Rodzicielska Akademia Wiedzy


   Kryzys nastolatka to okres, w którym młody człowiek stara się znaleźć swoją tożsamość, zrozumieć siebie, swoje miejsce w społeczeństwie i swoje wartości. To także czas, gdy zaczyna odkrywać swoją niezależność i chce robić własne decyzje. Jednakże czasami kryzys emocjonalny jest zagrażający, przytłaczający, przekraczający możliwości radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Na co warto zwrócić wówczas uwagę? Kiedy kryzys jest zagrażający i wymaga pomocy. Podpowiedzi znajdują się w filmie.

  Metod radzenia sobie ze stresem jest mnóstwo. Każdy z nas radzi sobie z nim na swój, indywidualny sposób. Warto jednak przyjrzeć się bliżej przykładowym strategiom, które mogą być pomocne zarówno dla dziecka jak i rodzica. Na powyższych zdjęciach przedstawiamy przykładową strategie opartą na sygnalizacji świetlnej.

  Daj mi spokój! Jesteś głupia! Nie będę z tobą rozmawiać! Kiedy takie słowa padają z ust dziecka, uruchamiają się w nas silne emocje i reakcje. Tymczasem mogą one być sygnałem przeciążenia albo stresu. Tak dziecko woła o pomoc, a najlepszą pomocą będzie nauczyć je rozumieć, co je stresuje. W tym poście przyjrzymy się stresowi odczuwanemu przez dzieci, młodzież i rodziców.

A oto dla Państwa pierwszy filmik:

 

  „Jeśli czujesz się bezpieczny i kochany - twój mózg zaczyna się specjalizować w ekspresji, zabawie i we współpracy. Jeśli jesteś przestraszony i czujesz się niechciany - zaczyna specjalizować się w zarządzanie uczuciem strachu i opuszczenia” - psychiatra Bessel van der Kolk

 

 

Czyli dlaczego kary nie działają? Odpowiedzi znajdą Państwo w powyższym filmiku.

Link: https://youtube.com/shorts/r4a0PADZfxY?feature=share (kliknij na link).

 

 

 

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

Szanowni Rodzice,

 

 

  Z radością zapraszamy Państwa do odwiedzania strony internetowej naszej szkoły, gdzie uruchomiliśmy Rodzicielską Akademię Wiedzy z Psychologii Dziecka. Naszym celem jest wsparcie Państwa w wychowywaniu i zrozumieniu Waszych dzieci poprzez dostarczanie wartościowych materiałów i porad z zakresu psychologii dziecka.

 


Co znajdziecie Państwo na naszej stronie?

 

  Artykuły i Poradniki: Zrozumienie zachowań dzieci, radzenie sobie z trudnościami, wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego.


 Webinary i Warsztaty: polecane spotkania online z ekspertami w dziedzinie psychologii dziecięcej.


 Materiały Edukacyjne: Książki, filmy, prezentacje i inne zasoby, które pomogą w codziennym życiu rodzinnym.

 

 

Dlaczego warto?

 

 Wsparcie i Wiedza: Poznanie najnowszych badań i metod, które mogą pomóc w zrozumieniu i wsparciu Waszego dziecka.


 Budowanie Relacji: Wskazówki, jak budować silne i zdrowe relacje z dziećmi.


 Rozwój Rodzicielski: Poszerzenie kompetencji wychowawczych i psychologicznych.

 

 

  Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony oraz do aktywnego udziału w proponowanych wydarzeniach i inicjatywach. Nowości w zakładce będą pojawiać się co tydzień we wtorek.

 

 

Z wyrazami szacunku,
psycholog i pedagog szkolny