Wycieczki szkolne


Fotoreportaż z wycieczki 6b do Wrocławia
Fotoreportaż z wycieczki klas 5 do Torunia
Wycieczka do Warszawy W dniach 6-7 maja klasa 6a, 7a i 7b wyruszyła na wycieczkę do stolicy Polski - Warszawy. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od malowniczych Łazienek Królewskich, gdzie podziwialiśmy piękne ogrody, historyczne pałace oraz pomniki. Następnie udaliśmy się na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Kolejnym punktem naszej trasy było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie z przewodnikiem poznawaliśmy dramatyczne losy powstańców. Wzruszającym momentem było odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spacerując po Starówce, wśród zabytkowych kamienic i wąskich uliczek, poczuliśmy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Nie mogło oczywiście zabraknąć Pałacu Królewskiego. Naszą uwagę przykuła również Kolumna Zygmunta. Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, w którym rezyduje głowa państwa wywarł na nas ogromne wrażenie swoją wielkością i urodą. Drugiego dnia naszej wycieczki czekały na nas kolejne atrakcje. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy eksperymentować i odkrywać prawa fizyki, chemii oraz astronomii w praktyce. Następnie przejechaliśmy metrem na Stadion Narodowy PGE, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć trybuny, szatnie naszych piłkarzy oraz salę konferencji prasowych. Dwa dni spędzone w tym historycznym mieście dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.

Tropiciele z klas 3 na Szlaku Piastowskim

 


  W słoneczny poniedziałek, 19 czerwca uczniowie klas 3a i 3b wyruszyli w podróż Szlakiem Piastowskim. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania osady w Biskupinie. Zajrzeli do wnętrza chat, poznali między innymi pracę garncarza i mincerza. Niektórzy samodzielnie wybijali monety. Następnie kolejką wąskotorową udali się do Gąsawy, gdzie czekał autokar, który zawiózł ich do pierwszej stolicy Polski- Gniezna. Najważniejszym punktem zwiedzania była tu katedra ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi, przedstawiającymi sceny z życia świętego Wojciecha. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili późnym popołudniem do Ostrowa.

 

 

 

 

  Dzieci z klasy II A i II B wspólnie odwiedziły niezwykle miejsce - Piracki Park Rozrywki w Kościanie.

  Niezwykłe czyli takie, gdzie nie zagląda nuda, a poziom radości i zaciekawienia cały czas jest na najwyższym poziomie:)To idealne miejsce do zabawy, szaleństw, wypoczynku i relaksu, z pewnością każdy tu znalazł coś dla siebie;)

Bylo tak wiele atrakcji,t.j. Wioska Indiańska, Hawajska, wycieczka do Egiptu, szaleństwa w Jumplandi, kręcenie się na twisterze czy w czarnej dziurze,odkrywanie tajemnic studni bez dna, chiński mini park linowy, obrotowy domek, Atlantyda, magiczny Świat Bajek, skoki na gigantycznych poduchach czy w parku dmuchańców:) Uff, to jeszcze nie wszystko:) Byly miniatury budowli architektonicznych świata, karmienie zwierząt w mini ZOO, szukanie drogi wyjścia w zielonym labiryncie, rejs tratwą.
  Ech, jeden dzień to za mało, by się tym wszystkim nasycić:) Tyle emocji, że głowa mała:) Do tego pyszny obiadek i pogoda, która na przekór wszystkiemu też nam pięknie dopisała:)Było cudownie:) Wyjeżdżalismy z gorącym postanowieniem szybkiego powrotu. Zatem do zobaczenia Piracka Kraino Szczęścia:)

 

 

 

 

Wycieczka do Łodzi 2 czerwca czwartoklasiści wzięli udział wraz z wychowawcami w jednodniowej wycieczce do Łodzi, podczas której mieli okazję przekonać się, że Łódź to niezwykłe miasto pełne ciekawych zabytków, uroczych miejsc, a także zaskakujących atrakcji. Uczniowie odwiedzili Orientarium – najnowocześniejszy pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Uczestniczyli również w warsztatach naukowych na temat polimerów w Centrum Nauki Eksperymentarium, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi chemicy, wykonując ciekawe doświadczenia i eksperymenty chemiczne. Relaksującym punktem wycieczki był spacer główną ulicą Łodzi – ulicą Piotrkowską, na której znajduje się zespół pomników przedstawiających najważniejsze postacie związane z miastem : pomnik Lampiarza, ławeczka Tuwima, fortepian Rubinsteina, kufer Reymonta. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa „Łódzkie- ludzkie mikrohistorie”, gdzie uczniowie mogli cofnąć się czasie o kilkadziesiąt lat i obejrzeć domy dawnych tkaczy, z pełnym ich wyposażeniem w przedmioty codziennego użytku a także obejrzeć maszyny tkackie, przy których ciężko pracowali po 14-16 godzin dziennie. Ogromnie zmęczeni, lecz zadowoleni i w doskonałych humorach wracaliśmy do domu, by podzielić się wrażeniami z wycieczki z naszymi bliskimi.

8a na biwaku

 

 

  1 i 2 czerwca 8a spędziła na biwaku w Przedborowie, w ośrodku szkoleniowym "Pascha". To "ostatnie" chwile wspólnie spędzane ze sobą. Klasa wykorzystała go na integrację i pożegnanie jednocześnie. Przede wszystkim świetnie się bawiliśmy!

 

 

 

  10 maja 2023 roku klasy 5a i 5b udały się na wycieczkę jednodniową do Śmiełowa, Rogalina, Puszczykowa. Uczniowie zwiedzali Muzeum Adama Mickiewicza oraz piękny ogród w Śmiełowie. W Rogalinie mieli możliwość obejrzenia pięknych obrazów, a w Puszczykowie podziwiali oryginalne eksponaty przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera. Wszyscy wspaniale się bawili!

 

 

 

Wycieczka klasy 6a i 6b

 

 

  2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 6a i 6b uczestniczyli w warsztatach świątecznych w Ośrodku „Jurand” w Przygodziczkach. Wcześnie rano grupa młodzieży zameldowała się na miejscu, gdzie powitała nas właścicielka: Pani Agnieszka Kątna - Dolata.

  Było nam tym bardziej miło zawitać w jej progi, iż jest ona absolwentką naszej szkoły. Podczas warsztatów, które odbyły się w pięknej świątecznej scenerii, uczniowie wypiekali pierniki, które następnie dekorowali. W ośrodku czekały na nas również inne atrakcje, takie jak smażenie kiełbasek przy ognisku oraz przejażdżka konną bryczką. Po zakończonych warsztatach, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój, wyruszyliśmy na krótką wędrówkę po okolicznym lesie. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

Wycieczka klas trzecich do Poznania

 

 

  9 czerwca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Poznali historię Polski dzięki makietom zbudowanym z LEGO (History Land). Zobaczyli wielkie bitwy, które zmieniły bieg historii Polski i przyjrzeli się imponującym zabytkom zbudowanym również z klocków. Następnie spacerowali ulicami Poznania, gdzie podziwiali zabytkowe budynki. Po południu udali się na stadion miejski, na którym regularne mecze rozgrywa Lech Poznań. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się i wzmacniali swoje więzi.

 

 

 

 

Wycieczka do Łodzi klasy 8a i 4b

 


  9 czerwca 2022 roku uczniowie udali się na wycieczkę do Łodzi. Wzięli udział w spektaklu „Nić Ariadny”, spacerowali ulicą Piotrkowską oraz pięknymi alejkami ogrodu botanicznego. Młodzież zwiedziła również Experymentarium, w którym wszystkiego można było dotknąć, a przede wszystkim poznać skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa pokazała uczniom, w jaki sposób można łączyć naukę z zabawą, dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach mogą mieć zaskakujące zastosowanie w codziennym życiu, stając się dla eksperymentującego „młodego naukowca” zrozumiałe i interesujące. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się, wdrażali do współdziałania w zespole oraz wzmacniali więzi koleżeńskie.

 

 

 

 

7 klasa na biwaku

 

 

  W końcu udało się nam wyjechać na biwak. Nie ważna była pogoda, bo przez pierwsze godziny nieco padało (tylko trochę :), ale to jak się bawiliśmy. Wspólnie spędzone godziny na pewno zapadną nam na długo w pamięci. W końcu mieliśmy czas na "bycie ze sobą", zabawę, długie rozmowy i przede wszystkim śmiech :). Mamy nadzieję, że uda się nam to powtórzyć w przyszłym roku.

 

 

 

 

Wycieczka do Hydropolis

 


  14 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis oraz Stary Rynek. Hydropolis łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zostali wprowadzeni w arkana chemii. Na zajęciach samodzielnie przygotowali lawę oraz tęczę. Zwieńczeniem warsztatu był efektowny, ale zarazem prosty eksperyment- „woda gazowana”. Zajęcia wywarły na uczniach ogromne wrażenie i zapewne stały się inspiracją do samodzielnego eksperymentowania. Po warsztatach zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą wodzie, która mieści się w XIX- wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Pierwszy etap zwiedzania wystawy rozpoczął się projekcją filmu na 65 metrowym ekranie ( 360o), który opowiadał o powstaniu wody na Ziemi . Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstała woda i jak jest jej dużo we wszechświecie. Na środku Sali wyświetlany był obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie . Po projekcji filmu rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Poznaliśmy różnorodność wodnego życia od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie. Również zapoznaliśmy się z różnymi urządzeniami np. batyskafem, który zabrał nas do najgłębszego miejsca na Ziemi. Wyprawa do muzeum wywarła na nas niesamowite wrażenia. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Stary Rynek i Jarmark Bożonarodzeniowy. Bajkowe ozdoby Rynku, oryginalne świąteczne ozdoby i dania wprawiły nas w świąteczny nastrój. Pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych do Ostrowa.

 

 

 

 

Wycieczka 7a do Warszawy

 

 

  Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 6.00 16.11.2021r. przed budynkiem naszej szkoły. Po paru godzinach jazdy luksusowym autokarem wyruszyliśmy na spacer po stolicy. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, starówka z syrenką, barbakan i mury miejskie, pomnik Małego Powstańca, Krakowskie Przedmieście, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski to główne punkty naszego programu, ale nie jedyne oczywiście :).
  Potem wjechaliśmy ekspresową windą na punkt widokowy Pałacu Kultury i Nauki skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Mieliśmy także okazję przejechać się obiema "nitkami" warszwskiego metra aby dostać się do Centrum Nauki Kopernik, wyjątkowej placówki gdzie sale są pełne interaktywnych eksponatów, dzięki którym można wąchać, słuchać, tańczyć, grać, klonować, a nawet odbyć niepowtarzalną podróż w głąb samego siebie. Podczas zwiedzania mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda świat oczami węża i jak zbudować maszynę latającą. To miejsce pozwala na poszukiwanie, badanie i popełnianie błędów bez konsekwencji :).

  Ostatnim punktem programu była wizyta na Stadionie PGE Narodowy gdzie moglśmy wejść na punkt widokowy.

 

  Krótko, ale bardzo intesywnie spędziliśmy ten dzień, który przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

 

 

Wycieczka w Sudety

 


  W dniach 06 - 07 czerwca uczniowie klas 8d i 8e wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę, podczas której odwiedzili Skalne Miasto oraz przespacerowali się Ścieżką Koronami Drzew.
  W Skalnym Mieście podziwialiśmy przepiękne widoki, przeciskaliśmy się pomiędzy potężnymi skałami oraz pływaliśmy tratwą po urokliwym jeziorku. Wieczorem spędziliśmy wspólnie czas na ognisku. Drugi dzień to wizyta w Jańskich Łaźniach i spacer Ścieżką Koronami Drzew. Jest to wysoka na 45m wieża widokowa, z której można zjechać krętą zjeżdżalnią w zaledwie 4 sekundy. Cała wycieczka była bardzo udana, wszyscy spisali się na medal!

 

 

 

 

 

Wycieczka Szlakiem Piastowskim

 

 

  31.05 uczniowie klasy 2a i 2b wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. W pierwszej ķolejnosci zwiedzali Katedrę Gnieźnienską ze słynnym Drzwiami Gnieźnieńskimi, gdzie zapoznawali się z historią św. Wojciecha. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Żnin - Biskupin. Na samym końcu zwiedzali Biskupin gdzie mieści się osada prasłowiańska.

 

 

 

 

Wycieczka szkolna Zakopane maj 2019 r.

 

 

  W dniach od 22 – 24.05.2019 r. odbyła się wycieczka szkolna do Zakopanego. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klas 3a, 3b i 3d Gimnazjum. Przygotowani do długiej drogi wyruszyliśmy rankiem, zanim dotarliśmy na miejsce (Zakopane), czekał nas dłuższy postój w Oświęcimiu. Naszym pierwszym punktem wycieczki był wjazd na Wielką Krokiew i podziwianie pięknych widoków. Następnie udaliśmy się na piechotę w kierunku kolejki linowej, mającej nas dowieść na szczyt Gubałówki. Ostatnim miejscem pierwszego dnia był spacer na słynnych zakopiańskich Krupówkach. Po tym intensywnym dniu udaliśmy się na odpoczynek do pensjonatu w Białym Dunajcu. W kolejnym dniu pogorszyła się pogoda - spadł obfity deszcz i musieliśmy zmienić plan wycieczki. Odwiedziliśmy więc po kolei kilka ciekawych miejsc na Podhalu, mianowicie: Chatę Sabały, Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach, zabytkowy cmentarz zasłużonych dla Zakopanego na Pęksowym Brzysku, Muzeum Tatrzańskie im. dr T. Chałubińskiego. Na koniec drugiego dnia wycieczki, udaliśmy się na chwilę relaksu do gorących wód termalnych o nazwie Gorący Potok w Szaflarach. Na koniec dnia gospodarze przygotowali dla nas prawdziwą atrakcję - ognisko w chacie góralskiej. Trzeciego i ostatniego zarazem dnia naszej podróży do stolicy Tatr, udaliśmy się w obowiązkowy punkt na naszym szlaku, do Morskiego Oka. Wszyscy powtarzali jednym głosem dla takiego widoku warto było się zmęczyć. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego zmęczeni trudami pokonywania codziennych kilometrów, musieliśmy pożegnać tym razem kapryśne Zakopane i udać się w długą drogę powrotną do domu.

 

 

 

 

Trzy Korony zdobyte

 

  W dniach 20-22.05.19 klasa 8b z kolegami z klasy 8c wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Program wycieczki obejmował zwiedzanie zamku w Niedzicy, wejście na Trzy Korony, spływ Dunajcem oraz spacer po Szczawnicy. Podziwialiśmy również piękno przyrody w wąwozie Homole. Pogoda nie zawsze nam sprzyjała, ale wszystkie punkty programu udało nam się zrealizować. Program wycieczki przygotowała pani Sylwia Parzeńska, a w jego realizacji wspierali ją pani Justyna Marciszewska i pan Jarosław Podlas.

 

 

 

 

Wycieczka do Torunia

 

 

  W dniu 17 maja 2019 roku klasy: 4a i 5a odwiedziły Toruń- miasto Mikołaja Kopernika. Wyjazd odbył się we wczesnych godzinach rannych, a powrót nastąpił późnym popołudniem. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie starej części miasta i wizyta pod Krzywą Wieżą. Następnie wybraliśmy się na rejs statkiem. Podczas całej wyprawy uczniowie podziwiali piękne stare, budowle toruńskie pamiętające czasy Krzyżaków. Oczywiście zakupili także pamiątki i pyszne, słodkie pierniki. Następnie wszyscy udali się do Planetarium, gdzie oglądano film o Toruniu i Mikołaju Koperniku. Była to wspaniała podróż po dawnym Toruniu. Uczniowie obserwowali rozgwieżdżone niebo, poznawali różne gwiazdozbiory, odkrywali ruchy planet. Ważną częścią wycieczki było przeniesienie się 500 lat wstecz, czyli wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniale słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do współczesności w całym tego słowa znaczeniu i odwiedzili restaurację McDonald.

  Wycieczka pozostawiła w uczniach niezapomniane wrażenia i stała się jednocześnie inspiracją do kolejnych wyjazdów do pięknego grodu nad Wisłą, a dzięki Pani Przewodnik pozostały nam w głowach wspaniałe i żartobliwe historie związane z miastem.

 

 

 

 

Wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich

 

 

  8- 10 maja klasa 3c gimnazjum z kilkoma przyjaciółmi z innych klas spędziła czas na szkolnej wycieczce. Program wyjazdu obejmował między innymi: piesze wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich, zwiedzanie stolicy Czech - Pragi oraz miłe spędzanie czasu w Karpaczu i niedalekiej Przesiece. Wycieczka udała się wspaniale, wszyscy spisali się na medal! Szkoda,że to już ostatnia wycieczka w takim składzie!

 

 

 

 

 

Londyn - Paryż - Bruksela

 

 

  17 marca dość liczna gromadka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszyła w swoją kolejną podróż.
Na początek po królewsku przywitał nas Londyn. Zaczęliśmy od Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich z południkiem 0, skąd kolejką linową udaliśmy się do Royal Docks. Podczas przejażdżki podziwialiśmy panoramę wschodniego Londynu (wieżowce w Canary Wharf, dolina Tamizy wraz z zaporą, budynek areny O2 oraz pas startowy lotniska City). Odwiedziliśmy takie "kultowe miejsca" jak: West End z Piccadilly Circus, Leister Square, Trafalgar Square, China Town, Covent Garden, Pałac Kensington, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Tower of London, Buckingham Palace ( i to było niesamowite widzieliśmy królową, co prawda w samochodzie, ale...). Swoje wrażenia utrwaliliśmy z kapsuły London Eye, a zakupy robiliśmy na słynnej zakupowej ulicy Londynu, na Oxford Street. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy angielski parlament Westmister Abbey. Poruszaliśmy się Londyńskim Metrem - Tube i pociągami.
  Następnym etapem naszej wyprawy był Paryż a tam wizyta w Luwrze, jednym z najstarszych muzeów na świecie. Można tu było podziwiać dzieła np.: Mona Lisa, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Następnie Plac de Gaulle’a z Łukiem Triumfalnym. Pola Elizejskie, wieża Eiffla. Potem płyneliśmy statkiem po Sekwanie skąd podziwialiśmy Pont Neuf, Pałac Sprawiedliwości, katedra Notre Dame.
Ostatnim etapem naszej wyprawy była Brukseli. Tu zwiedzaliśmy Parlament Europejski z Parlamentarium (muzeum otwartego przez w 2011 r J. Buzka-ówczesnego przewodniczącego parlamentu). Na koniec udaliśmy się na spacer po centrum Brukseli z Grande Place oraz symbolem Brukseli - Manneken Pis.
  Można by wiele mówić o tej wycieczce, ale zdjęcia powiedzą więcej niż słowa. Sami zobaczcie. 

 

 

 

 

 

Jakuszyce

 

 

  Tradycyjnie już jak co roku w marcu - uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Królestwa Narciarstwa Biegowego – do Jakuszyc.
  W dniach 14-15 marca kilkunastu uczniów z klas V- VIII oraz III gimnazjalnej , pod okiem instruktora narciarstwa biegowego uczyło się i doskonaliło technikę biegania na nartach.
W zimowej scenerii, wśród spadających płatków śniegu, przemierzali trasy wokół Cichej Równi, „Samolotu”, schroniska „Orle”- pokonując (w zależności od zaawansowania i poziomu umiejętności) ok. 15- 19 km pierwszego dnia i 20- 25 km kolejnego dnia.
  Mimo ogromnego wysiłku- wynikającego z długości tras i ukształtowania terenu – z górki- pod górkę- wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni- najbardziej z tego, że udawało im się pokonywać swoje słabości, momenty kryzysowe, a przy okazji podziwiać piękne widoki z jakuszyckich tras.
  Zachęcamy tym samych wszystkich uczniów do aktywności zimowej- do Jakuszyc już za rok.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Berlina

 

  13 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. W mieście jest wiele muzeów i galerii, my zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się największy na świecie szkielet brachiozaura, ekspozycja poświęcona ewolucji, wystawa o kosmosie czy układzie słonecznym. Poza tym odbyliśmy spacer po Berlinie z Postdamerplatz obok pomnika ofiar Holocaustu, szliśmy aleją Unter den Linden, czyli Pod Lipami, gdzie szpalery drzew zdobią chodniki i centralny deptak, a w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Idąc nią od Bramy Brandenburskiej, mijamy Uniwersytet Humboldta, Nowy Odwach, barokowy arsenał, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Wyspę Muzealną oraz katedrę. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, którego perspektywę wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą –najwyższy punkt widokowy w Niemczech. Jednak w okresie świątecznym odbywa się tam wiele tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, na których nie może zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy prezentacje szopek bożonarodzeniowych, mieliśmy więc okazję znaleźć się na jednym z nich. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania miasta wróciliśmy bogatsi w nowe wrażenia.

 

 

 

 

Wycieczka klasy 7d

 

 

  W dniach 07-08 czerwca odbyła się wycieczka w Góry Opawskie, podczas której wspinaliśmy się na Biskupią Kopę, szaleliśmy w Parku Rozrywki "Zaginione Miasto Rosenau" oraz zwiedzaliśmy przepiękny Zamek w Mosznej. Każda z atrakcji dostarczyła niemało emocji, do tego niesamowite widoki, piękna pogoda i fantastyczna atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki i opiekunom. Warto dodać, że nienaganne zachowanie naszej grupy zbierało bardzo pozytywne komentarze wszędzie, gdzie byliśmy - ekipa na medal!​

 

 

 

 

Morskie Oko i nie tylko

 

  W maju uczniowie klasy 3a, 3d oraz 2c uczestniczyli we wspólnej wycieczce na południe Polski. Bogaty program imprezy obejmował zwiedzanie: Wadowic, Zakopanego oraz Krakowa a także poznawanie przyrody Tatr, najwyższych gór Polski. Najatrakcyjniejszym punktami wycieczki była: wyprawa nad Morskie Oko, relaks w basenach termalnych oraz wieczorna biesiada góralska.

 

 

 

 

 

Wycieczka 3c na Podlasie

 

 

  Podlasie to miejsce nie tak często odwiedzane przez Wielkopolan. Klasa 3c postanowiła przełamać to i wybrała się na północny wschód w kierunku Białegostoku.

  Zwiedzaliśmy piękny Białystok, miasto wielu kultur i charakterystycznej kuchni. Z wieży zabytkowego kościoła widzieliśmy miasto i ulicę Lipową, która prowadziła nas do kolejnych miejsc: Soboru św. Mikołaja, Rynku Kościuszki z ratuszem, w którym obecnie mieści się muzeum oraz do pałacu Branickich i jego francuskich ogrodów. Byliśmy także w Supraślu, gdzie kręcono polskie filmy: "U Pana Boga za piecem", czy "Blondynkę". Gościliśmy tam także w Monastyrze i Muzeum Ikon.

  Podczas naszej wizyty na Podlasiu mieliśmy okazję mieszkać w sercu Puszczy Knyszyńskiej i spróbować swoich sił w jeździe konnej, podchodach puszczańskich, czy zwiedzaniu Arboretum z piękną roślinnością.

Teraz już wiemy co to jest "Kartacz", "Babka Ziemniaczana" i "Sękacz". :) 

 

 

 

 

W progach śmiełowskiego pałacu

 

 

  22 marca uczniowie klasy 4a oraz 4b mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. By poznać biografię jednego z wieszczów narodowych wyruszyli na wycieczkę do Śmiełowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza.
  Miejsce szczególne w czasie powstania listopadowego było wykorzystywane jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej. Na pamiątkę tego okresu w pałacu utworzono muzeum, w którym zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby związane z Adamem Mickiewiczem.
  Zwieńczeniem wyprawy były warsztaty: „Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich”. Dzieci odkryły świat wiosennych zwyczajów i tradycji na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz innych rodów wielkopolskich. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się między innymi jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur oraz co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Uczniowie wykonali również tradycyjne ozdoby świąteczne.
Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Włoch

 

 

  10 marca o godzinie 23.40 grupa 44 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyruszyła na kolejną wyprawę, tym razem do Włoch, która trwała aż do 17 marca.

  Pierwszym przystankiem podczas tej wycieczki była wspaniała Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka, z Pałacem Dożów, mostami Westchnień i Riatlo oraz kanałem Grande. Kolejne dni to spotkanie z natchnionym Rzymem. Zwiedzaliśmy Watykan, Plac św. Piotra wraz z Bazyliką (między innymi z grobami św. Piotra i św. Jana Pawła II). Było nam dane spojrzeć na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra, gdzie w promieniach słońca odsłaniały się nam kolejne punkty na naszej mapie zwiedzania: Panteon, wzgórze Kapitolskie, Forum Romanum i Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi oraz Piazza Navona. Niesamowitym przeżyciem była dla nas wszystkich audiencja u papieża Franciszka. To był prawdziwy Rzym, ale nie koniec naszych doznań duchowych i estetycznych. Z Rzymu pojechaliśmy do Asyżu, do Bazyliki św. Franciszka, gdzie oprócz fresków Giotta chłonęliśmy atmosferę ciasnych uliczek tego bajecznego miasta. Bolonia i Padwa również poruszyły nas swoim niecodziennym klimatem, a to wszystko można zobaczyć w krótkiej fotorelacji.

 

 

 

Jakuszyce W dniach 15 - 16 marca 2018 młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w wycieczce do Jakuszyc- raju dla narciarzy biegowych. Pod okiem instruktora narciarstwa biegowego, każdy z uczestników miał możliwość doskonalenia swoich umiejętności w tej wymagającej hartu ducha dyscyplinie sportów zimowych. Była też dość liczna grupa uczniów, która stawiała swoje pierwsze kroki na nartach biegowych i znakomicie poradziła sobie z trudami tras i warunkami pogodowymi, a tym samym z własnymi słabościami. Nagrodą za wszystkie "niedogodności", wylany "pot i łzy" była możliwość skorzystania ze strefy SPA w przemiłym Hotelu Las w Piechowicach.
Wycieczka do Fabryki Bombek W poniedziałek 11 grudnia uczniowie klasy II b oraz kilkanaście koleżanek z innych klas naszej szkoły, uczestniczyli w wycieczce do Fabryki Bobmek LOTOS, nieopodal Koźmina Wielkopolskiego. Uczniowie mogli się zapoznać procesem produkcyjnym bombek- począwszy od ogrzewania i wydmuchiwania szklanych bombek, przez ich srebrzenie azotanem srebra i lakierowanie, po dekorowanie. W zdumienie przyprawiał fakt, że wszystkie te prace wykonywane są ręcznie- zarówno ogrzewanie, dmuchanie i zdobienie tych różnokolorowych wzorów, kształtów. Jest co prawda jedna maszyna, która, próbuje zastąpić ludzkie ręce przy ogrzewaniu szkła do ok 700 st C i wydmuchiwaniu- ale jest ona wykorzystywana przy bombkach o małych średnicach. Uczniowie zafascynowani byli etapem zdobienia, gdzie panie z WIELKIM talentem artystycznym, rysują, malują przeróżne wzory, pejzaże. Na koniec, każdy z uczestników wycieczki mógł zaopatrzyć się w te kolorowe cudeńka, by móc je zawiesić na choince. W drodze powrotnej do domu, zatrzymaliśmy się w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej, podczas której mogli zapoznać się ze zwyczajami i życiem zarówno wsi, jaki i miasta w okresie średniowiecza.

Wycieczka do Drezna

 

 

  12 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Drezna. W mieście jest wiele muzeów i galerii, które są w stanie sprostać wymaganiom największych koneserów sztuki. My zwiedziliśmy dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną, Katedrę Katolicką oraz Stare Miasto. Najstarszy budynek wystawowy w Dreźnie zaprosił nas w świat pojazdów do Muzeum Transportu i Komunikacji. Niecodzienne było też zwiedzanie Muzeum Higieny. Drezno zachwyca o każdej porze roku jednak teraz jest jeszcze coś wyjątkowego, można powiedzieć magicznego.

  W okresie świątecznym odbywa się tam najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie. Spacerując jego uliczkami można podziwiać pięknie ozdobione stragany oferujące oryginalne ozdoby, wyroby rękodzielnicze i różne prezenty, a dookoła czuć przyciągający zapach tradycyjnych potraw. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania tego pięknego miasta wróciliśmy do Ostrowa bogatsi w nowe i fascynujące wrażenia.

 

 

 

WYCIECZKA W KARKONOSZE

 

  Klasa 1d wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Oto krótka relacja z wycieczki:
  Dzień pierwszy 12. czerwca- wspinaliśmy się na górę Chojnik (627m n.p.m.), gdzie mogliśmy podziwiać zamek i piękne okoliczności przyrody. Zamek otoczony lasem jest trudny do zdobycia, ale nam się to udało :)
Po przyjeździe do Karpacza zwiedziliśmy zaporę wodną na Łomnicy, odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi. Mieliśmy tam możliwość kupienia pamiątek w postaci biżuterii i figurek z różnych, ciekawych kamieni szlachetnych.
Dzień drugi 13. czerwca - pod czujnym okiem pani przewodnik podążyliśmy niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Piękne widoki i dobra pogoda wprawiły nas w dobry nastrój, choć było dość ciężko, bolały nogi i momentami brakowało sił. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Wang i wysłuchać ciekawej historii jej powstania.
  Dzień trzeci 14. czerwca - dotarliśmy do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
  Nasze zdjęcia będą świetną pamiątką, jednak nie odzwierciedlają tych pięknych widoków na żywo.
Wycieczka była dla naszej klasy świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną w drugiej klasie...

Wycieczka klas pierwszych

 

  W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
  Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
  Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
  Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.

 

 

 

Wycieczka klas pierwszych

 

  W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
  Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
  Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
  Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.

Wycieczka do Trójmiasta W dniach 10-12.05.2017 uczniowie kl.2a i 3c (oraz koleżanka z kl.3a) z opiekunami udali się na wycieczkę szkolną do Trójmiasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Twierdzy Krzyżackiej w Malborku. Po zakwaterowaniu we Władysławowie udaliśmy się na majowy – zimowy spacer, podczas którego chętni mogli porzucać się śnieżkami!!! Drugi dzień powitał wszystkich pięknym słońcem i nieco wyższą temperaturą, dlatego po śniadaniu wszyscy z ochotą wyruszyliśmy do Gdańska. Mieliśmy tam możliwość zobaczyć jeden z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów w Europie- PGE Arena. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, a dalej do centrum, gdzie zwiedziliśmy Główne Miasto, między innymi- Lwi Zamek, Ratusz Miejski, Kamieniczki Królewskie, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, a dalej Długie Pobrzeże- Port Gdański, średniowieczny dźwig portowy- Żuraw, Spichlerz Królewski oraz nastrojową Ulicę Mariacką z Bazyliką. Po powrocie do Władysławowa nie mogło oczywiście zabraknąć wieczornego spaceru nad brzegiem morza. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy miłym spotkaniem wszystkich uczestników wycieczki przy muzyce i wspólnej zabawie. Trzeciego dnia wybraliśmy się do Sopotu, gdzie w pięknym słońcu spacerowaliśmy deptakiem ul. Bohaterów Monte Cassino, oglądając po drodze krzywy domek, a następnie udaliśmy się na Sopockie Molo. Około południa dotarliśmy do Gdyni, a naszym celem był Skwer Kościuszki oraz statek-muzeum Dar Pomorza. Po pysznym obiedzie i pamiątkowych zdjęciach udaliśmy się w drogę powrotną do Ostrowa Wlkp. Zmęczeni, ale i pełni wrażeń szczęśliwie dotarliśmy do domu.

  Ten film, o którym wspomnieiśmy już w relacji z naszej szkolnej wyprawy do Katalonii, to krótki reportaż produkcji Łukasza i Szymona. W pigułce możecie zobaczyć fragment wspomnień z pięknych miejsc położonych na Costa Brava. Zapraszamy.

Wycieczka do Barcelony 02-06-04.2017 Nasza podróż do Barcelony rozpoczęła się o 2.30 rano. 2 kwietnia autobusem pojechaliśmy w stronę Poznania skąd mieliśmy samolot do stolicy Katalonii. Przywitało nas słońce i Pani Joanna, nasz przewodnik po Las Ramblas, bulwarze tętniącym życiem, po Bari Gotic z pięknymi wąskimi alejkami i historycznymi uliczkami. Byliśmy w Catedral de Barcelona oraz cudownym miejskim parku, gdzie można było pooddychać Barcelońską atmosferą. Nasz pierwszy dzień zakończył się zakwaterowaniem w hotelu położonym w uroczym miejscu w Calella i kolacją. Kolejne dni to kolejne wrażenia. Pani Joanna pokazywała nam: kościół Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batllo (falujące domy Gaudiego,) historyczny szpital oraz Park Guel. Słońce towarzyszyło nam także trzeciego dnia w ogrodzie botanicznym w Blanes oraz na plaży w Calella. Kolejnego dnia wybraliśmy się ponownie do centrum Barcelony, tym razem, żeby zobaczyć na własne oczy stadion Camp Nou, słynny stadion klubu piłkarskiego zwany przez miejscowych fanów "Barca". Montjuic to był kolejny punkt naszej wyprawy. Jest to miejskie wzgórze na które wjechaliśmy specjalną kolejką. Tam spędziliśmy czas w Poble Espanyol - Miasteczku Hiszpańskim ( zespół 117 konstrukcji zaprojektowanych na wzór budynków z różnych hiszpańskich miast w oryginalnych rozmiarach). Odwiedziliśmy także Museu Nacional d'Art de Catalunya mieszczące się wewnątrz pałacu Palacio National de Montjuic. Kompleks Lekkoatletyczny, wybudowany na Olimpiadę, która odbywała się w Barcelonie był naszym pożegnaniem z tym miastem, ponieważ ostatniego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu jechaliśmy już w przeciwną stronę do Tossa de Mar, gdzie zwiedzaliśmy urokliwe, średniowieczne miasteczko. Chodziiśmy tam po wąskich uliczkach, spędziliśmy chwilę na dzikiej plaży, mieliśmy okazję przejść się murami obronnymi miasta i wspiąć się na starą latarnię morską. Przed powrotem do domu odwiedziliśmy jeszcze jedno piękne miejsce: Gironę - Casas de Onyar (przepięk
Jakuszyce 2017 18.03.2017 W miniony weekend tzn. w dniach 17- 18 marca 2017 roku, grupa 20 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Emilii Kaźmierczak, pani Anity Szostak oraz pana Michała Marcinczaka, brała udział w wycieczce do Jakuszyc. Na świetnie przygotowanych trasach narciarskich, gdzie niespełna 2 tygodnie wcześniej podczas Biegu Piastów biegała Justyna Kowalczyk- nasi uczniowie pod opieką doświadczonego instruktora mogli zdobywać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie narciarstwa biegowego. Uczyli się podstawowego kroku w stylu klasycznym, opanowywali technikę hamowania, która przydawała się w kilku ciekawych momentach trasy. Mimo bardzo zmiennej aury (śnieg, deszcz ze śniegiem, deszcz, wiatr i ogólnie mokro...wszędzie) uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie na wymagających odpowiednich umiejętności, wytrzymałości i hartu ducha trasach biegowych- choć zdarzały się też upadki (czasem bolało...). Mimo ogromnego zmęczenia, uśmiech na twarzach nie opuszczał uczestników aż do końca wycieczki.
Regionalna wyprawa 16 czerwca 2016 roku klasa 1b z małym towarzystwem uczniów klasy 1a i 1d pojechała na wycieczkę klasową. Opiekunkami były pani Maria Libera oraz Olga Janicka. Wyprawa miała charakter regionalny, a uczniowie zapoznali się z perełkami kultury bliskich okolic Ostrowa Wielkopolskiego. Odwiedzili zatem Muzeum Ziemiaństwa – kompleks pałacowo-parkowy w Dobrzycy, zapoznali się z biografią Adama Mickiewicza w czasie lekcji muzealnej w Śmiełowie, gdzie mieli możliwość niemal osobiście dotknąć historii, a także dla relaksu oglądali niebo i gwiazdy nad nami w planetarium w Potarzycy.
Wycieczka 1a do Jury Krakowsko - Częstochowskiej W dniach 9 - 10 czerwca 2016 r. uczniowie klasy 1a uczestniczyli w wycieczce szkolnej po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej - Szlakiem Orlich Gniazd. Podczas wyprawy zwiedziliśmy zamek w Mirowie, zamek w Bobolicach, Grodzisko Birów, zamek Gonerów, a także unikatową przyrodniczą osobliwość - Pustynię Błędowską. Nasza wycieczka to przede wszystkim piesza wędrówka urokliwymi szlakami poprzez Ojcowski Park Narodowy, której celem było dotarcie do zamku na Pieskowej Skale. Podczas tej wyprawy dotarliśmy także do Groty Łokietka – legendarnego schronienia króla Władysława Łokietka i Bramy Krakowskiej otwierającej wejście do wąwozu, a także do Źródełka Miłości :). Przeszliśmy Doliną Prądnika do Kaplicy na Wodzie i zobaczyliśmy Maczugę Herkulesa. Zmęczeni, ale bogatsi o doświadczenia wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego. :)
WYCIECZKA SZLAKIEM ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA W dniach 11, 12 i 13 maja odbyła się wycieczka na Dolny Śląsk. Począwszy od zamku Książ i pobliskiej palmiarni, zwiedziliśmy zamek Grodno. Z chęcią zdobywaliśmy szczyt Wielkiej Sowy. Podziwialiśmy powojenne podziemne miasta w Sztolniach Walimskich i zgłębialiśmy tajemnice "Riese". Spędziliśmy dzień w Skalnym Mieście w Czechach, które zachwyciło nas wyjątkowymi widokami stołowych gór i szmaragdowego jeziora. Przeżyliśmy trasę ekstremalną w Osówce, łącząc zabawę z dreszczykiem emocji. Zwiedziliśmy również Srebrną Górę - największą pruską twierdzę w towarzystwie zabawnego przewodnika. Także paniom nauczycielkom nie brakowało poczucia humoru, co umiliło podróż autokarem.
2a na wycieczce W dniach 20-22 kwietnia klasa 2a wraz z Mateuszem Rębaczem z 2c, z opiekunami panią Dorotą Cieślak i Beatą Kopij, udała się na wycieczkę w Pieniny. Jedną z głównych atrakcji było wspięcie się na szczyt Trzy Korony. Mimo bólu i łez wszyscy osiągneliśmy zamierzony cel, a widoki które mieliśmy okazję podziwiać, pozostaną na długo w naszej pamięci.
JAKUSZYCE Kilka dni temu kilkunastu uczniów naszej szkoły (pod opieką pani Emilii Kaźmierczak i pani Anity Szostak) wzięło udział w dwudniowej wycieczce do Jakuszyc. Pod czujnym okiem instruktora narciarstwa biegowego mogli oni poznać technikę biegu na nartach i spróbować swoich sił i umiejętności w biegu techniką klasyczną- na profesjonalnie przygotowanych trasach biegowych. Nie było to zadanie łatwe, o czym mogą świadczyć liczne upadki, a w konsekwencji także siniaki "tu i ówdzie". Rekompensatą za te trudy były: przepiękne widoki, świadomość tego, że biega po tych trasach m.in. nasza mistrzyni- Justyna Kowalczyk, a także fakt, że odbywa się tu jeden z najbardziej popularnych biegów masowych (oczywiście na nartach)- Bieg Piastów. Zmęczeni długim i obfitującym w wiele ciekawych wrażeń dniu, uczestnicy tej "aktywnej" wycieczki mogli zregenerować swoje siły, korzystając ze strefy SPA (basen, jacuzzi, sauna...) w Hotelu LAS w Piechowicach- tak by zmierzyć się następnego dnia z kolejnymi wyzwaniami na trasie. Wycieczka-a zwłaszcza aktywność sportowa, jaką mogli sobie przybliżyć uczestnicy, przypadła wszystkim do gustu i już myślą o kolejnej możliwości doskonalenia biegu na nartach "klasykiem". A zatem... do zobaczenie może już wkrótce!
G1 w Londynie Udało się nam zorganizować w tym roku szkolnym wspaniałą wycieczkę do Londynu. Wrażeń było co niemiara. Rozpoczęliśmy swoją podróż 8 marca o 3.30 rano podążając ku lotnisku we Wrocławiu. Londyn przywitał nas po królewsku, a swoje zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Historii Naturalnej. W ciągu czterech dni naszego pobytu odwiedziliśmy takie "kultowe miejsca" jak: West End z Piccadilly Circus, Leister Square, Trafalgar Square, China Town, Covent Garden, National Gallery, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, St.Paul's Cathedral, Tower of London, British Gallery. Uczestniczyliśmy w uroczystej odprawie wart przed słynnym Buckingham Palace. Swoje wrażenia utrwaliliśmy z kapsuły London Eye, a zakupy robiliśmy na słynnej zakupowej ulicy Londynu, na Oxford Street. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy angielski parlament Westmister Abbey i wieżę Big Ben. Poruszaliśmy się Londyńskim Metrem - Tube i czerwonymi, piętrowymi autobusami. Można by wiele mówić o tej wycieczce, ale zdjęcia powiedzą więcej niż słowa.
Wycieczka do Poczdamu 10 grudnia o godz. 4.00 pod opieką naszych wychowawców wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę do Poczdamu. Po 6-cio godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Poczdam przywitał nas mroźną, ale bardzo słoneczną pogodą! Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od pałacu Sanssouci – jednej z najwspanialszych niemieckich , ale również przepięknego kompleksu pałaców i ogrodów, który pozwolił nam choć odrobinę poznać elementy historii, sztuki, kultury i architektury niemieckiej. Mieliśmy także okazję zobaczyć dzielnice rosyjską –Alexandrówke i holenderską – to zabytek architektury niderlandzkiej. Ciekawą lekcję przeżyliśmy także w pałacu Cecilienhof – miejscu konferencji poczdamskiej. To właśnie tam w 1945 roku obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej, po której został podpisany traktat kończący II wojnę światową. Jednak, jak pewnie mało kto wie, jeszcze podczas konferencji, prezydent USA -Harry Truman wydał telefonicznie rozkaz zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, co rozpoczęło nową wojnę. Przez cały ten czas towarzyszyło nam dwóch świetnie przygotowanych przewodników, którzy z wielkim zapałem opowiadali o wszystkich tajemnicach tych wcześniej nam nieznanych miejsc. Między zwiedzaniem tych pięknych zabytków raczyliśmy się też atmosferą tradycyjnego niemieckiego Weihnachtsmarkt, gdzie kupiliśmy naszym bliskim pamiątki czy próbowaliśmy niemieckich specjałów. Nadszedł jednak czas powrotu do domu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni o północy byliśmy już w Ostrowie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.
Pożegnalne ognisko 3c 17 czerwca klasa 3c spędziła na łonie natury. Uczniowie wspominali spędzone trzy lata w gimnazjum, opowiadali o swoich planach, nie jednemu zakręciła się łezka w oku. Był też czas na wspólne gry, śpiew i ognisko, ale przede wszystkim na uśmiech, bo tego nigdy mało.
Wycieczka szkolna do Drezna 12 czerwca grupa 44 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Drezna. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Miasto przywitało nas przepiękną pogodą, więc nie tracąc ani chwili rzuciliśmy się w wir zwiedzania… Rozpoczęliśmy od Pałacu Zwinger, architektonicznego klejnotu Drezna. Kompleks pałacowy powstał na życzenie Augusta Mocnego. Droga do pałacu wiodła nas przez Bramę -Kronentor, prawdziwą perełkę i symbol miasta. A to dopiero był początek! Po przejściu bramy weszliśmy na rozległy dziedziniec otoczony budynkami, pawilonami, arkadami, przeplatany trawnikami, fontannami i oczkami wodnymi. Można było dostać zawrotu głowy od przepychu miejsca, które rzeczywiście jest jednym z najbardziej oszałamiających w Dreźnie. Na terenie obiektu znajduje się m.in.: Pawilon z wieloma wizerunkami Augusta Mocnego, Salon Matematyczno-Fizyczny z kolekcją globusów, imponująca Kolekcja Porcelany, Muzeum Historyczne z kolekcją zbroi i broni oraz Galeria Malarstwa Mistrzów Dawnych. Po opuszczeniu kompleksu pałacowego Zwinger udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, pełnym starych kamienic, z przestrzennym placem pośrodku. Nie mogliśmy oderwać oczu od Kościoła NMP -Frauenkirche, którego potężna, kamienna kopuła dostojnie góruje nad dachami śródmieścia. Spacerując dalej uliczkami, natknęliśmy się, przy Augustusstraße na „Korowód książąt” -Fürstenzug – malowidło ścienne wykonane z 24 000 płytek z miśnieńskiej porcelany, długie na 101 metrów. „Korowód” przedstawia 94 postacie, żołnierzy i mieszczan, w tym 35 władców z dynastii Wettynów oraz zamieszkujących miasto naukowców i artystów. Jedną z atrakcji w czasie pobytu po tej stronie Łeby był spacer Tarasami Brühla, zwanymi w literaturze i języku potocznym „balkonem Europy”. Jest to promenada spacerowo-widokowa wiodąca wzdłuż rzeki, z widokiem na Nowe Miasto i parowce Białej Floty. Niestety czas w tym starym, ale jakże pięknym mieście, które niektórzy nazywają „Małym Paryżem
Dnia 27 maja 2015 uczniowie klasy 1 c, 1 d, oraz 2 a w ramach wycieczki szkolnej odwiedzili Wrocław. W czasie wyprawy uczniowie spacerowali po mieście oraz zwiedzali ciekawe miejsca: Halę Stulecia a w niej Centrum Poznawcze. Na płycie hali obejrzeliśmy pokaz videomappingu, czyli fenomen konstrukcji Hali ukazany za pomocą światła i dźwięku. Następnie statkiem po Odrze dopłynęliśmy do Ostrowa Tumskiego , gdzie zwiedziliśmy rezydencję Metropolity Wrocławskiego oraz Katedrę św. Jana Chrzciciela. W Ogrodzie Botanicznym podziwialiśmy piękne rośliny, a także mieliśmy możliwość zastosowania naszej wiedzy biologicznej w praktyce. Na miłośnikach historii Panorama Racławicka zrobiła ogromne wrażenie. Spacer po mieście był okazją by podziwiać piękną architekturę Wrocławia.
CHRUSZCZYNY 2014 Klasa 3d spędziła ostatni dzień roku szkolnego 2013/2014 na łonie natury. Uczniowie wspominali spędzone trzy lata w gimnazjum, opowiadali o swoich planach, nie jednemu zakręciła się łezka w oku. Był też czas na wspólne gry, śpiew i ognisko. Już się rozstajemy, w swoja stronę idziemy, do swojego celu podążamy, ale koleżanki, kolegów i nauczycieli na zawsze w sercu zostawiamy.
Szlakiem Orlich Gniazd W dniach 19 - 21 maja 2014 r. uczniowie klasy 3 c, 2 a i 1 a uczestniczyli w wycieczce szkolnej po Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej - Szlakiem Orlich Gniazd. W pierwszym dniu zwiedziliśmy ruiny zamku w Olsztynie, zamek w Ogrodzieńcu, Grodzisko Birów, a także unikatową przyrodniczą osobliwość - Pustynię Błędowską. Drugi dzień wycieczki to piesza wędrówka urokliwymi szlakami poprzez Ojcowski Park Narodowy , której celem było dotarcie do zamku na Pieskowej Skale. Po drodze zwiedziliśmy Jaskinię Ciemną i ruiny zamku w Ojcowie. Po 10 godzinnej wędrówce dotarliśmy do schroniska gdzie czekało na nas ognisko i pieczenie kiełbasek. Mimo ogromnego zmęczenia, miło spędziliśmy czas na wspólnej zabawie i pogawędce. W trzecim dniu wycieczki dotarliśmy do Groty Łokietka – legendarnego schronienia króla Władysława Łokietka i Bramy Krakowskiej otwierającej wejście do wąwozu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek w Mirowie i odrestaurowany zamek w Bobolicach. Zmęczeni ale równocześnie zadowoleni i zafascynowani unikatowym krajobrazem i średniowiecznymi zamkami wróciliśmy do domu.
W dniach od 9 do 11 września klasa 3a wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Ze wszystkich tych trzech dni poniedziałek okazał się być tym najgorszym. Wszystko przez to że wyjazd był o 7:00 a to oznacza, że wszyscy musieli wstać ok.6. Po godzinie 7 autobus z zaspanymi jeszcze pasażerami wyruszył w drogę do Zamki w Niedzicy. Po dość dokładnym zwiedzaniu zamku kierowca obrał kurs do schroniska „Trzy Korony”. Noc przebiegła raczej spokojnie ale żeby być w 100% pewnym należy pytać się pani Cieślak i pani Kopij. We wtorek po śniadaniu cała wycieczka ruszyła na spływ Dunajcem. Po ponad 1,5 godzinnym spływie młodzież ruszyła zdobywać szczyty. Najpierw celem wyprawy była góra Sokolica, która została bez problemów zdobyta. Po zrobieniu kilku pamiątkowych fotek na Sokolicy klasa wraz z dwiema opiekunkami i przewodniczką ruszyła na Trzy Korony. 3 godziny męczarni nie poszło na marne i wszyscy bez wyjątku (nawet Pani Cieślak) podziwiali widoki ze szczytu. Na ten dzień została jeszcze jedna atrakcja…ognisko! Jak to zawsze na ognisku bywa, klasa 3a smażyła kiełbasy i dobrze się przy tym bawiła. No ale cóż. Nadeszła noc, a po nocy jak to zwykle bywa wstał nowy dzień. W środę wszyscy po śniadaniu posprzątali pokoje, spakowali co swoje i ruszyli do wąwozu Homole. Po przejściu wilgotnymi kamieniami trasy, wszyscy odpoczęli na polance, żeby później wejść jeszcze wyżej i zjechać wyciągiem w Jaworkach. Zmoknięci, ale zadowoleni uczniowie ruszyli do Szczawnicy, gdzie niestety lało niemiłosierie więc spędzili tam tylko godzinę. I zaczęła się 8 godzinna podróż to domu. No cóż…możecie tylko pozazdrościć tak fajnej klasy i tak świetnej wycieczki.

     Dnia 19 czerwca 2013 roku  uczniowie klas trzecich  uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Antonina w ramach realizacji projektu „ Lasy dla zrównoważonego rozwoju” opracowanego przez  Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem wycieczki było zwiększenie świadomości uczniów z obszarów leśnych w zakresie różnorodności biologicznej i jej ochrony, uświadomienie atrakcyjności obszarów chronionych, oraz ukazanie  walorów przyrodniczych naszej okolicy. Przemierzając ścieżkę rowerową uczniowie mieli okazję podziwiać  najciekawszy przyrodniczo obszar Południowej Wielkopolski: stawy rybne, podmokłe łąki oraz  lasy. Trasa rowerowa wiedzie przez Rezerwat Wydymacz do pałacu myśliwskiego Antoniego Radziwiłła w Antoninie, który był miejscem docelowym wycieczki. Poznawanie ciekawych terenów z wysokości siodełka rowerowego jest dokładniejsze,  pełniejsze i…..ciekawsze!!

Warszawa wita Nas! W dniach 22 – 25 maja uczniowie klasy 1b, 1c oraz 1d odwiedzili Warszawę w ramach wycieczki szkolnej. ( wszystkie wycieczki opisane są w zakładce po Twojej prawej, zatytułowanej WYCIECZKI ). W czasie wyprawy zwiedzali liczne ekspozycje, spacerowali po mieście, zwiedzali najciekawsze miejsca: W Muzeum Powstania Warszawskiego, poza poznaniem ważnego fragmentu historii Polski, słuchaliśmy bijącego serca Warszawy. W Centrum Nauki Kopernik przeprowadzaliśmy liczne doświadczenia, a w czasie seansu w planetarium polecieliśmy w Kosmos, aby obejrzeć Drogę Mleczną z zewnątrz. W Polskim Radiu mieliśmy możliwość przyglądania się pracy reporterów i reżyserowaniu audycji radiowej. W manufakturze cukierków śledziliśmy proces powstawania landrynek, a także otrzymaliśmy słodkie upominki i zakupili kolorowe lizaki dla najbliższych. Odwiedziliśmy także Stadion Narodowy, zwiedziliśmy Zamek Królewski, dwukrotnie jechaliśmy warszawskim metrem. Poza tym spacerowaliśmy po mieście – tym starym, na którego rynku znajduje się Warszawska Syrenka oraz tym nowym, ze szklanymi wieżowcami. Nie zabrakło też wizyty w nowoczesnym centrum handlowo – kulturowym Złote Tarasy.
Szklarska Poręba. Kolejna wycieczka zaliczona :) W dniach 22-24 maja, klasy 3a i 3c wybrały się na wycieczkę szkolną do Szklarskiej Poręby. W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzać Muzeum Ziemi, Chatę Walońską, wytwórnię ceramiki (gdzie robili własne kubki), hutę szkła, zamek w Grodzieńcu i wiele innych ciekawych miejsc. Klasy chodziły po górach, miały okazję zobaczyć wodospad Szklarka i Kamieńczyk. Wycieczka zakwaterowana była we wspaniałym pensjonacie, wieczorami były wspólne ogniska i dyskoteki. Pogoda dopisała a wszyscy uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni. :)

   Śladami historii

   ZAMEK KSIĄŻ, WALIM, RZECZKA, ADRŠSPAD, OSÓWKA, GŁUSZYCA: w dniach 14-16 maja 2013 r. uczniowie klas II C, IA, III D i III E brali udział w wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy Zamek Książ i okolice, gdzie przemierzyliśmy trasę „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”.  Podziwialiśmy wnętrza sal zamkowych, rodu Hochbergów, zeszliśmy do tunelu z okresu II wojny światowej poniżej zamku. Od tego momentu rozpoczęła się dla nas przygoda związana z operacją RIESE ( zwiedzanie Walimia i Osówki ). Dotarliśmy także do zamku Grodno, którego początki sięgają średniowiecza. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielką Sowę: 1015 m.n.p.m.  Oj, było ciężko. Kolejny etap to Skalne Miasto w dolinie Adršspad ... malowniczy krajobraz, niesamowite formy skalne.
    Zmęczeni, obolali ale równocześnie zadowoleni i zafascynowani atrakcjami turystycznymi Dolnego Śląska wróciliśmy do domu.