Archiwum 2021-2022/2020-2021


Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

 

 

  24 czerwca to dzień, na który z niecierpliwością czekało wielu uczniów. Po dziesięciu miesiącach wytężonej, trudnej nauki, dzieci, młodzież i nauczyciele mogli udać się na zasłużony odpoczynek.

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbyło się o godzinie 8:30, kiedy spotkali się uczniowie klas I - VII szkoły podstawowej, a o godzinie 10:30 pożegnaliśmy uczniów klas VIII szkoły podstawowej.

   Podczas uroczystości Pani Dyrektor złożyła uczniom życzenia, aby nadchodzące wakacje były dla nich czasem wytchnienia i okazją do dobrze oraz mądrze spędzonego czasu, a także by na kolejny rok szkolny wrócili z zapasem sił, gotowi do podjęcia nowych wyzwań i zadań. W przypadku kończących szkołę uczniów pożegnała ich klasa 7 życząc im, aby ich wybory były najlepsze z możliwych i oby dostali się do wymarzonych szkół. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i innym pracownikom Szkoły oraz rodzicom za współpracę.

 

 

Zakończenie roku szkolnego klas 1-7 2021/2022

Podsumwanie naszej pracy w roku szkolnym 2021/2022

 

 

  Na początek podsumowanie "Konkursu na Najlepszą Klasę" w roku szkolnym 2021/2022. Miło nam poinformować Was, że w tym roku wśród klas nagrodzonych nie znalazły się tylko dwie klasy ( bo dwie kategorie: klasy I-III i klasy IV - VIII).

 

  W kategorii klas starszych serdecznie gratulujemy klasie 7. Otrzymaliście największą ilość punktów, a rywalizacja trwała do ostatniej chwili.

 

  W kategorii klas młodszych gratulujemy aż 4 klasom z taką samą ilością punktów: 1a, 1b, 2b, 3b.

 

Jeszcze raz wszystkim baaardzooooo gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku do rywalizacji. Do zobaczenia, udanych wakacji, przede wszystkim odpoczynku!!!

  W zakładce SAMORZĄD UCZNOWSKI zamieszczamy fotorelację z podsumowania "Plebiscytu Naj".

 

 

 

 

"Coś się kończy, coś się zaczyna..."

 

 

  W ostatnim tygodniu nauki szkolnej z ogromnym zaangażowaniem rodziców, już tradycyjnie odbył się integracyjny piknik klas trzecich. Całe spotkanie rozpoczęliśmy częścią artystyczną, która poprzez swój tytuł "Przyjaźń" wprowadziła nas w szczególną atmosferę. Czas spędzony na integracji bardzo szybko minął, jak trzy lata pięknej współpracy. Nie zabrakło wspólnych rozmów, dobrych wspomnień, zabawy oraz życzliwości. Trzecioklasistom życzymy powodzenia na kolejnym etapie edukacji, wielu sukcesów, odkrywania nowych talentów, spełniania marzeń, prawdziwych przyjaciół, uśmiechu na codzień oraz kreślenia ścieżek na mapie w taki sposób, żeby dotrzeć do upragnionego celu! A w chwili napatkania na trudności, wytrwałości i wiary w swoje możliwości.

 

  Do zobaczenia na szkolnym korytarzu! :-)

 

 

 

 

To był ostatni mały „sprawdzian” z ortografii

 


  Tuż przed zakończeniem roku szkolnego mieliśmy okazję wzięcia udziału w Letnim dyktandzie.
  Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z klas 4-8. Wszyscy chętni musieli się zmierzyć z tekstem, który był poświęcony marzeniom o pobycie w nadmorskiej miejscowości. W dyktandzie pojawiły się typowo letnie wyrazy, jak plaża, Bałtyk, muszelki, prażące słońce, Świnoujście, Hel, leżak, czy windsurfing. Mimo że nie było osoby, która napisałaby tekst bezbłędnie, aż 9 osób popełniło zaledwie dwa lub trzy błędy. Dyplomy otrzymali:
Karolina Wachowiak (klasa 4b) – I miejsce
Adam Przybylski (klasa 7a) - II miejsce
Gabriela Kokot (klasa 8b) – III miejsce
  Pozostali uczniowie zostali nagrodzeni wyróżnieniami i podziękowaniami, a także słodkim drobiazgiem. Gratulujemy odwagi i wiedzy dotyczącej zasad pisowni. Zapraszamy do udziału w konkursach w kolejnym roku szkolnym!

 

 

 

 

Ogólnopolski konkurs "Orzeł edukacji wczesnoszkolnej"

 

 

  W maju odbył się ogólnopolski konkurs "Orzeł edukacji wczesnoszkolnej", do którego przystąpiła nasza szkoła. Konkursowe zmagania podjęło 10 uczniów klas trzecich. Podczas ogłoszenia w czerwcu wyników, tytuł laureata konkursu otrzymali: Julian Granowski oraz Patryk Szkudlarek. A nasza szkoła otrzymała certyfikat placówki rozwijającej talenty.

 

 

 

 

Warsztaty kulinarne


 

  W poniedziałek- 20 czerwca zakończyły się warsztaty kulinarne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Tegoroczny cykl zajęć zamknęła klasa 7a. Pod kierunkiem opiekunów uczniowie wyczarowywali wspaniałe dania, których smakiem delektowali się podczas wspólnego biesiadowania. Kulinaria były okazją do doskonalenia umiejętności z zakresu gotowania i zdrowego żywienia, a także ciekawego i kreatywnego spędzania wolnego czasu.

 

 

 

 

 

W zakładce GAZETKA SZKOLNA DWÓ JA - najnowszy, 

numer - Kliknij TUTAJ

 

 

 

 

 

Koło teatralno-taneczne klas trzecich

 

 

  Od marca chętni uczniowie klas trzecich podjęli artystyczne zmagania uczestnicząc w kole teatralno-tanecznym. Przez kilka tygodni przygotowywali się do zaprezentowania swoich talentów przed społecznością uczniowską oraz rodzicami. Na scenie poradzili sobie świetnie, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności. Przedstawienie "Przyjaźń" w piękny sposób pokazało, jak ważna w życiu jest szczera przyjaźń, obecność w życiu drugiego człowieka, na którego można liczyć w trudnych chwilach. Zwróciło także uwagę, że bratniej duszy czasem szukamy daleko, a ona często jest blisko nas, ale tego nie dostrzegamy. Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.

 

 

 

 

Lepiej zapobiegac, niż leczyć!

 

 

  Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, podczas których doskonalili prawidłową technikę czyszczenia zębów oraz powtórzyli podstawowe wiadomości o zasadach dotyczących higieny jamy ustnej. Bo przecież lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

 

 

 

WIZYTA W TELEWIZJI

 


  15 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 8a i 4b wraz z wychowawcami, zwiedzili studio Telewizji „Pro-Art” w Ostrowie Wielkopolskim. Młodzież obejrzała zaplecze TV oraz rozmawiała zredaktorami na temat specyfiki pracy. Celem wyjścia była integracja klas oraz edukacja zawodowa.

 

 

 

 

Projekt "Koło z języka niemieckiego"

 

 

  W minionym tygodniu oficjalnie zakończyliśmy nasz szkolny projekt "Koło języka niemieckiego", który trwał trzy lata. W tym roku szkolnym językowe wyzwanie podjęło 18 uczniów z klas trzecich, którzy systematycznie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach doskonaląc swoje umiejętności. W celu podsumowania owocnej współpracy, uczniowie wykonali projekt pod hasłem "Mein Woerterbuch", nad którym pracowali przez ostatnie tygodnie. Uwieńczeniem przedsięwzięcia jest wystawa, która znajduje się bibliotece. Zapraszamy!

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „ PIĘKNIE CZYTAM”

 


  W poniedziałek 6 czerwca najlepiej czytający uczniowie klas 1 – 3 zmierzyli się w konkursie pięknego czytania. Każdy z nich zaprezentował fragment wybranej książki. Poziom czytania wszystkich uczestników był bardzo wysoki, a przygotowane teksty ciekawe. Komisja oceniająca czytających miała trudne zadanie.
  A to laureaci konkursu:
- w klasach I – Katarzyna Bartczak
- w klasach II – Fabian Kryszczak
- w klasach III – Oliwier Broda
  Podczas podsumowania konkursu laureaci otrzymali nagrody książkowe a wszyscy biorący udział - dyplomy i słodki upominek. Wszystkie nagrody zostały ufundowane zostały przez Radę Rodziców za co serdecznie dziękujemy.
Laureatom gratulujemy, uczestnikom dziękujemy, a wszystkich zachęcamy do czytania i udziału w kolejnych konkursach.

 

 

 

 

Wycieczka do Łodzi klasy 8a i 4b

 


  9 czerwca 2022 roku uczniowie udali się na wycieczkę do Łodzi. Wzięli udział w spektaklu „Nić Ariadny”, spacerowali ulicą Piotrkowską oraz pięknymi alejkami ogrodu botanicznego. Młodzież zwiedziła również Experymentarium, w którym wszystkiego można było dotknąć, a przede wszystkim poznać skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa pokazała uczniom, w jaki sposób można łączyć naukę z zabawą, dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach mogą mieć zaskakujące zastosowanie w codziennym życiu, stając się dla eksperymentującego „młodego naukowca” zrozumiałe i interesujące. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się, wdrażali do współdziałania w zespole oraz wzmacniali więzi koleżeńskie.

 

 

 

 

Wycieczka klas trzecich do Poznania.

 

 

  9 czerwca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Poznali historię Polski dzięki makietom zbudowanym z LEGO (History Land). Zobaczyli wielkie bitwy, które zmieniły bieg historii Polski i przyjrzeli się imponującym zabytkom zbudowanym również z klocków. Następnie spacerowali ulicami Poznania, gdzie podziwiali zabytkowe budynki. Po południu udali się na stadion miejski, na którym regularne mecze rozgrywa Lech Poznań. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się i wzmacniali swoje więzi.

 

 

 

 

7 klasa na biwaku

 

  W końcu udało się nam wyjechać na biwak. Nie ważna była pogoda, bo przez pierwsze godziny nieco padało (tylko trochę :), ale to jak się bawiliśmy. Wspólnie spędzone godziny na pewno zapadną nam na długo w pamięci. W końcu mieliśmy czas na "bycie ze sobą", zabawę, długie rozmowy i przede wszystkim śmiech :). Mamy nadzieję, że uda się nam to powtórzyć w przyszłym roku.

 

 

 

 

Akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam - poduszkowe czytanie w bibliotece"

 

 

  7 czerwca 2022 roku wszyscy chętni uczniowie w czasie przerw relaksowali się
w bibliotece na poduszkach czytając książki. Podpisywali specjalnie przygotowaną poduszkę swoim autografem oraz wypisywali ulubiony tytuł lektury przeczytany w tym roku szkolnym.
  Dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w tej akcji  :).

 

 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Gorzyczanie w SP 2 Dziękujemy instruktorce Pani Iwonie Pacholczyk oraz przedstawicielom Zespołu Pieśni i Tańca Gorzyczanie za pozytywną odpowiedź na nasze zaproszenie oraz przeprowadzenie "Warsztatów tańca ludowego" dla uczniów naszej szkoły. Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się od poloneza, a następnie mogliśmy podziwiać stroje ludowe, które prezentowali i opisali nasi goście. Z wielkim podziwem oglądaliśmy suitę rzeszowską wykonaną przez zespół, a potem ochoczo i aktywnie pod okiem pani Iwony uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych. Po profesjonalnej rozgrzewce, opanowaniu podstawowego kroku, wszyscy ruszyliśmy w tany. To było udane spotkanie spędzone w miłej, artystycznej atmosferze. Zespołowi życzymy wytrwałości w pielęgnowaniu swojej pasji oraz kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej!

Zajęcia artystyczne w plenerze

 


  2 czerwca odbyły się popołudniowe zajęcia artystyczne w plenerze. To kolejne spotkanie z projektu zespołu wychowawczego. Uczestnicy świetnie bawili się na łonie natury malując na folii umieszczonej między drzewami, a następnie użyli kolorowej kredy, aby ozdobić płyty na szkolnym ogrodzie. Podczas artystycznych poczynań dzieciom towarzyszyły dźwięki wesołych, rytmicznych melodii. Spotkanie zakończyło się wspólną grą w klasy. Uczestnicy wyszli z zajęć z uśmiechniętymi minami oraz wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. Do zobaczenia!

 

 

 

 

W ostatniej odsłonie naszego konkursu na najlepszą klasę tego roku szkolnego postawiliśmy na zabawę 4-8 związaną z Dniem Dziecka. Powróciliśmy do przeszłości i w tym dniu wszyscy staliśmy się "bobasami". Pomysły były cudowne (sprawdźcie w naszej galerii Samorządu Uczniowskiego). Dozwolone były pampersy, smoczki, bereciki, śpioszki, misie, itd., itp. :) Oprócz tego przyznawaliśmy oczywiście punkty klasie za "ilość bobasów", i kulminacyjny moment tego dnia zakończył się "Wyścigami w raczkowaniu". A tak poważnie, "WSZYSTKIM DZIECIOM", a wszyscy nimi jesteśmy, życzymy wszystkiego najlepszego i oby odrobina dziecka została w każdym z nas.

Dzień dziecka

 

 

  1 czerwca to dla dzieci wyjątkowy dzień, dlatego w naszej szkole uczniowie klas I-III ubrali kolorowe stroje oraz zrobili zabawne fryzury, aby pokazać jak bardzo cieszą się z tego dnia. Oczywiście nie obyło się bez niespodzianek. Każdy uczeń w dniu dziecka losował kolorowe serduszko z miłym słowem oraz otrzymał słodki drobiazg. Dla szczęściarzy, którzy zostali wytypowani przez losowanie została przygotowana dodatkowa atrakcja, a mianowicie malowanie twarzy. Wszystkie dzieci radośnie spędziły ten dzień. Oto krótka fotorelacja:

 

 

 

 

Warsztaty teatralne w sp2

 

 

  Grupa teatralna z klas trzecich miała możliwość uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które odbyły się pod czujnym okiem pani Natalii Niziołek-Schubert, która kocha aktorstwo oraz ukończyła szereg warsztatów aktorskich pod kierunkiem wielu znanych autorytetów polskiego i zagranicznego kina oraz teatru. Pasjonuje się łączeniem logopedii ze sztuką aktorską, co wykorzystuje w emisji głosu szkoląc dziennikarzy. Wiele powyższych kwestii wyjaśnia na Instagramie oraz YouTubie: Logotalia, wkładając w to serce. W czasie warsztatów uczniowie pod czujnym okiem profesjonalistki aktywnie uczestniczyli w rozgrzewce, poznali prawidłową technikę oddechu, a także wcielali się w różne role. Całe wydarzenie wywołało wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, rozwinęło ich aktorskie horyzonty oraz otworzyło na nowe wyzwania. Pani Natalii dziękujemy za poświęcony czas, rozbudzenie w uczniach pasji do aktorstwa oraz sukcesów w rozwijaniu swoich zainteresowań.

 

 

 

 

KONKURS BIBLIOTECZNY „KSIĄŻKOWY MIŚ”

 


  31 maja 2022 roku wicedyrektor Ewa Wiśniewska oraz nauczyciel-bibliotekarz Hanna Russek rozstrzygnęły konkurs biblioteczny „Książkowy miś”. Przeznaczony był on dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Dzieci, przy pomocy rodziców stały się pisarzami oraz ilustratorami swoich własnych książek. W wyniku ich ciężkiej pracy powstały niesamowite dzieła. Uczniowie podczas tworzenia książek o tematyce adekwatnej do tytułu konkursu, wykazali się pomysłowością w opracowaniu treści oraz zdolnościami manualnymi podczas tworzenia ilustracji. Ocenie podlegała inwencja twórcza i kreatywność, w zakresie przedstawienia tematu oraz ogólna estetyka wykonania tytułów. Prace konkursowe zostały włączone do wystawy w bibliotece. Warto zobaczyć te przepiękne książeczki.
Oto laureaci:
I miejsce – Zuzanna Zawidzka 2a
II miejsce – Marta Lubojańska 1b
III miejsce – Patryk Szkudlarek 3b
Wyróżnienia:
Franciszek Kubiak 1b
Magdalena Zborowska 2b
Tomasz Knychała 3b

 

 

 

 

 

Magia liczb w SP nr 9

 

 

  Uczniowie klas I-III zmierzyli się z niełatwymi zadaniami w międzyszkolnym konkursie matematycznym "Magia Liczb" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 9. Dumnie reprezentowali naszą szkołę oraz zdobyli cenne doświadczenia, które zapewne pomocne będą w kolejnych tego typu przedsięwzięciach. Dziękujemy naszym dzielnym przedstawicielom!

 

 

 

 

KONKURS CZYTELNICZY „WIEM, BO CZYTAŁAM/EM”

 


  30 maja 2022 roku odbył się szkolny stopień konkursu czytelniczego „Wiem, bo czytałam/em” do którego przystąpiło 7 uczniów z klas I-III naszej placówki. Poprzedzony on był etapem wewnątrzklasowym podczas, którego wyłoniono po 2 osoby z poszczególnych klas.
  Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami polegającymi na zapoznaniu się z treścią książek: Holly Webb „Kto uratuje Iryska?” oraz Paulette Bourgeois „Franklin zaprasza misia”, a następnie wypełnieniu testu składającego się z pięciu zadań.
Oto laureaci:
Laureat w kategorii klas pierwszych – Julia Bochińska 1b
Laureat w kategorii klas drugich – Pola Wolska 2a
Laureat w kategorii klas trzecich – Ada Płaszczykowska 3a
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ponieważ tak naprawdę każdy z Was jest zwycięzcą .

 

 

 

 

EKOzabawka- konkurs międzyszkolny

 

 

  W ostatnim tygodniu rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs pod hasłem "EKOzabawka" zorganizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek w Ostrowie Wielkopolskim. Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie:
Natalia Grzela (kl. 1a), która zajęła I miejsce
oraz Oliwier Matuszewski oraz Anna Wróblewska (kl. 3b), którzy otrzymali wyróżnienia.
  Uczestnikom gratulujemy sukcesów oraz życzymy kreatywności w kolejnych konkursach.

 

 

 

 

Egzamin na kartę rowerową

  27 maja 2022r. uczniowie klas: 4a, 4b i 5a i 5b przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Podczas zajęć lekcyjnych oraz dodatkowych spotkań zaznajamiali się z przepisami ruchu drogowego w teorii i w praktyce. I etap to egzamin teoretyczny, gdzie trzeba było okazać się wiadomościami z przepisów ruchu drogowego, ale nie tylko. II etap to umiejętność jazdy według wcześniej zaliczonych przepisów. W tym celu udaliśmy się do "Miasteczka Ruchu Drogowego", gdzie warunki są zbliżone do tych, panujących na drodze.

  Egzaminowi towarzyszyły olbrzymie emocje, bo to przecież pierwszy w życiu poważniejszy egzamin :).

Drodzy ośmioklasiści,

 

życzymy Wam powodzenia

 

i wiary we własne możliwości.

 

Pamiętamy o Was, jesteśmy z Wami myślami

 

i trzymamy za Was kciuki!

 

 

 

 

 

UCZNIOWIE ZOSTALI FRYZJERAMI...

 


  Fryzjerzy mają w sobie coś z artysty, a raczej są artystami. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie mieli okazję tworzyć fryzury, ale również, a może przede wszystkim, kreowali wizerunek swojego klienta. Dobierali kolor, styl uczesania, formę fryzury, a nawet sposób strzyżenia. Uczniowie próbowali określić kształt twarzy, barwę skóry i oczu, a nawet charakter klienta, czy styl i do niego dopasować fryzurę. 

 

 

 

 

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS GWAROWY „OSTROWSKIE GODANIE” 17 maja 2022 roku, Szkoła Podstawowa nr 2 była organizatorem wyjątkowego wydarzenia. W naszych murach gościliśmy uczestników Międzyszkolnego Konkursu Gwarowego pod hasłem „Ostrowskie godanie”. Współzawodnictwo to odbyło się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pani Beaty Klimek a na widowni gościliśmy m.in. pana Artura Bartczaka – kierownika Referatu Oświaty. Konkurs przygotowano dla uczniów klas IV-VI ostrowskich szkół, a otworzyła go dyrektor szkoły pani Renata Sroka. Do rywalizacji przystąpiło 10 uczestników, którzy odważyli się i stanęli przed trudnym zadaniem przygotowania scenki w gwarze wielkopolskiej. Komisja konkursowa oceniała występy aż w IV różnych kategoriach. Wyłonienie zwycięzców stało się nie lada wyzwaniem, ponieważ scenki były pomysłowe i zachwyciły wszystkich obecnych. Nie zabrakło w nich oryginalności oraz profesjonalizmu. Uczniowie swoim zaangażowaniem w upowszechnienie wiedzy na temat gwary wielkopolskiej, wykazali się dbałością o kulturę i tradycję społeczności lokalnej. Najlepsi uczestnicy obdarowani zostali nagrodami ufundowanymi przez panią Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Radę Rodziców SP nr 2. Oto laureaci: I MIEJSCE - Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek II MIEJSCE - Szkoła Podstawowa nr 9 III MIEJSCE - Szkoła Podstawowa nr 2 Wyróżnienie - Szkoła Podstawowa nr 13 Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok! Oprawę konkursu stanowiła wystawa przedmiotów pokazująca jak żyli ostrowianie na początku XX wieku, czyli 100 lat temu. Wśród eksponatów można było zobaczyć m.in.: żelazko z duszą, prawidła, zastawę stołową, haftowane serwetki i pościel, tarkę, ryczkę. Nie zabrakło też strojów ludowych charakterystycznych dla Wielkopolski. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki goście i uczestnicy konkursu mogli się przenieść do domów ostrowian i poznać codzienną egzystencję mieszkańców regionu wielkopolskiego.

Pagórki duże, małe, kotliny, doliny……

 


  To była wyjątkowa lekcja przyrody w klasie czwartej, podczas której uczniowie przygotowywali pagórki . Wykorzystywali do tego wszelkie dostępne materiały: masę solną, plastelinę, modelinę rośliny, farby, kamienie, szyszki, korę, muszelki, piasek. Zanim przystąpili do pracy, nauczyciel zaznajomił młodzież z instrukcją przygotowania pagórka z masy solnej. Ta musiała być przygotowana dzień wcześniej. Kiedy przyszedł dzień wykonywania makiet, uczniowie klasy czwartej zamienili się w prawdziwych artystów – ich pagórki przypominały małe dzieła sztuki. Z przyjemnością można było przyglądać się ich zaangażowaniu w tworzenie pagórków, dolin i kotlin. Pomysłowe prace można było zobaczyć w sali nr 27 . Wzbudziły one zachwyt wszystkich uczniów naszej szkoły. To była lekcja kreatywności, a uczniowie dali nam możliwość obcowania z wyjątkowymi przyrodniczymi arcydziełami.

 

 

 

 

 

„SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę”

 

 

  W naszej szkole odbył się również konkurs fotograficzny „SLEEVEFACE – czyli ubierz się w książkę”. Zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przy ocenie prac, jury miało trudne zadanie, ponieważ nadesłane zdjęcia były kreatywne i niepowtarzalne. Komisja konkursowa brała pod uwagę pomysłowość, oryginalność i zaangażowanie. Efekty pracy uczniów można podziwiać na holu szkolnym (parter), gdzie zorganizowano wystawę.

 

Oto laureaci:
1miejsce – Aleksandra Górska 5a
2 miejsce – Igor Usarek 1b
3 miejsce – Maria Mądrzak 4b


Wyróżnienia:
Nikola Grzęda 4a
Julia Szulc 4a

 

 

 

 

Zbliżamy się do wyborów

do Rady Samorządu Uczniowskiego

na rok szkolny 2022/2023.

Odbędą się one już 20.05.2022r.

 

Od 17.05. 2022 możecie zapoznać się z kandydatami

do Rady Samorządu Uczniowskiego

oraz ich programami wyborczymi.

 

Drogi uczniu, jeśli chcesz mieć wpływ na to co dzieje się w szkole,

jeśli masz pomysły, które uprzyjemnią czas, który spędzamy tutaj codziennie, albo zwyczajnie chcesz się sprawdzić w roli organizatora,

możesz zgłosić jeszcze swoją kandydaturę

lub możesz zagłosować świadomie na osobę, którą obdarzysz zaufaniem.

Wystarczy wykonać plakat ze swoją podobizną,

ze swoim programem wyborczym i przynieść go do wychowawcy lub sali 35. Czekamy na Was do 17.05.2022r.

20.05.2022r. odbędą się w naszej szkole wybory

do Rady Samorządu Uczniowskiego.

 

 

Koniec roku szkolnego to także "Plebiscyt NAJ".

Klasy 4-7 wybierają wśród uczniów wszystkich klas 8

przedstawicieli w różnych kategoriach.

Już teraz obserwujcie ich dokładnie, przypominajcie sobie wszystko

co się z nimi wiąże, żeby 20.05.2022r. wybrać na przykład MISS, MISTERA, dziewczynę i chłopaka z największym poczuciem humoru, "z największą klasą" itd.

 

 

 

 

Wycieczka do Rudy Sułowskiej

 


  12 maja 2022 roku uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce klasowej. O godz. 9.00 dotarliśmy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego w Rudzie Sułowskiej skąd rozpoczęliśmy wędrówkę z przewodnikiem po Stawach Milickich. Podczas wędrówki przez urokliwe tereny, zapoznaliśmy się z procesem hodowli ryb słodkowodnych, przede wszystkim karpia, który gości na naszych wigilijnych stołach. Do woli można było obserwować ptaki wodne takie jak perkozy, łyski, gęsi i łabędzie. Naszą uwagę przykuło ogromne gniazdo łabędzia, w który wysiadywał jajka. Wśród listowia na drzewach wypatrzyliśmy pięknie śpiewające drozdy oraz liczne sikorki. W zaroślach widzieliśmy żeremie, czyli dom bobrów, a także podgryzione przez nie drzewa. W zwierzyńcu, który mieści się na terenie Centrum znajduje się wybieg dla kucyków, owiec, kóz i osła, a obok znajduje się zagroda z ptactwem domowym, gdzie zasyczały na nas gęsi. Z tradycjami rybackimi zapoznać się można było w Muzeum, gdzie prezentowane są głównie narzędzia i urządzenia związane z gospodarką stawową oraz Domem Rybaka, w którym znajduje się wystawa eksponatów prezentująca historię gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie. Po wędrówce czekał na nas plac zabaw, ognisko z kiełbaskami oraz atrakcje związane z zarzucaniem sieci oraz łowieniem ryb. Do Ostrowa wróciliśmy pełni wrażeń i pozytywnych emocji.

 

 

 

 

DZIEŃ DRESA I KLAPKA Ostatnia odsłona konkursu na "Najlepszą Klasę 2021/2022" to Dzień Dresa i Klapa. Cociaż w tym dniu było bardzo ciepło, to wszyscy starali się jak mogli :), co widać w krótkiej fotorelacji. Samorząd Uczniowski przyznał punkty , tóre w krótce podliczymy i zapoznamy Was z wynikami całorocznego konkursu, w którym naprawdę dzielnie walczyliście. :)

II DZIEŃ PASJONATÓW

 


  W piątek 6 maja br. po raz drugi odbył się w naszej szkole II Dzień Pasjonatów.
46 młodych zapaleńców przedstawiło swoje zainteresowania na korytarzu, który zamienił się w wielką salę wystawową. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać rozmaite kolekcje, np. figurek, magnesów, pluszaków, obrazów, samochodzików, płyt, minerałów. Wśród stoisk można było zobaczyć również efekty fascynacji jeździectwem, podróżami, policją, wędkarstwem, harcerstwem. Była też znakomita okazja, by wysłuchać utworów granych przez gitarzystę. Po szkole roznosiła się muzyka z keyboardu, ukulele. W tym roku młodzi hobbyści zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Na pewno zarazili oglądających swoją pasją.

 

 

 

 

PORANEK POETYCKI W SZKOLE

 


  13 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się konkurs poetycki, którego celem było pobudzanie wrażliwości poetyckiej i aktywności twórczej młodzieży. Konkurs miał na celu ujawnienie oraz promocję młodych talentów. Młodzi poeci napisali ponad czterdzieści wierszy. Jury przyznało pierwsze, drugie, trzecie miejsce oraz wyróżnienie.
I miejsce- Wiktoria Jarzębowska- klasa 7a
II miejsce- Antonina Nowak (klasa 4b)
III miejsce- Patrycja Bar- klasa (klasa 8a)
wyróżnienie- Karolina Wachowiak (klasa 4b)

 

 

 

 

Sportowe zmagania w ramach działań wychowawczych

 


  „Sport to zdrowie” – w myśl tego hasła w środę 11 maja uczniowie z klas 4-8 mieli możliwość sprawdzenia sprawności fizycznej i współzawodnictwa w zespołach. W zajęciach wzięło udział ponad czterdzieści osób. Uczestnikom towarzyszyły też dziewczynki ze starszych klas, które zagrzewały do walki.
  Zabawy odbywały się najpierw w hali sportowej, a następnie na szkolnym boisku. Opiekunowie podzielili młodzież na zespoły i zaproponowali zadania do wykonania. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem przystąpili do rywalizacji i walczyli o czołowe miejsca.
  Kolejnym etapem działań sportowych było rozegranie meczu piłki nożnej na boisku sportowym. Młodzież przystąpiła do gry z wielkim entuzjazmem, co było widać w trakcie każdej rozgrywki.
  Tego dnia nie było jednak najważniejsze, kto wygrał – liczyła się dobra zabawa i możliwość integracji młodszych uczniów ze starszymi.

 

 

 

 

Dzień Pidżamy

 

 

Powróciliśmy na chwilę do "starych czasów", kiedy można było uczestniczyć w lekcji w pidżamie i to bezkarnie :).

Dzień Pidżamy odbył się w naszej szkole 05.05.2022r.

Wszyscy w tym dniu mogli ubieraś pidżamę,

koszulę nocną,"szlafmyce" :).

Najciekawsze pomysły nagrodzimy słodkim upominkiem.

Oceniliśmy także ilość pidżam w klasie w ramach konkursu na "Najlepszą klasę".

Szczegóły w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

 

 

 

"księga ksiąg" konkurs międzyszkolny

 


  W międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, "księga ksiąg" naszą szkołę reprezentowali Stanisław Binek i Igor Długopolski.
  Konkurs odbywał się pod Patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz ks. Adama Kosmała, Proboszcza parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.
   Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom.

 

 

 

 

„ Dyskoteki nadszedł czas…”

 


  W ramach projektu Zespołu Wychowawczego „Bądźmy razem” pod koniec kwietnia blisko pięćdziesięcioro uczniów z klas 4 - 8 uczestniczyło w szkolnej dyskotece. W rytmach znanych ulubionych muzycznych hitów, dziewczęta i chłopcy prezentowali swoje taneczne umiejętności oraz modne, kolorowe kreacje.
  Wspólna zabawa była doskonałą okazją do lepszego poznania oraz integracji uczniów młodszych i starszych. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli się ponownie spotkać i wykazać aktywnością na parkiecie.

 

 

 

 

OBCHODY DNIA KSIĄŻKI W NASZEJ SZKOLE

 

 

  27 kwietnia 2022 roku, w ramach obchodów Dnia Książki chętni uczniowie biblioteki szkolnej wzięli udział w grze.
  Czytelnicy, którzy wypożyczyli tego dnia książki, losowali karteczki z pytaniami o tematyce bibliotecznej, a następnie zapisywali odpowiedzi, które podpisane swoim imieniem i nazwiskiem wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzyneczki. Spośród wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w zabawie wyłoniono szczęśliwca, który otrzymał upominek. Została nim: Zofia Styburska z klasy 1a.

 

 

 

 

 

Braliśmy udział w konkursie międzyszkolnym ”Twardy orzech do zgryzienia”

 


  W ostatnim czasie troje uczniów z klasy 7a – Dominika Szczepańska, Wiktoria Jarzębowska i Antoni Kliber uczestniczyli w konkursie językowym, który się odbył w Szkole Podstawowej nr 13.
  Do konkursu przystąpiło 9 szkół z Ostrowa Wielkopolskiego. Nasz trzyosobowy zespół mierzył się z zadaniami z języka polskiego. Uczniowie wskazywali synonimy, homonimy i antonimy. Odmieniali też przez przypadki i redagowali ogłoszenie. Wykazali się znajomością różnorodnych związków frazeologicznych i przysłów. Nie mieli problemów z pokazaniem związku przy pomocy gestów.
Poprzez uczestnictwo w konkursie udowodnili, że język polskie wcale nie musi być trudny.
  Mimo że nie zajęli czołowych miejsc (choć byli bardzo blisko), z pewnością mogą czuć dumę z poziomu swojego przygotowania.
  Uczestnikom gratulujemy odwagi i zachęcamy do ponownego reprezentowania szkoły w kolejnych konkursach!

 

 

 

 

Dzień Ziemi

 

 

  Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia jest dorocznym świętem na cześć naszej planety i jej środowiska naturalnego. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „Zainwestuj w naszą planetę”. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tego święta. Każda klasa na ten dzień udekorowała drzwi swojej sali plakatem promującym ideę ochrony Ziemi i jej zasobów, dając tym samym dowód wysokiej świadomości , odpowiedzialności i troski za stan otaczającego nas środowiska. Wykonane przez uczniów plakaty promujące postawy proekologiczne uświadamiają nam jak kruchy jest ekosystem naszej planety i jak wiele zależy od codziennych działań człowieka.
  Spośród wszystkich prac wybrano i nagrodzono najciekawsze :
- w kategorii klas I-III - wygrała praca klasy 1a
- w kategorii klas IV-VIII – najładniejszą okazała się praca kl. 4a
  Wygrane klasy zostały nagrodzone słodyczami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

 

 

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III

 


  21 kwietnia nasza szkoła była gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów z klas I-III. Konkurs odbywał się pod hasłem „Pływam, biegam, jem warzywa, bo od tego sił przybywa!”. Patronat nad konkursem objęła Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Pani Beata Klimek. Gościliśmy uczniów z jedenastu ostrowskich szkół podstawowych. W obecności zaproszonych gości 27 recytatorów deklamowało wiersze o zdrowiu. Miło nam było, że recytowanym wierszom przysłuchiwała się poetka, pani Eugenia Zawidzka. Dzieci wybrały utwory, które promowały zdrowy styl życia, zawierały wskazówki i rady jak zachować zdrowie, tryskać energią i zarażać uśmiechem. Mali recytatorzy wykazali się doskonałym opanowaniem tekstu, właściwą dykcją oraz ciekawą interpretacją wybranych utworów. Cieszymy się bardzo, bo wśród nagrodzonych dzieci znalazły się nasze uczennice. Matylda Madeyska z klasy 2b została laureatką na poziomie klas drugich, a Julia Bochińska z klasy 1b otrzymała wyróżnienie. Konkurs międzyszkolny poprzedzony był eliminacjami szkolnymi. Obok wspomnianych uczennic szkołę reprezentowała także Ada Płaszczykowska z klasy 3a. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, natomiast laureatom i uczniom wyróżnionym wręczone zostały nagrody książkowe. Uczniom gratulujemy talentu i dziękujemy za udział w konkursie. Konkurs przygotowały p. Anna Piec i Ewa Skrzypniak

 

 

 

 

Szkolny Mistrz Matematyczny

 

 

  W kwietniu odbył się konkurs "Szkolny Mistrz Matematyczny". Zadania nie należały do najłatwiejszych, jednak 30 uczniów, po 5 reprezentantów z każdej klasy zmierzyło się z nimi.


A oto wyniki:
Szkolnymi Mistrzami Matematycznymi zostali:
- Julia Bochińska (na poziomie klas I)
- Brian Przybył (na poziomie klas II)
- Oskar Szewerenko (na poziomie klas III)
Wyróżnieni w konkursie zostali:
- Maciej Kuźniewski (na poziomie klas I)
- Adam Kuźniewski (na poziomie klas II)
- Wiktoria Kondal (na poziomie klas III)


  Mistrzowie i uczniowie wyróżnieni otrzymali certyfikaty, nagrody w postaci gier oraz przyborów matematycznych, a pozostali uczestnicy podziękowania i długopisy. Wszystkie nagrody ufundowała Rada Rodziców za co serdecznie dziękujemy! A naszym Szkolnym Mistrzom Matematycznym oraz wyróżnionym gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się już niebawem.

 

 

 

 

Wizyta w ,,Chatce Puchatka”

 


  22 kwietnia klasa 3a miło spędziła czas w Naszej szkolnej czytelni ,,Chatka Puchatka”. Uczniowie wysłuchali znanych baśni, a następnie mieli okazję przejść do pomieszczenia obok, gdzie mieści się ,,czarodziejski dywan”. Tam dzieci skorzystały z wielu gier interaktywnych i przy tym świetnie bawiły się.

 

 

 

 

"Szkolny Mistrz Ortografii"

 

 

  W kwietniu odbyła się kolejna już edycja konkursu "Szkolny Mistrz Ortografii", w którym udział wzięło 20 uczniów z klas II i III. Tytuł mistrza zdobyła Pola Wolska z klasy II a, która otrzymała certyfikat oraz nagrodę główną w postaci lektury oraz pióra i długopisu. Pozostali reprezentanci klas obdarowani zostali również lekturami i podziękowaniami za udział w konkursie. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców - dziękujemy, mistrzowi- gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 

 

 

 

W antrejce na ryczce, czyli godomy po naszymu

 


  21 kwietnia br. uczniowie klasy 8a uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na temat gwary wielkopolskiej, a szczególnie tej ostrowskiej. Na zajęciach uczniowie poznali dawną i obecną mowę potoczną ostrowian.
  W przystępny i żartobliwy sposób zostali wprowadzeni w świat gwary. Nieobcy jest im już wierszyk:


W antrejce na ryczce
stały pyry w tytce,
przeszła niuda, spucła pyry
a w wymborku myła giyry.


  Kolejną atrakcją muzeum okazała się wystawa „Elementarz dobrych wspomnień” ze zbiorów Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej. Ekspozycja zaadaptowana na salę lekcyjną z początków XX wieku, wyposażona została w drewniane ławki, kałamarze, liczydła. Uczniowie mieli niesamowitą okazję zobaczyć stare świadectwa, podręczniki, fotografie szkół i uczniów oraz sztambuchy z pamiątkowymi wpisami, wierszykami i kolorowymi rysunkami. Z zaciekawieniem oglądali stare elementarze, zeszyty z starannie i estetycznie zapisanymi notatkami. Podziwiali piękne pismo dawnych uczniów szkół polskich. Sami też mieli możliwość pisania piórem i nauki kaligrafii.

 

 

 

 

 

PRACE PLASTYCZNE- WIOSNA

 

 

  Błyszczące naklejki na zużytej płycie CD to wyjątkowe projekty, które wzbudziły w uczniach zachwyt... Nietuzinkowe prace plastyczne spodobały się wszystkim dzieciom, które lubią piękne, błyszczące przedmioty! Uczniowie ozdabiali płyty własnoręcznie przygotowanymi drobiazgami. Wszystkim gratulujemy kreatywności.

 

 

 

 

Niezwykły gość w naszej szkole! Dziś do naszej szkoły zawitał niezwykły gość. Od samego rana uczniowie mieli nadzieję, że zajączek o nich pamięta i zostaną obdarowani słodkościami. Nie spodziewali się jednak, że zawita osobiście! Dla każdego przyniósł czekoladowe jajeczko oraz życzył zdrowych i spokojnych świąt! Zapraszamy na naszą fotorelację, która przepełniona jest uśmiechem, radością ale też zaskoczeniem zarówno małych jak i dużych! Był to dla nas piękny dzień, przepełniony samymi pozytywnymi emocjami.

Nasi miłośnicy przyrody bacznie obserwują poczynania wiosny na szkolnej grządce!

 

 

 

 

 

 

Konkurs na Ozdobę Wielkanocną

 

 

  Przed Świętami Wielkanocnymi odbył się konkurs na Ozdobę Wielkanocną, który cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jury nie miało łatwego zadania, dlatego oprócz pierwszych trzech miejsc przyznało także wyróżnienia.
A oto wyniki:
- I miejsce: Franciszek Szcześniak
- II miejsce: Antoni Jamry
- III miejsce: Zuzanna Gąsiorek
Osoby wyróżnione:
- Patryk Szkudlarek
- Magdalena Zborowska
- Natalia Grzela
Gratulujemy wszystkim kreatywności i pomysłowości!
Uczestnicy otrzymali dyplomy, podziękowania a także zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Dziękujemy!

 

 

 

 

PODZIĘKOWANIE ZA PRZEKAZANIE KARTEK WIELKANOCNYCH

 


  W kwietniu 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 2 przekazała 57 kartek świątecznych do DPS-u dla seniorów. Uczniowie wykonywali prace dowolną techniką. Skany prac ukazały się w świątecznym wydaniu gazetki szkolnej ,,Dwója". W ramach podziękowania za kartki Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała od Pana Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim podziękowania.

 

 

 

 

Międzyszkolny Konkurs "Multitwórca" rozstrzygnięty!

 

 

  Z ogromną przyjemnością dyrektor szkoły Pani Renata Sroka wręczyła dyplomy oraz nagrody uczniom klasy 3b za udział w międzyszkolnym konkursie "Multitwórca" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim. Na poziomie klas trzecich I miejsce w konkursie zdobył Julian Granowski, a II miejsce Patryk Szkudlarek!
  Konkurs odbywał się pod Patronatem Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu. Oprócz nagród przygotowanych przez organizatora, wszyscy uczestnicy otrzymali więc upominki od Pani Prezydent, a zwycięzcy wyróżnieni zostali dodatkowo nagrodą specjalną Dyrektora PBP KP Pani Jolanty Nowosielskiej. Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom wysoko zajętych miejsc w konkursie oraz wielkiej kreatywności w tworzeniu lapbooka.

 

 

 

 

KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY

 

 

  W kwietniu 2022 roku konkurs na kartkę wielkanocną został rozstrzygnięty. Z przyjemnością informujemy, że na konkurs wpłynęło 57 kartek świątecznych:
36 kartek z klas 1-3
21 kartek z klas 4-5


  Technika prac była dowolna. Skany nagrodzonych prac ukazały się w świątecznym wydaniu gazetki szkolnej ,,Dwója". Wszystkie kartki zostały przekazane do DPS-u dla seniorów. Jury w składzie Hanna Rusek, Małgorzata Ściana i Iwona Śmiechowska wybrało najestetyczniejsze i najbardziej pomysłowe kartki:


KLASY 1-3
I miejsce - Dominik Baranek
II miejsce - Mateusz Pawlak
III miejsce - Igor Usarek

 

KLASY 4-5
I miejsce - Lena Kuźma
II miejsce -  Tymoteusz Kaczmarew
III miejsce - Wojciech Kopa

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów...

 

 

 

 

 

Zajęcia adaptacyjne dla Przedszkolaków

 


  W dniach 6 i 8 kwietnia w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla Przedszkolaków. Zawitały do nas: Przedszkole nr 7 Bratek oraz Przedszkole nr 17 Ciuchcia z Ostrowa Wielkopolskiego. Maluchy wraz z opiekunami miały okazję zwiedzić korytarze i klasy lekcyjne, a także uczestniczyć w ciekawych zajęciach tematycznych, prowadzonych przez naszych nauczycieli. Na początku dzieci poznały nowy instrument Kolor Piano, uczyły się grać proste melodie, a przy tym bardzo dobrze się bawiły. Następnie na zajęciach artystycznych maluszki miały możliwość spotkać się z techniką Mandali, wyciszyć przy relaksującej muzyce i stworzyć własne prace plastyczne. Kolejne przygotowane zajęcia to lekcja biologii. Przykuwające uwagę eksperymenty oraz eksponaty na pewno zapadły dzieciom na długo w pamięci. Pomiędzy ciekawymi zajęciami odbył się słodki poczęstunek w szkolnej stołówce. Cały pobyt zwieńczyły zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, którym towarzyszyły ogromne emocje. Z przyjemnością wspominamy niesamowitą wizytę i z niecierpliwością czekamy na kolejne grupy Przedszkolaków. Przybywajcie do nas :).

 

 

 

 

 

 

W zakładce GAZETKA SZKOLNA DWÓ JA - najnowszy, świąteczny  numer - Kliknij TUTAJ

 

 

 

 

Uczta na Olimpie

 


  8 kwietnia na lekcje języka polskiego przybyli niezwykli gości. Uczniowie klas 5 przebrali się w mitologiczne postaci, by wziąć udział w uczcie u bogów na Olimpie.
Na uroczystość stawili się: Zeus, Posejdon, Afrodyta, Demeter, Hades, Herakles, Persefona i inni. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, spożywając nektar i ambrozję, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie. Wykazali się pomysłowości w przygotowaniu strojów. Na zakończenie biesiady napisali mitologiczne dyktando.

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

 

 

  Światowy Dzień Zdrowia jest świętem ustanowionym przez Światową Organizacji Zdrowia (WHO). Obchodzony jest corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najpoważniejsze problemy zdrowotne, które dotykają ludzi na całym świecie. W tym roku przyświecało mu hasło „Nasza planeta, nasze zdrowie”, które odnosi się do ścisłego związku między stanem środowiska naturalnego i zdrowiem mieszkańców naszego globu. Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Klasa 7a przygotowała transparenty propagujące zdrowy styl życia oraz zorganizowała happening, do którego ochoczo przyłączyli się młodsi uczniowie. Podczas przerwy pani pielęgniarka wraz z wolontariuszami mierzyła ciśnienie krwi uczniom oraz udzielała cennych porad. Można było również sprawdzić swoją wiedzę o zdrowiu podczas quizu przygotowanego przez dziewczęta z klasy 7a.
  Mamy nadzieję, że obchody tego święta uświadomiły nam , iż dbanie o środowisko naturalne może mieć rzeczywisty wpływ na zdrowie, a dbanie o własne zdrowie może mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.

 

 

 

 

NASZA SZKOŁA UCZESTNIKIEM AKCJI

 


  Otrzymaliśmy certyfikat udziału w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
  Po raz kolejny przyłączyliśmy się do tej ważnej akcji. Pamiętamy o ludziach, którzy walczyli dla nas o wolność.

 

 

 

 

„Z MIŁOŚCI DO CZYTANIA-PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE”

 


  Nie lada wyzwaniem jest dla bibliotekarzy zaciekawienie książką uczniów żyjących w świecie wirtualnej rzeczywistości. W ramach szkolnej akcji „Z miłości do czytania-podaruj książkę bibliotece”, która została zorganizowana, aby zachęcić uczniów, by sięgnęli po książkę w formie tradycyjnej, zwróciłam się z prośbą do znanych osób w Polsce o podarowanie naszej bibliotece książki. Na nasz apel odpowiedzieli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, Łukasz Wierzbicki czy Magdalena Steczkowska. Książki z autografem przyciągnęły zainteresowanie uczniów, co przełoży się z pewnością na wzrost czytelnictwa w naszej szkole.

 

 

 

 

Nasze uczennice uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania

 


  W czwartek trzy uczennice naszej szkoły – Wiktoria Płóciennik (3a), Jagoda Bochniak (4b), Zofia Józefiak (8b) miały możliwość wzięcia udziału w Międzyszkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Waryńskiego. O tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” walczyła młodzież z 9 placówek. Mimo że naszym uczennicom nie udało się zdobyć tytułu, sam udział w konkursie był sposobem na zintegrowanie z młodzieżą z innych szkół i nauką rywalizacji.
  Dziewczynom dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

 

 

 

 

 

Wyróżnienie w konkursie „Poetycka wiosna”

 


  W ostatnim czasie otrzymaliśmy informację o wielkim sukcesie uczennicy klasy 7a – Julii Klamki. Julka wzięła udział w powiatowym konkursie poetyckim i otrzymała wyróżnienie za wiersz ”Marzenie”.
  Mimo że uroczyste wręczenie nagród nastąpi dopiero na początku czerwca, już dzisiaj wiemy, że wysłane na konkurs wiersze uczennicy klasy 7a znajdą się w specjalnie wydanym tomiku. Ten będzie zawierał utwory osób nagrodzonych i wyróżnionych przez konkursowe jury.
  Julce gratulujemy sukcesu i zachęcamy do przelewania swoich myśli na papier!

 

 

 

 

ZABAWY PRZY MUZYCE DLA UCZNIÓW KLAS I-III

 


  6 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim zostały zorganizowane "Zabawy przy muzyce" dla chętnych dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich.
  Cóż to było za popołudnie. Oczywiście pełne wspaniałych przeżyć dla dzieci i niezapomnianych wrażeń. W zabawach uczestniczyło 20 uczniów oraz trzech opiekunów: Pani Hania Russek, Pani Karolina Pawlińska-Babula i Pani Marzena Gajna.
  Zajęcia były bardzo ciekawe i różnorodne, więc zachęcały dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie wykonywali w małych grupach kanon "Panie Janie" z wykorzystaniem "kolorowego pianina". Oprócz wyżej wymienionej formy zabawy, bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce, z wykorzystaniem odtwarzanych piosenek dziecięcych, np.: "Pieski małe dwa" oraz innych utworów.
  Niesamowitą radość sprawiła uczestnikom muzycznego spotkania - "Zumba" w różnych wersjach dla dzieci. Pozytywnie i kreatywnie zmęczone wróciły do swoich domów pod opieką rodziców i na pewno na długo miło zapamiętają ten dzień.

 

 

 

 

5 kwietnia ogłasiliśmy DNIEM NIEBIESKIM w naszej szkole.

Nie był to tylko zwykły dzień koloru, jak to już miało miejsce, tym razem kolor miał jeszcze inne znaczenie, ten kolor związany jest ze

"Światowym Dniem Świadomości Autyzmu".

Co prawda przypadał on na 2 kwietnia w oryginale, ale była to sobota

więc postanowiliśmy go nie omijać i zmierzyć się z nim we wtorek.

 

Wszystkie klasy były proszone o "ubranie się" w ten kolor oraz wykonanie paru motyli w kolorze "blue", które zostały przypięte do drzwi wejściowych poszczególnych klas pracowni.

 

Jak zawsze, przy takich okazjach, sprawdzaliśmy liczebność uczniów

w kolorze i obecność motyli, przecież już wiosna :).

 

Wyniki i większa ilość zdjęć w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

 

 

Zaproszenie do IV LO

 


  5 kwietnia br. odwiedzili naszą szkołę uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Ósmoklasistom przedstawili bogatą ofertę edukacyjną i zachęcili do odwiedzin swojego liceum. Okazja nadarza się niebawem, bo już w piątek, 8 kwietnia br. można przekroczyć progi liceum, by zobaczyć od środka działalność szkoły i poczuć atmosferę tam panującą.

 

 

 

 

Zajęcia interaktywne w klasach II

 


  Magiczny dywan to interaktywna pomoc dydaktyczna dedykowana do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji. Pozwala bawić się, rywalizować, a przy okazji uczyć się. Interaktywna podłoga ma bogatą ofertą gier, zabaw, quizów i aranżowanych sytuacji edukacyjnych nakierowanych na wspomaganie rozwoju psychofizycznego dziecka z uwzględnieniem podstawy programowej. Uczniowie przeżywają wspaniałe przygody podczas korzystania z tego urządzenia: skaczą po kamieniach, balonach , grają w piłkę nożną , tenisa, poznają instrumenty czy zbierają dobre emocje. Uczniowie klasy 2a oraz 2b uczestniczyli w takich właśnie zajęciach z wykorzystaniem magicznego dywanu w świeżo wyremontowanej sali, po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią. Zabawa była wspaniała! Kolejne zajęcia już niebawem…

 

 

 

 

"2 - nd Spelling Competition"

 

 

  04 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się finał II Konkursu Literowania w języku angielskim ( 2nd- Spelling Competition ).

 

  Przedstawiciele klas 4 - 8 zmagali się z literowaniendm w dwóch kategoriach: klasy 4 - 5 i klasy 7- 8.

 

  Wyłoniliśmy Mistrzów Literowania SP2 z reprezentantów poszczególnych klas na dwóch etapach. Podczas pierwszego, uczniowie losowali i literowali poszczególne słowa z różnym stopniem trudności, a na drugim etapie losowali i zapisywali literowane słowa w języku angielskim. Walka była bardzo zacięta.

 

  Mistrzami w naszym konkursie zostali:

kategoria klas 4 - 5 - Karol Kowalewski z klasy 5a,

kategoria klas 7 - 8 - Franciszek Wróbel z klasy 7a.

 

  "Mistrzom" serdecznie gratulujemy tego tytułu, dziękujemy także wszystkim, którzy dostali się do finału i byli naprawdę o krok od tego (Jakub Pastucha - 8b, Antoni Kliber - 7a, Lena Kuźma - 4a, Aniela Włodarczyk - 4a ).

 

  Już teraz zapraszamy Was w przyszłym roku szkolnym na 3rd Spelling Competition :).

 

 

 

 

Spotkanie z bajką w naszej szkolnej „Chatce Puchatka”

 


  „Rzucanie imion” to gra, która wprowadziła uczniów klasy 2a i 2b w zajęcia z bajką terapeutyczną. Podczas wspólnego spotkania dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Odmieńcy”, a następnie odpowiadały na pytania bibliotekarza dotyczące wysłuchanego tekstu. Dowiedziały się, że wyśmiewanie i obmawianie z powodu innego koloru skóry, bądź innej narodowości sprawia drugiej osobie przykrość i nie należy tego robić. Następnie podczas wspólnej zabawy ruchowej uczniowie zamienili się w niedźwiadka, który kocha miodek.

 

 

 

 

 

Meble Woźniak

 

 

  Dzięki uprzejmości prezesa firmy MEBLE WOŹNIAK Pana Mariusza Woźniaka uczniowie klas trzecich mieli możliwość zwiedzenia zakładu i poznania całego procesu produkcji mebli tapicerowanych. Od drewnianej konstrukcji wykonanej przez stolarza do gotowego mebla wykończonego przez tapicera jest bardzo długa droga. Trzecioklasiści z zainteresowaniem obserwowali każdy etap, poznali wiele zawodów związanych z produkcją.
  Przekonali się także, jak ważna i konieczna jest umiejętność współpracy, dokładność oraz precyzja wykonywanych czynności.
  Dziękujemy za życzliwe przyjęcie nas przez pana prezesa oraz pracowników firmy, którzy chętnie pokazali "serce firmy", podzielili się z nami swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
  Dzięki temu mogliśmy poznać nie tylko nazwy zawodów, ale też zobaczyć w praktyce na czym polega dana praca. A wszystko po to, aby wzbogacić realizację naszej innowacji "Wiem kim jestem A kim będę? Fascynujący świat zawodów."

 

 

 

 

ZDOBYWAMY KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI

 


  W tym i minionym tygodniu uczniowie klas 4 – 8 pracowali na lekcjach informatyki z robotami zakupionymi w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Pomagają one realizować założenia edukacji STEAM, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły opartej na praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii i budowaniu kompetencji przyszłości. Właśnie tego uczyli się przyszli programiści, inżynierowie, technicy.
  Zajęcia nie tylko pozwoliły na zdobycie nowych umiejętności, ale także dostarczyły mnóstwo emocji.
  Uczniowie szybko zaprzyjaźnili się z robotami, które będą stałymi partnerami w procesie edukacyjnym.

 

 

 

 

 

W tym roku Samorząd Uczniowski postanowił połączyć PRIMA APRILIS i DNIEM BEZ PLECAKA. Co to jest Prima Aprilis, każdy z nas wie, ale skąd wziął się Dzień bez plecaka, z tym trudnniej. Dzień bez plecaka (ang. no backpack day) to dzień, w którym chętni uczniowie oraz nauczyciele przychodzą do szkoły bez toreb i plecaków. Zabawa polega na tym, aby korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu czymś ten plecak zastąpić. W tym celu posłużyć może wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, chlebak, sklepowy wózek, a nawet legowisko dla zwierząt. Liczy się kreatywność i fantazja. Cel tej akcji to zwiększanie świadomości trudnych warunków bytowych, a także problemów z dostępem do edukacji milionów uczniów w wielu zakątkach świata. Często zdarza się nie stać ich nawet na plecak....Jak podobała się Wam inwencja twórcza w SP?

Warsztaty w Miliczu

 

 

  W ostatnim tygodniu marca uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym w Miliczu. Na miejscu czekało na uczniów wiele niespodzianek: wirtualna podróż po Polsce oraz Europie w poznawaniu tradycji wielkanocnych, wspólny taniec, doświadczenia z jajkiem, zdobienie zawieszki wzorem dolnośląskim, gry i zabawy integracyjne z jajkiem oraz poszukiwanie czekoladowych jajeczek. Obowiązkowym punktem wycieczki okazały się także zakupy w sklepiku z pamiątkami! Podczas zabaw nie mogła uczniom również umknąć uwadze przepiękna i jedyna w swoim rodzaju kolekcja szkolnych, ręcznie zdobionych bombek.
  Zapraszamy na fotorelację!

 

 

 

 

SALON GIER W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2

 


  30 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Turniej Gier Planszowych „Mądra Głowa”. Do salonu gier przybyło 35. miłośników, którzy wykazywali się bystrością umysłu, refleksem, kreatywnością i umiejętnością pracy w grupie. Młodzież miała okazję zagrać w quizy, gry zręcznościowe, językowe, logiczne, czyli scrabble, kalambury, rummikub, monopoly i szereg innych...

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzielimy się pasją!

 

 

  W Dniu Myśli Braterskiej nasz trzecioklasista Julian Granowski zaprezentował się społeczności uczniowskiej w swoim mundurze harcerza. Wzbudził wśród rówieśników wielkie zainteresowanie oraz duży podziw, bo bycie zuchem to wyjątkowa pasja. Julek opowiedział o tym, jak wygląda czas spędzony w harcerstwie, jak zostać harcerzem, jakich umiejętności się nauczył, jakich przygód doświadczył na obozach. Mamy nadzieję, że Julek zachęci nie jednego kolegę lub koleżankę do tak atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. A Julkowi życzymy samych fantastycznych przygód!

 

 

 

 

Uczniowie recytowali wiersze Marii Konopnickiej

 


  28 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. Młodzież zmierzyła się z poezją Marii Konopnickiej, którą uznano patronką roku 2022. Do rywalizacji przystąpiło 16 uczniów z klas 4-8.


I miejsce – Julia Klamka(klasa 7a)
II miejsce – Lena Dąbrówka(klasa 4b)
III miejsce – Marta Stasiak(klasa 5b)


  Wyróżnienia: Leszek Wróblewski(klasa 4a), Olga Nowacka(klasa 4a), Maria Mądrzak(klasa 4b)Zwycięzcy otrzymali piękne dyplomy i nagrody, natomiast wyróżnieni podziękowania i nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i zachęcamy do kolejnych literackich wyzwań!

 

 

 

 

 

 INTEGRACYJNE WYJŚCIE DO KINA NA FILM ,,UNCHARTED”

 


  25 marca 2022 roku klasa 4b udała się do Kina Helios na film „Uncharted”. Prace nad filmem rozpoczęto niedługo po premierze pierwszej części gry "Uncharted: Fortuna Drake'a" z 2007 roku. Uczniowie byli zachwyceni wartką akcją oraz efektami specjalnymi. Celem naszego wyjścia było kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, integracja klasy, wzmacnianie.

 

 

 

 

 

 

Rekolekcje Wielkopostne

 

 

  W dniach od 23 do 25 marca braliśmy udział w Rekolekcjach Wielkopostnych.
Pierwszego i drugiego dnia uczestniczyliśmy w naukach prowadzonych przez księdza Mateusza Paprockiego z parafii Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim, który przybliżył nam postać błogosławionego Kościoła katolickiego, Carlo Acutisa. Katecheta opowiedział o historii chłopca pochodzącego z Mediolanu, który zmarł mając zaledwie 15 lat.
  Kontynuacją nauk rekolekcyjnych było wykonanie zadań w salach lekcyjnych. Młodsze klasy pod opieką wychowawców tworzyły palmy wielkanocne, natomiast uczniowie klas 4-8 sporządzały plakaty pod hasłem: „Zło dobrem zwyciężaj”- pomoc dla Ukrainy”. Dzieci z młodszych klas wykazały się nie lada kreatywnością i stworzyły piękne palmy, które będą zdobiły ich sale a także przypominały o zbliżającym się świętach. Wykonane przez uczniów klas starszych plakaty były na tyle atrakcyjne, że nauczycielki religii nie potrafiły wskazać zwycięzcy. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki.

  Trzeciego dnia uczestniczyliśmy w Eucharystii w ostrowskiej Farze. To były wyjątkowe nauki, które pozwoliły nam choć na chwilę zapomnieć o bieżących problemach, pandemii i wojnie w Ukrainie.

 

 

 

 

Z lekturą za pan brat- konkurs międzyszkolny

 

 

  W międzyszkolnym konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim "Z lekturą za pan brat" naszą szkołę reprezentowali: Pola Wolska (kl. 2a), Zoya Piekarska (kl. 3a), Patryk Szkudlarek (kl. 3b). W dniu 24 marca odbył się etap międzyszkolny, w którym uczennica klasy 2a Pola Wolska zajęła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Światowy Dzień Zespołu Downa

 


  21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto to zostało utworzone w 2005r. przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Z tej okazji na całym świecie organizowana jest akcja zakładania kolorowych skarpetek ,, nie do pary" jako wyraz tolerancji i solidarności z osobami, które mają dodatkowy chromosom.
  Nasza szkoła również dołączyła do wspólnej inicjatywy. Uczniowie przyszli na lekcje, zakładając dwie różne skarpetki. Oto krótka fotorelacja.

 

 

 

 

Niecodzienna lekcja muzyki w klasie 2a


  Uczniowie klasy 2a uczestniczyli w lekcji muzyki, w czasie której, dzięki Pani Milenie Trzcielińskiej, przenieśli się w świat instrumentów smyczkowych. Mieli okazję dowiedzieć się, jak zbudowane są skrzypce oraz poznać ich brzmienie. Z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się przepięknej grze na skrzypcach w wykonaniu zaproszonego gościa. Gratulujemy Pani Milenie ogromnego talentu muzycznego!

2a i 2 b NA LEKCJI MUZYKI Kto tak pięknie gra? Na to pytanie znają odpowiedź uczniowie klasy 2 b, którzy uczestniczyli w wyjątkowej lekcji muzyki. To oczywiście Pani Milena Trzcielińska, która nie tylko oczarowała wszystkich piękną grą na skrzypcach ale również przybliżyła nam świat instrumentów smyczkowych. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć skrzypce oraz smyczek, powąchać kalafonii. Dowiedzieliśmy się też dużo na temat budowy skrzypiec oraz innych instrumentów strunowych. Nasz wyjątkowy gość opowiadał ciekawie o swojej pasji i odpowiadał na nasze pytania. Na zakończenie to my udzielaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące lekcji. Poszło nam świetnie, to były bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy serdecznie Pani Milenie i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

  Pierwszy Dzień Wiosny w SP2 21.03 to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Szczególnie zimą, kiedy szarugi za oknami dają się się nam we znaki.

Na szczęście budząca się do życia przyroda przypomina o nadejściu nowej pory roku. Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca. Ta astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce przekracza równik i jest ma miejsce około 20 marca.

 

  W naszej szkole oficjalnie ogłosiliśmy z radością jej początek dzisiaj. Było inaczej :), trochę "na opak" - uczniowie prowadzili lekcje (oczywiście z pomocą nauczycieli), od rana można było mieć zaskakujący, czasami dziwny strój i/oraz, a nawet makijaż, przecież w końcu był to "Dzień Wiosennego Fantasy".

A jak wyglądało celebrowanie tego wydarzenia, sami zobaczcie :).

 

Wyniki z Pierwszego Dnia Wiosny:

przypominamy jeszcze raz za co przyznawaliśmy punkty:

1) wiosenne fantasy - 5 rerezentantów klasy,

2) wiosenny kapelusz,

3) wystrój wiosenny klas.

 

Dokładna punktacja oraz fotorelacja w zakładce: SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

 

 

SPOTKANIE Z BAJKĄ W czwartkowe popołudnie naszą szkołę odwiedziła grupa dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Przedszkolaków serdecznie przywitała grupa dyrekcja, grupa nauczycieli oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr2. Tym razem bawiliśmy się wszyscy "BAJECZNIE" chociaż z elementami najnowocześniejszych sprzętów wspomagających rozwój i naukę. Dzieci rozwiązywały zagadki, wykorzystując do tego roboty, mikroskopy, ale także mogły zobaczyć pokazy magiczne czy mogły zagrać na "olbrzymim pianinie". Zajęcia są świetną okazją do poznania nauczycieli, szkolnych sal, a także sprzętu wykorzystywanego podczas lekcji. Przyszli pierwszoklasiści już od września będą mogli pracowac ze sprzętami, które zostały zakupione w ramach ministerialnego programu „Laboratoria przyszłości”.

Dzielimy się pasją!

 


  Uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność poznać pasję Pani Mileny Trzcielińskiej, która przeprowadziła lekcję muzyki o instrumentach smyczkowych. Uczniowie poznali wiele ciekawostek na ich temat, mieli okazję zobaczyć skrzypce z bliska, dotknąć ich. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom jednak podczas słuchania utworu wykonanego przez Panią Milenę. Byliśmy oczarowani! Nie ukrywamy, że dźwięki skrzypiec zachwyciły nas tak bardzo, że z niecierpliwością oczekujemy powtórki.

 

 

 

 

Ciekawe lekcje muzyki

 

 

 

  Dzieci z klasy 3a na lekcji muzyki miały okazję skorzystać z zakupionego przez szkołę, niecodziennego instrumentu „KolorPiano”. Jest to klawiatura pianina w większym rozmiarze, opatrzona w kolorowy system figur geometrycznych. Uczniowie z zachwytem słuchali dźwięków instrumentu, samodzielnie grali na klawiszach oraz bawili się w młodych kompozytorów, tworząc własne melodie. Dodatkowo z pomocą nauczyciela grali zapoznane utwory na kolorowych dzwonkach. Był to bardzo owocny i kreatywnie spędzony czas. Dzieci już nie mogą doczekać się kolejnych chwil z instrumentami.

 

 

 

 

 

 

W poszukiwaniu wiosny!

 


  Wiosna zbliża się wielkimi krokami, co widać w przyrodzie, dlatego rozpoczęliśmy obserwacje naszej szkolnej grządki. Jesienią klasa 3a wzbogaciła ją o nowe cebulki, a i zeszłoroczne okazy zasadzone przez klasę 3b budzą się do życia.

 

 

 

 

 

W związku z wydarzeniami na Ukrainie Szkoła Podstawowa nr2 (Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło PCK oraz Szkolny Klub Wolontariacki) zorganizował zbiórkę darów.

Prosiliśmy o :

 • środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, koce termiczne (bandaże, gazy, opatrunki jałowe, środki do dezynfekcji),
 • środki higieny osobistej ( pasty do zębów, szczoteczki, mydła, pieluchy dla dzieci  i dla dorosłych),
 • śpiwory, koce,
 • świece, latarki, baterie,
 • zabawki dla dzieci (prosimy o zabawki nowe lub w dobrym stanie).

 

 Bardzo wszystkim dziękujemy za olbrzymie serce, za wsparcie i zrozumienie tematu. Nie spodziewaliśmy się, aż takiego odzewu. Dzisiaj wszystko posegregowaliśmy wspólnie, popakowaliśmy w kartony i oddaliśmy do przewiezienia bezpośrednio na Ukrainę.

 

  Jeszcze raz Wszystkim Wam DZIĘKUJEMY!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs "Famous Person"

 

 

  Tym razem uczniowie klas 4-8 mieli możliwość wcielić się w rolę słynnej osoby pochodzącej z USA. Część uczestników nakręciło filmik "o sobie ", a część przygotowało pokazy. Wszystkie prace były oceniane w kategoriach: poprawności językowej, walorów artystycznych oraz pomysłowości.

  Nauczyciele języka angielskiego jednogłośnie wybrali:

1 miejsce -  Julia Klamka klasa 7a,

2 miejsce - Antoni Kliber klasa 7a,

3 miejsce - Karol Kowalewski klasa 5a

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 

W głąb ludzkiego ciała!

 


  Najlepsza jest nauka w praktyce, dlatego trzecioklasiści wykonali model płuc, dzięki czemu łatwiej zrozumieć funkcjonowanie tego ważnego narządu. Zapraszamy na fotorelację.

 

 

 

 

II MIEJSCE 🥈ZAJĘLI UCZNIOWIE 8B SP NR 2 ( KLASA SPORTOWA O PROFILU PIŁKA NOŻNA ) W MISTRZOSTWACH POWIATU W FUTSALU

 

 

  W TURNIEJU UDZIAŁ WZIĘŁO 5 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH :
SP SKALMIERZYCE, SP RASZKÓW, SP LAMKI , SP PRZYGODZICE , SP 2 OSTRÓW.

🥅⚽️ SP 2 : RUSŁAN SYROTENKO, KAMIL CAŁKA, TOMASZ WOJTCZAK, JAKUB PASTUCHA, BARTŁOMIEJ SZWAJDA, ROBERT KOZŁOWSKI, TOMASZ BACHMANN, ARTOM KRAVCHUK.

 

 

 

 

  W tym roku 8 marca postanowiliśmy obejść nieco inaczej i w końcu na żywo, a nie on-line :).

  Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mieli dla wszystkich Pań "coś" słodkiego i "piękny uśmiech" (nalepkę), no i oczywiście przepiękne życzenia.

 

  W tym dniu uruchomiliśmy "fotobudkę", gdzie między innymi możecie zobaczyć niektóre, baaaardzo ciekawe fryzury klas 1-3.

 

  W zakładce Samorządu Uczniowskiego więcej zdjęć, a może odnajdziecie tam siebie? Zapraszamy!!!

 

 

 

 

 

 

 DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

 


  8 marca z okazji Dnia Kobiet wśród uczniów klas I-III zorganizowany został „Dzień Szalonej Fryzury”. Jak się okazało, wzbudził on duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Pomysłów nie brakowało.......kolorowe włosy, kwiaty, loki, koki, śmieszne kucyki, kocie fryzury z wąsami, a nawet rogi, na dobre zagościły w czuprynach naszych uczniów.

  Cieszymy się z Waszej odwagi oraz chęci udziału w zabawie. Oczywiście gratulujemy też pomysłowości! „Dzień Szalonej Fryzury” uważamy za udany!

 

 

 

 

 

AKCJA POMOCY DLA MARYSI

 


  Cała społeczność naszej szkoły włączyła się w pomoc dla małej Marysi, chorej siostry naszej szkolnej koleżanki Mai. Zbieraliśmy plastykowe nakrętki – było ich naprawdę sporo. Przygotowaliśmy walentynki z życzeniami powrotu do zdrowia. A w niedzielę 6 marca uczniowie klasy 2 b wzięli udział w akcji charytatywnej „Superbohaterka o Wielkim Sercu dla Marysi”. Festyn odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Było tam wiele osób zaangażowanych w akcję pomocy oraz mnóstwo atrakcji między innymi: kiermasz, losy, licytacje, animacje dla dzieci, koncerty, wesoły klaun Bolo, morsowanie, pokazy i spotkania oraz występy dzieci i młodzieży ze szkół, przedszkola. Maja wraz z koleżankami i kolegami z klasy wystąpiła na scenie aby wesprzeć siostrę w walce z chorobą. Za udział w tej akcji otrzymaliśmy figurkę SUPERBOHATERKI.


  SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W POMOC DLA MARYSI ZA ICH BEZINTERESOWNOŚĆ I WIELKIE SERCE!!!

 

 

 

 

Zwischen zwei Zwetschgenzweigen zwitschern zwei zwitschernde Schwalben…..czyli łamaniec językowy po niemiecku.

 


  O zaletach znajomości języków obcych nikogo nie trzeba przekonywać. Żyjemy w świecie, w którym język angielski otacza nas na każdym kroku, jednak kilkoro uczniów w naszej szkole pokazało, że równie przyjemna, ale też i niełatwa może być nauka języka niemieckiego. Adrian Uciechowski z klasy 8a oraz Wiktoria Jarzębowska, Julia Klamka i Dominika Szczepańska z klasy 7a wzięli udział w konkursie języka niemieckiego Zungenbrecher.
  Ich zadaniem było wybranie oraz nagranie 6 łamańców językowych. Łamańce językowe to z pewnością świetna zabawa, ale też wielkie wyzwanie dla uczących się języka obcego. Poprawne wymówienie podobnych do siebie słów, w często nietypowej budowie zdania wymaga dużej koncentracji od mówiącego.
  Po wysłuchaniu oraz dokładnym przeanalizowaniu przygotowanych nagrań pod kątem poprawności wymowy, właściwej intonacji oraz szybkości w mówieniu komisja konkursowa wyłoniła 3 zwycięzców, którymi zostali:
I miejsce – Adrian Uciechowski
II miejsce- Julia Klamka
III miejsce- Dominika Szczepańska
Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody !

 

 

 

 

 

 

 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

 

  Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe. Można powiedzieć, że żyjemy w epoce wielkiego wymierania języków - spośród 7 tys. języków będących obecnie w użyciu, 2680, czyli ponad połowa, jest zagrożonych obumarciem. Skala zanikania języków jest bardzo niepokojąca, a proces ten ostatni bardzo przyspieszył" - uważa dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
  W naszej szkole dzień ten obchodzony jest co roku. Tradycyjnie podczas zajęć nauczyciele przygotowali dla swoich uczniów różne atrakcje – gry i zabawy językowe.
  W ramach tego święta zachęcamy do zmierzenia się z quizem językowym przygotowanym przez portal eduelo.pl
Miłej zabawy! <kliknij>https://www.eduelo.pl/quiz/2014/czesc/1/

 

 

 

 

 

 

Gimnastyka buzi i języka z okazji Europejskiego Dnia Logopedy

 


  6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. Z tej okazji Nasza Pani Logopeda przygotowała dla dzieci klas I – III poranną ,,Gimnastykę buzi i języka”. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział we wspólnych ćwiczeniach, wysłuchali krótkiej informacji na temat zawodu i roli logopedy oraz poznali funkcjonowanie narządów artykulacyjnych. Z pewnością takowa gimnastyka zostanie powtórzona jeszcze wiele razy w trakcie zajęć szkolnych, aby budować większą świadomość poprawnej wymowy u dzieci.

 

 

 

 

W sobotę 5 marca uczniowie naszej szkoły- 4 dziewczynki i 4 chłopców z klas II- V, wzięło udział w sportowym wydarzeniu Athletics Challenge 2022. Wydarzenie zoganizowane przez Fundację Karola Zalewskiego we współpracy z Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego było okazją do sportowej rywalizacji ale też spotkania z naszymi olimpijczykami - Karolem Zalewskim (polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, olimpijczyk z Rio de Janeiro (2016), mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej 4×400 m z Tokio (2020)) oraz Małgorzatą Hołub- Kowalik (polska lekkoatletka, sprinterka, olimpijka z Rio (2016), mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4×400 m oraz wicemistrzyni olimpijska w sztafecie kobiet 4×400 m z Tokio (2020)) Nasi uczniowie mieli przyjemność rywalizować ze swoimi kolegami z ostrowskich szkół w sztafecie oraz 3 konkurencjach indywidualnych (rzut piłką lekarską, skok w dal z miejsca, bieg po kopercie). Imprezie towarzyszla piękna, sportowa atmosfera z dozą rywalizacji ale też pieknym, gorącym dopingiem, płynącym z trybun Areny Ostrów. Nasi uczniowie uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu z uśmiechem na ustach i z dużym zaangażowaniem i wzajemnym wsparciem .

NA SPORTOWO- NA WESOŁO

 

 

  Aktywność fizyczna odgrywa bardzo istotną rolę w życiu człowieka. Szczególnie ważną i nieocenioną funkcję spełnia w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Bawiąc się, młody człowiek nabywa nowych umiejętności i wiadomości. Z drugiej strony, klasowe rozgrywki podczas zajęć wychowania fizycznego stanowią dla wielu uczniów ogromny stres. Przegrani wystawiają się na uczucia związane z porażką, jednak porażka może być również pozytywnym bodźcem. Od najmłodszych lat poznajemy życie poprzez pryzmat: uda się - nie uda się. Rywalizacja towarzyszy nam zatem przez całe życie, a każde zdarzenie jest dla nas swoistym doświadczeniem. Zdrowa rywalizacja uczy bowiem systematyczności, pokory, pracowitości, rzetelności oraz skromności.
  Uczniowie klas 2 a oraz 2 b biorą udział w innowacji NA SPORTOWO-NA WESOŁO. Dzięki wspólnym zajęciom, wzmacniane są ich zainteresowania i zamiłowania do ruchu, wzrasta samoocena i uczą się samokontrolować swoje osiągnięcia. Poza tym rozwijają w sobie odporność emocjonalną w sytuacji porażki czy zwycięstwa, ćwiczą umiejętność opanowywania lęku i pokonywania trudności. Mają też możliwość zapoznania się z regułami różnych zabaw i gier, a także uczenia się ich przestrzegania. Bardzo dużą zaletą wspólnych zajęć sportowych jest jednak przede wszystkim integracja obu zespołów klasowych.
Wprowadzona innowacja przeznaczona jest do realizacji podczas jednej godziny zajęć wychowania fizycznego uczniów klasy 2a i 2b od października 2021r. do maja 2022r.

 

 

 

 

 

Bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów

 


  Na zakończenie karnawału uczniowie klas I – III uczestniczyli w zorganizowanych przez wychowawców balach karnawałowych. Klasy drugie i trzecie bawiły się w czwartek 24 lutego, a klasy I we wtorek 1 marca. W te dni sala gimnastyczna i aula pełne były księżniczek, wróżek, rycerzy, piłkarzy, policjantów i postaci z bajek. Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach zorganizowanych przez nauczycieli. Wesoła muzyka i znane przeboje porwały wszystkich do tańca.

 

 

 

 

AKCJA ,,STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”

 


  24 lutego oraz 3 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono akcję czytelniczą „starsi czytają młodszym”. Uczniowie klasy 4b uczestniczyli w projekcie szkolnym i z ogromnym przejęciem czytali legendy dzieciom młodszym z klas pierwszych, drugich i trzecich. Celem akcji było rozwijanie myślenia, zabawa poprzez obcowanie z literaturą, a także możliwość dokonania wielu refleksji i przemyśleń.

 

 

 

 

 

Uczniowie klasy 7a redagowali wiersze o Ukrainie

 


  W ostatnim czasie w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie nasi uczniowie odczuli potrzebę inicjowania rozmów na ten temat. By wybadać stan wiedzy w tej kwestii w klasie siódmej, nauczyciel zaproponował lekcję tworzenia poezji. Poświęcono ją Ukrainie i wszelkim skojarzeniom z nią związanym. Dzieci w trakcie zajęć redagowali utwory, w których w piękny sposób wypowiadały się na temat relacji z naszym sąsiadem. Okazało się, że czują wyjątkową solidarność z narodem ukraińskim i martwią się o ich przyszłe losy. Zdają sobie sprawę z tego, że Ukrainę czeka trudny czas i dlatego w wielu wierszach pojawiły się słowa zachęcające do walki. Pisanie o Ukrainie i formułowanie motywujących fraz pozwoliło uczniom uzewnętrznić osobiste odczucia i wyrazić swój osobisty pogląd na temat tragedii, jaką niesie ze sobą wojna.

 

 

 

 

Konkurs na "Walentynkowy wiersz" rozstrzygnięty!!!

 

  W ramach obchodów Walentynkowych Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na wiersz o tematyce miłosnej. Wszystkie klasy wywiązały się z powierzonego zadania na medal :).

Komisja w składzie: Pani Iwona Śmiechowska, Antonina Nowak, Maria Mądrzak, Karolina Wachowiak ustaliły po burzliwych dyskusjach miejsca ( za które przyznamy oczywiście punkty):

I miejsce - klasa 5b,

II miejsce - klasa 4b,

III miejsce - klasa 8a,

IV miejsce - klasa 7a,

V miejsce - klasa 8b,

VI miejsce - klasa 4a,

VII miejsce - klasa 5a.

 

Wszystkie prace zasługują na pochwałę, zamieścimy je w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

 

 

 

Pamiętacie kochani obchody Dnia Kota w naszej szkole?

 


  Artykuł z tego dnia ukazał się w ogólnopolskim czasopiśmie BIBLIOTEKA W SZKOLE 02/2022. Zachęcam do zapoznania się z nim, i przy okazji dziękuję jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w to radosne wydarzenie.

 

Hanna Russek
nauczyciel-bibliotekarz

 

 

 

 

 POWSTANIE WIELKOPOLSKIE – ZWYCIĘSKI ZRYW

 

 

  16 lutego 1919 roku zakończyło się zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Wielkopolanie poddawani przez wiele lat ogromnej presji odparli zwycięsko wszystkie próby wynarodowienia. Byli silni, dobrze zorganizowani, posiadali ogromne poczucie dumy narodowej.
  Nasza szkoła aktywnie włączyła się w upamiętnienie tego wyjątkowego wydarzenia. Uczniowie klas 7 i 8 przygotowali między innymi prezentacje multimedialne oraz filmy. Zapraszamy do obejrzenia!


Pamiętajcie!


  27 grudnia 2021 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Decyzją Sejmu z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym.

 

 

 

 

[pobierz] 3.3 MB 7a walentynkowo

Walentynki!

 

 

Samorząd Uczniowski w dniu 14 lutego

zaprosił wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 2

do wspólnej zabawy Walentynkowej.

 

Uczniowie klas 5-8, ponieważ byli w trakcie nauczania zdalnego, wykonywali wspólne zdjęcie:

"Z sercem w tle" i pisali wiersze walentynkowe (4-8, które zaprezentujemy w późniejszym terminie - komisja ciągle obraduje:)).

 

Uczniowie klas 1-4, którzy są w szkole ozdobli przepięknie drzwi swoich klas co możecie podziwiać na zdjęciach obok.

Wszystko to oceniliśy punktami komisyjnie w ramach konkursu

na najlepszą klasę roku szkolnego 2021/2022,

a punkty przedstawiamy poniżej.

 

Wszystki BARDZO dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.

 

Samorząd Uczniowski

( wyniki Konkursu na Najlepszą Klasę w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI)

 

 

 

 

Walentynki w 3b

 

 

  Od pierwszych minut w szkole czuliśmy wyjątkową walentynkową atmosferę. Na początku zajęliśmy się dekoracją naszych klasowych drzwi, a następnie zrobiliśmy klasową sesję na ich tle. Do dyspozycji mieliśmy także Klasowe Pudełko Przyjaźni, do którego mogliśmy wrzucić "miłe słowo" adresowane do kolegi lub koleżanki z klasy. Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dziewczynek jak i chłopców. Na koniec zostaliśmy obdarowani słodkim lizakiem od rodziców. Był to dla nas szczególny dzień!

 

 

 

 

KONKURS WALENTYNKOWY W ŚWIETLICY

 


  1 lutego 2022 roku w świetlicy został ogłoszony konkurs na najciekawszą „Walentynkową kartkę”. Celem konkursu było nakłonienie młodych ludzi do wyrażania uczuć w formie plastycznej oraz umożliwienie uczniom zaprezentowania własnej twórczości. Młodzież chętnie podjęła wyzwanie, wzięła udział w konkursie, pokazując swoje liczne talenty.

 

Wyniki konkursu:
Pierwsze miejsce – Julian Granowski
Drugie miejsce - Franciszek Kołodziej
Trzecie miejsce – Laura Zielińska

 

Wyróżnienia otrzymali:
-Justyna Ostenda
-Zofia Kiełtyka
-Tomasz Knychała
-Oliwier Matuszewski
-Patryk Szkudlarek

 

 

 

 

NAKRĘTKI ZBIERAMY – MARYSI POMAGAMY !!!

 

 

  Marysia ma 4 lata i walczy z groźną chorobą nowotworową. Od 2 miesięcy przebywa w szpitalu.
  Maja, starsza siostra Marysi, jest uczennicą 2 klasy naszej szkoły.

 

  Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów i ich rodziny do zbiórki plastykowych nakrętek aby zyskać środki potrzebne na leczenie małej Marysi. Zebrane nakrętki przynosimy do szkoły, dołączamy do nich kartkę z imieniem, nazwiskiem i klasą i zostawiamy przy stoliku naprzeciw wejścia do szkoły na parterze.
 

  ZBIÓRKA TRWA TYLKO DO 20 LUTEGO – LICZYMY NA WASZE WIEKIE SERCA I ZAANGAŻOWANIE.

 

 

 

 

ZAJĘCIA W ŚWIETLICY

 


  Zajęcia proponowane uczniom w świetlicy są różnorodne i rozwijające talenty. Uczniowie biorą udział w zabawach przy stoliku, w kręgu oraz małych grupach:
- pogadanki z dziećmi na interesujące je tematy, rozmowy dotyczące pór roku, okolicznościowych świąt,
- wykonywanie kartek okolicznościowych- Dzień Nauczyciela, imieniny i urodziny rodziców, kartki z okazji Bożego Narodzenia, walentynek,
- uwrażliwianie dzieci na zasady współpracy w grupie, koleżeństwa, poszanowania praw dzieci, godności,
- bączek matematyczny,
- zajęcia z tablicą interaktywną,
- zabawy na świeżym powietrzu,
- zabawy konstrukcyjne z klocków, korzystanie z gier planszowych,
- uczestnictwo w słuchaniu muzyki, czytanie bajek, opowieści, wierszy,
- wykonywanie prac plastycznych- konkursy dla dzieci
- rozwijanie edukacji prozdrowotnej- taniec zumba
  Prowadzone zajęcia w czasie świetlicy szkolnej to: zajęcia plastyczne, muzyczne (śpiewanie i słuchanie utworów muzycznych, karaoke), audiowizualne, gry i zabawy ruchowe, zajęcia przy stolikach (gry planszowe, karty, układanie puzzli, układanie klocków), zagadki i łamigłówki, wspólne czytanie, pogadanki dotyczące różnych świąt, historii, bezpieczeństwa. W czasie trwania świetlicy szkolnej odbywa się również pomoc psychologiczno – pedagogiczna w formie zajęć: rewalidacyjnych, korekcyjno- kompensacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych, rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne i logopedycznych. Dzieci objęte takową pomocą uczęszczają na zajęcia grupowe lub indywidualne według wcześniej ustalonych harmonogramów z nauczycielami prowadzącymi terapię.

 

 

 

 

 Dzień Bezpiecznego Internetu

 

 

  Dzień Bezpiecznego Internetu jest w naszej placówce stałym wydarzeniem w kalendarzu uroczystości i imprez szkolnych. W tym roku obchodzony jest 8 lutego. Tegoroczne hasło akcji to Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!
  W czasie nauczania zdalnego odpowiedzialne korzystanie z sieci internetowej staje się szczególnie ważnym zagadnieniem. Na lekcjach informatyki uczniowie klas 4 i 5 omawiali problem cyberprzemocy, a szczególnie hejtu, czyli mowy nienawiści. Zajęcia edukacyjne przeprowadzono w oparciu o scenariusze i filmy dostępne na stronie saferinetrnet.pl. W klasach 7- 8 został poruszony problem uzależnienia od komputera i internetu – co tracimy, jak zaczyna wyglądać nasz świat po przekroczeniu granicy, kiedy korzystanie z sieci staje się ryzykowne. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmy: Wyloguj się do życia, Gdy Internet jest ważniejszy od babci…(REŻYSER ŻYCIA)

 

https://deon.pl/inteligentne-zycie/dziecko/wyloguj-sie-do-zycia-zacznij-wreszcie-zyc,273366

https://www.youtube.com/watch?v=xCJQtdnFhnk

 

Pamiętaj! Pilnuj się w sieci!

 

 

 

 

 

NIESPODZIANKA DLA BABCI I DZIADKA – KLASA 2 B


  W tym roku Dzień Babci i Dziadka przypadł podczas ferii zimowych. Pamiętało o tym święcie każde dziecko. Jednak uczniowie klasy 2b postanowili wspólnie przygotować dla swoich Ukochanych Babć i Dziadków krótki występ zawierający piosenki i życzenia.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA


  Każde dziecko wie, że babcia i dziadek to prawdziwy skarb i mimo, że swoje święto obchodzili w styczniu, to wnuki gorące życzenia i moc całusów ślą swoim Dziadkom każdego dnia. Uczniowie klasy 2a przygotowali swoim Dziadkom małą niespodziankę…

„PORANEK POETYCKI” W SZKOLE

 

 

  14 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się „Poranek poetycki” dla uczniów świetlicy oraz klas: 2b, 4a i 4b. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z biografią i wierszami Wisławy Szymborskiej oraz liryką regionalną poetów z Ostrowa. Młodzież, podczas wykładu, poznała wiersze obrazkowe oraz ćwiczyła technikę czytania liryków. Ponadto uczniowie rozwijali zainteresowania czytelnicze, a także umiejętność podejmowania dyskusji na temat wierszy.

 

 

 

 

Projekt Edukacyjny Europa i Ja

 

 

  Klasa 2b w roku szkolnym 2021/2022 bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Europa i JA". Celem Projektu jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat krajów znajdujących się w Europie. Uczniowie klasy 2b zapoznają się z informacjami związanymi z Hiszpanią, poznali już m.in. flagę i hymn omawianego państwa, wspólnymi siłami stworzyli słowniczek polsko – hiszpański.

 

 

 

 

 

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

 

 

  Niezwykłe wydarzenie artystyczne miało miejsce w czwartek 13 stycznia 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów klasy 5b i 7a. Prezentowano tradycyjne polskie kolędy znane na całym świecie oraz bardziej współczesne. Koncert uświetniła również recytacja wierszy związanych z Bożym Narodzeniem, które deklamowały uczennice z klasy 4b. Nie zabrakło tańca śnieżynek, wykonywanych również przez uczennice z klasy 4b.
  Niepowtarzalny urok polskich kolęd i piosenek świątecznych była tym magnesem, który sprawił, że na sali nie zabrakło słuchaczy nawet najmłodszych klas pierwszych, drugich i trzecich.
  Było uroczyście, odświętnie i wzruszająco. Wszyscy wykonawcy stanęli na wysokości zadania, pozwalając słuchaczom przeżyć chwile radości. Mamy nadzieję, że miłe chwile z koncertu pozostaną na długo w sercach słuchaczy.

 

 

 

 

Tym razem padło na kolor niebieski

 

 

  12.01.2022 stał się w naszej szkole kolorem niebieskim. Tak jak poprzednio, każdy kto miał na sobie element koloru niebieskiego mógł liczyć na pewne zwolnienia i może nawet profity :).

  Klasy oprócz tego zdobywają nadal punkty w konkursie na "Najlepszą klasę roku szkolnego 2021/2022". Punkty i zdjęcia z tego dnia w zakładce Samorząd Uczniowski. Następny kolor już po powrocie, w lutym. Tak trzymajcie, bo dobrze to wyglądało :).

 

 

 

 Konkurs Logicznego myślenia „ Szarokomórkowcy”

 

 

  Dnia 13.01.2021 odbył się szkolny etap Konkursu Logicznego Myślenia „Szarokomórkowcy”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 14 w Ostrowie Wlkp. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas II,III, IV i V. Spośród licznej grupy uczniów zostali wyłonieni zwycięzcy.

 

Na poziomie klas II i III szkołę naszą reprezentować będą uczniowie:
Madeyska Matylda- kl. II b,

Granowski Julian- kl. III b

oraz Zuzanna Gąsiorek – kl. IIIa.

 

Na poziomie klas IV i V- największą liczbę punktów uzyskały uczennice:
Amelia Markiewicz- kl. V b,

Maja Myślińska-kl. V b

i Karolina Wachowiak- kl. 4b.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie międzyszkolnym!!

 

 

 

 

 

27 GRUDNIA – NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

 


  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim 27 grudnia wyraziła pamięć hasłem „27 grudnia – Narodowe Święto Powstanie Wielkopolskie”, które zostało umieszczone w oknach szkoły. Cała społeczność szkolna upamiętniła powyższym napisem zwycięski zryw Wielkopolan.

 

 

 

 

PRACE PLASTYCZNE- ZIMA

 

 

  Malowanie pastą do zębów to dawna, zapomniana technika, przy pomocy której uczniowie z przyjemnością pracowali podczas zajęć w świetlicy. Dzieci były zachwycone możliwością pobrudzenia swoich rąk i namalowania swojego zimowego obrazka właśnie pastą do zębów. Wszystkim gratulujemy kreatywności.

 

 

 

 

UDAŁO SIĘ!!!!!!

 

 

  Dzięki Wam wszystkim pomogliśmy, spełniliśmy marzenia Jasia.

Święta Bożego Narodzenia dzięki temu gestowi będą dla nich radośniejsze, milsze i bardziej świąteczne od innych świąt, taką przynajmniej mamy nadzieję.

  Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr. 2, czyli my wszyscy, wzięliśmy udział w akcji "Mały gest, wielki cel". Wszyscy zostaliśmy Mikołajami :).

  Historię chłopca prezentowaliśmy wcześniej. Zbieraliśmy w naszej szkole wszelkie potrzebne rzeczy oraz spełniliśmy parę wspomnianych tam marzeń. Do akcji włączyła się cała społeczność uczniowska, rodzice oraz nauczyciele.

 

  WSZYSTKIM "MIKOŁAJOM" BAARDZOOOOO DZIĘKUJEMY!!!!!

Przekazujemy też podziękowania od mamy Jasia. Paczki są już na miejscu :). A szczegóły w krótkiej fotorelacji.

 

 

 

 

 

 Gazetka Szkolna - wydanie świąteczne w zakładce.

 

 

 

  Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie :) dobroczynna akcja „Tytka Charytatywna” zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki Państwa wielkoduszności nasza szkoła miała możliwość osiągnięcia tak spektakularnego efektu. Wszystkie tytki zostały wypełnione po brzegi. Dzięki dobru płynącemu z Waszych serc, podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, na wielu twarzach zagościł uśmiech. Dziękujemy za okazaną życzliwość :)

 

 

 

 

 

 

 

Z wielkim smutkiem i żalem

Zawiadamiamy, że 15 grudnia zmarł

wieloletni kierownik/dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2

Mieczysław Grzęda

Z rodziną oraz bliskimi zmarłego łączymy się w bólu

i składamy wyrazy głębokiego współczucia.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Hydropolis

 


  14 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis oraz Stary Rynek. Hydropolis łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zostali wprowadzeni w arkana chemii. Na zajęciach samodzielnie przygotowali lawę oraz tęczę. Zwieńczeniem warsztatu był efektowny, ale zarazem prosty eksperyment- „woda gazowana”. Zajęcia wywarły na uczniach ogromne wrażenie i zapewne stały się inspiracją do samodzielnego eksperymentowania. Po warsztatach zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą wodzie, która mieści się w XIX- wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Pierwszy etap zwiedzania wystawy rozpoczął się projekcją filmu na 65 metrowym ekranie ( 360o), który opowiadał o powstaniu wody na Ziemi . Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstała woda i jak jest jej dużo we wszechświecie. Na środku Sali wyświetlany był obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie . Po projekcji filmu rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Poznaliśmy różnorodność wodnego życia od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie. Również zapoznaliśmy się z różnymi urządzeniami np. batyskafem, który zabrał nas do najgłębszego miejsca na Ziemi. Wyprawa do muzeum wywarła na nas niesamowite wrażenia. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Stary Rynek i Jarmark Bożonarodzeniowy. Bajkowe ozdoby Rynku, oryginalne świąteczne ozdoby i dania wprawiły nas w świąteczny nastrój. Pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych do Ostrowa.

 

 

 

 

AKCJA CZYTELNICZA

 


  Biblioteka szkolna zorganizowała w dniach 14.12.2021-16.12.2021 akcję czytelniczą "Zrób sobie prezent-wypożycz książkę na święta". Każdy uczeń z klas I-III, który wypożyczył książeczkę w powyższych dniach wziął udział w losowaniu upominków.

  Oto wylosowani czytelnicy: Bartosz Golembka, Julian Granowski, Antoni Jamry, Liliana Majuszak, Ada Płaszczykowska, Oliwier Stanik, Zuzanna Styburska, Aleksander Szczepański. Gratulujemy!!! Życzę miłej lektury podczas świąt.

 

 

 

 

PRACOWNIA ELFÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2

W drugim tygodniu grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim powstała niezwykła pracownia Elfów. A wszystko za sprawą pozytywnego odzewu na zaproszenie naszej szkoły do współpracy przez Ogólnopolską Fundację Wolne Miejsce z Katowic pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Nasza misja polegała na chęci przekazania drobnego, własnoręcznie wykonanego upominku z okazji świąt Bożego Narodzenia w ramach organizowania Wigilii dla Samotnych. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli uczniowie klasy 3 b, którzy pełni zapału, ochoczo przystąpili do pracy niczym Elfy Świętego Mikołaja. Przez tydzień, codziennie malowali przyniesione słoiki według własnego pomysłu. Kolejnym etapem pracy było ozdabianie ich kolorową wełną oraz zawieszanie wizytówki z życzeniami i podpisem autora pracy. Na koniec nastąpiło oficjalne liczenie i niedowierzanie w efekt pracy. Pełni zdumienia uczniowie naliczyli 120 świeczników, z których każdy wykonany został z nadzieją wywołania uśmiechu i radości wśród samotnych adresatów. Wszyscy wykonawcy byli niezwykle dumni z siebie i swojej pracy, gdy przekazywali pełne kartony na ręce przedstawiciela fundacji Wolne Miejsce- Pana Marka. Do akcji przyłączyła się także klasa 2 b, która wykonała kartki z życzeniami.
Całe przedsięwzięcie było ciekawym doświadczeniem dla uczestników, które pokazało, że niewiele potrzeba, aby sprawić drugiej osobie miły, płynący z serca gest. Przedmiot niepotrzebny zamienili w prawdziwe arcydzieła ozdobione szczyptą empatii, dobroci i niezwykłej kreatywności. Mamy nadzieję, że nasze upominki zabłysną na wigilijnym stole w niejednym domu i sprawiają, że tegoroczny wieczór wigilijny będzie wyjątkowy. Tego z całego serca życzymy!

Zapraszamy reportaż z przygotowań!

Uczniowie klas 2 b i 3 b z wychowawcami

KONKURS POETYCKI ,,ZMOWA SŁOWA”

 

 

  III Powiatowy Konkurs Poetycki „ZMOWA SŁOWA” rozstrzygnięty. Słowne wyzwanie podjęło 114 uczniów z 20 szkół powiatu ostrowskiego.

 

  W Konkursie Poetyckim ,,Zmowa słowa” wzięły udział trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim:


1. Michalina Kostuś (klasa 4b) wiersz „Tajemniczy czas”
2. Antonina Nowak (klasa 4b) wiersz „Tajemnica”
3. Maria Mądrzak (klasa 4b) wiersz „Cichość piękności”

 

  Jury w składzie dr Bogna Skrzypczak – Walkowiak, dr Olga Janicka, mgr Justyna Szymendera po przeczytaniu 114. przyznało nagrody i wyróżnienia:

W kategorii szkół podstawowych klas od III – V:


Wyróżnienie otrzymała uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Michalina Kostuś (klasa 4b) za wiersz „Tajemniczy czas” - serdecznie gratulujemy sukcesu, czekamy na kolejne wiersze...

 

Dyplom oraz nagrody zostały wręczone w szkole przez Panią Dyrektor Renatę Srokę.

 

tajemniczy czas

z nieba gwiazdka spada
już przy stole każdy siada
śnieg za oknem mocno prószy
stoi bałwan marzną uszy
sanki dzwonią dzwoneczkami
a na stole barszcz z uszkami

karp carpe diem mawiał
jadł pił i często rozrabiał

karp ma minę niewesołą
dzisiaj wszyscy go pokroją

dźwięk kolędy pięknie płynie
wzruszenie w całej rodzinie
życzenia sobie składają
prezentami wymieniają
bo Gwiazdor nie ma urlopu
w najważniejszą noc w tym roku

w dzień Bożego Narodzenia
ślemy Tobie te życzenia
szczęścia zdrowia i radości
pieniędzy i pomyślności...

 

 

 

 

W ramach konkursu na "Najlepszą Klasę 2021/2022" dzień 15.12.2021 był dniem koloru czerwonego. Uczniowie, którzy w tym dniu mieli na sobie element w tym kolorze mogli liczyć na zwolnienie z pytania oraz z niezapowiadanych kartkówek. Przede wszystkim jednak każda klasa otrzymywała punkty za ilość osób w tym dniu z kolorem czerwonym. Wszystkie punkty ze wszystkich konkurencji dostępne są w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI>

  Czując świąteczną atmosferę doświadczyliśmy namiastkę zawodu florysty układając pierwsze stroiki świąteczne. Nasza sala zamieniła się w istną pracownię, w której nie brakowało wyobraźni i zmysłu estetycznego. Nie jeden uczeń z klasy 3 b odkrył swój talent tworząc niezwykłą kompozycję, która zapewne zagości na domowym świątecznym stole.

 

 

 

 

W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

 

 

 

 

25 LISTOPADA DZIEŃ KOLEJARZA

 

 

  7 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim uczniowie klas: 4b, 2b….........mieli okazję spotkać się z byłym pracownikiem PKP. Celem odwiedzin było wspomnienie dnia kolejarza, które przypada na 25 listopada, przybliżenie historii kolei, codziennej pracy kolejarza oraz nawiązanie do lektury omawianej przez uczniów „O psie, który jeździł koleją”. Uczniowie mieli okazję przymierzyć czapkę, którą nosi kolejarz oraz wysłuchać ciekawostek na temat kolei. Młodzież dowiedziała się o różnym rozstawie szyn w Polsce, Rosji, poznała budowę szyny, która swym nazewnictwem przypomina nazwy części ciała człowieka oraz zgłębiła biografię polskiego noblisty literackiego Władysława Stanisława Reymonta, który był kolejarzem.

 

 

 

 

MIKOŁAJKI W 2B

 


  W poniedziałek 6 grudnia w naszej klasie od rana panowała wyjątkowa atmosfera. Wszyscy byliśmy ubrani na czerwono, mieliśmy też mikołajkowe czapki. Tego dnia czekały na nas miłe niespodzianki. Najpierw zeszliśmy schodami w dół, tam na szkolnym korytarzu poruszaliśmy się zgodnie z naklejonymi instrukcjami ćwiczeń. Było bardzo wesoło. Następnie zrobiliśmy sobie zdjęcie przy szkolnej choince. Później udaliśmy się do naszej klasy gdzie czekały na nas mikołajkowe upominki – piękne kalendarze adwentowe oraz nasza klasowa choineczka, którą zaczęliśmy ubierać w świąteczne ozdoby. Wykonaliśmy też mikołajkowe prace plastyczne, które udekorują naszą klasę. Tego dnia brakowało nam tylko naszych koleżanek i kolegów, którzy ze względu na kwarantannę nie mogli być z nami. Dlatego nagraliśmy dla nich krótki filmik.

 

 

 

 

  6 grudnia klasa 3b świętowała Mikołajki. W poniedziałkowy zimowy poranek każdy ubrany na czerwono w świątecznym nastroju i zgodnie z tradycją przyozdobiliśmy klasową choinkę własnoręcznie wykonanymi aniołkami. Każdy niecierpliwie wyczekiwał magicznej chwili, w której zostanie obdarowany upominkiem. Doczekaliśmy się! :-) Oto nasza fotorelacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice, Uczniowie,

 

 

  Bardzo proszę w imieniu Samorządu Uczniowskiego o włączenie się do akcji, którą wybrali przedstawiciele RSU.

  Podobnie, jak w ubiegłym roku, chcemy razem z Wami zorganizować PACZKĘ świąteczną dla dziecka (chorego). Fundacja "Mały gest, Wielki cel" znalazła nam chłopca, który mieszka niedaleko nas i ma na imię Jasio. Szczegóły poniżej.

Głównym celem paczki jest uszczęśliwienie dziecka. Wiemy, że najwiekszą przyjemność sprawia mu zabawa autami, ciagnikami i motorami.Większość prac wykonywanych rączkami sprawia mu niezwyklą trudność dlatego dużo koloruje kredkami, maluje farbami, ugniata, walkuje ciastolinę, plastelinę. Z pomocą rodziców chętnie układa puzzle-zwłaszcza te, ktore są o tematyce motoryzacyjnej. Janek lubi oglądać książki i słuchać kiedy rodzice mu je czytają. Lubi słodycze ale mama Jasia prosi najbardziej o musy owocowe i warzywne. Mama wspomniała także o pędzlach piankowych i wałeczkach piankowych do malowania farbkami, bo one najbardziej sprawdzają się w terapii ręki chłopca.

Sprawmy WSZYSCY aby Jaś mógł się uśmiechać i cieszyć dzięki nam na święta.

Jasiu urodzil sie 28.06.2017r. z wadą genetyczną-zespołem Downa. Więcej informacji o Jasiu: https://www.facebook.com/malygestwielkicel/photos/pcb.1579020335602024/1579000875603970

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy Wszystkich do wzięcia udziału w tworzeniu paczki dla chłopca.

Wszystkie rzeczy zbieramy do 15.12.2021r.

Samorząd Uczniowski

 

 

 

 

Andrzejki 2021

 

 

  W związku z tym, że w tym roku nauka i życie uczniowskie nie do końca przebiega tak jak chcielbyśmy (jedna z klas na nauczaniu zdalnym),  to postanowiliśmy "Andrzejki" zorganizować nieco inaczej. Mimo, że nie mogła odbyć się planowana dyskoteka andrzejkowa, to zabawy takie jak: lanie wosku, ustawianie butów, wróżby z serca, wróżby z balonów i kubków odbyły się bezproblemowo. Na miejsce zabaw wybraliśmy aulę i kolejno proszone klasy miały możliwość skorzystania z wróżb przygotowanych przez Radę Samorządu Uczniowskiego. Więcej zdjęć możecie zobaczyć w zakładce SU :).

 

   Osoby, które nie mogły, albo chiałyby skorzystać z wróżb wirtualnych mogą to zrobić po przejściu do zakładki SU.

 

 

 

 

 

PRACE PLASTYCZNE- JESIEŃ

 

 

  Podczas pobytu w świetlicy uczniowie chętnie wykonują prace plastyczne. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie wykazują się kreatywnością w swojej pracy. Plakaty związane z jesienią wykonywały z bibuły, liści oraz z użyciem farb, kredek i pisaków. Wszystkim uczniom gratulujemy.

 

 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

 

 

  W 2021 roku obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia przypadły na 25 listopada (czwartek). Nie omieszkaliśmy tego nie uczcić w odpowiedni sposób :).

 

  Czy jesteś duży, czy mały, czy się do tego przyznajesz, czy nie, to każdy wie że pluszowy miś wywołuje u nas uśmiech i wspomnienie minionych lat.

 

  Ten dzień obchodzi się na pamiątkę powstania pierwszego pluszowego misia. Jest wiele historii krążących na ten temat, kto i dlaczego, ale czy to ważne? My tylko dzisiaj przypomnimy Wam sylwetki naszych słynnych bohaterów, ale pamiętajcie, że wszystkie misie znane i nieznane dzisiaj miały swój dzień :).

   MIŚ PADDINGTON, MIŚ USZATEK, CORALGOL, MIŚ Z OKIENKA, TEDDY...

 

Wszystkie przyznane punkty będziecie mogli już od wtorku znaleźć W zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI, część zdjęć tutaj, a resztę w zakładce SU.

 

 

 

 

24.11.2021 (środa) - Dzień Koloru Różowego

 

  Jakiś czas temu, na zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego ktoś wyszedł

z propozycją organizacji kolorowych dni w naszej szkole. A dlaczego nie?

  Raz w miesiącu w okreśłony dzień będziemy obchodzili dzień koloru. Wszystkie kolory zostały opisane w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

  W tum dniu większość z Was miała na sobie różowy element (ubranie),

osoby mające taki element były zwolnione z pytania i niezapowiadanych kartkówek.

RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO zliczała "kolor różowy" i przeliczała je przez ilość uczniów w danym dniu (klasa, która w tym dniu była na zdalnym nauczaniu przesłała nam zdjęcia na którym widać twarze uczniów oraz kolor różowy :)).

 

  Wszystkie przyznane punkty będziecie mogli już od wtorku znaleźć w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI, a zdjęcie możecie podziwiać częściowo już tutaj.

 

 

 

 

  20.11 uczniowie klas 1-3 razem z rodzicami wzięli udział w Potyczkach sportowych "Rusz się człowieku" organizowanych przez Radę Osiedla. Sport jest jedną z podstawowych aktywności życiowych człowieka. Jest to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu inaczej niż zawsze. Zajęcia sportowe mają korzystny wpływ na wszechstronny rozwój organizmu młodego człowieka.
  Uczestnicy musieli zmierzyć się w następujących konkurencjach: wyścigi rzędów oraz wspólne przeciąganie liny. Całość uświetniła wspólna, świetna zabawa dzieci, rozmowy rodziców oraz dobra i spokojna atmosfera.

 

 

 

 

 

Dyplomy rozdane!

 


  Miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy "Szkolnego Konkursu na Najciekawszy Różaniec" zostali obdarowani dyplomami oraz kalendarzami adwentowymi. Laureaci konkursu: Ewa Pietralczyk. Robert Piwowarczyk oraz Lena Dąbrówka zgodnie z tradycją otrzymali także nagrody. Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok :)

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 


  Dnia 23.11.2021r. uczniowie klasy Ia zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.
Pierwszaków do krainy książek wprowadziły członkinie Samorządu Uczniowskiego, które wcieliły się w postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówkę, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz.
  Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, książeczkę oraz zakładki do książki, a także zapoznali się z regulaminem wypożyczalni oraz wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 


  Tradycyjnie w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek promowane było poprzez plakaty, cytaty o książce oraz wystawy. Uczniowie ponownie zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które zostały rozstrzygnięte, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia.

 

Laureaci konkursów:

„dla klasy”, która wypożyczy najwięcej książek w październiku została klasa 3a.

Konkurs plastyczny UCZNIOWIE KLAS I-II „Zakładka do książki”
1 miejsce Magdalena Zborowska 2b
2 miejsce Stefan Graczyk 1b
3 miejsce Katarzyna Bartczak 1b


Wyróżnienia:
Arkadiusz Chojnicki 2b
Ksawery Robotnikowski 1a
Zuzanna Zawidzka 2a

 

 

Konkurs ze znajomości autorów i tytułów książek UCZNIOWIE KLAS III, „Czy znasz te książki?”
1 miejsce Wiktoria Płóciennik 3a


Wyróżnienia:
Robert Piwowarczyk 3a
Ada Płaszczykowska 3a
Lena Ryzińska 3a
Patryk Szkudlarek 3b


Konkurs na krótki filmik nagrany telefonem komórkowym zachęcający do czytania książek UCZNIOWIE KLAS IV-VIII, „Dlaczego warto czytać?”
1 miejsce Aleksandra Górska 5a
2 miejsce Karol Kowalewski 5a

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów za wykonanie pięknych prac, które możemy podziwiać na wystawie w bibliotece :).

 

 

 

 

„Dyniowy stworek” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego

 


  Za nami I edycja Jesiennego Konkursu Dyniowego, w którym każdy uczeń mógł dostarczyć pracę przestrzenną wykonaną z dyni w połączeniu z innymi materiałami. Komisja konkursowa oceniła wszystkie zgłoszone dynie. Kryteria oceny to: oryginalność, pomysłowość, technika, humor. Wszystkie prace były niezwykłe i zasłużyły na uznanie, dlatego każdy z uczestników został nagrodzony słodką niespodzianką, a zwycięzcy dyplomem oraz nagrodą.


Laureaci:


Kategoria: klasy I-III
1 miejsce - Natalia Grzela 1a
2 miejsce - Arkadiusz Chojnicki 2b
3 miejsce - Franciszek Szcześniak 1b


Wyróżnienia:
Maciej Kuźniewski 1a
Ksawery Robotnikowski 1a
Ada Płaszczykowska 3a

 

 

Kategoria: klasy IV-VIII
1 miejsce - Robert Kozłowski 8b
2 miejsce - Paweł Kempa 5a
3 miejsce - Julia Klamka 7a


Wyróżnienie:
Kacper Frąszczak 7a

 

 

 

 

 

 Samorząd Uczniowski przypomina wszystkim uczniom

o dwóch ważnych dniach w tym tygodniu,

które wchodzą w skład konkursu

na "Najlepszą klasę" roku szkolnego 2021/2022.

24.11.2021 (środa) - Dzień Koloru Różowego

Prosimy, aby każdy z każdej klasy miał na sobie różowy element (ubranie),

osoby mające taki element są zwolnione z pytania i niezapowiadanych kartkówek.

 

RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO będzie zliczała "kolor różowy"

i przeliczała je przez ilość uczniów w danym dniu

(klasa, która w tym dniu jest na zdalnym nauczaniu przesyła zdjęcie,

na którym widać twarze uczniów oraz kolor różowy :))

 

25.11.2021 (czwartek) - Dzień Pluszowego Misia

Prosimy, aby każdy z każdej klasy miał ze sobą swojego ulubionego misia,

osoby mające misie są zwolnione z pytania i niezapowiadanych kartkówek.

RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO będzie zliczała "misie"

i przeliczała je przez ilość uczniów w danym dniu

(klasa, która w tym dniu jest na zdalnym nauczaniu przesyła zdjęcie, na którym widać twarze uczniów oraz misie :))

 

 

 

 

 

Wycieczka 7a do Warszawy

 

 

  Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 6.00 16.11.2021r. przed budynkiem naszej szkoły. Po paru godzinach jazdy luksusowym autokarem wyruszyliśmy na spacer po stolicy. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, starówka z syrenką, barbakan i mury miejskie, pomnik Małego Powstańca,  Krakowskie Przedmieście, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski to główne punkty naszego programu, ale nie jedyne oczywiście :).
  Potem wjechaliśmy ekspresową windą na punkt widokowy Pałacu Kultury i Nauki skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Mieliśmy także okazję przejechać się obiema "nitkami" warszwskiego metra aby dostać się do Centrum Nauki Kopernik, wyjątkowej placówki gdzie sale są pełne interaktywnych eksponatów, dzięki którym można wąchać, słuchać, tańczyć, grać, klonować, a nawet odbyć niepowtarzalną podróż w głąb samego siebie. Podczas zwiedzania mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda świat oczami węża i jak zbudować maszynę latającą. To miejsce pozwala na poszukiwanie, badanie i popełnianie błędów bez konsekwencji :).

  Ostatnim punktem programu była wizyta na Stadionie PGE Narodowy gdzie moglśmy wejść na punkt widokowy.

 

  Krótko, ale bardzo intesywnie spędziliśmy ten dzień, który przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

 

 

„Szkolne Przygody Gangu Swojaków"

 

 

  Uczniowie klasy 2b biorą udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Swojaków". W dobie mediów i Internetu szczególnie ważne jest nauczyć dzieci odrywać wzrok od różnego rodzaju ekranów i żyć w zgodzie z naturą. Program, w którym nasi uczniowie biorą udział, ma na celu pokazać piękno natury, oraz że jej odkrywanie i poznawanie może być niezwykłą zabawą. W ramach programu dzieci wykonały podobizny przedstawiające zagrożone i chronione gatunki zwierząt oraz umieściły je na samodzielnie wykonanej makiecie przedstawiającej mapę naszej małej ojczyzny.

 

 

 

 

Konkurs plastyczny „PROJEKT ZAKŁADKI DO KSIĄŻKI W KOLORACH POLSKICH BARW NARODOWYCH”

 


  Komisja konkursowa dokonała podsumowania międzyszkolnego konkursu plastycznego:
  „PROJEKT ZAKŁADKI DO KSIĄŻKI W KOLORACH POLSKICH BARW NARODOWYCH”, w którym liczny udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. Celem konkursu było m. in. propagowanie postaw patriotycznych, szacunku i przywiązania do barw oraz symboli narodowych. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem.

  Wszystkie dzieła zachwycały estetyką i starannością. Jury miało twardy orzech do zgryzienia chcąc wyłonić grono laureatów.

  Wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą wrażliwością i pomysłowością. Uczeń klasy VIII b- Robert Kozłowski zdobył I miejsce w kategorii klas VII-VIII. Prace uczniów z klasy I a Zuzanny Styburskiej oraz II b Oliwiera Urbaniaka zostały wyróżnione.

 

 

 

 

 

UWAGA! FRYZJER W SZKOLE OTWARTY!

 


  W Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim został otwarty zakład fryzjerski... Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych profesjonalnymi usługami. Zakład fryzjerski „U Iwonki” zapewnia: oryginalne fryzury, masaż głowy, miłą atmosferę podczas zabiegów... Zakład mieści się w sali nr 19. Zapłata-uśmiech i podziękowanie...
Godziny otwarcia:
poniedziałek-12.30 do 16.30
wtorek-11.30 do 16.30
środa-12.00 do 15.30
czwartek-nieczynne
piątek-12.30 do 15.30
sobota-nieczynne

 

( więcej naszych prac w zakładce Świetlica :))

 

 

 

 

Ruszamy z kolejną akcją, a mianowicie

 

 

"KOLOROWE DNI"

 

 

Dni kolorów ustalone (wybrane w głosowaniu) od listopada do stycznia:

 

24.11. 2021 - kolor różowy,

 

15.12. 2021 - kolor czerwony,

 

12.01.2022 - kolor niebieski.

 

 

W tych dniach wszyscy proszeni są o "ubieranie się w te kolory".

 

Osoby ubrane w takie barwy mogą skorzystać z niepytania

 

oraz możliwości nie pisania niezapowiadanych kartkówek.

 

 

Oprócz tego, w ramach "Konkursu na najlepszą klasę 2021/2022 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego będą sprawdzać ilość uczniów ubranych w w/w kolorach i bedą przyznawać punkty do ogólnego rankingu klas.

 

Zapraszamy do zabawy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Szkolny numer alarmowy" - na każdy dzień miesiąca losujemy numer z dziennika, który jest w tym dniu zwolniony z pytania oraz pisania niezapowiedzianych kartkówek :).

 

Szczegóły (wyosowane komisyjnie numery niepytania w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI).

 

 

 

 

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

 


  Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Były zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja bajkowych przebrań. Podczas wspólnego spotkania, uczniowie wysłuchali fragmentów bajek, rozpoznawali bajkowych bohaterów oraz tytuły baśni. Również uczniowie starszych klas włączyli się w wspólne świętowanie. Odwiedzili swoich młodszych kolegów w salach oraz zaprosili ich do wysłuchania wybranych fragmentów z literatury dziecięcej. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Ponadto uczą uniwersalnych wartości, jakimi są dobroć, prawdomówność czy uczciwość. Mamy nadzieję, ze to sympatyczne święto zachęci uczniów do częstych spotkań z ulubionymi bohaterami na kartach książek i samodzielnego czytania.

 

 

 

 

KOLOROWE ŚNIADANIA U NAJMŁODSZYCH

 


  Od października ruszyła kolejna już edycja projektu KOLOROWE ŚNIADANIA, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania oraz zachęcanie dzieci do spożywania warzyw i owoców. Zdrowe odżywianie to bardzo ważny element w edukacji dzieci. Szczególne znaczenie ma śniadanie. To najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy, a warzywa i owoce są źródłem witamin. W każdą środę uczniowie przynoszą tylko zdrowe śniadanie oraz obowiązkowo owoc lub warzywo zgodnie z ustaloną kolorystyką - kolor czerwony, fioletowy, zielony, żółty oraz biały. Kolory będą się powtarzać w kolejnych tygodniach zgodnie z ustaleniami. Rezygnujemy w tym dniu z jedzenia słodyczy. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w projekt i pamiętają o cotygodniowym zapakowaniu do śniadaniówki wartościowego posiłku.

 

 

 

 

Święto Drzewa

 

 

  W niedzielę 7.11.2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sadzenia drzew z okazji Święta Drzewa. Akcja ta, to już wydarzenie cykliczne, które odbywa się w naszym mieście od 7 lat i wpisuje się w kampanię “Miliard Drzew dla Planety”. Od 2015 roku, od pierwszego ostrowskiego Święta Drzewa, posadzono już ponad 7 tysięcy drzew. W tym roku akcja sadzenia drzew odbyła się na Piaskach Szczygliczce. Uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami posadzili 16 pięknych lip. Pomysłodawcą akcji był Urząd Miejski, Nadleśnictwo Taczanów oraz SP 5. Organizatorzy rozdali mieszkańcom Ostrowa 1,5 tysiąca sadzonek drzew. Na stoiskach na najmłodszych czekały różne atrakcje: ekologiczne gry i zabawy oraz nagrody. Nie zabrakło również ciepłej herbaty i pysznego placka.

 

 

 

 

Konkurs na Najciekawszy Różaniec

 

 

  Szkolny Konkurs na Najciekawszy Różaniec, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. W tym roku udział wzięło aż 47 uczniów. Warto wspomnieć, że konkurs ma charakter rodzinny. Twórcy prac wykazali się wyjątkową pomysłowością w doborze materiałów oraz starannością, w wykonaniu swoich dzieł. Jury konkursu stanęło przed nie lada wyzwaniem. Po długim namyśle wyłoniono laureatów:

Ewa Pietralczyk - I miejsce,

Robert Piwowarczyk - II miejsce,
Lena Dąbrówka - miejsce III.
  Komisja Konkursowa doceniając kreatywność twórców i piękno nadesłanych prac wyraziła opinię, że prace wszystkich uczniów powinny zostać nagrodzone. Tak więc wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy :) Wielkie brawa!

 

 

 

 

 

 

"Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska"

 

 

  Zakończyliśmy akcję "Pełna miska dla zwierzaków ze schroniska". Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Przez miesiąc zbieraliśmy karmę, koce, smycze, miski i zabawki dla psów i kotów. Wolontariusze SKW przygotowali wszystkie dary do przekazania Międzygminnemu schronisku dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Trochę się przy tym napracowali wink zwłaszcza, że efekty zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH...

 


  29 października 2021 roku klasa 4 b z wychowawcą udała się na cmentarz, by uczcić pamięć zmarłych, zwłaszcza tych walczących w obronie ojczyzny. Uczniowie modlili się za zmarłych i zapalili dla nich symboliczny znicz.

 

 

 

 

  Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do akcji "Szkoła - pamięta" odwiedzając i zapalając symboliczny znicz w miejscu pamięci czynu powstania wielkopolskiego oraz na grobie znanego ostrowianina ks, Jana Kompałły.

 

 

 

 

To dla Ciebie, Ewaryście…

 


  26 października, w rocznicę urodzin naszego patrona, uczniowie z klas 7a, 8a i 8b przygotowali wyjątkową uroczystość, która była poświęcona pamięci Ewarysta Estkowskiego. Jako że sam Ewaryst był człowiekiem aktywnym i ambitnym, my również zapragnęliśmy zaprezentować nasze umiejętności i pochwalić się talentami.
  Młodzież miała okazję wykazać się w tańcu, śpiewie, pięknym czytaniu i recytacji. W trakcie występu musieli też zapomnieć o tremie, co z pewnością im się udało. Z każdym występem byli bardziej pewni siebie i mniej krytyczni.
  Występ był bardzo udany, a oglądający bardzo dobrze się w jego trakcie bawili. Z całą pewnością uczniowie naszej placówki zapamiętają ten dzień - 26 października i będą go kojarzyli z osobą naszego patrona – Ewarysta Estkowskiego.
  Brawa dla śpiewającej Julki, Ewki, Oli, Patrycji, Kamila, Antka, Dominiki, Amelki, Natalii, Antoniego, Julii, Oliwiera i chłopców obsługujących sprzęt!

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 


  W bibliotece szkolnej nadszedł czas, aby pierwszoklasiści zostali czytelnikami. Wydarzenie to odbyło się 21 października 2021 roku. Uczniów kl. Ib do krainy książek wprowadziły członkinie Samorządu Uczniowskiego, które wcieliły się w postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówkę, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz. Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, książeczkę oraz zakładki do książki, a także zapoznali się z regulaminem wypożyczalni oraz wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

 

 

 

 

JUBILEUSZ 55-LECIA NADANIA SZKOLE IMIENIA EWARYSTA ESTKOWSKIEGO w Mikstacie

 

  W dniu 22 października 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie miały miejsce obchody 55-lecia nadania placówce imienia. Ponieważ nasze szkoły mają tego samego patrona i jest to nasza zaprzyjaźniona szkoła (samorządy uczniowskie nawiązały współpracę w 2019 r.) postanowiliśmy przesłać szkole życzenia pod którymi podpisali się wszyscy nasi uczniowie.

 

 

 

 

 

„I książki mają swoje losy…”

 


  21 października 2021 roku uczniowie klas czwartych uczestniczyli w bibliotece
w lekcji bibliotecznej. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z katalogiem bibliotecznym „SOWA” oraz z pojęciami związanymi z książką m.in.: redaktor, korektor, drukarz. Uczniowie podczas zajęć doskonalili umiejętność wyszukiwania informacji według różnych elementów opisu: autora, tytułu, hasła przedmiotowego z wykorzystaniem katalogu komputerowego. Lekcja zakończyła się podsumowaniem zdobytych wiadomości.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie

 

 

  Uczniowie klas trzecich odwiedzili Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie. Bogate w eksponaty sale muzealne, ciekawy film o pieczeniu chleba, czy też oglądanie rodzinnych pamiątek gromadzonych przez pokolenia wywołały wśród dzieci wielki podziw. Wiele wrażeń wywołało samodzielne formowanie ciasta, a potem wypiek bułeczek, na które dzieci czekały z dużym zniecierpliwieniem. Obowiązkowe okazały się zakupy w rodzimej cukierni. A następnie wszyscy z apetytem zajadali zakupione w niej pieczywo. Dzięki wycieczce uczniowie poznali zawód piekarza, która realizowana była w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Wiem, kim jestem. A kim będę? Fascynujący i różnorodny świat zawodów."

 

 

 

 

 

 Wyjazd do Muzeum Piekarnictwa w Pleszewie

 

 

  28 października 2021 roku uczniowie klasy 3A odwiedzili Muzeum Piekarnictwa
w Pleszewie. Był to długo wyczekiwany i pełen wrażeń wyjazd, którego dzieci na pewno nie zapomną na długo. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób tworzone jest pieczywo oraz samodzielnie uformować kształt wypieku. Podczas gdy bułeczki piekły się, dzieci oglądały ciekawy film na temat historii wypiekania chleba. Na koniec wizyty w piekarni każdy uczestnik otrzymał swoje pieczywo oraz przepiękny dyplom mistrzowski, za stworzenie własnego kształtu bułki. Obowiązkowym punktem wycieczki były również zakupy w rodzimej cukierni, które sprawiły dzieciom ogromną radość. Dzięki wyjazdowi uczniowie mieli możliwość poznania zawodu piekarza, usłyszenia historii piekarnictwa oraz zobaczenia nowego miejsca.

 

 

 

 

Sadzenie cebulek kwiatów

 

 

  20 października uczniowie klasy 3A udali się wraz z wychowawczynią na plac położony za szkołą, aby posadzić własne rośliny i upiększyć teren szkolny. Dzieciom podczas tej wyprawy towarzyszyły ogromne emocje. Każdy uczeń przyniósł własną cebulkę dowolnego kwiatu i posadził ją w wyznaczonym przez nauczyciela miejscu. Podczas wykonywania tej czynności dzieci bardzo cieszyły się, że mogą samodzielnie użyć narzędzi ogrodniczych oraz przyczynić się do tego, by plac szkolny stał się piękniejszy. Wiosną uczniowie zaobserwują owoce swojej pracy.

 

 

 

 

 Bierzemy udział w #CODE WEEK 2021

 

 

  9 października rozpoczęła się dziewiąta edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania.
  CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów - w 2020 r. zajęliśmy pierwsze miejsce w rankingu!

  Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką.
Nasza szkoła będzie uczestniczyć w CODE WEEK 2021 w dniach 18 – 24 października br.
  Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych programowaniem do udziału w bezpłatnych webinariach dla dzieci i młodzieży:
– 18 października o 17.30 razem z Gigantami Programowania, zapraszamy na webinar „Scratch: Minecraftowe rewolucje” dedykowany dzieciom w wieku 7-12 lat.

ink do wydarzenia:
https://youtu.be/ubB55X0QHOY
– 20 października o 18.00, razem z Gigantami Programowania, zapraszamy na webinar „Webowi cybermasterzy czyli moja własna strona internetowa” dedykowany młodzieży
w wieku 13-18 lat.
link do wydarzenia:
https://youtu.be/0ySUrAXERQ0
– 22 października o 17.00, zapraszamy na webinar „CodeWeekEND kodujemy w Pythonie” dedykowany młodzieży 12-18 lat.
link do wydarzenia:
https://edukacja.clickmeeting.com/programujemy-w-pythonie

 

 

 

 

 

Spotkania integracyjne klas 3

 

 

  Klasy trzecie właśnie zakończyły cykl spotkań integracyjnych. Spotkania odbywały się w środy i w sportowym charakterze. W zajęciach uczniom towarzyszyli rodzice. Nie zabrakło pozytywnych wrażeń, radości, dobrego humoru, a duch sportowej rywalizacji był pełen emocji.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

  13 października 2021 roku obchodzono w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęli uczniowie z klas trzecich, którzy pięknym tańcem wprowadzili wszystkich w tematykę przedstawienia. Kolejnym etapem uroczystości był śpiew dziewcząt z klasy piątej i siódmej, które anielskimi głosami stworzyły nastrój podniosłości. Klasa czwarta zaprosiła całą społeczność szkolną na ucztę duchową, przygotowując spektakl nawiązujący do DEN. Po zakończonym przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor Renata Sroka, dziękując pracownikom szkoły za trud włożony w edukację i wychowanie. Życzenia dla pracowników szkoły złożył również samorząd uczniowski oraz Rada Rodziców. Nad oprawą uroczystości czuwali: Justyna Marciszewska, Monika Zybała, Marta Grabska-Górska, Romana Wojtczak, Violetta Stachurska oraz Iwona Śmiechowska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYNIKI TESTU COOPERA - zakładka SPORT (lub kliknij na link)

 https://sp2ostrowwlkp.pl/sport.html

 

 

 

 

 

Konkurs „Dyniowy stworek”

 

 

1. Uczestnikami konkursu są uczniowie SP nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim
2. Każdy uczeń może dostarczyć 1 pracę przestrzenną wykonaną z dyni
w połączeniu z innymi materiałami.
3. Technika i format pracy dowolny.
4. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy zgodnie z tematem konkursu ,,Dyniowy stworek”.
5. Każda praca powinna zawierać metryczkę z informacją o autorze (imię, nazwisko, klasa).
6. Prace należy dostarczyć do końca października 2021r. do biblioteki szkolnej.
7. Kryteria oceny: oryginalność, pomysłowość, technika, humor.
8. Prace oceniane będą w dwóch kategoriach: uczniowie klas I-III oraz IV-VIII.

ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE

 

 

 

 

 

 

 

Ślubujemy! Październik w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły zapisał się bardzo ważnym wydarzeniem. W obecności Pani Dyrektor Renaty Sroki, Pani Dyrektor Ewy Wiśniewskiej, zaproszonych gości, nauczycieli i rodziców dzieci z klasy 1a i 1b uczestniczyły w uroczystości ślubowania i pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Uroczystego pasowania dokonał Pan Sebastian Górski, zastępca Prezydenta Miasta. Wszystkim towarzyszyły niecodzienne przeżycia i emocje. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia uczniowie otrzymali upominki. Serdecznie witamy pierwszaków w naszej społeczności i wierzymy, że dzięki swojej postawie oraz pilnej nauce staną się chlubą naszej szkoły.

Wizyta uczniów w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

 

 

  We wrześniu oraz w październiku uczniowie edukacji wczesnoszkolnej odwiedzili Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Uczniowie z zachwytem podziwiali eksponaty muzealne, dawne witryny sklepowe czy zakład fryzjerski, obejrzeli fragment filmu niemego oraz poznali historię miasta. Na koniec uczestniczyli również w lekcji gwary, która wywołała wiele emocji.

 

 

 

 

XXI Dzień Papieski - Non abiate paura

 

 

  W niedzielę 10 października obchodziliśmy XXI Dzień Papieski. W tym roku przebiegał on pod hasłem Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi! Słowa te święty Jan Paweł II wypowiedział 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie, podczas Mszy Świętej inaugurującej jego pontyfikat. Z tej okazji uczniowie klasy 2a we współpracy z uczniami klas starszych przygotowali wystawę, która jest interpretacją słów Papieża Polaka. Zachęcamy do refleksji i obejrzenia wystawy.

 

 

 

 

Bieg Patrolowy

 

 

  5 października uczniowie klas 4-8 wzięli udział w szkolnym biegu patrolowym, który odbył się na Piaskach – Szczygliczce.
  Uczniowie w zespołach klasowych pod opieką wychowawcy poruszali się po wyznaczonym terenie, według orientacyjnej mapy w celu odnalezienia punktów kontrolnych. W punktach czekali na uczniów nauczyciele z ciekawymi zadaniami sprawnościowymi oraz z zakresu wiedzy ekologicznej. Za poprawnie wykonane zadania zespół otrzymywał punkty.
  W rywalizacji między klasowej miejsce na podium zajęli uczniowie:
I miejsce- klasa 8 b
II miejsce- klasa 8 a
III miejsce- klasa 7 a
  Po zakończonym biegu patrolowym mile spędziliśmy czas przy ognisku. Piękna jesienna aura sprzyjała wspólnej zabawie.
  Impreza miała na celu integrację społeczności szkolnej, wdrażanie do aktywności fizycznej, a także budowania dobrych relacji koleżeńskich.

 

 

 

 

 

 

"Jak rozmawiać z psem"

 

 

  06 października klasa 2a wybrała się do kina Helios na film familijny "Jak rozmawiać z psem", aby świętować Klasowy Dzień Chłopca. Chociaż data w kalendarzu nie wskazywała na to, wszyscy uczniowie, a zwłaszcza chłopcy wiedzieli, że niespodzianka będzie kilka dni później. Uczniowie poznali 12 letniego Oliviera, który okazał się technologicznym geniuszem oraz przekonali się o wielkiej sile przyjaźni, jaka łączyła chłopca z jego przezabawnym psem Henrym. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci wrócili bezpiecznie do szkoły.

 

 

 

 

Ogólnopolskim Dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej

 

 4 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział specjalnym I Ogólnopolskim Dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej organizowanym przez portal edukacyjny www.dyktanda.pl. O godzinie 19.00 rozpoczęło się dyktando sprawdzające pisownie wyrazów z ż-rz, h-ch, u-ó, ę-en, ą-on. O zwycięstwie decydować będzie liczba poprawnych odpowiedzi oraz czas rozwiązania dyktanda. Niezależnie od wyników warto było podjąć trud i sprawdzić swoje umiejętności.
  Wszystkim uczestnikom dziękujemy i życzymy wygranej.

 

 

 

 

01.10.2021 XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

 

 

  Z tej okazji uczniowie klas III – VIII uczyli się bawiąc Tabliczki Mnożenia.
Każda z klas na lekcjach matematyki, które odbyły się w piątek 1 października oraz w poniedziałek 4 października doskonaliła swoje umiejętności w tym zakresie.
  Uczniowie rozwiązywali krótki test z TM a następnie pracując w grupach rozwiązywali łamigłówki matematyczne. Najlepsi zdobyli odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia.

  Pamiętaj każdy może zostać Ekspertem. Zachęcamy do ćwiczeń – test on-line https://www.wmtday.org/pl

 

 

 

 

WYCIECZKA PRZYRODNICZA KLAS 2

 


  W piątek 1 października klasy drugie wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Wierzbna. Na miejsce dotarliśmy autokarem, a tam przy ognisku czekał na nas pan leśniczy, opowiadał o swojej pracy, o roślinach i zwierzętach żyjących w lesie oraz o zasadach bezpieczeństwa m.in. podczas organizowania ognisk. W naturalnym środowisku mogliśmy też sprawdzić i utrwalić naszą wiedzę na temat rodzajów drzew i ich budowy. Mogliśmy się przekonać, które igły są bardziej kłujące i porównać wygląd różnych szyszek. Udało się nam zaobserwować grzyby, były to rydze. Był też czas na wspólne i grupowe zabawy na świeżym powietrzu, dzięki nim mogliśmy jeszcze lepiej poznać się i zaprzyjaźnić. Mieliśmy też czas na wspólne śniadanie przy długim stole. Wszyscy trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni i w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.

 

 

 

 

Dzień Chłopaka / Dzień Krawata

 

  W naszej szkole ten dzień był obchodzony 30.09.2021 ( czwartek). 

Każdy chłopak, który w tym dniu miał muszkę lub krawat był zwolniony z pytania oraz niezapowiedzianej kartkówki. W każdej klasie uczennice przygotowały niespodzianki dla swoich chłopaków i były to często baaardzo pomysłowe prezenciki :).

 

  W ramach konkursu "Na Najlepszą Klasę 2021/2022" naszej skoły, każda klasa wykonała "KRAWAT GIGANT" ( wymiary miały być nie większe niż drzwi klasowe). Karawat pojawił się od strony korytarza na drzwiach do końca tego dnia, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w tajnym głosowaniu ocenili je w dwóch kategoriach ( klasy 1-3 oraz 4-8) biorąc przede wszystkim pod uwagę pomysłowość i zaangażowanie wszystkich uczniów. Technika była dowolna, a efekty tej pracy możecie zobaczyć poniżej.

 

  Wyniki punktowe (oraz zdjęcia wszystkich prac) możecie sprawdzić w zakładce: SAMORZĄD UCZNIOWSKI (lub kliknijcie TUTAJ). Wszystkim dziękujemy za super zabawę, za zaangażowanie oraz za UŚMIECH :).

 

 

 

 

 

 

Dokładny opis zdjęć oraz wyniki konkursu w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI
Dzień Krawata w 1-3

Głośne czytanie w bibliotece szkolnej

 


  Dnia 29 września 2021r. w bibliotece szkolnej odbył się Dzień Głośnego Czytania., którego celem było propagowanie wspólnego, głośnego czytania. Ma ono pozytywny wpływ na młodego człowieka, ponieważ stymuluje jego rozwój intelektualny, rozwija wyobraźnię, a także wzbogaca słownictwo. Uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali treści opowiadania pt. „Ciachmistrz” połączonego z pokazem ilustracji, a następnie odpowiadali na pytania bibliotekarza dotyczące wysłuchanego tekstu. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały wystawę szkolną poświeconą właśnie „Głośnemu czytaniu” pt. „Czytajmy razem”.

 

 

 

Biegi przełajowe o Puchar Klubu "Olimpijczyk"

 

 

  We wtorek 28 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Biegach przełajowych o Puchar klubu Olimpijczyka „OLIMPIJCZYK” przy SP 5 w Ostrowie Wielkopolskim.


  Nasza reprezentacja składająca się z 4 uczniów z każdego rocznika klas IV- VIII zajęła II miejsce, ale to nie koniec dobrych informacji. Nasi uczniowie osiagnęli też sukcesy indywidualne, i tak:
I m- rocznik 2007- Tomasz Wojtczak
I m- rocznik 2007- Magdalena Barczak
I m- rocznik 2008- Bartosz Bil
III m- rocznik 2008- Robert Margaryan
III m- rocznik 2009- Antoni Grzesiak
I m- rocznik 2010- Gabriel Matysek
II m- rocznik 2010- Aleksandra Górska

 

Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły. Więcej zdjęć w zakładce SPORT

 

 

 

 

„Jedna jest Polska – wspólna Matka!” bł. kard. Stefan Wyszyński

 

 

  "Szkolny Konkurs Plastyczny Jedna jest Polska - wspólna Matka" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było upowszechnienie osoby błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz kształtowanie postaw i promowanie wartości, którym wierny był Prymas Tysiąclecia. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zinterpretować myśl Prymasa Tysiąclecia "Jedna jest Polska - wspólna Matka!" Młodzi artyści wykazali się niezwykłą pomysłowością zarówno w przestrzeni interpretacji, jak i w obszarze technik plastycznych. Pierwsze miejsce zajęła Julia Klamka - uczennica klasy 7a, drugie miejsce ex aequo przypadło w udziale Lenie Kużmie oraz Klaudii Paradysz uczennicom klasy 4a, miejsce trzecia przyznano Kamilowi Całce z klasy 8b oraz Pawłowi Kempie z 5b. Komisja konkursowa wyróżniła również pracę Amelii Markiewicz z 5b i Jagodzie Rabowskiej z klasy 8a. Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału.

 

 

 

 

 

 KONKURSY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

  Konkurs „dla klasy”, która wypożyczy najwięcej książek w październiku otrzyma słodki upominek.

- „Zakładka do książki”, konkurs plastyczny dla uczniów klas I-II – technika wykonania dowolna, praca wykonana samodzielnie przez dziecko. Jeden uczeń przynosi jedną pracę do biblioteki szkolnej do dnia 22.10.2021r.

- „Czy znasz te książki?”, konkurs dla uczniów klas III, chętni uczniowie otrzymuję kartę pracy, gdzie muszą wykazać się znajomością autorów i tytułów książek. Uczestnicy konkursu przynoszą karty pracy do biblioteki szkolnej do dnia 22.10.2021r.

- „Dlaczego warto czytać?”, konkurs dla uczniów klas IV-VIII, krótki filmik nagrany telefonem komórkowym zachęcający do czytania książek. Uczestnicy konkursu przynoszą nagranie na nośniku do biblioteki szkolnej lub wysyłają na pocztę e-mail bibliotekarzos@wp.pl do dnia 22.10.2021r.

Zapraszam
Hanna Russek
nauczyciel-bibliotekarz

 

 

 

 

DLACZEGO WARTO MYĆ ZĘBY...

 


  23 września 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim miało miejsce spotkanie ze studentką stomatologii, Julią Śmiechowską.W tej niecodziennej lekcji uczestniczyła klasa 4b. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak należy poprawnie myć zęby, jakie są konsekwencje zaniedbania higieny, a nawet samodzielnie przećwiczyć użycie nici dentystycznej. Na zakończenie zajęć odbył się krótki konkurs z ciekawymi nagrodami. Dzieci otrzymały dyplomy.

 

 

 

 

  W słoneczne wrześniowe południe klasa 3 b spacerowała ulicami naszego miasta doskonaląc zasady bezpiecznego poruszania się na drodze oraz utrwalając znaki drogowe. Tego dnia nie zabrakło także zabawy na Ogródkach Jordanowskich. Radość dzieci była bezcenna!

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII OSTROWSKI TEST COOPERA

 

 

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego

wraz ze współorganizatorem ICE MAT TEAM

zapraszają do wzięcia udziału w VIII Ostrowskim Teście Coopera,
który odbędzie się:
- 20 września 2021 r (poniedziałek) dla uczniów wszystkich typów szkół -w macierzystych szkołach- w uzgodnieniu z nauczycielami wf
- 21 września 2021 r (wtorek) dla osób indywidualnych godzinach od 16:00 do 19:00
na boisku sportowym Szkoły Podstawowej nr 2

przy ulicy Wrocławskiej 51 w Ostrowie Wielkopolskim.

Test polega na 12-minutowym biegu ciągłym. Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H.Coopera obecnie stosowana do badania wytrzymałości.

Organizatorzy zapraszają do udziału w teście Coopera osoby w każdym wieku: od juniorów do seniorów.

Dla uatrakcyjnienia VIII Ostrowskiego Testu Coopera przygotowana zostanie rywalizacja szkół:

- klasyfikacja 10 najlepszych wyników uzyskanych przez daną szkołę
(5 dziewcząt i 5 chłopców).
- ogólna największa liczba osób reprezentujących daną szkołę
(uczniowie, nauczyciele, rodzice, krewni, sympatycy szkoły…)

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!

Organizator:
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego

oraz Współorganizator
Klub Sportowy Ice Mat Team

Koordynator
Emilia Kaźmierczak
tel. 607 680 089

 

 

 

 

 

 

  W piątkowe popołudnie 17 września grupa uczniów z klasy 7 wraz z opiekunem aktywnie włączyła się w miejskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W imprezie wzięli liczny udział uczniowie ostrowskich szkół podstawowych. Uczestnicy rajdu rowerowego przemierzyli pod bacznym okiem Policji trasę spod Urzędu Miejskiego na zalew Piaski Szczygliczka. Dla wszystkich uczestników zorganizowano piknik z pyszną grochówką, kiełbaską z grilla oraz smacznym ciastem. Przedstawiciele Policji udzielili instruktażu na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas jazdy na rowerach. Było bardzo wesoło i wszyscy przyjemnie spędzili ostatni tegoroczny letni weekend.. W nagrodę za udział w przedsięwzięciu uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki, kamizelki i opaski odblaskowe. Już z niecierpliwością oczekujemy na następne tak atrakcyjne i aktywnie spędzone projekty.

 

 

 

 

Sprzątanie świata- „ Myślę, więc nie śmiecę ! ”

 

 

  Sprzątanie świata to część międzynarodowego ruchu Clean Up the World, który powstał w 1988 roku Australii. Twórcą inicjatywy był Ina Kiernan, australijski żeglarz i biznesmen. Przerażony ilością śmieci dryfujących po oceanach w 1989 roku zorganizował pierwszą akcję – sprzątania zatoki Port Jackson, nad którą położone jest Sydney. Zaangażowanie ludzi przerosło jego oczekiwania – do sprzątania stawiło się 40 tysięcy ludzi. To zainspirowało go do kontynuowania akcji i propagowania jej także poza Australią. Dzięki temu co roku w Sprzątaniu świata bierze udział ok. 40 milionów osób z 40 krajów. Hasło tegorocznej edycji to “Myślę, więc nie śmiecę!”. Śmieci to problem globalny, dlatego nasi uczniowie ochoczo przystąpili do akcji i zrobili porządek w najbliższej okolicy. Akcja Sprzątanie Świata to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii- kto raz wyszedł posprzątać, nie będzie już śmiecić. To również okazja do tego, aby budować wrażliwość na naturę i problemy naszej planety.

 

 

 

 

AKCJA ,,STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”

 


  16 września 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono akcję czytelniczą „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”. Uczniowie klasy 4b uczestniczyli w rojekcie szkolnym i z ogromnym przejęciem czytali wiersze oraz bajki dzieciom młodszym z klas pierwszych, drugich i trzecich. Celem akcji było rozwijanie myślenia, zabawa poprzez obcowanie z literaturą, a także możliwość dokonania wielu refleksji i przemyśleń.

 

 

 

 

  W ramach całorocznego projektu Jesteśmy kreatywni, w którym biorą udział uczniowie młodszych klas, klasa 2b przygotowała wystawę z okazji beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypominając postać jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku, który odegrał kluczową rolę w najnowszych dziejach Polski, młodzi kuratorzy wystawy przedstawili własną wizję postaci Prymasa Tysiąclecia. Prace zostały ubogacone wypowiedziami Błogosławionego Prymasa. Uczniom klasy 2b gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWE CZYTANIE

 

 

  4 września o godzinie 11.00 uczniowie klas 8 naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyli w jubileuszowym już dziesiątym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w Forum Synagoga. Tym razem wybrzmiał tekst dzieła Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Gościem tegorocznej edycji Narodowego Czytania była Małgorzata Lewińska, aktorka teatralna i telewizyjna.
  Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP i do tej pory cieszy się sporym zainteresowaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOREPORTAŻ z rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

Wielka frajda uczestników półkolonii w Szkole Podstawowej nr 2 dobiegła końca

 

  Dzieci wypoczywały w gronie swoich rówieśników, wspólnie uczestniczyły w wielu wycieczkach, spacerach, zabawach oraz licznych konkursach. Zwiedziły wspaniałe niejsce we Wrocławiu, afrykanarium,  przeżyły przygodę "spaceru w przeszłość", dzięki warsztatom w ostrowskim muzeum. Wszyscy świetnie bawili się każdego dnia pod czujnym okiem opiekunów, którzy przygotowywali ciekawe zajęcia na półkoloniach.

 

 

 

 

 Zakończenie roku szkolnego

 


  25 czerwca w całej Polsce zabrzmiał dzwonek obwieszczający zakończenie roku szkolnego 2020/2021, roku nietypowego, trudnego, ale też dostarczającego nowych przeżyć.
  Tegoroczne uroczystości z uwagi na obostrzenia musiały przybrać nieco inną formę. Odbyły się dwie akademie, ale tylko dla uczniów klas trzecich. W części artystycznej wystąpili uczniowie klasy 7a, którzy piosenką, wierszem i tańcem wyrazili radość z rozpoczętych wakacji. W części oficjalnej pani Dyrektor i wychowawcy wręczyli trzecioklasistom świadectwa i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Pozostali uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach.
Wakacje rozpoczęte!!!

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie wyników konkursu  na Najlepszą Klasę

 

 

Przez cały rok szkolny 2020/2021 Samorząd Uczniowski prowadził ewidencję przyznawanych punktów w różnych konkurencjach z okazji róznych imprez odbywających się w naszej szkole.

Wszystkie przyznawane punkty na kolejnych etapach możecie sprawdzić w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

Przyznawaliśmy punkty w dwóch kategoriach wiekowych: klas 1-3 oraz klas 4-7.

Pora na ogłoszenie wyników :).

I miejsce w kategorii klas 1-3 w tym roku szkolnym zajęła klasa 3b.

I miejsce w kategorii klas 4-7 w tym roku szkolnym zajęła klasa 6a.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

Wszyskich zapraszamy do zabawy w kolejnym roku szkolnym :).

 

 

 

 

  21 maja 2021 roku Szkoła Podstawowa Nr 2 odpowiedziała na zaproszenie i wzięła udział w piątej edycji „Dnia Delty”. Wydarzenie to odbyło się na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM i miało formę wykładów online.
Jest to impreza, której celem jest popularyzacja czasopisma Delta, najstarszego w Polsce magazynu popularnonaukowego, będącego prawdziwą gratką dla umysłów ścisłych i miłośników nauk przyrodniczych. „Delta” realizuje ideę „mówiącej nauki” – czyli przemawia w sposób zrozumiały ustami swoich twórców.
  Uczniowie w ramach spotkania naukowego wysłuchali wystąpień przedstawicieli czasopisma. Prelekcje miały charakter fizyczno-matematyczno-astronomiczny.     

  Nasi młodzi matematyczni zapaleńcy wysłuchali wykładów:
- „Pozorne paradoksy Szczególnej Teorii Względności”
- „Czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i wszechświaty równoległe”
- „Co ma wspólnego rower z pociągiem, czyli proste samostabilizujące się układy mechaniczne”
-„ Wszechświat napędzany ciemnością, czyli co wiemy (albo raczej nie wiemy) o ciemnej energii”
Tematy wykładów były ciekawe i intrygujące. A uczniowie SP2 przekonali się, że nauka ma wiele tajemnic, w którą warto się zagłębiać.

 

 

 

 

 

 

 

  W związku z otrzymanymi zgłoszeniami rodziców, którzy wyrazili chęć zaszczepienia dzieci w wieku 12-15 lat, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski informuje, iż została specjalnie uruchomiona możliwość wcześniejszego zaszczepienia dzieci z ostrowskich szkół.

  Szczepienie odbędzie się w terminie 26 czerwca 2021 roku i 3 lipca 2021 roku o godzinie 13:00 w Hali Arena Ostrów w Ostrowie Wielkopolskim bez rejestracji.

Wydział Edukacji i Sportu, Referat Oświaty zwraca się z prośbą o skuteczne dostarczenie informacji do rodziców, którzy wyrazili chęć zaszczepienia swoich dzieci.

  Ww. terminie i godzinie rodzice, którzy wyrazili chęć zaszczepienia swoich dzieci proszeni są (bez rejestracji w systemie) o stawienie się w Hali Arena Ostrów.

 

 

 

 

 

18 czerwca 2021r. pani Dyrektor Renata Sroka wraz z nauczycielkami
Danutą Wróbel i Izabela Matczak-Duży wręczyły uczniom dyplomy, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w konkursach organizowanych w naszej szkole jak i poza nią.


XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Cuda na kiju”
Brian Przybył nagroda
Julka Klamka nagroda


Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Pocztówka z Ostrowa Wielkopolskiego”
Maja Kończak nagroda
Olga Lesiczka wyróżnienie
Gabriel Matysek wyróżnienie


XXX Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2021” – etap szkolny
W kategorii Maluch :
Paweł Kempa I miejsce
Karol Kowalewski II miejsce
Julia Owczarek III miejsce
Maciej Hadrzyński wyróżnienie
W kategorii Beniamin :
Antoni Kliber I miejsce
Dominika Szczepańska II miejsce
Kacper Frąszczak III miejsce
W kategorii Kadet :
Oktawian Bar wyróżnienie
Kamil Całka wyróżnienie

 

Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”
Julia Owczarek laureat, VII miejsce w kraju
Kacper Szymczak laureat, VIII miejsce w kraju
Dominika Szczepańska laureat, VIII miejsce w kraju
Oktawian Bar laureat, VIII miejsce w kraju
Robert kozłowski wyróżnienie
Julka Klamka wyróżnienie

 

Wszystkim uczniom jeszcze raz gratulujemy :)

 

 

 

 

Rodzinny piknik klasy 2 b

 


  W minione piątkowe popołudnie uczniowie klasy 2B miło spędzili czas na pikniku rodzinnym, który odbył się na terenie naszej szkoły. Pomimo panującego upału mieliśmy do dyspozycji całkiem duży, zacieniony teren zielony, na którym uczestnicy urządzili prawdziwy piknik. Nie zabrakło sprzętów sportowych do wspólnej zabawy. Rodzice natomiast zadbali o menu, tatusiowie piekli nad ogniskiem kiełbaski, a mamusie czuwały nad słodkimi przekąskami i napojami. Całość uświetniła wspólna i świetna zabawa dzieci, rozmowy rodziców oraz dobra i spokojna atmosfera. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia staną się naszą klasową tradycją.

 

 

 

 

Porządki na szkolnej działce

 

 

  Po podziwianiu pięknych, kwitnących wiosennych kwiatów pozostało porządkowanie szkolnej grządki, która niestety zarosła chwastami, a kwiaty przekwitły. Uczniom klasy 2B niestraszne było to zadanie. Ochoczo założyli rękawiczki ochronne i pełni zapału uporządkowali naszą grządkę. Podczas prac zauważyli, że niektóre cebulki powiększyły się, inne leżały wykopane na ziemi. Założenie, doglądanie i porządkowanie szkolnej grządki było ciekawym oraz satysfakcjonującym doświadczeniem przyrodniczym.

 

 

 

 

  Uczniowie klas drugich w minioną środę mieli przyjemność poznać Panią Martynę Nowacką-Lipską - fryzjerkę z zamiłowania, której salon fryzjerski "Fabryka Fryzur" znajduje się w Raszkowie.

  Pani Martyna to utalentowana fryzjerka, która odnosi wiele sukcesów w swoim zawodzie. Opowiedziała dzieciom o swojej trudnej, ale jakże potrzebnej pracy bardzo dużo ciekawych rzeczy. Zaprezentowała między innymi przybory i urządzenia fryzjerskie, które zrobiły na naszych wychowankach ogromne wrażenie np. ilość różnych grzebieni, nożyczek i ich przeznaczenie. Fryzjerka przedstawiła sposoby koloryzacji, album ze zdjęciami z fryzurami okolicznościowymi, a także na prośbę dzieci wykonała fryzurę na główce treningowej. Na koniec dzieci miały możliwość zastosować zdobytą wiedzę w praktyce przy koloryzacji główki treningowej. Wykonanie zadania okazało się doświadczeniem przynoszącym dzieciom wiele radości i satysfakcji. Dziękujemy Pani Martynie za spotkanie, za wtajemniczenie nas w fascynujący zawód fryzjera i poświęcony czas. Wiedza przekazana przez Panią Martynę była cennym doświadczeniem, przyniosła dzieciom wiele radości, rozwinęła zainteresowania oraz poszerzyła ich wiedzę. Życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej, zdrowia i uśmiechu.

 

 

 

Wierni kibice

 


  Uczniowie klasy 1a i 3b nie tylko myślą o dzisiejszym meczu naszej drużyny piłkarskiej, ale również swoim strojem wyrażają przywiązanie do barw narodowych. Mocno kibicujemy, ściskamy kciuki i wierzymy, że wieczorem zobaczymy wynik, który wszystkich uszczęśliwi. Górą nasi!

 

 

 

MISTRZOSTWA SZARADZIARSKIE-ZADANIA LOGICZNE

 

  12 kwietnia 2021 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Matematyczny MISTRZOSTWA SZARADZIARSKIE-ZADANIA LOGICZNE, którego organizatorem był OLIMP SCHOOL, a koordynatorem szkolnym Izabela Matczak-Duży. Uczniowie klas IV i VI sprawdzili swoje myślenie logiczne, rozwiązując zadania z łamigłówkami i szaradami. W konkursie brało udział 9 uczniów. Najlepsze wyniki uzyskali :
Maciej Hadrzyński klasa 4A VII miejsce w kraju
Paweł Kuczyński Klasa 4A VIII miejsce w kraju
Antoni Kliber Klasa 6A VIII miejsce w kraju.

 

 

 

"I - st Spelling Competition"

 

 

  Drodzy uczniowie, 11 czerwca 2021r. w naszej szkole odbył się finał I Konkursu Literowania w języku angielskim ( I-st Spelling Competition).

Przedstawiciele klas  4 - 7 zmagali się z literowaniem w dwóch kategoriach: klasy 4 i klasy 6-7.

  Wyłoniliśmy po raz pierwszy Mistrzów Literowania SP2 z przedstawicieli, reprezentantów poszczególnych klas. Walka była bardzo zacięta.

  Mistrzami w naszym konkursie zostali:

kategoria klas 4 - Karol Kowalewski z klasy 4a,

kategoria klas 6 - 7 - Michał Hartwig z klasy 7b.

 

  "Mistrzom" serdecznie gratulujemy tego tytułu, ale dziękujemy także wszystkim, którzy dostali się do finału i byli naprawdę o krok od tego (Tomek Bachmann - 7b, Marcel Głąbek - 6a, Bartek Nadolny - 6a, Franek Wróbel - 6a, Kacper Szymczak - 4a, Amelia Markiewicz - 4b, Kamil Kluczyk - 4b, Maja Myślińska - 4b).

 

  Już teraz zapraszamy Was w przyszłym roku szkolnym na II nd Spelling Competition.

 

 

 

 

 

 

 

Egzamin na kartę rowerową

  9 czerwca 2021r. uczniowie klas: 4a, 4b i 6a przystąpili do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Podczas zajęć lekcyjnych oraz dodatkowych spotkań zaznajamiali się z przepisami ruchu drogowego w teorii i w praktyce. I etap to egzamin teoretyczny, gdzie trzeba było okazać się wiadomościami z przepisów ruchu drogowego, ale nie tylko. II etap to umiejętność jazdy według wcześniej zaliczonych przepisów. W tym celu udaliśmy się do "Miasteczka Ruchu Drogowego", gdzie warunki są zbliżone do tych, panujących na drodze.

  Egzaminowi towarzyszyły olbrzymie emocje, bo to przecież pierwszy w życiu poważniejszy egzamin :).

ALL ABOUT THE USA!

 

  Nasza szkoła (2 drużyny z klasy 6a i 7b) wzięła udział w konkursie "All about the USA".  Był to konkurs dla uczniów szkół podstawowych, promujący wiedzę na temat kultury, historii oraz tradycji w Stanach Zjednoczonych. Jego głównym założeniem było zwiększanie zainteresowania uczniów Stanami Zjednoczonymi, amerykańską wersją języka angielskiego oraz samodzielną pracą nad własnymi umiejętnościami językowymi. Ale najważniejsza była super zabawa. Konkurs składał się z 3 etapów: "American Art" z pracą plastyczną, "American Hero" z filmikiem, gdzie można było wcielić się w amerykańskiego  bohatera oraz "American Quiz", w którym to uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat kultury tego kraju. Niestety w tej ostatniej części nie poszło nam najlepiej ze względu na problemy z łączem internetowym podczas przesyłania wyników :(. Zdarza się.

  Dziękujemy organizatorom, bo pomysł naprawdę wspaniały, a zabawa przy tym wyśmienita.
  Congratulations !!!

 

 

Jedna z prac konkursowych

Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2021/2022

 

 

  Jak wiecie, w poniedziałek, 7.06.2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Podczas poniedziałkowych lekcji odwiedzili Was przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z kartami do głosowania na których mogliście oddać swoje głosy na jednego z obok pokazanych kandydatów oraz zagłosować na opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

  Czas więc podać Wam wyniki głosowania:

Magdalena Barczak - 56 głosów

Ewa Pietralczyk - 27 głosów

Nina Nowak - 25 głosów

Maja Myślińska - 16 głosów

 

  Wszystkim dziękujemy przede wszystkim za to, że wzięli udział w wyborach

i gratulujemy wyników, i zaufania wśród koleżanek i kolegów z klas 3 - 7.

 

 

 

 

 

Dzień Dziecka w klasach pierwszych- zajęcia z Akademią Piłkarską Krecik

 


  1 czerwca to święto wszystkich dzieci. Dla naszych pierwszoklasistów to był niezwykły dzień. Dopisała nam pogoda, humory i energia do sprawdzenia swoich sił w zabawach sportowych. Uczniowie rozpoczęli świętowanie od przygotowanego przez Rodziców pikniku na trawie . Były pyszne przekąski, soczki oraz wspólne gry i zabawy. Na koniec czekała na dzieci niespodzianka- zajęcia sportowe, które poprowadzili trenerzy z Akademii Piłkarskiej Krecik. Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy uczestniczyły w zabawach z piłką.

 

 

 

Pidżama Day

 

  27 maja postanowiliśmy zabawić się i w związku z pewnym przyzwyczajeniem zaprezentować swoje codzienne stroje naszych ostatnich miesięcy (nauczanie zdalne), oczywiście z przymrużeniem oka. Ilość pidżam przeliczyliśmy przez ilość uczniów w danym dniu i przydzieliliśmy punkty w ramach knkursu na "Najlepszą Klasę". Podsumowanie wyników można sprawdzić w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

Dodatkowe zajęcia sportowe w edukacji wczesnoszkolnej

 

 

  Uczniowie klasy 1 -3 dwukrotnie brali udział w dodatkowych zajęciach sportowych w ramach akcji „ŻYJ AKTYWNIE – STOP PANDEMIA spotkanie zamiast komputera”.

  Zajęcia odbywały się we wtorki i cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych uczniów naszej szkoły. Na początku była obowiązkowa rozgrzewka, a potem ćwiczenia, gry i zabawy z wykorzystaniem różnorodnych przyborów. Wszyscy uczestnicy angażowali się całym sercem w sportową aktywność, która sprawiała dzieciom dużo radości. Na wesołej zabawie w gronie rówieśników czas mijał bardzo szybko i przyjemnie.

 

 

 

DZIEŃ MAMY W KLASACH PIERWSZYCH


  26 maja każda mama świętuje jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu - Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie klasy 1a oraz 1b przygotowali dla swoich Mam krótkie filmiki, w których przekazują podziękowania, życzenia i wyrazy miłości. Zapraszamy do oglądania.

Dzień z Mamą


W ten majowy, piękny ranek Dam Ci uśmiech na śniadanie.
Do porannej małej kawki, zamiast cukru i śmietanki
moc całusów do filiżanki wrzucę.
Potem szkoła, a gdy wrócę mocno chwycę Cię za rękę
I zaśpiewam Ci piosenkę. Po południu Ci opowiem,
że to właśnie dzięki Tobie świat jest piękny.
A wieczorem na dobranoc z gwiazd ułożę prawdę całą, że Cię bardzo kocham, Mamo!

 

 

Najpiękniejsze życzenia naszym kochanym Mamom składają uczniowie klasy 3b.

 

 

W dniu 22 kwietnia 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXX edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny 2021”

 


  Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur" w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontieres". Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy.


  Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki.


  W tym roku z powodu pandemii konkurs odbył się zdalnie na platformie Teams.
16 uczniów przystąpiło do konkursu. Konkurs przeprowadzono w kategoriach:


Maluch klasy III – IV 8 uczniów
Beniamin klasy V –VI 6 uczniów
Kadet klasy VII –VIII 2 uczniów


Najlepszy wynik uzyskali uczniowie:
W kategorii Maluch
1) Paweł Kempa
2) Karol Kowalewski
3) Julia Owczarek
4) Maciej Hadrzyński


W kategorii Beniamin
1) Antoni Kliber
2) Dominika Szczepańska
3) Kacper Frąszczak
4) Oliwier Pilarski


W kategorii Kadet :
1) Oktawian Bar
2) Kamil Całka

 

 

 

„Ewaryście, pamiętamy….”

 


  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pamiętają o swoim patronie przez cały rok, co udowodnili, biorąc udział w konkursie tematycznie z nim związanym. Był to konkurs plastyczno-literacki i został podzielony na kategorie wiekowe. Podsumowanie odbyło się w piątek, 21 maja.
  To właśnie wtedy wręczono dyplomy, książeczki i nagrody. A oto wyniki:


Kategoria: klasy 1-2 (część plastyczna)

miejsce I – Marta Mucha
miejsce II – Evelina Kashyna
miejsce III – Miłosz Graczyk i ex-aequo – Weronika i Maja Leśne
podziękowanie - Antoni Jamry

 

klasy 3-4 (praca literacka)

miejsce I – Gabriel Matysek


klasy 7-8 (praca literacka)

miejsce I – Kacper Frąszczak
miejsce II – Franciszek Wróbel


  Radzie Rodziców dziękujemy za nagrody i piękne książeczki zawierające zbiorcze prace konkursowe dzieci.
  Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i gratulujemy sukcesu!

 

 

 

 

   W naszej świetlicy na dobre zagościła już wiosna... Dominują dekoracje związane z tą porą roku, a nasze dzieciaki wykonały piękne prace z plasteliny, aby było jeszcze piękniej…

 

Pani Hania i Pani Donatka

 

 

 

 

Użyczone przez "Kraina Innowacji"
6a podczas zajęć

Dzień Ziemi- Moje Eko-działania 

 


  Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu z okazji Dnia Ziemi pt. Moje Eko-działania było ogromnym wyzwaniem dla komisji konkursowej, ponieważ wpłynęło dużo ciekawych prac wykonanych przez naszych uczniów. A oto wyniki konkursu:


Laureat w kategorii FILM - Aleksandra Górska z klasy 4a
Laureat w kategorii PREZENTACJA - Karol Kowalewski z klasy 4a
Laureat w kategorii PLAKAT- Bestry Bartosz z klasy 3b


Wyróżnienie w kategorii film otrzymał Paweł Kempa z klasy 4 a.


ZWYCIĘZCOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Uczniowie klas 4 mogą odebrać nagrody od wtorku 11.05.- u p. M. Ściany lub po powrocie do szkoły.

 

 

 

[pobierz] 0.4 MB moje-ekodzialania

  Na uczniów czeka niespodzianka w postaci kolejnego już w naszej szkole korytarza do aktywnego spędzania czasu podczas przerw. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie chętnie i z uśmiechem wrócą do nauki stacjonarnej.

A zabawa podczas przerw sprawi dużo radosci!

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

 

 

  Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Wyjątkowe święto ma uświadamiać obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Jest to także czas żeby pochylić się nad losem naszej planety i nagłośnić globalne problemy. Każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi, zatem każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
  Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.
  Czy ja i Ty możemy coś zrobić dla Ziemi? Czy nasz mały wkład ma znaczenie przy ogromie zniszczeń?
  TAK !!!! Jeśli każdy z nas robiłby dla planety jedną małą rzecz dziennie, byłoby to odczuwalne na całej Ziemi np. rezygnacja z butelek plastikowych czy torebek foliowych . Podziel się z nami, jak Ty dbasz o planetę na co dzień?
Przedstaw swoje EKODZIAŁANIA w dowolnej formie- plakat, film, zdjęcia, prezentacja.
 

  Swoją pracę przynieś do szkoły do p. B. Kopij lub prześlij do p. D. Janiak ( Teams)- klasy 4-8 do 28.04.2021r. Uczniowie klas 1- 3 przynoszą prace do p. M. Ściany. Najciekawsze prace opublikujemy na stronie szkoły, przewidziane nagrody!

 

 

 

 

 

Szkolny konkurs na ozdobę wielkanocną

 

 

  Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na ozdobę wielkanocną nie było w tym roku proste, ponieważ wpłynęło bardzo dużo pięknych prac wykonanych przez naszych uczniów.

  A oto laureaci konkursu:
- Maja i Weronika Leśna- klasa pierwsza
- Wiktoria Płóciennik- klasa druga
- Tymoteusz Kaczmarew- klasa trzecia

  Wyróżnienia otrzymali:
- Marta Mucha- klasa pierwsza
- Paulina Latusek- klasa druga
- Michalina Kostuś- klasa trzecia

  Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie oraz upominki. Gratulujemy wszystkim uczniom i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

 

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

 

  2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budynków w Polsce i na świecie były podświetlane na niebiesko. Również nasi najmłodsi uczniowie tego dnia ubrali się na niebiesko, aby okazać solidarność z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami.

 

 

 

Ogródek wiosenny

 

 

  Nasz szkolny ogród wiosenny pięknie zakwitł i zwiastuje nadejście prawdziwej wiosny. Podziwiać w fotorelacji możemy śliczne krokusy, narcyzy, irysy. Czekamy jeszcze na zakwitnięcie pozostałych kwiatów.

 

 

 

 

Kartka Wielkanocna dla seniora

 

 

  Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy aktywnie przyłączyli się do naszej akcji i wykonali świąteczne kartki z życzeniami ostrowskim seniorom z Dziennego Domu Senior - Wigor.  Tak mały gest a sprawia tyle radości i uśmiechu!

 

 

 

Nowy numer naszej gazetki  szkolnej DWÓ JA możecie przeczytać w zakładce GAZETKA SZKOLNA.

 

 

 

Św. Jan Paweł II - wystawa

 

 

  Drugiego kwietnia 2005 roku „do domu Ojca” odszedł nasz wielki Rodak, Święty Jan Paweł II. Z tej okazji uczniowie klasy 3a przygotowali wystawę, której motywem przewodnim są listy dzieci do Papieża. W swoich listach młodzi ludzie wyrazili radość i wdzięczność za dar wyróżnienia naszego narodu w osobie Wielkiego Polaka.

 

 

Akcja Polskiego Czerwonego Krzyża!

 

 

  Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w świąteczną zbiórkę żywności dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Dzięki Państwu zebraliśmy kilka kartonów żywności, to działanie pokazuje jak piękne serca mają osoby dzielące się swoim człowieczeństwem. Z całego serca jeszcze raz dziękujemy.

 

 

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

 

  Ten rok szkolny jest inny od wszystkich znanych nam z przeszłości. Planowaliśmy obchody tego "święta" już od jakiegoś czasu. Niestety, rzeczywistość wymusiła na nas zmiany, ale...

 

Na przekór wszystkiemu obeszliśmy go w poniedziałek, 22.03.2021, i na przekór "zamknięciu" bawiliśmy się zdalnie.

  Klasy 1 - 3 wykonały wspaniałe "Wiosenne zdjęcia". Klasy 4-7 wzięły udział w konkursie fotograficznym, który powiązał wiosnę i przedmioty lekcyjne. Wszystkie prace możecie zobaczyć poniżej.

 

  To nie wszystko. Klasy starsze wykonały "screeny" wiosenne ze swoich zajęć i nagrały filmiki, które zostały przez nas ocenione :). Jak się bawić, to się bawić.

 

  Przedstawiciele klas 4-7 wpadli też na pomysł, że będą prowadzić lekcje (tym razem zdalnie). Poprosili nauczycieli o pomoc w przygotowaniu materiału i tak się stało. W tym jednym dniu, wcielili się w role nauczycieli. Czy było łatwo...? Zapytajcie ich, jak to oceniają :).

 

  Krążyły co prawda żarciki, że w tym roku uczniowie będą uciekać z domów do szkoły, ale takich przypadków w SP2 nie odnotowaliśmy :).

 

Reszta filmików oraz szczegóły punktacji w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski „ Wiosna w przyrodzie”

 


  W piątek, 19 marca, w przededniu przyjścia kalendarzowej wiosny, uczniowie z klas I-III wzięli udział w konkursie recytatorskim. Tematyką tegorocznego spotkania była wiosna. Siedemnaścioro uczniów zaprezentowało wiersze, w których pokazali różne oblicze tej pory roku, od kapryśnej i zmiennej w marcu, po ciepłą i przyjemną w kolejnych miesiącach. Komisja konkursowa miała trudne zadanie, bowiem wszyscy uczniowie wspaniale przygotowali wybrane utwory. Wykazali się doskonałym opanowaniem tekstu, dobrą dykcją i ciekawą interpretacją. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział. Wierzymy, że wiosna również przysłuchiwała się deklamacjom i z każdym kolejnym dniem coraz śmielej będzie pokazywała nam swoje przyjemne oblicze. Laureatami konkursu zostały: Matylda Madeyska z kl. 1b, Zuzanna Gąsiorek z kl. 2a i Lena Dąbrówka z kl. 3b. Jury wyróżniło również Zofię Górską, Lenę Kuźmę i Leszka Wróblewskiego.

 

 

 

Stop hejtowi!

 

 

  Hejt to pełne nienawiści, pogardy, złości działanie danej osoby w Internecie. Obiektem hejtu może stać się każdy. Skąd się bierze mowa nienawiści? Jakie są przyczyny hejtu i jak sobie z nim radzić, jeśli staniemy się jego ofiarami? Co się dzieje w głowie hejtera? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczniowie klas 7. Stworzyli na lekcjach polskiego portret hejtera.

  Przyłącz się do naszej akcji Bądź mądry! Nie hejtuj!

 

 

 

CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA ETAP 2

 


  Klasa 1 b zrealizowała już zajęcia z 2 etapu Programu Czyściochowej Akademii. Poznaliśmy zasady związane z higieną dłoni oraz podczas korzystania z toalety. Wiemy jak ważne jest dla naszego zdrowia dokładne mycie rąk przed wykonaniem jak i po wykonaniu pewnych czynności. Wykonaliśmy też kolejne zadania konkursowe – dwa kolorowe plakaty.
  Serdecznie prosimy o głosy na nasze prace w kwietniu!

 

 

 

 

Klasa szósta maluje, całkiem dobrze sobie radzi. Niektóre z prac powstały dzięki inspiracji obrazami impresjonistów, inne to pejzaże z akcentem barwnym lub atak roślinności na miasto. Wszystkie malowane farbami plakatowymi. Zapraszamy do obejrzenia naszej twórczości .
Witamy serdecznie na wystawie prac plastycznych klas czwartych naszej szkoły. Ćwiczyliśmy techniki mieszane - farby plakatowe i pastele olejne. Efekty są chyba fantastyczne, prawda? Niezwykle kolorowe postacie z bajek.

Halo, tu Ziemia!

 


  O Układzie Słonecznym uczymy się z różnych źródeł. Wiemy, że jest niezwykły, piękny, odległy i (w większości) nieosiągalny. Dzieci z klasy 3b spróbowały go dotknąć własnymi rękoma wykonując makiety. Stworzyły modele planet oddając ich barwy, wielkość i właściwe położenie w Układzie Słonecznym. Nie zapomniały o największej gwieździe, Słońcu, której model również znalazł się we właściwym miejscu. Twórcza zabawa poszerzyła wiedzę uczniów o pojęcia związane z kosmosem, pozwoliła poznać nazwy i niektóre cechy planet i gwiazd oraz innych obiektów znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.

 

 

 

Okiem badacza

 


  Uczniowie z klasy 3b podczas zajęć przyrodniczych badali i obserwowali różne zjawiska fizyczne i chemiczne. Przy pomocy prostych środków i produktów spożywczych, które znajdziemy w każdej kuchni, dzieci pod czujnym okiem nauczyciela biologii przeprowadziły kilka ciekawych eksperymentów. Zachodzące reakcje chemiczne wywoływały odpowiednie reakcje emocjonalne u uczniów- radość, fascynację, zaciekawienie. Zajęcia cieszyły się wielkim zainteresowaniem i aktywnością dzieci. Być może te proste doświadczenia zaintrygują dziecięce umysły do odkrywania i badania w przyszłości zjawisk, o których niewiele jeszcze wiemy.

 

 

 

Jak żyć zdrowo?

  Na to pytanie odpowiedzieli Wolontariusze naszej szkoły: Ewa, Majka, Ola, Dominika, Julka, Kinga, Patrycja, Ola oraz Adrian, którzy przygotowali samodzielnie film animowany promujący zdrowy styl życia. Podejmując się tego tematu autorzy myśleli przede wszystkim o uczniach starszych klas, którzy obecnie uczą się online. Jednak cenne myśli zawarte w animacji powodują, że zachęcamy wszystkich do obejrzenia i życzymy udanego wdrażania ich w życie.
Autorom filmu gratulujemy :)

Piosenki to świetny sposób na naukę języków obcych.

Klasa 3a wie to doskonale i pięknie śpiewa po niemiecku idąc na zakupy.

"Niesamowite przygody DZIESIĘCIU SKARPETEK"

 

 

  Uczniowie klasy 2b byli tak bardzo zafascynowani i zainspirowani lekturą Justyny Bednarek pod tytułem "Niesamowite przygody DZIESIĘCIU SKARPETEK (czterech prawych i sześciu lewych)" stworzyli skarpetki według własnego pomysłu a następnie wymyślili i opisali przygodę swojej skarpetki.

 

 

WESOŁY PIĄTEK W KLASACH PIERWSZYCH

 


  Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim frajda i angażowanie emocji. Kiedy zaangażujemy emocje, szybciej się uczymy. Zabawa może być zatem doskonałą okazją do przyswajania i utrwalania wiedzy i umiejętności.

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

 

  Informujemy, że szkolne rekolekcje wielkopostne dla wszystkich uczniów naszej szkoły rozpoczną się 15 marca 2021 roku. Nauki rekolekcyjne głoszone będą online w ramach lekcji religii. Uczniowie każdej z klas wysłuchają nauk w trakcie trzech lekcji religii. Pozostałe lekcje pozostają bez zmian.

 

 

 

DZIEŃ MATEMATYKI W piątek 12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Uczniowie klas młodszych w przeróżny sposób zmierzyli się z zadaniami tej pięknej, aczkolwiek trudnej dziedziny. Dzieci rozwiązywały zadania związane z kodowaniem i rachowaniem, doskonaliły umiejętność logicznego myślenia oraz praktycznego stosowania matematyki w życiu codziennym.

Rap o szkole
Na lekcji muzyki uczniowie klasy 3b ułożyli słowa o swojej szkole - miejscu,

w którym się uczą, bawią i spędzają wspólnie czas. Zapraszamy do wysłuchania.

Klasa 2b prezentuje rymowankę z lasem w tle i pająkiem niespodzianką.

Angielski i zabawa idą w parze.

NASZ KLASOWY OGRÓDEK


  Uczniowie klasy 1a w ramach zajęć przyrodniczych rozpoczęli wiosenne przebudzenie w kąciku przyrody. Dzieci samodzielnie sadziły kwiaty cebulowe, dzięki temu w sali powstał Klasowy Ogródek. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym. Dzięki bezpośredniej obserwacji uczniowie mają możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

Klasa 1a podczas lekcji języka angielskiego. W taki sposób uczyła się piosenki "Here's the hippo", dzięki której mogła poznać nazwy zwierząt i nie tylko :).

6a postanowiła uczcić Dzień Kobiet nieco inaczej. Wszystkie przygotowania trwały już od poprzedniego tygodnia w wielkiej tajemnicy :).

Z okazji Dnia Kobiet pragnę złożyć Wam
życzenia, wszystkiego najlepszego, dużo
szczęścia, by w każdym dniu roku
uśmiech na twarzy Waszej gościł tak samo
często jak w tym dniu.
Bądźcie zawsze szczęśliwe, złym losom
nieznane, uprzejme, czułe, tkliwe,
przez wszystkich kochane.

 

 

Samorząd Uczniowski ( mężczyźni)

 

 

 

 

 

 

   Sprawdź swoje umiejętności w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Dzień Kobiet. Zgłoś chęć udziału przez Teams Pani Iwonie Psikus do poniedziałku, 8 marca do godz.14.00.

Zapraszamy!

 

 

 

 

8 marca w klasach 1-3

Zgadnij, kim jestem!

 


  Na zakończenie tematów baśniowych uczniowie klas czwartych przebrali się za postaci z krainy fantazji. Niektórzy, np. Brajan z klasy 4a zaskoczył wszystkich kilkoma wspaniałymi strojami. Raz był królem, a za chwilę piękną księżniczką. Wszyscy starali się udzielić odpowiedzi na pytanie Kim jestem? Dobrze się bawiliśmy i nawet mieliśmy klasowego fotoreportera.

 

 

 

 

 

 GŁOSUJEMY NA NASZĄ SZKOŁĘ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

 

  Nasza Szkoła bierze udział w konkursie Czyściochowa Akademia organizowanym przez Rossman.
  Dzięki temu programowi pierwszoklasiści przyswoją najważniejsze zasady higieniczne. Klasa 1B, jako jedyny uczestnik z naszej Szkoły wykonuje prace plastyczne związane z poruszanymi tematami. Wykonane prace biorą udział w konkursie, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody. Pomóżmy naszym pierwszakom je zdobyć!
  Każdy z nas może oddawać głosy na naszą klasę 1B, za pośrednictwem strony www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia. Dziennie można oddać jeden głos na prace wykonane przez naszych uczniów. Głosowanie - 1 etap - rozpoczyna się od 1 marca i trwa do 31 marca.

 

 

 

 

NOS JAKO FILTR

 


  Za nami kolejne eksperymenty w ramach Programu Czyściochowej Akademii. Tym razem poznawaliśmy nos i jego funkcje oraz zasady higieny z nim związane. Wiemy dlaczego należy oddychać przez nos, jak filtruje on powietrze i jak właściwie zachować się podczas kichania. Wykonaliśmy też kolejną pracę konkursową. Od poniedziałku 1 marca przez cały miesiąc można na nas głosować.
Serdecznie zachęcamy

 

Uczniowie klasy 1 b

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

 

  to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Mimo nauczania zdalnego uczniowie klas IV- VII również obchodzili to święto. Przez dwa dni zaznajamiali się z historią języka polskiego, próbowali swoich umiejętności artykulacyjnych, dokonywali korekty tekstu. Najwięcej radości sprawiło uczniom redagowanie lepiei – wierszyków zapoczątkowanych przez Wisławę Szymborską.

 

Oto nietypowe dzieła, które wyszły spod pióra uczniów klas IV i VII:

 

Lepiej napisać sprawdzian z matematyki, niż zjeść talerz gryki.
Lepiej w burzę iść na miasto, niż zjeść to ciasto.
Lepiej zerwać przyjaźń z kimś, niż zjeść tych winogron kiść.
Lepiej jeść owoców wiele, niż słodycze co niedzielę.
Lepiej w korku stać dwa lata, niż u ciotki jeść kurczaka.
Lepiej ciotkę mieć okropną, niż objadać się szarlotką.
Lepiej czytać prasę, niż jeść tłustą kiełbasę.
Lepiej umyć nos, niż zjeść ostry sos.
Lepiej umyć ręce, niż zjeść naleśnika w panierce.
Lepsza dobra jest lektura, niż z kubełka tłusta kura.

 

 

 

Światowy Dzień Kota

 

 

  We wtorek (17 lutego) obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Kota. Uczniowie tego dnia mogli się przebrać za kotki, wymalować sobie wąsiki na twarzy i dorobić uszka. W szkole panowała kocia atmosfera...która udzieliła sie również niektórym nauczycielom, którzy także mieli kocie gadżety. Wszystkie klasy zostały obdarowane słodkimi upominkami i zrobione zostały super kocie fotki. Ponadto, uczniowie przebrani za koty, tego dnia byli niepytani!

  Dziękujemy serdecznie wszystkim dzieciom i nauczycielom za wspólne, wesołe świętowanie i już nie możemy się doczekać kolejnych obchodów Dnia Kota w przyszłym roku.

 

 

 

 

Kochani!

 

Oto laureaci konkursów z okazji Dnia Pluszowego Misia:

 

- klasy I - praca plastyczna pt. „Mój przyjaciel miś”

Wyróżnienia:
Evelina Kashyna 1a
Adam Kuźniewski 1a
Maja Leśna 1a
Weronika Leśna 1a
Brian Przybył 1a
Arkadiusz Chojnicki 1b
Maksymilian Gądziak 1b
Filip Grabowski 1b
Marta Mucha 1b

 

- klasy II - konkurs wiedzy o misiach (i nie tylko!)

Wyróżnienia:
Lena Kokot 2a
Wiktoria Płóciennik 2a
Oliwia Janowska 2b
Patryk Szkudlarek 2b


- klasy III - napisanie opowiadania o misiach
1 miejsce Antonina Nowak 3b

 

- klasy IV-VII - napisanie wiersza o misiach
Klasy 4
1 miejsce Marta Stasiak 4b
2 miejsce Maja Mucha 4b
3 miejsce Karol Kowalewski 4a


Klasa 6a
1 miejsce Kacper Frąszczak
2 miejsce Julia Klamka


Dziękujemy za udział w konkursach i za dostarczone piękne prace 

 

Hanna Russek nauczyciel-bibliotekarz
Anita Szostak pedagog

 

 

 

To zdjęcie złożone z wielu kartek jest prezentem Walentynkowym od uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie dla uczniów naszej szkoły.
To zdjęcie złożone z wielu kartek jest prezentem Walentynkowym od uczniów zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie dla uczniów naszej szkoły.

Walentynki!

Samorząd Uczniowski tym razem wyjątkowo w dniu 15 lutego

zaprosił wszystkie klasy Szkoły Podstawowej nr 2

do wspólnej zabawy Walentynkowej.

W tym dniu uczniowie mogli ubrać się na czerwono.

Mogli także zmienić tło używając motyw związany z tym świętem.

W ramach konkursu

na najlepszą klasę roku szkolnego 2020/2021

przyznaliśmy punkty ( zakładka SU).

Odbył się także konkurs na najlepszą, najpiękniejszą Walentynkę. Technika była dowolna, format dowolny.

Wykonaliście przepiękne kartki,

z których wybraliśmy najlepsze (wyniki w zakładce SU).

Gratulujemy zwycięzcom.

Mamy nadzieję, że otrzymały je szczególne dla Was osoby.

 

 

Samorząd Uczniowski

 

 

 

Poczta Walentynkowa

 

  Od dnia 1 lutego br. roku czekała na Was w bibliotece specjalnie przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka na kartki. Każdy z uczniów klas I-III naszej szkoły przez dwa tygodnie mógł wrzucić do niej swoją walentynkę dla wybranej osoby.
15 lutego korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili radość drugiej osobie.

Dziękujemy!
Hanna Russek, Anita Szostak

 

 

 

 

A to część Waszych prac
Kategoria klas I-III - Walentynkowa Klasa: I miejsce - 1b, II miejsce - 3b, III miejsce - 3a. W kategorii klas IV-VII: I miejsce - 6a, II miejsce - 4a, III miejsce - 7a. Gratulujemy zwycięzcom i obiecujemy, że w niedługim czasie otrzymacie coś słodkiego od Samorządu Uczniowskiego :).

Karnawał 2021

 

 

  Pomimo pandemii uczciliśmy ostatnie dni karnawału. W codzienną naukę wpletliśmy troszkę szaleństwa i zabawy przebierając się w stroje karnawałowe. Całe wydarzenie ucieszyło uczniów oraz sprawiło, że lekcje tego dnia były wesołe, kolorowe, tajemnicze i wyjątkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Złota Żaba

 

 

  10 lutego 2021 roku w naszej szkole odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego szkolny etap kolejnej XXVIII edycji konkursu Fundacji Edukacji Społecznej EKOS „Złota Żaba”.
  Konkurs ten obejmuje przede wszystkim zakres wiedzy z dwóch dziedzin: matematyki i języka polskiego. Nie jest jednak typowym testem z tych przedmiotów. Wymaga od uczniów również wiedzy z innych dziedzin, logicznego myślenia i dociekliwości.
  W etapie szkolnym z matematyki udział wzięło 8 uczniów z klasy 6A ,7A i 7B naszej szkoły.

  Największą ilość punktów w szkole uzyskał Robert Kozłowski z klasy 7B .

  Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

 

 

Tłusty czwartek w 3b
[pobierz] 2.7 MB Prezentacja przygotowana przez WolontariuszySP2

Klasa 1 b i Czyściochowa Akademia

 


  Uczniowie klasy 1b przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego w ramach Czyściochowej Akademii – HIGIENA W EKSPERYMENTACH.
   Temat pierwszych zajęć – Jak powstają dziury w zębach? Dzieci najpierw obejrzały filmik dotyczący higieny jamy ustnej i przedyskutowały poruszone w nim zagadnienia. Później przeprowadziły eksperyment ukazujący jak pasta i szczoteczka do zębów usuwają przebarwienia. Następnie wykonały pracę plastyczną przedstawiającą zasady dbania o higienę jamy ustnej.
  Każdy uczeń otrzymał też zeszycik z propozycjami i instrukcjami eksperymentów do przeprowadzenia w domu. Wszystkim te zajęcia bardzo się podobały.

 

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

 

 

  obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
  DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Nasza szkoła co roku bierze udział w przedsięwzięciach na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W tym roku jest to szczególnie ważne, aby odpowiedzialnie korzystać z możliwości technologicznych wspierających naukę zdalną.
  Uczniów klas IV- VII zapraszamy do obejrzenia filmu oraz do wykonania zadań w escape room.
Film
https://www.edukacja.fdds.pl/c453bec6-830f-4e3c-9f2e-27452e13002f/Extras/add-friend-disney-long-hd.mp4
Escape room
https://view.genial.ly/6020001b11728e0d19283300/interactive-content-dzien-bezpiecznego-internetu
Pamiętaj Hejt boli. Bądź mądry! Nie hejtuj!

 

 

 

 

 

Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia

 

 

  Konkurs na Szopkę Bożego Narodzenia został rozstrzygnięty. W kategorii klas I - III pierwsze miejsce zajął Patryk Szkudlarek - uczeń klasy 2b, drugie miejsce przypadło Wojciechowi Kopie z klasy 3b, trzecie miejsce Maksymilianowi Gądziakowi - klasa 1b. W kategorii klas IV - VII pierwsze miejsce zajął Kacper Frąszczak z klasy 6a, drugie miejsce otrzymali Patrycja Bar i Oktawian Bar z klasy 7a, trzeciego miejsca nie przyznano. Laureatom serdecznie gratulujemy :) Jednocześnie wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie pragniemy podziękować za podtrzymywanie tradycji budowania Szopek Bożonarodzeniowych, istotnego elementu kultury chrześcijańskiej.

 

 

 

Nagrody!


  W piątek 29 stycznia pani dyrektor Renata Sroka wręczyła nagrodę Patrykowi Szkudlarkowi, uczniowi klasy 2b za zajęcia pierwszego miejsca w konkursie na Szopkę Bożego Narodzenia. W kategorii klas młodszych dyplomy i nagrody zostaną wręczone w szkole. O odbiór dyplomów i nagród, laureatów w kategorii klas IV-VII, zapraszamy do sekretariatu szkoły.

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

 

  Pomimo pandemii uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o swoich kochanych Babciach i Dziadkach! Każda klasa przygotowywała swoje niespodzianki według własnego pomysłu. Wdzięczni wnukowie wykonali przepiękne laurki, drobne upominki, zaśpiewali piosenki, recytowali wierszyki, a wszystko to przepełnione było miłością, radością i wdzięcznością do ukochanych Dziadków! Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze, dużo miłości, radości, uśmiechu oraz zdrowia!

 

 

 

 

Klasa 2 b przygotowywała się do Dnia Babci i Dziadka od kilku dni.

Uczniowie wykonali piękne serca z masy solnej, odcisnęli swoją dłoń na pamiątkę, pomalowali je, a na koniec także samodzielnie zapakowali swoje upominki dla swoich kochanych Babć i Dziadków.

A dziś w formie filmiku poprzez wiersze i piosenkę przekazali piękne słowa swoim Dziadkom,

którym życzymy dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień.

Wielki sukces w konkursie plastycznym

 

 

  Dwóch uczniów z naszej szkoły wzięło udział w finale międzyszkolnego konkursu w ramach programu „Dbam o środowisko – Ostrowski Program Ochrony Pszczół. Wiem, więc żyję (świadomie)” w ramach Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego, przeprowadzonego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mieszka 1.

  W kategorii klas 1-4 1 miejsce zajął Maksymilian Muszyński z klasy 1 b

  W kategorii klas 5 – 8 2 miejsce zajął Robert Kozłowski z klasy 7 b

Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim otrzymała wsparcie w ramach grantu Zdalna Szkoła + w postaci dwóch laptopów.

Więcej informacji na temat grantu znajduje się pod adresem: https://umostrow.pl/aktualnosci/edukacja/kolejne-laptopy-dla-ostrowskich-uczniow.html

 

 

 

Jasełka 2020

Bezpieczne ferie

 

 

  Już za parę dni przerwa świąteczna, a zaraz po niej upragnione ferie zimowe! Tegoroczni uczestnicy konkursu "Bezpieczne ferie" pięknie, kreatywnie i ciekawie przedstawili najważniejsze zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Efekty ich cudownej pracy można podziwiać na wystawie pokonkursowej.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce - Ada Płaszczykowska
II miejsce - Zoya Piekarska
III miejsce - Maksymilian Gądziak


  Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy sukcesu! Jury doceniło wkład wszystkich uczestników konkursu, dlatego zapraszamy po odbiór dyplomów oraz nagród ufundowanych przez naszą kochaną Radę Rodziców w poniedziałek 21 grudnia w godzinach 11.30-12.00 przy głównym wejściu szkoły.
 

A wszystkim życzymy udanego, bezpiecznego wypoczynku, dużo śniegu i radości!

 

 

 

  Uczennica KL.6A Julia Klamka wzięła udział w XX edycji konkursu Sanepidu pod hasłem " Palić, nie palić – oto jest pytanie ?" Zadaniem uczestnika było w dowolnej formir zaapelować do rówieśników, informując ich o szkodliwości palenia papierosów.Praca Julki została wyróżniona a uczennica otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrodę od jury konkursu.Nagroda została wręczona przez dyrektora Renatę Srokę.

 

 

 

 

„Orzeł Matematyczny”

 

  10 listopada 2020 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny” dla szkół podstawowych online. Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach wiekowych: klasa II, klasy III-IV, klasy V-VI, klasy VII-VIII. Wzięło w nim udział 9 uczniów z klas 4-7. Celem konkursu jest rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych, jak również sprawdzenie swoich umiejętności w nietypowych zadaniach. Uczniowie w ciągu godziny mieli do rozwiązania 21 zadań o różnym stopniu trudności.
  Jesteśmy dumni, że 4 uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia! Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Lista uczniów wyróżnionych:
- Julia Owczarek – klasa IVA laureat, VII miejsce w kraju
- Kacper Szymczak – klasa IVA laureat, VIII miejsce w kraju
- Dominika Szczepańska – klasa VIA laureat, VIII miejsce w kraju
- Oktawian Bar – klasa VIIA laureat, VIII miejsce w kraju
Szkolnym Koordynatorem Konkursu była Izabela Matczak-Duży

 

 

 

 

 

UDAŁO SIĘ!!!!!!

 

Dzięki Wam wszystkim pomogliśmy, spełniliśmy marzenia rodziny w potrzebie.

Święta Bożego Narodzenia dzięki temu gestowi będą dla nich radośniejsze, milsze i bardziej świąteczne od innych świąt, taką przynajmniej mamy nadzieję.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr. 2 wraz z Pedagogiem Szkolnym wziął udział w akcji "Mały gest, wielki cel". Wszyscy zostaliśmy Mikołajami :).

 

Historia "naszej, wybranej rodziny" - podajemy link:
https://www.facebook.com/malygestwielkicel/photos/a.673872209450179/1242956399208421/?type=3&theater

 

Zbieraliśmy od 02-10.12 w naszej szkole wszelkie potrzebne rzeczy oraz spełniliśmy parę wspomnianych przez rodzinę marzeń. Do akcji włączyła się cała społeczność uczniowska, rodzice oraz nauczyciele.

 

WSZYSTKIM "MIKOŁAJOM" BAARDZOOOOO DZIĘKUJEMY!!!!!

 

Przekazujemy też podziękowania od mamy dzieci, od której otrzymaliśmy informację, że paczki są już na miejscu.

Prosiła o przekazanie również

Najserdeczniejszych Życzeń Świątecznych Wam Wszystkim!!!

 

 

 

 

Szkolny Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową

 

 

  Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową. Celem konkursu jest zachowanie tradycji budowania Szopek Bożonarodzeniowych; prezentacja szopki jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej; poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa, rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży oraz uzdolnień plastycznych;integracja wspólnoty rodzinnej - szopka może być wykonana z pomocą członków rodziny. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – Szopki Bożonarodzeniowej. Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Zdjęcie pracy należy opatrzyć metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko autora oraz klasę, a następnie przesłać na czat p. Lidii Pasiak lub p. Anity Szostak w aplikacji Teams, w terminie do 23.12.2020 r. Regulamin w zakładce WOLONTARIAT.

 

 

 

Wizyta w schronisku

 


  W sobotnie przedpołudnie 5 grudnia uczennice z klasy 3b odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Wizyta poprzedzona była zbiórką artykułów, które wspomogą potrzeby przebywających tam zwierząt. Ten piękny odruch serca był inicjatywą uczniów. Dziewczynki zawiązały grupę miłośników zwierząt, zaprosiły do udziału w akcji inne dzieci, zgromadziły karmę oraz koce i razem z rodzicami zawiozły podopiecznym przytuliska. Może sobotnie spotkanie z psami będzie początkiem nowej przyjaźni z jednym z nich? Na pewno odwiedziny sprawiły dużo radości zarówno dzieciom, jak i psiakom.

 

 

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu

wszystkim Wolontariuszom

naszej szkoły działającym w

Szkolnym Kole Wolontariatu oraz w Szkolnym Kole PCK

dziękujemy za wielkie, piękne serca

i gotowość niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Drodzy Wolontariusze,

w dniu Waszego święta

składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo zdrowia

i sił do osiągnięcia zamierzonych celów.

 

 

 

Andrzejki

 

 

  Istnieje wiele świąt, które zdecydowanie warto odkurzyć, aby pokazać  zwyczaje kultywowane przez naszych dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.

  Andrzejki, jędrzejówki, jędrzejki. Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce. Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów… starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner oznaczającymi męża bądź mężczyznę lub adnreios (dzielny, mężny).

  Jakakolwiek nie byłaby geneza tego święta, wiemy jedno – andrzejki w dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. 

 

Chcielibyśmy tylko wymienić najważniejsze wróżby, a do zabawy zapraszamy Was do zakładki SAMORZĄD UCZNOWSKI, gdzie znajdziecie wiele wspaniałych, tym razem wirtualnych wróżb. ZAPRASZAMY!!! - KLIKNIJ TUTAJ


Lanie wosku
Tej tradycji raczej nie trzeba nikomu przypominać – chodzi o to, aby wylać na wodę gorący wosk, a następnie w jego kształcie doszukać się symboli i je zinterpretować. Uwaga – wosk tradycyjnie lejemy przez dziurkę od klucza!

Wyścig butów
W andrzejkowy wieczór możemy też urządzić wyścig butów. Chodzi o to, żeby lewe buty uczestników ustawić rządkiem w kącie pokoju. Następnie powinniśmy przestawiać je tak, aby ostatni but „wskakiwał” na pierwsze miejsce i tak aż do momentu, kiedy któryś z butów dotknie progu. Osoba, która jest właścicielem tego buta będzie wedle wróżby tą, która pierwsza wyjdzie za mąż lub ożeni się.
Rzut trzewikiem
Uczestnik zabawy odwracał się tyłem do drzwi, a następnie rzucał za głowę lewy trzewik. But, który upadł podeszwą do podłogi i był skierowany czubkiem ku drzwiom, zwiastował pannom i kawalerom rychłą zmianę stanu cywilnego. 
Cztery filiżanki
Pod trzy z czterech filiżanek wkładamy: obrączkę, listek i monetę. Pod czwartą nie umieszczamy nic. Zamieniamy miejscami filiżanki, a następnie wybieramy jedną z nich. Obrączka oznacza miłość, listek – małżeństwo, moneta zaś – bogactwo. 
Najdłuższa obierzyna
Do tej zabawy musimy przygotować tej samej wielkości jabłka, które następnie uczestnicy będą obierali. Komu uda się uzyskać najdłuższą obierkę, tego związek będzie miał najdłuższy staż. Zabawa może mieć ciąg dalszy – każdy uczestnik rzuca swoją obierzynę za siebie i w kształcie, w jaki się ona ułoży, może dopatrywać się litery, która będzie inicjałem jego przyszłej miłości.

Karteczki pod poduszką

Na małych karteczkach wypisujemy imiona (mogą to być najpopularniejsze imiona płci przeciwnej lub kolegów i koleżanek). Karteczki składamy, umieszczamy pod poduszką i zostawiamy na noc. Rano wyciągamy pierwszą lepszą karteczkę – imię na niej zapisane będzie imieniem naszego przyszłego ukochanego albo przyjaciela na całe życie.
Serce z imionami
Wycinamy dwa papierowe spore serca. Na jednym z nich wypisujemy popularne imiona żeńskie, na drugim – męskie. Jedna osoba przytrzymuje serce, a uczestnicy przekłuwają (oczywiście z drugiej strony, tak, aby nie widzieć imion) papier. Imię, w które uczestnik trafi szpilką, będzie imieniem jego przyszłej żony lub męża.

Wyniki konkursu w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI

prace zamieścimy jeszcze w tym tygodniu. Dziękujemy.

 

 

 

21 listopada obchodzimy święto nietypowe, a mianowicie Światowy Dzień Życzliwosci i Pozdrowień

 

 

  Samorząd Uczniowski w związku z tym świętem chciałby zainicjować TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI w naszej szkole.

 

 Chcielibyśmy rozpocząć go już dzisiaj, 20.11, a skończymy oficjalnie 27.11. W ramach tego święta prosimy aby chociaż raz dziennie powiedzieć sobie MIŁE, ŻYCZLIWE słowo.

 

  Poza tym w ramach konkursu na NAJLEPSZĄ KLASĘ każdy zespół I- VII (wychowawcy) jest proszony o nadesłanie do 25.11 do p. Marty Grabskiej Górskiej lub do p. Izy Matczak Duży 10 "Życzliwych Fot" (według pomysłu poszczególnych klas) oraz 1 "Życzliwego Komiksu" (może być wykonany ręcznie - zdjęcie komiksu lub komputerowo).

 

  Uruchamiamy na naszym FORUM na stronie internetowej w tym czasie akcję: "Życzliwe Słowo" - każdy może napisać coś życzliwego innej osobie ze szkoły, ale warunkiem umieszczenia jest podpisanie się swoim imieniem i nazwiskiem.

 

  Planujemy też z "Życzliwych Fot" stworzenie obrazu "Życzliwej Szkoły", którą chcemy się też podzielić z innymi szkołami o takim samym imieniu ( Ewaryst Estkowski).

 

  Zapraszamy WSZYSTKICH do wzięcia udział do obchodów tego święta w tak trudnych dla nas czasach!!!

 

 

 

Konkurs plastyczny „ Dekoracja Biało – Czerwona”

 


  Komisja konkursowa dokonała podsumowania międzyszkolnego konkursu plastycznego na przestrzenną formę:
„Dekoracja Biało – Czerwona”, w którym liczny udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowie Wlkp. Celem konkursu było m. in. propagowanie postaw patriotycznych, szacunku i przywiązania do barw oraz symboli narodowych. Na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac 286 z całej Wielkopolski. Organizatorzy podkreślali, że wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs zachwyciły swoją estetyką i starannością. Wśród nagrodzonych, znalazły się prace naszych uczniów. Uczeń klasy VII b- Robert Kozłowski został Laureatem Konkursu w kategorii klas VII-VIII. Uczennica klasy II b Oliwia Janowska zajęła II miejsce w kategorii klas I- III.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
  Organizatorzy konkursu docenili wszystkich uczestników, nagradzając ich pięknymi upominkami. Upominki można odebrać u p. M. Ściany wg. harmonogramu zamieszczonego w terminarzu poszczególnych klas.

 

 

 

 

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

 


Oto nadeszła pora taka,… by ucznia zrobić z przedszkolaka!


  6 listopada br. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uczestniczyli w niej uczniowie klas 1a i 1b wraz ze swoimi wychowawcami oraz Dyrektor szkoły- Pani Renata Sroka. Zanim jednak Pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, zaprezentowali swoje umiejętności, recytując wiersze, śpiewając piosenki oraz odpowiadając na pytania- zagadki.
Najważniejszym i najbardziej uroczystym momentem całej uroczystości było Ślubowanie. Uczniowie odświętnie ubrani - w togach i biretach, ślubowali ……

….Uczyć się pilnie i wytrwale,
Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia,
Być dobrym kolegą,
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,
Darzyć szacunkiem nauczycieli i pracowników szkoły,
Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom,
Swoim zachowaniem i nauką sprawiać im radość,
Poznawać i krzewić ideały dobra, piękna i sprawiedliwości.

 

  Aktu Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 kolorowym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły- Pani Renata Sroka. Każdy Pierwszoklasista otrzymał list gratulacyjny wraz z upominkiem– kuferkiem z przyborami szkolnymi od Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego - Pani Beaty Klimek.


  Po uroczystości był czas na zdjęcia, które będą z pewnością miłą pamiątką dla wszystkich. Na zakończenie dnia w salach lekcyjnych czekały jeszcze na uczniów upominki, przygotowane przez Rodziców.


  Był to wyjątkowy i bardzo uroczysty dzień, który na długo pozostanie w pamięci wszystkich Pierwszoklasistów.

 

 

 

 

 

AKCJA CZYTELNICZA

 

 

  W czwartek 5 listopada biblioteka szkolna zorganizowała akcję dla uczniów klas I-III z okazji Dnia Postaci z Bajek. Każdy czytelnik, który w tym dniu wypożyczył dowolną książkę, a następnie poprawnie udzielił odpowiedzi na zagadkę dotyczącą postaci z bajki, miał szansę na wygranie nagrody. Pani dyrektor Renata Sroka dostąpiła zaszczytu losowania. Szczęśliwcem okazała się Antonina Dudek z klasy 3a GRATULUJEMY :)

 

 

 

Szkolne grządki

 

 

  W ostatni dzień nauki stacjonarnej zajęcia klasy 2b były niecodzienne i wyjątkowe a to za sprawą przedsięwzięcia jakim było założenie ogrodu wiosennego na terenie naszej szkoły. Całe przygotowania rozpoczęły się kilka dni wcześniej i polegały na zorganizowaniu cebulek wiosennych kwiatów, zakupieniu ziemi czy przygotowaniu tabliczek informacyjnych. A wszystko po to, żeby w piątkowe południe wyjść odpowiednio przygotowanym na ogród- ubranym w kalosze i z narzędziami ogrodniczymi. Oczywiście "Naszym Świeżoupieczonym Ogrodnikom" nie zabrakło w tym dniu ogromnego zapału do pracy. Pełni uśmiechu i radości przygotowywali podłoże, wyrywali chwasty, kopali dziury, żeby móc posadzić cebulki. Całe to wyjątkowe wydarzenie wspierali cudowni Rodzice cudownych Dzieci! Za tak piękne zaangażowanie wszystkim zainteresowanym serdecznie dziękuję. Mamy nadzieję, że nasz ogród na wiosnę pięknie zakwitnie i będzie cieszył oko całej społeczności uczniowskiej!

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2020


  W październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dla uczniów zorganizowane zostały konkursy oraz akcja czytelnicza. Cieszyły się one dużą popularnością.
  Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz biorącym udział w konkursach, ponieważ tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygranymi :).
Prace konkursowe możemy podziwiać na wystawie w bibliotece. Pełna lista laureatów w zakładce BIBLIOTEKA (https://sp2ostrowwlkp.pl/biblioteka-szkolna.html).

Klasy I-II „Zakładka do książki”
Kl. I a
1. Lubojański Adrian - nagroda
Kl. I b
1. Muszyński Maksymilian - nagroda
Kl. II a
1. Machowicz Jessica - nagroda
Kl. II b
1. Szkudlarek Patryk - nagroda
Klasy III „Okładka do ulubionej książki”
Kl. III a
1. Papiernik Nadia - nagroda
Kl. III b
1. Włodkowska Nadia - nagroda

Kl. IV-VIII „Akcja czytelnicza: Książkowy przebój”
1. Marika Mazur VIIa

 

 

Pasowanie na czytelnika SP2

 

 

  W szkolnej bibliotece nadszedł czas, aby pierwszoklasiści zostali czytelnikami. Wydarzenie to odbyło się 13 października 2020 roku. Uczniów kl. Ia oraz Ib do krainy książek wprowadził nauczyciel-bibliotekarz. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki dotyczące bajek, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz. Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy oraz upominki, a także zapoznali się z regulaminem wypożyczalni i czytelni.

 

 

 


Kolorowe Śniadania

 

  Od pierwszej środy października ruszyła akcja Kolorowe Śniadania, podczas której uczniowie klas 1-3 uczą się zasad zdrowego odżywiania i przynoszą warzywa i owoce we wskazanym kolorze. Pierwszym kolorem był żółty. W śniadaniówkach królowały banany, ale były też ananasy, papryka, pomidorki, śliwki, gruszki, jabłka a nawet malinki, oczywiście żółte. Kolejne kolory to: czerwony, zielony, fioletowy i biały. Tego dnia nikt nie przynosi do szkoły słodyczy. Zdrowe nawyki żywieniowe warto wprowadzać już od najmłodszych lat, a owoce i warzywa to bardzo smaczna propozycja.

 

 

 

Konkurs 

 

 Konkurs związany z nowymi autobusami elektrycznymi, które pojawiły się w naszym mieście został roztrzygnięty, a nasze propozycje zostały wysłane mailowo do MZK.

 • Konkurs dotyczył nazwy, którą im mogliście nadać. Liczyliśmy na Waszą uczniowską kreatywność.
 • Najlepsze 3 pomysły zostałwy wyłonione i nagrodzone punktami (konkurs na najlepszą klasę SP2 - nowa edycja), które możecie sprawdzić w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

A oto Wasze propozycje: ELEKTROPODWÓZKA, CICHUŚ, PIORUN. Gratulujemy pomysłowości!!!

 

 

 

Konkurs na Najlepszą Klasę

 

  W ubiegłym roku nasz konkurs przerwała pandemia, ale my się nie poddajemy i zaczynamy od początku!!!

  Pierwszą konkurencją były krawaty na Dzień Chłopaka, w których przyznaliśmy punkty za Wasze prace.

 

Wyniki w konkursie z krawatami w zakładce SAMORZĄD UCZNIOWSKI.

 

Następną konkurencją będzie Wasz pomysł na nazwę autobusu miejskiego, nie przeoczcie tego konkursu!!!

Trzymamy za Was kciuki.

 

 

 

 Mała Wielka Kropka

 

  Wyobraźnia i kreatywne postrzeganie świata nie zna u dzieci granic. Wyraziły to w niezwykłych pracach plastycznych. Jedna maleńka kropka zainspirowała uczniów do namalowania przepięknych jesiennych drzew, rysowania niezwykłych postaci, kwiatów, pojazdów i zwierząt. Zabawy kropką wywołały wiele pozytywnych emocji i pokazały dzieciom, że są twórcze.

 

 

 

 

 

Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

 

  W naszej szkole X obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęliśmy dwa dni wcześniej. Rozwiesiliśmy na korytarzach informacje o wydarzeniu, a na stopniach schodów i ścianach korytarzowych przykłady tabliczki mnożenia wykonane przez uczniów. Wszystkie te działania miały na celu zachęcić wszystkich uczniów do przypomnienia i utrwalenia tabeli mnożenia i dzielenia. Przez dwa dni dzieci mogły przepytywać się z podanych przykładów. W dniu finałowym 2 października 2020 roku już od rana wybrani przez koordynatora uczniowscy egzaminatorzy zachowując reżim sanitarny z powodu panującej pandemii CoronaVirusa wchodzili na lekcje. Egzaminatorzy przeprowadzając grę „Ja mam, kto ma” oraz „Kto wie ile to jest” sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia uczniów oraz prowadzących zajęcia nauczycieli. Z godziny na godzinę przybywało ekspertów tabliczki, którzy otrzymywali naklejki „Ekspert Tabliczki Mnożenia”
  Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki, przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była również okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości. Natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

 

 

 Dzień Głośnego Czytania

 

  Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u uczniów z klas młodszych to kolejny ciekawy projekt, który realizują nauczyciele. W Dniu Głośnego Czytania na zajęciach lekcyjnych uczniowie poznawali ciekawe lektury. Chętnie odwiedzali szkolną bibliotekę, by wypożyczyć wybrane pozycje z literatury dziecięcej. Starsi koledzy z ochotą czytali młodszym i zachęcali do sięgania po książki.

 

 

 

Z okazji Dnia Edukacji

 

wszystkim nauczycielom oraz pracownikom

 

Szkoły Podstawowej nr 2

 

życzymy dużo szczęścia i radośc

 

z wykonywanej pracy,

 

sukcesów zawodowych i wspaniałych uczniów.

 

Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.

 

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia poniżej

 

życzeń w innej formie niż dotychczas:

 

To dla Was ... SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

 

* jeśli coś jest mniej dokładnie i nie do końca tak jakbyśmy chcieli, to przepraszamy,

 

 

 

 

ale naprawdę się staraliśmy i robiliśmy to sami:).

 

 

XX Dzień Papieski

 

  Z okazji 42 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz XX Dnia Papieskiego, przebiegającego w tym roku pod hasłem "Totus Tuus", uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę, na której zaprezentowali swoje prace. Wystawa nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, które Papież Polak uważał za fundamentalne. "Totus Tuus" do papieska dewiza, mówiąca o tym, że Ojciec Święty całe swoje życie zawierzył Bogu przez Maryję. Dziękujemy uczniom klas pierwszych siódmych oraz uczniom klasy szóstej za ich wkład w przygotowanie tej wystawy.

 

 

 

 Nowy zarząd Szkolnego Koła PCK

 

  Uprzejmie informujemy, że mamy nowy zarząd Szkolnego Koła PCK, który został wybrany w głosowaniu tajnym, na pierwszym zebraniu naszego koła. Funkcję prezesa pełnić będzie Magdalena Barczak z klasy 7b, zastępcą prezesa została Patrycja Bar, sekretarzem Oktawian Bar - uczniowie klasy 7a, skład zarządu został dopełniony przez Natalię Rebajn z klasy 6a. Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy :)

 

 

 

Dzień Chłopca 1-3


30 września to szczególna data w kalendarzu chłopców. We wszystkich klasach dziewczynki pamiętały o swoich kolegach. Złożyły im życzenia i obdarowały drobnymi upominkami przygotowanymi przez rodziców. Wszystkim udzieliła się radosna atmosfera tego dnia. Z sal lekcyjnych dochodziły śpiewy „Sto lat”, śmiechy i miłe słowa.

 

 

 

Wam Chłopaki z okazji Waszego święta życzymy:

prawdziwych przyjaciół,

niewyczerpanych pokładów energii,

uśmiechu na co dzień, niskich podatków,

pomyślnych wiatrów,

błyskotliwych ripost,

pozycji lidera,

niezmiennego zielonego światła,

wygranych meczy, miejsca w księdze Guinessa,

nie wieszającego się komputera,

zasięgu w każdym miejscu,

miejsca w historii,

zdobycia Mount Everestu,

zawsze ostatniego słowa,

anielskiej cierpliwości

przy czytaniu tych życzeń

....i wszystkiego, o czym tylko marzycie!

 

 

 

I miejsce - 7a, II miejsce - 3a, III miejsce - 3b

Dzień Krawata!!!

 

  Cała szkoła 30.09 świętowała Dzień Krawata! Wszyscy ubrali krawaty i w tym dniu nie byli odpytywani, nie pisali kartkówek etc. Każda z klas udekorowała również 3 papierowymi krawatami drzwi swojej pracowni według własnego pomysłu, a obiektywne jury wybrało 3 najciekawsze i najoryginalniejsze prace.

A to wszystko w związku z....

 

*więcej szczegółów w zakładce Samorząd Uczniowski

 

 

 

   Rada Rodziców wybrała ubezpieczenie na nowy rok szkolny 2020/2021 firmy Signal Iduna. Podjęto decyzję by składki były zbierane w młodszych klasach przez Radę Rodziców-skarbników, następnie całość zebranych składek wraz z listą uczniów z załącznika dostarczają do sekretariatu do skrzynki. Mogą też to zrobić bezpośrednio uczniowie w kopertach - ważne by była zamknięta i dobrze opisana. Należy podać datę urodzenia dziecka/dzieci, klasę ,wybór składki. Jeśli płacimy za rodzeństwo zapisujemy ich na liście tylko w jednej klasie u skarbnika lub w jednej kopercie dajemy wyliczoną kwotę.

Szczegóły - kliknij na link: https://sp2ostrowwlkp.pl/ogolne-warunki-ubezpieczenia.html

Można też wpłacić bezpośrednio na konto Rady Rodziców:
75 8430 0009 2002 0021 9154 0001
BANK SPÓŁDZIELCZY W RASZKOWIE ODDZIAŁ W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM.
tytułem : imię i nazwisko ucznia/uczniów, klasa, data urodzenia

Jest 5 wariantów - sami decydujemy którą składkę wybieramy (33zł, 49zł,55zł, 89zł lub 131zł). Im wyższa -tym większe świadczenie do wypłaty. Dla rodzeństwa niższa składka o 25%- cena podana na dole ulotki - rodzeństwo musi być wtedy na liście w jednej klasie.
(Jeśli nie będzie razem nie przysługuje wtedy zniżka. Rodzeństwo nie musi być uczniami tej samej szkoły). Termin do 15.10.2020r.

 

Sylwia Wachowiak - Skarbnik Rady Rodziców SP2

 

 

 

 

Wybory Samorząd Uczniowski

 

 W związku z nietypową sytuacją w poprzednim roku szkolnym, wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego przeprowadzimy 23. 09. 2020r. Wszelkie kandydatury zgłaszamy w formie plakatu

do Pani Izy Matczak Duży lub do Pani Marty Grabskiej Górskiej.

Plakat powinien zawierać:

imię nazwisko, klasę, zdjęcie, program wyborczy.

Format: A4. Plakat można przesłać w formie mailowej lub przynieść do szkoły w koszulce.

Zapraszamy Was do pracy w Samorządzie Uczniowskim.

Nic o Was bez Was!!!!

 

 

 

 

 

Sprzątanie świata to część międzynarodowego ruchu Clean Up the World, który powstał w 1988 roku Australii. Twórcą inicjatywy był Ina Kiernan, australijski żeglarz i biznesmen. Przerażony ilością śmieci dryfujących po oceanach w 1989 roku zorganizował pierwszą akcję – sprzątania zatoki Port Jackson, nad którą położone jest Sydney. Zaangażowanie ludzi przerosło jego oczekiwania – do sprzątania stawiło się 40 tysięcy ludzi. To zainspirowało go do kontynuowania akcji i propagowania jej także poza Australią. Dzięki temu co roku w Sprzątaniu świata bierze udział ok. 40 milionów osób z 40 krajów.

W Polsce akcja odbywa się od 1994 roku z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia w trzeci weekend września. Udział w niej wziąć może każdy, również i Ty !!!. Dołącz do akcji, weź worek na śmieci, rękawiczki i uporządkuj swoje najbliższe otoczenie: ogród, podwórko, klasę, swój pokój. Pamiętaj o selekcjonowaniu odpadów. Od Ciebie i Twoich najbliższych zależy, czy degradacja środowiska będzie postępować czy nie.

 

Z okazji Sprzątania Świata zapraszamy Cię do udziału w konkursie plastycznym pt.:
”Kto ma czysto wkoło, żyje bezpiecznie i wesoło” Prace należy dostarczyć p. Wróbel lub p. Janiak do 25.09.

 

 

 

 

 

 

 

1 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021

 

 

  Po kilku miesiącach pracy zdalnej wróciliśmy do szkoły. Ten czas uzmysłowił nam wszystkim, że kontakt z nauczycielami i rówieśnikami jest najważniejszy.

  Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy obsługi zrobili wszystko, aby w czasie pandemii szkoła była dla Was miejscem bezpiecznym i przyjaznym. Wierzymy, że nowy rok szkolny 2020/2021 będzie pełen sukcesów.

  Dzisiaj, niektórzy z Was, usłyszeli pierwszy raz dzwonek, spotkali się z wychowawcami, dyrekcją oraz nowymi koleżankami i kolegami. W sposób szczególny witamy Was jako naszych  Pierwszoklasistów.

  Wszystkim uczniom życzymy by nowy rok szkolny był czasem zdobywania wiedzy i umiejętności, czasem rozwijania pasji i zainteresowań.

 

 

 

Szanowni Państwo,

 

 

poniżej prezentujemy 10 zasad dla ucznia wydanych przez MEN i GIS w związku z panującą pandemią COVID-19.

 

Bardzo prosimy o wnikliwe zapoznanie się i stosowanie.

 

10 zasad dla ucznia:

 • Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu
 • Często myj ręce
 • Nie dotykaj oczu, ust i nosa
 • Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie
 • Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela
 • Używaj tylko własnych przyborów szkolnych
 • Spożywaj swoje jedzenie i picie
 • Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw
 • Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela
 • Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach