Archiwum aktualności 2018-2019/2019-2020


Ostatni dzwonek w roku szkolnym 2019/2020

 

 

   Po raz ostatni, 26 czerwca, usłyszeli szkolny dzwonek ósmoklasiści Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, którzy przybyli do szkoły po odbiór świadectw. Trochę w odmiennej scenerii, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, żegnali się z murami swojej szkoły.

  Na początku spotkania Pani Dyrektor Szkoły p. Renata Sroka podsumowała rok szkolny, który w tym roku był szczególny, następnie zwróciła się do już absolwentów, życząc im spotkania na swojej dalszej drodze tylko dobrych ludzi.

  Podczas tej uroczystości wręczono nagrody książkowe uczniom, którzy uzyskali średnią powyżej 4,75. Magdalena Bartczak z klasy 6 pożegnała ośmioklaistów, którzy prężnie działali w Radzie Samorządu Uczniowskiego.

  Po części oficjalnej, uczniowie pozostali jeszcze kilka chwil z wychowawcą p. Danutą Janiak aby się pożegnać i podziękować za wspólną pracę.

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

 

26 czerwca 2020 (piątek) odbędzie się zakończenie roku szkolnego. Świadectwa szkolne będą wydawane zgodnie z następującym harmonogramem:

Klasy IA i IB

w godzinach od 10.30 do 11.30

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy IIA i IIB

w godzinach od 8.30 do 9.20

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy IIIA i IIIB

w godzinach od 9.30 do 10.20

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasy VIA i VIB

w godzinach od 12.00 do 12.50

wejście do budynku szkoły od strony boiska

Klasa VA

w godzinach od 10.30 do 11.20

wejście główne do budynku szkoły

Klasa VIIIA

godzina 9.00

aula (sala 32, II piętro)

Szanowni Państwo,

Wydawanie świadectw odbywać się będzie z zachowaniem wszelkich zaleceń przeciwepidemicznych. Bardzo prosimy o założenie maseczek, rękawiczek oraz o zachowanie dystansu społecznego (min. 2 metry) przed wejściem do budynku szkoły oraz w trakcie wydawania świadectwa.

Ciągle trwająca epidemia COVID-19 wymusza na nas zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo rodziców, uczniów, nauczycieli czy pracowników szkoły. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą, by zaraz po odebraniu świadectwa opuścili Państwo teren szkoły, by nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla siebie i innych.

Jeżeli z obawy przed zakażeniem koronawirusem lub z innego powodu świadectwo nie zostanie odebrane w powyższym terminie to będzie można tego dokonać w poniedziałek 29 czerwca 2020 w godzinach 9.00 do 10.30 na wejściu głównym do budynku szkoły lub w innym terminie – po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z sekretariatem szkoły (nr telefonu 62 735 17 13 – od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.00).

 

 

 

 

„Kiedy śmieje się dziecko,

śmieje sie cały świat”

                                                   

                                               Janusz Korczak

 

 

Naszym wspaniałym uczniom,

 

małym i tym trochę już większym,

 

z okazji Dnia Dziecka życzymy samych radości,

 

słońca na każdy dzień,

 

spełnienia najskrytszych marzeń

 

oraz uśmiechów od ucha do ucha

 

 

przez cały rok.

 

 

 

 

100 Rocznica Urodzin św. Jana Pawła II

  Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim otrzymała wsparcie w ramach projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Szkoła Podstawowa Nr 2 otrzymała 11 laptopów, które umożliwią uczniom realizowanie lekcji w modelu zdalnym.

  Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski w ramach Projektu otrzymało grant w wysokości 100 000 zł na zakup sprzętu dla uczniów oraz nauczycieli.

  Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1. 1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” w ramach Projektu Zdalna Szkoła – Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

 

 

 

 

Droga kobieto:

 

 

Życzymy Ci abyś odnalazła:

w ciszy swoje myśli i marzenia,

w bliskich Ci osobach siłę i piękno stworzenia,

w otaczającym świecie radość istnienia,

w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia,

a w sobie miłość.

 

 

 

 

Projekt „Patron Szkoły”

 


  W ramach przygotowań do obchodów dwusetnej rocznicy urodzin patrona naszej szkoły, Ewarysta Estkowskiego uczniowie klas 5-8 mają wykonać plakaty o różnej tematyce. Pełne emocji losowanie zagadnień odbyło się 4 marca. Przewodniczący klas i fortuna zdecydowali, że klasa 8 wylosowała „Miejsca pamięci Estkowskiego”, klasa 6a – „Śladami Estkowskiego”, 6b – „Ostrów Estkowskiego” a klasa 5a – „Twórczość Estkowskiego”. Na efekty wspólnej pracy czekamy do 6 kwietnia br.

 

 

 

 

I Dzień Pasjonatów

 


  Ponad 30 pasjonatów na stanowiskach prezentowało swoje zainteresowania podczas Dnia Pasjonatów, który odbył się 2 marca br. w naszej szkole. Liczba uczestników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.
  Kolekcje figurek, kart z piłkarzami, medali sportowych, zbiory minerałów oraz modeli samochodów, książki, piłki, robótki ręczne to tylko nieliczne przykłady tematycznych stoisk, które przygotowali uczniowie klas I-VI. Można też było znaleźć efekty fascynacji podróżami, jeździectwem, tańcem, lalkami, klockami lego czy serią My Little Pony. Zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć zgromadzone zbiory, ale także wysłuchać hobbystów, którzy opowiadali o swoich pasjach. Wszyscy chcieli podzielić się swoimi zainteresowaniami.
  Pamiętajcie, że „człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”.

 

 

 

 

Festiwal Gier Planszowych

 


  W dniach 29 lutego i 1 marca br. odbyła się w Ostrowie Wielkopolskiemu kolejna odsłona festiwalu gier planszowych. W wydarzeniu, skierowanym do początkujących i doświadczonych graczy, uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły. Swoich sił w planszówkach od prostych po zaawansowane spróbowali uczniowie klas 6a i 6b.
  Było to wydarzenie, podczas którego nie zabrakło atrakcji dla całych rodzin. Wydawcy zaprezentowali nowości w planszówkach i łamigłówkach, przygotowali konkursy z nagrodami, turnieje. Impreza przyciągnęła wszystkich tych, którzy choć na chwilę chcieli odłożyć telefon, oderwać się od świata wirtualnego, skupić się na interakcjach i wspólnym spędzaniu czasu wolnego na rozrywce analogowej.

 

 

 

 

Dzień Języka Ojczystego

 


  21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Dla uczczenia święta języka polskiego odbył się w naszej szkole konkurs dla uczniów klas 5-8. Pięć stacji zadaniowych zawierało różnorodne ćwiczenia z zakresu poprawności i znajomości językowej, ciekawostek o języku polskim, gwary wielkopolskiej, rodzajów literackich. Ostatecznie rywalizację wygrała klasa 6b, wyprzedzając tylko o 7 punktów klasę 6a. Było coś również dla młodszych dzieci i rodziców. Patrycja rozdawała ulotki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi w mowie i w piśmie. Na korytarzu pojawiła się gazetka z łamańcami językowymi- wierszykami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń.
  Klasie 6b gratulujemy zwycięstwa i nagrody.

 

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I-III

 


  Życzenia, wiersze, piosenki, laurki oraz uśmiechy- tym wszystkim obdarowywani byli w dniach 21 i 22 stycznia oraz 12 i 20 lutego w naszej szkole najukochańsze babcie oraz dziadkowie. Okazją do świętowania były oczywiście obchody Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie klas I - III wraz z wychowawczyniami przygotowywali niespodzianki dla swoich Dziadków już od dłuższego czasu. Odświętnie ubrani, wystąpili z programami artystycznymi, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Podczas spotkania 20 lutego, na scenie, zaprezentowała się także grupa teatralna, w skład której wchodzą uczniowie klasy II b i III a z przedstawieniem „Czerwony Kapturek”. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dziadkowie zadowoleni, wzruszeni i dumni ze swoich wnuków, nagradzali wszystkich artystów gromkimi brawami. Po części artystycznej nasi goście z wnukami udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Życzenia gościom z okazji Ich święta złożyła również Pani dyrektor – Renata Sroka. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków!

 

 

 

 

 

Bal karnawałowy klas 1-3

 


  19 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Na ten dzień mała sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną księżniczek, wróżek, policjantów, zwierząt oraz postaci z bajek.
  Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy prowadzonej przez animatora zabaw oraz swoich wychowawców. Utwory ze światowych i naszych rodzimych list przebojów poderwały do tańca wszystkich uczestników imprezy. Na dzieci oprócz licznych konkursów i zabaw czekała również słodka niespodzianka.

 

 

 

 

Walentynki z Walentynkowym Escape Roomem

 

 

  Dzień Świętego Walentego przywędrował do Polski w połowie lat 90. Ile osób tyle zdań na temat tego święta, ale my uważamy, że warto 14 lutego podkreślić to, że kogoś się bardzo lubi lub darzy głębszym uczuciem.

  W tym dniu, samorząd uczniowski postanowił uruchomić POCZTĘ WALENTYNKOWĄ, która jak co roku, cieszyła się olbrzymią popularnością. Ważnym punktem dnia był też zorganizowany przez nas WALENTYNKOWY ESCAPE ROOM. Jak sami wiecie, nie było łatwo, ale starania nagrodziliśmy specjalnym TALONEM zwalniającym od jednej oceny.

  W ramach tego święta liczyliśmy także ilość elementów w kolorze czerwonym. Uzyskane punkty klas dodaliśmy do ogólnej punktacji w rocznym KONKURSIE na NAJLEPSZĄ KLASĘ.

  I jeszcze jedna ważna rzecz, w tym dniu wyjątkowo wszyscy uczniowie mogli mieć ze sobą telefon komórkowyi korzystać z niego, ale oczywiście tylko na przerwach lub w ESCAPE ROOM-ie :).

Wyniki konkursu w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

Spotkanie z żołnierzem

 


  W czwartek 13 lutego najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził podchorąży Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Opowiadał dzieciom o obowiązkach żołnierza i jego codziennym życiu. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań. Szczególnym zainteresowaniem chłopców były rodzaje broni jakimi dysponuje polskie wojsko. Pan Konrad przyniósł ze sobą podstawowe elementy wyposażenia żołnierza – chełm, kamizelkę, pas i rękawiczki, które dzieci mogły przymierzyć.

 

 

 

 

 

„Bezpieczne ferie”

 

 

- to tytuł konkursu plastycznego dedykowanego dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie w podjęciu decyzji, ponieważ wszystkie dostarczone prace były bardzo ładne, przemyślane i estetycznie wykonane. A można to zobaczyć na zorganizowanej wystawie pokonkursowej, która znajduje się na parterze przy głównym wejściu do szkoły.
A oto wyniki: I miejsce- Antonina Nowak
II miejsce- Kacper Padanowski
III miejsce- Julia Szulc
  Serdecznie gratulujemy zarówno zwycięzcom jak i wszystkim uczestnikom kreatywności, chęci, wiedzy o bezpiecznej zabawie. Życzymy Wam udanych ferii zimowych i mamy nadzieję, że spędzicie je bezpiecznie.
  Nagrody i upominki dla wszystkich uczestników, wręczone przez Panią Dyrektor Renatę Srokę, sfinansowane zostały przez Radę Rodziców- Dziękujemy!

 

 

 

 

Dzień Białej Skarpety

 

 

  Jednym z bardziej nietypowych świąt jakie możemy odnaleźć w kalendarzu jest Dzień Białych Skarpetek. Nie trzeba jednak zakładać sandałów, w końcu 15 stycznia raczej nie ma co liczyć na letnią temperaturę.
  Nasi uczniowie w środę (15.01.2020r.) nałożyli skarpety w kolorze białym, dzięki czemu mogli liczyć na zwolnienie z niezapowiedzianych kartkówek i pytania w tym dniu. Zobaczcie na zdjęciach jak to wyglądało :). Oczywiście, jak zawsze z przymrużeniem oka.

 

 

 

 

 

Jasełka

 

 

  Dnia 19 grudnia 2019, jak co roku, w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe zorganizowane przez uczniów klas pierwszych dla rodziców i najbliższych. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a uczniowie swym pięknym występem podbili serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Następnego dnia 20 grudnia mali aktorzy przedstawili jasełka całej społeczności szkolnej. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

 

 

 

 

„Anioły zaśpiewały już 6 raz”

 


  W dniu 17.12.2019r. w Ostrowskim Forum Synagoga odbył się koncert „Anielskie śpiewanie”. Chór szkolny pod dyrekcją Pani Danuty Wróbel, soliści oraz nauczyciele naszej szkoły wyśpiewali piękne kolędy i pastorałki. Zaproszeni goście mogli poczuć atmosferę Świąt i posłuchać anielskich głosów swoich pociech. Koncert był również jednym z działań charytatywnych na rzecz walczącego dzielnie z chorobą Szymka (brata jednej z naszych uczennic). Bardzo dziękujemy wszystkim gościom i darczyńcom oraz zapraszamy w przyszłym roku. Wesołych Świąt!

 

 

 

 

Koncert kolęd w Szkole Podstawowej w Mikstacie

 

 

  W niedzielę 15 grudnia chór naszej szkoły wziął udział w koncercie kolęd zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie. Mieliśmy okazję wysłuchać zespołu instrumentalnego i chóru tamtejszej szkoły, oraz zaśpiewać kilka świątecznych piosenek. Było pięknie, kolędowo, uroczyście i świątecznie. W zakładce CHÓR SZKOLNY więcej zdjęć i filmiki z występu :).

 

 

 

 

VII Igrzyska Wiedzy I Umiejętności

 

 

  W piątek, 13 grudnia uczniowie naszej szkoły: Julia Cieluch, Dawid Bednarczyk, Cezary Jóźwiak, Patrycja Kowalewska, Antonia Madajka, Karolina Skrobańska, Jarosław Skorwider, Piotr Świtała, Weronika Telega oraz Nadia Urbańska wzięli udział w konkursach podczas VII Igrzysk Wiedzy i Umiejętności organizowanych tradycyjnie przez III Liceum Ogólnokształcące.

  Karolina Skrobańska i Patrycja Kowalewska przystąpiły zespołowo do quizu o tematyce prawniczej "SALUS POPULI SUPREMA LEX ESTO - PAREMIE I PODSTAWOWE POJĘCIA Z ZAKRESU PRAWA" zdobywając III miejsce.
Gratulujemy!

 

 

 

 

Krzysztof Komeda – Trzciński ”bez retuszu” - Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

 


  W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego 12 grudnia 2019 odbył się Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy, nad którym Honorowy Patronat objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Beata Klimek. Został on poświęcony wybitnemu człowiekowi - Krzysztofowi Komedzie – Trzcińskiemu.
  Zaproszenie na konkurs przyjęła Jolanta Stasiak – Dróżdż, wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, delegatura w Kaliszu.
  Wystąpienia uczestników oceniała komisja w składzie: Maria Szubert – Kornaszewska, przewodnicząca Komisji Młodzieżowej w ostrowskim oddziale PTTK, przewodnik, miłośniczka i popularyzatorka konkursów krasomówczych oraz Regina Podskarbi, etnolog i adiunkt muzealny, pracownik Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas IV-VI oraz klas VII-VIII. W młodszej kategorii wiekowej zwyciężył Igor Piechota reprezentujący Szkołę Podstawową nr 11 im. Mirosława Feriča w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast w starszej kategorii laur zwycięstwa przypadł Hannie Kostrzewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim.
  Kolejne miejsca na podium zajęli: Magda Latusek i Marika Mazur w kategorii klas IV-VI oraz Nadia Urbańska i Zofia Grzybowska w kategorii klas VII-VIII – wszyscy reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2.
  Na zakończenie wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać wierszy, dla których inspiracją było życie bohatera konkursu – Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego napisanych przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

 

 

 

PIERNIKOWE SZALEŃSTWO W KLASIE 3a

 


  W poniedziałkowy poranek 09 grudnia uczniowie klasy 3a wybrali się do Zespołu Szkół Usługowych przy ul. Wolności, gdzie wzięli udział w warsztatach piernikowych. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej części teoretycznej, podczas której wszyscy zapoznali się z przepisem, z którego wykonuje się świąteczne pierniczki. Następnie uczestnicy zajęć, podzieleni na kilka grup, zabrali się do pracy. Z pomocą starszych kolegów - uczniów tej szkoły oraz pod bacznym okiem nauczycieli - p. B. Piec-Nowak oraz p. A. Gawareckiej dzieci własnoręcznie wykonywały pyszne pierniki. Wałkowały ciasto, wycinały świątecznymi formami kształty oraz dekorowały według własnego pomysłu. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem tworzyli prawdziwe arcydzieła, a trzeba przyznać, że kreatywności klasie 3a nie brakowało! Już po chwili pachniało piernikami i można było poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Dziękujemy gospodarzom za przemiłe przyjęcie nas w swojej szkole, a naszym rodzicom za przygotowanie produktów niezbędnych do wykonania ciasta. Spotkanie zainicjowała mama naszej uczennicy - p. A. Lesiczka. 

 

 

 

 

Mikołajki, Mikołąjki

 

 

  Dzisiaj w naszej szkole był dzień szczególny. Uczniowie mogli ubrać się na czerwono i prawie wszyscy mieli mikołajkowe czapki. Już na pierwszy rzut oka było inaczej niż codziennie. W tym szczególnym dniu nie obyło się oczywiście bez czegoś słodkiego. Zadbał o to Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców która postanowiła wszystkich obdarować czekoladą, za co bardzo dziękujemy :).

 


  6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Przyniósł najmłodszym dzieciom słodycze i prezenty. Uczniowie przyszli do szkoły w mikołajkowych czapkach, przywitali gościa piosenką. Po spotkaniu z Mikołajem wszystkie dzieci przeszły do kina Komeda. Młodsi uczniowie obejrzeli film ,,Kraina Lodu II”, a starsi ,, #Jestem M. Misfit”.

  (wyniki  konkursu w zakładce: SU)

 

 

 

 

POECI Z KLASY 8a WYRÓZNIENI W I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM

 


  Czworo uczniów z klasy 8a wysłało swoje wiersze na konkurs, którego organizatorami byli nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego. Został on poświęcony osobie Krzysztofa Komedy – Trzcińskiego. Wiersze mogły dotyczyć ciekawostek z życia i twórczości ostrowianina.
  Nadia Czekalska, Zuzanna Cienkusz, Dawid Beneka i Anastazja Gruźlińska zostali docenieni przez jury konkursowe. To właśnie oni wzięli udział w uroczystym podsumowaniu, podczas którego wręczono im wyróżnienia. Bardzo serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 Międzyszkolne Obchody Dnia Wolontariusza

 

 

  Z satysfakcją informujemy, że w Międzyszkolnych Obchodach Dnia Wolontariusza pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wlkp. naszą szkołę godnie reprezentowały wolontariuszki: Julia Cieluch, Marika Mazur oraz Amelia Stachowska. Tegoroczne spotkanie reprezentantów szkolnych klubów i kół wolontariatu przebiegało pod hasłem: "Pomaganie jest fajne".

 

 

 

 

"Boże Narodzenie z PCK 2019"

 

 

  Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy włączyli się w akcję charytatywną Polskiego Czerwonego Krzyża "Boże Narodzenie z PCK 2019". W ramach tej akcji przez tydzień od 25 listopada do 2 grudnia zbieraliśmy produkty żywnościowe. Dzięki hojności tych, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, w wielu domach zagości uśmiech i nadzieja. Pragniemy poinformować, że zebrane produkty zostały posegregowane przez Wolontariuszy Szkolnego Koła PCK i przygotowane do przekazania Zarządowi Oddziału Rejonowego PCK w Ostrowie Wlkp.

 

 

 

"Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska"

 

 

  Zakończyliśmy akcję "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska". Zebrane koce, miski, smycze oraz żywność przekazaliśmy Międzygminnemu Schronisku dla Zwierząt w Wysocku Wielkim. Wszystkim, którzy brali udział w tej akcji dziękujemy :)

 

 

 

 

Dzień Wolontariusza

 

 

  Z okazji Dnia Wolontariusza, który przypada 5 grudnia, Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali spotkanie przy czekoladkach i mandarynkach. Były życzenia i rozmowy, ale także posumowanie dotychczas przeprowadzonych akcji, takich jak "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska", "Akcja kasztanowa", "Zbiórka nakrętek dla Jakuba", "Kartka charytatywna". Jak widać trochę trzeba było się napracować przy organizacji i przeprowadzeniu tych przedsięwzięć. Cieszymy się, że tak aktywnych, kreatywnych, zaangażowanych i pełnych energii młodych ludzi mamy w naszej szkole. Doceniając Wasz trud i chęć niesienia pomocy, pragniemy jeszcze raz, Drodzy Wolontariusze podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę dla człowieka i środowiska. Drodzy Wolontariusze, życzymy Wam radości w sercu, satysfakcji z podejmowanych działań oraz ludzkiej życzliwości za Wasze piękne i dobre serca :).

 

 

 

 

 

   "Świąteczna Kartka Dobroczynna"

 

 

  Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zakończyli rozprowadzanie wyjątkowych kartek świątecznych w ramach kampanii charytatywnej "Świąteczna Kartka Dobroczynna". Wyjątkowość tych kartek polega na tym, że oprócz powrotu do pięknej tradycji składania życzeń na świątecznych kartkach, dochód z ich sprzedaży został przeznaczony - w ramach programu "Na Ratunek" - na pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym. Wszystkim, którzy nabyli kartki dziękujemy i życzymy wszelkiego dobra :)

 

 

 

 

WIZYTA SZKOŁY EWARYSTA ESTKOWSKIEGO

 

 

  27 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego z Mikstatu gościli w naszej szkole. Zostali oni zaproszeni na nasze obchody andrzejek. Samorząd Uczniowski SP2 wraz z opiekunami przygotował dla gości i wszystkich klas stanowiska z wróżbami. 

  Po miło spędzonym czasie oprowadziliśmy naszych gości po klasopracowniach, świetlicach, pokazaliśmy halę sportową i stołówkę szkoły. Podczas poczęstunku mieliśmy okazję zacieśnić kontakty, porozmawiać i lepiej się poznać. We wspólnej integracji niezawodna okazała się gra w wisielca :)

 

 

 

 

  

 

Dyskoteka Andrzejkowa

 

 

  Tradycją naszej szkoły stała się dyskoteka andrzejkowa. Wszystkie klasy 5-8 wzięły więc udział w tej imprezie. A jak się bawiły? Widać na zdjęciach :).

 

 

 

 

Andrzejki 2019

 

 

  Nieoficjalne święto to przypada w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. W tym roku obchodzimy je z piątku na sobotę. My, w naszej szkole postanowiliśmy "poświętować" już we środę i zaczęliśmy już w trakcie dnia. Ale przed relacją słów parę na temat tego wydarzenia. 

  Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się  już w 1557 roku. Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby były przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie natomiast Andrzejki zaczęto organizować wspólnie w grupach rówieśniczych. Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek.

  A my wróżyliśmy z wosku, szukaliśmy dla siebie imion, albo znajdowaliśmy wróżby dla siebie w balonach. Resztę możecie zobaczyć na zdjęciach.

 

 

 

 

 

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…"

 


  Z początkiem października br. zawiązała się w naszej szkole grupa teatralna, do której należą dzieci z klasy 2b i 3a. Pierwszym udanym przedsięwzięciem młodych aktorów było wystawienie „Rzepki". Premiera miała miejsce podczas Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I-III. Dzieci wspaniale wcieliły się w powierzone im role, świetnie wykorzystując mowę ciała. Bardzo dobrze odnalazły się na scenie, a całości dopełniły kostiumy przygotowane przez rodziców. Chociaż przygotowania trwały niespełna miesiąc, uczniowie szybko chwycili aktorskiego „bakcyla", co było widoczne na scenie. Obecnie grupa przygotowuje się do kolejnego spektaklu, a efekty ich pracy będzie można zobaczyć niebawem.

 

 

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III

 


  26 listopada nasza szkoła była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów z klas I-III. Konkurs odbywał się pod hasłem „ W wychowywaniu dzieci pomagają też poeci”. Gościliśmy uczniów z ośmiu ostrowskich szkół podstawowych. W obecności zaproszonych gości 23 recytatorów deklamowało wiersze o dobrym wychowaniu. Miło nam było, że recytowanym wierszom przysłuchiwała się poetka, pani Eugenia Zawidzka. Dzieci wybrały utwory, które nawiązywały do zasad savoir - vivre, promowały postawy godne naśladowania, zachęcały do kulturalnego zachowania się w różnych okolicznościach. Mali recytatorzy wykazali się doskonałym opanowaniem tekstu, właściwą dykcją oraz ciekawą interpretacją wybranych utworów. Cieszymy się bardzo, bo wśród nagrodzonych dzieci znalazły się nasze uczennice. Maria Mądrzak z klasy 2b została laureatką na poziomie klas drugich, a Maja Kończak z klasy 3a otrzymała wyróżnienie. Konkurs międzyszkolny poprzedzony był eliminacjami szkolnymi, gdzie obok wspomnianych uczennic szkołę reprezentowała także Ada Płaszczykowska z klasy 1a. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, natomiast laureatom i uczniom wyróżnionym wręczone zostały nagrody książkowe. Uczniom gratulujemy talentu i dziękujemy za udział w konkursie. Konkurs przygotowały p. Anna Piec i Ewa Skrzypniak.

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!!!

 

 

  Każdy uczeń, który przyniósł pluszaka w tym dniu (25.11.2019r) był zwoniony z pytania, niezapowiedzianej kartkówki i oceny niedostatecznej. Oprócz tego SU sprawdził ile misiów pomieściło się w każdej klasie i ocenił punktowo każdą klasę.  

  Wyniki konkursu i zdjęcia z tego dnia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

Z pluszowych misiów nigdy się nie wyrasta, PAMIĘTAJCIE.

 

  Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kamizelce. Każdy miał bądź ma własnego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie! Miś pluszowy kojarzony jest z czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży i tym któremu można wszystko powiedzieć.

  Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi czy Gumisie.

  Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

 

 

 

 DZIEŃ MISIA W KLASACH I-III

 

 

  25 listopada uczniowie klas I-III w sposób szczególny świętowali wspólnie z wychowawcami Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji wszyscy przynieśli do szkoły swoje pluszaki i opowiedzieli historie z nimi związane. Tego dnia uczniowie klas pierwszych poznali też historię sympatycznego misia – bohatera książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. W każdej klasie nie zabrakło również piosenek i zajęć plastycznych związanych z pluszowym misiem. Uczniowie rysowali, wyklejali oraz tworzyli z plasteliny prawdziwe misiowe arcydzieła. Poza tym wzięli udział w konkursie Samorządu Uczniowskiego „Najlepsza Klasa", dzięki temu obok uczniów w ławkach zasiadły małe i duże, bure i kolorowe pluszowe misie. Było ich naprawdę sporo, a im więcej, tym lepiej!

 

 

 

 

 

 

 

Etap szkolny XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

 

 

  W poniedziałek, 25 listopada odbył się etap szkolny XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Chęć udziału w w olimpiadzie zgłosiło dwudziestu pięciu uczniów. Do pisania testu przystąpiły dwadzieścia trzy osoby. Podczas olimpiady sprawdzana była wiedza z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska oraz zasad zdrowego stylu życia. Laureatami etapu szkolnego Ogólnopolskiej Olimpiady PCK zostały: Weronika Telega, Marika Mazur oraz Anastazja Grużlińska. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

XIV edycja konkursu historycznego Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Spacerem w przeszłość"

 

 

   W dniu 23.11.2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury odbyło się podsumowanie XIV edycji konkursu historycznego Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Spacerem w przeszłość" pod hasłem " Jak nasi przodkowie czas wolny spędzali", który odbył się 15.11.2019 r. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6a: Bar Oktawian, Bar Patrycja, Kopa Aleksandra, Mazur Marika, Pietralczyk Ewa, Uciechowski Adrian. W kategorii klas 6 - 8 - będąc najmłodszym rocznikiem - odnieśli wielki sukces zdobywając srebrną odznakę młodego regionalisty. Gratulujemy.

 

 

 

 

Konkurs na Najciekawszy Różaniec

 

 

  Rozstrzygnięto "Konkurs na Najciekawszy Różaniec". W dniu 21 listopada w auli naszej szkoły zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w "Szkolnym Konkursie na Najciekawszy Różaniec". Pierwsze miejsce zajęła Karolina Skrobańska z klasy 8a, drugie miejsce zajął Robert Piwowarczyk z klasy 1a, miejsce trzecie przypadło w udziale Julii Klamce z klasy 5a. Jury przyznało także wyróżnienie dla Ewy Pietralczyk z klasy 6a. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za tak liczny udział i przepięknie wykonane różańce, które zostały przedstawione na wystawie po konkursowe w holu naszej szkoły, gdzie przez okres dwóch tygodni mogli je podziwiać uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy oraz odwiedzający nas goście. Nasi utalentowani uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w doborze materiałów i kompozycji. Wyłonienie laureatów konkursu dla komisji konkursowej było dużym wyzwaniem. Jurorzy i organizatorzy zachwyceni urodą prac postanowili drobnymi upominkami obdarować każdego z młodych artystów. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

PIPI IS COMING

 

 

  W dniu 20 listopada gościliśmy w naszej szkole teatr TAK, który zaprezentował "spektakl nadziany językiem angielskim". Pipi porwała publiczność i okazała się wspaniałą przewodniczką po świecie przygód i dobrej zabawy. Jak się okazało nasi uczniowie świetnie znają język angielski, co nas jednak nie zaskoczyło. Piosenki, wyliczanki, tańce to tylko niektóre z atrakcji podczas spektaklu. Pipi żegnamy, ale teatr „TAK” na pewno jeszcze do nas zawita.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  W dniu 18 listopada odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze Szkolnego Koła PCK, które w bieżącym roku szkolnym - w związku z reformą oświaty - tworzone jest od podstaw. Obecnie nasze Szkolne Koło PCK liczy 11 członków. Podczas zebrania odbyły się wybory Zarządu Koła. W jego skład weszli: Weronika Telega - przewodnicząca, Aleksandra Kopa - zastępca, Ewa Pietralczyk - sekretarz oraz członek zarządu Adam Przybylski. Nowo wybranym członkom Zarządu Szkolnego Koła PCK gratulujemy :) Wszystkim zaś, którzy w ramach PCK podjęli się pięknej ale trudnej pracy na rzecz środowiska lokalnego życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z dobrze wykonywanych zadań :)

 

 

 

 

Udział chóru szkolnego w konkursie piosenki religijnej „Cecyliada”

 

 

  W sobotę, 26.10.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się przesłuchania konkursowe. Spośród 35 zespołów i solistów jury wytypowało 14, które wzięły udział w koncercie finałowym. Jednym z finalistów był nasz chór. Głównym celem tegorocznej edycji było uczczenie 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego., dlatego też nasz chór zaśpiewał przepiękna piosenkę „Co to jest niepodległość”. Finał odbył się 13 listopada na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

 

 

 

 

Reymontowska Akademia Umysłu

 

 

  14 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Reymontowskiej Akademii Umysłu (konkursy z różnych dziedzin): 

Biologia - Zjednoczone siły natury: Nadia Urbańska, Amelia Stachowska, Zofia Grzybowska;
Matematyka - Antonia Madajka, Nadia Czekalska;
Język angielski - Jarosław Skorwider, Cezary Jóźwiak.

 

 

 

 

 

DZIEŃ DRESA

 

 

  W naszej szkole obchodziliśmy kolejny nietypowy dzień, a mianowicie DZIEŃ DRESA (13.11.2019). Wiemy, że brzmi to dziwnie, ale dlaczego nie? Szkoła to nie tylko nauka lecz także zabawa. W tym dniu uczniowie, ale również nauczyciele, mogli przyjść do szkoły ubrani w dresy.
  W tym dniu można było w szkole robić sobie zdjęcia indywidualne albo grupowe na II piętrze, na przerwach od 9. 35 do 12.35. Osoba z Rady Samorządu Uczniowskiego czekała na Was z aparatem. Najlepsze zdjęcia zostaną nagrodzone i umieszczone na naszej stronie już wkrótce. Przeliczyliśmy również ilość dresów w każdej klasie i przyznaliśmy punkty do konkursu "Najlepsza klasa roku". Był jeszcze jeden ważny punkt tego dnia, każdy, kto ubrał dres ( ale kompletny) otrzymał 'dzień bez pytania' i dzień bez niezapowiadanych karkówek.

Najciekawsze zdjęcia w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

 

 

101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
CHARYTATYWNY KONCERT

 


  11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny. To właśnie wtedy, po wielu latach niewoli, spełniły się nadzieje i marzenia Polaków. Legiony Polskie – niepodległe wojsko, które w 1914 roku utworzył Józef Piłsudski – wywalczyły wolność dla naszego narodu. Po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapę Europy, odzyskała wolność, niezależność i suwerenność.
12 listopada 2019 roku odbył się koncert patriotyczny „Nie zginęła” z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W części artystycznej można było usłyszeć pieśni z czasów I wojny światowej, utwory współczesnych poetów w wykonaniu Szkolnego Chóru. Pomni historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę.
  Był to koncert charytatywny na rzecz Szymona, który zmaga się z guzem mózgu. Wspólnie wygramy walkę z ciężką chorobą.

 

 

 

 

 

SPEKTAKL „PRZYPOWIEŚCI BIBLIJNE”

 

 

  8 listopada br. uczniowie klas szóstych udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury na przedstawienie Katolickiego Teatru Edukacyjnego opartego na wybranych przypowieściach biblijnych.
  Kanwę spektaklu stanowiły przypowieści: o Samarytaninie, siewcy, talentach, synu marnotrawnym. Łatwo można było dostrzec paralelę pomiędzy czasami biblijnymi a współczesnością. Wykorzystano w nim wiele efektów specjalnych, nowoczesną oprawę multimedialną, oryginalną scenografię, barwne stroje, co znacznie podniosło atrakcyjność spektaklu i wprowadziło w nastrój. Młodzież zwróciła uwagę na przystępny język, klarowny przekaz i zabawne sceny.

 

 

 

 

 

  W piątek, 8 listopada w wielu polskich szkołach odbyło się wspólne śpiewanie Hymnu Polski - Mazurka Dąbrowskiego. To kontynuacja organizowanej w ubiegłym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, akcji "Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem "Szkoła do Hymnu". Zobaczcie jak wyglądało to w naszej szkole.

Edukacja prawna bez tajemnic w SP2

 

 

  W naszej szkole odbyło się spotkanie z radcą prawnym Wojciechem Zielezińskim. W ramach godziny lekcyjnej z zakresu edukacji prawnej, zorganizowanej dla klas starszych, nasz gość omówił charakterystykę poszczególnych zawodów prawniczych (sędzia, prokurator, radca prawny, adwokat, notariusz, komornik) oraz strukturę wymiaru sprawiedliwości na terenie kraju. Ponadto radca prawny Wojciech Zieleziński przybliżył uczniom zasady odpowiedzialności nieletnich z perspektywy prawa cywilnego oraz prawa karnego, jak również pojecie zdolności do czynności prawnych. Dziękujemy za cenną lekcję.

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

  W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie ponownie zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które zostały rozstrzygnięte, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów za wykonanie pięknych prac oraz zachęcamy do skorzystania z innych propozycji Biblioteki, a przede wszystkim do odwiedzin i wypożyczania książek.

 

Konkurs Laurka z życzeniami dla Biblioteki:
KL.1A: Maksymilian Kuśnierski – nagroda; Marcin Mikołajczyk – wyróżnienie
KL.1B: Oliwka Janowska – nagroda; Patryk Szkudlarek – wyróżnienie

Konkurs Ilustracja do ulubionej książki:
KL.2A: Nicola Fibich – nagroda; Wojciech Klimek – wyróżnienie
KL.2B: Jan Cieluch – nagroda; Karolina Wachowiak – wyróżnienie

Konkurs Zakładka do książki:
KL.3A: Paweł Kempa – nagroda; Karol Kowalewski – wyróżnienie
KL.3B: Marta Stasiak – nagroda; Maja Mucha – wyróżnienie

Konkurs Portret bohatera literackiego:
KL.6A: Iga Kryszczak – nagroda; Kinga Konowalska - wyróżnienie
KL.6B: Robert Kozłowski – nagroda; Michał Hartwig - wyróżnienie

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika klas 1

 

 

  Nasi najmłodsi uczniowie klas 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Całe spotkanie przygotowała dla nas pani Marzena, nasza bibliotekarka szkolna, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.

  Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, odpowiadały na zagadki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki ufundowaną przez rodziców.
  Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę.

 

 

 

 

Z WIZYTĄ W MAHLE

 


  29 października klasa 2a odwiedziła zakład produkcyjny MAHLE w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zwiedziły olbrzymią halę produkcyjną i poznały w jaki sposób wytwarzane są elementy do systemów chłodzących różnych typów samochodów. Zobaczyły linie produkcyjne i sterowane komputerowo maszyny. Dowiedziały się także co nieco o historii motoryzacji.
  Za pomoc w zorganizowaniu tej ciekawej wycieczki dziękujemy pani Paulinie Korzeniowskiej.

 

 

 

 

Wizyta w szkole podstawowej z patronem takim jak my :)

 

 

  26 października nasz patron Ewaryst Estkowski obchodził swoje imieniny. Ten właśnie dzień stał się okazją do spotkania z przedstawicielami Szkoły Podstawowej w Mikstacie, której patronem jest również Ewaryst Estkowski. Z tej okazji 25 października w piątek odbyła się w SP w Mikstacie uroczysta akademia, w której braliśmy udział.

  Mieliśmy okazję zapoznać się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego oraz z jego opiekunami. Ocenialiśmy klasowe gazetki poświęcone naszemu wspólnemu patronowi, poznawaliśmy szkołę. Mamy zamiar kontynuować naszą współpracę. :)

  Dziękujemy za mile spędzony czas.

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty w Mediatece

 


  W ciągu ostatnich dni uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich odwiedzili ostrowską Mediatekę. Każda klasa podzielona została na grupy, w których wszystkie aktywnie spędzały czas. Najwięcej wrażeń i emocji wywołała zabawa robotami. Dzieci samodzielnie wprawiały je w ruch za pomocą aplikacji w tablecie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też biblioteka, która wyposażona jest w ciekawe książki, audiobooki, płyty CD z muzyką oraz filmy. Nasi uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mogą zostać użytkownikami biblioteki. Dużym zaskoczeniem było pomieszczenie do gier planszowych oraz pokój kinowy, w którym dzieci leżąc na wygodnych pufach oglądały bajkę wyświetlaną na suficie. Po chwili relaksu i odpoczynku zaczęły się zabawy ruchowe na interaktywnej macie. Czas spędzony w Mediatece daje możliwość spędzenia czasu wolnego inaczej niż zwykle. Dla wszystkich chętnych miejsce to oferuje różnorodne zajęcia, które rozwijają zainteresowania najmłodszych.

 

 

 

 

 GAZETKA SZKOLNA "DWÓJA"

 

 

Witamy po przerwie z ogromnym zapałem do pracy.
Nowa gazetka, nowe logo, nowy skład redakcji.
Zachęcamy do przeczytania od deski do deski:).

(gazetka dostępna w zakładce GAZETKA SZKOLNA)

 

 

 

 

 

"OSTRÓW smogowi mówi NIE"

 

 

  CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. zorganizował eko konkurs plastyczny w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej "OSTRÓW smogowi mówi NIE". 20 października 2019 r. w Parku Północnym (przy skrzyżowaniu ul. M. Konopnickiej i W. Reymonta) odbyło się z tej okazji ŚWIĘTO DRZEWA. Był to dobry moment na ogłoszenie wyników konkursu, w którym udział wzięło kilkoro uczniów z naszej szkoły, z klasy 1b. Byli to: Nadia Wiśniewska, Amelia Kołodziej, Oliwia Janowska, Patryk Szkudlarek, Lena Gulcz, Anna Wróblewska. Spośród ok. 400 nadesłanych rysunków wyróżniona została praca Nadii Wiśniewskiej. Z powodu nieobecności Nadii podczas podsumowania konkursu organizatorzy zadbali o to, aby dyplom i niespodzianka trafiły do dziewczynki. Pani Dyrektor Renata Sroka pogratulowała uczennicy sukcesu i przekazała dyplom, medal oraz niespodziankę. W kalendarzu na rok 2020 w czerwcu, Nadia znalazła swoją pracę. Była to najlepsza nagroda.

  Wszyscy koledzy i koleżanki gratulowali koleżance sukcesu i zmotywowali się do brania udziału w następnych konkursach. Gratulujemy wyróżnienia i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

 

 

Dzień spódnicy

 

 

(WYNIKI W ZAKŁADCE SAMORZĄD UCZNIOWSKI)

  30 października obchodzimy Dzień Spódnicy. Pierwsze ubrania, które przypominały spódnice znane były kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane z trzciny i nosili je także mężczyźni. Z czasem uległo to zmianie: panowie (z wyjątkiem Szkotów) zaczęli nosić spodnie, a kobiety spódnice.........

  Drogie Panie, koleżanki, ale także drodzy mężczyźni, w tym dniu w naszej szkole z dużym przymrużeniem oka sięgamy więc po spódnice. Każda forma, która wywoła uśmiech na naszych twarzach o tej porze roku mile widziana.

  Ten dzień realizujemy w ramach "Konkursu na najlepsza klasę roku", w którym w róznych konkurencjach przyznajemy punkty. Tak też będzie i tym razem. Przeliczymy procentowo ilość spódnic na klasę w danym dniu, a o wynikach ponformujemy Was w środę po południu :).

 

 

 

KASZTANY 

 

 

  Zakończyliśmy zbiórkę kasztanów dla dzikich zwierząt. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu przez cały październik pełnili dyżury w ramach, których zbierali kasztany z poszczególnych klas, przynoszone przez uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za zaangażowanie w kasztanową akcję :)

 

 

 

 

  Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zapalili znicze na grobach mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy w sposób szczególny zasłużyli się dla naszego miasta. Znicze zapłonęły między innymi na mogiłach powstańców, hallerczyków, organizatorów tajnego nauczania czy wreszcie wybitnych społeczników. Młodzież naszej szkoły w ten sposób oddała cześć tym, którzy w sposób szczególny wpłynęli na historię naszego pięknego miasta.

 

 

 

 

28 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Patrona - Ewarysta Estkowskiego

 


  Odświętnie ubrani uczestniczyliśmy w apelu, podczas którego mieliśmy możliwość bliższego poznania sylwetki patrona. Dowiedzieliśmy się, co było dla niego ważne i jak postrzegał rolę nauki i wykształcenia. Mimo że ten światły człowiek żył prawie 200 lat temu, wciąż możemy z niego brać przykład. Musimy pamiętać o ciągłym doskonaleniu, odnajdywaniu pasji, czytaniu czy rozwijaniu talentów. Ważny jest również rozwój fizyczny, który możemy kształtować podczas zajęć wychowania fizycznego. Ewaryst Estkowski zachęcał, by „ciału nadać zdrowie, siłę, zręczność i szlachetność postawy, a siłom duszy doskonałość, do jakiej są zdolne” i o tym powinniśmy pamiętać !
W zrozumieniu tych słów pomogli nam uczniowie z klasy ósmej, którzy przygotowali apel, a także członkowie szkolnego chóru. Podczas spotkania mogliśmy usłyszeć piosenki: „Bohater” w wykonaniu Michała Lubojańskiego, „Bądź sobą” zaśpiewała Antonina Nowak, a utwór ”Nie bój się chcieć” zaprezentowały Magdalena Barczak i Julia Klamka.

 

 

 

 

  W dniu 25.10.2019 r. uczniowie klas: 6a, 6b

uczcili pamięć pierwszej ofiary II wojny światowej

w Ostrowie Wielkopolskim

zapalając okolicznościowy znicz.

Cześć Jego Pamięci.

 

 

 

 

„Oto nadeszła pora taka – by ucznia zrobić z przedszkolaka”. Tymi słowami rozpoczęła się tegoroczna - najważniejsza w życiu pierwszoklasistów akademia z okazji ślubowania. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pan Sebastian Górski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Zygmunt Banasiak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Świtała, Dyrektor Szkoły Pani Renata Sroka, nauczyciele, rodzice oraz najważniejsi w tym dniu uczniowie i uczennice. W czwartek 24 października w samo południe ubrane w togi i birety dzieci z klas pierwszych przedstawiły część artystyczną a następnie zdały egzamin, który był przepustką do ślubowania. W ten sposób dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Niezwykle ważnym, podniosłym i długo wyczekiwanym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia symboliczną kredką przez Zastępcę Prezydenta Pana Sebastiana Górskiego oraz Panią Dyrektor Renatę Srokę. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały od Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Pani Beaty Klimek upominki - drewnianą skrzynkę z imieniem i nazwiskiem wypełnioną przyborami szkolnymi oraz dyplomy, które zostały wręczone przez Pana Sebastiana Górskiego, Pana Zygmunta Banasiaka oraz Panią Renatę Srokę. Także rodzice przygotowali słodkie niespodzianki dla swoich pociech. Wszystkim uczestnikom akademii ślubowania składamy serdeczne podziękowania! A naszym pierwszoklasistom życzymy sukcesów, zapału do wywiązywania się z uczniowskich obowiązków !

Groźne sprawy

 


  W ostatnich dniach uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez terapeutę z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim. Tematem spotkania były groźne sprawy. Dzieci zdobywały wiedzę na temat sytuacji, które mogą doprowadzić do zagrożenia. Prowadząca zaznaczyła, że groźne mogą być przedmioty, substancje i zachowania. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i wymieniali szereg takich przykładów. Dowiedzieli się, że do groźnych substancji należą np. środki chemii gospodarczej, leki oraz narkotyki. Istotą zajęć było również uświadomienie uczniom, że korzystanie z gier komputerowych, oglądanie telewizji będzie dobrą rozrywką tylko wtedy, jeżeli będziemy to robić nie za często, nie za dużo i dorosły będzie miał to pod kontrolą. Pani Kasia zwróciła również uwagę, że bohaterowie znanych dzieciom bajek są przykładem postaw, które warto naśladować, ale znajdziemy też zachowania groźne i niewłaściwe. Na zakończenie zajęć uczniowie nauczyli się wierszyka, którego puenta zawierała się w słowach: nie za dużo, nie za często, dorosły wie.

 

 

 

 

Spotkanie z zawodnikiem BM Stal Ostrów Wielkopolski

 

 

  Zawodnik BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski Jay Threatt oraz kierownik drużyny Pan Patryk Pańkowiak spotkali się z uczniami klasy sportowej 6b. Inicjatorem spotkania był Tomasz Szych pomysłodawca i główny koordynator projekt pod nazwą #działamyrazem. Uczniowie zadawali pytania w języku angielskim i tym samym mieli możliwość doskonalenia swojej wiedzy. Uczniowie dowiedzieli się także o podstawach odżywiania się sportowców, ciężkiej pracy na treningach oraz o motywacji aby być w przyszłości sportowcem. Na koniec spotkania koszykarz poprowadził zajęcia praktyczne z piłki koszykowej zakończone gra właściwą.

 

 

 

Jednodniowa wycieczka szkolna dla klas V-VIII

Drezno (Niemcy)
Weihnachtsmarkt
28 listopada 2019

 

Program wycieczki
• wyjazd z Ostrowa Wlkp. ok. godziny 5.00.
• przejazd do Drezna
• zwiedzanie Starego Miasta w Dreźnie – „Florencji Północy”: Frauenkirche – symbol pojednania, odbudowany po zniszczeniach wojennych, tarasy nad Łabą, porcelanowy poczet elektorów saskich, katedra katolicka, dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną
• czas do dyspozycji grupy w centrum handlowym
• pobyt na Striezelmarkt – jarmarku świątecznym o niemal 600-letniej tradycji
• przejazd do Polski, powrót ok. godziny 22.0

 

Całkowite koszty wyjazdu dla jednej osoby:
35 uczniów - 179 zł
30 uczniów - 208 zł
25 uczniów - 249 zł

 

Zapisy u pani Sylwii Parzeńskiej z wpłatą zaliczki 100 zł
do 31 października.
Niniejsza oferta obejmuje następujące świadczenia:
Transport wysokiej jakości autokarem, opieka doświadczonego pilota,
Pakiet bezpieczeństwa: ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą na sumę 10 000€ – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków za granicą na sumę 2 000€ – ubezpieczenie bagażu podróżnego na sumę 200€

 

 

 

 

 

 

 

Święto Drzewa

 


  Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji sadzenia drzew, która tym razem odbyła się w niedzielę 20 października w Parku Północnym, położonym przy skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Reymonta. Uczniowie wraz z opiekunami oraz organizatorami posadzili sadzonki wiśni, przy których zostały wkopane tabliczki z nazwą szkoły przygotowane przez uczniów. Na uczestników akcji sadzenia drzew czekało wiele atrakcji. Na specjalnie przygotowanych stoiskach wydawano chętnym bezpłatne sadzonki drzew, a także zbierano karmę i wyposażenie dla Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. W zamian za nakrętki przyniesione w ramach akcji na rzecz chorego Kubusia można było otrzymać cebulki tulipanów. Zorganizowano też zbiórkę puszek aluminiowych, baterii i zużytego drobnego sprzętu elektrycznego, elektronicznego czy AGD. Na początku imprezy wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom konkursów o tematyce ekologicznej. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

 

 

 

 

"Z podwórka na bieżnię"

 

 

  W środę kilkunastu uczniów naszej szkoły brało udział w projekcie edukacyjnym pod nazwą "Z podwórka na bieżnię" realizowanego pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Gośćmi tego projektu byli sportowy- znani olimpijczycy Sebastian Chmara- m.in. Mistrz świata i Europy w wieloboju lekkoatletycznym oraz Paweł Januszewski - m.in. Mistrz Europy w biegu na 400 m przez płotki.
  Mistrzowie przeprowadzili warsztaty edukacyjne, a następnie w części praktycznej dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach sportowych poprzedzonych wspólną rozgrzewką.
  Cała impreza przeprowadzona była na bardzo wysokim poziomie- nie zabrakło ducha olimpijskiego.
Przedstawiciele- kapitanowie wszystkich drużyn mieli możliwość biegu w sztafecie olimpijskiej wraz z Pawłem Januszewskim i odpalenia znicza olimpijskiego. Igrzyska czas zacząć ! Niech zabawa z lekką atletyką trwa !

 

 

 

 

57 Bieg Republiki Ostrowskiej

 

 

  W niedzielę 20.10.2019 roku uczniowie klas V- VIII naszej szkoły wzięli udział w 57 Biegu Republiki Ostrowskiej, startują w swoich kategoriach wiekowych biegów młodzieżowych.
Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania wyrażając chęć uczestnictwa w tym prestiżowym biegu pomimo wczesnej niedzielnej pory.
  Na szczególną uwagę zasługuje Bartosz Bil z klasy VI b, który w kategorii chłopców rocznik 2008 zajął II miejsce.
Gratulujemy !!!

 

 

 

 

 

Uwaga, Uwaga, Uwaga!!!!

 

 

  Został ogłaszony konkurs, bardzo ważny konkurs związany z nauczycielami,

a właściwie z ich zdjęciami z dzieciństwa....

  Tak, tak - my też byliśmy kiedyś dziećmi, o czym możecie się przekonać na parterze naszej szkoły.

Każdy, kto odgadnie najwięcej nazwisk osób z tych zdjęć 

(podając numer i nazwisko nauczyciela ze zdjęcia) 

otrzyma od nas nauczycieli nagrodę. Jaką? A to już niespodzianka. :)

 

Kartki z odpowiedziami prosimy przynosić

do p. Marty Grabskiej Górskiej i p. Izy Matczak Duży do 21.10.2019r.

 

 

Wyłoniliśmy zwycięzców konkursu. Tym razem są to: Weronika Telega i Antonia Madajka z klasy 8. Serdecznie gratulujemy, a nagrodą w konkursie jest specjalny talon, uprawniający je do jednarazowego zwolnienia z jednej oceny. Szczegóły podczas odebrania talonów w sali 35.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu tak pięknym i uroczystym,

kiedy Nauczyciele i wszyscy pracownicy naszej szkoły,

obchodzą Swoje święto,

my uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2

składamy Wam życzenia szczere,

prawdziwe z uczniowskich serc płynące

jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

Życzymy abyście byli zawsze zdrowi i uśmiechnięci,

by wasza cierpliwość była ze stali,

która nigdy nie pęka,

byście z radością przekazywali nam swoją wiedzę

i otaczali nas swoją opieką.

Te skromne życzenia to nasze podziękowanie za to, że jesteście.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIZYTA TOMASZA GAPIŃSKIEGO W NASZEJ SZKOLE

 


  W piątkowe przedpołudnie w hali sportowej naszej szkoły sporo się działo… Było biało-czerwono i bardzo głośno, a to za sprawą wizyty kapitana drużyny Arged Malesa TŻ Ostrovia Tomasza Gapińskiego. Uczniowi entuzjastycznie skanowali nazwisko żużlowca, trzymając w ręku własnoręcznie zrobione transparenty i flagi. Zadbano również o odpowiedni strój- koszulki oraz czapki z logo Ostrovii. Zawodnik odpowiadał na pytania naszych uczniów, których nie było końca. Świetnie przygotowani do tego spotkania szkolni kibice pytali zarówno o sprawy prywatne jak i te, które dotyczyły bezpośrednio żużla. Wszyscy zainteresowani byli też samą karierą utalentowanego żużlowca. Dalej przyszła długo wyczekiwana chwila… pora na zdjęcia i autografy, a na te trzeba było cierpliwie czekać w długiej kolejce. Każdy mógł też na chwilę poczuć się jak prawdziwy żużlowiec, siadając w kasku na motocyklu. Szkoda tylko, że spotkanie szybko minęło, jednak liczymy, że uda nam się zorganizować podobne w przyszłym sezonie żużlowym. Panu Tomkowi serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia! Było to dla wszystkich bardzo ciekawe i emocjonujące spotkanie, które wszystkim dostarczyło sporo wrażeń.

 

 

 

 

 XIX Dzień Papieski

 

 

W niedzielę 13 października będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy!" Z tej okazji uczniowie klasy 3a oraz klasy 3b przygotowali wystawę poświęconą naszemu Wielkiemu Rodakowi. Serdecznie dziękujemy młodzieży klas trzecich za przygotowanie przepięknej wystawy :)

 

 

 

 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

W październiku obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursach:
• Laurka z życzeniami dla biblioteki - kl. 1
• Ilustracja do ulubionej bajki – kl. 2
• Zakładka do książki – kl. 3, kl. 5
• Portret bohatera literackiego – kl. 6, kl. 8
Termin oddawania prac do 22 października, technika dowolna.
Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa, na ilustracji tytuł bajki.
• Podczas przerw można brać udział w mini konkursach: „Wiesz czy nie wiesz?” „Detektyw Słówko” oraz „Mistrz alfabetu”.
• W trakcie obchodów święta Biblioteki odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych.
• Kufer życzeń – znów oczekuje żebyście zapełnili go propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach naszej biblioteki.
Kochani czytelnicy! Biblioteka na Was czeka :).

 

 

 

 

 Wolontariat

 

 

  Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie :) zapraszamy do zaangażowania się w akcje, organizowane przez Wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu. Pierwsza z nich to akcja "Pomóżmy zwierzętom leśnym przetrwać zimę". Zbieramy kasztany dla dzikich zwierząt, będziemy je zbierać do końca października. Kolejna akcja to "Nakrętki dla Jakuba". Jest to akcja całoroczna na rzecz chłopca, którego wspieramy od kilku lat. Zachęcamy także do wzięcia udziału w akcji "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska". Proponujemy po paczce karmy od każdej klasy. Karmę zbieramy do 15 listopada. Kasztany, nakrętki oraz karmę proszę przynosić do klas. Wszystkie te dary płynące z serce wolontariusze będą przenosić w wyznaczone miejsce, a następnie przekażemy stosownie z ich przeznaczeniem. Liczymy na Was i z góry dziękujemy za zaangażowanie :) ponieważ bez Was nasze akcje nie mają szansy powodzenia.

 

 

 

 

  W piątek 4 października 2019 r. w naszej szkole odbył się IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, polegająca na organizacji zabaw, których kulminacją jest przeprowadzanie egzaminów zgodnie z hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
  Dzień akcji został poprzedzony przygotowaniami. Już w wtorek pojawiła się wykonana przez uczennicę klasy 5A gazetka informująca o święcie. Wybrano szkolny patrol egzaminujący z uczniów klasy 5A. Zostały przygotowane pytania i odznaki w formie naklejek „Ekspert tabliczki mnożenia”.
W czwartek w klasach zostały przeprowadzone zajęcia na których uczniowie pracując w grupach zmagali się z zabawami i łamigłówkami podczas których przypominali sobie tabliczkę mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była już w samym dniu obchodów święta w formie krótkich egzaminów podczas przerw, a w młodszych klasach podczas zajęć. Szkolni egzaminatorzy odwiedzili również panią dyrektor Renatę Srokę oraz sekretariat. Przepytali nauczycieli swojej szkoły oraz rodziców wchodzących po swoje pociechy.
  Dzień ten dostarczył małym jak i dużym dzieciom oraz dorosłym wielu pozytywnych emocji, trochę stresu ale i dobrego humoru i satysfakcji z tego, że umiemy tabliczkę mnożenia. Akcja ta miała na celu rozwijanie zainteresowań matematycznych , utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia oraz pokazanie, że matematyka może być przyjemna, a czasem i zabawna. Cel został osiągnięty a uczniowie, nauczyciele oraz rodzice i inne osoby dorosłe, świetnie się bawili.
  Mamy nadzieje, że w następnym roku ponownie przystąpimy do tej akcji.

Koordynator ŚDTM - Izabela Matczak-Duży nauczyciel matematyki

 

 

 

 

Dzień Chłopca

 

 

Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że zyskuje na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym.

Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody tego święta.

U nas w szkole dziewczyny także przygotowały drobne upominki.

Samorząd Uczniowski zadbał, aby naszym miłym i sympatycznym kolegom było przyjemnie i żeby poczuli się w tym szczególnym dla nich dniu, zaopiekowani.

 

 

 

 

Różnorodność kultur Europy

 


  Uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl pt. „ Różnorodność kultur Europy” wystawiony przez aktorów Polskiego Teatru Muzycznego z Wrocławia. Główny bohater, Kuba zabrał młodych widzów do wybranych państw Europy. Celem podróży było odnalezienie największych wartości poznawanych krajów. Jednocześnie dzieci przyswoiły wybrane zwroty i pozdrowienia w różnych językach. Spektakl miał charakter interaktywny. Widzowie byli aktywnymi uczestnikami przedstawienia, zapraszani byli na scenę do wykonywania określonych zadań. Zobaczyli również, jak współczesny teatr korzysta z nowoczesnej technologii.
  Młodzi widzowie przekonali się, jak ważna jest przyjaźń, miłość, odwaga, mądrość, humor, a także oni sami i że wszystkie te wartości wpływają na budowanie pozytywnych relacji między ludźmi.

 

 

 

 

Kolorowe śniadania

 


  Od października wznawiamy w klasach młodszych projekt pod hasłem „ Kolorowe śniadania”. Zachęcamy uczniów, by drugie śniadanie wzbogacone było świeżymi, sezonowymi warzywami lub owocami. Dzieci wiedzą, że codzienne spożywanie produktów bogatych w witaminy i mikroelementy wpływa korzystnie na ich rozwój, naukę i dobre samopoczucie. Co środę uczniowie dołożą do swoich śniadaniówek warzywa lub owoce w kolorze czerwonym, żółtym, białym, zielonym lub fioletowym. W tym dniu rezygnujemy całkowicie ze słodyczy. Kolorowa dieta na pewno zaostrzy apetyty, poprawi odporność oraz zachęci do jedzenia różnorodnych warzyw i owoców.

 

 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

 

  Ogólnopolski Dzień Gośnego Czytania przypada na 29 września (niedziela), a u nas w szkole postanowiliśmy obchodzić go 30.09.2019r (poniedziałek).

  Odbiorcami tego święta są dzieci. Udowodniono, że czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ustanowiono z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data tego święta, 29 września to także data urodzin Janiny Porazińskiej, cenionej autorki książek dla dzieci i młodzieży. A więc w poniedziałek my też głośno czytamy.

 

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 


  Akcja „Sprzątania Świata” jest największą w kraju ekologiczną kampanią społeczną i stałym punktem kalendarza działań w wielu gminach, szkołach i organizacjach. W całej Polsce w akcji corocznie uczestniczy 1,5 – 2 miliony osób, a na całym świecie około 40 milionów. Główne przesłanie akcji to czyste środowisko oraz człowiek przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszej planety, uczniowie naszej szkoły wyruszyli do walki z odpadami na przyległych do naszej szkoły ulicach i w parku. Zbieranie śmieci daje efekt krótkotrwały, ważniejsza jest zmiana świadomości ekologicznej i nawyków mieszkańców. Mamy nadzieję, że akcja „Sprzątanie Świata” jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji i nauczy odpowiedzialności za otaczający nas teren oraz pobudzi młode pokolenia do działań ekologicznych.

 

 

 

 

 

 Wszelkie informacje na temat ubezpieczenia na rok szkolny 2019/2020 w linku:

https://sp2ostrowwlkp.pl/ogolne-warunki-ubezpieczenia.html

 

 

 

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

 

 

  Wybory mamy już za sobą. Głosy zostały obliczone i już wiemy kto został przewodniczącym SU, kto zastępcą, a kto skarbnikiem.

  Wiemy, z nieoficjalnych źródeł, że część z Was czeka w napięciu na te wyniki, a więc zapraszamy do zakładki SAMORZĄD UCZNIOWSKI, gdzie podajemy szczegóły.

  Wszystkich wybranych do Rady Samorządu Uczniowskiego oraz tych, którzy chcą działać w Samorządzie Uczniowskich serdecznie zapraszamy na nasze pierwsze zebranie w czwartek 19.09.2019 na dużej przerwie w sali 35.

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki w SP2

 

 

  W tym roku Międzynarodowy Dzień Kropki przypada na 15 września (niedziela), a więc do Dnia Kropki pozostały jeszcze 3 dni. W naszej szkole  postanowiliśmy urządzić ten dzień w poniedziałek, 16 września, a jaka jest geneza tego święta...?

  Amerykański pisarz dla dzieci Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest Vashti, która dzięki kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Ta książka została przetłumaczona na dwadzieścia języków i zyskała popularność wśród czytelników, a dla wielu nauczycieli i ich uczniów stała się inspracją do powstania  “Międzynarodowego Dnia Kropki”. Obecnie jest ono obchodzone już w 108 krajach, a podczas tego święta powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki.  

 

  Każdy, kto przyjdzie w tym dniu z różnymi formami kropki na sobie, będzie zwolniony z pytania i kartkówek w tym dniu, a poza tym będzie to fajna zabawa dla nas wszystkich. 

 

 

 

 

 Zwykła…Niezwykła Kropka

 


  Międzynarodowy dzień kropki obchodzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Zwykła mała kropka udowodniła dzieciom, że są kreatywni, potrafią zgodnie pracować w grupach, dzielą się pomysłami i śmiało prezentują swoje projekty. Tego dnia mała kropka stała się początkiem kolorowej wyspy, gwieździstego nieba, ulubionej postaci, owadów, kolorowej łąki i wielu innych niesamowitych wyobrażeń. Wspólna zabawa wywołała wiele pozytywnych emocji, sprzyjała rozwijaniu dobrych relacji między uczniami i pokazała dzieciom, że są twórcami.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  Może masz ochotę poczytać maluchom bajkę, włączyć się w akcję zbiórki żywności dla mieszkańców naszego miasta, którzy aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, a może chciałbyś aktywnie uczestniczyć w "kasztanowej akcji" dyżurując przy odbiorze kasztanów, które zbieramy dla dzikich zwierząt lub pomóc zwierzakom ze schroniska, jeżeli Twoja odpowiedź brzmi "TAK", to Zachęcamy Cię do zaangażowania się w pracę Szkolnego Koła Wolontariatu. Zapraszamy w poniedziałki do sali 27a, pierwsze piętro. Początek spotkania o godzinie 13.30 :) Będziemy czekać:)

 

 

 

 

 

Klockowe L - Maszyny

 

 

  Dnia 13.09.2019 r. w Naszej Szkole odbyły się warsztaty techniczne dla dzieci "Klockowe L - Maszyny", zorganizowane przez Fundację Nowoczesny Konin i współfinansowane przez Miasto Ostrów Wielkopolski. Dzieci, przy użyciu zestawów edukacyjnych opartych na klockach Lego, tworzyły ciekawe, innowacyjne konstrukcje. To ciekawe doświadczenie, łączące naukę i zabawę:)

 

 

 

 

 

 

Informujemy wszystkich o zmiane adresu email szkoły.

Obecny adres: gimbus1@interia.pl.

 

 

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

 

  2 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wraz z Dyrektorem, gronem pedagogicznym oraz rodzicami powitali nowy rok szkolny 2019/2020. Część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: 3a, 6b oraz chóru szkolnego pozwoliła wszystkim na przypomnienie radosnego i beztroskiego czasu wakacji. Ten dzień to także przemyśłenia dotyczące powrotu do szkoły, spotkań z rówieśnikami, zdobywania wiedzy i doświadczeń. Pani Dyrektor Renata Sroka powitała zebranych rodziców i uczniów,  wychowawców poszczególnych klas. W szczególny przywitała najmłodszych uczniów szkoły -  pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi tej szkoły.

  Wszystkim uczniom życzymy "super" ocen, dużo radości i wytrwałości w nauce, nauczycielom satysfakcji z nauczania, a rodzicom zadowolenia z pociech!

 

 

 

 

80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

 

 

 

  W niedzielę 1 września odbyły się miejskie obchody upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji uczniowie SP2 reprezentowali naszą szkołę w poczcie sztandarowym. Uczestnicy wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Bema, a następnie asystowali podczas złożenia kwiatów i zniczy w miejscu pamięci przez władze miasta i powiatu ostrowskiego, przedstawicieli służb mundurowych, harcerzy i kombatantów. Nie zapominajmy o tym tragicznym wydarzeniu z historii Polski i czcijmy pamięć tych, którzy stanęli w obronie naszej ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

 

 

  19 czerwca to dzień, na który z niecierpliwością czekało wielu uczniów. Po dziesięciu miesiącach wytężonej nauki, dzieci i młodzież i nauczyciele mogli udać się na zasłużony odpoczynek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się o godzinie 8:00, kiedy spotkali się uczniowie klas I, II, IV i VII szkoły podstawowej, a o godzinie 10:00 uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i po raz ostatni uczniowie klas III gimnazjum. W uroczystości wzięli między innymi udział: Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pani Beata Klimek, Proboszcz Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Ostrowie Wielkopolski, - Ks. Kanonik Krzysztof Nojman, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą panią Katarzyną Świtałą, przedstawiciel Zarządu Rady Osiedla nr 11, pan Lech Jaszczyk. Podczas uroczystości Pani Dyrektor złożyła uczniom życzenia, aby nadchodzące wakacje były dla nich czasem wytchnienia i okazją do dobrze oraz mądrze spędzonego czasu, a także by na kolejny rok szkolny wrócili z zapasem sił, gotowi do podjęcia nowych wyzwań i zadań. W przypadku kończących szkołę uczniów, żeby ich wybory były najlepsze i oby dostali się do wymarzonych szkół. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i innym pracownikom Szkoły oraz rodzicom za życzliwą współpracę.

 

 

 

 

 

 

Pebiscyt "Naj"

 

 

  Jak co roku zorganizowaliśmy plebiscyt "Naj". Ustaliliśmy, że w tym roku będzie on "podwójny",  ponieważ szkołę kończą wyjątkowo klasy 3 gimnazjalne i klasy 8 szkoły podstawowej.

   5 czerwca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się do wszystkich klas 4-8 i 3 gim, żeby każdy uczeń na przygotowanej przez nas odpowiednio karcie mógł oddać swój głos w tym plebiscycie.

  Dzisiaj podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego klas 3 gim i 8 sp podaliśmy wyniki tego plebiscytu i podarowaliśmy drobne upominki. Szczegółowe wyniki wyborów podajemy w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

 

 

Konkurs fotograficzny klas 3

 

 

  Jak co roku, uczniowie klas 3 gimnazjum wykorzystali swoje wiadomości wyniesione z zajęć fotograficznych w ramach techniki w praktyce. Prawie każdy wykonał zdjęcie, które wzięło udział w Konkursie Prac Fotograficznych 3-cich klas. W konkursie zostały wyróżnione dwie uczennice: Weronika Rybachuk z klasy 3a i Magdalena Malak z klasy 3b. Serdecznie gratulujemy dziewczynom i życzymy dobrego oka w wykonywaniu kolejnych zdjęć.

 

 

 

 

”Odkrywamy tajemnice Ostrowa Wielkopolskiego – śladem ostrowskich jabłuszek”

 

 

  Nasi przedstawiciele wzięli udział w grze miejskiej ”Odkrywamy tajemnice Ostrowa Wielkopolskiego – śladem ostrowskich jabłuszek”.

  W ostatni piątek drużyna złożona z chętnych uczniów klasy  7a i 3b gimnazjum uczestniczyła w grze miejskiej. Młodzież pod opieką nauczyciela wykonywała różnorodne zadania, za które otrzymywali punkty. W zmaganiach rywalizowali uczniowie z wielu ostrowskich szkół, co było dodatkowym „motorem” do działania. Mimo że wykonaliśmy wszystkie zadania najszybciej, nie udało się wygrać, ale z całą pewnością doskonale się bawiliśmy.
  Brawo dla uczniów, którym chciało się rywalizować przy temperaturze przekraczającej 30 C! Byliście cudowni!

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Marciniak ponownie z tytułem Laureat „Mistrza ortografii”

 


  14 czerwca odbyła się w ostrowskiej synagodze uroczysta gala podsumowująca 21 edycję ”Mistrza ortografii”. Patronat nad ortograficznymi zmaganiami objęła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - pani Beata Klimek i językoznawca – profesor Andrzej Markowski.
  Podczas oficjalnego podsumowania wręczono dyplomy i nagrody tym wszystkim, którzy przeszli do finału konkursu – w różnych kategoriach.
  Nasza uczennica – Zuzanna Marciniak, podobnie jak w zeszłym roku – otrzymała tytuł Laureata ”Mistrza ortografii”. Gimnazjalistka została obdarowana pięknym dyplomem i najnowszym egzemplarzem ”Pana Tadeusza”. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych już na następnym etapie edukacyjnym!

 

 

 

 

Do you speak English?

 

  W środę, po trzech miesiącach współpracy zakończyły się zajęcia prowadzone przez naszego zaprzyjaźnionego Anglika. Podczas lekcji z Petrem nasi uczniowie mieli niecodzienną okazję kontaktu z "żywym" językiem i sprawdzenia własnych umiejętności językowych. Wszyscy na pewno dużo skorzystali na tej współpracy, również Peter, który podkreślił, że było to dla niego bardzo przyjemne i pouczające doświadczenie.

 

 

Mr Peter Mikuła-Rang - nasz zagraniczny gość

 

  Uczniowie naszej szkoły od kilku miesięcy mają okazję uczestniczyć w wyjątkowych, bo prowadzonych przez Anglika, lekcjach języka angielskiego. Wiemy już, że Peter jest osobą bardzo kontaktową i z dużym poczuciem humoru, ale jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszamy do przeczytania rozmowy, którą przeprowadziły z nim Magda i Zuzia z klasy 3a.

 

 

 Why did you came to Poland ?
I was working in Germany and I have many Polish friends in Germany, I always felt very well with them. And then I had an invitation from my Polish friends to come to Poland for the New Year in the Tatra mountains. It was 14 years ago – seems like yesterday.
Dlaczego przyjechał Pan do Polski?
Pracowałem w Niemczech i mam tam wielu polskich przyjaciół, zawsze bardzo dobrze się z nimi czułem. Pewnego dnia otrzymałem od nich zaproszenie do Polski , aby spędzić Nowy Rok w Tatrach. To było 14 lat temu – wydaje się jakby wydarzyło się wczoraj.
How long have you been living here in Poland, in Ostrów?
I have had connections with Ostrów for a long time because my wife is from Ostrów and she actually attended this school. We got married about 10 years ago and since then I’ve spent a lot of my time here. I have stopped working in Germany and now I’m teaching English.
Od jak dawna mieszka Pan w Polsce, w Ostrowie?
Miałem powiązania z Ostrowem od dawna – moja żona pochodzi z Ostrowa – chodziła do tej szkoły. Pobraliśmy się 10 lat temu i od tego momentu spędzam tutaj dużo czasu. Zakończyłem pracę w Niemczech i teraz uczę języka angielskiego.
What surprised you most in Poland, Polish people and Polish culture?
Hmm… the cake!
Co w Polsce zaskoczyło Pana najbardziej?
Hmmm… tort!
The cake, really?!
Yeah, in Poland you eat cakes for wedding, for birthday, for Christmas… You eat a lot of cakes. But I like Polish people too, because the ones I have met were always nice, warm and I have got on very well with them. So I think one of the biggest attributes of Poland is its people. I suppose that a lot of Polish people think that the English are very serious. They see people from London wearing bowler hats and having an umbrella and never say “Hi!” and are very stiff. That’s not true. Most people of my age – middle-aged – like to laugh and to have jokes and make a lot of fun .
Tort, naprawdę?!
Tak, w Polsce jecie tort z okazji ślubu, urodzin, Świąt Bożego Narodzenia… Jecie mnóstwo tortów. Ale lubię też Polaków , ponieważ ci, których dotąd spotkałem byli uprzejmi, ciepli i zawsze dobrze się z nimi dogadywałem. Tak więc myślę, że jednym z największych Polskich atrybutów są właśnie mieszkańcy. Podejrzewam, że wielu Polaków uważa, że Anglicy są bardzo poważni. Mają przed oczami mieszkańców Londynu w meloniku, z parasolem, którzy nigdy się nie witają i są bardzo poważni. Tak nie jest. Większość moich rówieśników – ludzi w średnim wieku – lubi się śmiać i żartować.

Yeah, that’s the stereotype. There are stereotypes of all nations and probably you and English people have some idea about Polish people, which is not true as well.
Yes, exactly. I think it’s because you see one part of a nation. But most people are not like that.
Tak, takie są stereotypy . Dotyczą one wszystkich narodów. Prawdopodobnie Anglicy też mają swoje wyobrażenie na temat Polaków, które również nie jest prawdziwe.
Tak, dokładnie. Myślę, że to dlatego, że widzimy tylko część narodu. Ale większość ludzi wcale taka nie jest.
What’s your opinion about Polish teenagers?
Teenagers are a mixture and I meet all sorts. Mostly the ones I see are polite and it’s nice talking to them. If I am invited anywhere, then I am always treated extremely well. So I like Polish people.
Jaka jest Pana opinia na temat polskich nastolatków?
Nastolatkowie są bardzo zróżnicowani. Ci ,których spotykam najczęściej są uprzejmi i dobrze mi się z nimi rozmawia. Jeśli jestem gdziekolwiek zapraszany, zawsze jestem traktowany bardzo dobrze. Więc, lubię Polaków.
You speak German fluently, right? And any other language?
Yes , I speak German fluently and I speak Polish “mało” . I learned French at school. I can say “Hello. Thank you. Goodbye” . But that’s all.
Mówi Pan płynnie po niemiecku. Czy zna Pan jeszcze jakiś język obcy?
Tak, mówię płynnie po niemiecku i mówię po polsku „mało” . W szkole uczyłem się francuskiego - znam podstawowe zwroty, ale to wszystko.
Is it difficult to communicate in Poland in English in everyday life?
It’s easy for an English person. Although there are not many people speaking English, there is always a way to communicate, you can use body language. But when I want something that is complicated to describe, I take a picture of that thing. I also sometimes use Google translator – it’s very helpful. That’s incredible how much technology you can have on you to help you. So I find it easy to communicate.
Czy trudno jest porozumiewać się po angielsku w Polsce?
To nie sprawia trudności Anglikowi. Pomimo tego, że niedużo ludzi mówi po angielsku, zawsze znajdzie się sposób, żeby się porozumieć – można użyć mowy ciała. Ale kiedy potrzebuję czegoś bardziej skomplikowanego, korzystam ze zdjęcia. Czasami używam też tłumacza Google – jest bardzo pomocny. To niesamowite jak bardzo technologia, którą masz przy sobie może ci pomóc. Więc, łatwo jest mi się komunikować.
What do you like most and least about Poland?
What I like the most about Poland is that here, in Ostrów, the life is quite relaxed. It’s the normal life. I don’t see big problems here. I love the parks and the lake, they are treasures for Ostrów. And what do I like the least… because I am an engineer, I’m used to things working properly and normally. I don’t wait until things to break. When I see a problem coming, I solve it. And sometimes I see here, in Poland, people waiting with their cars until the little problem becomes the big problem and then they fix it. I also think that Polish people drive too dangerously sometimes, especially when they want to overtake another car.
Co się Panu podoba na najbardziej i najmniej jeśli chodzi o Polskę?
To, co lubię najbardziej to fakt, że tu w Ostrowie życie jest całkiem spokojne, normalne. Nie odczuwam tutaj wielkich problemów. Uwielbiam parki, jezioro – stanowią one prawdziwy skarb dla tego miasta. A to, co lubię najmniej… pewnie dlatego, że jestem inżynierem, jestem przyzwyczajony do tego, że rzeczy działają bez zakłóceń. Nie czekam aż się całkowicie zepsują. Kiedy widzę, że jest jakiś problem, staram się go od razu rozwiązać. Czasami w Polsce zauważam, że ludzie czekają aż mała usterka w ich samochodzie stanie się dużym problemem i dopiero wtedy postanawiają go naprawić. Uważam również, że polscy kierowcy czasami jeżdżą zbyt niebezpiecznie, w szczególności podczas wyprzedzania.
Is there anything that you miss from England?
I don't miss England. My mind is different. I worked in many countries and when I go into a country I always try to find good things about it and I don't miss the old things.
Czy jest coś, czego Panu brakuje z Anglii?
Nie tęsknię za Anglią, nie myślę w ten sposób. Pracowałem w wielu krajach i za każdym razem staram się znaleźć pozytywne strony i nie tęsknię za tym, co było.
In which countries did you work?
I worked in England, Ireland and Germany. I’ve travelled a lot.
W jakich krajach Pan pracował?
Pracowałem w Anglii, Irlandii i Niemczech. Dużo podróżowałem.
Why did you decide to start teaching English in Poland?
I started helping teaching English here in Ostrów 5 years ago. That was in another school. I always had a plan that when I stopped working, that I would teach English. Helping people learn English is something that makes me happy. When people have fun while learning English, it becomes easier for them.
Dlaczego postanowił Pan zacząć uczyć angielskiego w Polsce?
Zacząłem pomagać w nauczaniu języka angielskiego w Ostrowie 5 lat temu, w innej szkole. Zawsze miałem taki plan, że kiedy przestanę pracować zawodowo, będę uczyć języka angielskiego. Sprawia mi to dużo przyjemności. Kiedy ludzie dobrze się bawią podczas nauki języka, staje się on dla nich łatwiejszy.
What do you enjoy most in being a teacher?
I enjoy it all. The hardest part I would say is sometimes you see somebody who is not interested in taking part in the lesson. Practice is the most important thing. People will make mistakes and it is okay. Because people learn by making mistakes.
Co najbardziej podoba się Panu w byciu nauczycielem?
Wszystko mi się podoba. Najtrudniej jest, kiedy widzisz, że ktoś nie jest zainteresowany udziałem w lekcji. Używanie języka w praktyce jest najważniejsze. Ludzie popełniają błędy i nie ma w tym nic złego, ponieważ uczymy się popełniając błędy.
What can we wish you for the future?
A long, happy life.
Czego możemy Panu życzyć na przyszłość?
Długiego, szczęśliwego życia.
We wish you that and thank you for the interview and giving lessons at our school.
Tego w takim razie życzymy oraz dziękujemy za udzielenie wywiadu i lekcji w naszej szkole.

Magda Woźniak and Zuzia Wasielewska, class 3a

Wycieczka w Sudety

 


  W dniach 06 - 07 czerwca uczniowie klas 8d i 8e wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę, podczas której odwiedzili Skalne Miasto oraz przespacerowali się Ścieżką Koronami Drzew.
  W Skalnym Mieście podziwialiśmy przepiękne widoki, przeciskaliśmy się pomiędzy potężnymi skałami oraz pływaliśmy tratwą po urokliwym jeziorku. Wieczorem spędziliśmy wspólnie czas przy ogniskiem. Drugi dzień to wizyta w Jańskich Łaźniach i spacer Ścieżką Koronami Drzew. Jest to wysoka na 45m wieża widokowa, z której można zjechać krętą zjeżdżalnią w zaledwie 4 sekundy. Cała wycieczka była bardzo udana, wszyscy spisali się na medal!

 

 

 

 

 

 Zapraszamy do zapoznania się z nowym numerem naszej gazetki. Miłej lektury. Pozdrawiamy. http://sp2ostrowwlkp.pl/gazetka-szkolna.html

 

 

 

 

Zwiedziliśmy Oczyszczalnię Ścieków

 


  6 czerwca 2019 gimnazjaliści z klasy 3a i 3b uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie, której celem była integracja wiedzy nabytej na lekcjach biologii i chemii, dotycząca ochrony wód z bezpośrednią obserwacją procesów oczyszczania. W trakcie zwiedzania oczyszczalni zapoznaliśmy się z poszczególnymi etapami oczyszczania ścieków. Zobaczyliśmy jak wygląda pierwsza faza- mechaniczna, przy użyciu krat oraz biologiczna z wykorzystaniem mikroorganizmów - bakterii do usuwania związków węgla, azotu i fosforu. Zwiedziliśmy również laboratorium oraz sterownię. Po obiekcie oprowadzał nas pan Jarosław Majchrzak, który w ciekawy sposób przedstawił nam funkcjonowanie zakładu, a także zapoznał nas z kwalifikacjami pracowników jakie są niezbędne aby podjąć w nim pracę.

 

 

 

 

 

 

Egzamin na kartę rowerową

 

 

  Aby otrzymać kartę rowerową nasi uczniowie musieli: zdobyć odpowiednią wiedzę; zdać egzamin teoretyczny w formie testu pisemnego oraz zdać egzamin praktyczny. Wszystko było poprzedzone ćwiczeniami w szkole i na placu miasteczka rowerowego. Uczniowie klasy czwartej spotkali się też z przedstawicielami Policji Ostrowskiej aby utrwalić sobie wszystkie najważniejsze informacje. 4 czerwca o godzinie 18.00 uczniowie uzyskali upragnione prawo do poruszania się po drogach. Wszystkim gratulujemy!

 

 

 

 

Marzenia się spełniają!

 


  Z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów klasy 2a przygotowali dla wszystkich dzieci miłą niespodziankę. Każdy zapisał swoje najskrytsze marzenie na małej karteczce, którą przywiązał do kolorowego balona. Po wspólnym odliczeniu na boisku szkolnym wszystkie balony pofrunęły wysoko w górę. Teraz z pewnością wszystkie marzenia się spełnią! Na zakończenie dnia cała klasa wybrała się na wspólny spacer oraz pyszne lody.

 

 

 

 

 

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

 

  31.05 uczniowie klasy 2a i 2b wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. W pierwszej ķolejnosci zwiedzali Katedrę Gnieźnienską ze słynnym Drzwiami Gnieźnieńskimi, gdzie zapoznawali się z historią św. Wojciecha. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Żnin - Biskupin. Na samym końcu zwiedzali Biskupin gdzie mieści się osada prasłowiańska.

 

 

 

 

 

 

 

 

"MAGIA LICZB"

 

 

  28 maja czworo uczniów z klas 1 i 2 reprezentowało naszą szkołę w XIX Miedzyszkolnym Konkursie Matematycznym "MAGIA LICZB" dla klas I-III. Byli to Igor Długopolski kl 1a, Michał Lubojański kl 1b, Wiktor Peszek kl 2a oraz Filip Kleber kl 2b. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań matematycznych oraz wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce.

 

 

 

 

Piknik u Ewarysta

Wycieczka szkolna Zakopane maj 2019 r.

 

 

  W dniach od 22 – 24.05.2019 r. odbyła się wycieczka szkolna do Zakopanego. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klas 3a, 3b i 3d Gimnazjum. Przygotowani do długiej drogi wyruszyliśmy rankiem, zanim dotarliśmy na miejsce (Zakopane), czekał nas dłuższy postój w Oświęcimiu. Naszym pierwszym punktem wycieczki był wjazd na Wielką Krokiew i podziwianie pięknych widoków. Następnie udaliśmy się na piechotę w kierunku kolejki linowej, mającej nas dowieść na szczyt Gubałówki. Ostatnim miejscem pierwszego dnia był spacer na słynnych zakopiańskich Krupówkach. Po tym intensywnym dniu udaliśmy się na odpoczynek do pensjonatu w Białym Dunajcu. W kolejnym dniu pogorszyła się pogoda - spadł obfity deszcz i musieliśmy zmienić plan wycieczki. Odwiedziliśmy więc po kolei kilka ciekawych miejsc na Podhalu, mianowicie: Chatę Sabały, Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach, zabytkowy cmentarz zasłużonych dla Zakopanego na Pęksowym Brzysku, Muzeum Tatrzańskie im. dr T. Chałubińskiego. Na koniec drugiego dnia wycieczki, udaliśmy się na chwilę relaksu do gorących wód termalnych o nazwie Gorący Potok w Szaflarach. Na koniec dnia gospodarze przygotowali dla nas prawdziwą atrakcję - ognisko w chacie góralskiej. Trzeciego i ostatniego zarazem dnia naszej podróży do stolicy Tatr, udaliśmy się w obowiązkowy punkt na naszym szlaku, do Morskiego Oka. Wszyscy powtarzali jednym głosem dla takiego widoku warto było się zmęczyć. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego zmęczeni trudami pokonywania codziennych kilometrów, musieliśmy pożegnać tym razem kapryśne Zakopane i udać się w długą drogę powrotną do domu.

 

 

 

 

 

Trzy Korony zdobyte

 

 

  W dniach 20-22.05.19 klasa 8b z kolegami z klasy 8c wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Program wycieczki obejmował zwiedzanie zamku w Niedzicy, wejście na Trzy Korony, spływ Dunajcem oraz spacer po Szczawnicy. Podziwialiśmy również piękno przyrody w wąwozie Homole. Pogoda nie zawsze nam sprzyjała, ale wszystkie punkty programu udało nam się zrealizować. Program wycieczki przygotowała pani Sylwia Parzeńska, a w jego realizacji wspierali ją pani Justyna Marciszewska i pan Jarosław Podlas.

 

 

 

 

Klasa 1a z wizytą w nastawni kolejowej

 


  22 maja uczniowie z klasy 1a skorzystali z zaproszenia jednej z mam i odwiedzili ostrowską nastawnię kolejową. Poznali pracę dyżurnego ruchu, który odpowiada za bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, a tym samym za zdrowie i życie pasażerów podróżujących pociągami. Dzieci miały możliwość zobaczenia dużej sali pełnej monitorów, przełączników i wskaźników. Poznali również osobiście panią, której głos można usłyszeć na ostrowskim dworcu podczas zapowiadania przyjazdów i odjazdów pociągów. Na pożegnanie dzieci otrzymały maskotkę misia – kolejarza, która zostanie z nami w klasie, a także książeczki o zasadach bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

 

 

 

 

 

 

Drużynowe Mistrzostwa Rejonu w LA

 

 

Reprezentacja dziewcząt naszej szkoły zajęła 6 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Rejonu w LA , które odbyły się 21 maja 2019 roku w Ostrzeszowie. Sukcesy naszych dziewcząt:
I MIEJSCE - SZTAFETA 4 X 100 m ( Julia Ułasik, Nadia Błaszczyk, Natalia Janus, Zuzanna Urban ).
III MIEJSCE - 100 m - Julia Ułasik
IV MIEJSCE - 100 m - Zuzanna Urban
III MIEJSCE - SKOK W DAL - Nadia Błaszczyk
IV MIEJSCE - SKOK W DAL - Natalia Janus
II MIEJSCE - SKOK WZWYŻ - Tamara Orczykowska
V MIEJSCE - SKOK WZWYŻ - Nadia Nowicka
IX MIEJSCE - 300 m - Magdalena Walczak
XV MIEJSCE - 600 m - Paulina Wczesna.
GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZENNIC NASZEJ SZKOŁY - TOMASZ SZYCH.

 

 

 

 

Wycieczka do Torunia

 

 

  W dniu 17 maja 2019 roku klasy: 4a i 5a odwiedziły Toruń- miasto Mikołaja Kopernika. Wyjazd odbył się we wczesnych godzinach rannych, a powrót nastąpił późnym popołudniem. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie starej części miasta i wizyta pod Krzywą Wieżą. Następnie wybraliśmy się na rejs statkiem. Podczas całej wyprawy uczniowie podziwiali piękne stare, budowle toruńskie pamiętające czasy Krzyżaków. Oczywiście zakupili także pamiątki i pyszne, słodkie pierniki. Następnie wszyscy udali się do Planetarium, gdzie oglądano film o Toruniu i Mikołaju Koperniku. Była to wspaniała podróż po dawnym Toruniu. Uczniowie obserwowali rozgwieżdżone niebo, poznawali różne gwiazdozbiory, odkrywali ruchy planet. Ważną częścią wycieczki było przeniesienie się 500 lat wstecz, czyli wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniale słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do współczesności w całym tego słowa znaczeniu i odwiedzili restaurację McDonald.

  Wycieczka pozostawiła w uczniach niezapomniane wrażenia i stała się jednocześnie inspiracją do kolejnych wyjazdów do pięknego grodu nad Wisłą, a dzięki Pani Przewodnik pozostały nam w głowach wspaniałe i żartobliwe historie związane z miastem.

 

 

 

 

 Mistrzostwach Miasta i Powiatu w LA

 

 

  W dniu 14 maja reprezentacja naszej szkoły brała udział w Mistrzostwach Miasta i Powiatu w LA, zdobywając wiele czołowych miejsc zarówno w konkurencjach biegowych jak i technicznych.
I tak :
I m - skok w dal- Natalia Janus
III m- skok wzwyż - Nadia Nowicka
II m- bieg 100 m- Zuzanna Urban
III m- bieg 100 m- Julia Ułasik
II m- bieg 300 m- Magdalena Walczak

III m- bieg 100 m- Piotr Walczak
II m- skok wzwyż- Wiktor Polerowicz

Uzyskując tak wysokie wyniki - drużyna dziewcząt zakwalifikowała się do Drużynowych Mistrzostw Rejonu, który odbędzie się w Ostrzeszowie w dniu 21 maja.

 

 

 

 

 

Wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich

 

 

  8- 10 maja klasa 3c gimnazjum z kilkoma przyjaciółmi z innych klas spędziła czas na szkolnej wycieczce. Program wyjazdu obejmował między innymi: piesze wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich, zwiedzanie stolicy Czech - Pragi oraz miłe spędzanie czasu w Karpaczu i niedalekiej Przesiece. Wycieczka udała się wspaniale, wszyscy spisali się na medal! Szkoda,że to już ostatnia wycieczka w takim składzie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MajOSTaszki

11.05.2019 r. nauczyciele naszej szkoły jak co roku na MajOSTaszkach zorganizowali dla wszystkich chętnych warsztaty plastyczne, na których dzieci mogły wykonać ciekawe prace plastyczne. Również zajęcia sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

PRZERWA NA CZYTANIE

 

 

  Uczniowie naszej szkoły w dniu 15 maja włączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, która jest realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja pt. „Przerwa na czytanie” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i każdym miejscu.

  Dla dzieci z klas młodszych stworzyliśmy Strefy czytania, w których czytali im zaproszeni rodzice i koleżanki. Uczniowie z klas starszych czytali w grupach oraz indywidualnie. Udział w akcji bicia rekordu czytających na przerwie uzmysłowił uczniom, że czytanie jest ciekawe, a efektem były wizyty w bibliotece szkolnej i wypożyczanie książek, które wzbudziły zainteresowanie uczniów podczas „Przerwy na czytanie”.

 

 

 

 

100 lecie PCK

 

 

  Uroczystości zwiazane ze 100 leciem PCK ropoczął apel przy siedzibie PCK na ul. Wolności 20, następnie odbył się się przemarsz ulicami Wolności i Raszkowską do Rynku, gdzie została wciągnięta flaga czerwonokrzyska na maszt przy Ratuszu oraz  odbyło się ślubowanie przedstawicieli różnych pokoleń.
  Kolejnym punktem było złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Stefana Rowińskiego. O godzinie 12:00 w Konkatedrze odbyła się msza w intencji działaczy, członków i wolontariuszy PCK.
  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach związanych ze stuleciem PCK co widać na zdjęciach.

 

 

 

 

 Najpiekniejsza ozdoba wielkanocna

 

 

  W naszej szkole zorganizowano konkurs na najpiekniejszą ozdobę wielkanocną. Wszystkie prace dostarczone na konkurs zostały samodzielnie wykonane przez uczniów. Aby docenić wkład pracy jaki został włożony w wykonanie ozdób wszystkie zgłoszone prace zostały wyróżnione dyplomem oraz upominkiem.

 

 

 

 

 

Pożyteczny…, Niebezpieczny…?

 


  Uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych dotyczących korzystania z urządzeń technologicznych. Nowoczesne urządzenia cyfrowe bardzo ułatwiają komunikację, ale wiążą się też z pewnymi zagrożeniami. Pani Justyna Hordyjewicz przedstawiła dzieciom zasady korzystania ze smartfona. Udzieliła rad, które pozwolą młodym użytkownikom bezpiecznie używać urządzeń. Przypomniała uczniom , że w razie wątpliwości, dzieci powinny poprosić o pomoc rodziców lub nauczycieli. Podczas zajęć uczniowie dokonywali oceny, czy zachowanie jest bezpieczne czy ryzykowne i uzasadniali swoje wybory. Udzielane odpowiedzi świadczą, że mali użytkownicy będą korzystać z urządzeń w sposób świadomy i bezpieczny.

 

 

 

 

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego

 


  5 kwietnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów przedmiotowych.
  Wśród 37 tyś. uczestników konkursów przedmiotowych, które odbyły się w szkołach z terenu województwa wielkopolskiego wyłoniono 267 laureatów. Wśród nich był uczeń naszej szkoły- gimnazjalista Franciszek Telega . Pani Elżbieta Leszczyńska – Wielkopolski Kurator Oświaty pogratulowała najzdolniejszym uczniom sukcesów oraz życzyła wytrwałości w rozwijaniu pasji i talentów. Laureaci konkursów przedmiotowych w pierwszej kolejności zostaną przyjęci do szkół ponadgimnazjalnych.
Frankowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!

 

 

 

 

Wiosna w przyrodzie, wiosna na talerzu

 


  Drugie śniadanie przygotowane przez mamę w domu jest smaczne, ale wykonane samodzielnie w towarzystwie kolegów w szkole smakuje wyśmienicie. Uczniowie klas młodszych w szkolnej stołówce zamienili się w prawdziwych twórców sztuki kulinarnej i wykonali wiosenne, zdrowe i kolorowe kanapki. Dzieci wiedzą, że codzienna porcja warzyw dostarcza witamin i energii. Z wielkim zaangażowaniem projektowali swoje posiłki, które później z ogromnym apetytem zjedli.

 

 

 

 

 

Wycieczka na przedstawienie anglojęzyczne

 


  Chyba wszyscy znamy sztukę Williama Shakespeare'a pt."Romeo i Julia", ale ilu z nas widziało ją w oryginale zagraną przez angielskich aktorów? Grupa uczniów z naszej szkoły miała taką okazję podczas wycieczki do Poznania. Był to już siódmy tego typu wyjazd zorganizowany w naszej szkole, dzięki któremu pogłębiliśmy swoje umiejętności językowe oraz poszerzyliśmy wiedzę na temat literatury brytyjskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampania przeciw dopalaczom

 

 

 

  W naszej szkole gościliśmy przedstawicieli ostrowskiej Policji z Zespołu do spraw Nieletnich- Pana Krzysztofa Kulę, Panią Patrycję Lichtarowicz oraz Panią Dzielnicową Natalię Raszewską. Spotkanie z uczniami klasy 7 oraz dwóch klas 8 zostało zorganizowane w celu zainaugurowania kampanii edukacyjno – profilaktycznej pt. Narkotyki i dopalacze zabijają. Hasło Kampanii brzmi: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty, której twórcą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Policjanci przedstawili założenia kampanii oraz podjęli temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, zarówno pod kątem zdrowotnym, prawnym jak i społecznym. Uczniowie zwiększyli swoją świadomość na temat skutków uzależnienia i dowiedzieli się gdzie mogą szukać pomocy w sytuacji zagrożenia.

 

 

 

 

 Eliminacje miejskie

 

 

  28 marca w Szkole Podstawowej nr 11 odbyły się eliminacje miejskie OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych: 10-12 lat i 13-15 lat.
  Do drugiej grupy zakwalifikowali się uczniowie z klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej: Bartosz Peisert, Konrad Szostak, Natalia Janus. Nasza reperezentacja zajęła 5 miejsce. Gratulujemy.

 

 

 

 

Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych

 

 

  Dnia 27 marca, Szkoła Spółdzielni Oświatowej Uczniów Kreatywnych, już po raz siedemnasty była gospodarzem corocznego konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. W tym roku, naszą szkołę reprezentowała piątka naszych uczniów w składzie: Zuzanna Marciniak, Julia Kędzierska, Bartosz Jasiński, Franciszek Telega oraz Marta Pawlak. Z dumą ogłaszamy, iż dwóch naszych reprezentantów - Franciszek Telega oraz Zuzanna Marciniak, znalazło się w piątce uczniów z najwyższymi wynikami. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

Londyn - Paryż - Bruksela

 

 

  17 marca dość liczna gromadka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszyła w swoją kolejną podróż.
Na początek po królewsku przywitał nas Londyn. Zaczęliśmy od Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich z południkiem 0, skąd kolejką linową udaliśmy się do Royal Docks. Podczas przejażdżki podziwialiśmy panoramę wschodniego Londynu (wieżowce w Canary Wharf, dolina Tamizy wraz z zaporą, budynek areny O2 oraz pas startowy lotniska City). Odwiedziliśmy takie "kultowe miejsca" jak: West End z Piccadilly Circus, Leister Square, Trafalgar Square, China Town, Covent Garden, Pałac Kensington, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Tower of London, Buckingham Palace ( i to było niesamowite widzieliśmy królową, co prawda w samochodzie, ale...). Swoje wrażenia utrwaliliśmy z kapsuły London Eye, a zakupy robiliśmy na słynnej zakupowej ulicy Londynu, na Oxford Street. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy angielski parlament Westmister Abbey. Poruszaliśmy się Londyńskim Metrem - Tube i pociągami.
  Następnym etapem naszej wyprawy był Paryż a tam wizyta w Luwrze, jednym z najstarszych muzeów na świecie. Można tu było podziwiać dzieła np.: Mona Lisa, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Następnie Plac de Gaulle’a z Łukiem Triumfalnym. Pola Elizejskie, wieża Eiffla. Potem płyneliśmy statkiem po Sekwanie skąd podziwialiśmy Pont Neuf, Pałac Sprawiedliwości, katedra Notre Dame.
Ostatnim etapem naszej wyprawy była Brukseli. Tu zwiedzaliśmy Parlament Europejski z Parlamentarium (muzeum otwartego przez w 2011 r J. Buzka-ówczesnego przewodniczącego parlamentu). Na koniec udaliśmy się na spacer po centrum Brukseli z Grande Place oraz symbolem Brukseli - Manneken Pis
  Można by wiele mówić o tej wycieczce, ale zdjęcia powiedzą więcej niż słowa. Sami zobaczcie.

 

 

 

 

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

 

 

  21 marca o godzinie 9.00 grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do rozwiązywania skomplikowanych zadań w ramach Konkursu Matematycznego KANGUR. Miłośnicy matematyki rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Wśród nich byli uczniowie klas: 2a, 2b, 4a, 5b, 8a i 8d. Wyniki poznamy w maju, ale już dziś gratulujemy wszystkim wiedzy matematycznej!

 

 

 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY DLA KLAS II-III

 


  20 marca w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek odbył się XXIII Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT. Naszą szkołę reprezentowali: Olga Lesiczka z klasy 2a oraz Norbert Wieleba z klasy 2b. Mali ekolodzy zmagali się z różnymi zadaniami, zarówno podczas testu pisemnego, jak i ćwiczeń praktycznych. Gratulujemy uczestnikom wiedzy i zachęcamy do podejmowania kolejnych wyzwań!

 

 

 

 

Jakuszyce Tradycyjnie już jak co roku w marcu - uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Królestwa Narciarstwa Biegowego – do Jakuszyc. W dniach 14-15 marca kilkunastu uczniów z klas V- VIII oraz III gimnazjalnej , pod okiem instruktora narciarstwa biegowego uczyło się i doskonaliło technikę biegania na nartach. W zimowej scenerii, wśród spadających płatków śniegu, przemierzali trasy wokół Cichej Równi, „Samolotu”, schroniska „Orle”- pokonując (w zależności od zaawansowania i poziomu umiejętności) ok. 15- 19 km pierwszego dnia i 20- 25 km kolejnego dnia. Mimo ogromnego wysiłku- wynikającego z długości tras i ukształtowania terenu – z górki- pod górkę- wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni- najbardziej z tego, że udawało im się pokonywać swoje słabości, momenty kryzysowe, a przy okazji podziwiać piękne widoki z jakuszyckich tras. Zachęcamy tym samych wszystkich uczniów do aktywności zimowej- do Jakuszyc już za rok.

XV Międzyszkolny Konkurs Religijny

 

 

  Uczennica klasy 5a, Marika Mazur została laureatką XV Międzyszkolnego Konkursu Religijnego o Błogosławionym Edmundzie Bojanowskim. Marika wykonała lapbook, w którym zgromadziła wiele informacji o Błogosławionym Edmundzie. Przedstawiła je w oryginalny sposób, w ciekawie zaprojektowanych kieszeniach. Miło nam, że trud naszej uczennicy został doceniony przez jurorów. Serdecznie gratulujemy Marice zajęcia tak zaszczytnego miejsce. Wielkie brawa!

 

 

 

 

 

 

Zdrowe śniadanie

 

 

  Aby uświadomić uczniom jak ważne jest zdrowe śniadanie nauczyciele klas I i II zorganizowali akcję Zdrowe śniadania w szkole. Co środę dzieci przynoszą ze sobą kolorowe, zdrowe, owocowe i warzywne przekąski, które z chęcią i uśmiechem na twarzy zjadają.

 

 

 

 

Dzień Kobiet w Mediatece

 

 

  Klasa 3b postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić Dzień Kobiet. Korzystając z gościnności i szerokiej oferty ostrowskiej Mediateki, postanowiliśmy ten wyjątkowy dzień spędzić właśnie w tym miejscu, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji "Piękne w każdym wieku, czyli o kobietach w filmie na podstawie fragmentów filmu "8 kobiet".
  Skorzystaliśmy również z pozostałych atrakcji Mediateki- m.in z interaktywnych łamigłówek, gier komputerowych.
   Odkryliśmy bardzo ciekawe miejsce,, w którym można wypożyczyć czasopisma, książki, posłuchać muzyki
Zachęcamy do odwiedzin tego ciekawego, kulturalnego miejsca na mapie Ostrowa

 

 

 

 

DZIEŃ KOBIET Życzymy Ci abyś odnalazła: w ciszy swoje myśli i marzenia, w bliskich Ci osobach siłę i piękno stworzenia, w otaczającym świecie radość istnienia, w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia, a w sobie miłość.
DZIEŃ KOBIET W KLASACH I-II Dzień Kobiet kojarzy się wszystkim z pięknymi, czerwonymi tulipanami, mnóstwem słodkości i oczywiście życzeniami. Tak właśnie tego dnia było w naszej szkole , a i najmłodsi dżentelmeni nie zapomnieli o swoich koleżankach. Wszystkie dziewczynki oraz Panie zostały obdarowane kwiatami, słodyczami i różnymi upominkami. Oczywiście nie zabrakło wspaniałych życzeń i wspólnych zdjęć.

"Świetlica miejscem dla klasyki literatury dziecięcej"

 

 

  Dnia 13.03.2019r uczniowie: Antonina Nowak, Marcel Kubala oraz Olga Lesiczka reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie "Świetlica miejscem dla klasyki literatury dziecięcej", organizowanym przez SP nr 5. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów a rywalizacja toczyła się pomiędzy dwunastoma drużynami ze szkół podstawowych. Konkurs składał się z trzech konkurencji: recytowanie fragmentu wiersza, losowanie rekwizytu i przyporządkowanie go do danego utworu, oraz test znajomości przeczytanych wierszy i opowiadania. Były to teksty napisane przez Jana Brzechwę, Aleksandra Fredro, Juliana Tuwima i Hannę Januszewską. Honorowym patronatem konkursu była Pani prezydent miasta Beata Klimek dzięki czemu trzydzieścioro sześcioro uczniów otrzymało drobne upominki z Urzędu Miasta, które wręczył sekretarz miasta Pan Andrzej Baraniak.

 

 

 

 

IV Przegląd Słowa

 

  Dnia 7 marca pięcioro uczniów naszej szkoły – Bartosz Jasiński(3a), Zuzanna Wasielewska(3a), Zuzanna Urban(3a), Paulina Wczesna(3c) i Julia Kędzierska(3c) uczestniczyło w IV Przeglądzie Słowa pod hasłem ”I nie miłować ciężko, i miłować ciężka pociecha” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach.
  Każdy z nich rywalizował w 3 kategoriach:

- samodzielnie zredagowany wiersz,
- recytacja liryku o miłości ,
- czytanie interpretacyjne poezji miłosnej.
  Bartosz Jasiński otrzymał wyróżnienie za wiersz B. Jasińskiego ”Raz ty, raz ja”, natomiast Julia Kędzierska była najlepsza w czytaniu interpretacyjnym, zajęła I miejsce.
  Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i życzymy dalszych ”poetyckich” sukcesów!

 

 

 

 

Spotkanie z pracownikami ochrony kolei

 


  6 marca uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami ochrony kolei. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas przechodzenia przez przejazd kolejowy oraz na dworcu PKP. Obejrzały ciekawe filmiki ostrzegające przed skutkami niewłaściwego zachowania na terenach kolei. Po zakończeniu spotkania dzieci otrzymały opaski odblaskowe oraz książeczki dydaktyczne z zagadkami i ciekawymi zadaniami.

 

  

 

 

 Lekcja w kinie

 

 

  Osiemdziesięcioro uczniów naszej szkoły, z klas VII, VIII oraz III gimnazjum, wzięło udział w niezwykłej lekcji. Miejscem zajęć było ostrowskie kino Komeda, gdzie młodzież miała okazję zgłębić tajniki reklamy.
„Prześwietlamy reklamy!” – tak brzmiał temat lekcji, w czasie której uczniowie poznali najważniejsze funkcje reklamy, dowiedzieli się, czym jest product placement i zobaczyli przykłady jego zastosowania. Duże zaskoczenie wśród uczestników wywołały zabiegi wykorzystywane przez twórców oraz poznane przykłady kreatywnych rozwiązań w reklamie. Podczas zajęć młodzież doskonaliła umiejętność analizy środków językowych oraz uczyła się świadomego odbioru spotów.

  Multimedialne zajęcia połączone były z projekcją poruszającego filmu produkcji włoskiej na podstawie bestsellerowej powieści Alessandro D’Avenia Biała jak mleko, czerwona jak krew”. Historia walki z białaczką o życie i walki z samym sobą i innymi – o miłość i prawo do niej stała się dla młodych widzów źródłem wielu refleksji. Jest to też film o godzeniu się z trudną chorobą, przyjęciu swojego życia takim, jakim ono jest i o poszukiwaniu różnicy między zauroczeniem a miłością. Niesie również bardzo ważne przesłanie i jest zdecydowanym głosem w szerzeniu idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych - w bardzo jasny sposób pokazuje, że znalezienie swej drugiej połowy w miłości może być dużo łatwiejsze niż drugiej połowy zgodnej genetycznie.
  Przygotowana przez medioznawców lekcja łączyła edukację i rozrywkę, dzięki czemu zyskała pozytywną opinię młodych odbiorców.

 

 

 

 

 

PICTURE HANDMADE DICTIONARY 

 

 

A oto wyniki konkursu na najbardziej kreatywny ręcznie robiony słownik obrazkowy :).
Z przyjemnością ogłaszamy autorów zwycięskich oraz wyróżnionych prac. Pragniemy też dodać, że Komisja miała trudny orzech do zgryzienia.

Wszystkie wykonane przez Was prace były wyjątkowe, więc wybór był naprawdę trudny.
Oto nasi zwycięzcy oraz wyróżnieni:

I miejsce - Nikodem Krzywonos kl. 5a
II miejsce - Karolina Wachowiak kl. 1b
III miejsce - Wojtek Kopa kl. 1b
Wyróżnienia :
Marika Mazur kl. 5a
Marysia Mądrzak kl. 1b
Kamil Całka kl. 5b
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w następnym tygodniu.
Dziękujemy za udział w konkursie :) .

Z pozdrowieniami
Zespół Języków Obcych

 

 

 

Mediacje

 

 

  W czwartek 7 marca grupa 12 uczniów z klas 7a i 5a wraz z opiekunem p. Beatą Kopij odwiedziła III LO. Doskonałą okazją była 2 rocznica utworzenia Centrum Mediacji Rówieśniczych w naszym mieście. Nasi uczniowie stanowią grupę przyszłych mediatorów, którzy w najbliższym czasie odbędą szkolenie, by uzyskać certyfikat mediatora i rozstrzygać konflikty metodą mediacji. Podczas wizyty w liceum uczniowie pod okiem p. Agnieszki Ciekalskiej – konsultanta ds. wychowania i profilaktyki z ODN Kalisz, Dyrektora IIILO p. Marii Tomalak oraz opiekuna licealnych mediatorów p. Marii Libery mieli okazję poznać mechanizmy konfliktów i zasady mediacji rówieśniczej. Poprzez ciekawe ćwiczenia integracyjne oraz scenki, które sami przygotowali uczniowie uczestniczyli w symulacji przykładowej mediacji. Niezwykle cennych uwag udzielali przyszłym mediatorom licealiści, którzy już od ponad 3 lat skutecznie rozwiązują spory i konflikty w swojej szkole. Na zakończenie wizyty mieliśmy okazję obejrzeć lokal Centrum Mediacji. Chociaż konflikty są wpisane w codzienne życie każdego z nas życzymy, by było ich jak najmniej oraz by ich rozwiązywanie odbywało się zawsze najlepszą metodą – mediacji rówieśniczych.

 

 

 

 

 

VIII edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego pod hasłem „Europa”

 

  4 marca w III LO w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Geograficznego pod hasłem „Europa”. Do konkursu przystąpiło 65 uczniów z powiatu ostrowskiego rozwiązując test złożony z 50 pytań. Naszą szkołę reprezentowało wg regulaminu 3 uczniów z klas gimnazjalnych. Cała trójka wypadła znakomicie i zajęła czołowe miejsca w konkursie: Magdalena Woźniak – II miejsce, Franciszek Telega – III miejsce, Zuzanna Marciniak – wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

LAUREAT WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

 

 

  Dnia 2.03. 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Poznaniu odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Naszą szkołę reprezentował Franciszek Telega – uczeń klasy III b. Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego zostaje uczestnik stopnia wojewódzkiego, który otrzyma minimum 45 na 50 możliwych do zdobycia punktów (tj. 90%). Franek osiągnął ten pułap i uzyskał tytuł LAUREATA..
Laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratora oświaty w pierwszej kolejności zostaną przyjęci do szkół ponadgimnazjalnych.

Frankowi serdecznie gratulujemy !!!!!!!!!!

 

 

 

 

 

“Z lekturą za pan brat”

 

 

  Zgodnie z trwającą już kilkanaście lat tradycją w dniu 28.02.2019 odbył się XVII międzyszkolny konkurs “Z lekturą za pan brat”, który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 13 im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Z naszej szkoły udział wzięły następujące uczennice: Bianka Klimczak kl. 2a, Lena Kuźma kl. 1a, Maria Mądrzak kl. 1b.

 

 

 

 

Dzwi Otwarte w naszej szkole

2+1 Bal karnawałowy

 

 

  21 lutego (czwartek) odbył się niezwykły "BAL 2+1". Nie była to dyskoteka tylko szczególna impreza przygotowana przez radę samorządu uczniowskiego. W związku z tym wszyscy uczniowie ubrali się na  "balowo", zaopatrzyli się w świetne humory i dzięki temu bawili się na tej imprezie wyśmienicie, co możecie zobaczyć na zamieszczonych zdjęciach.

  Przygotowaliśmy również drobny poczęstunek i zabawy podczas trwania imprezy. Oczywiście, jak to na balu, wybieraliśmy wszyscy KRÓLOWĄ i KRÓLA  2+1. W tym roku te tytuły przypadły Magdzie Walczak i Kamilowi Deresińskiemu. Serdecznie gratulujemy! Więcej zdjęć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI!

 

 

 

Bal Karnawałowy klas 1 i 2

 

 

  20.02.2019 dla uczniów klas I i II został zorganizowany bal karnawałowy na którym pojawiły się dzieci przebrane za kolorowe postacie. Sala gimnastyczna wypełniona była księżniczkami, policjantami, piratami, żołnierzami, piłkarzami i wieloma innymi postaciami. Do zabawy zachęcał animator, któremu udało rozbawić sie nie tylko uczniów i nauczycieli ale również rodziców.

 

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH DRUGICH

 

 

  Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły - pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Z tej właśnie okazji 19 lutego uczniowie klasy 2a oraz 2b przygotowali wspaniałą uroczystość. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, a następnie wręczyli własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców słodki poczęstunek.
  Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków!

 

 

 

 Szkolny Klub Wolontariatu

 

 

  Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu przeprowadzili zbiórkę książek dla młodzieży uczącej się języka polskiego na Ukrainie. Naszą ideą jest wspierać młodych Polaków, którzy obecnie mieszkają poza granicami naszej Ojczyzny, a którzy ucząc się języka polskiego pragną pamiętać o swoich korzeniach i dzielić się pięknem naszej kultury. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy :).

 

 

 

 

 

 

Walentynki, Walentynki tuż, tuż ...

 

 

  Geneza walentynek sięga aż renesansu. Zwyczaj okazywania sobie uczuć 14 lutego narodził się na zachodzie i na południu Europy. Zakochani ludzie obdarowywali się własnoręcznie przygotowanymi kartkami w kształcie serca z ilustracją "Romea i Julii" stąd też możemy przypuszczać, że zwyczaj mógł powstać w Anglii, gdzie powstała najstarsza kartka z XVI wieku, którą napisał Karol Orleański do swojej żony. Miłosny list z wierszem wysłał z twierdzy Tower w Londynie, gdzie był więziony przez 25 lat. Jak wiemy zwyczaj ten przeniósł się do różych państw i zawitał "parę lat" temu także do nas, do Polski.

 

Samorząd Uczniowski zaproponował Wam w tym dniu parę atrakcji.

Przede wszystkim ubieraliście się na czerwono ( konkurs na największą ilość koloru czerwonego w klasie - wygrała klasa 8c - serdecznie gratulujemy!!!!).

W TYM DNIU CZYNNA BYŁA POCZTa WALENTYNKOWA - każdy z Was mógł przesłać swoją Walentynkę dla osoby, którą lubi, oczywiście na terenie szkoły :).

 

 

 

Karnawał w 4a

 

 

  Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla uczniów to niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w klasie 4a na Klasowym Balu Karnawałowym 12 lutego 2019r. 

 

 

 

 

 

 

 

 "Brzechwolandia"

 

 

  12.02.2019 uczniowie klas i i II wzieli udział w przedstawieniu "Brzechwolandia" wystawianym w Ostrowskim Centrum Kultury orzeźwiający Teatr Narodowy. Dzieciom w przystępny sposób zostały przybliżone utwory Jana Brzechwy. Przedstawienie uczy jak powinno się w życiu postępować pamiętając o dobrym wychowaniu.

 

 

 

 

 

 

Lekcja wf na lodowisku

 

 

  Niecodzienną lekcję wychowania fizycznego na lodowisku odbyły uczennice z klasy IIIc, IIId i VIIIb, doskonaląc swe umiejętności techniczne jazdy na łyżwach. Doskonaliły zarówno jazdę, przodem, tyłem., jak i przeplatankę przodem

  Mimo chłodu i zmęczenia, przez cały czas gościł uśmiech na twarzach dziewcząt. Jak widac- aktywny wypoczynek dodaje pozytywnej energii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Miło nam poinformować,

 

iż dwoje naszych uczniów zakwalifikowało się do

 

finału Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

 

Już w tym tygodniu (16 luty) Magdalena Woźniak

 

z klasy 3a będzie zmagać się z częścią matematyczną,

 

natomiast 2 marca naszą Szkołę będzie reprezentował Franciszek Telega,

 

który przystąpi do zadań biologicznych.

 

Finały tych konkursów odbędą się w Poznaniu.

 

Pragniemy podkreślić, że ogromną wiedzą wykazali się także Adam Jasik z klasy 3a

 

(część matematyczna), Zuzanna Marciniak z klasy 3c(część geograficzna),

 

którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, jednak niewiele brakło,

 

aby mogli dalej brać udział w rywalizacji.

 

Za Magdę i Franka trzymamy mocno kciuki

 

i życzymy im dalszych sukcesów. POWODZENIA :)

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z policjantem

 

 

  07.02.2019 klasy l i II odwiedzili policjanci, którzy zapoznali uczniów z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się m.in. że posiadanie kasku i kamizelek odblaskowych zwiększa ich bezpieczeństwo na drodze, w jaki sposób należy przechodzić przez jezdnię czy pod jaki numer należy dzwonić w razie wypadku.

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka 6 lutego dzieci z klas pierwszych zaprosiły swoich dziadków na jasełka. Przed rozpoczęciem przedstawienia wychowawczynie klas odczytały krótkie wypowiedzi dzieci na temat swoich dziadków. W niektórych oczach pojawiły się łzy wzruszenia, ale było też sporo radości i uśmiechu. Dziękując dziadkom za ich cierpliwość, dobroć i miłość pierwszaki odśpiewały wspólnie piosenkę ,,Mówię wam”. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się krótkie spotkanie przy kawie i słodkościach, któremu towarzyszyła prelekcja przedstawiciela ostrowskiej policji, zachęcająca naszych gości do zachowania szczególnej ostrożności w związku z wzrastającą falę oszustw, których ofiarami padają starsze osoby.

Turniej wiedzy "Bezpieczne ferie" rozstrzygnięty!

 

 

  Do turnieju wiedzy przystąpiło 20 uczniów klasy 1 i 2. Ich zadaniem było rozwiązanie testu i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania zamknięte, ułożenie rozsypanki słownej oraz dopasowanie odpowiedzi do obrazka. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła cztery najlepiej napisane prace tj;

Karoliny Wachowiak kl. 1b, Michała Lubojańskiego kl. 1b, Marty Stasiak kl. 2b, Wiktora Paszka kl. 2a

  Zwycięzcy otrzymali drobne nagrody rzeczowe, a pozostali uczniowie dyplomy i słodkości.

Gratulujemy!!!

 

 

 

 

74. Rocznica Wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego

 

 

  23 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem wzięli udział w obchodach upamiętniających 74 rocznicę wyzwolenia Ostrowa Wielkopolskiego spod okupacji hitlerowskiej. Z tej okazji na ostrowskim rynku odbyły się uroczystości z udziałem delegacji samorządowych oraz pocztów sztandarowych, upamiętniając w ten sposób to jakże ważne dla mieszkańców Ostrowa Wlkp. wydarzenie, które przede wszystkim oddaje hołd i szacunek wszystkim bohaterom i ofiarom II wojny światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZNE FERIE

 


  Ferie to czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach i nartach czy akrobacji na lodowisku. Każdego roku jednak w skutek lekkomyślnych zabaw dochodzi do nieszczęśliwych wypadków. Nasze świetliki podczas zajęć poznały kilka zasad, żeby zimowe zabawy były bezpieczne. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości starszych koleżanek z klasy 3a gim uczniowie poznali również zasady udzielania pierwszej pomocy. Każdy ze świetlików miał okazję przećwiczyć RKO, pozycje boczną bezpieczną oraz używanie temblaku.

 

 

 

 

,,Cicha Noc”

 

  8 stycznia uczniowie klas pierwszych zaprosili swoich rodziców na spotkanie noworoczne. Dzieci przedstawiły jasełka pt. ,,Cicha Noc” zakończone wspólnym kolędowanie. Śpiewaniu kolęd towarzyszył akompaniament grających na gitarach uczennic klasy ósmej. Po przedstawieniu wszyscy udali się na wspólne spotkanie przy słodkościach i kawie, które przygotowały panie z rady rodziców.

 

 

 

 

4a w Muzeum Historii Wody, Brudu i Higieny w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

  19 grudnia uczniowie klasy 4a uczestniczyli w super ciekawych zajęciach w Ostrowskim Centrum "Mydło i Powidło". W trakcie zajęć dowiedzieli się skąd wziął się ten specyfik, jak się je wykonuje i sami mogli spróbować swoich sił wykazując się pomysłowością i kreatywnością w tworzeniiu własnego mydełka. Oczekując na zastygnięcie swoich prac uczniowie z zainteresowaniem zapoznali się z historią wody, higieny i brudu. Wiele ciekawych informacji, eksponatów i anegdot związanych z tematyką warsztatów zaskoczyło czwartklasistów. Na koniec każdy uczeń otrzymał pięknie zapakowany upominek w postaci wykonanego przez siebie mydełka.

 

 

 

 

Wycieczka do Berlina

 

  13 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. W mieście jest wiele muzeów i galerii, my zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się największy na świecie szkielet brachiozaura, ekspozycja poświęcona ewolucji, wystawa o kosmosie czy układzie słonecznym. Poza tym odbyliśmy spacer po Berlinie z Postdamerplatz obok pomnika ofiar Holocaustu, szliśmy aleją Unter den Linden, czyli Pod Lipami, gdzie szpalery drzew zdobią chodniki i centralny deptak, a w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Idąc nią od Bramy Brandenburskiej, mijamy Uniwersytet Humboldta, Nowy Odwach, barokowy arsenał, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Wyspę Muzealną oraz katedrę. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, którego perspektywę wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą – najwyższy punkt widokowy w Niemczech. Jednak w okresie świątecznym odbywa się tam wiele tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, na których nie może zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy prezentacje szopek bożonarodzeniowych, mieliśmy więc okazję znaleźć się na jednym z nich. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania miasta wróciliśmy bogatsi w nowe wrażenia.

 

 

 

 

Świąteczna pomoc dla zwierzaków

 

 

  Uczniowie klasy 7a słyną ze swego zamiłowania do zwierząt. Są właścicielami psów, kotów, królików, szynszyli. Święta Bożego Narodzenia stały się okazją, by pomóc bezpańskim psom z ostrowskiego schroniska.
  Decyzją uczniów część kwoty ustalonej na prezenty została przekazana na zakup produktu leczniczego weterynaryjnego przeznaczonego do zwalczania inwazji pasożytów wewnętrznych u psów. Dzięki zbiórce i pomocy pani Katarzyny Świtały możliwy był zakup 250 tabletek leku o nazwie Paratex.
  11 grudnia przedstawiciele klasy udali się do schroniska, by przekazać pupilom prezent. Korzystając z okazji, odwiedzili mieszkające w boksach psy.

 

 

 

 

Fotorelacja z Drzwi Otwartych

Chcemy sprawiać radość innym

 


  Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty i z utęsknieniem co roku czekamy na św. Mikołaja. Drobne upominki, miłe słowa i gesty powodują, że uśmiech pojawia się na twarzach obdarowywanych osób. Uczniowie pierwszych i drugich klas również pragną wywołać wśród innych radość i sprawić, by cudowny czas świąt Bożego Narodzenia był pełen szczęścia. Wykonali kartki świąteczne z życzeniami, które wolontariusze podarują mieszkańcom Ostrowa, osobom chorym i samotnym, by płynące z serca ciepłe słowa były dowodem tego, że o nich pamiętamy oraz że są dla nas ważni.

 

 

 

 

Mikołajki w naszej szkole Dzisiaj w naszej szkole był szczególny dzień. Mikołajki. Uczniowie ubrali się na czerwono, większość miała mikołajkowe czapeczki. Już na pierwszy rzut oka było inaczej niż codziennie. W tym szczególnym dniu nie obyło się oczywiście bez czegoś słodkiego. Rada Rodziców postanowiła wszystkich obdarować czekoladą, za co bardzo mocno dziękujemy :). A teraz podsumujmy akcję Samorządu Uczniowskiego. Większość społeczności uczniowskiej miała na sobie kolor czerwony i wyglądaliście naprawdę wspaniale. Klasa, która miała najwięcej czerwonego i najwięcej czapeczek otrzyma od nas słodki podarunek.

GODZINA KODOWANIA

 


  Grudzień to okazja do promocji kodowania wśród najmłodszych uczniów. W dniach 5-11 grudnia odbyła się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama czy Bill Gates. Uczniowie z naszej świetlicy również włączyli się do akcji i z ochotą uczestniczyli w zajęciach z kodowania offline (z kartami pracy) jak również podczas zabawy z Code & Go Robot Mouse.

 

 

 

 

VI IGRZYSKA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim

 


  Uczniowie naszej szkoły w dniu 6 grudnia wzięli udział w konkursach zorganizowanych w ramach VI Igrzysk Wiedzy i Umiejętności przez III Liceum Ogólnokształcące. Kolejny raz okazało się, że nasza młodzież jest zdolna, kreatywna i potrafi odnosić sukcesy na wielu polach. Dowodem na to są trofea za zdobyte czołowe miejsca. W konkursie „Lingwista Powiatu Ostrowskiego” II miejsce zdobyła Zuzanna Marciniak z kl. 3c. Laureatami konkursu „Chemiczny robaczek” zostali Franciszek Telega z kl. 3b - I miejsce i Magdalena Woźniak z kl. 3a – II miejsce. W konkursie matematycznym „MatLoGim” II miejsce stało się udziałem Julii Mieloch z kl. 8b. W Zawodach Pływackich w stylu grzbietowym II miejsce zajęła Nadia Nowicka z kl. 3c. Zaś zaszczytny tytuł Omnibusa roku 2018 otrzymał również Franciszek Telega.
Wszystkim uczniom gratulujemy!

 

 

 

 ETAP REJONOWY WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

 

 

  W dniu 5 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. Naszą szkołę w konkursie reprezentował Franciszek Telega uczeń klasy 3 b, którego udział zakończył się ogromnym sukcesem. Do konkursu przystąpiło 91 uczestników z województwa wielkopolskiego, a do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 15 . Wśród nich jest nasz Franek. !!!!

  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia 2 marca .

 

 

 

 

 

Dyktando ”W hołdzie dla Niepodległej”

 

 

  5 grudnia w naszej szkole zostało przeprowadzone rodzinne dyktando. Do rywalizacji stanęło dwudziestu uczestników – uczniowie i ich najbliżsi. Tekst dotyczył znanych faktów z historii Polski.
Uczestnicy musieli się zmierzyć z wieloma trudnymi wyrazami, jak: polskość, heroizm, przywódca, podżegać, otucha, obchody, charyzmatyczny, zwierzchnictwo.
  Najlepiej sobie poradziła Julia Kędzierska z klasy 3c, tuż za nią uplasowały się Karolina Kasprzak z 3b i Zuzanna Marciniak z klasy 3c. Świetną znajomością ortografii popisała się również mama Patrycji Kowalewskiej z klasy siódmej.
  Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Pozostali uczestnicy otrzymali upominki a także podziękowania. Tego dnia kolorem obowiązującym był biały i czerwony, co można było zobaczyć na dyplomach. Także wszystkie nagrody mieniły się tymi dwoma barwami. W czasie przerwy, w oczekiwaniu na wyniki, piszący mieli okazję na małe słodkie co nieco.
  Rodzinne dyktando było ostatnim „akcentem” niepodległościowych obchodów w naszej szkole.

 

 

 

 

 

Przedstawienie mikołajkowe

 


  5 grudnia uczniowie klas pierwszych wybrali się na przedstawienie mikołajkowe do OCK-u. Przepiękna scenografia i gra aktorska przeniosła młodych widzów w klimat zbliżających się świąt. Najważniejsze było jednak przesłanie, jakie płynęło ze sceny- dobroć i radość, które okażemy innym, zawsze do nas wrócą. Z dziećmi przywitał się św. Mikołaj, a śnieżynki poczęstowały widzów cukierkami. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

 

 

 

 

 

 Międzynarodowego Dzień Wolontariusza

 

 

  Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, pragniemy wszystkim Wolontariuszom podziękować za ich piękne dusze, wielkie serca i wspaniałą pracę, dzięki której na świecie robi się radośniej i cieplej mimo mrozu. Życzymy także, aby Wasze działania na rzecz drugiego człowieka spotkały się uznaniem i wsparciem na jakie zasługują. Jesteście Wyjątkowi :)
Na zdjęciu spotkanie SKW przy ciasteczkach i mandarynkach oraz wręczenie dyplomów uznania :)

 

 

 

 

"Świąteczne Kartki Dobroczynne"

 

 

  W ramach kampanii charytatywnej "Świąteczne Kartki Dobroczynne" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sursum Corda, wolontariusze naszej szkoły rozprowadzali kartki świąteczne. Dochód ze sprzedaży zostanie w całości przeznaczony na niesienie pomocy chorym i niepełnosprawnym, objętych pomocą programu "Na Ratunek". Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję i zakupili kartki ;)

 

 

 

 

 

Kopciuszek

 

4 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w spektaklu ,,Kopciuszek” wystawianym na scenie kaliskiego teatru. Najmłodsze dzieci z naszej szkoły po raz pierwszy wybrały się na wycieczkę do teatru. Przedstawienie przeniosło nie tylko małych, ale również dorosłych widzów w magiczny świat baśni.

 

 

 

 

XIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

 

  Spieszymy poinformować, że w XIII Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II zorganizowanym przez Szkolę Podstawową nr 9 naszą społeczność szkolną godnie reprezentowały uczennice klasy 4a Aleksandra Roszak oraz Dominika Szczepańska. Uczennice w etapie szkolnym zajęły czołowe lokaty. Gratulujemy wiedzy o naszym wielkim Rodaku.

 

 

 

 

 „100 lat Niepodległej”

 

 Nasi szkolni poeci nagrodzeni w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim „100 lat Niepodległej”.
W ostatnim czasie dwoje gimnazjalistów wzięło udział w konkursie na wiersz o tematyce patriotycznej.
  Konkurs został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. Michał Grzybowski – uczeń klasy 3c zajął 3 miejsce, natomiast Kinga Sitarz – uczennica klasy 3d otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy im odwagi i wrażliwości!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

 

  Przed nami kolejna akcja, w której mamy nadzieję, większość z Was weźmie udział. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski, czyli my wszyscy, chcemy przygotować świąteczne, żywnościowe paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

Nie wszyscy mamy jednakowe możliwości, a my mamy taką małą przyświecającą myśl, żeby chociaż w tych dniach wszystkim było miłej i przyjemniej.

  Wszystkie klasy o wzieły udział w przygotowaniu świątecznych ozdób w róźnej formie ( bombki, aniołki, kartki świąteczne...) od 5 do 10 sztuk. Wszystkie przez Was przygotowane prace zostały wystawione na kiermaszu podczas wywiadówek dla rodziców. Za pozyskane środki przygotujemy tuż przed świętami wspomniane już paczki. Wszystkim, którzy tak chętnie wzięli udział w naszym projekcie bardzo dziękujemy za dobre serce. Szczególne podziękowania kierujemy do klasy 1b, która włączyła się do tej akcji bardzo licznie. Tak trzymajcie.

 

 

 

 

 

Odwiedziny przedszkolaków

 

 

  W listopadzie gościliśmy dzieci z ostrowskich przedszkoli. Odwiedziło nas wiele grup przedszkolaków, którzy w przyszłym roku po raz pierwszy założą szkolny tornister. Dzieci zwiedzały szkolne sale, bibliotekę, świetlice, sale gimnastyczne, a także uczestniczyły w zajęciach. Z myślą o nich nauczyciele przygotowali warsztaty przyrodnicze i zajęcia sportowe. Na pierwszych z nich poznawali i obserwowali zjawiska, jakie zachodzą w naturze, a na zajęciach ruchowych pokonywali tory przeszkód i korzystali ze sprzętu sportowego. Mamy nadzieję, że zaproponowane zajęcia i pobyt u nas, rozwiał w przedszkolakach obawy przed nauką i z chęcią od września staną się uczniami naszej szkoły.

 

 

 

 

Spotkanie autorskie w Mediatece

 


  30 listopada uczniowie z klas pierwszych zostali zaproszeni do Mediateki na spotkanie autorskie z panią Dominiką Czerniak, ilustratorką książek dla dzieci. Podczas spotkania dzieci wysłuchały wierszy z książki pt. „Piwnice zagadki spod podłogi”, do której ilustracje wykonała p. Dominika. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. W swoich działaniach dzieci musiały m.in. wrócić wspomnieniami do wakacji, do ulubionych bohaterów, a wykonane prace zamknąć w słoiku, by podczas zimowych wieczorów wracać do nich, jak do smacznej konfitury. Zajęcia były bardzo twórcze, a uczniowie chętnie wykonywali zaproponowane zadania.

 

 

 

 

Andrzejki, Andrzejki...

 

 

  Listopad zawsze kojarzy się nam z Imprezą Andrzejkową. Samorząd Uczniowski, jak co roku przygotował konkursy, zabawy, w których wszyscy od klasy 4 sp do 3 gim mogli wziąć udział. A jak się bawiliśmy? Oczywiście: ŚWIETNIE !!! Sami zobaczcie (filmik - zakładka SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!!!

 

 

  Zwyczajowo już, każdy uczeń, który przyniósł pluszaka w tym dniu był zwoniony z pytania, niezapowiedzianej kartkówki i oceny niedostatecznej. Oprócz tego SU sprawdził"ile misiów mieściło się w każdej klasie" i nagrodzi klasę, gdzie tych misiów będzie najwięcej przypadało na ucznia.

Z pluszowych misiów nigdy się nie wyrasta, PAMIĘTAJCIE.

  Mały, duży, bury, kolorowy, z kokardką czy w kamizelcE. Każdy miał bądź ma własnego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie! Miś pluszowy kojarzony jest z czasem dzieciństwa. Wiele razy był kumplem do zabawy, przyjacielem w podróży i tym któremu można wszystko powiedzieć.

  Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi czy Gumisie.

  Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.

 

 

 

 

Nasi uczniowie w konkursie II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim - w ramach Reymontowskiej Akademii Umysłu

 

  W dniu 27.11.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach przeprowadzonych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim w ramach Reymontowskiej Akademii Umysłu odnosząc znaczące sukcesy.
  W konkursie historycznym "100 lecie odzyskania niepodległości i udział ostrowian" I miejsce zajął Oskar Kokot- kl.3a, III miejsce Weronika Rybachuk - kl. 3a.
  W konkursie "Zjednoczone siły natury" I miejsce zajął Franciszek Telega - kl.3b,, II miejsce Magdalena Woźniak - kl. 3a, III miejsce Karolina Kasprzak - kl.3b
  W konkursie języka niemieckiego: I miejsce zajęła Weronika Drząkowska - kl. 3b
Gratulujemy.

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim zrealizowała projekt edukacyjny pt.„ Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy”

 

 

  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim zrealizowała projekt edukacyjny pt.„ Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy” Placówka znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów konkursu grantowego NBP „My Polacy- niepodlegli przedsiębiorczy”. Patronat nad projektem objęła Pani Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
  Wydarzenie było związane z jubileuszem obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przygotowana propozycja wydarzenia szkolnego, tygodnia dla niepodległości pt. „Ekonomię w niepodległości doceniamy, więc swój hołd jej składamy” zaowocowała zrealizowaniem pięciu konkursów: recytatorskiego, wokalnego, plastycznego, fotograficznego oraz konkursu wiedzy ekonomiczno- historycznej. Przedsięwzięcie zgromadziły ponad 250 uczestników z ostrowskich szkół.
  Każdy etap związany był z zagadnieniem patriotyzmu, miłości do ojczyzny i jej dorobku ekonomicznego, wiązał się także z lokalną społecznością, małą ojczyną, naszym miastem – Ostrowem Wielkopolskim. Gala podsumowująca projekt odbyła się w dniu 23.11.2018 w ostrowskiej Synagodze. Pani Ewa Matecka, Wiceprezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Pani Renata Sroka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego wręczyły nagrody i wyróżnienia. Oprócz części artystycznej, w której wystąpili laureaci konkursów, organizatorzy przygotowali wystawę fotografii, przedstawiających dorobek ekonomiczny ostatnich 100 lat miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz prac artystycznych limitowanej serii banknotu stu złotowego przygotowanego przez uczestników konkursu plastycznego. Projekt edukacyjny dowiódł, jak wielkie umiejętności i talenty mają uczniowie ostrowskich szkół. Serdecznie gratulujemy !

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski klas I-III

 


  21 listopada nasza szkoła była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla najmłodszych uczniów. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęło 9 ostrowskich szkół, z których 25 recytatorów deklamowało wiersze o nasze ojczyźnie. Mali recytatorzy wybrali utwory, które opisywały piękno polskiej przyrody, szacunek do symboli narodowych, patriotyzm. Uczniowie nawiązali również w wybranych utworach do Święta Niepodległości i obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskanej wolności. Gratulujemy uczennicy klasy 1b, Antoninie Nowak, która znalazła się w gronie laureatów.

 

 

 

 

Siedem meczy - siedem zwycięstw

 


  Z kompletem zwycięstw zakończyli pierwsza rundę rozgrywek Ligi Wojewódzkiej w Piłce Ręcznej Chłopców uczniowie klasy sportowej 8 C naszej szkoły.
  W pokonanym polu zostawili kolejno zespoły z Wągrowca, MKS Poznań II, Konina, MKS Poznań I, Sparty Oborniki II, Leszna i Kościana.
  Wszystkie spotkania kończyły sie zdecydowanymi zwycięstwami naszej drużyny reprezentującej w tych rozgrywkach barwy KPR Ostrovia.
  W tabeli grupy B po pierwszej rundzie są jedynym zespołem bez porażki i zajmują pierwsze miejsce.
Już w środę 28.11 meczem w Wągrowcu, podopieczni Filipa Orleańskiego zainaugurują druga rundę rozgrywek.

 

 

 

 

Wycieczka do Pleszewa

 

  Dnia 15.11 oraz 16.11 uczniowie klas I i II pojechali na wycieczkę do Pleszewa, aby zgłębić tajniki pracy piekarza. Na miejscu wzięli udział w warsztatach gdzie mieli możliwość poznania specyfiki oraz narzędzi jakimi podczas swojej pracy posługuje się piekarz. Miłym zaskoczeniem dla uczniów była możliwość samodzielnego zrobienia bułki według własnego pomysłu.

 

 

 

 

Konkurs Różańcowy

 

  Konkurs różańcowy rozstrzygnięty! Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużą kreatywnością, ich nieszablonowe pomysły doboru materiałów, z których wykonano różańce sprawił jurorom niemały kłopot we wskazaniu laureatów. Po wnikliwej analizie wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła Julia Klamka - uczennica klasy 4a, drugie miejsce Marika Mazur - uczennica klasy 5a, trzecie miejsce zajął Kacper Frąszczak - uczeń klasy 4a. W związku z wysokim poziomem konkursowych prac postanowiono nagrodzić drobnymi upominkami wszystkich młodych twórców. Dziękujemy uczestnikom za tak duże zainteresowanie oraz za godne reprezentowanie swoich klas. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do uczniów najmłodszych klas, których zapał jest miodem na serce dla każdego wychowawcy :) Jednocześnie pragniemy zaprosić rodziców, babcie i dziadków, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich koneserów sztuki na wystawę pokonkursową w dniu wywiadówek 29 listopada.

 

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski „ A to Polska właśnie…”

 


  W środę, 14 listopada uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach konkursu recytatorskiego prezentowali utwory poetyckie opiewające piękno i dzieje naszej ojczyzny. Wybrane przez nich utwory nawiązywały do symboli narodowych, piękna przyrody oraz ważnych wydarzeń historycznych. Nasi uczniowie wykazali się wspaniałym opanowaniem tekstów, świetną dykcją i ciekawą interpretacją utworów. Rosną nam młode talenty. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. W konkursie międzyszkolnym szkołę będą reprezentować Antonina Nowak i Paweł Kuczyński.

 

 

 

SPEKTAKL EKOLOGICZNY DLA DZIECI

 


  14 listopada 2018 uczniowie klas pierwszych i drugich udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury na widowisko teatralno-ekologiczne „Czarownica – Niska Emisja” . Spektakl poświęcony był ważnym problemom segregacji odpadów, niskiej emisji i palenia śmieci w domach. W trakcie 60 – minutowego przedstawienia widzowie z zaciekawieniem obserwowali losy głównych bohaterów, a także brali aktywny udział w wydarzeniach na scenie. Spektakl ekologiczny, na który zaprosiła uczniów ostrowskich podstawówek Prezydent Miasta Beata Klimek, w ciekawy sposób pokazał dzieciom, jak szanować swoje otoczenie.

 

 

 

 

 Wspólne śpiewanie hymnu

 

  9 listopada 2018 r. punktualnie o jednej godzinie wszyscy uczniowie naszej szkoły zaśpiewali 4 zwrotki naszego hymnu narodowego. Była to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

 

 

 

„Wolność kocham i rozumiem, Wolności oddać nie umiem”

 

 

  Pod takim hasłem 9 listopada br. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten doniosły dzień z 1918 roku, w którym Polska rozpoczęła długi i burzliwy proces wychodzenia z mroków 123-letniej niewoli, przyniósł Polakom wolność. To ona stała się mottem uroczystości wykonanej przez uczniów klasy 8b. W pełnych ekspresji recytacjach oraz piosenkach przekazali oni cenę jaką nasz naród zapłacił za niezłomną wiarę w powrót Polski na mapę Europy. Setna rocznica skłoniła do refleksji nad poszanowaniem wolności i obowiązkiem jej pielęgnowania.

 

 

 

Obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

 

  11 listopada 2018 r. odbyły się główne uroczystości poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz Miasta. Dodatkowo o godz. 12:00 w całym kraju i w trakcie odprawianej mszy świętej w Konkatedrze Ostrowskiej został odśpiewany przez wszystkich zebranych Hymn Polski. Po skończonej mszy, delegacje miejskie wraz z pocztami sztandarowymi przeniosły się pod tablice upamiętniające ostrowskich działaczy niepodległościowych, następnie na zakończenie uroczystych obchodów, poświęcono nowe rondo w Ostrowie Wlkp. i nadano mu nazwę „11 listopada”.
  Tegoroczne obchody poświęcone 100 – leciu odzyskania niepodległości przez Polskę, miały wyjątkowy charakter, ze względu na zasięg oraz pokaz patriotycznych obchodów w całym kraju w postaci różnorakich uroczystości i imprez państwowych, przypominających nam kim jesteśmy i skąd pochodzimy, że „Polska od 100 lat jest niepodległa”.

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA Z RODZINNYCH POTYCZEK 2018Konkurs na najlepszy pompon (do kibicowania) Każda klasa wykonała cudne prace. Kolory, styl i materiał były dowolny. Ograniczały Was tylko wasze wyobrażenia. Mamy już wyniki konkursu. Szczegóły w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI. Wszystkie wybrane klasy otrzymają słodkie upominki oraz dyplomy, które będą wręczone podczas Rodzinnych Potyczek. Serdecznie gratulujemy!

Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

 

Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu na cmentarzu znajdującym się obok naszej szkoły, który jest jednym z najstarszych w Polsce, zapalili znicze jako wyraz pamięci i troski młodego pokolenia o mogiły osób zasłużonych dla naszego miasta i regionu.

 

 

 

 

  1 listopada wypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu Polacy odwiedzają cmentarze, aby zapalić świeczki na grobach swoich bliskich, znajomych.

  Jest to także dzień wspomnień, który nazywany Zaduszkami, a dla katolików i wielu innych chrześcijan, to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych.

  Młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić symbolicznym zniczem pamięć o naszym patronie Ewaryście Estkowskim.

 

 

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

 


  30 października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Przed pasowaniem dzieci zwiedziły bibliotekę oraz wysłuchały rad pani bibliotekarki dotyczących zasad wypożyczania książek, o które zobowiązali się dbać zgodnie ze złożoną obietnicą. Teraz pierwszaki mogą już samodzielnie wypożyczać książki.

 

 

 

 

Konkurs plastyczny  

 

28 października uczniowie klas drugich reprezentowali naszą szkołę na terenie parafii konkatedralnej w konkursie plastycznym: "160 rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes". Wykonali oni piękne rysunki przedstawiające cudowne wydarzenia sprzed 160 lat. Marysia, Wiktor, Karol i Paweł z klasy 2a oraz Wiktoria z klasy 2b za swoje oryginalne interpretacje plastyczne otrzymali sympatyczne upominki. Młodym Artystom serdecznie gratulujemy :)

 

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 


  Październik jest miesiącem, w którym od lat obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursach „Laurka dla Biblioteki”, „Sowa biblioteczna” i „Z książką mi do twarzy”. Dzieci z kl. pierwszych i drugich obdarowały bibliotekę pięknymi laurkami, a ich starsze koleżanki i koledzy wykonali różnymi technikami maskotki sowy, wykazując się pomysłowością i talentem. Pojawiły się także zdjęcia z książką w roli głównej. Komisja konkursowa podczas dokonywania wyboru najlepszych prac miała nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie we wszystkich konkursach zostały przyznane I miejsca ex aequo.
  Czytelnikom odwiedzającym bibliotekę podczas przerw szczególnie spodobała się zabawa ze słownikami „Detektyw Słówko” polegająca na szybkim wyszukiwaniu różnych słów, by poznawać ich znaczenie oraz prawidłową pisownię. Kufer życzeń znów zapełnił się propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach. Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelnika i od tego momentu mogą samodzielnie wypożyczać książki.

Ciąg dalszy tekstu i lista laureatów w zakładce BIBLIOTEKA - ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

 

Zmagania konkursowe najmłodszych uczniów

 


  Uczennice z klas 1 i 2 Antosia Dudek, Antosia Nowak, Michalina Kostuś , Olga Lesiczka, Marysia Miśtak i Marta Stasiak reprezentowały naszą szkołę w XVI Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP 1. Zadaniem dziewczynek było zespołowe wykonanie prac plastycznych inspirowanych utworami Marii Konopnickiej, w których poetka opiewa piękno ojczystego kraju. Poza zdolnościami artystycznymi, które pokazały na arkuszach papieru, uczennice musiały poznać bliżej twórczość wspomnianej poetki oraz wykazać się umiejętnościami współpracy, z czego wywiązały się wspaniale. Wykonały piękne prace. Gratulujemy.

 

 

 

 

MEDIATEKA Przystanek kultury

 


  W ostatnich dniach uczniowie klas pierwszych i drugich wybrali się do placówki kultury, jaką z pewnością jest Mediateka. Każdy mógł znaleźć tutaj coś wyjątkowego dla siebie, napotykając po drodze na przystanki kultury z najróżniejszych dziedzin. Były nimi muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, filmoteka czy fonoteka. Zwiedzając to wspaniałe miejsce, odwiedziliśmy między innymi Bajkotekę, która bawi i uczy. Idąc dalej dotarliśmy do Studia Komeda, gdzie mogliśmy spróbować swoich sił wokalnych i nagrać wspólnie piosenkę. Ostatnim punktem był Dział Robotyki. W tym miejscu mogliśmy porozmawiać o możliwościach techniki. Dzięki wizycie w Mediatece nie tylko poznaliśmy nowoczesne przekazy medialne, ale też nauczyliśmy się korzystać z różnorodnych narzędzi multimedialnych.

 

 

 

Akcji BohaterON

 

 

  W roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości naszej ojczyzny, pamiętając o tych, którzy walczyli o jej utrzymanie, uczniowie klasy 5a włączyli się w akcję BohaterON. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Poprzez stronę internetową akcji uczniowie poznali historię powstańców, ich losy, emocje jakie wywoływał powstańczy zryw, odczucia podczas odnoszenia kolejnych zwycięstw oraz ogłaszania klęsk. Każdy uczeń mógł indywidualnie wybrać powstańca, któremu pragnął podziękować za trud walki. Słowa płynące z głębi serca już zostały wysłane i niedługo trafią do rąk adresatów.

 

 

 

 

,,Nad Ostrowem słońce świeci – mieszkańcy nie palą śmieci!”

 

 

  22 października 2018 r. uczniowie klas 1a i 1wb uczestniczyli w gali wręczenia nagród w konkursie ekologicznym ,,Nad Ostrowem słońce świeci – mieszkańcy nie palą śmieci!” zorganizowanym przez Miejski Zakład Oczyszczania pod patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Iwo Wolicki, Marcel Kubala, Stanisław Binek, Hania Ostojska oraz Antonina Nowak wykonali przestrzenne prace Eko – Smoka jako maszyny do segregacji odpadów, które zostały zaprezentowane na wystawie w Ostrowskim Centrum Kultury. Dzieci do konkursu przygotowały panie Ewa Skrzypniak i Barbara Jany.

 

 

 

 

56 Bieg Republiki Ostrowskiej

 

  W niedzielę 21 października br odbywał się 56 Bieg Republiki Ostrowskiej, w którym tradycyjnie już brali udział nasi uczniowie.
  Wśród 600 uczestników biegów młodzieżowych, naszą szkołę reprezentowała grupa ponad 40 dziewcząt i chłopców.

 Odnieslismy także sukcesy w poszczególnych grupach wiekowych. W kategorii chłopców rocznik 2008- Bartosz Bil- II m, w kategorii dziewcząt - rocznik 2003 - Klaudia Kupczyk - III m, rocznik 2004 - Nadia Błaszczyk II m, Julia Ułasik - III m.
  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

 

 

 

 

Sukcesy naszych uczennica w Konkursie Krasomówczym

 


  20 października odbył się etap wojewódzki Konkursu Krasomówczego w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice gimnazjum. Zuzanna Marciniak zajęła drugie miejsce, natomiast Magdalena Walczak - trzecie. By osiągnąć taki sukces, wcześniej musiały przejść przez etap szkolny i rejonowy – tam Zuzanna Marciniak triumfowała, Magda była tuż za nią.
  Gratulujemy gimnazjalistkom odwagi i umiejętności pięknego wysławiania się. Życzymy sukcesów szczególnie tym uczennicom, które będą reprezentowały naszą szkołę w Legnicy(etap ogólnopolski).

 

 

 

 

Wyślij kartkę - Święto Poczty i 100 lecie Odzyskania Niepodległości Polski

 

 

  18 października obchodzone jest w Polsce Dzień Poczty Polskiej (Dzień Listonosza). Listonosz to osoba znienawidzona przez psy, uwielbiania przez emerytów. Listonosz w swoje święto nie ma niestety wolnego, w dalszym ciągu jest niezastąpiony. Każdego dnia listonosz w Polsce dostarcza nawet 26 kilogramów przesyłek, więc jego praca jest równie wymagająca fizycznie, co psychicznie. W Stanach Zjednoczonych zaś 4 lutego obchodzony jest nieoficjalnie „Thank a Mailman Day”, czyli dzień, w którym ludzie okazują wdzięczność listonoszom.

  My (Samorząd Uczniowski), postanowiliśmy w tym roku uczcić to święto, ponieważ wydaje się nam, że pisanie listów i kartek pocztowych trochę zanika i przypomnieć, że korespondować można również w taki sposób. W związku z tym, że w tym roku przypada również 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę przyszło nam do głowy połączyć te dwa święta i wysłać "Kartkę za grosz" z wizerunkiem naszej szkoły sprzed lat.

 

  Każdy z Was może u nas nabyć kartkę, napisać ją do osoby, którą lubi, a my ją dostarczymy jutro, najdalej w poniedziałek, oczywiście korespondencja możliwa jest w obrębie szkoły. A więc czekajcie na listonosza... :)

 

 

 

  W tym roku, wzorem poprzedniego, obowiązuje losowany "szczęśliwy numer", który zwalnia ucznia z pytania i niezapowiedzianych kartkówek. Dodatkowo w tym roku mamy "Dzień KOLORU". Osoby, które mają w tym dniu ubranie w wylosowanym kolorze również są zwolnione z pytania i zwolnione z niezapowiedzianych kartkówek. Wylosowane numery i kolory w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI na stronie szkoły.

 

 

 

 

 

"Promieniowanie Ojcostwa" - hasło tegorocznego Dnia Papieskiego

 

  16 października 1978 roku, ks. kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski, został wybrany papieżem. Pontyfikat Jana Pawła II, który trwał 27 lat, zmienił zarówno oblicze świata, jak i Kościoła. Z okazji przypadającego w tym roku -szczególnym dla nas Polaków - 40-lecia wyboru naszego Rodaka na Stolicę Piotrową oraz XVIII Dnia Papieskiego młodzież naszej szkoły przygotowała wystawę, na której znalazły się prace uczniów klas starszych będące interpretacją słów "Promieniowanie Ojcostwa" - hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wystawy serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

   "Co w trawie piszczy"

 

  16.10.2018 uczniowie klasy 2a i 2b udali się do Ostrowskiego Centrum Kultury, aby obejrzeć musical "Co w trawie piszczy". Była to niesamowita lekcja pokazująca że chociaż wszyscy różnimy się od siebie, to wspólnymi siłami możemy pokonać wszelkie trudności i osiągnąć coś wielkiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym jednym
z najważniejszych
dni w roku szkolnym,
w dniu święta
Pracowników Edukacji Narodowej,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia,
cierpliwości,
wytrwałości,
sukcesów zawodowych
oraz
zadowolenia z uczniów!
Życzy
Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

 

KOLOROWE ŚNIADANIA U NAJMŁODSZYCH

 


  Od października ruszyła nasza szkolna akcja KOLOROWE ŚNIADANIA, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania. W każdą środę dzieci przynoszą tylko zdrowe śniadanie oraz obowiązkowo owoc lub warzywo zgodnie z ustaloną kolorystyką - kolor czerwony, fioletowy, zielony, żółty oraz biały. Kolory będą się powtarzać w kolejnych tygodniach zgodnie z ustaleniami. Pierwsze KOLOROWE ŚNIADANIE miało miejsce 10 października i było … zdrowo oraz kolorowo!

 

 

 

 

Wycieczka do Poznania

 

 

  We wtorek 09 października grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na przedstawienie anglojęzyczne oraz warsztaty w Rogalowym Muzeum Poznania. Przedstawienie pt."Pygmalion" na podstawie powieści G.B.Shaw'a opowiada historię prostej dziewczyny, która w krótkim czasie zostaje nauczona posługiwać się pięknym językiem i zachowywać się jak dama. Sztuka jest momentami zabawna, jednak przede wszystkim zmusza do refleksji i podejmuje ważne, społeczne tematy. Możliwość kontaktu z językiem angielskim w takiej formie z całą pewnością jest wspaniałą okazją do sprawdzenia i polepszenia swoich umiejętności.
  Po przedstawieniu wzięliśmy udział w ciekawych i bardzo zabawnych warsztatach w Rogalowym Muzeum, podczas których dowiedzieliśmy się nie tylko jak się robi słynne rogale marcińskie, ale również uświadomiliśmy sobie jak powszechna jest gwara wielkopolska i jak dużo jej elementów używamy na co dzień, np.: brachol, bryle, fleja, graty, kalafa, rojber, szałaput i wiele, wiele innych...

 

 

 

 

Zwierzęta wystepujące w Parku Przygód Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim

 

 

  Kamil Całka, uczen klasy 5b otrzymał wyróżnienie w Eko Konkursie Fotograficznym: „Zwierzęta wystepujące w Parku Przygód Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim”. Konkurs został zorganizowany przez CRK Zieleń i Rekreacja Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, nagrody zostały wręczone 7 października podczas obchodów Święta Drzewa. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

ŚWIĘTO DRZEWA

 

  W niedzielę w ramach ostrowskich obchodów Święta Drzewa uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew. Program wystartował już 15 lat temu, a od 2007 roku Ostrów bierze udział w kampanii „Miliard Drzew dla Planety” zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska. Tym razem w Parku 600- lecia uczniowie zasadzili lipy. Piękna październikowa aura sprzyjała zwiedzaniu stoisk o tematyce ekologicznej. Nadleśnictwo Antonin przekazało mieszkańcom Ostrowa około 3 tyś sadzonek drzew, W programie imprezy znalazły się gry i zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 5, stoisko Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, zbiórka karmy i wyposażenia dla międzygminnego schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim oraz zbiórka nakrętek dla ucznia jednej z ostrowskich szkół „Kuba potrzebuje Twojej pomocy - przynieś nakrętki w zamian za cebule tulipanów”.

 

 

 

 

 

Co się dzieje jesienią w lesie?

 


  W dniu 4.10.2018 roku uczniowie klasy III A, uczestniczyli w zajęciach terenowych w rezerwacie Wydymacz w Antoninie. Zajęcia przeprowadziła stażystka Nadleśnictwa Antonin. Bezpośredni kontakt z przyrodą pozwolił uczniom zaobserwować i poznać ciekawe zjawiska z życia lasu. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z różnorodnością szaty roślinnej lasu, różnicą w budowie niektórych drzew- fakturą kory, kształtem liści, kolor, pokrojem drzew, szyszek, a także zależnościami ekologicznymi panującymi w ekosystemie lasu. Ponadto, uczniowie zostali zapoznani ze ścieżką kształcenia leśnika oraz w jakich miejscach i na jakich stanowiskach można podjąć pracę z takim zawodem. Po ciekawej lekcji czekało na nas ognisko, gdzie mogliśmy się ogrzać i zjeść pyszne kiełbaski. Miło spędziliśmy czas na nauce oraz zabawie, której sprzyjała piękna jesienna aura.

 

 

 

 

 WOLONTARIAT

 

 

  Zakończyliśmy "Kasztanową akcję" zorganizowaną przez Szkolny Klub Wolontariatu. W tym roku uczniowie naszej szkoły zebrali wyjątkowo dużo kasztanów i żołędzi dla zwierząt z obszaru Nadleśnictwa Pleszew. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję, a szczególnie tym najmłodszym z klas pierwszych i drugich oraz ich rodzicom. Wyrazy wdzięczności należą się także wolontariuszom i sympatykom SKW za "kasztanowe" dyżury przed lekcjami oraz w czasie wyznaczonych przerw.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka w SP2

 

 

  Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Pewne jest jednak, że zyskuje na popularności dzięki mediom, a szczególnie internetowi i portalom społecznościowym.

  Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody tego święta. U nas w szkole dziewczyny także przygotowały drobne upominki. Samorząd Uczniowski zadbał, aby naszym miłym i sympatycznym kolegom było przyjemnie i żeby poczuli się w tym szczególnym dla nich dniu, zaopiekowani.

 

 

 

 

Ślubowanie Pierwszoklasistów 28 września odbyła się uroczystość Ślubowania Pierwszoklasistów na Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2. W obecności zaproszonych gości, rodziców i nauczycieli najmłodsi uczniowie złożyli przed panią dyrektor przyrzeczenie, że sumiennie będą wypełniać szkolne obowiązki, szanować rówieśników i dorosłych, a wzorowym zachowaniem sprawią radość rodzicom i nauczycielom. Pasowania dokonała Pani Prezydent Beata Klimek. Uroczystości towarzyszyły wzruszenie rodziców, gratulacje oraz upominki, które uzupełnią szkolną wyprawkę. Uczniom życzymy sukcesów w nauce i wytrwałości w zgłębianiu wiedzy.

„Niezwykła przyroda w obiektywie”

 

  22 września na Rynku w Ostrowie odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego „Niezwykła przyroda w obiektywie”, zorganizowanego przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. W kategorii wiekowej dla uczniów klas VII, VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjalnych I miejsce zajęła nasza uczennica - Weronika Jurowicz z klasy 3a. W konkursie wzięło udział 25 uczniów naszej szkoły, wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki.

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W SP2

 


  Jak wyglądałyby zajęcia matematyki bez znajomości tabliczki mnożenia? Czy jej opanowanie ułatwia nam życie? Te i inne pytania 25 września zadali sobie uczniowie klasy 5a, włączając się tym samym w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Podczas dwugodzinnych zajęć stanęli oni przed problemem rozwiązania łamigłówek matematycznych z tytułowym bohaterem w roli głównej. Uczniowie sprawdzili się ze znajomości mnożenia w zakresie 100 oraz szybkim wykonywaniu działań. Grupowa rywalizacja wyłoniła dziewięcioro ekspertów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

Wolontariat

 

 

  Z inicjatywy Julki, uczennicy klasy 3c oraz jej Rodziców społeczność naszej szkoły włączyła się bardzo aktywnie w zbiórkę zabawek dla podopiecznych Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego w Pleszewie. Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie za Waszą życzliwość i serca pełne dobroci. Brawa dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, którzy inicjują i wspierają nasze akcje. Brawa dla Wolontariuszy, których pomoc w przeprowadzaniu akcji charytatywnych jak zawsze jest nie oceniona :) Jeszcze raz wielkie DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Uroczysta msza polowa z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości

 

 

  W sobotę 15.09.2018 r. uczniowie reprezentujący naszą szkołę ze sztandarem, wspólnie z opiekunem, wzięli udział w uroczystej mszy polowej zorganizowanej na Piaskach – Szczygliczce, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysty charakter obchodów przygotowany przez Bractwo Kurkowe z Ostrowa Wiekopolskiego, wpisuje się w cykl narodowych uroczystości poświęconych 100-leciu odzyskania wolności przez Polaków 1918-2018.

 

 

 

 

 Wolontariat

 

 

  11 września 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie wolontariuszy działających w naszym Szkolnym Klubie Wolontariatu. Wolontariusze po rozpoznaniu potrzeb środowiska lokalnego oraz potrzeb naszej szkolnej społeczności opracowali plan działań na bieżący rok szkolny. Naszą działalność w tym roku rozpoczynamy akcją zbiórki kasztanów i żołędzi, które zostaną przeznaczone na karmę dla dzikich zwierząt podczas zimy. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do aktywnego włączenia się w akcję, która rusza już 17 września. Szczegóły w gablocie wolontariatu. Zapraszamy także wszystkich uczniów, którzy pragną zostać wolontariuszami i zasilić nasze szeregi :) Spotkamy się w poniedziałki i czwartki o godzinie 13.30 :)

 

 

 

 SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

 

  „Akcja Sprzątania Świata 2018” już za nami! 14 września wszyscy miłośnicy przyrody w naszej szkole ochoczo ruszyli, by pomóc planecie. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA PRZEBIEGAłA POD HASŁEM „Segregacja 2 x więcej, 2 x czyściej."
  Głównym przesłaniem akcji było: promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji, unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu, uświadomienie każdego z nas o naszym wpływie na środowisko i ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Co roku dzięki zaangażowaniu ochotników zbiera się setki ton śmieci – niestety liczba ich nie maleje! Na miejsce zebranych wyrzucane są nowe! My jednak nie rezygnujemy - co roku pełni zapału ruszamy w teren!
  Zaopatrzeni w rękawiczki i worki segregowaliśmy znalezione śmieci. Jak widać, nie do wszystkich ludzi dotarł apel, aby dbać o swoje środowisko. Pewnie upłynie jeszcze wiele czasu, nim wszyscy zrozumieją,
jak ważnym jest dbanie o czystość otoczenia i jakie mogą być tego skutki w przyszłości.

 

 

 

 

Drodzy rodzice i uczniowie klas 3 GIM i 8 SP

 

 

  Informacje MEN dla absolwentów dotychczasowego gimnazjum i absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej – rok szkolny 2019/2020

już dostępne na stronie: http://ko.poznan.pl/reforma/aktualnosci_reforma/2018/09/informacje-men-dla-absolwentow-dotychczasowego-gimnazjum-i-absolwentow-osmioletniej-szkoly-podstawowej-rok-szkolny-20192020/

 

 

 

 

 

 

Słuchaliśmy „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

 


  8 września reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w 7.edycji Narodowego Czytania. Zebrani w ostrowskiej synagodze w tym roku usłyszeli fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
  Uczniowie SP2 wysłuchali pierwszą część powieści pod tytułem „Szklane domy” w wykonaniu pani prezydent Beaty Klimek, Lidii Bogaczówny – aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego, pana Łukasza Mikołajczyka – senatora RP i księdza proboszcza Krzysztofa Nojmana. Dzięki pięknym interpretacjom poznali losy głównego bohatera - Cezarego Baryki i jego matki w Baku.
  Nasza młodzież miała możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu, które popularyzuje czytelnictwo, a przede wszystkim uwrażliwia na piękno polskiej literatury.
  Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, którą można było opieczętować egzemplarze "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego przyniesione przez uczestników akcji.

 

 

 

 

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

 

  1 września, a właściwie 3, bo wtedy właśnie rozpoczęliśmy... Żal, radość, obawy przed nowym... Cóż, szkoda nam minionych wakacji, szczególnie, że pogoda dopisywała w tym roku, a i dzisiaj nic nie wskazywało na to, że to już jesień i czas na rozpoczęcie szkoły. Miło nam jednak znowu stanąć twarzą w twarz z nowymi wyzwaniami... Długa droga przed nami, trudna i żmudna, ale wiemy, że dotrzemy do jej celu :).
  Życzmy uczniom, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom obsługi takiego samego uśmiechu, jaki towarzyszył im dzisiaj :). Powodzenia.

 

 

 

 

Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

 

 

  1 września na stałe wpisał się do polskiego kalendarza. Atak hitlerowskich Niemiec na nasz kraj stał się zaczątkiem najkrwawszej w dziejach ludzkości wojny. Pamiętając o 55 milionach poległych na frontach Europy oraz kilkuset milionach rannych, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej poświęconej ich pamięci. Poczet sztandarowy naszej szkoły oddał hołd ofiarom nazistów oraz sowietów, upamiętnionych pomnikiem na cmentarzu miejskim przy ulicy Bema. Podczas uroczystych przemówień władz miejskich po raz wtóry zabrzmiały słowa św. Jana Pawła II „Nigdy więcej wojny!”. Prośba o szerzenie pamięci o polskich bohaterach wśród młodzieży, wypowiedziana z ust kombatanta, żołnierza 60 Pułku Piechoty p. Henryka, silnie zapadła w pamięci zgromadzonych.