Aktualności 2018/2019 I okres


BEZPIECZNE FERIE

 


  Ferie to czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach i nartach czy akrobacji na lodowisku. Każdego roku jednak w skutek lekkomyślnych zabaw dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Nasze świetliki podczas zajęć poznały kilka zasad, żeby zimowe zabawy były bezpieczne. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości starszych koleżanek z klasy 3a gim uczniowie poznali również zasady udzielania pierwszej pomocy. Każdy ze świetlików miał okazję przećwiczyć RKO, pozycje boczną bezpieczną oraz używanie temblaku.

 

 

 

 

,,Cicha Noc”

 

  8 stycznia uczniowie klas pierwszych zaprosili swoich rodziców na spotkanie noworoczne. Dzieci przedstawiły jasełka pt. ,,Cicha Noc” zakończone wspólnym kolędowanie. Śpiewaniu kolęd towarzyszył akompaniament grających na gitarach uczennic klasy ósmej. Po przedstawieniu wszyscy udali się na wspólne spotkanie przy słodkościach i kawie, które przygotowały panie z rady rodziców.

 

 

 

 

4a w Muzeum Historii Wody, Brudu i Higieny w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

  19 grudnia uczniowie klasy 4a uczestniczyli w super ciekawych zajęciach w Ostrowskim Centrum "Mydło i Powidło". W trakcie zajęć dowiedzieli się skąd wziął się ten specyfik, jak się je wykonuje i sami mogli spróbować swoich sił wykazując się pomysłowością i kreatywnością w tworzeniiu własnego mydełka. Oczekując na zastygnięcie swoich prac uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z historią wody, higieny i brudu. Wiele ciekawych informacji, eksponatów i anegdot związanych z tematyką warsztatów zaskoczyło czwartklasistów. Na koniec każdy uczeń otrzymał pięknie zapakowany upominek w postaci wykonanego przez siebie mydełka.

 

 

 

 

Wycieczka do Berlina

 

  13 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. W mieście jest wiele muzeów i galerii, my zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się największy na świecie szkielet brachiozaura, ekspozycja poświęcona ewolucji, wystawa o kosmosie czy układzie słonecznym. Poza tym odbyliśmy spacer po Berlinie z Postdamerplatz obok pomnika ofiar Holocaustu, szliśmy aleją Unter den Linden, czyli Pod Lipami, gdzie szpalery drzew zdobią chodniki i centralny deptak, a w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Idąc nią od Bramy Brandenburskiej, mijamy Uniwersytet Humboldta, Nowy Odwach, barokowy arsenał, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Wyspę Muzealną oraz katedrę. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, którego perspektywę wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą – najwyższy punkt widokowy w Niemczech. Jednak w okresie świątecznym odbywa się tam wiele tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, na których nie może zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy prezentacje szopek bożonarodzeniowych, mieliśmy więc okazję znaleźć się na jednym z nich. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania miasta wróciliśmy bogatsi w nowe wrażenia.

 

 

 

 

Świąteczna pomoc dla zwierzaków

 

 

  Uczniowie klasy 7a słyną ze swego zamiłowania do zwierząt. Są właścicielami psów, kotów, królików, szynszyli. Święta Bożego Narodzenia stały się okazją, by pomóc bezpańskim psom z ostrowskiego schroniska.
  Decyzją uczniów część kwoty ustalonej na prezenty została przekazana na zakup produktu leczniczego weterynaryjnego przeznaczonego do zwalczania inwazji pasożytów wewnętrznych u psów. Dzięki zbiórce i pomocy pani Katarzyny Świtały możliwy był zakup 250 tabletek leku o nazwie Paratex.
  11 grudnia przedstawiciele klasy udali się do schroniska, by przekazać pupilom prezent. Korzystając z okazji, odwiedzili mieszkające w boksach psy.

 

 

 

 

Fotorelacja z Drzwi Otwartych

Chcemy sprawiać radość innym

 


  Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty i z utęsknieniem co roku czekamy na św. Mikołaja. Drobne upominki, miłe słowa i gesty powodują, że uśmiech pojawia się na twarzach obdarowywanych osób. Uczniowie pierwszych i drugich klas również pragną wywołać wśród innych radość i sprawić, by cudowny czas świąt Bożego Narodzenia był pełen szczęścia. Wykonali kartki świąteczne z życzeniami, które wolontariusze podarują mieszkańcom Ostrowa, osobom chorym i samotnym, by płynące z serca ciepłe słowa były dowodem tego, że o nich pamiętamy oraz że są dla nas ważni.

 

 

 

 

Mikołajki w naszej szkole Dzisiaj w naszej szkole był szczególny dzień. Mikołajki. Uczniowie ubrali się na czerwono, większość miała mikołajkowe czapeczki. Już na pierwszy rzut oka było inaczej niż codziennie. W tym szczególnym dniu nie obyło się oczywiście bez czegoś słodkiego. Rada Rodziców postanowiła wszystkich obdarować czekoladą, za co bardzo mocno dziękujemy :). A teraz podsumujmy akcję Samorządu Uczniowskiego. Większość społeczności uczniowskiej miała na sobie kolor czerwony i wyglądaliście naprawdę wspaniale. Klasa, która miała najwięcej czerwonego i najwięcej czapeczek otrzyma od nas słodki podarunek.

GODZINA KODOWANIA

 


  Grudzień to okazja do promocji kodowania wśród najmłodszych uczniów. W dniach 5-11 grudnia odbyła się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama czy Bill Gates. Uczniowie z naszej świetlicy również włączyli się do akcji i z ochotą uczestniczyli w zajęciach z kodowania offline (z kartami pracy) jak również podczas zabawy z Code & Go Robot Mouse.

 

 

 

 

VI IGRZYSKA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim

 


  Uczniowie naszej szkoły w dniu 6 grudnia wzięli udział w konkursach zorganizowanych w ramach VI Igrzysk Wiedzy i Umiejętności przez III Liceum Ogólnokształcące. Kolejny raz okazało się, że nasza młodzież jest zdolna, kreatywna i potrafi odnosić sukcesy na wielu polach. Dowodem na to są trofea za zdobyte czołowe miejsca. W konkursie „Lingwista Powiatu Ostrowskiego” II miejsce zdobyła Zuzanna Marciniak z kl. 3c. Laureatami konkursu „Chemiczny robaczek” zostali Franciszek Telega z kl. 3b - I miejsce i Magdalena Woźniak z kl. 3a – II miejsce. W konkursie matematycznym „MatLoGim” II miejsce stało się udziałem Julii Mieloch z kl. 8b. W Zawodach Pływackich w stylu grzbietowym II miejsce zajęła Nadia Nowicka z kl. 3c. Zaś zaszczytny tytuł Omnibusa roku 2018 otrzymał również Franciszek Telega.
Wszystkim uczniom gratulujemy!

 

 

 

 ETAP REJONOWY WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

 

 

  W dniu 5 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Naszą szkołę w konkursie reprezentował Franciszek Telega uczeń klasy 3 b, którego udział zakończył się ogromnym sukcesem. Do konkursu przystąpiło 91 uczestników z województwa wielkopolskiego, a do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 15 . Wśród nich jest nasz Franek. !!!!

  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia 2 marca .

 

 

 

 

 

Dyktando ”W hołdzie dla Niepodległej”

 

 

  5 grudnia w naszej szkole zostało przeprowadzone rodzinne dyktando. Do rywalizacji stanęło dwudziestu uczestników – uczniowie i ich najbliżsi. Tekst dotyczył znanych faktów z historii Polski.
Uczestnicy musieli się zmierzyć z wieloma trudnymi wyrazami, jak: polskość, heroizm, przywódca, podżegać, otucha, obchody, charyzmatyczny, zwierzchnictwo.
  Najlepiej sobie poradziła Julia Kędzierska z klasy 3c, tuż za nią uplasowały się Karolina Kasprzak z 3b i Zuzanna Marciniak z klasy 3c. Świetną znajomością ortografii popisała się również mama Patrycji Kowalewskiej z klasy siódmej.
  Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki a także podziękowania. Tego dnia kolorem obowiązującym był biały i czerwony, co można było zobaczyć na dyplomach. Także wszystkie nagrody mieniły się tymi dwoma barwami. W czasie przerwy, w oczekiwaniu na wyniki, piszący mieli okazję na małe słodkie co nieco.
  Rodzinne dyktando było ostatnim „akcentem” niepodległościowych obchodów w naszej szkole.

 

 

 

 

 

Przedstawienie mikołajkowe

 


  5 grudnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na przedstawienie mikołajkowe do OCK-u. Przepiękna scenografia i gra aktorska przeniosła młodych widzów w klimat zbliżających się świąt. Najważniejsze było jednak przesłanie, jakie płynęło ze sceny- dobroć i radość, które okażemy innym, zawsze do nas wrócą. Z dziećmi przywitał się św. Mikołaj, a śnieżynki poczęstowały widzów cukierkami. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

 

 

 

 

 

 Międzynarodowego Dzień Wolontariusza

 

 

  Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, pragniemy wszystkim Wolontariuszom podziękować za ich piękne dusze, wielkie serca i wspaniałą pracę, dzięki której na świecie robi się radośniej i cieplej mimo mrozu. Życzymy także, aby Wasze działania na rzecz drugiego człowieka spotkały się uznaniem i wsparciem na jakie zasługują. Jesteście Wyjątkowi :)
Na zdjęciu spotkanie SKW przy ciasteczkach i mandarynkach oraz wręczenie dyplomów uznania :)

 

 

 

 

"Świąteczne Kartki Dobroczynne"

 

 

  W ramach kampanii charytatywnej "Świąteczne Kartki Dobroczynne" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda, wolontariusze naszej szkoły rozprowadzali kartki świąteczne. Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym, objętych pomocą programu "Na Ratunek". Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję i zakupili kartki ;)

 

 

 

 

 

Kopciuszek

 

4 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spektaklu ,,Kopciuszek” wystawianym na scenie kaliskiego teatru. Najmłodsze dzieci z naszej szkoły po raz pierwszy wybrały się na wycieczkę do teatru. Przedstawienie przeniosło nie tylko małych, ale również dorosłych widzów w magiczny świat baśni.

 

 

 

 

XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

 

  Spieszymy poinformować, że w XIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanym przez Szkolę Podstawową nr 9 naszą społeczność szkolną godnie reprezentowały uczennice klasy 4a Aleksandra Roszak oraz Dominika Szczepańska. Uczennice w etapie szkolnym zajęły czołowe lokaty. Gratulujemy wiedzy o naszym wielkim Rodaku.

 

 

 

 

 „100 lat Niepodległej”

 

 Nasi szkolni poeci nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim „100 lat Niepodległej”.
W ostatnim czasie dwoje gimnazjalistów wzięło udział w konkursie na wiersz o tematyce patriotycznej.
  Konkurs został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. Michał Grzybowski – uczeń klasy 3c zajął 3 miejsce, natomiast Kinga Sitarz – uczennica klasy 3d otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy im odwagi i wrażliwości!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

 

  Przed nami kolejna akcja, w której mamy nadzieję, większość z Was weźmie udział. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski, czyli my wszyscy, chcemy przygotować świąteczne, żywnościowe paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

Nie wszyscy mamy jednakowe możliwości, a my mamy taką małą przyświecającą myśl, żeby chociaż w tych dniach wszystkim było miłej i przyjemniej.

  Wszystkie klasy o wzieły udział w przygotowaniu świątecznych ozdób w róźnej formie ( bombki, aniołki, kartki świąteczne...) od 5 do 10 sztuk. Wszystkie przez Was przygotowane prace zostały wystawione na kiermaszu podczas wywiadówek dla rodziców. Za pozyskane środki przygotujemy tuż przed świętami wspomniane już paczki. Wszystkim, którzy tak chętnie wzięli udział w naszym projekcie bardzo dziękujemy za dobre serce. Szczególne podziękowania kierujemy do klasy 1b, która włączyła się do tej akcji bardzo licznie. Tak trzymajcie.

 

 

 

 

 

Odwiedziny przedszkolaków

 

 

  W listopadzie gościliśmy dzieci z ostrowskich przedszkoli. Odwiedziło nas wiele grup przedszkolaków, którzy w przyszłym roku po raz pierwszy założą szkolny tornister. Dzieci zwiedzały szkolne sale, bibliotekę, świetlice, sale gimnastyczne, a także uczestniczyły w zajęciach. Z myślą o nich nauczyciele przygotowali warsztaty przyrodnicze i zajęcia sportowe. Na pierwszych z nich poznawali i obserwowali zjawiska, jakie zachodzą w naturze, a na zajęciach ruchowych pokonywali tory przeszkód i korzystali ze sprzętu sportowego. Mamy nadzieję, że zaproponowane zajęcia i pobyt u nas, rozwiał w przedszkolakach obawy przed nauką i z chęcią od września staną się uczniami naszej szkoły.

 

 

 

 

Spotkanie autorskie w Mediatece

 


  30 listopada uczniowie z klas pierwszych zostali zaproszeni do Mediateki na spotkanie autorskie z panią Dominiką Czerniak, ilustratorką książek dla dzieci. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy z książki pt. „Piwnice zagadki spod podłogi”, do której ilustracje wykonała p. Dominika. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. W swoich działaniach dzieci musiały m.in. wrócić wspomnieniami do wakacji, do ulubionych bohaterów, a wykonane prace zamknąć w słoiku, by podczas zimowych wieczorów wracać do nich, jak do smacznej konfitury. Zajęcia były bardzo twórcze, a uczniowie chętnie wykonywali zaproponowane zadania.

 

 

 

 

Andrzejki, Andrzejki...

 

 

  Listopad zawsze kojarzy się nam z Imprezą Andrzejkową. Samorząd Uczniowski, jak co roku przygotował konkursy, zabawy, w których wszyscy od klasy 4 sp do 3 gim mogli wziąć udział. A jak się bawiliśmy? Oczywiście: ŚWIETNIE !!! Sami zobaczcie (filmik - zakładka SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!!!

 

 

  Zwyczajowo już, każdy uczeń, który przyniósł pluszaka w tym dniu był zwoniony z pytania, niezapowiedzianej kartkówki i oceny niedostatecznej. Oprócz tego SU sprawdził"ile misiów mieściło się w każdej klasie" i nagrodzi klasę, gdzie tych misiów będzie najwięcej przypadało na ucznia.

Z pluszowych misiów nigdy się nie wyrasta, PAMIĘTAJCIE.

  Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kamizelcE. Każdy miał bądź ma własnego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie! Miś pluszowy kojarzony jest z czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży i tym któremu można wszystko powiedzieć.

  Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi czy Gumisie.

  Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

 

 

 

 

Nasi uczniowie w konkursie II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim - w ramach Reymontowskiej Akademii Umysłu

 

  W dniu 27.11.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach przeprowadzonych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim w ramach Reymontowskiej Akademii Umysłu odnosząc znaczące sukcesy.
  W konkursie historycznym "100 lecie odzyskania niepodległości i udział ostrowian" I miejsce zajął Oskar Kokot- kl.3a, III miejsce Weronika Rybachuk - kl. 3a.
  W konkursie "Zjednoczone siły natury" I miejsce zajął Franciszek Telega - kl.3b,, II miejsce Magdalena Woźniak - kl. 3a, III miejsce Karolina Kasprzak - kl.3b
  W konkursie języka niemieckiego: I miejsce zajęła Weronika Drząkowska - kl. 3b
Gratulujemy.

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim zrealizowała projekt edukacyjny pt.„ Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy”

 

 

  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim zrealizowała projekt edukacyjny pt.„ Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy” Placówka znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów konkursu grantowego NBP „My Polacy- niepodlegli przedsiębiorczy”. Patronat nad projektem objęła Pani Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Wydarzenie było związane z jubileuszem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowana propozycja wydarzenia szkolnego, tygodnia dla niepodległości pt. „Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy” zaowocowała zrealizowaniem pięciu konkursów: recytatorskiego, wokalnego, plastycznego, fotograficznego oraz konkursu wiedzy ekonomiczno- historycznej. Przedsięwzięcie zgromadziły ponad 250 uczestników z ostrowskich szkół.
  Każdy etap związany był z zagadnieniem patriotyzmu, miłości do ojczyzny i jej dorobku ekonomicznego, wiązał się także z lokalną społecznością, małą ojczyną, naszym miastem – Ostrowem Wielkopolskim. Gala podsumowująca projekt odbyła się w dniu 23.11.2018 w ostrowskiej Synagodze. Pani Ewa Matecka, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Pani Renata Sroka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego wręczyły nagrody i wyróżnienia. Oprócz części artystycznej, w której wystąpili laureaci konkursów, organizatorzy przygotowali wystawę fotografii, przedstawiających dorobek ekonomiczny ostatnich 100 lat miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz prac artystycznych limitowanej serii banknotu stu złotowego przygotowanego przez uczestników konkursu plastycznego. Projekt edukacyjny dowiódł, jak wielkie umiejętności i talenty mają uczniowie ostrowskich szkół. Serdecznie gratulujemy !

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski klas I-III

 


  21 listopada nasza szkoła była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla najmłodszych uczniów. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęło 9 ostrowskich szkół, z których 25 recytatorów deklamowało wiersze o nasze ojczyźnie. Mali recytatorzy wybrali utwory, które opisywały piękno polskiej przyrody, szacunek do symboli narodowych, patriotyzm. Uczniowie nawiązali również w wybranych utworach do Święta Niepodległości i obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskanej wolności. Gratulujemy uczennicy klasy 1b, Antoninie Nowak, która znalazła się w gronie laureatów.

 

 

 

 

Siedem meczy - siedem zwycięstw

 


  Z kompletem zwycięstw zakończyli pierwsza rundę rozgrywek Ligi Wojewódzkiej w Piłce Ręcznej Chłopców uczniowie klasy sportowej 8 C naszej szkoły.
  W pokonanym polu zostawili kolejno zespoły z Wągrowca, MKS Poznań II, Konina, MKS Poznań I, Sparty Oborniki II, Leszna i Kościana.
  Wszystkie spotkania kończyły sie zdecydowanymi zwycięstwami naszej drużyny reprezentującej w tych rozgrywkach barwy KPR Ostrovia.
  W tabeli grupy B po pierwszej rundzie są jedynym zespołem bez porażki i zajmują pierwsze miejsce.
Już w środę 28.11 meczem w Wągrowcu, podopieczni Filipa Orleańskiego zainaugurują druga rundę rozgrywek.

 

 

 

 

Wycieczka do Pleszewa

 

  Dnia 15.11 oraz 16.11 uczniowie klas I i II pojechali na wycieczkę do Pleszewa, aby zgłębić tajniki pracy piekarza. Na miejscu wzięli udział w warsztatach gdzie mieli możliwość poznania specyfiki oraz narzędzi jakimi podczas swojej pracy posługuje się piekarz. Miłym zaskoczeniem dla uczniów była możliwość samodzielnego zrobienia bułki według własnego pomysłu.

 

 

 

 

Konkurs Różańcowy

 

  Konkurs różańcowy rozstrzygnięty! Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą kreatywnością, ich nieszablonowe pomysły doboru materiałów, z których wykonano różańce sprawił jurorom niemały kłopot we wskazaniu laureatów. Po wnikliwej analizie wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Julia Klamka - uczennica klasy 4a, drugie miejsce Marika Mazur - uczennica klasy 5a, trzecie miejsce zajął Kacper Frąszczak - uczeń klasy 4a. W związku z wysokim poziomem konkursowych prac postanowiono nagrodzić drobnymi upominkami wszystkich młodych twórców. Dziękujemy uczestnikom za tak duże zainteresowanie oraz za godne reprezentowanie swoich klas. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do uczniów najmłodszych klas, których zapał jest miodem na serce dla każdego wychowawcy :) Jednocześnie pragniemy zaprosić rodziców, babcie i dziadków, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich koneserów sztuki na wystawę pokonkursową w dniu wywiadówek 29 listopada.

 

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski „ A to Polska właśnie…”

 


  W środę, 14 listopada uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach konkursu recytatorskiego prezentowali utwory poetyckie opiewające piękno i dzieje naszej ojczyzny. Wybrane przez nich utwory nawiązywały do symboli narodowych, piękna przyrody oraz ważnych wydarzeń historycznych. Nasi uczniowie wykazali się wspaniałym opanowaniem tekstów, świetną dykcją i ciekawą interpretacją utworów. Rosną nam młode talenty. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. W konkursie międzyszkolnym szkołę będą reprezentować Antonina Nowak i Paweł Kuczyński.

 

 

 

SPEKTAKL EKOLOGICZNY DLA DZIECI

 


  14 listopada 2018 uczniowie klas pierwszych i drugich udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury na widowisko teatralno-ekologiczne „Czarownica – Niska Emisja” . Spektakl poświęcony był ważnym problemom segregacji odpadów, niskiej emisji i palenia śmieci w domach. W trakcie 60 – minutowego przedstawienia widzowie z zaciekawieniem obserwowali losy głównych bohaterów, a także brali aktywny udział w wydarzeniach na scenie. Spektakl ekologiczny, na który zaprosiła uczniów ostrowskich podstawówek Prezydent Miasta Beata Klimek, w ciekawy sposób pokazał dzieciom, jak szanować swoje otoczenie.

 

 

 

 

 Wspólne śpiewanie hymnu

 

  9 listopada 2018 r. punktualnie o jednej godzinie wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali 4 zwrotki naszego hymnu narodowego. Była to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

 

 

 

„Wolność kocham i rozumiem, Wolności oddać nie umiem”

 

 

  Pod takim hasłem 9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten doniosły dzień z 1918 roku, w którym Polska rozpoczęła długi i burzliwy proces wychodzenia z mroków 123-letniej niewoli, przyniósł Polakom wolność. To ona stała się mottem uroczystości wykonanej przez uczniów klasy 8b. W pełnych ekspresji recytacjach oraz piosenkach przekazali oni cenę jaką nasz naród zapłacił za niezłomną wiarę w powrót Polski na mapę Europy. Setna rocznica skłoniła do refleksji nad poszanowaniem wolności i obowiązkiem jej pielęgnowania.

 

 

 

Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 

  11 listopada 2018 r. odbyły się główne uroczystości poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz Miasta. Dodatkowo o godz. 12:00 w całym kraju i w trakcie odprawianej mszy świętej w Konkatedrze Ostrowskiej został odśpiewany przez wszystkich zebranych Hymn Polski. Po skończonej mszy, delegacje miejskie wraz z pocztami sztandarowymi przeniosły się pod tablice upamiętniające ostrowskich działaczy niepodległościowych, następnie na zakończenie uroczystych obchodów, poświęcono nowe rondo w Ostrowie Wlkp. i nadano mu nazwę „11 listopada”.
  Tegoroczne obchody poświęcone 100 – leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, miały wyjątkowy charakter, ze względu na zasięg oraz pokaz patriotycznych obchodów w całym kraju w postaci różnorakich uroczystości i imprez państwowych, przypominających nam kim jesteśmy i skąd pochodzimy, że „Polska od 100 lat jest niepodległa”.

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA Z RODZINNYCH POTYCZEK 2018Konkurs na najlepszy pompon (do kibicowania) Każda klasa wykonała cudne prace. Kolory, styl i materiał były dowolny. Ograniczały Was tylko wasze wyobrażenia. Mamy już wyniki konkursu. Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Wszystkie wybrane klasy otrzymają słodkie upominki oraz dyplomy, które będą wręczone podczas Rodzinnych Potyczek. Serdecznie gratulujemy!

Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

 

Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu na cmentarzu znajdującym się obok naszej szkoły, który jest jednym z najstarszych w Polsce, zapalili znicze jako wyraz pamięci i troski młodego pokolenia o mogiły osób zasłużonych dla naszego miasta i regionu.

 

 

 

 

  1 listopada wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, aby zapalić świeczki na grobach swoich bliskich, znajomych.

  Jest to także dzień wspomnień, który nazywany Zaduszkami, a dla katolików i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

  Młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić symbolicznym zniczem pamięć o naszym patronie Ewaryście Estkowskim.

 

 

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

 


  30 października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Przed pasowaniem dzieci zwiedziły bibliotekę oraz wysłuchały rad pani bibliotekarki dotyczących zasad wypożyczania książek, o które zobowiązali się dbać zgodnie ze złożoną obietnicą. Teraz pierwszaki mogą już samodzielnie wypożyczać książki.

 

 

 

 

Konkurs plastyczny  

 

28 października uczniowie klas drugich reprezentowali naszą szkołę na terenie parafii konkatedralnej w konkursie plastycznym: "160 rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes". Wykonali oni piękne rysunki przedstawiające cudowne wydarzenia sprzed 160 lat. Marysia, Wiktor, Karol i Paweł z klasy 2a oraz Wiktoria z klasy 2b za swoje oryginalne interpretacje plastyczne otrzymali sympatyczne upominki. Młodym Artystom serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 


  Październik jest miesiącem, w którym od lat obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursach „Laurka dla Biblioteki”, „Sowa biblioteczna” i „Z książką mi do twarzy”. Dzieci z kl. pierwszych i drugich obdarowały bibliotekę pięknymi laurkami, a ich starsze koleżanki i koledzy wykonali różnymi technikami maskotki sowy, wykazując się pomysłowością i talentem. Pojawiły się także zdjęcia z książką w roli głównej. Komisja konkursowa podczas dokonywania wyboru najlepszych prac miała nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie we wszystkich konkursach zostały przyznane I miejsca ex aequo.
  Czytelnikom odwiedzającym bibliotekę podczas przerw szczególnie spodobała się zabawa ze słownikami „Detektyw Słówko” polegająca na szybkim wyszukiwaniu różnych słów, by poznawać ich znaczenie oraz prawidłową pisownię. Kufer życzeń znów zapełnił się propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach. Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelnika i od tego momentu mogą samodzielnie wypożyczać książki.

Ciąg dalszy tekstu i lista laureatów w zakładce BIBLIOTEKA - ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

 

Zmagania konkursowe najmłodszych uczniów

 


  Uczennice z klas 1 i 2 Antosia Dudek, Antosia Nowak, Michalina Kostuś , Olga Lesiczka, Marysia Miśtak i Marta Stasiak reprezentowały naszą szkołę w XVI Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP 1. Zadaniem dziewczynek było zespołowe wykonanie prac plastycznych inspirowanych utworami Marii Konopnickiej, w których poetka opiewa piękno ojczystego kraju. Poza zdolnościami artystycznymi, które pokazały na arkuszach papieru, uczennice musiały poznać bliżej twórczość wspomnianej poetki oraz wykazać się umiejętnościami współpracy, z czego wywiązały się wspaniale. Wykonały piękne prace. Gratulujemy.

 

 

 

 

MEDIATEKA Przystanek kultury

 


  W ostatnich dniach uczniowie klas pierwszych i drugich wybrali się do placówki kultury, jaką z pewnością jest Mediateka. Każdy mógł znaleźć tutaj coś wyjątkowego dla siebie, napotykając po drodze na przystanki kultury z najróżniejszych dziedzin. Były nimi muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, filmoteka czy fonoteka. Zwiedzając to wspaniałe miejsce, odwiedziliśmy między innymi Bajkotekę, która bawi i uczy. Idąc dalej dotarliśmy do Studia Komeda, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił wokalnych i nagrać wspólnie piosenkę. Ostatnim punktem był Dział Robotyki. W tym miejscu mogliśmy porozmawiać o możliwościach techniki. Dzięki wizycie w Mediatece nie tylko poznaliśmy nowoczesne przekazy medialne, ale też nauczyliśmy się korzystać z różnorodnych narzędzi multimedialnych.

 

 

 

Akcji BohaterON

 

 

  W roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości naszej ojczyzny, pamiętając o tych, którzy walczyli o jej utrzymanie, uczniowie klasy 5a włączyli się w akcję BohaterON. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Poprzez stronę internetową akcji uczniowie poznali historię powstańców, ich losy, emocje jakie wywoływał powstańczy zryw, odczucia podczas odnoszenia kolejnych zwycięstw oraz ogłaszania klęsk. Każdy uczeń mógł indywidualnie wybrać powstańca, któremu pragnął podziękować za trud walki. Słowa płynące z głębi serca już zostały wysłane i niedługo trafią do rąk adresatów.

 

 

 

 

,,Nad Ostrowem słońce świeci – mieszkańcy nie palą śmieci!”

 

 

  22 października 2018 r. uczniowie klas 1a i 1wb uczestniczyli w gali wręczenia nagród w konkursie ekologicznym ,,Nad Ostrowem słońce świeci – mieszkańcy nie palą śmieci!” zorganizowanym przez Miejski Zakład Oczyszczania pod patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Iwo Wolicki, Marcel Kubala, Stanisław Binek, Hania Ostojska oraz Antonina Nowak wykonali przestrzenne prace Eko – Smoka jako maszyny do segregacji odpadów, które zostały zaprezentowane na wystawie w Ostrowskim Centrum Kultury. Dzieci do konkursu przygotowały panie Ewa Skrzypniak i Barbara Jany.

 

 

 

 

56 Bieg Republiki Ostrowskiej

 

  W niedzielę 21 października br odbywał się 56 Bieg Republiki Ostrowskiej, w którym tradycyjnie już brali udział nasi uczniowie.
  Wśród 600 uczestników biegów młodzieżowych, naszą szkołę reprezentowała grupa ponad 40 dziewcząt i chłopców.

 Odnieslismy także sukcesy w poszczególnych grupach wiekowych. W kategorii chłopców rocznik 2008- Bartosz Bil- II m, w kategorii dziewcząt - rocznik 2003 - Klaudia Kupczyk - III m, rocznik 2004 - Nadia Błaszczyk II m, Julia Ułasik - III m.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

 

 

 

 

Sukcesy naszych uczennica w Konkursie Krasomówczym

 


  20 października odbył się etap wojewódzki Konkursu Krasomówczego w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice gimnazjum. Zuzanna Marciniak zajęła drugie miejsce, natomiast Magdalena Walczak - trzecie. By osiągnąć taki sukces, wcześniej musiały przejść przez etap szkolny i rejonowy – tam Zuzanna Marciniak triumfowała, Magda była tuż za nią.
  Gratulujemy gimnazjalistkom odwagi i umiejętności pięknego wysławiania się. Życzymy sukcesów szczególnie tym uczennicom, które będą reprezentowały naszą szkołę w Legnicy(etap ogólnopolski).

 

 

 

 

Wyślij kartkę - Święto Poczty i 100 lecie Odzyskania Niepodległości Polski

 

 

  18 października obchodzone jest w Polsce Dzień Poczty Polskiej (Dzień Listonosza). Listonosz to osoba znienawidzona przez psy, uwielbiania przez emerytów. Listonosz w swoje święto nie ma niestety wolnego, w dalszym ciągu jest niezastąpiony. Każdego dnia listonosz w Polsce dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek, więc jego praca jest równie wymagająca fizycznie, co psychicznie. W Stanach Zjednoczonych zaś 4 lutego obchodzony jest nieoficjalnie „Thank a Mailman Day”, czyli dzień, w którym ludzie okazują wdzięczność listonoszom.

  My (Samorząd Uczniowski), postanowiliśmy w tym roku uczcić to święto, ponieważ wydaje się nam, że pisanie listów i kartek pocztowych trochę zanika i przypomnieć, że korespondować można również w taki sposób. W związku z tym, że w tym roku przypada również 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę przyszło nam do głowy połączyć te dwa święta i wysłać "Kartkę za grosz" z wizerunkiem naszej szkoły sprzed lat.

 

  Każdy z Was może u nas nabyć kartkę, napisać ją do osoby, którą lubi, a my ją dostarczymy jutro, najdalej w poniedziałek, oczywiście korespondencja możliwa jest w obrębie szkoły. A więc czekajcie na listonosza... :)

 

 

 

  W tym roku, wzorem poprzedniego, obowiązuje losowany "szczęśliwy numer", który zwalnia ucznia z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Dodatkowo w tym roku mamy "Dzień KOLORU". Osoby, które mają w tym dniu ubranie w wylosowanym kolorze również są zwolnione z pytania i zwolnione z niezapowiedzianych kartkówek. Wylosowane numery i kolory w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI na stronie szkoły.

 

 

 

 

 

"Promieniowanie Ojcostwa" - hasło tegorocznego Dnia Papieskiego

 

  16 października 1978 roku, ks. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, został wybrany papieżem. Pontyfikat Jana Pawła II, który trwał 27 lat, zmienił zarówno oblicze świata, jak i Kościoła. Z okazji przypadającego w tym roku -szczególnym dla nas Polaków - 40-lecia wyboru naszego Rodaka na Stolicę Piotrową oraz XVIII Dnia Papieskiego młodzież naszej szkoły przygotowała wystawę, na której znalazły się prace uczniów klas starszych będące interpretacją słów "Promieniowanie Ojcostwa" - hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

   "Co w trawie piszczy"

 

  16.10.2018 uczniowie klasy 2a i 2b udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury, aby obejrzeć musical "Co w trawie piszczy". Była to niesamowita lekcja pokazująca że chociaż wszyscy różnimy się od siebie, to wspólnymi siłami możemy pokonać wszelkie trudności i osiągnąć coś wielkiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym jednym
z najważniejszych
dni w roku szkolnym,
w dniu święta
Pracowników Edukacji Narodowej,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia,
cierpliwości,
wytrwałości,
sukcesów zawodowych
oraz
zadowolenia z uczniów!
Życzy
Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

 

KOLOROWE ŚNIADANIA U NAJMŁODSZYCH

 


  Od października ruszyła nasza szkolna akcja KOLOROWE ŚNIADANIA, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania. W każdą środę dzieci przynoszą tylko zdrowe śniadanie oraz obowiązkowo owoc lub warzywo zgodnie z ustaloną kolorystyką - kolor czerwony, fioletowy, zielony, żółty oraz biały. Kolory będą się powtarzać w kolejnych tygodniach zgodnie z ustaleniami. Pierwsze KOLOROWE ŚNIADANIE miało miejsce 10 października i było … zdrowo oraz kolorowo!

 

 

 

 

Wycieczka do Poznania

 

 

  We wtorek 09 października grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na przedstawienie anglojęzyczne oraz warsztaty w Rogalowym Muzeum Poznania. Przedstawienie pt."Pygmalion" na podstawie powieści G.B.Shaw'a opowiada historię prostej dziewczyny, która w krótkim czasie zostaje nauczona posługiwać się pięknym językiem i zachowywać się jak dama. Sztuka jest momentami zabawna, jednak przede wszystkim zmusza do refleksji i podejmuje ważne, społeczne tematy. Możliwość kontaktu z językiem angielskim w takiej formie z całą pewnością jest wspaniałą okazją do sprawdzenia i polepszenia swoich umiejętności.
  Po przedstawieniu wzięliśmy udział w ciekawych i bardzo zabawnych warsztatach w Rogalowym Muzeum, podczas których dowiedzieliśmy się nie tylko jak się robi słynne rogale marcińskie, ale również uświadomiliśmy sobie jak powszechna jest gwara wielkopolska i jak dużo jej elementów używamy na co dzień, np.: brachol, bryle, fleja, graty, kalafa, rojber, szałaput i wiele, wiele innych...

 

 

 

 

Zwierzęta wystepujące w Parku Przygód Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

  Kamil Całka, uczen klasy 5b otrzymał wyróżnienie w Eko Konkursie Fotograficznym: „Zwierzęta wystepujące w Parku Przygód Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim”. Konkurs został zorganizowany przez CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, nagrody zostały wręczone 7 października podczas obchodów Święta Drzewa. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

  W niedzielę w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew. Program wystartował już 15 lat temu, a od 2007 roku Ostrów bierze udział w kampanii „Miliard Drzew dla Planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska. Tym razem w Parku 600- lecia uczniowie zasadzili lipy. Piękna październikowa aura sprzyjała zwiedzaniu stoisk o tematyce ekologicznej. Nadleśnictwo Antonin przekazało mieszkańcom Ostrowa około 3 tyś sadzonek drzew, W programie imprezy znalazły się gry i zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 5, stoisko Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, zbiórka karmy i wyposażenia dla międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim oraz zbiórka nakrętek dla ucznia jednej z ostrowskich szkół „Kuba potrzebuje Twojej pomocy - przynieś nakrętki w zamian za cebule tulipanów”.

 

 

 

 

 

Co się dzieje jesienią w lesie?

 


  W dniu 4.10.2018 roku uczniowie klasy III A, uczestniczyli w zajęciach terenowych w rezerwacie Wydymacz w Antoninie. Zajęcia przeprowadziła stażystka Nadleśnictwa Antonin. Bezpośredni kontakt z przyrodą pozwolił uczniom zaobserwować i poznać ciekawe zjawiska z życia lasu. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z różnorodnością szaty roślinnej lasu, różnicą w budowie niektórych drzew- fakturą kory, kształtem liści, kolor, pokrojem drzew, szyszek, a także zależnościami ekologicznymi panującymi w ekosystemie lasu. Ponadto, uczniowie zostali zapoznani ze ścieżką kształcenia leśnika oraz w jakich miejscach i na jakich stanowiskach można podjąć pracę z takim zawodem. Po ciekawej lekcji czekało na nas ognisko, gdzie mogliśmy się ogrzać i zjeść pyszne kiełbaski. Miło spędziliśmy czas na nauce oraz zabawie, której sprzyjała piękna jesienna aura.

 

 

 

 

 WOLONTARIAT

 

 

  Zakończyliśmy "Kasztanową akcję" zorganizowaną przez Szkolny Klub Wolontariatu. W tym roku uczniowie naszej szkoły zebrali wyjątkowo dużo kasztanów i żołędzi dla zwierząt z obszaru Nadleśnictwa Pleszew. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję, a szczególnie tym najmłodszym z klas pierwszych i drugich oraz ich rodzicom. Wyrazy wdzięczności należą się także wolontariuszom i sympatykom SKW za "kasztanowe" dyżury przed lekcjami oraz w czasie wyznaczonych przerw.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w SP2

 

 

  Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że zyskuje na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym.

  Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody tego święta. U nas w szkole dziewczyny także przygotowały drobne upominki. Samorząd Uczniowski zadbał, aby naszym miłym i sympatycznym kolegom było przyjemnie i żeby poczuli się w tym szczególnym dla nich dniu, zaopiekowani.

 

 

 

 

Ślubowanie Pierwszoklasistów 28 września odbyła się uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów na Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. W obecności zaproszonych gości, rodziców i nauczycieli najmłodsi uczniowie złożyli przed panią dyrektor przyrzeczenie, że sumiennie będą wypełniać szkolne obowiązki, szanować rówieśników i dorosłych, a wzorowym zachowaniem sprawią radość rodzicom i nauczycielom. Pasowania dokonała Pani Prezydent Beata Klimek. Uroczystości towarzyszyły wzruszenie rodziców, gratulacje oraz upominki, które uzupełnią szkolną wyprawkę. Uczniom życzymy sukcesów w nauce i wytrwałości w zgłębianiu wiedzy.

„Niezwykła przyroda w obiektywie”

 

  22 września na Rynku w Ostrowie odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego „Niezwykła przyroda w obiektywie”, zorganizowanego przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. W kategorii wiekowej dla uczniów klas VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjalnych I miejsce zajęła nasza uczennica - Weronika Jurowicz z klasy 3a. W konkursie wzięło udział 25 uczniów naszej szkoły, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP2

 


  Jak wyglądałyby zajęcia matematyki bez znajomości tabliczki mnożenia? Czy jej opanowanie ułatwia nam życie? Te i inne pytania 25 września zadali sobie uczniowie klasy 5a, włączając się tym samym w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podczas dwugodzinnych zajęć stanęli oni przed problemem rozwiązania łamigłówek matematycznych z tytułowym bohaterem w roli głównej. Uczniowie sprawdzili się ze znajomości mnożenia w zakresie 100 oraz szybkim wykonywaniu działań. Grupowa rywalizacja wyłoniła dziewięcioro ekspertów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  Z inicjatywy Julki, uczennicy klasy 3c oraz jej Rodziców społeczność naszej szkoły włączyła się bardzo aktywnie w zbiórkę zabawek dla podopiecznych Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego w Pleszewie. Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie za Waszą życzliwość i serca pełne dobroci. Brawa dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, którzy inicjują i wspierają nasze akcje. Brawa dla Wolontariuszy, których pomoc w przeprowadzaniu akcji charytatywnych jak zawsze jest nie oceniona :) Jeszcze raz wielkie DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Uroczysta msza polowa z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości

 

 

  W sobotę 15.09.2018 r. uczniowie reprezentujący naszą szkołę ze sztandarem, wspólnie z opiekunem, wzięli udział w uroczystej mszy polowej zorganizowanej na Piaskach – Szczygliczce, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty charakter obchodów przygotowany przez Bractwo Kurkowe z Ostrowa Wiekopolskiego, wpisuje się w cykl narodowych uroczystości poświęconych 100-leciu odzyskania wolności przez Polaków 1918-2018.

 

 

 

 

 Wolontariat

 

 

  11 września 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie wolontariuszy działających w naszym Szkolnym Klubie Wolontariatu. Wolontariusze po rozpoznaniu potrzeb środowiska lokalnego oraz potrzeb naszej szkolnej społeczności opracowali plan działań na bieżący rok szkolny. Naszą działalność w tym roku rozpoczynamy akcją zbiórki kasztanów i żołędzi, które zostaną przeznaczone na karmę dla dzikich zwierząt podczas zimy. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do aktywnego włączenia się w akcję, która rusza już 17 września. Szczegóły w gablocie wolontariatu. Zapraszamy także wszystkich uczniów, którzy pragną zostać wolontariuszami i zasilić nasze szeregi :) Spotkamy się w poniedziałki i czwartki o godzinie 13.30 :)

 

 

 

 SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

 

  „Akcja Sprzątania Świata 2018” już za nami! 14 września wszyscy miłośnicy przyrody w naszej szkole ochoczo ruszyli, by pomóc planecie. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA PRZEBIEGAłA POD HASŁEM „Segregacja 2 x więcej, 2 x czyściej."
  Głównym przesłaniem akcji było: promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu, uświadomienie każdego z nas o naszym wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Co roku dzięki zaangażowaniu ochotników zbiera się setki ton śmieci – niestety liczba ich nie maleje! Na miejsce zebranych wyrzucane są nowe! My jednak nie rezygnujemy - co roku pełni zapału ruszamy w teren!
  Zaopatrzeni w rękawiczki i worki segregowaliśmy znalezione śmieci. Jak widać, nie do wszystkich ludzi dotarł apel, aby dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim wszyscy zrozumieją,
jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.

 

 

 

 

Drodzy rodzice i uczniowie klas 3 GIM i 8 SP

 

 

  Informacje MEN dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum i absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej – rok szkolny 2019/2020

już dostępne na stronie: http://ko.poznan.pl/reforma/aktualnosci_reforma/2018/09/informacje-men-dla-absolwentow-dotychczasowego-gimnazjum-i-absolwentow-osmioletniej-szkoly-podstawowej-rok-szkolny-20192020/

 

 

 

 

 

 

Słuchaliśmy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

 


  8 września reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w 7.edycji Narodowego Czytania. Zebrani w ostrowskiej synagodze w tym roku usłyszeli fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
  Uczniowie SP2 wysłuchali pierwszą część powieści pod tytułem „Szklane domy” w wykonaniu pani prezydent Beaty Klimek, Lidii Bogaczówny – aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego, pana Łukasza Mikołajczyka – senatora RP i księdza proboszcza Krzysztofa Nojmana. Dzięki pięknym interpretacjom poznali losy głównego bohatera - Cezarego Baryki i jego matki w Baku.
  Nasza młodzież miała możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu, które popularyzuje czytelnictwo, a przede wszystkim uwrażliwia na piękno polskiej literatury.
  Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, którą można było opieczętować egzemplarze "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przyniesione przez uczestników akcji.

 

 

 

 

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

 

  1 września, a właściwie 3, bo wtedy właśnie rozpoczęliśmy... Żal, radość, obawy przed nowym... Cóż, szkoda nam minionych wakacji, szczególnie, że pogoda dopisywała w tym roku, a i dzisiaj nic nie wskazywało na to, że to już jesień i czas na rozpoczęcie szkoły. Miło nam jednak znowu stanąć twarzą w twarz z nowymi wyzwaniami... Długa droga przed nami, trudna i żmudna, ale wiemy, że dotrzemy do jej celu :).
  Życzmy uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi takiego samego uśmiechu, jaki towarzyszył im dzisiaj :). Powodzenia.

 

 

 

 

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

 

 

  1 września na stałe wpisał się do polskiego kalendarza. Atak hitlerowskich Niemiec na nasz kraj stał się zaczątkiem najkrwawszej w dziejach ludzkości wojny. Pamiętając o 55 milionach poległych na frontach Europy oraz kilkuset milionach rannych, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej poświęconej ich pamięci. Poczet sztandarowy naszej szkoły oddał hołd ofiarom nazistów oraz sowietów, upamiętnionych pomnikiem na cmentarzu miejskim przy ulicy Bema. Podczas uroczystych przemówień władz miejskich po raz wtóry zabrzmiały słowa św. Jana Pawła II „Nigdy więcej wojny!”. Prośba o szerzenie pamięci o polskich bohaterach wśród młodzieży, wypowiedziana z ust kombatanta, żołnierza 60 Pułku Piechoty p. Henryka, silnie zapadła w pamięci zgromadzonych.