważ wykazali się ogromnym talentem i godnie reprezentowali swoje szkoły.

 

 

 

I i II miejsce dla naszego Gimnazjum w MINI SPOTKANIACH TEATRANYCH 2016

15 kwietnia w MDK w Ostrowie WIelkopolskim miały miejsce MINI SPOTKANIA TEATRALNE 2016. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie grupy. "Przypadkowa grupa kabaretowa liberaki" oraz grua uczniów z przedstawieniem "Hansel und Gretel" zajęły wysokie miejsca. Kabaret z treścią historyczną zajął I miejsce, a przedstawienie kostiumowe w języku niemieckim II miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

Warsztaty Przyrodnicze w I L. O


Dnia 21.04.2016 r uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w Warsztatach Przyrodniczych w I L.O. Zajęcia z biologii, chemii i geografii prowadzone były przez uczniów klas III pod kierunkiem nauczycieli liceum. Bardzo ciekawe zajęcia przybliżyły uczniom zagadnienia przyrodnicze. Na zakończenie warsztatów gospodarze zaprosili uczniów na degustację pysznych kanapek. Organizatorom serdecznie dziękujemy za miłe wrażenia.

 

 

 

Powiatowy Konkurs Historyczny – „90 Rocznica Przewrotu Majowego”


Z okazji przypadającej w tym roku „90 rocznicy Przewrotu Majowego” w dniu 22.04.2016 odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny, który przygotował Zespół Szkół Budowlano – Energetycznych w Ostrowie Wlkp. Spośród wielu szkół gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych, udział brała również nasza szkoła, którą reprezentowało czterech uczniów: Kamil Witek, Łukasz Szukalski, Dawid Grzelakowski, Tomasz Urbankiewicz. Dodatkowym „smaczkiem” konkursu był również wykład, który przygotował szkolny nauczyciel historii dr Piotr Wiertelak. Tematem wykładu była postać marszałka Józefa Piłsudskiego jak i historia samego Przewrotu Majowego. Tym razem nie udało się wywalczyć czołowych miejsc, ale dla wszystkich uczestników zostały rozdane pamiątkowe dyplomy oraz serdeczne podziękowania za tak liczne przybycie uczniów, którego niespodziewani się nawet sami organizatorzy  Na koniec jednogłośnie stwierdziliśmy, że była to ciekawa przygoda, a co najważniejsze lekcja historii, która na pewno przybliżyła nam ten trudny dla naszej Ojczyzny moment, jakim był niewątpliwie „Przewrót Majowy”. Za zainteresowanie i udział w konkursie, wszystkim serdecznie gratulujemy !!

 

 

 

2a na wycieczce


W dniach 20-22 kwietnia klasa 2a wraz z Mateuszem Rębaczem z 2c, z opiekunami panią Dorotą Cieślak i Beatą Kopij, udała się na wycieczkę w Pieniny. Jedną z głównych atrakcji było wspięcie się na szczyt Trzy Korony. Mimo bólu i łez wszyscy osiągneliśmy zamierzony cel, a widoki które mieliśmy okazję podziwiać, pozostaną na długo w naszej pamięci.

 

 

 

Gorączka złota


Młodzież należąca do szkolnego koła PCK jak co roku z wielkim zaangażowaniem włączyła się w akcję zbiórki grosików w ramach działania ,,Gorączka złota."Celem akcji jest zebranie środków przeznaczonych na kolonie dla dzieci z rodzin potrzebujących mieszkających na terenie Ostrowa. Członkowie koła bardzo prężnie działają ,wykazują ogromne zaangażowanie. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości monet 1,2,5 groszowych, ale również wyrobienie wśród młodzieży postaw uwrażliwiających na krzywdę drugiego człowieka. Wszystkim uczniom biorącym udział w akcji serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszego działania.

 

 

 

Gimnazjum nr 1 na warsztatach w I LO


Uczniowie Gimnazjum nr 1 26 kwietnia 2016 uczestniczyła w warsztatach dziennikarsko-historycznych zorganizowanych w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia dziennikarskie poprowadziła Hanna Olejnik – lokalny dziennikarz i publicysta, która opowiadała uczniom w jaki sposób prawidłowo konstruować notatkę informacyjną do gazety. Drugą część warsztatów poprowadził Piotr Grabarz – nauczyciel historii I LO, który przybliżył uczniom historię sztuk walki w literaturze. - Zajęcia były bardzo ciekawe, a nasza młodzież zdobyła nowe umiejętności, które mogą być przydatne przy pisaniu ciekawych artykułów do gazetki szkolnej – podkreślają opiekunowie grupy.

 

 

 

II Międzygimnazjalny Konkurs Poezji Karola Wojtyły


27 kwietnia 2016 w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II odbył się II Międzygimnazjalny Konkurs Poezji Karola Wojtyły. Patronat Honorowy nad konkursem objął Pan Łukasz Mikołajczyk Senator Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w konkursie zakończył się sukcesem naszych uczennic. Patrycja Tyrała z klasy IIIc zajęła drugie miejsce, a Weronika Machnik z klasy Ic otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

Obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja !


W czwartek 28 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Flagi oraz Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W ramach obchodów uroczystości została odegrana inscenizacja upamiętniająca obrady Sejmu Wielkiego oraz akt uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a całość dodatkowo uatrakcyjniły wiersze oraz pieśni patriotyczne prezentowane przez uczniów naszego gimnazjum. Nad przygotowaniami do apelu czuwali Pan Michał Marcinczak, Pani Beata Podsadna oraz Pani Danuta Wróbel.
Uroczystość upamiętniająca 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomniała nam wszystkim, jak ważnym jest wydarzeniem historycznym dla naszego kraju, a odegrane przez uczniów scenki pomogły nam na nowo odkryć to, kim jesteśmy i jakie są dla nas najważniejsze wartości (Wolność, Naród, Ojczyzna).
Warto podkreślić, iż zwłaszcza w tych uroczystych dniach powinniśmy się czuć dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a szczególny szacunek dla swojej Ojczyzny okazać poprzez wywieszenie flag narodowych!

 

 

 

XIV MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH


28 kwietnia 2016r. w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej odbył się finał XIV Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z gimnazjów z Ostrowa Wielkopolskiego, Raszkowa i Lamek. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Patrycja Kramarczyk (Id), Paweł Sampir (Ia) , Jakub Żychlewicz (Id) oraz Krystian Młynarczyk i Tomasz Urbankiewicz z klasy IIIC. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu składającego się z dwóch części: wiedza o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i wiedza o kulturze oraz historii i życiu w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Szymon Strach z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko. Nasi uczniowie tym razem wrócili bez nagród, ale wykazali się dużą wiedzą i godnie reprezentowali Szkołę.

ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO


W ramach realizacji programu „Żyj smacznie i zdrowo” uczniowie klasy II c podczas zajęć kulinarnych przygotowali smaczne potrawy dla swoich rodziców, które umiliły śródokresowe zebranie. ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO. W dniu 29 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie rodziców klasy II C , podczas którego podsumowano realizację programu „Żyj smacznie i zdrowo - Winiary”. Celem programu jest propagowanie dobrych nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem, w szczególności przeciwdziałanie marnowaniu żywności , świadome dokonywanie zakupów oraz umiejętność komponowania posiłków . Uczniowie podczas cyklicznych zajęć zdobyli cenną wiedzę oraz umiejętności, które zostały wykorzystane w praktyce. Przygotowany przez nich posiłek był na wysokim poziomie zarówno pod względem estetycznym jak i z zachowaniem zasad racjonalnego żywienia oraz łączenia produktów spożywczych. Zaprezentowano również wyniki i wnioski z ankiety „Polska kontra nasza klasa”, omówiono piramidę żywienia, znaczenie podstawowych składników pokarmowych, a także zwrócono uwagę na ilość spożywanych posiłków, ze szczególnym uwzględnieniem I i II śniadania.

 

 

 

XI EDYCJA KONKURSU HISTORYCZNEGO PT: „SPACEREM W PRZESZŁOŚĆ”


W dniu 29.04.2016 r. odbyła się XI edycja Muzealnego Konkursu Historycznego „Spacerem w Przeszłość” o tytuł „Młodego Regionalisty” pod hasłem „ Ostrów miastem trzech religii i trzech narodowości”. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Kamil Witek, Łukasz Szukalski, Maria Nowacka, Dawid Matuszczak i Julia Kempińska. Tegoroczna edycja konkursu miała bardzo ciekawą formę, przygotowaną przez organizatorów, w postaci spaceru po mieście, gdzie w każdym z pięciu punktów takich jak Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Królowej Jadwigi, I Liceum Ogólnokształcące, Ostrowskie Centrum Kultury, Synagoga oraz Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp. uczniowie odpowiadali lub rozwiązywali przygotowane przez jury pytania.
Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu muzealnego odbędzie się 14. 05.2016 r., gdzie zostaną ogłoszeni zwycięzcy spośród wszystkich szkół, które brały udział w zmaganiach o tytuł „Młodego Regionalisty”. W takim razie z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników i życzymy sobie jak najlepszego wyniku !

 

 

 

Bieg Patrolowy z okazji Dnia Ziemi


W piątek 29 kwietnia 2016 roku odbył się coroczny już bieg patrolowy z okazji Dnia Ziemi organizowany przez naszą szkołę na Piaskach- Szczygliczce. W biegu wzięli udział m.in uczniowie klas I naszej szkoły. Na zaproszenie odpowiedziały również SP 5 i SP 13 wystawiając swoje reprezentację. Uczestnicy biegu mieli do pokonania trasę ok 3 km i zaliczenie punktów kontrolnych z różnymi zadaniami do wykonania, zaznaczonych na mapce otrzymanej na starcie Poszczególne patrole musiały wykazać się m.in. wiedzą teoretyczna z zakresu historii igrzysk olimpijskich oraz wiedzą i umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej- transport rannego, resuscytacja, pozycja boczna itp. Nie brakowało także prób zwinnościowych, siłowych- pokonywanie pajęczej sieci, podciąganie się na drążku, karmienie jogurtem. Dodatkowym zadaniem była selektywna zbiórka śmieci zebranych na trasie biegu patrolowego. Na mecie , po zaliczeniu wszystkich punktów wręczono dyplomy i nagrody-niespodzianki ufundowane przez MZO S.A. Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

Wiosenny rajd rowerowy


W sobotę 30 kwietnia 2016 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rajdzie rowerowym na trasie - Ostrów Wielkopolski - Wtórek - Parczew - Strzyżew - Chynowa - Górecznik - Przygodzice - Ostrów Wielkopolski.
Podczas jazdy dokonali wiele ciekawych obserwacji przyrodniczych oraz podziwiali postęp prac przy budowie obwodnicy Ostrowa w okolicy miejscowościach Wtórek i Chynowa.
Uczestnikom towarzyszyła piękna wiosenna pogoda. Obcowanie z budzącą się do życia przyrodą wprawiała wszystkich w doskonały nastrój i dobre samopoczucie.

 

 

 

VIII Majostaszkowy Konkurs


Majostaszki tuż, tuż… Jak co roku, przystąpiliśmy do konkursu, który w tym roku przebiega pod hasłem „ OSTÓW ODPADY SEGREGUJE- ŚRODOWISKA NIE TRUJE”. Celem konkursu jest między innymi wyrobienie nawyku segregacji odpadów w gospodarstwach domowych oraz zbiórka odpadów segregowanych podlegających recyklingowi. W tym roku zbiórka makulatury w naszej szkole zakończyła się wynikiem 155, 5 kg !!!
Wszystkim, którzy dbają o drzewa, serdecznie gratulujemy i przypominamy, że aby wyprodukować
1 tonę papieru potrzebnych jest aż - 17 drzew!!

Henryk Sienkiewicz - "Człowiek zwykły lecz niezwykły"


Święto Szkoły, któremu w tym roku patronuje Henryk Sienkiewicz, zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez Sejm RP rokiem tego wybitnego pisarza. Przyczynkiem do podjęcia tej decyzji są przypadające w tym roku rocznice: 170 urodzin i 100 śmierci Sienkiewicza.
Gimnazjum nr 1 znajduje się w gronie szkół, którym patronują polscy nobliści.
To sprawia, że czujemy się szczególnie zobowiązani do podtrzymywania pamięci o tych kilku wybitnych Polakach.
Uroczystość miała na celu przybliżenie społeczności szkolnej i zaproszonym gościom sylwetki Henryka Sienkiewicza, jego twórczości i wkładu, jaki wniósł w polską literaturę. Zebrani na akademii mogli ujrzeć w Sienkiewiczu także podróżnika, gdyż większość życia pisarz spędził w drodze, gdzie powstały jego najważniejsze dzieła.
Tytuł koncertu „Henryk Sienkiewicz – człowiek zwykły, lecz niezwykły” skupia w sobie wszystkie przedsięwzięcia, które w ciągu tego roku szkolnego zostały zorganizowane w naszej szkole. Wśród nich możemy wymienić: inspirowane twórczością pisarza dekoracje sal lekcyjnych czy autorskie prace – portrety noblisty i postaci z jego powieści. Rok Henryka Sienkiewicza stał się także doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy o wydarzeniach barwnie opisanych na kartach powieści historycznych.
Koncert stanowi klamrę spinającą nasze całoroczne działania.
Henryk Sienkiewicz powiedział: Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory. Niech te słowa noblisty będą dla nas wszystkich inspiracją do podejmowania różnorodnych działań.

 

 

 

Życie i twórczość Pawła Brylińskiego


Uczeń klasy IA Bartosz Wietecki przystąpił do I Diecezjalnego Konkursu Wiedzy „Życie i twórczość Pawła Brylińskiego 1814 – 1890”, który miał miejsce w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokolnikach. Patronat nad konkursem objął J. E. Bp Ordynariusz Diecezji Kaliskiej Edward Janiak. W pierwszej części konkursu oceniane były prace przygotowane przez uczestników. Dnia 10 maja 2016 r. uczestnicy rozwiązywali test wiedzy. W konkursie diecezjalnym Bartosz zajął V miejsce. Opiekunką ucznia była bibliotekarka szkolna mgr Ewa Chmielewska.

 

 

 

WYCIECZKA SZLAKIEM ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA


W dniach 11, 12 i 13 maja odbyła się wycieczka na Dolny Śląsk. Począwszy od zamku Książ i pobliskiej palmiarni, zwiedziliśmy zamek Grodno. Z chęcią zdobywaliśmy szczyt Wielkiej Sowy. Podziwialiśmy powojenne podziemne miasta w Sztolniach Walimskich i zgłębialiśmy tajemnice "Riese". Spędziliśmy dzień w Skalnym Mieście w Czechach, które zachwyciło nas wyjątkowymi widokami stołowych gór i szmaragdowego jeziora. Przeżyliśmy trasę ekstremalną w Osówce, łącząc zabawę z dreszczykiem emocji. Zwiedziliśmy również Srebrną Górę - największą pruską twierdzę w towarzystwie zabawnego przewodnika. Także paniom nauczycielkom nie brakowało poczucia humoru, co umiliło podróż autokarem.

 

 

 

KONCERT TALENTÓW W GIMNAZJUM NR 1
19 maja 2016 roku w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się kolejna edycja Koncertu Talentów pod hasłem Stoję dumnie, żyję szeroko, jestem szczęśliwy. W nastrojowo przygotowanym miejscu uczniowie zaprezentowali umiejętności wokalne, poetyckie, taneczne, teatralne, sportowe. Obok dość oczekiwanych zdarzeń zaprezentowano również uczniowskie pasje do hodowli królika belgijskiego szarego, trenowania kickboxingu, mody i makijażu, zbiorów militariów, rękodzieła i decoupage’u. Ważnym momentem było rozstrzygnięcie wyników konkursu „Czytelnia mój azyl” pod patronatem pani prezydent Beaty Klimek. Właśnie pani prezydent wręczała uhonorowanym drużynom nagrody a występującym przekazała gratulacje. Zarówno goście jak i gospodarze czuli się na Koncercie wyjątkowo, z jednej strony towarzyszyło im wzruszenie, z drugiej podziw. Wszyscy doświadczyli, że talent to wartość, którą należy rozwijać i pielęgnować. Jednak towarzyszy temu niecodzienna codzienność, czyli rzetelne treningi, praca nad pokonywaniem słabości i trudności oraz rutynowe czynności np. podczas opieki nad zwierzętami. Wydaje się, że spotkanie w Gimnazjum nr 1 to rzeczywiście spotkanie, jak powiedziała Anna Sewell, „w dobrym miejscu, bo tworzonym za sprawą dobrych ludzi”.

 

 

 

Sukces chóru szkolnego


20 maja odbył się WIOSENNY PRZEGLĄD CHÓRÓW w ramach Ogólnopolskiego Programu NARODOWEGO FORUM MUZYKI "Akademia Chóralna" Śpiewająca Polska. Po kilku tygodniach wytężonej pracy chór podjął się tego wyzwania i udało się, ZDOBYŁ SREBRNE PASMO. GRATULUJEMY

 

 

 

Polska Biega


W sobotę 21 maja 2016 roku grupa 26 uczennic i uczniów naszego gimnazjum wzięła udział w biegu wokół Galerii Ostrovia, organizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji Polska Biega. Każdy startujący otrzymał od organizatorów koszulkę oraz pamiątkowy dyplom i medal.
Akcja Polska Biega to akcja społeczna, która promuje bieganie. Powstała w 2006 roku z inicjatywy dwóch biegaczy-dziennikarzy Gazety Wyborczej, Piotra Pacewicza i Wojtka Staszewskiego. W jeden z ostatnich weekendów maja organizowane są w całym kraju setki imprez biegowych pod patronatem Akcji Polska Biega.
Celem akcji jest popularyzacja biegania jako formy spędzania wolnego czasu oraz profilaktyka chorób cywilizacyjnych związanych z siedzącym trybem życia.

 

 

Matematyka da się lubić !!!


Uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wzięli udział w Warsztatach połączonych z Konkursem Matematycznym w ramach projektu "Matematyki odsłon kilka ..." dnia 25 maja w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Damian Dolata z kl. 3c uzyskał 2 miejsce w Konkursie. Aleksandra Matysiak z kl. 3a otrzymała wyróżnienie. Uczniów przygotowały panie: mgr Dorota Cieślak i mgr Izabela Matczak-Duży. Gratulujemy!

 

 

Nakrętki


W tym roku kolejny raz społeczność szklana Gimnazjum nr 1 przekaże nakrętki. Zbiórka przeznaczona była dla Kubusia Karbowiaka, który choruje na pachygyrię , epilepsję, dziecięce porażenie mózgowe. Chłopiec wymaga intensywnej , wszechstronnej rehabilitacji, dzięki której robi widoczne postępy. Do przeprowadzenia leczenia są potrzebne kosztowne leki i suplementy diety, a także sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny. Mamy nadzieję ,że nasza „cegiełka ” przyczyni się choć trochę do poprawy codziennego funkcjonowania Kubusia. Akcja trwa nadal! Wkręć się w pomaganie!

 

 

1 czerwca w G1


1 czerwca w naszej szkole zorganizowany został Dzień Dziecka. Podczas gdy na szkolnym boisku trwały zmagania w ramach Ostrowskiego Testu Coopera, w salach lekcyjnych odbywały się różne ciekawe zajęcia – kulinarne pod czujnym okiem pani Grabskiej, teatralne pod okiem pani Libery, zajęcia w terenie z panią Janicką i wiele innych. Pani Cieślak zaproponowała swoim uczniom seans filmowy, a w jego trakcie smakowitą konsumpcję przygotowanych sałatek i koktaili owocowych, pieczonych gofrów z owocami i innych przyniesionych smakołyków.

 

 

 

Kolejny rekord za nami


Choć nie o rekord sam w sobie tu chodzi, ale o popularyzację biegania, zdrowego stylu życia, a przede wszystkim promowanie transplantologii.
Podczas organizowanego, przez Gimnazjum nr 1 we współpracy z Klubem Sportowym ICE MAT TEAM, III Ostrowskiego Testu Coopera & Pikniku „Apetyt na Życie”, który odbył się 1 czerwca 2016 r. na boisku sportowym Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim do 12 minutowego biegu ciągłego (Test Coopera) przystąpiło 497 osób.
Impreza objęta była Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Beaty Klimek.
III Ostrowski Test Coopera w liczbach:
- liczba uczestników- 497
- najlepszy wynik wśród kobiet- 2774 m – Nadia Błaszczyk- SP 13
- najlepszy wynik wśród mężczyzn- 3518 m- Bartosz Karkoszka
- łączny dystans pokonany przez wszystkich uczestników- 1089402m= 1089 km 402 m
- najmłodszy uczestnik- 7 lat- Zuzanna Stradomska- SP ZSSSalezjanek – 1995 m
- najstarszy uczestnik- 60 lat
Klasyfikacja:
- 10 najlepszych wyników z każdej szkoły, biorąc pod uwagę wyniki 5 dziewcząt i 5 chłopców
W kategorii szkół podstawowych- I miejsce – SP 1, II miejsce SP 7, III miejsce- SP 9
W kategorii szkół gimnazjalnych- I miejsce zajęło Gimnazjum nr 1, II miejsce- Gimnazjum nr 3, a III miejsce Gimnazjum Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych- I miejsce II Liceum Ogólnokształcące, II miejsce Zespół Szkół Usługowych
Puchary dla szkół ufundowała Prezydent Miasta- Beata Klimek.
Nagrody niespodzianki dla najlepszych „10” w poszczególnych kategoriach ufundowali:
AVIVA, Firma BURGHARDT, MZO S.A. Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami w Ostrowie Wielkopolskim, SPORTIMED- Ośrodek Wspomagania Sportowego, Urząd Miasta w Ostrowie Wielkopolskim
- Największa liczba osób reprezentujących daną szkołę (tutaj mogli wziąć udział nie tylko uczniowie, ale również ich rodziny i nauczyciele, sympatycy szkoły)
I miejsce zajęła SP 1, którą reprezentowało 85 zawodników.
Puchar dla najliczniej reprezentowanej szkoły ufundowała Prezydent Miasta- Beata Klimek.
Fundatorem nagrody był DECATHLON Kalisz, który ufundował Kartę Upominkową o wartości 150 zł.
Nad przebiegiem III Ostrowskiego Testu Coopera czuwali sędziowie z Klubu Sportowego STAL oraz sędziowie z OLPNA- Okręgowej Ligi Piłki Nożnej Amatorskiej.
Gośćmi specjalnymi III Ostrowskiego Testu Coopera były Martyna Cebulska
i Monika Morgiel- koszykarki Towarzystwa Sportowego OSTROVIA, które sięgnęły po mistrzostwo I ligi i awansowały do ekstraklasy !!!
Tradycyjnie już w ramach III Ostrowskiego Testu Coopera odbywał się piknik "Apetyt na życie".
W ramach pikniku we współpracy z Fundację DKMS, przeprowadzana była REJESTRACJA POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU.
Dzięki uprzejmości SKN "Punkreas" Chirurgia Gastroenterologiczna i Transplantologia CSK MSW w Warszawie przeprowadzano "misiowe transplantacje"- pod okiem Magdaleny Kaźmierczak oraz pani Agnieszki Niesobskiej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Salezjanek- finalistów Kampanii „Drugie Życie”, którzy dzielili się swoją wiedzą, zarażali entuzjazmem, rozdawali „oświadczenia woli”.
Słuchacze Medycznego Studium Zawodowego przeprowadzali badania profilaktyczne- pomiar tętna, ciśnienia tętniczego.
TEB Edukacja- wraz ze swoimi słuchaczami i wykładowcami, instruowali, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Ponadto wraz z Harcerskim Klubem Ratowniczym udzielali instrukcji udzielania pierwszej pomocy oraz przeprowadzali pomiary poziomu glukozy, w czym wspierały ich: pielęgniarka szkolna p. Mariola Zagórska oraz p. Maria Nowak- edukator w cukrzycy.
Trener personalny z Factory Centrum Fitness pan Mateusz Michalak udzielał porad w zakresie treningu personalnego.
Dietetyk- pan Arkadiusz Powierza z Centrum Rewitalizacji Medicor udzielał porad w zakresie odżywiania- można też było dokonać pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim prezentowali alko gogle- każdy mógł sprawdzić jak reaguje i zachowuje się organizm ludzki po spożyciu alkoholu.
Na każdego uczestnika III Ostrowskiego Testu Coopera oraz przybyłych gości czekały kosze jabłek, woda z Firmy Woda BONART, a także przepyszne soki serwowane przez kawiarnię Italiano Vero, smakołyki przygotowane przez Boską Karmę oraz wiosenna zupa fasolowa przygotowana przez Restaurację Stylowa.
Można też było skosztować wykwintnych przekąsek z wszelakimi pastami, kolorowych kanapek oraz przepysznego chłodnika i rozchwytywanego wręcz, sorbetu jabłkowo- miętowego przygotowywanego przez naszego absolwenta Roberta Giecza (chyba już dziś można go nazwać Mistrzem kulinarnym) oraz nauczycielkę Gimnazjum nr 1 Danutę Janiak i jej podopiecznych z projektu „Jem smacznie i zdrowo”.
Nad właściwym przygotowaniem uczestników do biegu czuwał podczas rozgrzewki pan Sebastian Jakubowski z Zumba Fitness.
O bezpieczeństwo uczestników III Ostrowskiego Testu Coopera &Pikniku „Apetyt na Życie” przez cały dzień dbali RATOWNICY z Pogotowia Ratunkowego
W tym miejscu dziękujemy tym, dzięki którym możliwe było to wszystko- WSZYSTKIM sponsorom i wolontariuszom, nauczycielom i uczniom Gimnazjum nr 1, którzy w jakimkolwiek stopniu włączyli się do organizacji III Ostrowskiego Testu Coopera & Pikniku „Apetyt na Życie” !!!