Archiwum - klasy starsze - 2017/2018


Wszystkim Uczniom i Rodzicom

życzymy

wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

Życzymy Wam,

żeby były pełne fantastycznych

przeżyć i niezapomnianych wrażeń,

aby dały wytchnienie po tych pracowitych miesiąch.

Naszym uczniom klas 3,

już absolwentom, życzymy przede wszystkim

dostania się do wybranych szkół, klas,

życzymy Wam spełnienia Waszych życiowych marzeń.

Trzymamy za Was kciuki.

 

 

 

 

 

22 czerwca to dzień, na który z niecierpliwością czekało wielu uczniów Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki, dzieci i młodzież mogli udać się na zasłużony odpoczynek. Zanim jednak to nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018. O godzinie 8:00 spotkali się uczniowie klas I, IV, VII szkoły podstawowej i II gimnazjum, a o godzinie 10:00 uczniowie klas III gimnazjum. W uroczystości wzięli między innymi udział: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pani Ewa Matecka, Proboszcz Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie WIelkopolski, - Ks. Kanonik Krzysztof Nojman, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą panią Anitą Strzelczyk, Przewodniczący Zarządu Rady Osiedla nr 11, pan Andrzej Kupczyk. Podczas uroczystości Pani Dyrektor złożyła uczniom życzenia, aby nadchodzące wakacje były dla nich czasem wytchnienia i okazją do dobrze oraz mądrze spędzonego czasu, a także by na kolejny rok szkolny wrócili z zapasem sił, gotowi do podjęcia nowych wyzwań i zadań. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i innym pracownikom Szkoły oraz rodzicom za życzliwą współpracę.

Podbój Warszawy - Study Tour 2018

 


  Zespół uczniowski: Magdalena Wożniak oraz Bartosz Jasiński z klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim osiągnał olbrzymi sukces. Są to uczestnicy Akademii Młodego Ekonomisty, którzy uzyskali I miejsce w województwie wielkopolskim oraz VI miejsce w kraju w Europejskim Quizie Finansowym organizowanym w ramach projektu Bakcyl.

  Oprócz nagród rzeczowych, ogromnym wyróżnieniem był udział młodzieży i ich opiekuna mgr Klaudii Reikowskiej w Study Tour w Warszawie, gdzie odbyło się podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie wyróżnień.

  Bardziej oficjalna część odbyła się w Hotelu Double Tree by Hilton, gdzie w ramach konferencji uczniowie poznali zwycięzców innych województw i zespół, który uzyskał I miejsce w kraju i rewelacyjnie pokonał konkurencje na finale europejskim w Brukseli.

  W ramach podsumowania EQF nasi reprezentacji wzięli udział, tym razem już w formie zabawy w teście, jaki odbył się w Brukseli i uzyskali II miejsce wśród wszystkich zaproszonych uczestników. Miejsce konferencji okazało się wyjątkowe z uwagi stacnonowania w nim niezwykłych gości - piłkarzy reprezentacji Polski w piłce nożnej, trenera Adama Nawałki oraz całego sztabu szkoleniowców. Ich obecność, możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia była dodatkową gratką dla wszystkich uczestników. Kolejnym etapem było zwiedzanie Warszawy, impreza integracyjna w centrum rozrywki Hula Hula i wspólna kolacja. W Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z Przewodniczącym Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, prof. Łukaszem Turskim oraz wzięliśmy udział w pokazie pt.”Rozum oszukany”.  
  Wiedza z zakresu finansów jest ważnym elementem edukacji młodzieży, która jest gwarancją racjonalności i cennym źródłem świadomości oraz odpowiedzialności zarządzania pieniądzem. Jest to wiedza praktyczna, która, jak same dzieci zauważają jest użyteczna. 

 

 

 

Ogromny sukces naszych uczniów w skali krajowej - Europejski Quiz Finansowy

 

 

  W ramach programu Bakcyl związanego z przekazaniem praktycznej wiedzy finansowej i umiejętności wykorzystania usług finansowych, tak aby ułatwić dzieciom świadomy i pomyślny start w dorosłe życie w nowoczesnym społeczeństwie, nasza szkoła wzięła udział w Europejskim Quizie Finansowym. Eliminacje szkolne wyłoniły dwa zespoły, które w parach współpracowały i przygotowywały się do eliminacji krajowych. Po zaciętej rywalizacji 09. 03 zespół w składzie: Magdalena Woźniak i Bartosz Jasińki uzyskał siódme miejsce w kraju oraz pierwsze miejsce w województwie wielkopolskim. Oprócz nagród rzeczowych zwycięscy wezmą udział w Study Tour w Warszawie, gdzie m.in. zwiedzą Centrum Pieniądza, spotkają się z ekspertami z dziedziny finansów. Warto wspomnieć, że drugi zespół, który reprezentował naszą szkołę w składzie: Dominik Łupało oraz Artur Rynkowski wywalczyli trzecie miejsce w województwie, dzięki czemu również otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

 

The Color Run

 

  W niedzielę 17 czerwca, reprezentacja naszej szkoly wzięła udział w cudownym kolorowym happeningu The Color Run. 5- kilometrowy bieg odbywał się ulicami Warszawy w okolicach Stadionu Narodowego.
  Na trasie były " kolorowe strefy z kolorowymi proszkami- w związku z czym wszyscy na mecie byli do siebie bardzo podobni.  

  Tak miła atmosfera podczas biegu i na scenie pozwalała z radością przemierzać dystans 5 km w mimo doskwierajacego żaru z nieba.
  Ponadto wykorzystując "chwilę " wolnego czasu udało się zwiedzić jeszcze Muzeum Fryderyka Chopina, które zachwycalo swoja multimedialną formą prezentacji, możliwością posluchania muzyki.
Miejsca i wydarzenia godne polecenia

 

 

 

 

Światowy Dzień Ochrony Środowiska - Bieg Patrolowy

 

  W związku z Światowym Dniem Ochrony Środowiska w dniu 11 czerwca 2018 roku nasza szkoła wzięła udział w biegu patrolowym .
  Uczniowie sprawdzali się w różnych konkurencjach. Wszystkie klasy otrzymały mapki według których zdobywali poszczególne punkty. Sprawdzali swoją wiedzę z zakresu ekologii, ochrony przyrody jak również ze znajomości zagadnień pierwszej pomocy zarówno teoretycznie jak i praktycznie. Ważna była również orientacja w terenie. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy 2 b . Serdeczne gratulacje.

 

 

 

 

 

Konkurs fotograficzny klas 3

 

  Jak co roku, uczniowie klas 3 gimnazjum wykorzystali swoje wiadomości wyniesione z zajęć fotoraficznych w praktyce. Prawie każdy wykonał zdjęcie, które wzięło udział w Wystawie Prac Fotograficznych 3 -cich klas. Wszyscy uczniowie naszej szkoły w okreśłonym terminie mogli oddawać głos na wybrane przez siebie zdjęcie. W konkursie zwyciężyła uczennica klasy 3c, Kinga Grzegrowaska ze zdjęciem kwitnącego drzewa. Serdecznie gratulujemy Kindze i życzymy dobrego oka w wykonywaniu kolejnych zdjęć.

 

 

 

 

Udany debiut w 3.Miejskiej Grze Filmowej

 

 

  W ostatnim tygodniu uczniowie z klasy 2c (Zuzanna Marciniak, Magdalena Walczak, Gabriela Michalska, Michał Grzybowski i Kacper Smolarek) wzięli udział w Miejskiej Grze Filmowej. To impreza towarzysząca 7. Edycji Festiwalu Filmowego.
  Gimnazjaliści musieli dotrzeć do „filmowych punktów” rozlokowanych na terenie miasta i rozwiązać zadania typu: kalambury(tytuły popularnych polskich filmów), quiz: Co wiesz o Komedzie?, rozpoznawanie osobowości polskiego kina, kadrów z popularnych filmów, cytatów czy znanych powiedzeń. Jedno z zadań wymagało przygotowania scenki opartej na znanym filmie.
Piątka uczniów wykazała się nie lada umiejętnościami i wiedzą z zakresu polskiej kinematografii.
Zwyciężyli, gdyż zebrali największą liczbę punktów – pokonali młodzież ze wszystkich kategorii wiekowych. Świetnie współpracowali, byli niesamowicie kreatywni i błyskawicznie kojarzyli fakty.
Przystąpili do działania bardzo zmotywowani, gdyż chcieli udowodnić pozostałym drużynom, że debiutanci również mogą osiągnąć sukces.
Wszyscy zostali nagrodzeni biletem do kina Komeda i kartą podarunkową do sklepu ”Empik”.
Naszym uczniom gratulujemy odwagi i wiedzy!

 

 

 

 

Gazetka szkolna 2+1

 

 

  Kochani za nami prawie cały rok szkolny, a przed nami wakacje! Zanim się na nie wybierzecie zachęcamy do zapoznania się z ostatnim numerem szkolnej gazetki "Dwa plus Jeden". Życzymy udanego wypoczynku i nie zapominajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa gdziekolwiek będziecie. Kliknij na ten link, żeby przejść do zakładki "Gazetka" http://gim1osw.pl/gazetka-szkolna.html

 

 

 

 

 

Wizyta grupy rekonstrukcji historycznej

 

 

  W dniu 11.06. 2018 r. po raz kolejny na zaproszenie naszej szkoły przybyła grupa rekonstrukcji historycznej 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. Z tej okazji mogliśmy zobaczyć grupę w pełnym umundurowaniu z okresu września 1939 r., a co najważniejsze skorzystać z uprzejmości grupy i zapoznać się z bogatą kolekcją militariów. Nie mogliśmy oczywiście pominąć głównej atrakcji pokazu, jakim było strzelanie z karabinu maszynowego, które cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy dla grupy, która bardzo chętnie odpowiedziała na nasze zaproszenie i uświetniła swoją obecność ciekawym pokazem.

 

 

 

 

Wycieczka klasy 7d

 

 

  W dniach 07-08 czerwca odbyła się wycieczka w Góry Opawskie, podczas której wspinaliśmy się na Biskupią Kopę, szaleliśmy w Parku Rozrywki "Zaginione Miasto Rosenau" oraz zwiedzaliśmy przepiękny Zamek w Mosznej. Każda z atrakcji dostarczyła niemało emocji, do tego niesamowite widoki, piękna pogoda i fantastyczna atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki i opiekunom. Warto dodać, że nienaganne zachowanie naszej grupy zbierało bardzo pozytywne komentarze wszędzie, gdzie byliśmy - ekipa na medal!​

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka Kraków – Oświęcim- Wieliczka

 


  Uczniowie klasy 2a i 2d uczestniczylo w trzydniowej wycieczce. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Oświęcim gdzie z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Aushwitz z Brzezinką. Muzeum zostało utworzone w 1947r dzięki staraniom byłych więźniów. Najsmutniejsze wrażenie zrobił na nas zbiór ponad 100 tysięcy obiektów ruchomych ( m.in. walizki, buty i przedmioty codziennego użytku, pasiaki oraz przedmioty więźniarskie).

  Drugiego dnia zwiedzaliśmy Kraków. Odwiedziliśmy Królewski Kazimierz: obecnie dzielnicę Starego Krakowa, który do XIX w. był odrębnym miastem, założonym w XIX w. przez Króla Kazimierza Wielkiego. Był ważnym centrum religii, filozofii i kultury żydowskiej, gdzie do dziś można podziwiać zabytki m.in. synagogi, dawny rynek żydowski oraz cmentarz Rezmus. Przeszliśmy również Kazimierzem Chrześcijańskim. Duże wrażenie zrobił na nas Wawel, katedra z dzwonem Zygmunta oraz groby Królewskie i krypta prezydencka. Pani przewodnik opowiedziała nam historię związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Maius, na którego dziedzińcu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.Ostatnim punktem zwiedzania był Rynek Główny z Sukiennicami, Kościołem Mariackim i Barbakan.

  Ostatniego dnia zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Następnie pojechaliśmy do Wadowic gdzie zwiedziliśmy Muzeum – Domu św. Jana Pawła II.

  Niestety wszystko co dobre szybko się kończy… tak jak nasza wspaniała wycieczka. Już planujemy kolejnym wyjazd w przyszłym roku szkolnym.

 

 

 

 IV Szkolny Konkurs Matematyczny „MatmoManiacy”

 

 

  W dniu 8 czerwca 2018 roku o godzinie 8:00 odbył się IV Szkolny Konkurs Matematyczny „ MatmoManiacy” dla klas 7 Szkoły podstawowej i klas 2 gimnazjum.
Zadaniem konkursu jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, umożliwienie wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi oraz wyłonienie najlepszego matematyka z społeczności szkolnej. Uczestnicy konkursu bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami, które rozwiązywali przez 90 minut.
Konkurs wygrała JULIA MIELOCH z klasy 7b zaraz za nią uplasowała się z niewielką stratą punktową MAGDALENA WOŹNIAK z klasy 2a. Trzecie miejsce zajął ADAM JASIK również z klasy 2a.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękuję i gratuluję.

 

 

 

 

My też czytaliśmy!

 

 

  W piątek 8 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w III edycji akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Z ogromnym zaangażowaniem pokazaliśmy, że zależy nam na włączeniu się do bicia rekordu w czytaniu w jednym momencie. Nawet osoby, które rzadko sięgają po książkę, przekonały się, że czytanie może być niezwykle przyjemną czynnością. :)

 

 

 

 

Finał Województwa w Biegach Przełajowych w Żerkowie

 

Finał Województwa w Biegach Przełajowych w Żerkowie - uczniowie SP 2 wypadli znakomicie !!! Bartosz Bartek Bil (4b) - 10 miejsce Bartosz Domaniecki (4b) - 38 miejsce na 187 uczestników w biegu rocznika 2007 !!! Nadia Błaszczyk (7a) - 10 miejsce na 135 uczestniczek w biegu dziewcząt rocznika 2002- 2004 !!! Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!!!!!✌

 

 

 

 

Nasi uczniowie w Konkursie Fotograficznym

 

 

  Kolejny już raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Fotograficznym "Ostrów Wielkopolski i okolice w obiektywie" organizowanym przez IV LO im. Fryderyka Chopina.

  Reprezantacja SP2 składająca się z 5 osób uczestniczyła w warsztatach dotyczących fotografii. Ich prace były oceniane w różnych aspekatch i mamy powód do radości ponieważ: I miejsce zajęła Nadja Pacyna, III Antonina Kostera, wyróżnienie zdobyła Ada Jędras.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 

Spotkanie z amerykańskim dyplomatą

 

 

 Uczniowie naszej szkoły z klas 3 (oddziały gimnazjalne) i klasy 7 (odział szkoły podstawowej) mieli okazję uczestniczyć 5 czerwca w spotkaniu z p. Davidem Ortonem, dyplomatą oraz szefem wydziału finansowego Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. Spotkanie zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 4 im. Królowej Jadwigi w Ostrowie Wielkopolskim.

 Prelekcja zainaugurowała setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a naszym krajem. Podczas spotkania mogliśy dowiedzieć się o bardzo ciekawym wydarzeniu ówczesnych lat. W 150 rocznicę uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone 5, 5 mln. Polaków podpisało pięknie oprawioną w stu tomach wraz ze złotym medalem – prezentem od narodu polskiego deklarację „Podziwu i Przyjaźni” wręczoną w Białym Domu przez Leopolda Kotnowskiego ówczesnemu prezydentowi USA. Deklaracja była dokumentem, która zawierała losy Polaków, którzy w okresie zaborów emigrowali do USA i tam wspólnie tworzyli historię walcząc o wolność Naszą i Waszą, tak jak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski, a w trudnych czasach byli orędownikami i ambasadorami polskości tak jak: Jan Nowak Jeziorański, czy Zbigniew Brzeziński.

  Warto wspomnieć, że Pan David Orton przed przyjazdem do Polski był związany z placówkami dyplomatycznymi Stanów Zjednoczonych w Tajlandii, Francji, Nigerii , Macedonii i Iraku.

 

 

 

 

„Kiedy śmieje się dziecko, 

śmieje sie cały świat”

 

Janusz Korczak

 

Naszym wspaniałym uczniom, 

małym i tym trochę już większym, 

z okazji Dnia Dziecka życzymy samych radości, 

słońca na każdy dzień, spełnienia najskrytszych marzeń 

oraz uśmiechów od ucha do ucha przez cały rok.

 

 

 

 

 Egzamin na kartę rowerową

 

  W tym roku szkolnym, pierwszy raz w naszej szkole odbyły się egzaminy na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas IV szkoły podstawowej. Podczas zajęć lekcyjnych i dodatkowych zaznajamiali się z przepisami ruchu drogowego. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności także praktycznie w "Miasteczku Ruchu Drogowego", gdzie warunki są zbliżone do tych, panujązych na drodze. Egzaminowi towarzyszyły olbrzymie emocje, bo to przecież pierwszy w życiu czwartklasistów egzamin. 

 

 

 

 

 Muzeum Historii Wody, Brudu i Higieny w Ostrowie Wielkopolskim

 

  Uczniowie klasy 7a w dniu 30 maja uczestniczyli w warsztatach mydlarskich w Muzeum Historii Wody, Brudu i Higieny w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, z czego składa się mydło i jak się je wykonuje. Po wstępnych wiadomościach każdy uczestnik warsztatów mógł wykazać się kreatywnością oraz pomysłowością poprzez samodzielne wykonanie mydła. Uczniowie musieli wybrać kształt swojego mydła, zapach, kolor oraz dokonać wyboru dodatków kwiatowych. Podczas zastygania mydełek uczestnicy zajęć przeszli do części muzealnej i zgłębiali historię wody, higieny i brudu. Wysłuchali wielu ciekawych informacji i anegdot związanych z tematyką warsztatów. Na koniec każdy uczeń otrzymał pięknie zapakowany upominek w postaci wykonanego przez siebie mydełka.

 

 

 

 

XXV edycja Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

 

 

  W dniu 30 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim ul. Krotoszyńska 171 odbył się etap powiatowy XXV edycji Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Julia Pastok, Anna Suchecka - kl. 3c, Igor Gaweł - kl. 3a, Bartosz Peisert, Jakub Skoczyński - kl. 2d.

 

 

 

 

Wielki sukces SP2 w I Teatralnym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej

 

   25 maja w SP4 odbył się I Teatralny Przegląd Twórczości Dziecięcej. Konkurs został zorganizowany we współpracy z Teatrem Bogusławskiego w Kaliszu. Młodzi wykonawcy prezentowali swoje przedstawienia w magiczny sposób, ale nasza szkoła "zaczarowała jury" przedstawieniem "Śnieżka Inaczej".       Podsumowanie miało miejsce 29 maja w Synagodze. W jury zasiedli wybitni działacze kultury: Jacek Jackowicz – aktor kaliskiego teatru, Eugenia Zawidzka – ostrowska aktorka oraz Adam Wasiela – nauczyciel, piosenkarz, aktor. Jury zwracało uwagę na dobór repertuaru, umiejętność posługiwania się środkami wyrazu, zaangażowanie, wkład pracy, ogólny wyraz artystyczny.

  I miejsce, statuetkę otrzymała grupa "2+1" z naszej szkoły i jako zwycięska przedstawiła spektakl „Śnieżka inaczej” na deskach ostrowskiej Synagogi. Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 

 „Wodo, kolebko stworzenia!

 

 

To dzięki Twej sile Ziemia się zmienia. 

To z Ciebie, na ziemię wypełzło życie, 

więc patrzę na Ciebie w wielkim zachwycie. 

Ty, jeśli zechcesz cały świat nasz zgładzisz 

i nawet śmiechu dziecka w nim nie pozostawisz. 

Jednak bez Ciebie, również zginiemy. 

Na bezkresnych pustyniach z pragnienia pomrzemy”

 

„Woda - życiodajny związek”, to temat interdyscyplinarnego konkursu, który odbył się w naszej szkole 29 maja 2018. Celem konkursu było uświadomienie uczniom ogromnej roli wody - najbardziej popularnego związku chemicznego i zauważenie jej niesamowitych właściwości. W konkursie wzięły udział 3 osobowe zespoły klas drugich i siódmych. W pierwszej części konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test wiedzy o wodzie, a w drugiej części zespoły klasowe wykonywały doświadczenia fizyko - chemiczne. Drużyny wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami w planowaniu, wykonywaniu oraz wnioskowaniu na podstawie przeprowadzonych doświadczeń. I miejsce zajęła drużyna z klasy 7 B.
Serdecznie gratulujemy!!!!

 

 

 

Test Coopera po raz piąty w Ostrowie Wielkopolskim…!!! W poniedziałek 28 maja 2018 r na bieżni boiska Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się V Ostrowski Test Coopera wraz z towarzyszącym mu piknikiem, „Apetyt na Życie”, promującym zdrowy styl życia, a przede wszystkim transplantologię. 640 biegaczy wzięło udział w 12- minutowym biegu ciągłym ((Test Coopera))- to aż o 161 osób więcej niż w roku ubiegłym. Impreza organizowana przez Szkołę Podstawową nr 2 we współpracy z Klubem Sportowym ICE MAT TEAM objęta była Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Beaty Klimek. Wyniki i szczegółowe sprawozdanie w zakładce SPORT.

Dwa lata Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki

 

 

  W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim 25 maja 2018 roku odbyła się uroczystość podsumowania dwóch lat działalności Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki. Na spotkanie przybyli: Andrzej Baraniak – sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Alojzy Motylewski - wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Teresa Burkietowicz - radna Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Krystyna Liszewska – wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu/delegatura w Kaliszu, Włodzimierz Grabowski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Alicja Sierakowska – instruktor Biblioteki Publicznej. Zarząd Rady Osiedla nr 11 reprezentował Andrzej Kupczyk. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie: Anna Galant – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, Justyna Uciechowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, Małgorzata Lubojańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Beata Dymna-Heine – dyrektor Szkoły podstawowej nr 14 oraz opiekunowie Szkolnych Klubów Książki wraz z uczniami. Gościem szczególnym był pan doktor Tomasz Gruchot będący animatorem zajęć prowadzonych w ramach projektu Ostrowskie Szkolne Kluby Książki pod patronatem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Na spotkaniu pojawił się także Dariusz Potasznik właściciel i redaktor Tuby Ostrowa.
  Wszystkich zebranych gości powitała Renata Sroka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego, podkreślając wagę tego wydarzenia i wyrażając radość z faktu, że uroczystość odbywa się w murach naszej szkoły.
  Więcej (tekst i zdjęcia) kliknij tutaj: http://gim1osw.pl/biblioteka-szkolna.html

 

 

 

 

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019

 

 

  Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny 2018/2019 za nami. Do Was należała decyzja, kto zostanie przewodniczącym, zastępcą, skarbnikiem oraz opiekunem Rady Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 282 osób. We środę, 30 maja 2018r. oddaliście swoje głosy na: Bartek Paisert - przewodniczący RSU, Magda Walczak - z-ca przewodniczącego RSU. III miejsce zajęła Julia Bachman i IV Kinga.

  Pamiętajcie, że ruszamy w nowym roku szkolnym i każdy może do nas dołączyć.

 

 

 

 

Kolejna edycja konkursu "Język angielski w biznesie"

 

 

  24 maja 2018r. w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się kolejna edycja konkursu "Język angielski w biznesie", w której wzięli udział nasi uczniowie i zajęłi w nim II miejsce. Konkurs miał na celu popularyzację języka angielskiego i słownictwa dotyczącego biznesu. Nasza Szkoła była reprezentowana przez trójkę uczniów: Annę Suchecką, Zuzannę Marciniak i Igora Gawła. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

  Wycieczka 3c na Podlasie

 

  Podlasie to miejsce nie tak często odwiedzane przez Wielkopolan. Klasa 3c postanowiła przełamać to i wybrała się na północny wschód w kierunku Białegostoku. 

  Zwiedzaliśmy piękny Białystok, miasto wielu kultur i charakterystycznej kuchni. Z wieży zabytkowego kościoła widzieliśmy miasto i ulicę Lipową, która prowadziła nas do kolejnych miejsc: Soboru św. Mikołaja, Rynku Kościuszki z ratuszem, w którym obecnie mieści się muzeum oraz do pałacu Branickich i jego francuskich ogrodów. Byliśmy także w Supraślu, gdzie kręcono polskie filmy: "U Pana Boga za piecem", czy "Blondynkę". Gościliśmy tam także w Monastyrze i Muzeum Ikon.

  Podczas naszej wizyty na Podlasiu mieliśmy okazję mieszkać w sercu Puszczy Knyszyńskiej i spróbować swoich sił w jeździe konnej, podchodach puszczańskich, czy zwiedzaniu Arboretum z piękną roślinnością. 

  Teraz już wiemy co to jest "Kartacz", "Babka Ziemniaczana" i "Sękacz". :) (więcej zdjęć w zakładce WYCIECZKI)

 

 

 

 

 

Akademia Młodego Ekonomisty w projekcie

 

 

  Nasza szkoła od września tego roku bierze udział w projekcie edukacyjnym ZUS. Akademia Młodego Ekonomisty oraz szkolny koordynator tego przedsięwzięcia – Klaudia Reikowska, realizowali plan projektu, którego uroczystym zakończeniem była lekcja dotycząca roli ubezpieczeń społecznych w życiu codziennym, prowadzona przez pracownika ZUSu- panią Ewę Szymankiewicz. Uczniowie mieli okazję podyskutować, zadać ciekawe, czasem trudne pytania oraz obejrzeć ciekawy film dotyczący zasadności funkcjonowania tego rodzaju ubezpieczeń. Serdecznie dziękujemy uczniom, pracownikom ZUS-u oraz innym osobom zaangażowanym w projekt i liczymy na równie owocną współpracę w kolejnym roku.

 

 

 

 

  

  Morskie Oko i nie tylko

 

 

  W maju uczniowie klasy 3a, 3d oraz 2c uczestniczyli we wspólnej wycieczce na południe Polski. Bogaty program imprezy obejmował zwiedzanie: Wadowic, Zakopanego oraz Krakowa a także poznawanie przyrody Tatr, najwyższych gór Polski. Najatrakcyjniejszym punktami wycieczki była: wyprawa nad Morskie Oko, relaks w basenach termalnych oraz wieczorna biesiada góralska.

 

 

 

 

 

 

  

Akademia Młodego Ekonomisty w projekcie

 

 

 

  Nasza szkoła od września tego roku bierze udział w projekcie edukacyjnym ZUS. Akademia Młodego Ekonomisty oraz szkolny koordynator tego przedsięwzięcia – Klaudia Reikowska, realizowali plan projektu, którego uroczystym zakończeniem była lekcja dotycząca roli ubezpieczeń społecznych w życiu codziennym, prowadzona przez pracownika ZUSu- panią Ewę Szymankiewicz. Uczniowie mieli okazję podyskutować, zadać ciekawe, czasem trudne pytania oraz obejrzeć ciekawy film dotyczący zasadności funkcjonowania tego rodzaju ubezpieczeń. Serdecznie dziękujemy uczniom, pracownikom ZUS-u oraz innym osobom zaangażowanym w projekt i liczymy na równie owocną współpracę w kolejnym roku.

 

 

 

 

 

Niezwykła lekcja historii

 

 

  W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim na zaproszenie dyrektora placówki - Renaty Sroki gościł historyk, regionalista i nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Odolanowie – Rafał Walkow.

- Pan Rafał przyjechał do szkoły z ciekawym wykładem dot. Konstytucji 3 Maja przeznaczonym dla uczniów klas II gimnazjum i VII szkoły podstawowej. Było to wyjątkowe spotkanie z historią, bowiem nasz prelegent przedstawił temat prezentując wiele mało znanych faktów i ubarwiając swój wykład anegdotami. Takie żywe spotkanie z historią zawsze jest cenne bo wykracza poza ramy lekcyjne, prezentując powszechnie znany fakt w zupełnie innej formie. Co więcej pan Rafał przywiózł do szkoły reprint Konstytucji Majowej co sprawiło, że każdy uczeń mógł w sposób namacalny dotknąć kawałka polskiej historii. Ten wyjątkowy wykład to jedna z inicjatyw przygotowanych przez szkołę na 100.lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – podkreśla Renata Sroka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Co ważne to nie koniec projektów związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości i jak zapewniają historycy – Piotr Stasiak i Michał Marcinczak ciekawych wydarzeń w szkole i poza nią na pewno nie zabraknie.

 

 

 

 

IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych

 

 

  11 maja odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych. Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 dziewcząt z 6 ostrowskich szkół. Występy były ocenianie pod względem doboru repertuaru, umiejętności wokalnych oraz ogólnego wrażenia artystycznego. Kilka wykonań zostało wysoko ocenionych, a różnice punktowe pomiędzy nimi były minimalne. Ostatecznie na podium stanęły: Aleksandra Dura ze Szkoły Podstawowej nr 14 (I miejsce), Maria Wróbel ze Szkoły Podstawowej nr 11 (II miejsce) oraz Gabriela Grzyb ze Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek (III miejsce). Laureatka konkursu urzekła nie tylko pięknym głosem i ciekawą interpretacją, ale również doborem oryginalnego utworu: "Wade in the Water". Do pracy w komisji przyjęły zaproszenie pani Irmina Mądry (nauczycielka gry na fortepianie, kształcenia słuchu, śpiewu i metodyki śpiewu) oraz Juliana Ashaolu (absolwentka naszego gimnazjum, niezwykle utalentowana i doceniona w wielu konkursach wokalistka).

 

 

 

 

"Mobilna Akademia Młodych Orłów"

 

 

  Uczniowie klasy 4b o profilu piłka nożna: BARTOSZ BIL, KAMIL CAŁKA, MAKSYMILIAN ŚMIECHOWSKI, BARTOSZ DOMANIECKI uczestniczyli w zajęciach piłkarskich w nowym projekcie PZPN "Mobilna Akademia Młodych Orłów", który ma na celu wyłonić największe talenty w naszym kraju. Znaleźli się w gronie 16 najzdolniejszych zawodników Powiatu Ostrowskiego w roczniku 2007- 2008 !!!

 

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 NA MEDAL W DRUŻYNOWYCH MISTRZOSTWACH POWIATU OSTROWSKIEGO W LEKKIEJ ATLETYCE !!!

 

 

  Bieg na 100 m dziewczyn - I MIEJSCE Marta Rauk 3d, III MIEJSCE Julia Pastok 3c. Sztafeta 4 x 100 m dziewczyn - I MIEJSCE: Marta Rauk 3d, Julia Pastok 3c, Natalia Janus 7a, Nadia Błaszczyk 7a !!! Skok wzwyż chłopców- I MIEJSCE Wiktor Karpiński 7c !!! Skok wzwyż dziewcząt - II MIEJSCE Nadia Błaszczyk 7a !!! Skok w dal dziewcząt- II MIEJSCE Natalia Janus 7a !!! Bieg na 1000 m chłopców - II MIEJSCE Michał Kaźmierczak 3b !!! Bieg na 300 m dziewczyn - V MIEJSCE Magdalena Walczak 2c !!! Skok w dal chłopców - V MIEJSCE Kamil Deresiński 2d !!! Bieg na 1000 m chłopców - VI MIEJSCE Kacper Kędzierski 3b !!! Gratulacje dla Wszystkich uczniów SP nr 2 !!! JEDZIEMY NA REJON !!! ✌

 

 

 

 

 

 

 

 „O środowisko dbamy- więc baterie, kartoniki i płyty zbieramy”

 

 

  Z okazji MajOstaszków, MZO zorganizowało akcję zbierania surowców wtórnych. W tym roku akcja przebiegała pod hasłem „O środowisko dbamy- więc baterie, kartoniki i płyty zbieramy”.
Przez 2 miesiące uczniowie naszej szkoły zbierali baterie i płyty CD. Zebraliśmy 54 kg płyt CD oraz 19 kg baterii. Rekordzistką jest Kinga Rachwał z klasy II b, która zebrała największą ilość płyt.

 

 

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

  W dniu 26.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Omówione zagadnienia dały możliwość utrwalenia i poszerzenia wiadomości dotyczących okoliczności uchwalenia, treści i znaczenia tak ważnego dokumentu nie tylko dla ówczesnego, ale także współczesnego pokolenia. Apel przygotowały uczennice klasy 3c oraz chór szkolny pod kierunkiem p. Danuty Wróbel i p. Piotra Stasiaka.

 

 

 

 

JEDZIEMY NA FINAŁ WOJEWÓDZKI DO ŻERKOWA !!!!!!!!!!!!!!

 

 

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Biegach Przełajowych w Raszkowie. W kategorii chłopców klas 4 I miejsce zajął Bartosz Bil, II miejsce uzyskał Bartosz Domaniecki – obaj uczniowie są z klasy sportowej 4b ( profil piłka nożna). III miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Nadia Błaszczyk uczennica klasy 7a. Gratulacje dla wszystkich reprezentantów naszej szkoły !!!

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

  Podczas tegorocznych spotkań prowadzonych przez pana Tomasza Gruchota uczestnicy SKK zapoznali się m.in. z popularnymi konwencjami funkcjonującymi w tzw. literaturze grozy, ze stylami i zabiegami parodystycznymi. Poszukiwali granic, poza którymi powaga i tragedia przekształcają się w groteskowe utwory literackie. Poznali możliwości alfabetu jako systemu znaków, analizowali zjawiska czarnego humoru funkcjonującego w literaturze oraz tekstach okołoliterackich tworząc własne propozycje określania granic pomiędzy grozą a komizmem. Realizacja tego projektu mająca na celu pokazanie młodzieży, że czytanie jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także pobudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa i stanowi ogromnie ważny czynnik indywidualnego rozwoju, niewątpliwie wpłynęła na poszerzenie wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką.

 

 

 

 

XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 


  25 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej odbył się finał XVI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W konkursie wzięło udział 29 uczniów ze szkół miasta i gminy Ostrów Wielkopolski. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów : Zuzanna Marciniak (2C), Magdalena Woźniak (2A), Franciszek Telega (2B), Igor Gaweł (3A) oraz Paweł Sampir (3A).
  Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu dotyczącego wiedzy o kulturze, historii i życiu mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki.
  Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został uczeń Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej, ale nasi uczniowie Zuzanna Marciniak i Franciszek Telega zajęli - ex aequo- drugie miejsce.
  Całej piątce uczniów gratulujemy dużej wiedzy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 

 

 

Wysokie miejsca naszych uczniów w Mistrzostwach Miasta

 

 

  Nasi uczniowie wzieli udział w Mistrzostwach Miasta w Biegach Przełajowych na Piaskach. W kategorii chłopców klas 4 I miejsce zajął Bartosz Bil, II miejsce uzyskał Bartosz Domaniecki – obaj uczniowie są z klasy sportowej (4b). II miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Nadia Błaszczyk uczennica klasy 7a. Gratulacje dla wszystkich reprezentantów naszej szkoły !!!

 

 

 

 

 

X Międzyszkolny Konkurs Biblijny "KSIĘGA KSIĄG"

 

 

  Miło nam poinformować, że Ewa Pietralczyk, uczennica klasy 4a, reprezentowała naszą szkołę podczas X Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego "KSIĘGA KSIĄG" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrowie Wlkp. Konkurs przebiegał na bardzo wysokim poziomie. Zadania konkursowe wymagały od jego uczestników wszechstronnej wiedzy na temat Pisma Świętego, dlatego nie tylko gratulacje, ale także szczególne wyrazy uznania dla Ewy Pietralczyk za trud przygotowania się do konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły :) Brawo Ewa!

 

 

 

 

 Dzień Kostki Rubika

 

 

  Wyniki prezentują się następująco:
Konkurs na największy procent osób z kostkami Rubika w klasie wygrała klasa 4a - 78%
Zawody w układaniu kostki Rubika na czas wygrał Adam Jasik z klasy 2a - 48 sekund. Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

  We wtorek 24 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kostki Rubika. Z tej okazji zaplanowaliśmy:
1) zawody w układaniu kostki Rubika na czas,
2) konkurs na największy procent osób z Kostkami Rubika w klasie,
3) wystawę różnych rodzajów Kostek Rubika.

 

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

 

  Obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku, zawsze w dniu 23 kwietnia. Jest to data symboliczna dla literatury światowej, bowiem tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy. Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy, kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat. Tego dnia również król Hiszpanii wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.
 Po to, by uczcić ten wyjątkowy dzień, nauczyciele naszej szkoły zapoznawali uczniów z genezą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, następnie w celu promocji czytelnictwa odczytywali fragmenty swoich ulubionych książek oraz propagowali ideę „Bookcrossingu” zachęcając uczniów do dzielenia się książką z innymi. Do akcji włączyli się również nasi pierwszoklasiści i wykonali prace plastyczne z wizerunkami bohaterów ze znanych im książek. Dzisiejszy dzień był wspaniałą okazją do zwrócenia uwagi uczniów na książkę, co zaprocentowało ilością odwiedzin w naszej Bibliotece.

 

 

 

 

 Dzień Ziemi

 

 

  22.04.2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim odbywały się uroczystości związane z Dniem Ziemi. Młodzież z naszej szkoły włączyła się bardzo chętnie w akcję promującą zachowania ekologiczne.

  Uroczystości związane z obchodami odbywały się na rynku naszego miasta. Mieszkańcy w ramach działań ekologicznych mogli wymieniać zużyty sprzęt elektryczny za co otrzymywali rośliny. Nasza szkoła wygrała rower - Brawo! Wszystkim uczniom naszej szkoły bardzo dziękujemy za udział w obchodach.

 

 

 

 

 

 

MATEMATYCZNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY

 

 

  Julia Mieloch - uczennica klasy 7b, o której już wspominaliśmy, została laureatką XXV edycji matematycznego konkursu dla uczniów szkół podstawowych "Złota Żabka". 21 kwietnia otrzymała ona z rąk organizatorów konkursu wyróżnienie. Serdecznie gratulujemi i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI ETAP KONKURSU MATEMATYCZNEGO „ZŁOTA ŻABKA”

 

 

  17 marca uczennica naszej szkoły – Julia Mieloch, wzięła udział w ogólnopolskim etapie konkursu matematycznego „Złota Żabka”. Rozegrany w Swarzędzu pod Poznaniem jubileuszowy (25 - ty) etap konkursu, jest zarazem ostatnim krokiem do osiągnięcia tytułu najlepszego matematyka w Polsce. Nasza uczennica znalazła się wśród 83 uczniów zaproszonych do kolejnego etapu. Łączne wyniki obu etapów zadecydują o ostatecznej kolejności na liście oraz o składzie grona laureatów i wyróżnionych. Mocno trzymamy kciuki, by marzenie naszej uczennicy o zwycięstwie ziściło się. Serdeczne gratulacje. Wystąpienie w etapie ogólnopolskim jest wysokim osiągnięciem.

 

 

 

 

 TYM RAZEM BRĄZ

 

 

  Chór naszej szkoły wyśpiewał dzisiaj Brązowe Pasmo w Konkursie Chórów Regionu Wielkopolski Południowej Projektu Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska 2018.
  Chórzyści świetnie zaprezentowali swoje umiejętności śpiewając dwa utwory obowiązkowe i dwa dowolne.
  Chór zadebiutował w nowych strojach, które zrobiły furorę na konkursie, zdjęcia wkrótce.

 

 

 

 

Egzamin gimnazjalny

 

 

  Około 350 tys. uczniów w całym kraju przystąpiło w tym roku do egzaminu gimnazjalnego. W naszej szkole było ich 105. W tym roku egzaminy odbywały się w dniach 18-20 kwietnia. W pierwszym dniu gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą humanistyczną, pisząc egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W czwartek zmierzyli się z - matematyką oraz przedmiotami przyrodniczymi: geografią, biologią, fizyką i chemią. Natomiast w piątek pisali testy z języka obcego. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 15 czerwca. Trzymamy za Was kciuki, pozdrawiamy wszystkich zdających :).

 

 

 

 

 

 

 

Laureat Konkursu Historycznego

 


  16 kwietnia 2018 roku w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń i nagród laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa wielkopolskiego.
  Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Leszczyńska wręczyła 529 laureatom zaświadczenia i nagrody. Miano laureata Wojewódzkiego Konkursu Historycznego uzyskał nasz uczeń - Franciszek Telega. Serdecznie gratulujemy. 

 

 

 

 

 

 

Finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

 

 

 

  W dniu 9 marca 2018 r. odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego w XV LO Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu. Wielki sukces odniósł Franciszek Telega - uczeń klasy 2b uzyskując miano laureata konkursu. Gratulujemy. Do konkursu przygotowywał i opiekę sprawował mgr Piotr Stasiak.

 

 

 

 Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego

 

 

  W piątek 13 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II etapie Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego w Szkole Podstawowej nr1. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający wiedzę i umiejętności językowe, a także znajomość zagadnień kulturowych związanych z krajami anglojęzycznymi.
Szkołę Podstawową nr2 godnie reprezentowali Adam Kaźmierczak oraz Jakub Rataj (obaj z klasy VIIc), którzy wykazali się dużą wiedzą.

 

 

 

 

Zbiórka książek

 

 

  Po raz kolejny w tym roku szkolnym, z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu, przeprowadziliśmy w naszej szkole zbiórkę książek do nauki języka polskiego. Zebrane książki przekazaliśmy naszym rodakom mieszkającym na Ukrainie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę :)

 

 

 

 

XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

 

  12 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do XVI Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych.
 Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z wiedzy o kulturze, historii i życiu w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Największą wiedzą z tego zakresu wykazali się:
1. TELEGA Franciszek IIB
2. WOŹNIAK Magdalena IIA
3. MARCINIAK Zuzanna IIC
4. SAMPIR Paweł IIIA
5. GAWEŁ Igor IIIA
Ci uczniowie będą reprezentować Szkołę podczas finału konkursu, który odbędzie się w 25 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej.

 

 

 

 

 

JAK UCHWYCIĆ PIĘKNO?

 

 

  Czy opustoszałe fabryki mogą być tematem fotografii artystycznej? Co pięknego może ująć oko aparatu w opuszczonym pałacu? Czy zatęchła kopalnia może zapierać dech w piersiach? Odpowiedzi na te pytania ponad stu uczniów naszej szkoły otrzymało podczas kolejnego spotkania w ramach projekty „Mój zawód – moja pasja”. 9 kwietnia naszym gościem był Stanisław Szpunt – fotograf przyrody, w tym krajobrazów z dominacją miejsc mrocznych, owianych tajemnicą. Podczas czterdziestopięciominutowego wykładu zagłębiliśmy się w metodykę wykonywania zdjęć miejsc industrialnych skupiając się na wrażeniach wizualnych. Przenieśliśmy się do opustoszałych fabryk zachodnich Niemiec czy Gruzji, zapomnianych włoskich pałaców, nieczynnych kopalni. Nie zabrakło również zdjęć krajobrazów, m.in. pejzaży z PN „Ujście Warty” czy Biebrzańskiego PN. Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi za przybycie i prezentację swoich dzieł, a także sprzętu fotograficznego. Zapraszamy na kolejne spotkania.

 

 

 

 

ROCZNICA

 

 

  W miesiącu kwietniu w szczególny sposób kierujemy nasze myśli ku osobie naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jan Paweł II. 2 kwietnia przypada XIII rocznica śmierci tego Wielkiego Polaka, który umierając w opinii świętości już 27 kwietnia 2014 roku zostaje ogłoszony świętym. Ojciec Święty Jan Paweł II blisko 27 lat posługiwał na Stolicy Piotrowej. Pozostawił po sobie ogromny dorobek myśli i przesłań: encykliki, adhortacje, nowy Katechizm Kościoła Katolickiego i inne. W swojej posłudze zawsze pamiętał o młodzieży, którą otaczał swoją miłością i troską. Pielgrzymował niemal po całym świecie, w tym ośmiokrotnie do Polski. Był także w naszej diecezji. 30 kwietnia 1997 roku uchwałą Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Papież Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W związku z tym tak szczególnym czasem przygotowaliśmy gablotę zawierającą fragmenty wybrane z nauczania papieskiego, skierowane do młodzieży. Zachęcamy do pogłębionej refleksji.

 

 

 

2+1

 

  Zapraszamy do zakładki Gazetka Szkolna, gdzie znajdziecie kolejnewydanie Dwa + Jeden :-)

 

Kliknij na link: http://gim1osw.pl/gazetka-szkolna.html

 

 

 

 

 

Laureaci Reymontowskiej Akademii Umysłu

 

 

  27 marca nasi uczniowie zostali laureatami Reymontowskiej Akademii Umysłu, organizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim!

  Anna Suchecka z klasy 3c zdobyła drugie miejsce w konkursie Zjednoczone Siły Natury, natomiast Patrycja Nowicka z klasy 2d zajęła miejsce trzecie w Konkursie Lingwistycznym Vademecum Językowe w kategorii język niemiecki. Naszym laureatkom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

 

2b na wycieczce

 

  W poniedziałek 26 marca 2018 roku klasy  2b uczestniczyła w wycieczce do Kalisza, gdzie skorzystała z możliwości zwiedzania budynku Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Kaliszu.
Na początek, wszyscy uczniowie zostali poddani rutynowemu prześwietleniu (wraz z torbami i plecakami). Następnie, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Sądu Okręgowego, mieli możliwość zwiedzania kilku sal rozpraw, zajęcia miejsc zarówno składu sędziowskiego, jak i miejsc dla "stron" procesu (pozwanych, powodów, jak też oskarżonych i obrony), a także odwiedzenia "Aresztantki"- specjalnego pomieszczenia, gdzie pod okiem policjantów, przebywają "oskarżeni" oczekujący na wezwanie Sędziego. Uczniowie mieli także możliwość porozmawiania z sędzią Sądu Okręgowego II instancji i zapoznania się ze specyfiką pracy poszczególnych "organów" i wydziałów sądu.
  Drugim punktem wycieczki był film "Cudowny chłopak"- prezentowany w kinie HELIOS w ramach programu "KINO NA TEMAT". Film poruszał tematykę tolerancji, dyskryminacji. Seans zakończył się  debatą, którą prowadziła pani pedagog. 

 

 

 

 To nie była wygrana, a krasomówczy popis!

 

 

  Początek tygodnia okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla uczennicy klasy 2c – Zuzanny Marciniak. Zuzanna reprezentowała naszą szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym ”Nie tylko Poznańskie koziołki„ i …zajęła pierwsze miejsce w Polsce!
  To nie był zwykły występ, a krasomówczy popis, który urzekł aż dziesięciu członków zasiadających w jury. Pochwałom nie było końca. Doceniono intrygujący tekst, dojrzałą prezentację i naturalny wdzięk naszej uczennicy.
  Warto podkreślić, że Zuzia do końca wierzyła w zwycięstwo i nie myliła się. Oby w przyszłości ta wiara w swoje umiejętności pozwalała jej odnosić kolejne sukcesy!

 

 

 

 

NOC SÓW W MUZEUM LIPSKICH

 

 

 

  23 marca sześcioro uczniów naszej szkoły skorzystało z zaproszenia Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo - Krajoznawczego oraz Muzeum Lipskich w Lewkowie w pierwszym spotkaniu w ramach akcji „Noc Sów”. Na początku Pan Paweł T. Dolata przybliżył nam ekologię, behawior oraz systematykę polskich sów. Nieco później Pan Jerzy Bartuz opowiedział nam o swoich spotkaniach z sowami podczas podróży po Stanach Zjednoczonych. Po części wykładowej udaliśmy się do przypałacowego parku, by w mroku zaobserwować majestatyczną, najliczniej występującą w Polsce sowę – samicę puszczyka, którą zwabiliśmy nagraniem magnetofonowym głosu samca. W kolejnym dniu wzięliśmy udział w spotkaniu wpisanym w akcję Ostrowskich Spotkań z Przyrodą. Pod okiem Pana Dolaty poznaliśmy ornitofaunę ostrowskiego Parku Miejskiego.

 

„Dziękuję Państwu i uczniom z SP2 i Gimnazjum nr 1 za udział w Nocy Sów w Lewkowie, bardzo udanej moim zdaniem, i co ważniejsze kilkorga uczestników, z którymi miałem okazję rozmawiać. :-) Zapraszam również na tradycyjny w Ostrowie spacer - „Wielkanoc z przyrodą”, w poniedziałek 2.04 o godz. 12.00 w okolicy zb. Piaski-Szczygliczka. Spotkanie róg ul. Strumykowej i Osadniczej, czas ok. 2 godz. Udział bezpłatny, nie trzeba się zgłaszać.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Dolata (pisownia oryginalna)”

 

 

 

 

 

W progach śmiełowskiego pałacu

 

 

  22 marca uczniowie klasy 4a oraz 4b mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. By poznać biografię jednego z wieszczów narodowych wyruszyli na wycieczkę do Śmiełowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza.
  Miejsce szczególne w czasie powstania listopadowego było wykorzystywane jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej. Na pamiątkę tego okresu w pałacu utworzono muzeum, w którym zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby związane z Adamem Mickiewiczem.
  Zwieńczeniem wyprawy były warsztaty: „Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich”. Dzieci odkryły świat wiosennych zwyczajów i tradycji na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz innych rodów wielkopolskich. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się między innymi jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur oraz co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Uczniowie wykonali również tradycyjne ozdoby świąteczne.
Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.

 

 

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny w SP2 Astronomiczna wiosna rozpoczęła się w tym roku wczoraj, 20 marca. Czasem terminy wiosny kalendarzowej i astronomicznej wypadają tego samego dnia. Ale tak nie będzie jeszcze przez wiele lat. Powód? Chodzi o ruch ziemi, który nie jest uwzględniony przez kalendarze, którymi się posługujemy. Najczęściej pierwszego dnia wiosny uczniowie topią Marzannę, ale my postanowiliśmy zaznaczyć ten dzień nieco inaczej w naszym szkolnym kalendarzu. Zorganizowaliśmy "Konkurs na Żywą Marzannę", cokolwiek to znaczy oraz "Quiz Wiedzy O Pierwszym Dniu Wiosny". Podczas obrad wybranego Jury drużyna "Uczniowie" rozegrała mecz z drużyną "Nauczyciele" i bynajmniej wynik nie był tu najważniejszy. To był nasz pomysł na wiosnę, a na tą prawdziwą czekamy z ustęsknieniem, bo ciągle jeszcze nie widać jej za oknami.

Wielki sukces naszych uczniów

 


  W dniu 21 marca 2018 r w IV Liceum Ogólnokształcącym odbył się konkurs interdyscyplinarny ,,Wiosenny pięciobój szkolny" pod patronatem starosty powiatu ostrowskiego Pawła Rajskiego.

  Nasi uczniowie zajęli 2 miejsce. Szkołę reprezentowali uczniowie Ada Jędras, Igor Gaweł, Paweł Sampir
oraz Oskar Kokot.
  Zespół składający się z czterech uczniów wykazał się ogromną wiedzą z chemii, biologii, geografii oraz z historii, jak również umiejętnościami strzeleckimi, gry w szachy oraz wiedzą o muzyce.
  Konkurencja była bardzo duża, ale świetna współpraca uczniów oraz umiejętności i wiedza doprowadziły ich do sukcesu .
  Gratulujemy i życzymy dalszego osiągania wyznaczonych celów.

 

 

 

Wyjątkowe Targi Edukacyjne w SP2

 

 

  W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim zorganizowano Mini Targi Edukacyjne dla uczniów klas trzecich dawnego gimnazjum.
  W Targach wzięło udział 12 szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2018/2019 przygotowaną przez I, II, III, IV Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlano Energetycznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych CKU z Przygodzic, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Transportowo Elektrycznych, Zespół Szkół Usługowych, Liceum Spółdzielni Oświatowej oraz Technikum Leśne z Milicza.
  "Wybór dalszej drogi edukacji jest bardzo trudny. Szkół w samym Ostrowie oferujących ciekawe kierunki jest bardzo dużo. Chcąc ułatwić naszym uczniom podjęcie decyzji zaprosiliśmy w tym roku szkoły ponadgimnazjalne do nas. Mini targi edukacyjne pozwoliły młodzieży nie tylko zapoznać się z propozycjami szkół, ale także porozmawiać z nauczycielami uczącymi oraz uczniami. Cieszył nas także udział w Targach wielu naszych absolwentów, którzy zachęcali młodszych kolegów do wyboru szkół, w których sami się uczą. Ich bogate doświadczenia na pewno ułatwiły niejednemu niezdecydowanemu uczniowi na podjęcie ostatecznej decyzji"– podkreśla Renata Sroka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
  Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom ponadgimnazjalnym za udział w Mini Targach Edukacyjnych.

 

 

 

 

 PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA Z NIETUZINKOWYM PRZEWODNIKIEM

 

 

  20 marca ponad stu uczniów naszej szkoły wzięło udział w sześćdziesięciominutowej podróży dookoła świata, a wszystko to w ramach drugiego spotkania wpisanego w projekt edukacyjny „Mój zawód – moja pasja”. Przewodnikiem po odległych zakątkach naszego globu był prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki – wykładowca uniwersytecki, autor książek poświęconych sprawie polsko-ukraińskiej, licznych publikacji naukowych, lecz przede wszystkich podróżnik, którego stopy dotykały ziemi 154 krajów. Podczas wykładu, bogato ilustrowanego fotografiami z prywatnego archiwum prelegenta, mieliśmy możliwość poznania państw Ameryki Północnej na czele ze Stanami Zjednoczonymi oraz Afryki, Australii i Oceanii. Podróż obalająca stereotypy przeniosła nas do ukrytych wśród stepów wiosek plemienia Himba, rozświetlonego neonami Los Angeles, na gwarne ulice miast Indii czy Chin. Całość okraszona została zabawnymi anegdotami, historiami mrożącymi krew w żyłach, i co najważniejsze historiami o ludziach budujących niezapomnianą atmosferę odwiedzanych miejsc. Po wykładzie odbyła się druga część spotkania. Zainteresowani uczniowie zaproszeni zostali na czterdziestopięciominutowy panel dyskusyjny, podczas którego mogli oni bliżej poznać historię podróży naszego gościa. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przybycie Panu Profesorowi i wyrażamy nadzieję na kolejne tego typu spotkanie. Tymczasem wszystkich uczniów zapraszam na kolejne wykłady, najbliższy już w pierwszej połowie kwietnia. Naszym prelegentem będzie fotograf przyrody, miłośnik fotografii miejsc opuszczonych – Stanisław Szpunt.

 

 

 

 

VI Finał Wielkopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski"

 

 

  19 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu odbył się finał VI Wielkopolskiego Konkursu Historycznego "Marszałek Józef Piłsudski". Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Weronika Datta, Agata Rachwalska (klasa 2d), Zuzanna Marciniak, Magdalena Walczak (klasa 2c). Wielki sukces odniosły Zuzanna Marciniak i Magdalena Walczak zajmując II miejsce.  Gratulujemy.

 

 

 

 

 KANGUR MATEMATYCZNY W SP2

 

 

  15 marca dziewięcioro uczniów naszej szkoły przystąpiło do szkolnego etapu konkursu „Kangur matematyczny”. Uczniowie wystartowali z dwóch kategoriach wiekowych; w kategorii Maluch (dla uczniów klas IV) z 24 zadaniami z zakresu logiki, wyobraźni przestrzennej, teorii liczb zmierzyło się sześcioro uczniów. W kategorii Kadet (dla uczniów klas VII) swoich sił spróbowało troje naszych podopiecznych. Zmierzyli się oni z trzydziestoma ogólnomatematycznymi pytaniami. Była to już 26 edycja tego, uważanego za jeden z najtrudniejszych, konkursów matematycznych.
  Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki, mocną ściskając kciuki za całą dziewiątkę.

 

 

 

 

   W ramach Dni Bezpiecznego Internetu w naszej szkole przygotowano jak co roku szereg działań. Ale pierwszy raz inicjatywa ta została zgłoszona na www.dbi.pl.
  W bieżącym roku uczniowie klas drugich gimnazjalnych przygotowywali w ramach lekcji informatyki, ulotki informacyjne dla wszystkich uczniów oraz dla rodziców naszej szkoły. Ulotki te rozdawano uczniom na korytarzach szkolnych, w trakcie przerw lekcyjnych w dniu 6 lutego br. Uczniowie najstarszych klas, czyli trzecich gimnazjalnych przygotowywali w ramach lekcji informatyki prezentacje multimedialne w programie Power Point. Wszystkie prace zostały ocenione przez nauczycieli, a najlepsza wybrana do przedstawienia i omówienia z uczniami klas siódmych i czwartych. Prezentacja została umieszczona również na stronie Internetowej szkoły.
  Otrzymane materiały edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży wraz ze scenariuszami lekcji wykorzystywane będą na co dzień w pracy wszystkich nauczycieli. Całą akcję koordynowała pani Grażyn Gilarska-Okoń, nauczycielka informatyki. Włączyły się w nią również pozostałe nauczycielki informatyki – pani Romana Ziajka oraz pani Iwona Psikus.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Włoch 10 marca o godzinie 23.40 grupa 44 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyruszyła na kolejną wyprawę, tym razem do Włoch, która trwała aż do 17 marca. Pierwszym przystankiem podczas tej wycieczki była wspaniała Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka, z Pałacem Dożów, mostami Westchnień i Riatlo oraz kanałem Grande. Kolejne dni to spotkanie z natchnionym Rzymem. Zwiedzaliśmy Watykan, Plac św. Piotra wraz z Bazyliką (między innymi z grobami św. Piotra i św. Jana Pawła II). Było nam dane spojrzeć na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra, gdzie w promieniach słońca odsłaniały się nam kolejne punkty na naszej mapie zwiedzania: Panteon, wzgórze Kapitolskie, Forum Romanum i Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi oraz Piazza Navona. Niesamowitym przeżyciem była dla nas wszystkich audiencja u papieża Franciszka. To był prawdziwy Rzym, ale nie koniec naszych doznań duchowych i estetycznych. Z Rzymu pojechaliśmy do Asyżu, do Bazyliki św. Franciszka, gdzie oprócz fresków Giotta chłonęliśmy atmosferę ciasnych uliczek tego bajecznego miasta. Bolonia i Padwa również poruszyły nas swoim niecodziennym klimatem, a to wszystko można zobaczyć w krótkiej fotorelacji (więcej na WYCIECZKI).
Jakuszyce W dniach 15 - 16 marca 2018 młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w wycieczce do Jakuszyc- raju dla narciarzy biegowych. Pod okiem instruktora narciarstwa biegowego, każdy z uczestników miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności w tej wymagającej hartu ducha dyscyplinie sportów zimowych. Była też dość liczna grupa uczniów, która stawiała swoje pierwsze kroki na nartach biegowych i znakomicie poradziła sobie z trudami tras i warunkami pogodowymi, a tym samym z własnymi słabościami. Nagrodą za wszystkie "niedogodności", wylany "pot i łzy" była możliwość skorzystania ze strefy SPA w przemiłym Hotelu Las w Piechowicach.
Drzwi Otwarte w naszej szkole Jak co roku nasza szkoła "otworzyła" się dla wszystkich zwiedzających. W piątek i sobotę, 2 i 3 marca wszyscy dysponujący czasem i odrobiną ciekawości zajrzeli do naszych korytarzy, klas i wszystkich możliwych zakątków. Nasza szkoła przygotowała dla gości szereg atrakcji: warsztatów, pokazów, prezentacji, konkursów i wystaw. Uczniowie i ich rodzice mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z mikroskopami, w zajęciach w laboratorium chemicznym, ale też w sposób zabawny poznawali tajniki gwary wielkopolskiej. W sali informatycznej najmłodsi kodowali na kartce papieru - wg - kodu robota, a uczniowie klas starszych kodowali na platformie code.org. Inne prcownie kryły wiele innych niespodzianek, co można zobaczyć na fotorelacji poniżej. Podczas sobotnich drzwi otwartych w naszej szkole gościliśmy żużlowców oraz trenera z Klubu żużlowego Ostrovia. Klub prezentował trener Mariusz Staszewski oraz zawodnicy Sebastian Szostak, Kacper Grzelak i Jakub Krawczyk. Spotkania okazało się bardzo interesujące oraz atrakcyjne dla dzieci. Osoby oprowadzające po meandrach SP2 pokazali nasz budynek od "kuchni" i to nie tylko w przenośni, ale także dosłownie. Wszystkim dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do naszej szkoły!
Turniej Przedszkolaków W sobotę 3 marca po raz drugi odbył się turniej przedszkolaków, do którego zgłosiły się dzieci z rodzicami z przedszkoli nr 6, 7, 11, 16 i 17. Dzieci brały udział w wielu konkurencjach gdzie mogły sprawdzić swoją sprawność, zwinność, szybkość, celność. Konkurencje składały się m.in. z biegów z przyborami, rzutów do celu, przejścia przez tunel. Turniej kolejno wygrało Przedszkole nr 17 zajmując 1 miejsce, drugą pozycję zajęło Przedszkole nr 6, trzecie Przedszkole to nr 11 oraz czwarte Przedszkole tonr 7. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się ostatnia konkurencja wykonywana przez rodziców - przeciąganie liny co wywołało ogromne emocje i doping że strony dzieci oraz reszty rodziców.
Międzyszkolny Konkurs o Powstaniu Wielkopolskim rozstrzygnięty! Powstanie Wielkopolskie jako jedyny zryw narodowowyzwoleńczy zakończony zwycięstwem zasłużyło na szczególną pamięć i troskę o przetrwanie w dziejach Polski. Dla upamiętnienia bohaterstwa i oddania Wielkopolan 1 marca br. odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim Międzyszkolny Konkurs o Powstaniu Wielkopolskim. Zorganizowany on został z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, utworzenia Republiki Ostrowskiej, ale przede wszystkim z okazji 100. rocznicy zbrojnego wystąpienia Wielkopolan przeciwko władzy pruskiej. Honorowy patronat nad konkursem objął Senator RP Łukasz Mikołajczyk oraz Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Swoją obecnością zaszczycili: Senator RP Łukasz Mikołajczyk, Wicewojewoda Marlena Maciąg, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Alojzy Motylewski, Radna Miasta Teresa Burkietowicz, Radny Miasta Zygmunt Malik, Przewodniczący Rady Osiedla Marian Nowak, Starszy Wizytator KO w Poznaniu Delegatura w Kaliszu Ewa Kargol – Stybaniewicz, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Jolanta Maćkowiak, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Renata Sroka. Adresatami konkursu byli uczniowie ostrowskich szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych a koordynatorkami nauczycielki: Katarzyna Chmielina i Iwona Psikus. Składał się on z dwóch części i przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych. Jeszcze przed feriami komisja konkursowa oceniła 31 prac plastycznych, które można było podziwiać na wystawie. Jak stwierdziło jury, młodzież wykazała się niezwykłą kreatywnością, zdolnościami plastycznymi a także wiedzą historyczną. A oto lista laureatów tej części konkursu: w kategorii uczniów klas IV-VI I miejsce zajęła Natalia Pokrywa ze Szkoły Podstawowej nr 7, II miejsce zajęła Julia Kaczmarek SP nr 13, III miejsce –Weronika Rychlewska SP nr 6; w kategorii uczniów klas VII i gimn

VII edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego i nasz sukces

 

  28 lutego w III LO w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów klas gimnazjalnych. Tegorocznym tematem konkursu była Ameryka Południowa. Każdą szkołę mogło reprezentować troje uczniów. Konkurs zakończył się wielkim sukcesem dla całej naszej reprezentacji. II miejsce w konkursie zajęła Magdalena Woźniak z klasy 2a, Olga Hypka z kl.3c oraz Marta Rauk z kl.3d zajęły ex aequo III miejsce. Gratulujemy naszym wspaniały dziewczętom!

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MATEMATYKI W SP2

 

 

 

  12 marca w naszej szkole odbyły się obchody dość nietypowego święta – Światowego Dnia Matematyki. Pierwsze ogólnopolskie obchody tego wydarzenia miały miejsce 12 marca 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. W SP2 celebrowano tę uroczystość na cześć „królowej nauk”, włączając się w ogólnopolską akcję poprzez organizuję rozgrywek matematycznych. Dwudziestu uczniów stanęło przed rozwiązaniem piętnastu zadań logicznych I Igrzysk Matematycznych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

 

  Multimedialny charakter igrzysk był zgodny z zainteresowaniami uczniów. Każdy uczestnik dążył do zwycięstwa przy pomocy własnego telefonu komórkowego. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas czwartych II wicemistrzem, zdobywcą brązowego medalu został Kamil Całka z klasy 4b; wicemistrzem, zdobywcą srebrnego odznaczenia jest Oktawian Bar – uczeń 4a; mistrzem matematyki w swojej kategorii wiekowej, złotym medalistą igrzysk został Adrian Uciechowski z klasy 4a. W kategorii klas siódmych mistrzem okazał się Michał Maciaczyk z klasy 7d, wicemistrzostwo zdobył Jakub Koczura z klasy 7a, natomiast III miejsce na podium zajęła Julia Mieloch – uczennica klasy 7b. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz gratulujemy. Wykazaliście się ponadprzeciętną zdolnością myślenia logicznego, analizowania treści matematycznej, sprawnością rachunkową, a poza tym refleksem i zdolnością szybkiego wykonywania zadania.

 

 

 

 

 

Rekolekcje

 

 

  Nasza społeczność szkolna przeżywała w dniach 28.02 – 03.03 2018r. rekolekcje wielkopostne. Każdego dnia uczestniczyliśmy w naukach rekolekcyjnych. W tym roku prowadził je Ks. Łukasz Zawidzki. Podczas spotkań dzielił się swoim doświadczeniem przeżywania wiary. W sposób prosty i zrozumiały mówił o celu ludzkiego życia i naszej zażyłości z Chrystusem. Spotkania ubogaciły piosenki religijne wykonywane przy akompaniamencie gitary przez uczniów naszej szkoły, których do współpracy zachęcił pan Daniel. Na zakończenie rekolekcji uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Liturgię Słowa przygotowali uczniowie klasy czwartej, siódmej oraz klas gimnazjalnych. Dziękujemy Bogu za wspólne doświadczenie wiary i radość spotkań. Z niecierpliwością czekamy na kolejne rekolekcje – wszak w tych dniach odpoczywamy od ciężkiej nauki.

 

 

 

 Feryjne gotowanie

 

 

  A dlaczego nie? Skoro są ferie to można dać sobie odrobinę więcej czasu i zaszaleć w "kuchni". Może nie zaszaleć do końca, bo nikt nie obrzucał się mąką, czy tortami, ale zaszaleć i spróbować swoich sił w kulinarnych wyczynach.
  W piątek nikt się nie spieszył. Spokojnie, powoli, mieliśmy szansę zobaczyć "jak to z ciastem drożdżowym bywało" i nie tylko bywało, ale też jak smakowało :). Dziewczynki z 7b już wiedzą i na pewno spróbują jeszcze nie raz.

 

 

 

 

 

 

 

NOC Z DUSZKAMI

 

 

  23 lutego uczniowie klasy 4a uczestniczyli w nietypowych zajęciach zorganizowanych przez wychowawczynią oraz panią od matematyki. O zmroku rozpoczęliśmy trzygodzinną przygodę od gry w podchody. Zaopatrzeni w latarkę i długopis wyruszyliśmy na poszukiwania zadań – wskazówek, kierujących nas do chemicznego laboratorium. Podczas przystanków stawialiśmy czoło łamigłówkom matematycznym, ortografii, programowaniu, musieliśmy wykazać się spostrzegawczością, niekonwencjonalnym myśleniem oraz zgraną pracą zespołową. Test zdaliśmy celująco! Jako nagrodę uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, między innymi: Czy woda może utrzymać kartkę? Jak wytworzyć tęczę przy użyciu cukierków? Czy można malować na mleku? Jak stworzyć kolorowe perełki z wykorzystaniem oleju i wody? Czy kukurydza może skakać bez obróbki termicznej? Jak nadmuchać balon mając tylko ocet, sodę oczyszczoną i butelkę? Swoje ręce pobrudziliśmy cieczą newtonowską, a chęć rozrabiania ugasiliśmy „wybuchowymi” eksperymentami. Naładowani pozytywną energią wyruszyliśmy na poszukiwania duszków, które odwiedziły budynek naszej szkoły.

  Na zakończenie stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia własnoręcznie balonowego zwierzaka. Ku zaskoczeniu zadanie okazało się nie aż tak trudne i spod naszych rąk zaczęły wychodzić różnokolorowe psy, motyle, małpki, słonie. Czekamy na kolejny taki wieczór.

 

 

 

 

 

Noc w szkole

 

 

  21 lutego w naszej szkole odbyło się wieczorne spotkanie. W godzinach 19-24 grupa uczniów klas VII miała okazję poznać mroczne oblicze budynku. Dodatkowym, wywołującym dreszcz emocji elementem było wspólne oglądanie filmu „Split”. Jak wszyscy wiedzą, takie wrażenia sprawiają, że człowiek dość szybko odczuwa głód. Na szczęście w porę zjawił się dostawca pizzy z zamówioną kolacją. Po pożywnym (i dość kalorycznym) posiłku przyszedł czas na rozprostowanie kości, w czym pomogła nam gra twister. Nie obyło się bez dawki edukacji, którą zapewniła nam projekcja filmu „Chłopiec w pasiastej piżamie” prezentującego realia obozowej rzeczywistości. Pełni zadumy nad tragicznym losem ludzi, którym przyszło żyć w tak trudnym czasie, opuściliśmy mury szkoły, szczęśliwi, że możemy spokojnie wrócić do ciepłych, bezpiecznych domów.

 

 

 

 

Wieczór filmowy

 

 

  Ferie to czas odpoczynku, ale także spotkań z kolegami i koleżankami. W poniedziałkowy, feryjny wieczór, uczniowie klasy 2a, 7a oraz przedstawiciel klasy 7c mile spędzili czas w murach naszej szkoły. Uczniom towarzyszyły panie: Janiak i Matczak - Duży. Szkolna stołówka zmieniła się w salę kinową, a uczniowie ubrani w dresy i kapcie, umościli sobie wygodne miejsca z koców i poduszek, aby obejrzeć filmy.

  Wieczór filmowy umiliła degustacja pizzy oraz pyszne gofry, przyrządzone przez nasze panie wraz z kilkoma uczniami. Część osób spędziła wieczór na pogawędkach z przyjaciółmi. Wspólny wieczór pozwolił nam poznać nasze panie oraz szkołę od innej strony. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż był to świetnie spędzony czas, pełen śmiechu, zabawy i pysznego jedzenia, który koniecznie trzeba jeszcze powtórzyć.

 

 

 

 

KUCHNIE ŚWIATA

 

 

  „ Jadło dobre i smaczne przyczynia się do zdrowia jak i do dobrego humoru tych co nas otaczają”. Zasada, której nie sposób odmówić słuszności nie straciła mimo upływu lat aktualności. Grupa naszych uczniów w feryjny poranek zmierzyła się ze sztuką kulinarną różnych krajów: Polski, Włoch i Hiszpanii. Pyszne dania, które wyszły z rąk miłośników kuchni, były okazją do wspólnego biesiadowania i umilenia feryjnego wypoczynku.

 

 

 

 

Poczta Walentynkowa Samorządu Uczniowskiego

 

 

  Jak co roku Samorząd Ucznowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Już od czwartku można było zaopatrzyć się w przygotowane przez Radę Samorządu serduszka, oczywiście w kolorze czerwonym. Poczta działała od czwartku do piątku i "Listonosz Walentynkowy" miał co robić. A skąd wzięło się to święto? Słów parę poniżej. :)

  Teorii na temat pochodzenia Walentynek jest bardzo wiele. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest założenie, że Walentynki wywodzą się od prastarego, pogańskiego święta Luperkalia, które dopiero później zostało zaadaptowane przez chrześcijaństwo. Dziewczyny wrzucały do skrzynki liściki ze swoimi imionami, a chłopcy je losowali. Ta, której liścik wyciągnął chłopak, była jego towarzyszką do końca zabawy. Potem zmieniono patrona na na św. Walentego. Jedno z podań głosi, że św. Walenty udzielał potajemnie ślubów żołnierzom cesarza Klaudiusza II, którym władca zabronił zawierać związki małżeńskie. Za sprzeciwienie się woli cesarza, święty Walenty został skazany na śmierć. Pary, które pobrały się dzięki świętemu, zaczęły potajemnie świętować dzień śmierci Walentego jako święto miłości. Inna legenda głosi, że Walenty wcale nie był duchownym, ale młodym chrześcijaninem, który sprzeciwił się uciskaniu swoich współwyznawców. Za co został skazany na śmierć. Oczekując wyroku w wiezieniu wysłał miłosny list do swojej ukochanej, który podpisał słowami „Twój Walenty”. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90 ubiegłego wieku.

 

 

 

 Ognisko klas 7

 

 

  W miniony piątek późnym popołudniem uczniowie klas 7b, 7d i 7e wraz z wychowawcami zorganizowali wspólne ognisko na placu przy boisku szkolnym. Celem naszym było zacieśnienie więzi rówieśniczych, lepsze poznanie naszych kolegów, czy po prostu dobra zabawa. Piekliśmy i smakowaliśmy kiełbaski oraz ziemniaki, rozmawialiśmy, śmialiśmy się, tańczyliśmy "Belgijkę" ogrzewając się jednocześnie żarem z ogniska. Mimo mroźnego powietrza przekonaliśmy się, że spotkania klasowe mogą być przyjemne i ciekawe. Jednak to nie wszystkie atrakcje…. Po spotkaniu przy ognisku udaliśmy się do szkoły by wspólnie obejrzeć film popijając gorącą herbatę i przegryzając ciasteczka. Czas upłynął bardzo szybko i nim się zorientowaliśmy trzeba było wracać do domu….
  Należy jeszcze dodać, iż nasze wspólne spotkanie poprzedziła pogadanka przedstawiciela Policji, dotycząca bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas ferii zimowych, czego my, wychowawcy również Wam życzymy!

 

 

 

 

 

Kliknij, żeby przejść do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Kliknij, żeby przejść do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI

Bal 2+1

 

  8 luego w naszej szkole odbył się BAL 2+1. Udało się! Bal w Szkole Podstawowej nr 2 zakończył się sukcesem. Trzeci raz w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował bal karnawałowy. Nie była to zwykła dyskoteka, ale pierwszy krok w stronę poważnej imprezy karnawałowej. Na ten wieczór mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Przyozdobiliśmy ją balonami, serpentynami. Codzienne jeansy uczniowie zamienili na kreacje często przypominające te z czerwonego dywanu. Foto relację z tego przedsięwzięcia będzie można obejrzeć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI już wkrótce. 

Wyjaśniamy skąd tytuł 2+1 - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i uczniowie Gimnazjum nr 1 i to nam właśnie daje 2+1 :).

  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg naszego balu.

 

 

 

Kartka na Walentynki

 

 

  Z okazji zbliżających się Walentynek grupa szkolnego projektu edukacyjnego „Kartki okolicznościowe” przygotowała kartki z życzeniami. Dodatkowo na lekcjach grupowych języka niemieckiego została uruchomiona klasowa poczta walentynkowa. Ideą całego przedsięwzięcia było zachęcenie młodzieży do okazywania sobie wzajemnie sympatii, zachęcenie do pisania tradycyjnych kartek okolicznościowych oraz rozwijania umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Pozdrawiamy walentynkowo! Grüße zum Valentinstag! Happy Valentine’s Day!

 

 

 

 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS I ORAZ IV

 

 

  7 lutego sala gimnastyczna naszej szkoły na dwie godziny zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, policjantów, zwierząt i postaci z bajek. Wszystko to za sprawą wpisanego w tradycję karnawałowego balu. Prawie pięćdziesięcioro uczniów klas pierwszych oraz czwartych zaproszonych zostało do wspólnej zabawy prowadzonej przez animatora zabaw oraz swoich wychowawców. Utwory ze światowych list przebojów poderwały do tańca nie tylko najmłodszych uczestników imprezy. Na dzieci obok licznych konkursów czekało również wiele niespodzianek: kolorowe figurki balonowe wykonywane na ich oczach przez nauczycielkę naszej szkoły, czy słodkie przekąski.  

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej nr 2

 

 

  Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 5 lutego 2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
  Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek, a dzieci przedstawiły program artystyczny.
  Uroczystość rozpoczęła Pani wicedyrektor Ewa Wiśniewska, która serdecznie przywitała przybyłych gości i złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Następnie kilka słów dla seniorów w ramach profilaktyki bezpieczeństwa skierował nadkomisarz Krzysztof Kula z KPP w Ostrowie Wielkopolskim. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci z klas 1 oraz 4 przedstawiły program artystyczny, wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe.
  Oprócz montażu słowno - muzycznego, goście obejrzeli także pokaz taneczny w wykonaniu dziewczynek. Na koniec uczniowie mogli wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia wręczając im własnoręcznie przygotowane laurki.
  Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa licznie zebranej publiczności.

 

 

 

 

Wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym

 

 

  Miło nam poinformować Was, że nasza uczennica, Kinga Tykocińska z klasy 7b otrzymała wyróżnienie w "Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym SLEEVEFACE - schowani za książką".

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Co się dzieje zimą w lesie?

 

 

  W dniu 6.02.2018 roku uczniowie naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się w akcję zbierania kasztanów uczestniczyli w zajęciach terenowych na terenie leśnictwa Wtórek. Celem zajęć było poznanie ekosystemu lasu w okresie zimy - obserwacja śladów aktywności zwierząt oraz zapoznanie się z pracą leśnika. Pan leśniczy poprowadził grupę młodzieży leśnymi duktami, opowiadał o życiu lasu, jego roślinności, a także jego mieszkańcach. Podczas spaceru mieliśmy okazję obserwować szkody jakie wyrządziła jesienna nawałnica, powalając grube sosny, brzozy, sporadycznie także dęby. Podczas wycieczki przyglądaliśmy się pracy drwali, którzy prowadzili prace porządkowe- usuwali wywroty ( drzewa wywrócone z korzeniami) oraz złomy ( drzewa połamane).

Po ciekawej lekcji czekało na nas ognisko, gdzie mogliśmy się ogrzać i zjeść pyszne kiełbaski. Miło spędziliśmy czas na nauce oraz zabawie, której sprzyjała piękna zimowa aura.

 

 

 

 

I miejsce naszych dziewcząt

 

 

  I miejsce w Mistrzostwach Miasta w Siatkówce zajęły uczennice naszej szkoły. W turnieju, który odbył się, 02 lutego w Szkole Podstawowej nr1 nasz zespół pokonał gospodynie i zespoły: Szkołę Podstawową nr 14 oraz Szkołę Podstawową Uczniów Kreatywnych.
  W mistrzostwach reprezentowały naszą szkołę: Edyta Sitek, Nadja Pacyna, Julia Pastok, Adrianna Jędras, Anna Suchecka, Andżelika Ulichnowska, Patrycja Ceglarz, Patrycja Wołowicz, Monika Wieczorek, Marta Rauk. Gratulujemy awansu do Mistrzostw Powiatu.

 

 

 

 

Mistrzostwa Miasta w Siatkówce Chłopców

 

 

  W dniu 01.02.2018 odbyły się, w Szkole Podstawowej nr 14, Mistrzostwa Miasta w Siatkówce Chłopców. Uczniowie naszej szkoły, po rozegraniu dwóch meczy z zespołami Szkoły Podstawowej nr 14 i Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych zajęli III miejsce.
  Nasz zespół wystąpił w składzie: Dawid Berek, Mikołaj Bąk, Jakub Dryka, Igor Gaweł, Michał Stodolny, Dominik Szewczyk, Szymon O'Mara, Jakub Sójka.

 

 

 

III miejsce uczniów klasy sportowej 4b

 

 

  III miejsce zajęli uczniowie klasy sportowej 4b reprezentujacy klubu uks "Akademia Piłkarska" Ostrów Wielkopolski ( rocznik 2007-2008 ) w halowym turnieju "Dąbroczanka Pępowo Cup " dla rocznika 2006, który odbył się 3 lutego w Pępowie. Najlepszym zawodnikiem turnieju został nasz zawodnik Maksymilian Śmiechowski :).
  Klub reprezentowali: Kamil Całka, Mikołaj Galusik, Maksymiliam Śmiechowski, Bartosz Domaniecki, Maksymilian Borkowski, Jakub Pastucha, Michał Wietecki, Bartosz Bil, Robert Kozłowski - trener Tomek Szych.

 

 

 

 

 Mediatorzy na scenie

 

 

  31 stycznia szóstka naszych mediatorów na chwilę zmieniła profesje i wcieliła się w rolę aktorów, by pokazać uczniom, jak wygląda mediacja w praktyce. Odegrali krótką scenkę, w której pokazali typowy problem, jaki może pojawić się w szkole oraz drogę jego rozwiązania za pomocą mediacji rówieśniczej. Aktorami zostali: Magdalena Walczak jako Patrycja, Paulina Wczesna jako Zosia, Kamil Deresiński jako Karol, chłopak Patrycji. Zuzanna Marciniak została scenarzystką, narratorem i reżyserem całego projektu był Jakub Skoczyński i Bartosz Peisert. Nad całością czuwała pani Kopij.

 

 

 

 

Lekcja na lodowisku

 

 

  We wtorek 30 stycznia klasa 3c z wychowawczynią spędziła miło czas na lodowisku miejskim. Niektórzy uczniowie  zdobywali, a niektórzy z nich doskonalili swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Super przygotowany obiekt lodowiska pozwolił aktywnie uczestniczyć uczniom w zajęciach.

 

 

 

 

 

 

 

I miejsce w turnieju " OKS Cup 2018 "

 

 

 

  I miejsce w turnieju " OKS Cup 2018 " dla rocznika 2007. Uczniowie klasy 4 b - profil sportowy piłka nożna, którzy trenują w klubie UKS "Akademia Piłkarska" Ostrów Wielkopolski.

 

  Klub reprezentowali : Kamil Całka, Bartosz Domaniecki, Maksymilian Śmiechowski, Bartosz Bil, Jakub Pastucha, Michał Wietecki, Bartłomiej Szwajda, Tomasz Bachmann, Alan Gieszczyński - trener Tomasz Szych. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

73 rocznica wyzwolenia Ostrowa

 

 

 

  23 stycznia to dla ostrowian data szczególna, ponieważ tego dnia w 1945 r., po trwającej 6 lat II wojnie światowej nasze miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej. W odbywających się na Rynku uroczystościach upamiętniających 73 rocznicę wywalczonej suwerenności wzięli udział przedstawiciele władz miasta, lokalnych samorządowców, kombatanci, delegatury służb mundurowych, nauczyciele oraz poczty sztandarowe ostrowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Paulina Wczesna, Magdalena Walczak i Bartosz Peisert. Pod tablicami pamięci znajdującymi się na fasadzie Ratusza zostały zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów.

 

 

 

 

 

KOSMICZNE ZABAWY SYMETRIĄ

 


  Czy kiedykolwiek zastanawiali się Państwo, ile przedmiotów nas otaczających posiada minimum jedną oś symetrii? Meble, ubrania, biżuteria, kwiaty, motyle zbudowane są na zasadzie symetrii lustrzanej lub promienistej. 19 stycznia pięcioro uczennic klasy  4a podczas zajęć koła matematycznego zaproszonych zostało do stworzenia kosmicznych, wielobarwnych, inspirowanych symetrią obrazów. Z pod rąk uczennic wykorzystujących możliwość zmiany barwy oraz liczby osi symetrii wyszły dzieła, których pozazdrościłby im sam Wassily Kandinsky.

 

 

 

 

MIKROŚWIAT NA PRZERWIE

 


  Niezwykłą, biologiczną przerwę mieli szansę przeżyć uczniowie klasy 4a. Stanęli oni w oko w oko z tajemnicami ludzkiego organizmu. Przy wykorzystaniu mikroskopu świetlnego zgłębili oni sekrety budowy ludzkiej krwi, nabłonka, tkanki okrywającej oraz przewodzącej roślin lądowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Coś z kącika dla młodego czytelnika

 

 

   Oto najnowsza oferta naszej Biblioteki dla uczniów klas pierwszych i czwartych. Baśnie, opowieści pełne humoru, książki z odrobiną dreszczyku, zagadkowych historii oraz emocjonujących przygód - czekają na najmłodszych czytelników. Warto odwiedzić Bibliotekę i wybrać książkę dla siebie. Nie zwlekajcie, przecież zbliżają się ferie zimowe, a zatem okazja żeby poczytać i miło spędzić wolny czas.

Zapraszamy :)

 

 

 

 

Lekcja na lodowisku

 

 

 

  We wtorek 16 stycznia dziewczęta z klasy 2b i 2c odbyły niecodzienną lekcję wychowania fizycznego. Na lodowisku miejskim pod okiem Pani Katarzyny Chmieliny i Emilii Kaźmierczak , dziewczęta zdobywały, a niektóre z nich doskonaliły, umiejętności jazdy na łyżwach .

 

  Dziewczęta radziły sobie doskonale i wyraziły chęć dalszego szlifowania swoich umiejętności na tym SUPER przygotowanym obiekcie, gdzie miło i przede wszystkim aktywnie można spędzić czas.

 

 

 

 

 

Szkolny Klub Wolontariatu

 

 

  Miło nam poinformować, że w styczniu do Szkolnego Klubu Wolontariatu dołączyły nowe wolontariuszki: Iga Kryszczak, Patrycja Bar, Jagoda Rabowska oraz Maja Jaszka z klasy IVa. Dziewczyny natychmiast zabrały się do pracy przygotowując do przekazania zebrane w naszej szkole podręczniki do nauki języka polskiego. Książki zostały przekazane dzieciom i młodzieży z polskich rodzin mieszkającym na Ukrainie, które ojczystego języka uczą się pod kierunkiem naszej absolwentki pani Agnieszki Ścibior, starszego wykładowcy w Centrum Kulturalno -Oświatowym Związku Polaków Orzeł Biały we Lwowie. Wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę podręczników serdecznie dziękujemy :).

 

 

 

 XII Bieg WOŚP- "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy"

 

 

  Wczoraj, tzn w niedzielę- podczas 26- go Finału WOŚP, reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w XII Biegu WOŚP- "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy", który odbywał się w Warszawie.
Dziewczęta z klas VII (Nadia Błaszczyk, Roksana Derwich, Greta Stremlau, Maja Żurek, Julia Ułasik, Hanna Nowicka) oraz II gimnazjum (Nikola Paszek) wraz z opiekunem - p. Emilią Kaźmierczak, wzięły udział w tym charytatywnym biegu razem z 5 tys. innych biegaczy. Przed biegiem odbyła się wspólna rozgrzewka, która tak podgrzała serca biegaczy, że 5-cio kilometrową trasę biegu wszyscy (prawie...) pokonali z uśmiechem na ustach.
  Serdeczny i gorący doping kibiców i wolontariuszy na całej trasie przebiegającej m.in. od Pałacu Kultury i Nauki, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, Opery Narodowej, Pałacu Prezydenckiego, dodawał "skrzydeł".
  Na mecie czekały na wszystkich medale oraz napoje. Na zakończenie tego niezwykłego dnia nie mogło zabraknąć odwiedzin serca całej imprezy- czyli studia telewizyjnego WOŚP, gdzie odbywały sie koncerty, licytacje itp.
To byłe piękne chwile ...

 

 

 

 

 

NASZA SZKOŁA NA „NOCY BIOLOGÓW” „Noc Biologów” to ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez wszystkie krajowe wydziały związane z tą dziedziną nauk. Osiem uczennic naszej szkoły odpowiedziało na zaproszenie środowiska akademickiego i 12 stycznia br. wraz z Panią Martyną Psikus udało się do Poznania, by na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza wziąć udział w tym wydarzeniu. Swoją biologiczną przygodę rozpoczęły przy boku Sherlocka Holmes’a, rozwikłując zagadkę tajemniczych zaginięć, które wstrząsnęły dziewiętnastowieczną Wielką Brytanią. Prowadzone mroczną drogą, odkrywały sekret legendarnych, owianych grozą stworzeń, by w ostateczności dojść do źródła historii wampirów i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wampiryzm istnieje naprawdę. W kolejnej części poznały cuda i potworności morskiego świata. Stanęły oko w oko z ogromnymi kałamarnicami, zachwycającymi liliowcami, zaskakującymi kikutnicami, przedstawicielami gąbek, mięczaków, rozgwiazd. Podczas trzeciego wykładu odbyły wieczorną podróż po świecie rozkwitającym nocą, poszukując legendarnego kwiatu paproci, czy „kwiatu jednej nocy”, odkryły rośliny świecące w ciemności, wytwarzające ciepło, zmieniające barwy swoich kwiatów, upodabniające się do nietoperzy i przez te stworzenia zapylane. Były obserwatorkami interaktywnej sieci mikoryzowej. Przypatrzyły się ewolucyjnym zmianom budowy ludzkiej czaszki. W ostatnim punkcie programu wraz z 69 innymi osobami zmierzyły się z 49 ogólnobiologicznymi pytaniami multimedialnego konkursu „Wysil swoje neurony”, zajmując różnorakie miejsca.
"Anioły znów zaśpiewały" 10 stycznia 2018r. w Forum Synagoga odbył się piąty koncert "Anielskie Śpiewanie". Chórzyści naszej szkoły oraz uczniowie i soliści wyśpiewali przepiękne kolędy i pastorałki co sprawiło, że myśłami mogliśmy przypomnieć sobie atmosferę świąt. Koncert przygotowała Pani Danuta Wróbel - nauczyciel muzyki, a do śpiewania włączyli się nauczyciele naszej szkoły. Pani wiceprezydent oraz zaproszeni goście pięknie podziękowali chórzystom i solistom za moc artystycznych wrażeń, a na ręce Pani Wróbel przedstawiciele Rdy Osiedla wręczyli pamiątkowy, anielski upominek. Koncert "Anielskie Śpiewanie" stał się już tradycją naszej szkoły i został wpisany w coroczny kalendarz imprez. Do zobaczenia za rok!

Konkurs Ekologiczny „Odpady segregujesz- środowiska nie trujesz”

 

 

  W ubiegłym roku jedna z naszych uczennic została nagrodzona w Konkursie Ekologicznym "Odpady segregujesz - środowiska nie trujesz". Gimnazjaliści mieli przed sobą nie lada zadanie, bo mieli do wykonania "Eko - instrument". Oczywiście praca miała być zrobiona z odpadów recyklingowych. Wszyscy pamiętamy pomysłowość naszych uczniów i ich przepiękne i ciekawe instrumenty.

  Historia tego konkursu i prac ma ciąg dalszy.  Patrycja Wołowicz obecnie uczennica klasy 3c doczekała się uwiecznienia swojego dzieła w kalendarzu miejskim. Gratulujemy Patrycja, ta wiolonczela była fenomenalna.

 

 

 

 

 

Wolontariusze z SP2

 

 

  W naszej szkole od września prowadzona była zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska.Wolontariusze zebrali wiele kilogramów karmy, którą przekazali osobiście schronisku.
  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i mamy nadzieję, że również następnym razem włączycie się w akcję.

 

 

 

 

SZKOLNY ETAP KONKURSU „PŁAZY I GADY POLSKI”

 

 

  9 stycznia, po trzymiesięcznych przygotowaniach, cztery uczennice naszej szkoły przystąpiły do szkolnego etapy konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Tegoroczna edycja olimpiady przebiegała pod hasłem „Płazy i gady Polski”. Uczestniczki zmierzyły się z 24 pytaniami obejmującymi morfologię, ekologię, behawior wszystkich gatunków rodzimych płazów i gadów. Nie zabrakło również pytań z systematyki. Już dziś gratulujemy naszym siódmoklasistkom odwagi do zmierzenia się z tym wymagającym ogromnej wiedzy konkursem.

 

 

 

 

 

Maks Matematyczny

 

 

 Spotkania wigilijne w klasach były doskonałą okazją do nagrodzenia uczniów, którzy wzięli udział w konkursie "Maks Matematyczny". W miłej i świątecznej atmosferze Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody, które zdobyli nasi uczniowie.

 Ogromny sukces osiągnął uczeń klasy 2d Dominik Łupało, który zdobył 5 miejsce w województwie, a także Julia Mieloch uczennica klasy 7b, która uzyskała w swojej kategorii 7 miejsce w województwie. Wspaniałe wyniki uzyskali także uczniowie klasy 4b, którzy reprezentując naszą szkołę osiągnęli wysokie miejsca w województwie. Serdeczne gratulacje :)..

 

 

 

 

Jasełka Nie można wyobrazić sobie naszej szkoły bez wystawienia przez jej uczniów tradycyjnych bożonarodzeniowych jasełek. 22 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele oraz obsługa szkoły, aby wspólnie wejść w czas Bożego Narodzenia. Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie klasy 3c pod kierunkiem Ks. Dariusza Kulińskiego. Całość przedstawienia, przeplatana była kolędami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Kolędy przygotował chór szkolny pod dyrekcją p. Danuty Wróbel, a o dekoracje zadbały pani Katarzyna Chmielina oraz pani Anna Piec. Po przedstawieniu Pani Dyrektor złożyła całej społeczności uczniowskiej życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zaprosiła na klasowe wigilie.

Akcja "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem" - Samorząd Uczniowski

 

 

  Tak jak co roku Samorząd Uczniowski zainicjował akcję "I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem". Projekt polega na zaangażowaniu całej społeczności uczniowskiej w pozyskiwanie funduszy i żywności dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.

  Dzięki Waszej życzliwości mogliśmy w tym roku zrobić aż 11 paczek żywnościowych, które sprawiły, że Święta Bożego Narodzenia były chociaż nieco cieplejsze i milsze. Bardzo dziękujemy rodzicom za zakup ozdób bożenarodzniowych, Radzie Rodziców, rodzicom 1a za wsparcie i Wam wszystkim - bez Was ta akcja nie miałaby sensu.

 

 

 

 

Podsumowanie Konkusu na Najładniej Udekorowaną Klasę

 

 

 

  Dnia 21 grudnia Samorząd Uczniowski w związku z Konkursem Mikołajkowym na najładniej udekorowaną klasę wskazał wygraną pracownię ocenioną według wszystkich kryteriów. Tą pracownią jest sala numer 25. Gratulujemy klasie 2d za wykazanie się kreatywnością :).

 

 

 

 

Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia

 

 

  Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia rozstrzygnięty. Był on skierowany do uczniów klas czwartych. Pierwsze miejsce zajęła Marika Mazur, uczennica klasy 4a, drugie Kamil Całka, uczeń klasy 4b, a trzecie Aleksandra Kopa także z 4a. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy swoimi przepięknymi szopkami, podtrzymując wielowiekową tradycję, przyczyniają się do ubogacenia czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.

 

 

 

 

Etap Rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

 

 

  W dniu 16.12.2017 r. w III Liceum Ogólnokształcącym im Mikołaja Kopernika w Kaliszu odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Magdalena Woźniak - klasa 2a, Franciszek Telega - klasa 2b. Wielki sukces odniósł Franciszek Telega, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego w Poznaniu. Gratulujemy. Do konkursu przygotowywał uczniów mgr Piotr Stasiak.

 

 

 

 

 

WIECZOREK POETYCKI „PIĘKNO,DOBRO, PRAWDA”

 

 

 

  14 grudnia o godzinie 17 w auli szkoły odbył się minikoncert poetycko-muzyczny pod hasłem „Piękno, Dobro, Prawda. Uczennice klas gimnazjalnych zapewniły gościom wzruszające popołudnie. Teksty poetyckie nawiązywały do klasycznych wartości filozoficznych, głosiły pochwałę szczęśliwego, pełnego drobnych radości życia. Usłyszeliśmy utwory muzyczne w wykonaniu Julii Pastok i Magdaleny Walczak oraz taniec Weroniki Drząkowskiej. Dziękujemy Klaudii Kubik, Amelii Adamiak, Marcelinie Durdyn, Kindze Rachwał za piękno słowa, prawdę treści i rozsiane dobro w nastrojowej atmosferze przy świecach, aromatycznej herbacie i już świątecznych piernikach.

 

 

 

 

Koncert Kolęd

 

 

  13 grudnia w Forum Synagoga odbył się koncert kolęd w wykonaniu chórów ostrowskich szkól podstawowych biorących udział w projekcie Akademii Chóralnej - Śpiewająca Polska. Chór naszej szkoły pięknie zaprezentował się śpiewając : "O gwiazdo betlejemska", "Wesoły nam ten to dzień" , "Babci zegar" oraz, wspólnie z chórem SP14, "Zapal światło ponad nami" . Partie solowe wykonały Julia Pastok i Magda Walczak.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Drezna

 

 

  12 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Drezna. W mieście jest wiele muzeów i galerii, które są w stanie sprostać wymaganiom największych koneserów sztuki. My zwiedziliśmy dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną, Katedrę Katolicką oraz Stare Miasto. Najstarszy budynek wystawowy w Dreźnie zaprosił nas w świat pojazdów do Muzeum Transportu i Komunikacji.  Niecodzienne było też zwiedzanie Muzeum Higieny. Drezno zachwyca o każdej porze roku jednak teraz jest jeszcze coś wyjątkowego, można powiedzieć magicznego.

  W okresie świątecznym odbywa się tam najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie. Spacerując jego uliczkami można podziwiać pięknie ozdobione stragany oferujące oryginalne ozdoby, wyroby rękodzielnicze i różne prezenty, a dookoła czuć przyciągający zapach tradycyjnych potraw. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania tego pięknego miasta wróciliśmy do Ostrowa bogatsi w nowe i fascynujące wrażenia.

 

 

 

Wyślij kartkę świąteczną

 

 

  Uczniowie klas 2b, 2c, i 2d przygotowały na lekcjach języka niemieckiego piękne kartki na Boże Narodzenie. Ideą przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży oraz starszych do pisania tradycyjnych kartek świątecznych po polsku i w innych językach obcych. Do kartek dołączono wzory życzeń świątecznych. Kartki wykonane były ręcznie, dowolnymi technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie) pod opieką opiekuna grupy projektowej ( "Kartki okolicznościowe") pani Anny Kaczmarek. Miłych Świąt Bożego Narodzenia! Merry Christmas! Frohe Weihnachten! Joyevx Noȇl! Feliz Navidad!

 

 

 

 

 

 Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

 

 

  W miesiącu grudniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji Wolontariusze naszej szkoły oraz sympatycy Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali wystawę promującą idee wolontariackie. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony szkolnej społeczności tak dalece, że jej efektem są nowi członkowie SKW. Jednocześnie pragniemy wszystkim Wolontariuszom podziękować za ich wielkie serca i pomocne dłonie oraz życzyć wytrwałości w pracy wolontariackiej :)

 

 

 

 

 

 

 

FESTIWAL BOŻONARODZENIOWY W IV LO

 

 

 

  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział I Regionalnym Językowym Festiwalu Bożonarodzeniowym zorganizowanym w IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach festiwalu przeprowadzono warsztaty językowe i plastyczne. Uczniowie przygotowali również kartki świąteczne na konkurs plastyczny. Greta Stremlau z klasy 7d otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. W konkursie piosenki świątecznej wyróżnienie otrzymała Aleksandra Wojtczak z klasy 3a. Gratulujemy wszystkim uczestnikom festiwalu, gdyż świetnie zaprezentowali swoje talenty plastyczne, muzyczne oraz językowe.

 

 

 

 

 Nasi uczniowie w Fabryce Bombek

 

 

  W poniedziałek 11 grudnia uczniowie klasy 2b oraz kilkanaście koleżanek z innych klas naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bobmek LOTOS, nieopodal Koźmina Wielkopolskiego. Uczniowie mogli się zapoznać z procesem produkcyjnym bombek - począwszy od ogrzewania i wydmuchiwania szklanych bombek, przez ich srebrzenie azotanem srebra i lakierowanie, po dekorowanie. W zdumienie przyprawiał fakt, że wszystkie te prace wykonywane są ręcznie - zarówno ogrzewanie, dmuchanie i zdobienie tych różnokolorowych wzorów, kształtów. Jest co prawda jedna maszyna, która, próbuje zastąpić ludzkie ręce przy ogrzewaniu szkła do ok 700 st C i wydmuchiwaniu - ale jest ona wykorzystywana przy bombkach o małych średnicach.
  Uczniowie zafascynowani byli etapem zdobienia, gdzie panie z WIELKIM talentem artystycznym, rysują, malują przeróżne wzory, pejzaże. Na koniec, każdy z uczestników wycieczki mógł zaopatrzyć się w te kolorowe cudeńka, by móc je zawiesić na choince.

  W drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której mogli zapoznać się ze zwyczajami i życiem zarówno wsi, jaki i miasta w okresie średniowiecza."

 

 

 

 

Spotkanie wigilijne Rady Osiedla - Niedziela 10 grudnia 2017

 

 

  W świątecznej atmosferze chórzyści naszej szkoły wystąpili na spotkaniu wigilijnym Rady Osiedla.
Zaśpiewali przepiękne kolędy i piosenki Świąteczno - zimowe składając życzenia uczestnikom spotkania.

 

 

 

 

 Godzina Kodowania

 

 

  W dniach od 4 do 10 grudnia uczniowie naszej szkoły wzieli udział w największym w historii edukacyjnym przedsięwzięciu o zasięgu światowym – Godzinie Kodowania – organizowanej w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej.

  Godzina Kodowania jest globalną akcją, w której uczestniczą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów, w samym 2016 roku do akcji przystąpiło 600 tysięcy uczniów w Polsce. Celem inicjatywy jest przybliżenie dzieciom i młodzieży informatyki w formie łamigłówek z postaciami ze znanych im gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, zawiera gry i aplikacje tworzone przy wsparciu partnerów takich jak Microsoft, czy Disney.

  Uczniowie klasy 1a i 1b - kodowali offline - wzięli udział w projekcie "Kodowanie na dywanie" - wykonywali rysunek bałwanka na papierze zakreślając odpowiednie kwadraty.

  Uczniowie klas 4, 7 szkoły podstawowej, 2 i 3 gimnazjum przy wsparciu nauczycieli informatyki kodowali wybrane kursy i publikowali swoje projekty programów wykonane w ramach HOUR OF CODE.

 

 

 

 

W trosce o poprawność i piękno języka…

 

 

  W piątek dwie uczennice naszej szkoły - Paulina Wczesna i Zuzanna Marciniak z 2c - wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym „Nie tylko Poznańskie Koziołki…”. Odbył się on w IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Dziewczyny rywalizowały w kategorii: klasy gimnazjalne. Pierwsza rozsławiała urodę Doliny Baryczy, druga opowiadała o zasłużonych mieszkańcach Ostrowa Wielkopolskiego. Mimo olbrzymiej konkurencji, wypadły znakomicie! Paulina zajęła dalsze miejsce, natomiast Zuzanna zdobyła 5 lokatę i tym samym zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się w marcu.
 Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

 

 

 

 

 

 

Drzwi Otwarte Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie "Drzwi Otwartych". Zbiżają się Święta Bożego Narodzenia w związku z tym postanowiliśmy w atmosferze i dekoracji bożenarodzeniowej przyjąć naszych gości. Wszyscy, którzy podejmują powoli decyzję o wyborze szkoły na następne lata - do klasy 1, 4 i 7 mogli tego dnia zobaczyć i poozmawiać na żywo z dyrekcją, nauczycielami i uczniami. Rozumiemy, że wybór szkoły to poważna decyzja, wiemy, że każdy rodzic czy uczeń szuka miejsca, które będzie rozwijać talenty oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Szkoły, która najlepiej przygotuje do egzaminu kończącego naukę na tym etapie, również takiej, w której każdy będzie mógł poczuć się jak w domu. Zapraszamy.

Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej 

 

  7 grudnia na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 odbył się " Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej " dla uczniów drugich klas gimnazjalnych. Najlepsi okazali się uczniowie klasy 2c, którzy różnicą bramek wygrali ten Turniej.

I MIEJSCE - KLASA 2c - 5 PKT. ( 7 -1 )
II MIEJSCE - KLASA 2d - 5 PKT. ( 2 -1)
III MIEJSCE - KLASA 2a - 5 PKT. ( 1-0)
IV MIEJSCE - KLASA 2b - 0 PKT. ( 0-6 )

 

 

 

 

 

Zapraszamy do naszej zakładki - Samorząd Uczniowski

 

w zakładce SU zdjęcia z tego dnia

 

Podajemy wyniki Konkursu Mikołajkowego na największą ilość osób przebranych:
1a- 100%             2a - 75%
1b - 89%              2b - 96%
4a - 85%              2c- 100%
4b -80%              2d - 100%
7a - 74%              3a -68%
7b -94%               3b -76%
7c - 45%              3c -100%
7d -69%              3d -57%
7e -42%


  W związku z tym, że 4 klasy, 1a, 2c, 2d, 3c uzyskały po 100%, Samorząd Uczniowski wylosował komisyjnie klasę, która wygrała i jest to klasa 3c. Serdecznie gratulujemy.

 

 Przypominamy, że przed Wami jeszcze walka o tytuł najlepiej udekorowanej klasy.

 

  6 grudnia Samorząd Uczniowski połączył Dzień Czekolady z Mikołajkami. Zdjęcia z tego dnia można zobaczyć w naszej zakładce.

 

 

Regulamin konkursu Mikołajkowego na najlepiej udekorowaną klasę

 

1. Każda klasa ma za zadanie udekotrować swoją saę wedle własnego świątecznego uznania.
2. Ozdoby mają dotyczyć Świąt Bożego Narodzenia.
3. Konkurs ten oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli samorządu.
4. Pod uwagę brana będzie kreatywność uczniów.
5. Na wygranych czeka nagroda.

 

 

Regulamin konkursu mikołajkowego na największą ilość przebranych osób

 

1. Organizatorami tego konkursu jest Samorząd Uczniowski.
2. Konkurs odbędzie się 6 grudnia 2017r.
3. Samorządowe jury podczas lekcji będzie sprawdzać wykonane zadania.
4. Sprawdzana zostanie frekwencja klas oraz strój świąteczny (wynik w procentach).
5. bWygrywa klasa z największą ilością przebranych osób,.


Powodzenia!!!

 

 V Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności

 

  W dniu 6 grudnia grupa ponad 20 osób naszej szkoły wzięła udział w V Igrzyskach Wiedzy i Umiejętności, organizowanych przez III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim.
  Uczniowie brali udział we wszystkich konkursach przeprowadzanych w ramach Igrzysk, na uwagę zasługuje jednak fakt, że w kilku z nich uzyskaliśmy najlepsze wyniki.
  Magdalena Woźniak z klasy 2a zajęła III miejsce w konkursie "Lingwista Powiatu Ostrowskiego", Marcel Dolata z klasy 3a zajął I miejsce w pływaniu 50 m stylem klasycznym, Martyna Dolata (również klasa 3a) zajęła I miejsce w pływaniu 50 m stylem grzbietowym).

Uczeń klasy 3a Igor Gaweł został Omnibusem Roku 2017.


  Wszystkim uczestnikom naszej szkoły dziękujemy za przygotowanie się i udział w tak wymagających szerokiej wiedzy konkursach, a zwycięzcom GRATULUJEMY !

 

 

 

 

150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

 

 

  W dniu 5 grudnia 2017 r. obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokładnie 150 lat temu 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się jeden z najwybitniejszych polskich mężów stanu - Józef Klemens Piłsudski. Z tej okazji w naszej szkole, została przygotowana wystawa, przedstawiająca najciekawsze momenty z życia marszałka. Dlatego w taki oto sposób, oddając hołd temu wielkiemu Polakowi, powinniśmy pamiętać jak wiele dobrego zrobił dla swojej ukochanej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

Poranek Edukacyjny w Katowicach

 

 

  W dniu 29. 11. 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Katowic. Celem wyjazdu był udział w wysłuchaniu koncertu w ramach programu muzycznego realizowanego dla szkół przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pt: "Poranek Edukacyjny". Program koncertu obejmował wykonanie utworów następujących kompozytorów:

Joseph Haydn – Koncert fortepianowy D-dur cz. I

Jean Sibelius – Tapiola (fragment)

Andrzej Panufnik – Kołysanka

George Gershwin – Amerykanin w Paryżu
  Orkiestrą dyrygowała Anna Duczmal-Mróz, jako solista wystąpił Kacper Kukliński - fortepian. Koncert dostarczył niezapomnianych wrażeń, stanowił wręcz ucztę duchową dla jego odbiorców. Po jego zakończeniu, dzięki uprzejmości Państwa Jolanty i Antoniego Smołków nasza młodzież mogła poznać wszelkie tajemnice sali koncertowej, która wzbudziła wielki podziw.
  Drugim nie mniej atrakcyjnym wydarzeniem wycieczki był seans w chorzowskim planetarium, który przybliżył zagadki sfery niebieskiej.

 

 

XII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

 

 

  30 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II miał miejsce finał XII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II, którego celem m.in. było pogłębienie wiedzy o życiu i osobowości Papieża Jana Pawła II oraz propagowanie wartości chrześcijańskich w procesie wychowania i kształcenia. Zakres materiału do opanowania przez uczestników wymagał od nich wiadomości z lat dziecięcych i młodzieńczych Karola Wojtyły, z czasu wojny, święceń, pracy duszpasterskiej poprzez konklawe oraz pontyfikat, aż po drogę do świętości Papieża Jana Pawła II. Szczególne gratulacje składamy uczniowi z klasy IVa Oktawianowi Barowi za podjęcie trudu przygotowania się do tak wymagającego konkursu i godne reprezentowanie naszej szkoły. Jeszcze raz wielkie brawa dla Oktawiana :)

 

 

 

 

 

LITERACKIE SPOTKANIE W KLASIE 2b

 


  28 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 klasa gimnazjalna gościła panią dr Bognę Skrzypczak-Walkowiak. Spotkanie przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Uczniowie klasy 2b poznali nauczycielkę języka polskiego jako autorkę artykułów krytycznych o literaturze, recenzji książek i wreszcie własnej publikacji Pani Kant i madame Hyde. Opowieść o kobietach, miłości i filozofii.
  Pani Bogna rozmawiała z uczniami o ich preferencjach czytelniczych, z pasją mówiła o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Prezentowała również książki swoich uczniów i przyjaciół. Uczniowie kierowali do gościa ciekawe pytania. Dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nad tekstami, skąd czerpie pomysły, jak wygląda strona wydawnicza, czy późniejsze spotkania autorskie i relacje z czytelnikami. Nietypowa lekcja języka polskiego przepojona duchem literatury, filozofii, ciekawa językowo to dobrze spożytkowany czas. Dziękujemy pani Bognie Skrzypczak-Walkowiak.

 

 

 

 

Konkurs na najciekawszy różaniec

 

 

  W ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty Konkurs na najciekawszy różaniec. Komisja konkursowa miała trudny wybór, ponieważ uczestnicy konkursu wykazali się wyjątkową kreatywnością. Różańce wykonane były z różnych ciekawych materiałów takich jak: korale, kasztany, żołędzie, kawa a nawet owoce pigwy. Wszystkie prace były piękne i starannie wykonane. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Wczesna, drugie Dagmara Jędrzejak, trzecie Amelia Piłat. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Bartłomieja Musiała i Mikołaja Musiała uczniów klasy Ib. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

Kolejne sukcesy naszych gimnazjalistek!

 

 

  W ostatnim czasie Zuzanna Marciniak rywalizowała z młodzieżą z całej Polski w Konkursie Krasomówczym w Legnicy. Zajęła wysokie 7 miejsce w kategorii gimnazjów. Pokonała 23 uczestników.
Uczennica 2c udowodniła, że nie trzeba pochodzić z wielkiego miasta, by osiągnąć sukces. Wystarczy talent, determinacja i odwaga w realizowaniu własnych pasji.
  Zuzanna wzięła też udział w konkursie recytatorskim, który się odbył w Zespole Szkół Budowlano –Energetycznych pod hasłem „Warto o nich pamiętać. Małe ojczyzny w literaturze.”
Zaprezentowała fragment utworu prozatorskiego na temat Wojciecha Bąka – ostrowskiego poety. Zajęła trzecią lokatę w kategorii: gimnazja. Serdecznie gratulujemy!
  Gratulacje należą się też trzem innym uczennicom naszej szkoły – Weronice Drząkowskiej, Amelii Adamczak i Klaudii Kubik z klasy 2b. Uczennice podczas konkursu recytowały utwory regionalnej poetki – Aleksandry Kiełb – Szawuły. Weronika i Amelia zdobyły wyróżnienie. Czekamy na kolejne sukcesy!

 

 

 

 

 

 

Wódz Kamerunu Ekoka Molindo w naszej szkole Wizyta króla w Polsce związna była z rokiem podróżnika, odkrywcy Kamerunu Stafana Szolca-Rogozińskiego. Ekoka Molindo jest praprawnukiem króla Akemy, od którego Rogoziński nabył część wyspy, na której powstała baza Polaków. O dokonaniach podróżnika uczą się uczniowie i studenci w kraju naszego szacownego gościa. Król Ekoka Molindo w rozmowie z młodzieżą podkreślił, że jest w Polsce po raz pierwszy. Przyznał, że nie marzył, że przyjedzie do Polski, ale przyjazdem jest bardzo miło zaskoczony. Ceni Polską gościnność i otwartość ludzi. Wizyta Jego Wysokości w naszej szkole była wielką niespodzianką. Wraz z pochodzącą z Ostrowa Konsul Honorową RP w Kamerunie Mirosławą Etogą oraz jej mężem Aleksixem Etogą – wojskowym doradczym prezydenta Kamerunu zwiedzili naszą szkołę. O historii, tradycjach oraz teraźniejszości Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego opowiadali gościom nasi uczniowie: Julia, Igor i Maciej. Delegacja z Kamerunu spotkała się z młodzieżą naszej szkoły, która przygotowała mini koncert oraz adaptację bajki w wersji multijęzykowej. Był też czas na pytania dotyczące życia i tradycji związanych z Kamerunem, na które król Ekoka Molindo chętnie udzielał odpowiedzi i jak podkreślał był pod wrażeniem mądrości i ciekawości wypowiedzi naszych uczniów.

Bajkowy koncert

 

  Już po raz drugi odbył się w naszej szkole niezwykły Bajkowy koncert przygotowany dla najmłodszych dzieci, gości z przedszkola Kubusia Puchatka i Bratka. Wspaniałe wykonania muzyczne znanych piosenek wprowadziły w zachwyt nie tylko dzieci. Bajkowa oprawa, przemiła atmosfera zachęciła wszystkich zgromadzonych do wspólnej zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW

 

 

  22 listopada, już po raz trzeci, gościliśmy w naszej szkole uczniów ostrowskich przedszkoli. Tym razem podczas zajęć adaptacyjnych maluchy miały możliwość wcielenia się w postać architektów budujących matematyczne królestwo. W ruch poszły styropianowe bryły, kolorowe figury geometryczne, kleje, nożyczki, pędzle. Dzieci wykazały się kreatywnością tworząc barwne wieżowce, domy, ulice. W krajobraz tworzonego miasta wpisane zostały również drzewa, rzeki, jeziora czy most. Nie zabrakło zabaw tanecznych, relaksacyjnych, gier łączących naukę z zabawą. Dzieci poznały i przypomniały sobie nazwy podstawowych figur geometrycznych oraz brył.
  Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych na najbliższe zajęcia, które odbędą się już 13 grudnia br. o godz. 1630 i potrwają do 1800. Zaczarowany świat czeka na każdego przedszkolaka.

 

 

 

 

 

MOJE PRAWO – ZDROWIE

 

 

  28 listopada przedstawiciele młodzieży naszej szkoły udali się do Synagogi na II konferencję organizowaną z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pt. „Moje prawo...ZDROWIE”.

Tematyka wykładów dotyczyła szeroko rozumianej problematyki zdrowia dzieci w jego wielu aspektach. Gościem specjalnym konferencji była przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Pacjenta, która zapoznała uczestników z Kartą Praw Dziecka – Pacjenta.

 

 

 

 

MATEMATYKA OKIEM APARATU FOTOGRAFICZNEGO

 

 

  Czternaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Matematyka w obiektywie”. Wśród zdjęć królowały obrazy odcinków prostopadłych i równoległych, brył, figur geometrycznych, liczb. Szklane oko aparatów naszych podopiecznych uchwyciło również spirale Fibonacciego, koliste krople rosy, ulotne piękno symetrii lustrzanej.

 

 

 

 

 

 

Andrzejki

 

  Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Tradycją naszej szkoły jest Dyskoteka Andrzejkowa, którą Samorząd Uczniowski zorganizował tym razem nieco wcześniej, bo 21 listopada. Jak zawsze impreza z wróżbami i konkursami sprawia, że wszyscy mamy dobre humory. Tak było też tym razem, co widać na zdjęciach i filmikach w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI :).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa andrzejkowa klasy 4a

 

 

  Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju! Uczniowie klasy 4a z okazji andrzejek chcieli, jak tradycja każe, zajrzeć w przyszłość, ale przede wszystkim wspólnie się pobawić, potańczyć. Zabawa się udała, dostarczyła wielu przeżyć i emocji. Teraz czekamy na spełnienie się wróżb. Rodzicom z trójki klasowej dziękujemy za zorganizowanie dyskoteki.

 

 

 

 

17 listopada 2017r.

 

 

  W ramach projektu Akademia Chóralna Śpiewającej Polski chór naszej szkoły po raz kolejny wziął udział w KONCERCIE JESIENNYM. Tym razem nie był to konkurs lecz przegląd, w którym swoje umiejętności zaprezentowały 23 chóry ze szkół południowej wielkopolski.
  Nasi chórzyści przedstawili dwa utwory z repertuaru muzyki filmowej : The Flinstons oraz The Lion sleeps tonight.

 

 

Zdolni, twórczy i pracowici!

 


 Oglądając programy typu „Mam talent” zazdrościmy uczestnikom pasji, umiejętności czy zaangażowania. Myślimy, że ów dar jest przeznaczony „wybrańcom”.
  Ostatni czas pokazał, że i uczniowie naszej placówki zostali takimi talentami obdarowani. Mowa tu chociażby o uczennicach klasy 2b – Weronice Drząkowskiej, Klaudii Kubik czy Amelii Adamczak. Dziewczyny te podczas Konkursu recytatorskiego „Warto zachować w pamięci. Małe ojczyzny w literaturze”  udowodniły, że nawet regionalną poezją można zachwycić i oczarować.
  W etapie szkolnym pierwszą lokatę zdobyła Zuzanna Marciniak z klasy 2c. Swoim występem pokazała, że i w małym Ostrowie można się wznieść na „wyżyny” swoich możliwości i zauroczyć słowem….
  Dziewczyny będą miały okazję wykazać się umiejętnościami recytatorskimi już w najbliższy poniedziałek, kiedy to wezmą udział w konkursie w Zespole Szkół Budowlano – Energetycznych. Oczywiście, trzymamy kciuki!
Wielki sukces odniósł też „nasz rodzynek’, Michał Grzybowski z klasy IIc. Jego praca literacko-plastyczna została uznana za godną uwagi i znalazła się wśród 15 nagrodzonych w Powiatowym
Konkursie ”Opowiadanie - bajanie” w Młodzieżowym Domu Kultury. Warto dodać, że na konkurs wpłynęły aż 134 prace. Michał już odebrał swoją nagrodę. Nam pozostaje wierzyć, że niebawem o nim usłyszymy, bo właśnie kończy swoja pierwszą książkę.
A my, bierzmy się do pracy! Wielki świat czeka….

 

 

 

Ogłoszenie Pedagoga

 

 

  Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas informuje, że od 1 września 2016 roku w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje Świetlica Opiekuńczo-Wychowawcza z programem socjoterapeutycznym dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym (ul. Ledóchowskiego 8).
  Istnieje również możliwość kierowania dzieci z problemem uzależnienia do terapeuty.
Funkcjonuje również Telefon Zaufania - 663 322 797:
- środa i piątek w godzinach od 15.00 do 18.00
- czwartek w godzinach od 13.00 do 18.00.

 

 

 

Szlachetna Paczka

 

 

  W ramach wolontariatu nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szlachetna Paczka". Organizatorzy akcji chcąc dać trochę radości rodzinom potrzebującym. postanowili jeszcze przed finałem obdarować ich słodkościami. Nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem zbierają czekolady. W imieniu organizatorów serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy.

 

 

 

 

 Wizyta naszej młodzieży w Książnicy Pedagogicznej

 

 

  Uczniowie kl. 3C, 7D i 2C zapoznali się z funkcjonowaniem Biblioteki Pedagogicznej i jej księgozbiorem. Największą atrakcją było zwiedzanie magazynów z książkami i czasopismami, do których czytelnicy nie mają wstępu. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w bibliotece typu naukowego, mamy nadzieję, że na dalszych etapach kształcenia jeszcze do niej powrócą.

 

 

 

 

 

II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU PIŁKI RĘCZNEJ W KONSTANTYNOWIE


  Duży sukces odnieśli uczniowie klasy sportowej 7C naszej szkoły biorący udział w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej, rozgrywanym w sobotę 11 listopada w Konstantynowie. Impreza była elementem lokalnych obchodów Święta Niepodległości.
  Podopieczni Filipa Orleańskiego reprezentujący barwy KPR Ostrovia w gronie ośmiu drużyn zajęli drugie miejsce. W rozgrywkach grupowych zwyciężyli w spotkaniach z drużynami PMOS Chrzanów, Nielby Wągrowiec oraz Szczypiorniaka Lesznowola.
  W półfinale stoczyli zacięty bój z gospodarzami turnieju, zespołem Włókniarza Konstantynów triumfując 9 - 8 i tym samym uzyskali prawo gry w meczu o pierwsze miejsce. Finałowe spotkanie dwóch najlepszych drużyn turnieju zakończyło się zwycięstwem Wisły Płock 11 - 8.
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. Wisła Płock
2. KPR Ostrovia
3. PMOS Chrzanów
4. Włókniarz Konstantynów
5. Orzeł Opole
6. Piotrkowianin Piotrków
7. Nielba Wągrowiec
8. Szczypiorniak Lesznowola
  Słowa uznania należą sie reprezentantom naszej szkoły za sportową postawę i zaangażowanie, które pozwoliły zająć w wyrównanej stawce drużyn wysokie drugie miejsce.
  W turnieju wzięli udział: Jakub Rataj, Adam Kaźmierczak, Jan Michaś, Igor Bilowszczuk, Wiktor Karpiński, Michał Duży, Maksymilian Klimek, Bartosz Szkudlarek, Wiktor Walczak, Łukasz Biegała, Tomasz Wożniak, Przemysław Szwałek.

 

 

 

MIEJSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

  W dniu 99 rocznicy odzyskania niepodległości, po 123 latach niewoli, poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w oficjalnych obchodach tego ważnego święta. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta spod Urzędu Miejskiego przez ulicę Powstańców Wielkopolskich oraz Ledóchowskiego, Plac Stefana Rowińskiego do Ostrowskiej Konkatedry, gdzie odbyła się Msza Święta z intencji Ojczyzny i Miasta. Podczas przemarszu złożono wiązanki kwiatów pod miejscami pamięci.

 

 

 

 

Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole

 

 

  W tym roku uroczystość związana z obchodami Święta Niepodległości w naszej szkole, została zorganizowana 10 listopada. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter. Część artystyczna przygotowana przez młodzież naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli Donaty Pankowiak, Danuty Wróbel i Michała Marcinczaka, w szczególny sposób przywołała karty z historii naszego kraju. Tematem tegorocznych obchodów Święta Nieodległości było hasło pt. „Bo kocham Cię Polsko”. Doskonały występ naszych uczniów, poparty dodatkowo utworami muzycznymi, wprowadził wszystkich zebranych tego dnia w auli szkolnej w patriotyczny nastrój. Dlatego w tak szczególny dla nas Polaków dzień, jakim jest Święto odzyskania Niepodległości, powinniśmy wszyscy razem świętować i czuć dumę z tego, że mamy wolną Ojczyznę.

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Historyczny - etap szkolny

 

 

  W dniu 9 listopada 2017 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, w którym uczestniczyło 19 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się dwoje uczniów, którzy osiągnęli wymagany próg punktowy (38 punktów), są to; Franciszek Telega - kl. 2b( uzyskał 40 pkt., Magdalena Woźniak - kl.2a (uzyskała 40 punktów).
Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Wizyta grupy rekonstrukcji historycznej 70 pułku piechoty z Pleszewa

 

09.11.2017

 

  W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną, która w trakcie spotkania opowiedziała o swojej działalności oraz przede wszystkim zaprezentowała i udostępniła wszystkim zgromadzonym uczniom i nauczycielom, szereg militariów, którymi posługują się podczas odgrywanych inscenizacji historycznych. Wśród zaprezentowanych militariów znalazły się mundury, m.in. z okresu powstania wielkopolskiego, II wojny światowej czy powstania warszawskiego, ale największym zainteresowaniem wśród wszystkich zgromadzonych tego dnia na boisku szkolnym, cieszyły się repliki udostępnionej broni z okresu II wojny światowej. Specjalnie dla nas, w trakcie pokazu, przygotowany został radziecki ciężki karabin maszynowy Maxim wz. MG 08 z którego mogliśmy osobiście postrzelać oraz dodatkowo poznać i podotykać całą resztę wystawionej broni, w tym takie „perełki”, jak brytyjski pistolet maszynowy Sten, radziecki pistolet maszynowy PPSz, ręczny radziecki karabin maszynowy DP 27 Diegtiariow niemiecki pistolet maszynowy MP-40 oraz całą resztę dodatkowego wyposażenia takiego jak: hełmy, maski gazowe, apteczki, amunicja i wiele innych. Prawdziwa żywa lekcja historii, którą zapamiętamy wszyscy na długo. Oby więcej takich odwiedzin w naszej szkole w przyszłości.

 

 

 

 

 Spotkanie z policjantką

 

 

  W dniu 8 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, policjantka ostrowskiej komendy spotkała się z uczniami klasy 7a.
  Podczas spotkania policjantka poruszyła temat dotyczący zjawiska cyberprzemocy oraz określiła jego specyfikę. Uczniowie poznali narzędzia i skalę zagrożenia oraz dane statystyczne związane z tą tematyką. Następnie funkcjonariuszka poinformowała ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów, komentarzy, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Zwróciła uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a zjawisko cyberprzemocy na pozór jest niewinne, ale może wyrządzić ogromne szkody.
  Policjantka podczas spotkania opowiedziała uczniom na konkretnych przykładach niebezpieczeństwa na jakie uczniowie mogą być narażeni podczas korzystania z internetu. Wskazała także jakich treści nie można ujawniać o sobie na forach, czy też portalach społecznościowych. Jak należy postępować w chwili, gdy sami zostaną ofiarą cyberprzemocy oraz wskazała placówki, instytucje pomocowe w których można szukać pomocy.
  W trakcie spotkania młodzież wykazała się już dość dużą wiedzą na temat omawianych sytuacji, nie zabrakło jednak pytań z ich strony co do odpowiedzialności karnej za "niewinne żarty" popełniane w wirtualnym świecie.

 

 

 

 

 

III miejsce w Turnieju Miejskim o Puchar Tymbarka

 

   III miejsce w Turnieju Miejskim o Puchar Tymbarka zajęli uczniowie szkoły podstawowej nr 2 - klasa 4b profil sportowy piłka nożna. W turnieju dla rocznika 2006 - 2007 brało udział 7 zespołów szkół podstawowych. Turniej został rozegrany 7 listopada na boisku sportowym szkoły podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie naszej szkoły rozegrali 6 spotkań - 3 zwycięstwa i 3 porażki. Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Całka, Mikołaj Galusik, Maksymilian Śmiechowski, Bartłomiej Domaniecki, Bartosz Bil, Tomasz Bachmann, Jakub Pastucha, Bartłomiej Szwajda, Alan Gieszczyński, Michał Wietecki. Trener - Tomek Szych.

 

 

 

Gazetka szkolna

 

 

  Zapewne pamiętacie dotychczasową nazwę naszej Gazetki szkolnej - "Głos Jedynki". Od września tego roku nasza szkoła to już nie tylko "Jedynka", ale również "Dwójka", dlatego konieczna była zmiana nazwy gazetki. Konkurs na nową nazwę wygrała...Magdalena Junak z klasy 7d, a jej propozycja to: "Dwa plus Jeden". Cały zespół redakcyjny zaakceptował nową nazwę, mamy nadzieję że również Wam przypadł do gustu. A zatem zapraszamy do zakładki "Gazetka szkolna", gdzie znajdziecie pierwszy numer gazetki oraz krótkie informacje na temat wszystkich członków zespołu redakcyjnego.

 

 

 

 

 Święto Biblioteki 2017

 

 

  Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem: Książka nas łączy. Przypomnijmy: celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
  W ramach obchodów MMBS w naszej szkole odbyły się wystawy nowości zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, konkurs literacki pod hasłem List do Biblioteki, konkursy plastyczne pt. Portret bohatera, Okładka ulubionej książki oraz Zakładka do książki. Kontynuowaliśmy też akcję Drugie życie książki i Kufer życzeń. Ważnym momentem było pasowanie na czytelnika naszych pierwszoklasistów, którzy mogą teraz samodzielnie odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
  30 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów:
Konkurs literacki – I miejsce Magdalena Woźniak kl. 2a, II miejsce Karolina Wojtczak kl. 7d, III miejsce Anna Suchecka kl. 3c.
Wyróżnienie - Maksymilian Śmiechowski kl. 4b.
Konkurs plastyczny Portret Bohatera – trzy I miejsca równorzędne: Magdalena Woźniak kl. 2a, Marcelina Durdyn kl. 2b, Zuzanna Lizakowska kl. 2b.
Wyróżnienia – Klaudia Przepióra kl. 2a, Kamil Deresiński kl. 2d, Julia Świtała kl. 7d, Matteo Corvi kl. 7e.
Konkurs plastyczny Okładka ulubionej książki – I miejsce Marika Mazur kl. 4a, wyróżnienie – Kinga Konowalska kl. 4b.
Konkurs plastyczny Zakładka do książki – I miejsce Kamil Całka kl. 4b, wyróżnienie - Julia Młynarczyk kl. 4a.

 

 

 

 Potyczki rodzinne 2017

 

 

  W sobotę 4 listopada na hali sportowej naszej szkoły miała miejsce doroczna impreza rekreacyjno – sportowa dla dzieci i dorosłych "Potyczki rodzinne" pod hasłem "Rusz się człowieku".

  Uczestnikami byli reprezentanci wszystkich grup wiekowych. Przedszkolaki rywalizowały wraz z rodzicami w wyscigach na wesoło. Pierwszaki bawiły sie podczas wyscigów rzedów. Czwartoklasistki brały udział w wieloboju sprawnościowym. Uczniowie klasy 4B oraz klas siódmych grali w turnieju piłki nożnej a ich rówieśniczki walczyły o miano najlepszej klasy w grze "Zbijak".
Całą imprezę zwieńczył mecz siatkówki rodziców przedszkolaków z nauczycielami.

 

 

 

 

 

 

Kliknij tutaj, żeby przejść do SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Kliknij tutaj, żeby przejść do SAMORZĄD UCZNIOWSKI

31 października obchodzimy Dzień Spódnicy

 

  Pierwsze ubrania, które przypominały spódnice znane były kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane z trzciny i nosili je także mężczyźni. Z czasem uległo to zmianie: panowie (z wyjątkiem Szkotów) zaczęli nosić spodnie, a kobiety spódnice.
  Spódnice zmieniały się na przestrzeni lat. W dawnych czasach damy nosiły ogromne i szerokie spódnice o średnicy u dołu do 3 metrów, a lata 60 – te XX wieku to miniówki. Potem do kobiecej garderoby zawitały spodnie i na chwilę przejęły kontrolę nad kobiecym strojem.
  Nawet jeśli na co dzień nosi się spodnie, to często kobiety sięgają po tą część garderoby. Drogie Panie, koleżanki, ale także drodzy mężczyźni, w tym dniu w naszej szkole z dużym przymrużeniem oka sięgamy więc po spódnice. Każda forma, która wywoła uśmiech na naszych twarzach o tej porze roku mile widziana.

 

Wyniki konkursu na Największą Ilość Spódnic na klasę oraz na Najciekawszą Spódnicę oraz więcej zdjęć w zakładce Samorząd Uczniowski. Kliknij na zdjęcie obok, żeby przejść bezpośrednio do zakładki.

 

 

 

 

Szkolna świetlica

 

 

  Październik upłynął nam bardzo pracowicie. Świetliki m.in. poznały niecodzienne zastosowanie soli spożywczej (zabawa masą solną oraz barwienie i malowanie solą). Wykorzystaliśmy też dary jesieni (liście, żołędzie, kasztany) i uczniowie wykonali piękną kolorową Panią Jesień oraz kasztanowe ludziki. Jak i również mieliśmy kilka zajęć z techniki m.in wykonanie kolorowych ptaków, kwiatków z bibuły czy kolorowy liść witraż z bibuły .

 

 

 

 

Zajęcia dodatkowe - technika po angielsku

 

 

  Trochę to brzmi nietypowo, ale dlaczego nie? Przy okazji zabawy, tworzenia, konstruowania można też nauczyć się słówek z języka angielskiego. Można zapoznać się ze zwrotami potrzebnymi podczas wykonywania różnych czynności czy używać typowych zwrotów służących do rozmowy. Ale przede wszystkim na tych zajęciach wszyscy się bawimy, co widać na zdjęciu :)

 

 

 

 

 

„DBAJMY O PRZYRODĘ WIELKOPOLSKI”

 

 

  Uczniowie naszej szkoły ramach konkursu przyrodniczego przystąpili z wielkim zapałem do zbierania kasztanów i żołędzi. Celem konkursu jest zbiórka jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej, na terenie województwa wielkopolskiego.
  Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłyby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki. Zbiórka promuje nawyki ekologiczne wśród młodych osób, uczy wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody.

   Nasza społeczność uczniowska zasługuje na wyrazy podziękowania za czynne włączenie się do akcji .

 

 

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Biologiczny - etap szkolny

 

  W dniu 26 października 2017 r. odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego , w którym uczestniczyło 14 uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowała się uczennica klasy 3 c- Anna Suchecka, która osiągnęła wymagany próg punktowy - 38 punktów. Kolejny etap- rejonowy odbędzie się 8 grudnia.
  Ani gratulujemy i życzymy powodzenia :)

 

 

 

 

 Wizyta przedszkolaków w naszej szkole

 

 

  Dzisiaj (25 października) w naszej szkole miało miejsce spotkanie z dziećmi i ich rodzicami na zajęciach adaptacyjnych. Tym razem zajęcia były zabawą z językiem angielskim. Przedszkolaki miło spędziły czas ucząc się i powtarzając słówka i zwroty. Serdecznie zapraszamy za miesiąc na następne spotkanie.

 

 

 

 

 

„Mój zawód – moja pasja”

 

 

 

  Dnia 25 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszym wykładzie z cyklu pięciu spotkań zorganizowanych w ramach projektu „Mój zawód – moja pasja”. Cykl otworzył absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, obecny doktorant Instytutu Archeologii, członek Ostrowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Enigma", archeolog Sebastian Przybylski. Podczas spotkania obecni poznali „od kuchni zawód” archeologa, dowiedzieli się w jaki sposób określać położenie obiektów historycznych, jakich narzędzi używa się podczas prac terenowych, jak wygląda odkrywanie i dokumentowanie śladów dawnych epok.

 

  Największe zainteresowanie wzbudziła część poświęcona ukrytym skarbom z ziemi naszej małej ojczyzny, między innymi: unikalne na skalę europejską stanowisko archeologiczne ulokowane na terenie cmentarzyska z okresu I w. n.e., czy miejsce awaryjnego lądowania „latającej fortecy”, czyli amerykańskiego bombowca z okresu II wojny światowej B17. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Sebastianowi za przybycie. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielki sukces Zuzanny Marciniak!


  Czekaliśmy na dobre wiadomości z Poznania, no i doczekaliśmy się! Nasza uczennica zajęła I miejsce w etapie Wojewódzkim Konkursu Krasomówczego!
  Było ciężko, a rywale świetnie przygotowani, jednak Zuzanna nie odpuszczała. Wierzyła, że w tym roku to jej występ wzbudzi zachwyt. Nie myliła się. Kiedy stanęła na scenie, a z jej ust popłynęły pierwsze słowa, jury było pod ogromnym wrażeniem. Gimnazjalistka zaprezentowała dwa teksty, a uczyniła to w sposób perfekcyjny. Werdykt musiał brzmieć: najlepsza!
  Teraz uczennicę naszej szkoły czeka „przetarcie” w Legnicy. Już za miesiąc zawalczy o finał i tytuł najlepszego krasomówcy w Polsce.
  Tak trzymaj, Zuzanno! Wierzymy w Twój sukces! Powodzenia!

 

 

 

55 Biegu Republiki Ostrowskiej

 

 

  W dniu 22 października kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły- tj. Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w 55 Biegu Republiki Ostrowskiej.
  I miejsce w kategorii dziewcząt rocznik 2004 zajęła Nadia Błaszyk, III miejsce w tej samej kategorii zajęła Natalia Janus, I miejsce w Kategorii dziewcząt rocznik 2002 zajęła Klaudia Kupczyk. Wśród chłopców rocznik 2008 III m zajął Łukasz Paterka.

 

 

 

 Bicie rekordu Polski w jednoczesnej resuscytacji zbiorowej#uczymyratować

 


  W Światowym Dniu Resuscytacji - 16.10.2017 - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 po raz pierwszy wzięli udział w akcji mającej na celu ustanowienie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą liczbę osób. Koordynatorem akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W akcji uczestniczyli uczniowie, absolwentka naszej szkoły – przedstawicielka Harcerskiego Klubu Ratowniczego.
  Resuscytację na 5 fantomach przez 30 minut prowadziło łącznie 48 osób. Serdeczne podziękowania dla wszystkich prowadzących akcję, uczestników, opiekunów. https://youtu.be/rOpwBfhRyP4

 

 

 

 O cyberprzemocy w pigułce

 

 

  Cyberprzemoc to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób. O tym niepokojącym zjawisku opowiadał uczniom klas czwartych policjant podczas prelekcji odbytej 16 października br. Dzięki spotkaniu uczniowie wiedzą, jakie są formy cyberprzemocy, znają skutki tego zjawiska, potrafią zareagować, zaoferować pomoc osobie podlegającej cyberprzemocy, wiedzą, do jakich instytucji zwrócić się po pomoc. Przekazana wiedza na pewno pozwoli uczniom uchronić się przed tym groźnym zjawiskiem.

 

 

 

 

Święto Drzewa

 

 

  W niedzielę w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji sadzenia drzew w Parku 600-lecia. Podczas święta Nadleśnictwo Antonin rozdało mieszkańcom Ostrowa 3,5 tysiąca sadzonek drzew oraz cebulki kwiatów. Świerki, dęby, buki, klony, lipy, brzozy, a także lilie i hiacynty rosnąć będą w przydomowych ogródkach oraz na terenie naszej szkoły.

  W parku uczniowie zasadzili kolejne drzewa. Również klon Szkoły Podstawowej nr 2 zdobi aleję parku 600- lecia. To już nasze drugie drzewo posadzone podczas Święta Drzewa. Piękna październikowa aura sprzyjała zwiedzaniu stoisk o tematyce ekologicznej. Można było dowiedzieć, jak ważną rolę odgrywają ptaki i jak prawidłowo zbudować budkę i karmik, a także bawić się w gry o tematyce ekologicznej.

 

 

 

 

Z okazji Dnia Nauczyciela
życzymy takich myśli i marzeń,
które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości

Społeczność Uczniowska Szkoły Podstawowej nr 2

 

 

 

 

 

 

 Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

 

  W poniedziałek 9 października na Piaskach- Szczygliczce odbyły się Mistrzostwa w Sztafetowych Biegach Przełajowych.
  Naszą szkołę reprezentowały 2 drużyny dziesięcioosobowe: drużyna chłopców i dziewcząt. Mimo bardzo trudnych warunków na trasie biegu (błoto, ślisko)- obydwa zespoły dzielnie pokonywały trasę biegu, a drużyna dziewcząt zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

 

 W ubiegłym tygodniu w III Liceum Ogólnokształcącym odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu krasomówczego

 

 

  Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły – Julia Mieloch, Szymon Paszkowiak, Julia Krysiak, Alicja Szczepaniak, Paulina Wczesna, Julia Kędzierska i Zuzanna Marciniak.
  Możemy być z nich dumni, gdyż zaprezentowali się z bardzo dobrej strony – Julia Mieloch zajęła 4 miejsce w kategorii szkół podstawowych, a Szymon Paszkowiak 5. Występ Zuzanny Marciniak również się spodobał jury i nasza gimnazjalistka zakończyła konkurs na 2 lokacie.
Uczennice: Julia Mieloch i Zuzanna Marciniak otrzymały szansę zaprezentowania się już w najbliższą sobotę w Poznaniu.
  Bardzo serdecznie gratulujemy i czekamy na dobre wieści ze stolicy Wielkopolski!

 

 

 

 

Farenheit 451 to...

 

 

  temperatura, w której zaczyna palić się papier oraz tytuł książki Ray'a Bradbury'ego. Mieliśmy okazję zobaczyć teatralną adaptację tej powieści w anglojęzycznej wersji podczas wycieczki do Wrocławia. Historia opowiada o świecie, w którym książki są palone, a ich czytelnikom grozi śmierć. Wydaje się nieprawdopodobne, a jednak powieść z gatunku science-fiction napisana przed ponad pięćdziesięciu laty wydaje się mieć coś wspólnego ze obecnymi czasami, w których nie tylko książki, ale również myślenie, emocje czy bliskie relacje międzyludzkie wydają się występować coraz rzadziej.
  Udział w przedstawieniu nie tylko pozytywnie wpłynął na naszą umiejętność posługiwania się językiem angielskim, ale również skłonił do refleksji o otaczającym świecie.

 

 

 

 

Sprzątanie Świata

 

 

  „Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej edycji ,,Sprzątania świata". Celem akcji jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci" , czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku.
Często w odpadach nazywanych niepotrzebnymi, drzemie wartościowy surowiec, który może być przetwarzany kilkukrotnie, a nawet bez końca (tak jest w przypadku aluminiowej puszki).
Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do akcji, której celem jest odśmiecanie naszej planety. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji za co serdecznie im dziękujemy.

 

 

 

Spotkanie integracyjne

 

 

  W sobotę 7 października 2017 roku nasza gimnazjalna klasa 2b zorganizowała rodzinne spotkanie integracyjne, które odbyło się na Stanicy Harcerskiej na terenie Ośrodka Piaski- Szczygliczka.
Przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek, a także rozmaitych pysznościach przygotowanych przez rodziców, spotkali się rodzice, uczniowie, a także rodzeństwo i dziadkowie oraz wychowawca klasy-pani Emilia Kaźmierczak.
  Przy towarzyszącej nam pięknej słonecznej pogodzie wspólne zabawy i gry pozwoliły na bliższe wzajemne poznanie się, wywoływały mnóstwo śmiechu i jednocześnie pozostawiły lekki niedosyt i chęć zorganizowania podobnego spotkania.

 

 

 

 

Dzień Uśmiechu

 

 

  W tym roku Światowy Dzień Uśmiechu przypada na 6 października (piątek).

To święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego był Harvey Ball, twórca znanego symbolu żółtej uśmiechniętej buzi (1963) . „Śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Stymuluje też wydzielanie endorfin (hormon szczęścia).

Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. A u nas wyglądało to tak jak na zdjęciach.

Zdjęcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

 

 Mediacje w szkole - spotkanie w Poznaniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego

 

 

  Dnia 5 października 2017 roku grupa mediatorów rówieśniczych z naszej szkoły: Paulina Wczesna, Magdalena Walczak, Zuzanna Marciniak, Kamil Deresiński, Jakub Skoczyński i Bartosz Peisert pod opieką Pani Beaty Kopij uczestniczyła w konferencji pt. "Mediacje w szkole - tworzenie dobrego klimatu nauki i wychowania".
  Spotkanie odbyło się w Poznańskim Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. W trakcie konferencji mieliśmy okazję spotkać się z kolegami z różnych stron Polski, których poznaliśmy podczas letnich warsztatów w Mostach koło Gdańska. W konferencji uczestniczył Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Wysłuchaliśmy wiele cudownych słów oraz obejrzeliśmy występy uczniów z innych szkół, w tym symulacje mediacji. Po zakończeniu konferencji czas wolny wykorzystaliśmy na zwiedzanie poznańskiej Galerii. Chociaż pogoda nie do końca sprzyjała to i tak nie popsuło nam humorów i nasz wyjazd był bardzo udany.
  Mamy nadzieję, że w krótce uczniowie naszej szkoły zobaczą efekty naszych działań i szybko znajdziemy naśladowców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

  Tegoroczny VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który odbył się 29.09. 2017 roku; świętowali także uczniowie klasy IV b. Nie tylko chłopcy, którzy aktywnie działają w drużynie sportowej wykazali się ogromnym duchem rywalizacji i walki o tytuł mistrza tabliczki mnożenia, ale także dziewczynki pokazały, że doskonale radzą sobie z tymi działaniami. Po zaciętej, ale wesołej walce- zarówno drużynowej, jak i indywidualnej zwycięstwo wywalczyli: Alan Gieszczyński, Bartosz Bil, Bartosz Domaniecki oraz Jakub Pastucha. Na zakończenie i podsumowanie klasa układała działania matematyczne, wykorzystując koszulki piłkarskie, w których chłopcy grają na boisku. Okazja do świętowania tego niezwykłego dnia była doskonałą możliwością do kształtowania umiejętności pracy w grupie, ale także okazała się świetną zabawą :).

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

  29 września br. klasa 4a wspólnie z nauczycielką mgr Martyną Psikus świętowała VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Podczas zajęć uczniowie zmierzyli się z grami edukacyjnymi, zadaniami logicznymi, łamigłówkami ściśle związanymi z tytułowym bohaterem dnia. Podczas pracy zespołowej mieli oni możliwość sprawdzenia swoich matematycznych umiejętności. Każdy uczeń przystąpił do egzaminu z tabliczki mnożenia pod czujnym okiem Pani egzaminator Renaty Sroki, otrzymując tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Podczas zajęć wyłoniono mistrza matematyki – Aleksandrę Herbik, która prawidłowo odpowiedziała na 27 pytań w czasie 60 sekund. Świętowanie zwieńczono stworzeniem wielobarwnego obrazu – kolażu działań. Podczas zabaw wykorzystano także lizaki matematyczne.

 

 

 

 

 

 

Dzień Chłopca

" W dzień dzisiejszy chłopaku miły,

niech Ci płyną życia chwile,

w duszy, z serca, z całej siły.

Więcej czuję - życzę tyle"

dziewczyna z SP2

  Samorząd Uczniowski nie zapomniał o tak ważnym święcie. Przygotowania trwały już od tygodnia, a zwieńczeniem były słodkie co nieco i mały prezencik od dziewcząt, który rozdawały wszystkim obecnym w tym dniu chłopakom przedstawicielki z Rady Samorządu Uczniowskiego. Więcej zdjęć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

Dzień Chłopca w klasie 1a

 

 

  29 września chłopcy obchodzili swoje święto. Tego dnia dziewczynki przygotowały miłą niespodziankę. Z wielkim uśmiechem na twarzy odśpiewały głośne "Sto lat" oraz wręczyły drobne upominki. Oczywiście nie zabrakło też słodkości dla wszystkich.

 

 

 

 

 

Poszerzając horyzonty

 

 

  W dniu 21.09.2017 roku uczniowie naszej szkoły : Julia Bachman (2d), Katarzyna Akerman (2d) oraz Bartosz Jasiński (2a) oraz z Pani mgr Klaudia Reikowska, nauczycielka matematyki w naszej szkole wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji „ Nauki Ekonomiczne w XXI wieku- wyzwania, dylematy, perspektywy” zorganizowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu z okazji obchodów 70-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych tej uczelni. Była to wspaniała okazja do spotkania osobistości reprezentujących grono ekspertów i naukowców znanych nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Udział w tematycznych sesjach plenarnych oraz wysłuchanie wykładów dały możliwość poszerzenia horyzontów naukowych oraz poznania wielu ciekawych stron nauki, jaką jest ekonomia. Na spotkaniu tym uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji, zwiedzenia całego kampusu uniwersyteckiego, a także obecności na sesji plenarnej z zakresu tematyki handlu międzynarodowego i konkurencji przedsiębiorstw. Na koniec dr Aleksandra Szpulak, Prodziekan UE we Wrocławiu nagrodziła uczniów prezentem w postaci książek i kalendarza, a także materiałów konferencyjnych. Warto dodać , iż w naszej szkole od października działać będzie Akademia Młodego Ekonomisty, na którym poznawać będziemy tajniki ekonomii, przybliżać pracę w różnych zawodach związanych z ekonomią, a także aktywnie brać udział w różnych wydarzeniach naukowo- ekonomicznych w całej Polsce. Chętnych serdecznie zapraszamy :).

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W poniedziałek 18 września, po wakacyjnej przerwie, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie wolontariuszy. Obecnie nazywamy się "Wielkoduchy" :) i zachęcamy wszystkich uczniów o wielkim sercu do dołączenia, do naszej wolontariackiej grupy. Spotkania będą się odbywać w środy i piątki o godzinie 13.20. Pierwszą akcją, jaką proponujemy jest zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska. Akcja będzie przebiegać pod hasłem "Nakarm psa" i potrwa do końca października. Proponujemy, aby każda klasa podarowała chociaż jeden worek karmy, można więcej :) Karmę można przynosić na dużej przerwie w każdy wtorek do sali 29, gdzie będą dyżurować nasi wolontariusze. Liczymy na Was :)

 

 

 

 

Pożegnanie lata – Festiwal sportu

 

  W sobotę 9 września na terenie ośrodka Piaski – Szczygliczka odbyła się doroczna impreza na której m.in. prezentowały się ostrowskie drużyny sportowe poszczególnych dyscyplin i kategorii wiekowych. Nie zabrakło wśród nich uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego, którzy na co dzień reprezentują barwy Klubu Piłki Ręcznej Ostrovia.
  Warto tutaj podkreślić, że uczniowie klasy 7C są aktualnymi Mistrzami Województwa Wielkopolskiego Szkół Podstawowych i srebrnymi medalistami rozgrywek wojewódzkich drużyn klubowych w kategorii dzieci.
  W dniach 9 – 12.06 reprezentowali Wielkopolskę w Finałach Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajmując jedenaste miejsce.
  W sezonie 2017/2018 wystąpią w Wielkopolskiej Lidze Piłki Ręcznej w kategorii młodzika.

 

 

 

 

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

 

  Żal, radość... szkoda nam wakacji, szczególnie, że w tym roku rozpoczęcie zaplanowano na 4 września. Tak więc ruszyła nasza machina edukacyjna. Przed nami wyzwania, ponieważ w nasze mury przybyły klasy 1, 4 i 7-me szkoły podstawowej. Wychowawcami klas kolejno zostali: pierwszych: 1a - mgr Anna Piec, 1b - mgr Daria Michalak - Jaźwiec, klas czwartych: 4a - mgr Iwona Psikus, 4b - mgr Tomasz Szych, klas siódmych: 7a - mgr Izabela Matczak - Duży, 7b - mgr Sylwia Parzeńska, 7c - mgr Justyna Marciszewska, 7d - mgr Anna Lesiczka, 7e - mgr Agnieszka Wojtczak.
  Życzmy uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi takiego samego uśmiechu, jak towarzyszył im dzisiaj :). Powodzenia.

 

 

 

 

 

78 rocznica napaści Związku Radzieckiego na Polskę

 

 

  W tym roku obchodziliśmy 78 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, tzw. Pakt Ribbentrop - Mołotow, nazywany potocznie „ IV rozbiorem Polski ”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły niosący sztandar, wzięli udział w apelu poległych na Rondzie Sybiraków w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości nastąpiło objęcie warty honorowej pod pomnikiem, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. To wydarzenie, jakim była data 17 września 1939r. powinna nam przypominać, w jakim trudnym położeniu była nasza Ojczyzna najechana od zachodu przez Adolfa Hitlera i od wschodu przez Józefa Stalina.

 

 

 

 

Obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

 

  1 września obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tak jak w poprzednich latach, uczniowie naszej szkoły niosący sztandar Wiktoria Michalak, Paulina Wczesna i Norbert Zawiałów wraz z opiekunem Panią Marzeną Pabiszczak wzięli udział w uroczystości oddania hołdu poległym pod tablicami upamiętniającymi ich heroiczną walkę na terenie Ostrowa Wielkopolskiego podczas wydarzeń II wojny światowej. W trakcie tegorocznych obchodów upamiętniających ten szczególny dla nas Polaków dzień, uczestniczyliśmy we mszy świętej a na zakończenie uroczystości poświęconej 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz jej poległym, odbyły się uroczyste czytania i złożenie wiązanek w miejscach pamięci. Było to dla nas wielkie wyróżnienie, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę podczas obchodów i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli broniąc naszej Ojczyzny.