Wycieczki szkolne
Tropiciele z klas 3 na Szlaku Piastowskim
W słoneczny poniedziałek, 19 czerwca uczniowie klas 3a i 3b wyruszyli w podróż Szlakiem Piastowskim. Wycieczkę rozpoczęli od zwiedzania osady w Biskupinie. Zajrzeli do wnętrza chat, poznali między innymi pracę garncarza i mincerza. Niektórzy samodzielnie wybijali monety. Następnie kolejką wąskotorową udali się do Gąsawy, gdzie czekał autokar, który zawiózł ich do pierwszej stolicy Polski- Gniezna. Najważniejszym punktem zwiedzania była tu katedra ze słynnymi drzwiami gnieźnieńskimi, przedstawiającymi sceny z życia świętego Wojciecha. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili późnym popołudniem do Ostrowa.
Dzieci z klasy II A i II B wspólnie odwiedziły niezwykle miejsce - Piracki Park Rozrywki w Kościanie.
Niezwykłe czyli takie, gdzie nie zagląda nuda, a poziom radości i zaciekawienia cały czas jest na najwyższym poziomie:)To idealne miejsce do zabawy, szaleństw, wypoczynku i relaksu, z pewnością każdy tu znalazł coś dla siebie;)
Bylo tak wiele atrakcji,t.j. Wioska Indiańska, Hawajska, wycieczka do Egiptu, szaleństwa w Jumplandi, kręcenie się na twisterze czy w czarnej dziurze,odkrywanie tajemnic studni bez dna, chiński mini park linowy, obrotowy domek, Atlantyda, magiczny Świat Bajek, skoki na gigantycznych poduchach czy w parku dmuchańców:) Uff, to jeszcze nie wszystko:) Byly miniatury budowli architektonicznych świata, karmienie zwierząt w mini ZOO, szukanie drogi wyjścia w zielonym labiryncie, rejs tratwą.
Ech, jeden dzień to za mało, by się tym wszystkim nasycić:) Tyle emocji, że głowa mała:) Do tego pyszny obiadek i pogoda, która na przekór wszystkiemu też nam pięknie dopisała:)Było cudownie:) Wyjeżdżalismy z gorącym postanowieniem szybkiego powrotu. Zatem do zobaczenia Piracka Kraino Szczęścia:)
8a na biwaku
1 i 2 czerwca 8a spędziła na biwaku w Przedborowie, w ośrodku szkoleniowym "Pascha". To "ostatnie" chwile wspólnie spędzane ze sobą. Klasa wykorzystała go na integrację i pożegnanie jednocześnie. Przede wszystkim świetnie się bawiliśmy!
10 maja 2023 roku klasy 5a i 5b udały się na wycieczkę jednodniową do Śmiełowa, Rogalina, Puszczykowa. Uczniowie zwiedzali Muzeum Adama Mickiewicza oraz piękny ogród w Śmiełowie. W Rogalinie mieli możliwość obejrzenia pięknych obrazów, a w Puszczykowie podziwiali oryginalne eksponaty przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera. Wszyscy wspaniale się bawili!
Wycieczka klasy 6a i 6b
2 grudnia 2022 roku uczniowie klasy 6a i 6b uczestniczyli w warsztatach świątecznych w Ośrodku „Jurand” w Przygodziczkach. Wcześnie rano grupa młodzieży zameldowała się na miejscu, gdzie powitała nas właścicielka: Pani Agnieszka Kątna - Dolata.
Było nam tym bardziej miło zawitać w jej progi, iż jest ona absolwentką naszej szkoły. Podczas warsztatów, które odbyły się w pięknej świątecznej scenerii, uczniowie wypiekali pierniki, które następnie dekorowali. W ośrodku czekały na nas również inne atrakcje, takie jak smażenie kiełbasek przy ognisku oraz przejażdżka konną bryczką. Po zakończonych warsztatach, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój, wyruszyliśmy na krótką wędrówkę po okolicznym lesie. Radośni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego.
Wycieczka klas trzecich do Poznania
9 czerwca uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Poznania. Poznali historię Polski dzięki makietom zbudowanym z LEGO (History Land). Zobaczyli wielkie bitwy, które zmieniły bieg historii Polski i przyjrzeli się imponującym zabytkom zbudowanym również z klocków. Następnie spacerowali ulicami Poznania, gdzie podziwiali zabytkowe budynki. Po południu udali się na stadion miejski, na którym regularne mecze rozgrywa Lech Poznań. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się i wzmacniali swoje więzi.
Wycieczka do Łodzi klasy 8a i 4b
9 czerwca 2022 roku uczniowie udali się na wycieczkę do Łodzi. Wzięli udział w spektaklu „Nić Ariadny”, spacerowali ulicą Piotrkowską oraz pięknymi alejkami ogrodu botanicznego. Młodzież zwiedziła również Experymentarium, w którym wszystkiego można było dotknąć, a przede wszystkim poznać skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa pokazała uczniom, w jaki sposób można łączyć naukę z zabawą, dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach mogą mieć zaskakujące zastosowanie w codziennym życiu, stając się dla eksperymentującego „młodego naukowca” zrozumiałe i interesujące. Uczniowie dzięki wyjazdowi integrowali się, wdrażali do współdziałania w zespole oraz wzmacniali więzi koleżeńskie.
7 klasa na biwaku
W końcu udało się nam wyjechać na biwak. Nie ważna była pogoda, bo przez pierwsze godziny nieco padało (tylko trochę :), ale to jak się bawiliśmy. Wspólnie spędzone godziny na pewno zapadną nam na długo w pamięci. W końcu mieliśmy czas na "bycie ze sobą", zabawę, długie rozmowy i przede wszystkim śmiech :). Mamy nadzieję, że uda się nam to powtórzyć w przyszłym roku.
Wycieczka do Hydropolis
14 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 5a i 5b wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis oraz Stary Rynek. Hydropolis łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których zostali wprowadzeni w arkana chemii. Na zajęciach samodzielnie przygotowali lawę oraz tęczę. Zwieńczeniem warsztatu był efektowny, ale zarazem prosty eksperyment- „woda gazowana”. Zajęcia wywarły na uczniach ogromne wrażenie i zapewne stały się inspiracją do samodzielnego eksperymentowania. Po warsztatach zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą wodzie, która mieści się w XIX- wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Pierwszy etap zwiedzania wystawy rozpoczął się projekcją filmu na 65 metrowym ekranie ( 360o), który opowiadał o powstaniu wody na Ziemi . Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstała woda i jak jest jej dużo we wszechświecie. Na środku Sali wyświetlany był obraz kuli ziemskiej o średnicy 2 metrów z animacją pływów wodnych na naszej planecie . Po projekcji filmu rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Poznaliśmy różnorodność wodnego życia od mikroorganizmów ukrytych w kropli wody po olbrzymie ssaki morskie. Również zapoznaliśmy się z różnymi urządzeniami np. batyskafem, który zabrał nas do najgłębszego miejsca na Ziemi. Wyprawa do muzeum wywarła na nas niesamowite wrażenia. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Stary Rynek i Jarmark Bożonarodzeniowy. Bajkowe ozdoby Rynku, oryginalne świąteczne ozdoby i dania wprawiły nas w świąteczny nastrój. Pełni wrażeń wróciliśmy w godzinach wieczornych do Ostrowa.
Wycieczka 7a do Warszawy
Wycieczkę rozpoczęliśmy o godzinie 6.00 16.11.2021r. przed budynkiem naszej szkoły. Po paru godzinach jazdy luksusowym autokarem wyruszyliśmy na spacer po stolicy. Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, starówka z syrenką, barbakan i mury miejskie, pomnik Małego Powstańca, Krakowskie Przedmieście, Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogród Saski to główne punkty naszego programu, ale nie jedyne oczywiście :).
Potem wjechaliśmy ekspresową windą na punkt widokowy Pałacu Kultury i Nauki skąd mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Mieliśmy także okazję przejechać się obiema "nitkami" warszwskiego metra aby dostać się do Centrum Nauki Kopernik, wyjątkowej placówki gdzie sale są pełne interaktywnych eksponatów, dzięki którym można wąchać, słuchać, tańczyć, grać, klonować, a nawet odbyć niepowtarzalną podróż w głąb samego siebie. Podczas zwiedzania mogliśmy dowiedzieć się jak wygląda świat oczami węża i jak zbudować maszynę latającą. To miejsce pozwala na poszukiwanie, badanie i popełnianie błędów bez konsekwencji :).
Ostatnim punktem programu była wizyta na Stadionie PGE Narodowy gdzie moglśmy wejść na punkt widokowy.
Krótko, ale bardzo intesywnie spędziliśmy ten dzień, który przyniósł nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka w Sudety
W dniach 06 - 07 czerwca uczniowie klas 8d i 8e wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę, podczas której odwiedzili Skalne Miasto oraz przespacerowali się Ścieżką Koronami Drzew.
W Skalnym Mieście podziwialiśmy przepiękne widoki, przeciskaliśmy się pomiędzy potężnymi skałami oraz pływaliśmy tratwą po urokliwym jeziorku. Wieczorem spędziliśmy wspólnie czas na ognisku. Drugi dzień to wizyta w Jańskich Łaźniach i spacer Ścieżką Koronami Drzew. Jest to wysoka na 45m wieża widokowa, z której można zjechać krętą zjeżdżalnią w zaledwie 4 sekundy. Cała wycieczka była bardzo udana, wszyscy spisali się na medal!
Wycieczka Szlakiem Piastowskim
31.05 uczniowie klasy 2a i 2b wyjechali na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. W pierwszej ķolejnosci zwiedzali Katedrę Gnieźnienską ze słynnym Drzwiami Gnieźnieńskimi, gdzie zapoznawali się z historią św. Wojciecha. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Żnin - Biskupin. Na samym końcu zwiedzali Biskupin gdzie mieści się osada prasłowiańska.
Wycieczka szkolna Zakopane maj 2019 r.
W dniach od 22 – 24.05.2019 r. odbyła się wycieczka szkolna do Zakopanego. W wycieczce uczestniczyli uczniowie z klas 3a, 3b i 3d Gimnazjum. Przygotowani do długiej drogi wyruszyliśmy rankiem, zanim dotarliśmy na miejsce (Zakopane), czekał nas dłuższy postój w Oświęcimiu. Naszym pierwszym punktem wycieczki był wjazd na Wielką Krokiew i podziwianie pięknych widoków. Następnie udaliśmy się na piechotę w kierunku kolejki linowej, mającej nas dowieść na szczyt Gubałówki. Ostatnim miejscem pierwszego dnia był spacer na słynnych zakopiańskich Krupówkach. Po tym intensywnym dniu udaliśmy się na odpoczynek do pensjonatu w Białym Dunajcu. W kolejnym dniu pogorszyła się pogoda - spadł obfity deszcz i musieliśmy zmienić plan wycieczki. Odwiedziliśmy więc po kolei kilka ciekawych miejsc na Podhalu, mianowicie: Chatę Sabały, Sanktuarium Matki Boskiej na Krzeptówkach, zabytkowy cmentarz zasłużonych dla Zakopanego na Pęksowym Brzysku, Muzeum Tatrzańskie im. dr T. Chałubińskiego. Na koniec drugiego dnia wycieczki, udaliśmy się na chwilę relaksu do gorących wód termalnych o nazwie Gorący Potok w Szaflarach. Na koniec dnia gospodarze przygotowali dla nas prawdziwą atrakcję - ognisko w chacie góralskiej. Trzeciego i ostatniego zarazem dnia naszej podróży do stolicy Tatr, udaliśmy się w obowiązkowy punkt na naszym szlaku, do Morskiego Oka. Wszyscy powtarzali jednym głosem dla takiego widoku warto było się zmęczyć. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, dlatego zmęczeni trudami pokonywania codziennych kilometrów, musieliśmy pożegnać tym razem kapryśne Zakopane i udać się w długą drogę powrotną do domu.
Trzy Korony zdobyte
W dniach 20-22.05.19 klasa 8b z kolegami z klasy 8c wybrała się na wycieczkę w Pieniny. Program wycieczki obejmował zwiedzanie zamku w Niedzicy, wejście na Trzy Korony, spływ Dunajcem oraz spacer po Szczawnicy. Podziwialiśmy również piękno przyrody w wąwozie Homole. Pogoda nie zawsze nam sprzyjała, ale wszystkie punkty programu udało nam się zrealizować. Program wycieczki przygotowała pani Sylwia Parzeńska, a w jego realizacji wspierali ją pani Justyna Marciszewska i pan Jarosław Podlas.
Wycieczka do Torunia
W dniu 17 maja 2019 roku klasy: 4a i 5a odwiedziły Toruń- miasto Mikołaja Kopernika. Wyjazd odbył się we wczesnych godzinach rannych, a powrót nastąpił późnym popołudniem. Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie starej części miasta i wizyta pod Krzywą Wieżą. Następnie wybraliśmy się na rejs statkiem. Podczas całej wyprawy uczniowie podziwiali piękne stare, budowle toruńskie pamiętające czasy Krzyżaków. Oczywiście zakupili także pamiątki i pyszne, słodkie pierniki. Następnie wszyscy udali się do Planetarium, gdzie oglądano film o Toruniu i Mikołaju Koperniku. Była to wspaniała podróż po dawnym Toruniu. Uczniowie obserwowali rozgwieżdżone niebo, poznawali różne gwiazdozbiory, odkrywali ruchy planet. Ważną częścią wycieczki było przeniesienie się 500 lat wstecz, czyli wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Pośród zapachu różnych przypraw, takich jak: kardamon, imbir i kora cynamonowa uczniowie dowiadywali się, jak w XVI wieku pieczono te wspaniale słodkości, które stały się wizytówką Torunia. Dodatkową atrakcję stanowiło samodzielne przygotowanie ciasta i pieczenie pierników przez dzieci. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do współczesności w całym tego słowa znaczeniu i odwiedzili restaurację McDonald.
Wycieczka pozostawiła w uczniach niezapomniane wrażenia i stała się jednocześnie inspiracją do kolejnych wyjazdów do pięknego grodu nad Wisłą, a dzięki Pani Przewodnik pozostały nam w głowach wspaniałe i żartobliwe historie związane z miastem.
Wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich
8- 10 maja klasa 3c gimnazjum z kilkoma przyjaciółmi z innych klas spędziła czas na szkolnej wycieczce. Program wyjazdu obejmował między innymi: piesze wyprawy szlakami Karkonoszy i Rudaw Janowickich, zwiedzanie stolicy Czech - Pragi oraz miłe spędzanie czasu w Karpaczu i niedalekiej Przesiece. Wycieczka udała się wspaniale, wszyscy spisali się na medal! Szkoda,że to już ostatnia wycieczka w takim składzie!
Londyn - Paryż - Bruksela
17 marca dość liczna gromadka uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyruszyła w swoją kolejną podróż.
Na początek po królewsku przywitał nas Londyn. Zaczęliśmy od Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego w Greenwich z południkiem 0, skąd kolejką linową udaliśmy się do Royal Docks. Podczas przejażdżki podziwialiśmy panoramę wschodniego Londynu (wieżowce w Canary Wharf, dolina Tamizy wraz z zaporą, budynek areny O2 oraz pas startowy lotniska City). Odwiedziliśmy takie "kultowe miejsca" jak: West End z Piccadilly Circus, Leister Square, Trafalgar Square, China Town, Covent Garden, Pałac Kensington, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, Tower of London, Buckingham Palace ( i to było niesamowite widzieliśmy królową, co prawda w samochodzie, ale...). Swoje wrażenia utrwaliliśmy z kapsuły London Eye, a zakupy robiliśmy na słynnej zakupowej ulicy Londynu, na Oxford Street. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy angielski parlament Westmister Abbey. Poruszaliśmy się Londyńskim Metrem - Tube i pociągami.
Następnym etapem naszej wyprawy był Paryż a tam wizyta w Luwrze, jednym z najstarszych muzeów na świecie. Można tu było podziwiać dzieła np.: Mona Lisa, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Następnie Plac de Gaulle’a z Łukiem Triumfalnym. Pola Elizejskie, wieża Eiffla. Potem płyneliśmy statkiem po Sekwanie skąd podziwialiśmy Pont Neuf, Pałac Sprawiedliwości, katedra Notre Dame.
Ostatnim etapem naszej wyprawy była Brukseli. Tu zwiedzaliśmy Parlament Europejski z Parlamentarium (muzeum otwartego przez w 2011 r J. Buzka-ówczesnego przewodniczącego parlamentu). Na koniec udaliśmy się na spacer po centrum Brukseli z Grande Place oraz symbolem Brukseli - Manneken Pis.
Można by wiele mówić o tej wycieczce, ale zdjęcia powiedzą więcej niż słowa. Sami zobaczcie.
Jakuszyce
Tradycyjnie już jak co roku w marcu - uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Królestwa Narciarstwa Biegowego – do Jakuszyc.
W dniach 14-15 marca kilkunastu uczniów z klas V- VIII oraz III gimnazjalnej , pod okiem instruktora narciarstwa biegowego uczyło się i doskonaliło technikę biegania na nartach.
W zimowej scenerii, wśród spadających płatków śniegu, przemierzali trasy wokół Cichej Równi, „Samolotu”, schroniska „Orle”- pokonując (w zależności od zaawansowania i poziomu umiejętności) ok. 15- 19 km pierwszego dnia i 20- 25 km kolejnego dnia.
Mimo ogromnego wysiłku- wynikającego z długości tras i ukształtowania terenu – z górki- pod górkę- wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni- najbardziej z tego, że udawało im się pokonywać swoje słabości, momenty kryzysowe, a przy okazji podziwiać piękne widoki z jakuszyckich tras.
Zachęcamy tym samych wszystkich uczniów do aktywności zimowej- do Jakuszyc już za rok.
Wycieczka do Berlina
13 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. W mieście jest wiele muzeów i galerii, my zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej, gdzie znajduje się największy na świecie szkielet brachiozaura, ekspozycja poświęcona ewolucji, wystawa o kosmosie czy układzie słonecznym. Poza tym odbyliśmy spacer po Berlinie z Postdamerplatz obok pomnika ofiar Holocaustu, szliśmy aleją Unter den Linden, czyli Pod Lipami, gdzie szpalery drzew zdobią chodniki i centralny deptak, a w grudniu, przybrane tysiącami światełek, nadają jej bajkowy, odświętny wygląd. Idąc nią od Bramy Brandenburskiej, mijamy Uniwersytet Humboldta, Nowy Odwach, barokowy arsenał, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO Wyspę Muzealną oraz katedrę. Szlak królewski kończy się na Alexanderplatz, którego perspektywę wieńczy górująca nad całym miastem wieża telewizyjna z obrotową kapsułą –najwyższy punkt widokowy w Niemczech. Jednak w okresie świątecznym odbywa się tam wiele tradycyjnych Jarmarków Bożonarodzeniowych, na których nie może zabraknąć straganów oferujących ozdoby świąteczne, lokalne specjały kulinarne, wyroby rękodzielnicze czy prezentacje szopek bożonarodzeniowych, mieliśmy więc okazję znaleźć się na jednym z nich. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania miasta wróciliśmy bogatsi w nowe wrażenia.
Wycieczka klasy 7d
W dniach 07-08 czerwca odbyła się wycieczka w Góry Opawskie, podczas której wspinaliśmy się na Biskupią Kopę, szaleliśmy w Parku Rozrywki "Zaginione Miasto Rosenau" oraz zwiedzaliśmy przepiękny Zamek w Mosznej. Każda z atrakcji dostarczyła niemało emocji, do tego niesamowite widoki, piękna pogoda i fantastyczna atmosfera, która udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki i opiekunom. Warto dodać, że nienaganne zachowanie naszej grupy zbierało bardzo pozytywne komentarze wszędzie, gdzie byliśmy - ekipa na medal!
Morskie Oko i nie tylko
W maju uczniowie klasy 3a, 3d oraz 2c uczestniczyli we wspólnej wycieczce na południe Polski. Bogaty program imprezy obejmował zwiedzanie: Wadowic, Zakopanego oraz Krakowa a także poznawanie przyrody Tatr, najwyższych gór Polski. Najatrakcyjniejszym punktami wycieczki była: wyprawa nad Morskie Oko, relaks w basenach termalnych oraz wieczorna biesiada góralska.
Wycieczka 3c na Podlasie
Podlasie to miejsce nie tak często odwiedzane przez Wielkopolan. Klasa 3c postanowiła przełamać to i wybrała się na północny wschód w kierunku Białegostoku.
Zwiedzaliśmy piękny Białystok, miasto wielu kultur i charakterystycznej kuchni. Z wieży zabytkowego kościoła widzieliśmy miasto i ulicę Lipową, która prowadziła nas do kolejnych miejsc: Soboru św. Mikołaja, Rynku Kościuszki z ratuszem, w którym obecnie mieści się muzeum oraz do pałacu Branickich i jego francuskich ogrodów. Byliśmy także w Supraślu, gdzie kręcono polskie filmy: "U Pana Boga za piecem", czy "Blondynkę". Gościliśmy tam także w Monastyrze i Muzeum Ikon.
Podczas naszej wizyty na Podlasiu mieliśmy okazję mieszkać w sercu Puszczy Knyszyńskiej i spróbować swoich sił w jeździe konnej, podchodach puszczańskich, czy zwiedzaniu Arboretum z piękną roślinnością.
Teraz już wiemy co to jest "Kartacz", "Babka Ziemniaczana" i "Sękacz". :)
W progach śmiełowskiego pałacu
22 marca uczniowie klasy 4a oraz 4b mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. By poznać biografię jednego z wieszczów narodowych wyruszyli na wycieczkę do Śmiełowa, gdzie znajduje się zabytkowy pałac mieszczący Muzeum im. Adama Mickiewicza.
Miejsce szczególne w czasie powstania listopadowego było wykorzystywane jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej. Na pamiątkę tego okresu w pałacu utworzono muzeum, w którym zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby związane z Adamem Mickiewiczem.
Zwieńczeniem wyprawy były warsztaty: „Barwy Świąt Wielkanocnych. Znane i zapomniane tradycje świąteczne w wielkopolskich domach ziemiańskich”. Dzieci odkryły świat wiosennych zwyczajów i tradycji na przykładzie rodziny Chełkowskich ze Śmiełowa oraz innych rodów wielkopolskich. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się między innymi jaką moc ma palma wielkanocna, dlaczego zakopywano żur oraz co włożyć do koszyczka wielkanocnego. Uczniowie wykonali również tradycyjne ozdoby świąteczne.
Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły, gdzie czekali na nich rodzice.
Wycieczka do Włoch
10 marca o godzinie 23.40 grupa 44 uczniów naszej szkoły z opiekunami wyruszyła na kolejną wyprawę, tym razem do Włoch, która trwała aż do 17 marca.
Pierwszym przystankiem podczas tej wycieczki była wspaniała Wenecja z Placem i Bazyliką św. Marka, z Pałacem Dożów, mostami Westchnień i Riatlo oraz kanałem Grande. Kolejne dni to spotkanie z natchnionym Rzymem. Zwiedzaliśmy Watykan, Plac św. Piotra wraz z Bazyliką (między innymi z grobami św. Piotra i św. Jana Pawła II). Było nam dane spojrzeć na Rzym z kopuły Bazyliki św. Piotra, gdzie w promieniach słońca odsłaniały się nam kolejne punkty na naszej mapie zwiedzania: Panteon, wzgórze Kapitolskie, Forum Romanum i Koloseum, Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi oraz Piazza Navona. Niesamowitym przeżyciem była dla nas wszystkich audiencja u papieża Franciszka. To był prawdziwy Rzym, ale nie koniec naszych doznań duchowych i estetycznych. Z Rzymu pojechaliśmy do Asyżu, do Bazyliki św. Franciszka, gdzie oprócz fresków Giotta chłonęliśmy atmosferę ciasnych uliczek tego bajecznego miasta. Bolonia i Padwa również poruszyły nas swoim niecodziennym klimatem, a to wszystko można zobaczyć w krótkiej fotorelacji.
Wycieczka do Drezna
12 grudnia uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Drezna. W mieście jest wiele muzeów i galerii, które są w stanie sprostać wymaganiom największych koneserów sztuki. My zwiedziliśmy dziedziniec Zwingeru z Bramą Koronną, Katedrę Katolicką oraz Stare Miasto. Najstarszy budynek wystawowy w Dreźnie zaprosił nas w świat pojazdów do Muzeum Transportu i Komunikacji. Niecodzienne było też zwiedzanie Muzeum Higieny. Drezno zachwyca o każdej porze roku jednak teraz jest jeszcze coś wyjątkowego, można powiedzieć magicznego.
W okresie świątecznym odbywa się tam najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w Europie. Spacerując jego uliczkami można podziwiać pięknie ozdobione stragany oferujące oryginalne ozdoby, wyroby rękodzielnicze i różne prezenty, a dookoła czuć przyciągający zapach tradycyjnych potraw. Po atrakcyjnym dniu zwiedzania tego pięknego miasta wróciliśmy do Ostrowa bogatsi w nowe i fascynujące wrażenia.
WYCIECZKA W KARKONOSZE
Klasa 1d wybrała się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Karpacza i Szklarskiej Poręby.
Oto krótka relacja z wycieczki:
Dzień pierwszy 12. czerwca- wspinaliśmy się na górę Chojnik (627m n.p.m.), gdzie mogliśmy podziwiać zamek i piękne okoliczności przyrody. Zamek otoczony lasem jest trudny do zdobycia, ale nam się to udało :)
Po przyjeździe do Karpacza zwiedziliśmy zaporę wodną na Łomnicy, odwiedziliśmy też Muzeum Ziemi. Mieliśmy tam możliwość kupienia pamiątek w postaci biżuterii i figurek z różnych, ciekawych kamieni szlachetnych.
Dzień drugi 13. czerwca - pod czujnym okiem pani przewodnik podążyliśmy niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Strzecha akademicka oraz Samotnia. Piękne widoki i dobra pogoda wprawiły nas w dobry nastrój, choć było dość ciężko, bolały nogi i momentami brakowało sił. Mieliśmy okazję zobaczyć Świątynię Wang i wysłuchać ciekawej historii jej powstania.
Dzień trzeci 14. czerwca - dotarliśmy do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Nasze zdjęcia będą świetną pamiątką, jednak nie odzwierciedlają tych pięknych widoków na żywo.
Wycieczka była dla naszej klasy świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Już z niecierpliwością czekamy na kolejną w drugiej klasie...
Wycieczka klas pierwszych
W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.
Wycieczka klas pierwszych
W dniach 15-17 maja klasy 1a i 1bwraz z wychowawczyniami, p. Beatą Kopij, p. Olgą Janicką i p. Izą Matczak, udały się na wycieczkę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znanej jako Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Wyruszyliśmy w poniedziałek o godzinie 6 rano. Ok. 10:00 dotarliśmy do pierwszego przystanku na naszej trasie. Były to ruiny Zamku Olsztyn. Leży on na Szlaku Orlich Gniazd. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalszą drogę. Około południa dotarliśmy do Ogrodzieńca, drugiego Orlego Gniazda, który zwiedzaliśmy razem z przewodnikiem. Potem przeszliśmy do położonego niedaleko Grodu na Górze Birów. Po zwiedzaniu i podziwianiu autokar zabrał nas do Domu Wycieczkowego „Zosia”, w którym nocowaliśmy.
Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy pieszo do zamku Ojców, ciesząc się słoneczną pogodą. Po zwiedzaniu Orlego Gniazda wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Niestety przy schodzeniu złapało nas oberwanie chmury, przez co przemokliśmy do suchej nitki. Po dłuższym odpoczynku rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę do Pieskowej Skały. Trasa miała 10km i po jej przejściu prawie wszyscy padali z nóg. Po drodze minęliśmy Maczugę Herkulesa – jeden z najsłynniejszych ostańców na Wyżynie. Piękny renesansowy zamek obejrzeliśmy z poziomu dziedzińca i tarasu widokowego. Następnie wróciliśmy do bazy, gdzie po obiadokolacji zebraliśmy się na ognisku. Piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki do późna w nocy.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy od spakowania się i wykwaterowania. Następnie czekała nas stroma wspinaczka do Groty Łokietka. Po zwiedzaniu zeszliśmy niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej, gdzie odpoczęliśmy. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, jednak zrobiliśmy przystanek w Mirowie, aby zobaczyć jeszcze dwa zamki na Szlaku Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice. W drogę powrotną do Ostrowa wyruszyliśmy zmęczeni, lecz szczęśliwi i pełni wrażeń z bardzo udanej wycieczki.
Ten film, o którym wspomnieiśmy już w relacji z naszej szkolnej wyprawy do Katalonii, to krótki reportaż produkcji Łukasza i Szymona. W pigułce możecie zobaczyć fragment wspomnień z pięknych miejsc położonych na Costa Brava. Zapraszamy.
Dnia 19 czerwca 2013 roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Antonina w ramach realizacji projektu „ Lasy dla zrównoważonego rozwoju” opracowanego przez Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Celem wycieczki było zwiększenie świadomości uczniów z obszarów leśnych w zakresie różnorodności biologicznej i jej ochrony, uświadomienie atrakcyjności obszarów chronionych, oraz ukazanie walorów przyrodniczych naszej okolicy. Przemierzając ścieżkę rowerową uczniowie mieli okazję podziwiać najciekawszy przyrodniczo obszar Południowej Wielkopolski: stawy rybne, podmokłe łąki oraz lasy. Trasa rowerowa wiedzie przez Rezerwat Wydymacz do pałacu myśliwskiego Antoniego Radziwiłła w Antoninie, który był miejscem docelowym wycieczki. Poznawanie ciekawych terenów z wysokości siodełka rowerowego jest dokładniejsze, pełniejsze i…..ciekawsze!!
Śladami historii
ZAMEK KSIĄŻ, WALIM, RZECZKA, ADRŠSPAD, OSÓWKA, GŁUSZYCA: w dniach 14-16 maja 2013 r. uczniowie klas II C, IA, III D i III E brali udział w wycieczce szkolnej. Zwiedziliśmy Zamek Książ i okolice, gdzie przemierzyliśmy trasę „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej”. Podziwialiśmy wnętrza sal zamkowych, rodu Hochbergów, zeszliśmy do tunelu z okresu II wojny światowej poniżej zamku. Od tego momentu rozpoczęła się dla nas przygoda związana z operacją RIESE ( zwiedzanie Walimia i Osówki ). Dotarliśmy także do zamku Grodno, którego początki sięgają średniowiecza. Zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Sowich - Wielką Sowę: 1015 m.n.p.m. Oj, było ciężko. Kolejny etap to Skalne Miasto w dolinie Adršspad ... malowniczy krajobraz, niesamowite formy skalne.
Zmęczeni, obolali ale równocześnie zadowoleni i zafascynowani atrakcjami turystycznymi Dolnego Śląska wróciliśmy do domu.