Aktualności 2019/2020


Wszystkim Uczniom i Rodzicom

życzymy

wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

Życzymy Wam,

żeby były pełne fantastycznych

przeżyć i niezapomnianych wrażeń,

aby dały wytchnienie po tych trudnych i pracowitych miesiąch.

Naszym uczniom klasy 8,

już absolwentom, życzymy przede wszystkim

dostania się do wybranych szkół, klas,

życzymy Wam spełnienia Waszych życiowych marzeń.

Trzymamy za Was mocno kciuki.

 

 

 

 

 

Ostatni dzwonek w roku szkolnym 2019/2020

 

 

   Po raz ostatni, 26 czerwca, usłyszeli szkolny dzwonek ósmoklasiści Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, którzy przybyli do szkoły po odbiór świadectw. Trochę w odmiennej scenerii, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, żegnali się z murami swojej szkoły.

  Na początku spotkania Pani Dyrektor Szkoły p. Renata Sroka podsumowała rok szkolny, który w tym roku był szczególny, następnie zwróciła się do już absolwentów, życząc im spotkania na swojej dalszej drodze tylko dobrych ludzi.

  Podczas tej uroczystości wręczono nagrody książkowe uczniom, którzy uzyskali średnią powyżej 4,75. Magdalena Bartczak z klasy 6 pożegnała ośmioklaistów, którzy prężnie działali w Radzie Samorządu Uczniowskiego.

  Po części oficjalnej, uczniowie pozostali jeszcze kilka chwil z wychowawcą p. Danutą Janiak aby się pożegnać i podziękować za wspólną pracę.

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

 

26 czerwca 2020 (piątek) odbędzie się zakończenie roku szkolnego. Świadectwa szkolne będą wydawane zgodnie z następującym harmonogramem:

Klasy IA i IB

w godzinach od 10.30 do 11.30

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy IIA i IIB

w godzinach od 8.30 do 9.20

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy IIIA i IIIB

w godzinach od 9.30 do 10.20

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy VIA i VIB

w godzinach od 12.00 do 12.50

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasa VA

w godzinach od 10.30 do 11.20

wejście główne do budynku szkoły

Klasa VIIIA

godzina 9.00

aula (sala 32, II piętro)

Szanowni Państwo,

Wydawanie świadectw odbywać się będzie z zachowaniem wszelkich zaleceń przeciwepidemicznych. Bardzo prosimy o założenie maseczek, rękawiczek oraz o zachowanie dystansu społecznego (min. 2 metry) przed wejściem do budynku szkoły oraz w trakcie wydawania świadectwa.

Ciągle trwająca epidemia COVID-19 wymusza na nas zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo rodziców, uczniów, nauczycieli czy pracowników szkoły. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą, by zaraz po odebraniu świadectwa opuścili Państwo teren szkoły, by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla siebie i innych.

Jeżeli z obawy przed zakażeniem koronawirusem lub z innego powodu świadectwo nie zostanie odebrane w powyższym terminie to będzie można tego dokonać w poniedziałek 29 czerwca 2020 w godzinach 9.00 do 10.30 na wejściu głównym do budynku szkoły lub w innym terminie – po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z sekretariatem szkoły (nr telefonu 62 735 17 13 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.00).

 

 

 

 

Egzaminy ośmioklasistów 2020

 

  Kochani uczniowie klas ósmych, przed Wami ważny moment, egzamin. Sprawdza on zdobytą wiedzę i umiejętności opanowane przez Was w czasie nauki.

  Trzymamy za Was mocno kciuki. Powodzenia!!!

 

 

 

 

 

 

 

„Kiedy śmieje się dziecko,

śmieje sie cały świat”

                                                   

                                               Janusz Korczak

 

 

Naszym wspaniałym uczniom,

 

małym i tym trochę już większym,

 

z okazji Dnia Dziecka życzymy samych radości,

 

słońca na każdy dzień,

 

spełnienia najskrytszych marzeń

 

oraz uśmiechów od ucha do ucha

 

 

przez cały rok.

 

 

 

 

100 Rocznica Urodzin św. Jana Pawła II

  Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim otrzymała wsparcie w ramach projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Szkoła Podstawowa Nr 2 otrzymała 11 laptopów, które umożliwią uczniom realizowanie lekcji w modelu zdalnym.

  Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski w ramach Projektu otrzymało grant w wysokości 100 000 zł na zakup sprzętu dla uczniów oraz nauczycieli.

  Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1. 1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” w ramach Projektu Zdalna Szkoła – Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

[pobierz] 0.7 MB skmbt_c45420041512580

Poradnia psychologiczno - psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży

 

 

 

 

 

 

Drodzy rodzice i uczniowie!

 

 

  W związku z tym, że zostajemy w domach i wychodzimy z nich tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne, mamy świetną okazję, aby nadrobić zaległości i czytać to, na co naprawdę mamy ochotę. Wystarczy znaleźć wygodne, dobrze oświetlone miejsce w domu, wziąć do ręki ciekawą książkę i już przeniesiemy się w zupełnie inny świat. Brzmi banalnie, ale jak znaleźć tą „ciekawą” książkę? Zwłaszcza teraz kiedy nie możemy pójść do biblioteki i poprosić o pomoc w doborze interesujących publikacji? Nic prostszego, ciekawe i darmowe propozycje książkowe oferują nam przeróżne witryny internetowe takie jak:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ jest to strona fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom, znajdziemy tam naprawdę wartościowe tytuły dla młodszych dzieci.


https://wolnelektury.pl/ oraz https://lektury.gov.pl/ to miejsca, które mogą odwiedzić uczniowie pragnący nadrobić zaległości w czytaniu lektur.


https://www.oxfordowl.co.uk/ to z kolei świetna propozycja dla miłośników języka angielskiego czyli skarbnica cyfrowej biblioteki dla dzieci w języku angielskim.

 

 

 To jeszcze nie wszystko. Ciekawą ofertę ma dla nas firma Empik, która na swojej stronie internetowej

https://www.empik.com/czas-w-domu, udostępnia przez 60 dni, 13 tysięcy ciekawych e-booków i audiobooków.

 

 

  Kochani, wszyscy dobrze wiemy, że czytanie nie tylko daje wiele przyjemności, ale także to świetna inwestycja w rozwój dziecka. Pamiętajmy, o tym, że jest to też jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Zamieńmy konieczność pozostania w domu na przyjemność korzystania z możliwości budowania silnej więzi z dzieckiem.

 


Życzę miłej wspólnej lektury!
Nauczyciel-bibliotekarz Hanna Russek

 

 

 

Rodzice dzieci, które pozostawiły książki w szafkach lub klasach

i nie wzięły ich ze szkoły, mogą po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym

te książki odebrać (numer szkoły - zakładka kontakty)

maksymalnie do 25.03.2020r. do godziny 14.00.

 

 

 

Ogłoszenie dotyczące dziennika internetowego

 

 

  W z wiązku z licznymi wpisami/komunikatami dla poszczególnych klas w dzienniku internetowym, zmieniamy system powiadomień. Zmiana związana jest z ilością zamieszczanych informacji na głównym panelu ogłoszeń i uporządkowania ich.

  Wszystkie informacje dotyczące bieżących spraw skierowanych bezpośrednio

do poszczególnych klas proszę szukać na:

dziennik konkretnej klasy (np.3a)/karty przedmiotowe (wybieramy właściwy, interesujący nas przedmiot)/pojawia się nam bezpośrednio informacja od konkretnego nauczyciela.

dziennik klasy --- karty przedmiotowe --- informacje

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

 

 

  Od poniedziałku 16 marca 2020 roku szkoła będzie całkowicie zamknięta. Wszelkie sprawy prosimy załatwiać drogą telefoniczną pod numerem: 62 735 17 13 w godzinach pracy sekretariatu szkoły tj. od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00 lub drogą mailową pod adresem: sp2osw@gmail.com.

 

 

  Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkole w okresie od 12 do 25 marca 2020 zostały zawieszone. Od poniedziałku 16 marca 2020 dzieci nie będą przychodzić do szkoły. To jednak nie jest czas ferii dla uczniów. To czas izolacji od dużych skupisk ludzkich, a takim miejscem jest szkoła. Zgodnie z sugestiami Ministra Zdrowia i GIS, tylko izolacja daje szansę, by uniknąć zakażenia oraz by nie zarazić innych wirusem SARS-CoV-2.

 

 

  Szanowni Państwo, tylko skuteczna izolacja daje szansę na zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

  Bardzo prosimy i uczulamy, by w trosce o bezpieczeństwo Waszych dzieci i swoje własne zwrócili Państwo szczególną uwagę gdzie i z kim w tych dniach przebywają Wasze dzieci. W miarę możliwości prosimy, by dzieci w tym okresie pozostawały w domach.

 

 

  Z uwagi na dynamikę rozwoju sytuacji, prosimy, by śledzili Państwo na bieżąco ogłoszenia umieszczane zarówno na terminarzach jak i w panelu ogłoszeń dziennika elektronicznego szkoły.

 

 

  Szanowni Państwo,

 

W związku z podjętą 11 marca 2020 roku decyzją Ministra Edukacji Narodowej, informujemy, że w okresie od 12 do 25 marca br. zawieszeniu ulegają zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych.

 

W dniach 12 i 13 marca br. szkoła będzie prowadzić działania opiekuńcze.

 

Od poniedziałku 16 marca br. uczniowie nie przychodzą szkoły.

 

 

  Decyzja ta, została podyktowana koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa przez dzieci i młodzież szkolną.

 

Pełna informacja pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 

 

Rodzicu,

 

  ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;

 

zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;

 

jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni.

 

  Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;

 

przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;

 

rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;

 

śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

 

 

Uczniu,

 

pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);

 

przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;

 

odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje.

 

 Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;

 

przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

 

  Z uwagi na dynamikę rozwoju sytuacji prosimy o bieżące śledzenie komunikatów na dzienniku elektronicznym.

 

 

 

 

 

Droga kobieto:

 

 

Życzymy Ci abyś odnalazła:

w ciszy swoje myśli i marzenia,

w bliskich Ci osobach siłę i piękno stworzenia,

w otaczającym świecie radość istnienia,

w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,

a w sobie miłość.

 

 

 

 

Projekt „Patron Szkoły”

 


  W ramach przygotowań do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin patrona naszej szkoły, Ewarysta Estkowskiego uczniowie klas 5-8 mają wykonać plakaty o różnej tematyce. Pełne emocji losowanie zagadnień odbyło się 4 marca. Przewodniczący klas i fortuna zdecydowali, że klasa 8 wylosowała „Miejsca pamięci Estkowskiego”, klasa 6a – „Śladami Estkowskiego”, 6b – „Ostrów Estkowskiego” a klasa 5a – „Twórczość Estkowskiego”. Na efekty wspólnej pracy czekamy do 6 kwietnia br.

 

 

 

 

I Dzień Pasjonatów

 


  Ponad 30 pasjonatów na stanowiskach prezentowało swoje zainteresowania podczas Dnia Pasjonatów, który odbył się 2 marca br. w naszej szkole. Liczba uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
  Kolekcje figurek, kart z piłkarzami, medali sportowych, zbiory minerałów oraz modeli samochodów, książki, piłki, robótki ręczne to tylko nieliczne przykłady tematycznych stoisk, które przygotowali uczniowie klas I-VI. Można też było znaleźć efekty fascynacji podróżami, jeździectwem, tańcem, lalkami, klockami lego czy serią My Little Pony. Zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć zgromadzone zbiory, ale także wysłuchać hobbystów, którzy opowiadali o swoich pasjach. Wszyscy chcieli podzielić się swoimi zainteresowaniami.
  Pamiętajcie, że „człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”.

 

 

 

 

Festiwal Gier Planszowych

 


  W dniach 29 lutego i 1 marca br. odbyła się w Ostrowie Wielkopolskiemu kolejna odsłona festiwalu gier planszowych. W wydarzeniu, skierowanym do początkujących i doświadczonych graczy, uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. Swoich sił w planszówkach od prostych po zaawansowane spróbowali uczniowie klas 6a i 6b.
  Było to wydarzenie, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Wydawcy zaprezentowali nowości w planszówkach i łamigłówkach, przygotowali konkursy z nagrodami, turnieje. Impreza przyciągnęła wszystkich tych, którzy choć na chwilę chcieli odłożyć telefon, oderwać się od świata wirtualnego, skupić się na interakcjach i wspólnym spędzaniu czasu wolnego na rozrywce analogowej.

 

 

 

 

Dzień Języka Ojczystego

 


  21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Dla uczczenia święta języka polskiego odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas 5-8. Pięć stacji zadaniowych zawierało różnorodne ćwiczenia z zakresu poprawności i znajomości językowej, ciekawostek o języku polskim, gwary wielkopolskiej, rodzajów literackich. Ostatecznie rywalizację wygrała klasa 6b, wyprzedzając tylko o 7 punktów klasę 6a. Było coś również dla młodszych dzieci i rodziców. Patrycja rozdawała ulotki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi w mowie i w piśmie. Na korytarzu pojawiła się gazetka z łamańcami językowymi- wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń.
  Klasie 6b gratulujemy zwycięstwa i nagrody.

 

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

 


  Życzenia, wiersze, piosenki, laurki oraz uśmiechy- tym wszystkim obdarowywani byli w dniach 21 i 22 stycznia oraz 12 i 20 lutego w naszej szkole najukochańsze babcie oraz dziadkowie. Okazją do świętowania były oczywiście obchody Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami przygotowywali niespodzianki dla swoich Dziadków już od dłuższego czasu. Odświętnie ubrani, wystąpili z programami artystycznymi, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Podczas spotkania 20 lutego, na scenie, zaprezentowała się także grupa teatralna, w skład której wchodzą uczniowie klasy II b i III a z przedstawieniem „Czerwony Kapturek”. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dziadkowie zadowoleni, wzruszeni i dumni ze swoich wnuków, nagradzali wszystkich artystów gromkimi brawami. Po części artystycznej nasi goście z wnukami udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Życzenia gościom z okazji Ich święta złożyła również Pani dyrektor – Renata Sroka. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków!

 

 

 

 

 

Bal karnawałowy klas 1-3

 


  19 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Na ten dzień mała sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, wróżek, policjantów, zwierząt oraz postaci z bajek.
  Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy prowadzonej przez animatora zabaw oraz swoich wychowawców. Utwory ze światowych i naszych rodzimych list przebojów poderwały do tańca wszystkich uczestników imprezy. Na dzieci oprócz licznych konkursów i zabaw czekała również słodka niespodzianka.

 

 

 

 

Walentynki z Walentynkowym Escape Roomem

 

 

  Dzień Świętego Walentego przywędrował do Polski w połowie lat 90. Ile osób tyle zdań na temat tego święta, ale my uważamy, że warto 14 lutego podkreślić to, że kogoś się bardzo lubi lub darzy głębszym uczuciem.

  W tym dniu, samorząd uczniowski postanowił uruchomić POCZTĘ WALENTYNKOWĄ, która jak co roku, cieszyła się olbrzymią popularnością. Ważnym punktem dnia był też zorganizowany przez nas WALENTYNKOWY ESCAPE ROOM. Jak sami wiecie, nie było łatwo, ale starania nagrodziliśmy specjalnym TALONEM zwalniającym od jednej oceny.

  W ramach tego święta liczyliśmy także ilość elementów w kolorze czerwonym. Uzyskane punkty klas dodaliśmy do ogólnej punktacji w rocznym KONKURSIE na NAJLEPSZĄ KLASĘ.

  I jeszcze jedna ważna rzecz, w tym dniu wyjątkowo wszyscy uczniowie mogli mieć ze sobą telefon komórkowyi korzystać z niego, ale oczywiście tylko na przerwach lub w ESCAPE ROOM-ie :).

Wyniki konkursu w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

Spotkanie z żołnierzem

 


  W czwartek 13 lutego najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził podchorąży Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Opowiadał dzieciom o obowiązkach żołnierza i jego codziennym życiu. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań. Szczególnym zainteresowaniem chłopców były rodzaje broni jakimi dysponuje polskie wojsko. Pan Konrad przyniósł ze sobą podstawowe elementy wyposażenia żołnierza – chełm, kamizelkę, pas i rękawiczki, które dzieci mogły przymierzyć.

 

 

 

 

 

„Bezpieczne ferie”

 

 

- to tytuł konkursu plastycznego dedykowanego dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie w podjęciu decyzji, ponieważ wszystkie dostarczone prace były bardzo ładne, przemyślane i estetycznie wykonane. A można to zobaczyć na zorganizowanej wystawie pokonkursowej, która znajduje się na parterze przy głównym wejściu do szkoły.
A oto wyniki: I miejsce- Antonina Nowak
II miejsce- Kacper Padanowski
III miejsce- Julia Szulc
  Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom kreatywności, chęci, wiedzy o bezpiecznej zabawie. Życzymy Wam udanych ferii zimowych i mamy nadzieję, że spędzicie je bezpiecznie.
  Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników, wręczone przez Panią Dyrektor Renatę Srokę, sfinansowane zostały przez Radę Rodziców- Dziękujemy!

 

 

 

 

Dzień Białej Skarpety

 

 

  Jednym z bardziej nietypowych świąt jakie możemy odnaleźć w kalendarzu jest Dzień Białych Skarpetek. Nie trzeba jednak zakładać sandałów, w końcu 15 stycznia raczej nie ma co liczyć na letnią temperaturę.
  Nasi uczniowie w środę (15.01.2020r.) nałożyli skarpety w kolorze białym, dzięki czemu mogli liczyć na zwolnienie z niezapowiedzianych kartkówek i pytania w tym dniu. Zobaczcie na zdjęciach jak to wyglądało :). Oczywiście, jak zawsze z przymrużeniem oka.

 

 

 

 

 

Wigilie

 

 

  20 grudnia 2019 r. w klasach 1 - 8 odbyły się wigilie klasowe. Uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców.

 

 

 

 

Jasełka

 

 

  Dnia 19 grudnia 2019, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe zorganizowane przez uczniów klas pierwszych dla rodziców i najbliższych. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Następnego dnia 20 grudnia mali aktorzy przedstawili jasełka całej społeczności szkolnej. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

 

 

 

 

„Anioły zaśpiewały już 6 raz”

 


  W dniu 17.12.2019r. w Ostrowskim Forum Synagoga odbył się koncert „Anielskie śpiewanie”. Chór szkolny pod dyrekcją Pani Danuty Wróbel, soliści oraz nauczyciele naszej szkoły wyśpiewali piękne kolędy i pastorałki. Zaproszeni goście mogli poczuć atmosferę Świąt i posłuchać anielskich głosów swoich pociech. Koncert był również jednym z działań charytatywnych na rzecz walczącego dzielnie z chorobą Szymka (brata jednej z naszych uczennic). Bardzo dziękujemy wszystkim gościom i darczyńcom oraz zapraszamy w przyszłym roku. Wesołych Świąt!

 

 

 

 

Koncert kolęd w Szkole Podstawowej w Mikstacie

 

 

  W niedzielę 15 grudnia chór naszej szkoły wziął udział w koncercie kolęd zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie. Mieliśmy okazję wysłuchać zespołu instrumentalnego i chóru tamtejszej szkoły, oraz zaśpiewać kilka świątecznych piosenek. Było pięknie, kolędowo, uroczyście i świątecznie. W zakładce CHÓR SZKOLNY więcej zdjęć i filmiki z występu :).

 

 

 

 

VII Igrzyska Wiedzy I Umiejętności

 

 

  W piątek, 13 grudnia uczniowie naszej szkoły: Julia Cieluch, Dawid Bednarczyk, Cezary Jóźwiak, Patrycja Kowalewska, Antonia Madajka, Karolina Skrobańska, Jarosław Skorwider, Piotr Świtała, Weronika Telega oraz Nadia Urbańska wzięli udział w konkursach podczas VII Igrzysk Wiedzy i Umiejętności organizowanych tradycyjnie przez III Liceum Ogólnokształcące.

  Karolina Skrobańska i Patrycja Kowalewska przystąpiły zespołowo do quizu o tematyce prawniczej "SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO - PAREMIE I PODSTAWOWE POJĘCIA Z ZAKRESU PRAWA" zdobywając III miejsce.
Gratulujemy!

 

 

 

 

Krzysztof Komeda – Trzciński ”bez retuszu” - Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

 


  W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego 12 grudnia 2019 odbył się Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy, nad którym Honorowy Patronat objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Beata Klimek. Został on poświęcony wybitnemu człowiekowi - Krzysztofowi Komedzie – Trzcińskiemu.
  Zaproszenie na konkurs przyjęła Jolanta Stasiak – Dróżdż, wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu.
  Wystąpienia uczestników oceniała komisja w składzie: Maria Szubert – Kornaszewska, przewodnicząca Komisji Młodzieżowej w ostrowskim oddziale PTTK, przewodnik, miłośniczka i popularyzatorka konkursów krasomówczych oraz Regina Podskarbi, etnolog i adiunkt muzealny, pracownik Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas IV-VI oraz klas VII-VIII. W młodszej kategorii wiekowej zwyciężył Igor Piechota reprezentujący Szkołę Podstawową nr 11 im. Mirosława Feriča w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast w starszej kategorii laur zwycięstwa przypadł Hannie Kostrzewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim.
  Kolejne miejsca na podium zajęli: Magda Latusek i Marika Mazur w kategorii klas IV-VI oraz Nadia Urbańska i Zofia Grzybowska w kategorii klas VII-VIII – wszyscy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2.
  Na zakończenie wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać wierszy, dla których inspiracją było życie bohatera konkursu – Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego napisanych przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

 

PIERNIKOWE SZALEŃSTWO W KLASIE 3a

 


  W poniedziałkowy poranek 09 grudnia uczniowie klasy 3a wybrali się do Zespołu Szkół Usługowych przy ul. Wolności, gdzie wzięli udział w warsztatach piernikowych. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej części teoretycznej, podczas której wszyscy zapoznali się z przepisem, z którego wykonuje się świąteczne pierniczki. Następnie uczestnicy zajęć, podzieleni na kilka grup, zabrali się do pracy. Z pomocą starszych kolegów - uczniów tej szkoły oraz pod bacznym okiem nauczycieli - p. B. Piec-Nowak oraz p. A. Gawareckiej dzieci własnoręcznie wykonywały pyszne pierniki. Wałkowały ciasto, wycinały świątecznymi formami kształty oraz dekorowały według własnego pomysłu. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem tworzyli prawdziwe arcydzieła, a trzeba przyznać, że kreatywności klasie 3a nie brakowało! Już po chwili pachniało piernikami i można było poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Dziękujemy gospodarzom za przemiłe przyjęcie nas w swojej szkole, a naszym rodzicom za przygotowanie produktów niezbędnych do wykonania ciasta. Spotkanie zainicjowała mama naszej uczennicy - p. A. Lesiczka. 

 

 

 

 

Mikołajki, Mikołąjki

 

 

  Dzisiaj w naszej szkole był dzień szczególny. Uczniowie mogli ubrać się na czerwono i prawie wszyscy mieli mikołajkowe czapki. Już na pierwszy rzut oka było inaczej niż codziennie. W tym szczególnym dniu nie obyło się oczywiście bez czegoś słodkiego. Zadbał o to Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców która postanowiła wszystkich obdarować czekoladą, za co bardzo dziękujemy :).

 


  6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Przyniósł najmłodszym dzieciom słodycze i prezenty. Uczniowie przyszli do szkoły w mikołajkowych czapkach, przywitali gościa piosenką. Po spotkaniu z Mikołajem wszystkie dzieci przeszły do kina Komeda. Młodsi uczniowie obejrzeli film ,,Kraina Lodu II”, a starsi ,, #Jestem M. Misfit”.

  (wyniki  konkursu w zakładce: SU)

 

 

 

 

POECI Z KLASY 8a WYRÓZNIENI W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

 


  Czworo uczniów z klasy 8a wysłało swoje wiersze na konkurs, którego organizatorami byli nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego. Został on poświęcony osobie Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego. Wiersze mogły dotyczyć ciekawostek z życia i twórczości ostrowianina.
  Nadia Czekalska, Zuzanna Cienkusz, Dawid Beneka i Anastazja Gruźlińska zostali docenieni przez jury konkursowe. To właśnie oni wzięli udział w uroczystym podsumowaniu, podczas którego wręczono im wyróżnienia. Bardzo serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 Międzyszkolne Obchody Dnia Wolontariusza

 

 

  Z satysfakcją informujemy, że w Międzyszkolnych Obchodach Dnia Wolontariusza pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wlkp. naszą szkołę godnie reprezentowały wolontariuszki: Julia Cieluch, Marika Mazur oraz Amelia Stachowska. Tegoroczne spotkanie reprezentantów szkolnych klubów i kół wolontariatu przebiegało pod hasłem: "Pomaganie jest fajne".

 

 

 

 

"Boże Narodzenie z PCK 2019"

 

 

  Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną Polskiego Czerwonego Krzyża "Boże Narodzenie z PCK 2019". W ramach tej akcji przez tydzień od 25 listopada do 2 grudnia zbieraliśmy produkty żywnościowe. Dzięki hojności tych, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, w wielu domach zagości uśmiech i nadzieja. Pragniemy poinformować, że zebrane produkty zostały posegregowane przez Wolontariuszy Szkolnego Koła PCK i przygotowane do przekazania Zarządowi Oddziału Rejonowego PCK w Ostrowie Wlkp.

 

 

 

"Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska"

 

 

  Zakończyliśmy akcję "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska". Zebrane koce, miski, smycze oraz żywność przekazaliśmy Międzygminnemu Schronisku dla Zwierząt w Wysocku Wielkim. Wszystkim, którzy brali udział w tej akcji dziękujemy :)

 

 

 

 

Dzień Wolontariusza

 

 

  Z okazji Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali spotkanie przy czekoladkach i mandarynkach. Były życzenia i rozmowy, ale także posumowanie dotychczas przeprowadzonych akcji, takich jak "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska", "Akcja kasztanowa", "Zbiórka nakrętek dla Jakuba", "Kartka charytatywna". Jak widać trochę trzeba było się napracować przy organizacji i przeprowadzeniu tych przedsięwzięć. Cieszymy się, że tak aktywnych, kreatywnych, zaangażowanych i pełnych energii młodych ludzi mamy w naszej szkole. Doceniając Wasz trud i chęć niesienia pomocy, pragniemy jeszcze raz, Drodzy Wolontariusze podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę dla człowieka i środowiska. Drodzy Wolontariusze, życzymy Wam radości w sercu, satysfakcji z podejmowanych działań oraz ludzkiej życzliwości za Wasze piękne i dobre serca :).

 

 

 

 

 

   "Świąteczna Kartka Dobroczynna"

 

 

  Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zakończyli rozprowadzanie wyjątkowych kartek świątecznych w ramach kampanii charytatywnej "Świąteczna Kartka Dobroczynna". Wyjątkowość tych kartek polega na tym, że oprócz powrotu do pięknej tradycji składania życzeń na świątecznych kartkach, dochód z ich sprzedaży został przeznaczony - w ramach programu "Na Ratunek" - na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. Wszystkim, którzy nabyli kartki dziękujemy i życzymy wszelkiego dobra :)

 

 

 

 

WIZYTA SZKOŁY EWARYSTA ESTKOWSKIEGO

 

 

  27 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego z Mikstatu gościli w naszej szkole. Zostali oni zaproszeni na nasze obchody andrzejek. Samorząd Uczniowski SP2 wraz z opiekunami przygotował dla gości i wszystkich klas stanowiska z wróżbami. 

  Po miło spędzonym czasie oprowadziliśmy naszych gości po klasopracowniach, świetlicach, pokazaliśmy halę sportową i stołówkę szkoły. Podczas poczęstunku mieliśmy okazję zacieśnić kontakty, porozmawiać i lepiej się poznać. We wspólnej integracji niezawodna okazała się gra w wisielca :)

 

 

 

 

  

 

Dyskoteka Andrzejkowa

 

 

  Tradycją naszej szkoły stała się dyskoteka andrzejkowa. Wszystkie klasy 5-8 wzięły więc udział w tej imprezie. A jak się bawiły? Widać na zdjęciach :).

 

 

 

 

Andrzejki 2019

 

 

  Nieoficjalne święto to przypada w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym roku obchodzimy je z piątku na sobotę. My, w naszej szkole postanowiliśmy "poświętować" już we środę i zaczęliśmy już w trakcie dnia. Ale przed relacją słów parę na temat tego wydarzenia. 

  Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się  już w 1557 roku. Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby były przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie natomiast Andrzejki zaczęto organizować wspólnie w grupach rówieśniczych. Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek.

  A my wróżyliśmy z wosku, szukaliśmy dla siebie imion, albo znajdowaliśmy wróżby dla siebie w balonach. Resztę możecie zobaczyć na zdjęciach.

 

 

 

 

 

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…"

 


  Z początkiem października br. zawiązała się w naszej szkole grupa teatralna, do której należą dzieci z klasy 2b i 3a. Pierwszym udanym przedsięwzięciem młodych aktorów było wystawienie „Rzepki". Premiera miała miejsce podczas Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I-III. Dzieci wspaniale wcieliły się w powierzone im role, świetnie wykorzystując mowę ciała. Bardzo dobrze odnalazły się na scenie, a całości dopełniły kostiumy przygotowane przez rodziców. Chociaż przygotowania trwały niespełna miesiąc, uczniowie szybko chwycili aktorskiego „bakcyla", co było widoczne na scenie. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnego spektaklu, a efekty ich pracy będzie można zobaczyć niebawem.

 

 

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III

 


  26 listopada nasza szkoła była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów z klas I-III. Konkurs odbywał się pod hasłem „ W wychowywaniu dzieci pomagają też poeci”. Gościliśmy uczniów z ośmiu ostrowskich szkół podstawowych. W obecności zaproszonych gości 23 recytatorów deklamowało wiersze o dobrym wychowaniu. Miło nam było, że recytowanym wierszom przysłuchiwała się poetka, pani Eugenia Zawidzka. Dzieci wybrały utwory, które nawiązywały do zasad savoir - vivre, promowały postawy godne naśladowania, zachęcały do kulturalnego zachowania się w różnych okolicznościach. Mali recytatorzy wykazali się doskonałym opanowaniem tekstu, właściwą dykcją oraz ciekawą interpretacją wybranych utworów. Cieszymy się bardzo, bo wśród nagrodzonych dzieci znalazły się nasze uczennice. Maria Mądrzak z klasy 2b została laureatką na poziomie klas drugich, a Maja Kończak z klasy 3a otrzymała wyróżnienie. Konkurs międzyszkolny poprzedzony był eliminacjami szkolnymi, gdzie obok wspomnianych uczennic szkołę reprezentowała także Ada Płaszczykowska z klasy 1a. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, natomiast laureatom i uczniom wyróżnionym wręczone zostały nagrody książkowe. Uczniom gratulujemy talentu i dziękujemy za udział w konkursie. Konkurs przygotowały p. Anna Piec i Ewa Skrzypniak.

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!!!

 

 

  Każdy uczeń, który przyniósł pluszaka w tym dniu (25.11.2019r) był zwoniony z pytania, niezapowiedzianej kartkówki i oceny niedostatecznej. Oprócz tego SU sprawdził ile misiów pomieściło się w każdej klasie i ocenił punktowo każdą klasę.  

  Wyniki konkursu i zdjęcia z tego dnia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

Z pluszowych misiów nigdy się nie wyrasta, PAMIĘTAJCIE.

 

  Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kamizelce. Każdy miał bądź ma własnego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie! Miś pluszowy kojarzony jest z czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży i tym któremu można wszystko powiedzieć.

  Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi czy Gumisie.

  Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

 

 

 

 DZIEŃ MISIA W KLASACH I-III

 

 

  25 listopada uczniowie klas I-III w sposób szczególny świętowali wspólnie z wychowawcami Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszyscy przynieśli do szkoły swoje pluszaki i opowiedzieli historie z nimi związane. Tego dnia uczniowie klas pierwszych poznali też historię sympatycznego misia – bohatera książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. W każdej klasie nie zabrakło również piosenek i zajęć plastycznych związanych z pluszowym misiem. Uczniowie rysowali, wyklejali oraz tworzyli z plasteliny prawdziwe misiowe arcydzieła. Poza tym wzięli udział w konkursie Samorządu Uczniowskiego „Najlepsza Klasa", dzięki temu obok uczniów w ławkach zasiadły małe i duże, bure i kolorowe pluszowe misie. Było ich naprawdę sporo, a im więcej, tym lepiej!

 

 

 

 

 

 

 

Etap szkolny XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

 

 

  W poniedziałek, 25 listopada odbył się etap szkolny XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Chęć udziału w w olimpiadzie zgłosiło dwudziestu pięciu uczniów. Do pisania testu przystąpiły dwadzieścia trzy osoby. Podczas olimpiady sprawdzana była wiedza z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Laureatami etapu szkolnego Ogólnopolskiej Olimpiady PCK zostały: Weronika Telega, Marika Mazur oraz Anastazja Grużlińska. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

XIV edycja konkursu historycznego Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Spacerem w przeszłość"

 

 

   W dniu 23.11.2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się podsumowanie XIV edycji konkursu historycznego Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Spacerem w przeszłość" pod hasłem " Jak nasi przodkowie czas wolny spędzali", który odbył się 15.11.2019 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Bar Oktawian, Bar Patrycja, Kopa Aleksandra, Mazur Marika, Pietralczyk Ewa, Uciechowski Adrian. W kategorii klas 6 - 8 - będąc najmłodszym rocznikiem - odnieśli wielki sukces zdobywając srebrną odznakę młodego regionalisty. Gratulujemy.

 

 

 

 

Konkurs na Najciekawszy Różaniec

 

 

  Rozstrzygnięto "Konkurs na Najciekawszy Różaniec". W dniu 21 listopada w auli naszej szkoły zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w "Szkolnym Konkursie na Najciekawszy Różaniec". Pierwsze miejsce zajęła Karolina Skrobańska z klasy 8a, drugie miejsce zajął Robert Piwowarczyk z klasy 1a, miejsce trzecie przypadło w udziale Julii Klamce z klasy 5a. Jury przyznało także wyróżnienie dla Ewy Pietralczyk z klasy 6a. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za tak liczny udział i przepięknie wykonane różańce, które zostały przedstawione na wystawie po konkursowe w holu naszej szkoły, gdzie przez okres dwóch tygodni mogli je podziwiać uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy oraz odwiedzający nas goście. Nasi utalentowani uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w doborze materiałów i kompozycji. Wyłonienie laureatów konkursu dla komisji konkursowej było dużym wyzwaniem. Jurorzy i organizatorzy zachwyceni urodą prac postanowili drobnymi upominkami obdarować każdego z młodych artystów. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

PIPI IS COMING

 

 

  W dniu 20 listopada gościliśmy w naszej szkole teatr TAK, który zaprezentował "spektakl nadziany językiem angielskim". Pipi porwała publiczność i okazała się wspaniałą przewodniczką po świecie przygód i dobrej zabawy. Jak się okazało nasi uczniowie świetnie znają język angielski, co nas jednak nie zaskoczyło. Piosenki, wyliczanki, tańce to tylko niektóre z atrakcji podczas spektaklu. Pipi żegnamy, ale teatr „TAK” na pewno jeszcze do nas zawita.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W dniu 18 listopada odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Szkolnego Koła PCK, które w bieżącym roku szkolnym - w związku z reformą oświaty - tworzone jest od podstaw. Obecnie nasze Szkolne Koło PCK liczy 11 członków. Podczas zebrania odbyły się wybory Zarządu Koła. W jego skład weszli: Weronika Telega - przewodnicząca, Aleksandra Kopa - zastępca, Ewa Pietralczyk - sekretarz oraz członek zarządu Adam Przybylski. Nowo wybranym członkom Zarządu Szkolnego Koła PCK gratulujemy :) Wszystkim zaś, którzy w ramach PCK podjęli się pięknej ale trudnej pracy na rzecz środowiska lokalnego życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z dobrze wykonywanych zadań :)

 

 

 

 

Udział chóru szkolnego w konkursie piosenki religijnej „Cecyliada”

 

 

  W sobotę, 26.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się przesłuchania konkursowe. Spośród 35 zespołów i solistów jury wytypowało 14, które wzięły udział w koncercie finałowym. Jednym z finalistów był nasz chór. Głównym celem tegorocznej edycji było uczczenie 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego., dlatego też nasz chór zaśpiewał przepiękna piosenkę „Co to jest niepodległość”. Finał odbył się 13 listopada na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

 

 

 

 

Reymontowska Akademia Umysłu

 

 

  14 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Reymontowskiej Akademii Umysłu (konkursy z różnych dziedzin): 

Biologia - Zjednoczone siły natury: Nadia Urbańska, Amelia Stachowska, Zofia Grzybowska;
Matematyka - Antonia Madajka, Nadia Czekalska;
Język angielski - Jarosław Skorwider, Cezary Jóźwiak.

 

 

 

 

 

DZIEŃ DRESA

 

 

  W naszej szkole obchodziliśmy kolejny nietypowy dzień, a mianowicie DZIEŃ DRESA (13.11.2019). Wiemy, że brzmi to dziwnie, ale dlaczego nie? Szkoła to nie tylko nauka lecz także zabawa. W tym dniu uczniowie, ale również nauczyciele, mogli przyjść do szkoły ubrani w dresy.
  W tym dniu można było w szkole robić sobie zdjęcia indywidualne albo grupowe na II piętrze, na przerwach od 9. 35 do 12.35. Osoba z Rady Samorządu Uczniowskiego czekała na Was z aparatem. Najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone i umieszczone na naszej stronie już wkrótce. Przeliczyliśmy również ilość dresów w każdej klasie i przyznaliśmy punkty do konkursu "Najlepsza klasa roku". Był jeszcze jeden ważny punkt tego dnia, każdy, kto ubrał dres ( ale kompletny) otrzymał 'dzień bez pytania' i dzień bez niezapowiadanych karkówek.

Najciekawsze zdjęcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

 

 

101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
CHARYTATYWNY KONCERT

 


  11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny. To właśnie wtedy, po wielu latach niewoli, spełniły się nadzieje i marzenia Polaków. Legiony Polskie – niepodległe wojsko, które w 1914 roku utworzył Józef Piłsudski – wywalczyły wolność dla naszego narodu. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy, odzyskała wolność, niezależność i suwerenność.
12 listopada 2019 roku odbył się koncert patriotyczny „Nie zginęła” z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W części artystycznej można było usłyszeć pieśni z czasów I wojny światowej, utwory współczesnych poetów w wykonaniu Szkolnego Chóru. Pomni historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.
  Był to koncert charytatywny na rzecz Szymona, który zmaga się z guzem mózgu. Wspólnie wygramy walkę z ciężką chorobą.

 

 

 

 

 

SPEKTAKL „PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE”

 

 

  8 listopada br. uczniowie klas szóstych udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury na przedstawienie Katolickiego Teatru Edukacyjnego opartego na wybranych przypowieściach biblijnych.
  Kanwę spektaklu stanowiły przypowieści: o Samarytaninie, siewcy, talentach, synu marnotrawnym. Łatwo można było dostrzec paralelę pomiędzy czasami biblijnymi a współczesnością. Wykorzystano w nim wiele efektów specjalnych, nowoczesną oprawę multimedialną, oryginalną scenografię, barwne stroje, co znacznie podniosło atrakcyjność spektaklu i wprowadziło w nastrój. Młodzież zwróciła uwagę na przystępny język, klarowny przekaz i zabawne sceny.

 

 

 

 

 

  W piątek, 8 listopada w wielu polskich szkołach odbyło się wspólne śpiewanie Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. To kontynuacja organizowanej w ubiegłym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, akcji "Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem "Szkoła do Hymnu". Zobaczcie jak wyglądało to w naszej szkole.

Edukacja prawna bez tajemnic w SP2

 

 

  W naszej szkole odbyło się spotkanie z radcą prawnym Wojciechem Zielezińskim. W ramach godziny lekcyjnej z zakresu edukacji prawnej, zorganizowanej dla klas starszych, nasz gość omówił charakterystykę poszczególnych zawodów prawniczych (sędzia, prokurator, radca prawny, adwokat, notariusz, komornik) oraz strukturę wymiaru sprawiedliwości na terenie kraju. Ponadto radca prawny Wojciech Zieleziński przybliżył uczniom zasady odpowiedzialności nieletnich z perspektywy prawa cywilnego oraz prawa karnego, jak również pojecie zdolności do czynności prawnych. Dziękujemy za cenną lekcję.

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

  W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie ponownie zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które zostały rozstrzygnięte, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów za wykonanie pięknych prac oraz zachęcamy do skorzystania z innych propozycji Biblioteki, a przede wszystkim do odwiedzin i wypożyczania książek.

 

Konkurs Laurka z życzeniami dla Biblioteki:
KL.1A: Maksymilian Kuśnierski – nagroda; Marcin Mikołajczyk – wyróżnienie
KL.1B: Oliwka Janowska – nagroda; Patryk Szkudlarek – wyróżnienie

Konkurs Ilustracja do ulubionej książki:
KL.2A: Nicola Fibich – nagroda; Wojciech Klimek – wyróżnienie
KL.2B: Jan Cieluch – nagroda; Karolina Wachowiak – wyróżnienie

Konkurs Zakładka do książki:
KL.3A: Paweł Kempa – nagroda; Karol Kowalewski – wyróżnienie
KL.3B: Marta Stasiak – nagroda; Maja Mucha – wyróżnienie

Konkurs Portret bohatera literackiego:
KL.6A: Iga Kryszczak – nagroda; Kinga Konowalska - wyróżnienie
KL.6B: Robert Kozłowski – nagroda; Michał Hartwig - wyróżnienie

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika klas 1

 

 

  Nasi najmłodsi uczniowie klas 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Całe spotkanie przygotowała dla nas pani Marzena, nasza bibliotekarka szkolna, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.

  Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, odpowiadały na zagadki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki ufundowaną przez rodziców.
  Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę.

 

 

 

 

Z WIZYTĄ W MAHLE

 


  29 października klasa 2a odwiedziła zakład produkcyjny MAHLE w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zwiedziły olbrzymią halę produkcyjną i poznały w jaki sposób wytwarzane są elementy do systemów chłodzących różnych typów samochodów. Zobaczyły linie produkcyjne i sterowane komputerowo maszyny. Dowiedziały się także co nieco o historii motoryzacji.
  Za pomoc w zorganizowaniu tej ciekawej wycieczki dziękujemy pani Paulinie Korzeniowskiej.

 

 

 

 

Wizyta w szkole podstawowej z patronem takim jak my :)

 

 

  26 października nasz patron Ewaryst Estkowski obchodził swoje imieniny. Ten właśnie dzień stał się okazją do spotkania z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Mikstacie, której patronem jest również Ewaryst Estkowski. Z tej okazji 25 października w piątek odbyła się w SP w Mikstacie uroczysta akademia, w której braliśmy udział.

  Mieliśmy okazję zapoznać się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz z jego opiekunami. Ocenialiśmy klasowe gazetki poświęcone naszemu wspólnemu patronowi, poznawaliśmy szkołę. Mamy zamiar kontynuować naszą współpracę. :)

  Dziękujemy za mile spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty w Mediatece

 


  W ciągu ostatnich dni uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich odwiedzili ostrowską Mediatekę. Każda klasa podzielona została na grupy, w których wszystkie aktywnie spędzały czas. Najwięcej wrażeń i emocji wywołała zabawa robotami. Dzieci samodzielnie wprawiały je w ruch za pomocą aplikacji w tablecie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też biblioteka, która wyposażona jest w ciekawe książki, audiobooki, płyty CD z muzyką oraz filmy. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą zostać użytkownikami biblioteki. Dużym zaskoczeniem było pomieszczenie do gier planszowych oraz pokój kinowy, w którym dzieci leżąc na wygodnych pufach oglądały bajkę wyświetlaną na suficie. Po chwili relaksu i odpoczynku zaczęły się zabawy ruchowe na interaktywnej macie. Czas spędzony w Mediatece daje możliwość spędzenia czasu wolnego inaczej niż zwykle. Dla wszystkich chętnych miejsce to oferuje różnorodne zajęcia, które rozwijają zainteresowania najmłodszych.

 

 

 

 

 GAZETKA SZKOLNA "DWÓJA"

 

 

Witamy po przerwie z ogromnym zapałem do pracy.
Nowa gazetka, nowe logo, nowy skład redakcji.
Zachęcamy do przeczytania od deski do deski:).

(gazetka dostępna w zakładce GAZETKA SZKOLNA)

 

 

 

 

 

"OSTRÓW smogowi mówi NIE"

 

 

  CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. zorganizował eko konkurs plastyczny w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej "OSTRÓW smogowi mówi NIE". 20 października 2019 r. w Parku Północnym (przy skrzyżowaniu ul. M. Konopnickiej i W. Reymonta) odbyło się z tej okazji ŚWIĘTO DRZEWA. Był to dobry moment na ogłoszenie wyników konkursu, w którym udział wzięło kilkoro uczniów z naszej szkoły, z klasy 1b. Byli to: Nadia Wiśniewska, Amelia Kołodziej, Oliwia Janowska, Patryk Szkudlarek, Lena Gulcz, Anna Wróblewska. Spośród ok. 400 nadesłanych rysunków wyróżniona została praca Nadii Wiśniewskiej. Z powodu nieobecności Nadii podczas podsumowania konkursu organizatorzy zadbali o to, aby dyplom i niespodzianka trafiły do dziewczynki. Pani Dyrektor Renata Sroka pogratulowała uczennicy sukcesu i przekazała dyplom, medal oraz niespodziankę. W kalendarzu na rok 2020 w czerwcu, Nadia znalazła swoją pracę. Była to najlepsza nagroda.

  Wszyscy koledzy i koleżanki gratulowali koleżance sukcesu i zmotywowali się do brania udziału w następnych konkursach. Gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

 

 

Dzień spódnicy

 

 

(WYNIKI W ZAKŁADCE SAMORZĄD UCZNIOWSKI)

  30 października obchodzimy Dzień Spódnicy. Pierwsze ubrania, które przypominały spódnice znane były kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane z trzciny i nosili je także mężczyźni. Z czasem uległo to zmianie: panowie (z wyjątkiem Szkotów) zaczęli nosić spodnie, a kobiety spódnice.........

  Drogie Panie, koleżanki, ale także drodzy mężczyźni, w tym dniu w naszej szkole z dużym przymrużeniem oka sięgamy więc po spódnice. Każda forma, która wywoła uśmiech na naszych twarzach o tej porze roku mile widziana.

  Ten dzień realizujemy w ramach "Konkursu na najlepsza klasę roku", w którym w róznych konkurencjach przyznajemy punkty. Tak też będzie i tym razem. Przeliczymy procentowo ilość spódnic na klasę w danym dniu, a o wynikach ponformujemy Was w środę po południu :).

 

 

 

KASZTANY 

 

 

  Zakończyliśmy zbiórkę kasztanów dla dzikich zwierząt. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przez cały październik pełnili dyżury w ramach, których zbierali kasztany z poszczególnych klas, przynoszone przez uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za zaangażowanie w kasztanową akcję :)

 

 

 

 

  Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zapalili znicze na grobach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla naszego miasta. Znicze zapłonęły między innymi na mogiłach powstańców, hallerczyków, organizatorów tajnego nauczania czy wreszcie wybitnych społeczników. Młodzież naszej szkoły w ten sposób oddała cześć tym, którzy w sposób szczególny wpłynęli na historię naszego pięknego miasta.

 

 

 

 

28 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona - Ewarysta Estkowskiego

 


  Odświętnie ubrani uczestniczyliśmy w apelu, podczas którego mieliśmy możliwość bliższego poznania sylwetki patrona. Dowiedzieliśmy się, co było dla niego ważne i jak postrzegał rolę nauki i wykształcenia. Mimo że ten światły człowiek żył prawie 200 lat temu, wciąż możemy z niego brać przykład. Musimy pamiętać o ciągłym doskonaleniu, odnajdywaniu pasji, czytaniu czy rozwijaniu talentów. Ważny jest również rozwój fizyczny, który możemy kształtować podczas zajęć wychowania fizycznego. Ewaryst Estkowski zachęcał, by „ciału nadać zdrowie, siłę, zręczność i szlachetność postawy, a siłom duszy doskonałość, do jakiej są zdolne” i o tym powinniśmy pamiętać !
W zrozumieniu tych słów pomogli nam uczniowie z klasy ósmej, którzy przygotowali apel, a także członkowie szkolnego chóru. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć piosenki: „Bohater” w wykonaniu Michała Lubojańskiego, „Bądź sobą” zaśpiewała Antonina Nowak, a utwór ”Nie bój się chcieć” zaprezentowały Magdalena Barczak i Julia Klamka.

 

 

 

 

  W dniu 25.10.2019 r. uczniowie klas: 6a, 6b

uczcili pamięć pierwszej ofiary II wojny światowej

w Ostrowie Wielkopolskim

zapalając okolicznościowy znicz.

Cześć Jego Pamięci.

 

 

 

 

„Oto nadeszła pora taka – by ucznia zrobić z przedszkolaka”. Tymi słowami rozpoczęła się tegoroczna - najważniejsza w życiu pierwszoklasistów akademia z okazji ślubowania. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pan Sebastian Górski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Zygmunt Banasiak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Świtała, Dyrektor Szkoły Pani Renata Sroka, nauczyciele, rodzice oraz najważniejsi w tym dniu uczniowie i uczennice. W czwartek 24 października w samo południe ubrane w togi i birety dzieci z klas pierwszych przedstawiły część artystyczną a następnie zdały egzamin, który był przepustką do ślubowania. W ten sposób dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Niezwykle ważnym, podniosłym i długo wyczekiwanym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia symboliczną kredką przez Zastępcę Prezydenta Pana Sebastiana Górskiego oraz Panią Dyrektor Renatę Srokę. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały od Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek upominki - drewnianą skrzynkę z imieniem i nazwiskiem wypełnioną przyborami szkolnymi oraz dyplomy, które zostały wręczone przez Pana Sebastiana Górskiego, Pana Zygmunta Banasiaka oraz Panią Renatę Srokę. Także rodzice przygotowali słodkie niespodzianki dla swoich pociech. Wszystkim uczestnikom akademii ślubowania składamy serdeczne podziękowania! A naszym pierwszoklasistom życzymy sukcesów, zapału do wywiązywania się z uczniowskich obowiązków !

Groźne sprawy

 


  W ostatnich dniach uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez terapeutę z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim. Tematem spotkania były groźne sprawy. Dzieci zdobywały wiedzę na temat sytuacji, które mogą doprowadzić do zagrożenia. Prowadząca zaznaczyła, że groźne mogą być przedmioty, substancje i zachowania. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wymieniali szereg takich przykładów. Dowiedzieli się, że do groźnych substancji należą np. środki chemii gospodarczej, leki oraz narkotyki. Istotą zajęć było również uświadomienie uczniom, że korzystanie z gier komputerowych, oglądanie telewizji będzie dobrą rozrywką tylko wtedy, jeżeli będziemy to robić nie za często, nie za dużo i dorosły będzie miał to pod kontrolą. Pani Kasia zwróciła również uwagę, że bohaterowie znanych dzieciom bajek są przykładem postaw, które warto naśladować, ale znajdziemy też zachowania groźne i niewłaściwe. Na zakończenie zajęć uczniowie nauczyli się wierszyka, którego puenta zawierała się w słowach: nie za dużo, nie za często, dorosły wie.

 

 

 

 

Spotkanie z zawodnikiem BM Stal Ostrów Wielkopolski

 

 

  Zawodnik BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski Jay Threatt oraz kierownik drużyny Pan Patryk Pańkowiak spotkali się z uczniami klasy sportowej 6b. Inicjatorem spotkania był Tomasz Szych pomysłodawca i główny koordynator projekt pod nazwą #działamyrazem. Uczniowie zadawali pytania w języku angielskim i tym samym mieli możliwość doskonalenia swojej wiedzy. Uczniowie dowiedzieli się także o podstawach odżywiania się sportowców, ciężkiej pracy na treningach oraz o motywacji aby być w przyszłości sportowcem. Na koniec spotkania koszykarz poprowadził zajęcia praktyczne z piłki koszykowej zakończone gra właściwą.

 

 

 

Jednodniowa wycieczka szkolna dla klas V-VIII

Drezno (Niemcy)
Weihnachtsmarkt
28 listopada 2019

 

Program wycieczki
• wyjazd z Ostrowa Wlkp. ok. godziny 5.00.
• przejazd do Drezna
• zwiedzanie Starego Miasta w Dreźnie – „Florencji Północy”: Frauenkirche – symbol pojednania, odbudowany po zniszczeniach wojennych, tarasy nad Łabą, porcelanowy poczet elektorów saskich, katedra katolicka, dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną
• czas do dyspozycji grupy w centrum handlowym
• pobyt na Striezelmarkt – jarmarku świątecznym o niemal 600-letniej tradycji
• przejazd do Polski, powrót ok. godziny 22.0

 

Całkowite koszty wyjazdu dla jednej osoby:
35 uczniów - 179 zł
30 uczniów - 208 zł
25 uczniów - 249 zł

 

Zapisy u pani Sylwii Parzeńskiej z wpłatą zaliczki 100 zł
do 31 października.
Niniejsza oferta obejmuje następujące świadczenia:
Transport wysokiej jakości autokarem, opieka doświadczonego pilota,
Pakiet bezpieczeństwa: ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą na sumę 10 000€ – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków za granicą na sumę 2 000€ – ubezpieczenie bagażu podróżnego na sumę 200€

 

 

 

 

 

 

 

Święto Drzewa

 


  Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji sadzenia drzew, która tym razem odbyła się w niedzielę 20 października w Parku Północnym, położonym przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Reymonta. Uczniowie wraz z opiekunami oraz organizatorami posadzili sadzonki wiśni, przy których zostały wkopane tabliczki z nazwą szkoły przygotowane przez uczniów. Na uczestników akcji sadzenia drzew czekało wiele atrakcji. Na specjalnie przygotowanych stoiskach wydawano chętnym bezpłatne sadzonki drzew, a także zbierano karmę i wyposażenie dla Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. W zamian za nakrętki przyniesione w ramach akcji na rzecz chorego Kubusia można było otrzymać cebulki tulipanów. Zorganizowano też zbiórkę puszek aluminiowych, baterii i zużytego drobnego sprzętu elektrycznego, elektronicznego czy AGD. Na początku imprezy wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom konkursów o tematyce ekologicznej. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

 

 

 

 

"Z podwórka na bieżnię"

 

 

  W środę kilkunastu uczniów naszej szkoły brało udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą "Z podwórka na bieżnię" realizowanego pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Gośćmi tego projektu byli sportowy- znani olimpijczycy Sebastian Chmara- m.in. Mistrz świata i Europy w wieloboju lekkoatletycznym oraz Paweł Januszewski - m.in. Mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki.
  Mistrzowie przeprowadzili warsztaty edukacyjne, a następnie w części praktycznej dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach sportowych poprzedzonych wspólną rozgrzewką.
  Cała impreza przeprowadzona była na bardzo wysokim poziomie- nie zabrakło ducha olimpijskiego.
Przedstawiciele- kapitanowie wszystkich drużyn mieli możliwość biegu w sztafecie olimpijskiej wraz z Pawłem Januszewskim i odpalenia znicza olimpijskiego. Igrzyska czas zacząć ! Niech zabawa z lekką atletyką trwa !

 

 

 

 

57 Bieg Republiki Ostrowskiej

 

 

  W niedzielę 20.10.2019 roku uczniowie klas V- VIII naszej szkoły wzięli udział w 57 Biegu Republiki Ostrowskiej, startują w swoich kategoriach wiekowych biegów młodzieżowych.
Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania wyrażając chęć uczestnictwa w tym prestiżowym biegu pomimo wczesnej niedzielnej pory.
  Na szczególną uwagę zasługuje Bartosz Bil z klasy VI b, który w kategorii chłopców rocznik 2008 zajął II miejsce.
Gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

Uwaga, Uwaga, Uwaga!!!!

 

 

  Został ogłaszony konkurs, bardzo ważny konkurs związany z nauczycielami,

a właściwie z ich zdjęciami z dzieciństwa....

  Tak, tak - my też byliśmy kiedyś dziećmi, o czym możecie się przekonać na parterze naszej szkoły.

Każdy, kto odgadnie najwięcej nazwisk osób z tych zdjęć 

(podając numer i nazwisko nauczyciela ze zdjęcia) 

otrzyma od nas nauczycieli nagrodę. Jaką? A to już niespodzianka. :)

 

Kartki z odpowiedziami prosimy przynosić

do p. Marty Grabskiej Górskiej i p. Izy Matczak Duży do 21.10.2019r.

 

 

Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu. Tym razem są to: Weronika Telega i Antonia Madajka z klasy 8. Serdecznie gratulujemy, a nagrodą w konkursie jest specjalny talon, uprawniający je do jednarazowego zwolnienia z jednej oceny. Szczegóły podczas odebrania talonów w sali 35.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu tak pięknym i uroczystym,

kiedy Nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły,

obchodzą Swoje święto,

my uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2

składamy Wam życzenia szczere,

prawdziwe z uczniowskich serc płynące

jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

Życzymy abyście byli zawsze zdrowi i uśmiechnięci,

by wasza cierpliwość była ze stali,

która nigdy nie pęka,

byście z radością przekazywali nam swoją wiedzę

i otaczali nas swoją opieką.

Te skromne życzenia to nasze podziękowanie za to, że jesteście.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA TOMASZA GAPIŃSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

 


  W piątkowe przedpołudnie w hali sportowej naszej szkoły sporo się działo… Było biało-czerwono i bardzo głośno, a to za sprawą wizyty kapitana drużyny Arged Malesa TŻ Ostrovia Tomasza Gapińskiego. Uczniowi entuzjastycznie skanowali nazwisko żużlowca, trzymając w ręku własnoręcznie zrobione transparenty i flagi. Zadbano również o odpowiedni strój- koszulki oraz czapki z logo Ostrovii. Zawodnik odpowiadał na pytania naszych uczniów, których nie było końca. Świetnie przygotowani do tego spotkania szkolni kibice pytali zarówno o sprawy prywatne jak i te, które dotyczyły bezpośrednio żużla. Wszyscy zainteresowani byli też samą karierą utalentowanego żużlowca. Dalej przyszła długo wyczekiwana chwila… pora na zdjęcia i autografy, a na te trzeba było cierpliwie czekać w długiej kolejce. Każdy mógł też na chwilę poczuć się jak prawdziwy żużlowiec, siadając w kasku na motocyklu. Szkoda tylko, że spotkanie szybko minęło, jednak liczymy, że uda nam się zorganizować podobne w przyszłym sezonie żużlowym. Panu Tomkowi serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia! Było to dla wszystkich bardzo ciekawe i emocjonujące spotkanie, które wszystkim dostarczyło sporo wrażeń.

 

 

 

 

 XIX Dzień Papieski

 

 

W niedzielę 13 października będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy!" Z tej okazji uczniowie klasy 3a oraz klasy 3b przygotowali wystawę poświęconą naszemu Wielkiemu Rodakowi. Serdecznie dziękujemy młodzieży klas trzecich za przygotowanie przepięknej wystawy :)

 

 

 

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

W październiku obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursach:
• Laurka z życzeniami dla biblioteki - kl. 1
• Ilustracja do ulubionej bajki – kl. 2
• Zakładka do książki – kl. 3, kl. 5
• Portret bohatera literackiego – kl. 6, kl. 8
Termin oddawania prac do 22 października, technika dowolna.
Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa, na ilustracji tytuł bajki.
• Podczas przerw można brać udział w mini konkursach: „Wiesz czy nie wiesz?” „Detektyw Słówko” oraz „Mistrz alfabetu”.
• W trakcie obchodów święta Biblioteki odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych.
• Kufer życzeń – znów oczekuje żebyście zapełnili go propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach naszej biblioteki.
Kochani czytelnicy! Biblioteka na Was czeka :).

 

 

 

 

 Wolontariat

 

 

  Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie :) zapraszamy do zaangażowania się w akcje, organizowane przez Wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu. Pierwsza z nich to akcja "Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę". Zbieramy kasztany dla dzikich zwierząt, będziemy je zbierać do końca października. Kolejna akcja to "Nakrętki dla Jakuba". Jest to akcja całoroczna na rzecz chłopca, którego wspieramy od kilku lat. Zachęcamy także do wzięcia udziału w akcji "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska". Proponujemy po paczce karmy od każdej klasy. Karmę zbieramy do 15 listopada. Kasztany, nakrętki oraz karmę proszę przynosić do klas. Wszystkie te dary płynące z serce wolontariusze będą przenosić w wyznaczone miejsce, a następnie przekażemy stosownie z ich przeznaczeniem. Liczymy na Was i z góry dziękujemy za zaangażowanie :) ponieważ bez Was nasze akcje nie mają szansy powodzenia.

 

 

 

 

  W piątek 4 października 2019 r. w naszej szkole odbył się IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, polegająca na organizacji zabaw, których kulminacją jest przeprowadzanie egzaminów zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
  Dzień akcji został poprzedzony przygotowaniami. Już w wtorek pojawiła się wykonana przez uczennicę klasy 5A gazetka informująca o święcie. Wybrano szkolny patrol egzaminujący z uczniów klasy 5A. Zostały przygotowane pytania i odznaki w formie naklejek „Ekspert tabliczki mnożenia”.
W czwartek w klasach zostały przeprowadzone zajęcia na których uczniowie pracując w grupach zmagali się z zabawami i łamigłówkami podczas których przypominali sobie tabliczkę mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była już w samym dniu obchodów święta w formie krótkich egzaminów podczas przerw, a w młodszych klasach podczas zajęć. Szkolni egzaminatorzy odwiedzili również panią dyrektor Renatę Srokę oraz sekretariat. Przepytali nauczycieli swojej szkoły oraz rodziców wchodzących po swoje pociechy.
  Dzień ten dostarczył małym jak i dużym dzieciom oraz dorosłym wielu pozytywnych emocji, trochę stresu ale i dobrego humoru i satysfakcji z tego, że umiemy tabliczkę mnożenia. Akcja ta miała na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych , utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia oraz pokazanie, że matematyka może być przyjemna, a czasem i zabawna. Cel został osiągnięty a uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i inne osoby dorosłe, świetnie się bawili.
  Mamy nadzieje, że w następnym roku ponownie przystąpimy do tej akcji.

Koordynator ŚDTM - Izabela Matczak-Duży nauczyciel matematyki

 

 

 

 

Dzień Chłopca

 

 

Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że zyskuje na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym.

Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody tego święta.

U nas w szkole dziewczyny także przygotowały drobne upominki.

Samorząd Uczniowski zadbał, aby naszym miłym i sympatycznym kolegom było przyjemnie i żeby poczuli się w tym szczególnym dla nich dniu, zaopiekowani.

 

 

 

 

Różnorodność kultur Europy

 


  Uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl pt. „ Różnorodność kultur Europy” wystawiony przez aktorów Polskiego Teatru Muzycznego z Wrocławia. Główny bohater, Kuba zabrał młodych widzów do wybranych państw Europy. Celem podróży było odnalezienie największych wartości poznawanych krajów. Jednocześnie dzieci przyswoiły wybrane zwroty i pozdrowienia w różnych językach. Spektakl miał charakter interaktywny. Widzowie byli aktywnymi uczestnikami przedstawienia, zapraszani byli na scenę do wykonywania określonych zadań. Zobaczyli również, jak współczesny teatr korzysta z nowoczesnej technologii.
  Młodzi widzowie przekonali się, jak ważna jest przyjaźń, miłość, odwaga, mądrość, humor, a także oni sami i że wszystkie te wartości wpływają na budowanie pozytywnych relacji między ludźmi.

 

 

 

 

Kolorowe śniadania

 


  Od października wznawiamy w klasach młodszych projekt pod hasłem „ Kolorowe śniadania”. Zachęcamy uczniów, by drugie śniadanie wzbogacone było świeżymi, sezonowymi warzywami lub owocami. Dzieci wiedzą, że codzienne spożywanie produktów bogatych w witaminy i mikroelementy wpływa korzystnie na ich rozwój, naukę i dobre samopoczucie. Co środę uczniowie dołożą do swoich śniadaniówek warzywa lub owoce w kolorze czerwonym, żółtym, białym, zielonym lub fioletowym. W tym dniu rezygnujemy całkowicie ze słodyczy. Kolorowa dieta na pewno zaostrzy apetyty, poprawi odporność oraz zachęci do jedzenia różnorodnych warzyw i owoców.

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

 

  Ogólnopolski Dzień Gośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela), a u nas w szkole postanowiliśmy obchodzić go 30.09.2019r (poniedziałek).

  Odbiorcami tego święta są dzieci. Udowodniono, że czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data tego święta, 29 września to także data urodzin Janiny Porazińskiej, cenionej autorki książek dla dzieci i młodzieży. A więc w poniedziałek my też głośno czytamy.

 

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 


  Akcja „Sprzątania Świata” jest największą w kraju ekologiczną kampanią społeczną i stałym punktem kalendarza działań w wielu gminach, szkołach i organizacjach. W całej Polsce w akcji corocznie uczestniczy 1,5 – 2 miliony osób, a na całym świecie około 40 milionów. Główne przesłanie akcji to czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej planety, uczniowie naszej szkoły wyruszyli do walki z odpadami na przyległych do naszej szkoły ulicach i w parku. Zbieranie śmieci daje efekt krótkotrwały, ważniejsza jest zmiana świadomości ekologicznej i nawyków mieszkańców. Mamy nadzieję, że akcja „Sprzątanie Świata” jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji i nauczy odpowiedzialności za otaczający nas teren oraz pobudzi młode pokolenia do działań ekologicznych.

 

 

 

 

 

 Wszelkie informacje na temat ubezpieczenia na rok szkolny 2019/2020 w linku:

https://sp2ostrowwlkp.pl/ogolne-warunki-ubezpieczenia.html

 

 

 

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

 

 

  Wybory mamy już za sobą. Głosy zostały obliczone i już wiemy kto został przewodniczącym SU, kto zastępcą, a kto skarbnikiem.

  Wiemy, z nieoficjalnych źródeł, że część z Was czeka w napięciu na te wyniki, a więc zapraszamy do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI, gdzie podajemy szczegóły.

  Wszystkich wybranych do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz tych, którzy chcą działać w Samorządzie Uczniowskich serdecznie zapraszamy na nasze pierwsze zebranie w czwartek 19.09.2019 na dużej przerwie w sali 35.

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w SP2

 

 

  W tym roku Międzynarodowy Dzień Kropki przypada na 15 września (niedziela), a więc do Dnia Kropki pozostały jeszcze 3 dni. W naszej szkole  postanowiliśmy urządzić ten dzień w poniedziałek, 16 września, a jaka jest geneza tego święta...?

  Amerykański pisarz dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest Vashti, która dzięki kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Ta książka została przetłumaczona na dwadzieścia języków i zyskała popularność wśród czytelników, a dla wielu nauczycieli i ich uczniów stała się inspracją do powstania  “Międzynarodowego Dnia Kropki”. Obecnie jest ono obchodzone już w 108 krajach, a podczas tego święta powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki.  

 

  Każdy, kto przyjdzie w tym dniu z różnymi formami kropki na sobie, będzie zwolniony z pytania i kartkówek w tym dniu, a poza tym będzie to fajna zabawa dla nas wszystkich. 

 

 

 

 

 Zwykła…Niezwykła Kropka

 


  Międzynarodowy dzień kropki obchodzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Zwykła mała kropka udowodniła dzieciom, że są kreatywni, potrafią zgodnie pracować w grupach, dzielą się pomysłami i śmiało prezentują swoje projekty. Tego dnia mała kropka stała się początkiem kolorowej wyspy, gwieździstego nieba, ulubionej postaci, owadów, kolorowej łąki i wielu innych niesamowitych wyobrażeń. Wspólna zabawa wywołała wiele pozytywnych emocji, sprzyjała rozwijaniu dobrych relacji między uczniami i pokazała dzieciom, że są twórcami.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  Może masz ochotę poczytać maluchom bajkę, włączyć się w akcję zbiórki żywności dla mieszkańców naszego miasta, którzy aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a może chciałbyś aktywnie uczestniczyć w "kasztanowej akcji" dyżurując przy odbiorze kasztanów, które zbieramy dla dzikich zwierząt lub pomóc zwierzakom ze schroniska, jeżeli Twoja odpowiedź brzmi "TAK", to Zachęcamy Cię do zaangażowania się w pracę Szkolnego Koła Wolontariatu. Zapraszamy w poniedziałki do sali 27a, pierwsze piętro. Początek spotkania o godzinie 13.30 :) Będziemy czekać:)

 

 

 

 

 

Klockowe L - Maszyny

 

 

  Dnia 13.09.2019 r. w Naszej Szkole odbyły się warsztaty techniczne dla dzieci "Klockowe L - Maszyny", zorganizowane przez Fundację Nowoczesny Konin i współfinansowane przez Miasto Ostrów Wielkopolski. Dzieci, przy użyciu zestawów edukacyjnych opartych na klockach Lego, tworzyły ciekawe, innowacyjne konstrukcje. To ciekawe doświadczenie, łączące naukę i zabawę:)

 

 

 

 

 

 

Informujemy wszystkich o zmiane adresu email szkoły.

Obecny adres: gimbus1@interia.pl.

 

 

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

  2 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrektorem, gronem pedagogicznym oraz rodzicami powitali nowy rok szkolny 2019/2020. Część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: 3a, 6b oraz chóru szkolnego pozwoliła wszystkim na przypomnienie radosnego i beztroskiego czasu wakacji. Ten dzień to także przemyśłenia dotyczące powrotu do szkoły, spotkań z rówieśnikami, zdobywania wiedzy i doświadczeń. Pani Dyrektor Renata Sroka powitała zebranych rodziców i uczniów,  wychowawców poszczególnych klas. W szczególny przywitała najmłodszych uczniów szkoły -  pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi tej szkoły.

  Wszystkim uczniom życzymy "super" ocen, dużo radości i wytrwałości w nauce, nauczycielom satysfakcji z nauczania, a rodzicom zadowolenia z pociech!

 

 

 

 

80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 

 

 

  W niedzielę 1 września odbyły się miejskie obchody upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji uczniowie SP2 reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym. Uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Bema, a następnie asystowali podczas złożenia kwiatów i zniczy w miejscu pamięci przez władze miasta i powiatu ostrowskiego, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy i kombatantów. Nie zapominajmy o tym tragicznym wydarzeniu z historii Polski i czcijmy pamięć tych, którzy stanęli w obronie naszej ojczyzny.