Wycieczki szkolne
Wycieczka do Berlina
13 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. W mieście jest wiele muzeów i galerii, my zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się największy na świecie szkielet brachiozaura, ekspozycja poświęcona ewolucji, wystawa o kosmosie czy układzie słonecznym. Poza tym odbyliśmy spacer po Berlinie z Postdamerplatz obok pomnika ofiar Holocaustu, szliśmy aleją Unter den Linden, czyli Pod Lipami, gdzie szpalery drzew zdobią chodniki i centralny deptak, a w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Idąc nią od Bramy Brandenburskiej, mijamy Uniwersytet Humboldta, Nowy Odwach, barokowy arsenał, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Wyspę Muzealną oraz katedrę. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, którego perspektywę wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą –najwyższy punkt widokowy w Niemczech. Jednak w okresie świątecznym odbywa się tam wiele tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, na których nie może zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy prezentacje szopek bożonarodzeniowych, mieliśmy więc okazję znaleźć się na jednym z nich. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania miasta wróciliśmy bogatsi w nowe wrażenia.
Wycieczka klasy 7d
W dniach 07-08 czerwca odbyła się wycieczka w Góry Opawskie, podczas której wspinaliśmy się na Biskupią Kopę, szaleliśmy w Parku Rozrywki "Zaginione Miasto Rosenau" oraz zwiedzaliśmy przepiękny Zamek w Mosznej. Każda z atrakcji dostarczyła niemało emocji, do tego niesamowite widoki, piękna pogoda i fantastyczna atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki i opiekunom. Warto dodać, że nienaganne zachowanie naszej grupy zbierało bardzo pozytywne komentarze wszędzie, gdzie byliśmy - ekipa na medal!
Morskie Oko i nie tylko
W maju uczniowie klasy 3a, 3d oraz 2c uczestniczyli we wspólnej wycieczce na południe Polski. Bogaty program imprezy obejmował zwiedzanie: Wadowic, Zakopanego oraz Krakowa a także poznawanie przyrody Tatr, najwyższych gór Polski. Najatrakcyjniejszym punktami wycieczki była: wyprawa nad Morskie Oko, relaks w basenach termalnych oraz wieczorna biesiada góralska.
Wycieczka 3c na Podlasie
Podlasie to miejsce nie tak często odwiedzane przez Wielkopolan. Klasa 3c postanowiła przełamać to i wybrała się na północny wschód w kierunku Białegostoku.
Zwiedzaliśmy piękny Białystok, miasto wielu kultur i charakterystycznej kuchni. Z wieży zabytkowego kościoła widzieliśmy miasto i ulicę Lipową, która prowadziła nas do kolejnych miejsc: Soboru św. Mikołaja, Rynku Kościuszki z ratuszem, w którym obecnie mieści się muzeum oraz do pałacu Branickich i jego francuskich ogrodów. Byliśmy także w Supraślu, gdzie kręcono polskie filmy: "U Pana Boga za piecem", czy "Blondynkę". Gościliśmy tam także w Monastyrze i Muzeum Ikon.
Podczas naszej wizyty na Podlasiu mieliśmy okazję mieszkać w sercu Puszczy Knyszyńskiej i spróbować swoich sił w jeździe konnej, podchodach puszczańskich, czy zwiedzaniu Arboretum z piękną roślinnością.
Teraz już wiemy co to jest "Kartacz", "Babka Ziemniaczana" i "Sękacz". :)
W progach śmiełowskiego pałacu
22 marca uczniowie klasy 4a oraz 4b mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. By poznać biografię jednego z wieszczów narodowych wyruszyli na wycieczkę do Śmiełowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza.
Miejsce szczególne w czasie powstania listopadowego było wykorzystywane jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej. Na pamiątkę tego okresu w pałacu utworzono muzeum, w którym zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby związane z Adamem Mickiewiczem.
Zwieńczeniem wyprawy były warsztaty: „Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich”. Dzieci odkryły świat wiosennych zwyczajów i tradycji na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz innych rodów wielkopolskich. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się między innymi jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur oraz co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Uczniowie wykonali również tradycyjne ozdoby świąteczne.
Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.
Wycieczka do Włoch
10 marca o godzinie 23.40 grupa 44 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyruszyła na kolejną wyprawę, tym razem do Włoch, która trwała aż do 17 marca.
Pierwszym przystankiem podczas tej wycieczki była wspaniała Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka, z Pałacem Dożów, mostami Westchnień i Riatlo oraz kanałem Grande. Kolejne dni to spotkanie z natchnionym Rzymem. Zwiedzaliśmy Watykan, Plac św. Piotra wraz z Bazyliką (między innymi z grobami św. Piotra i św. Jana Pawła II). Było nam dane spojrzeć na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra, gdzie w promieniach słońca odsłaniały się nam kolejne punkty na naszej mapie zwiedzania: Panteon, wzgórze Kapitolskie, Forum Romanum i Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi oraz Piazza Navona. Niesamowitym przeżyciem była dla nas wszystkich audiencja u papieża Franciszka. To był prawdziwy Rzym, ale nie koniec naszych doznań duchowych i estetycznych. Z Rzymu pojechaliśmy do Asyżu, do Bazyliki św. Franciszka, gdzie oprócz fresków Giotta chłonęliśmy atmosferę ciasnych uliczek tego bajecznego miasta. Bolonia i Padwa również poruszyły nas swoim niecodziennym klimatem, a to wszystko można zobaczyć w krótkiej fotorelacji.
Jakuszyce
W dniach 15 - 16 marca 2018 młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w wycieczce do Jakuszyc- raju dla narciarzy biegowych.
Pod okiem instruktora narciarstwa biegowego, każdy z uczestników miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności w tej wymagającej hartu ducha dyscyplinie sportów zimowych.
Była też dość liczna grupa uczniów, która stawiała swoje pierwsze kroki na nartach biegowych i znakomicie poradziła sobie z trudami tras i warunkami pogodowymi, a tym samym z własnymi słabościami.
Nagrodą za wszystkie "niedogodności", wylany "pot i łzy" była możliwość skorzystania ze strefy SPA w przemiłym Hotelu Las w Piechowicach.
Wycieczka do Fabryki Bombek
W poniedziałek 11 grudnia uczniowie klasy II b oraz kilkanaście koleżanek z innych klas naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bobmek LOTOS, nieopodal Koźmina Wielkopolskiego. Uczniowie mogli się zapoznać procesem produkcyjnym bombek- począwszy od ogrzewania i wydmuchiwania szklanych bombek, przez ich srebrzenie azotanem srebra i lakierowanie, po dekorowanie. W zdumienie przyprawiał fakt, że wszystkie te prace wykonywane są ręcznie- zarówno ogrzewanie, dmuchanie i zdobienie tych różnokolorowych wzorów, kształtów. Jest co prawda jedna maszyna, która, próbuje zastąpić ludzkie ręce przy ogrzewaniu szkła do ok 700 st C i wydmuchiwaniu- ale jest ona wykorzystywana przy bombkach o małych średnicach.
Uczniowie zafascynowani byli etapem zdobienia, gdzie panie z WIELKIM talentem artystycznym, rysują, malują przeróżne wzory, pejzaże.
Na koniec, każdy z uczestników wycieczki mógł zaopatrzyć się w te kolorowe cudeńka, by móc je zawiesić na choince. W drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której mogli zapoznać się ze zwyczajami i życiem zarówno wsi, jaki i miasta w okresie średniowiecza.
Wycieczka do Drezna
12 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Drezna. W mieście jest wiele muzeów i galerii, które są w stanie sprostać wymaganiom największych koneserów sztuki. My zwiedziliśmy dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną, Katedrę Katolicką oraz Stare Miasto. Najstarszy budynek wystawowy w Dreźnie zaprosił nas w świat pojazdów do Muzeum Transportu i Komunikacji. Niecodzienne było też zwiedzanie Muzeum Higieny. Drezno zachwyca o każdej porze roku jednak teraz jest jeszcze coś wyjątkowego, można powiedzieć magicznego.
W okresie świątecznym odbywa się tam najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie. Spacerując jego uliczkami można podziwiać pięknie ozdobione stragany oferujące oryginalne ozdoby, wyroby rękodzielnicze i różne prezenty, a dookoła czuć przyciągający zapach tradycyjnych potraw. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania tego pięknego miasta wróciliśmy do Ostrowa bogatsi w nowe i fascynujące wrażenia.
WYCIECZKA W KARKONOSZE
Klasa 1d wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Oto krótka relacja z wycieczki:
Dzień pierwszy 12. czerwca- wspinaliśmy się na górę Chojnik (627m n.p.m.), gdzie mogliśmy podziwiać zamek i piękne okoliczności przyrody. Zamek otoczony lasem jest trudny do zdobycia, ale nam się to udało :)
Po przyjeździe do Karpacza zwiedziliśmy zaporę wodną na Łomnicy, odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi. Mieliśmy tam możliwość kupienia pamiątek w postaci biżuterii i figurek z różnych, ciekawych kamieni szlachetnych.
Dzień drugi 13. czerwca - pod czujnym okiem pani przewodnik podążyliśmy niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Piękne widoki i dobra pogoda wprawiły nas w dobry nastrój, choć było dość ciężko, bolały nogi i momentami brakowało sił. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Wang i wysłuchać ciekawej historii jej powstania.
Dzień trzeci 14. czerwca - dotarliśmy do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Nasze zdjęcia będą świetną pamiątką, jednak nie odzwierciedlają tych pięknych widoków na żywo.
Wycieczka była dla naszej klasy świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną w drugiej klasie...
Wycieczka klas pierwszych
W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.
Wycieczka klas pierwszych
W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 10-12.05.2017 uczniowie kl.2a i 3c (oraz koleżanka z kl.3a) z opiekunami udali się na wycieczkę szkolną do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Krzyżackiej w Malborku. Po zakwaterowaniu we Władysławowie udaliśmy się na majowy – zimowy spacer, podczas którego chętni mogli porzucać się śnieżkami!!!
Drugi dzień powitał wszystkich pięknym słońcem i nieco wyższą temperaturą, dlatego po śniadaniu wszyscy z ochotą wyruszyliśmy do Gdańska. Mieliśmy tam możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów w Europie- PGE Arena. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, a dalej do centrum, gdzie zwiedziliśmy Główne Miasto, między innymi- Lwi Zamek, Ratusz Miejski, Kamieniczki Królewskie, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, a dalej Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski oraz nastrojową Ulicę Mariacką z Bazyliką. Po powrocie do Władysławowa nie mogło oczywiście zabraknąć wieczornego spaceru nad brzegiem morza. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy miłym spotkaniem wszystkich uczestników wycieczki przy muzyce i wspólnej zabawie.
Trzeciego dnia wybraliśmy się do Sopotu, gdzie w pięknym słońcu spacerowaliśmy deptakiem ul. Bohaterów Monte Cassino, oglądając po drodze krzywy domek, a następnie udaliśmy się na Sopockie Molo. Około południa dotarliśmy do Gdyni, a naszym celem był Skwer Kościuszki oraz statek-muzeum Dar Pomorza.
Po pysznym obiedzie i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Ostrowa Wlkp. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do domu.
Wycieczka do Barcelony 02-06-04.2017
Nasza podróż do Barcelony rozpoczęła się o 2.30 rano. 2 kwietnia autobusem pojechaliśmy w stronę Poznania skąd mieliśmy samolot do stolicy Katalonii. Przywitało nas słońce i Pani Joanna, nasz przewodnik po Las Ramblas, bulwarze tętniącym życiem, po Bari Gotic z pięknymi wąskimi alejkami i historycznymi uliczkami. Byliśmy w Catedral de Barcelona oraz cudownym miejskim parku, gdzie można było pooddychać Barcelońską atmosferą. Nasz pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem w hotelu położonym w uroczym miejscu w Calella i kolacją. Kolejne dni to kolejne wrażenia. Pani Joanna pokazywała nam: kościół Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo (falujące domy Gaudiego,) historyczny szpital oraz Park Guel. Słońce towarzyszyło nam także trzeciego dnia w ogrodzie botanicznym w Blanes oraz na plaży w Calella.
Kolejnego dnia wybraliśmy się ponownie do centrum Barcelony, tym razem, żeby zobaczyć na własne oczy stadion Camp Nou, słynny stadion klubu piłkarskiego zwany przez miejscowych fanów "Barca". Montjuic to był kolejny punkt naszej wyprawy. Jest to miejskie wzgórze na które wjechaliśmy specjalną kolejką. Tam spędziliśmy czas w Poble Espanyol - Miasteczku Hiszpańskim ( zespół 117 konstrukcji zaprojektowanych na wzór budynków z różnych hiszpańskich miast w oryginalnych rozmiarach). Odwiedziliśmy także Museu Nacional d'Art de Catalunya mieszczące się wewnątrz pałacu Palacio National de Montjuic. Kompleks Lekkoatletyczny, wybudowany na Olimpiadę, która odbywała się w Barcelonie był naszym pożegnaniem z tym miastem, ponieważ ostatniego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu jechaliśmy już w przeciwną stronę do Tossa de Mar, gdzie zwiedzaliśmy urokliwe, średniowieczne miasteczko. Chodziiśmy tam po wąskich uliczkach, spędziliśmy chwilę na dzikiej plaży, mieliśmy okazję przejść się murami obronnymi miasta i wspiąć się na starą latarnię morską.
Przed powrotem do domu odwiedziliśmy jeszcze jedno piękne miejsce: Gironę - Casas de Onyar (przepiękne widokowo domy nad rzeką Onyar z kolorowymi fasadami), Pont Eiffel (most - dzieło Gustawa Eiffel‘a z 1876 r.). Naszą pięciodniową wyprawę zakończył spacer po Barri Vell (jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, gdzie większość z nas poddała się tutejszemu zwyczajowi . Na jednym z placów znajduje się niewielka figurka lwa, która trzyma się kamiennej kolumny. Nie można tu być i nie podtrzymać odwiecznej tradycji. .. całowania lwa w tyłeczek. Aby każdemu umożliwić spełnienie powinności (lew trzyma się kijka na wysokości 3m), zbudowane zostały specjalne schody. Na zdjęciach widać lekkie wahanie i niedowierzanie w oczach naszych uczniów. Chwilę później żegnaliśmy już Gironę, Katalonię, Hiszpanię, ale wspomnienia pozostaną.
Za jakiś czas będzie zamieszczony film, który powstawał codziennie i w każdym miejscu, w którym dane nam było widzieć.
Ten film, o którym wspomnieiśmy już w relacji z naszej szkolnej wyprawy do Katalonii, to krótki reportaż produkcji Łukasza i Szymona. W pigułce możecie zobaczyć fragment wspomnień z pięknych miejsc położonych na Costa Brava. Zapraszamy.
Jakuszyce 2017
18.03.2017
W miniony weekend tzn. w dniach 17- 18 marca 2017 roku, grupa 20 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Emilii Kaźmierczak, pani Anity Szostak oraz pana Michała Marcinczaka, brała udział w wycieczce do Jakuszyc.
Na świetnie przygotowanych trasach narciarskich, gdzie niespełna 2 tygodnie wcześniej podczas Biegu Piastów biegała Justyna Kowalczyk- nasi uczniowie pod opieką doświadczonego instruktora mogli zdobywać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie narciarstwa biegowego. Uczyli się podstawowego kroku w stylu klasycznym, opanowywali technikę hamowania, która przydawała się w kilku ciekawych momentach trasy.
Mimo bardzo zmiennej aury (śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz, wiatr i ogólnie mokro...wszędzie) uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie na wymagających odpowiednich umiejętności, wytrzymałości i hartu ducha trasach biegowych- choć zdarzały się też upadki (czasem bolało...).
Mimo ogromnego zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.
Dnia 19 czerwca 2013 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Antonina w ramach realizacji projektu „ Lasy dla zrównoważonego rozwoju” opracowanego przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem wycieczki było zwiększenie świadomości uczniów z obszarów leśnych w zakresie różnorodności biologicznej i jej ochrony, uświadomienie atrakcyjności obszarów chronionych, oraz ukazanie walorów przyrodniczych naszej okolicy. Przemierzając ścieżkę rowerową uczniowie mieli okazję podziwiać najciekawszy przyrodniczo obszar Południowej Wielkopolski: stawy rybne, podmokłe łąki oraz lasy. Trasa rowerowa wiedzie przez Rezerwat Wydymacz do pałacu myśliwskiego Antoniego Radziwiłła w Antoninie, który był miejscem docelowym wycieczki. Poznawanie ciekawych terenów z wysokości siodełka rowerowego jest dokładniejsze, pełniejsze i…..ciekawsze!!
Śladami historii
ZAMEK KSIĄŻ, WALIM, RZECZKA, ADRŠSPAD, OSÓWKA, GŁUSZYCA: w dniach 14-16 maja 2013 r. uczniowie klas II C, IA, III D i III E brali udział w wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy Zamek Książ i okolice, gdzie przemierzyliśmy trasę „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Podziwialiśmy wnętrza sal zamkowych, rodu Hochbergów, zeszliśmy do tunelu z okresu II wojny światowej poniżej zamku. Od tego momentu rozpoczęła się dla nas przygoda związana z operacją RIESE ( zwiedzanie Walimia i Osówki ). Dotarliśmy także do zamku Grodno, którego początki sięgają średniowiecza. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielką Sowę: 1015 m.n.p.m. Oj, było ciężko. Kolejny etap to Skalne Miasto w dolinie Adršspad ... malowniczy krajobraz, niesamowite formy skalne.
Zmęczeni, obolali ale równocześnie zadowoleni i zafascynowani atrakcjami turystycznymi Dolnego Śląska wróciliśmy do domu.