Rodzicielska Akademia Wiedzy
Rodzeństwo wiele łączy, ale też sporo dzieli. Wpływ rodziców na dziecięce relacje jest ograniczony, a jednocześnie, aby ich więź się rozwijała, dzieci będą potrzebowały wsparcia dorosłych. Warto więc rezygnować z praktyk, które negatywnie oddziałują na relację rodzeństwa. Jakie to praktyki? Zobaczcie w poście 🙂
Dzieci potrzebują mieć marzenia. Stanowią one poligon wyobraźni i motywację do działania, ale też pocieszają w chwilach smutku. Zamiast gasić nadzieje dzieci krytycznymi komentarzami, pozwólmy im marzyć i pomagajmy się spełniać. Sferę marzeń wciąż zbyt często traktuje się jako domenę dziecięcego świata, który nie rządzi się zasadami logiki i realizmu. A przecież to marzenia są największą siłą napędową, która kreuje rzeczywistość i pcha świat do przodu poprzez odkrycia, wynalazki i nowatorskie pomysły.
Kryzys nastolatka to okres, w którym młody człowiek stara się znaleźć swoją tożsamość, zrozumieć siebie, swoje miejsce w społeczeństwie i swoje wartości. To także czas, gdy zaczyna odkrywać swoją niezależność i chce robić własne decyzje. Jednakże czasami kryzys emocjonalny jest zagrażający, przytłaczający, przekraczający możliwości radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Na co warto zwrócić wówczas uwagę? Kiedy kryzys jest zagrażający i wymaga pomocy. Podpowiedzi znajdują się w filmie.
Metod radzenia sobie ze stresem jest mnóstwo. Każdy z nas radzi sobie z nim na swój, indywidualny sposób. Warto jednak przyjrzeć się bliżej przykładowym strategiom, które mogą być pomocne zarówno dla dziecka jak i rodzica. Na powyższych zdjęciach przedstawiamy przykładową strategie opartą na sygnalizacji świetlnej.
Daj mi spokój! Jesteś głupia! Nie będę z tobą rozmawiać! Kiedy takie słowa padają z ust dziecka, uruchamiają się w nas silne emocje i reakcje. Tymczasem mogą one być sygnałem przeciążenia albo stresu. Tak dziecko woła o pomoc, a najlepszą pomocą będzie nauczyć je rozumieć, co je stresuje. W tym poście przyjrzymy się stresowi odczuwanemu przez dzieci, młodzież i rodziców.
A oto dla Państwa pierwszy filmik:
„Jeśli czujesz się bezpieczny i kochany - twój mózg zaczyna się specjalizować w ekspresji, zabawie i we współpracy. Jeśli jesteś przestraszony i czujesz się niechciany - zaczyna specjalizować się w zarządzanie uczuciem strachu i opuszczenia” - psychiatra Bessel van der Kolk
Czyli dlaczego kary nie działają? Odpowiedzi znajdą Państwo w powyższym filmiku.
Link: https://youtube.com/shorts/r4a0PADZfxY?feature=share (kliknij na link).
Szanowni Rodzice,
Z radością zapraszamy Państwa do odwiedzania strony internetowej naszej szkoły, gdzie uruchomiliśmy Rodzicielską Akademię Wiedzy z Psychologii Dziecka. Naszym celem jest wsparcie Państwa w wychowywaniu i zrozumieniu Waszych dzieci poprzez dostarczanie wartościowych materiałów i porad z zakresu psychologii dziecka.
Co znajdziecie Państwo na naszej stronie?
Artykuły i Poradniki: Zrozumienie zachowań dzieci, radzenie sobie z trudnościami, wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego.
Webinary i Warsztaty: polecane spotkania online z ekspertami w dziedzinie psychologii dziecięcej.
Materiały Edukacyjne: Książki, filmy, prezentacje i inne zasoby, które pomogą w codziennym życiu rodzinnym.
Dlaczego warto?
Wsparcie i Wiedza: Poznanie najnowszych badań i metod, które mogą pomóc w zrozumieniu i wsparciu Waszego dziecka.
Budowanie Relacji: Wskazówki, jak budować silne i zdrowe relacje z dziećmi.
Rozwój Rodzicielski: Poszerzenie kompetencji wychowawczych i psychologicznych.
Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony oraz do aktywnego udziału w proponowanych wydarzeniach i inicjatywach. Nowości w zakładce będą pojawiać się co tydzień we wtorek.
Z wyrazami szacunku,
psycholog i pedagog szkolny