Biblioteka szkolna


Kliknij tutaj, żeby przejść do KATALOGU
Kliknij tutaj, żeby przejść do KATALOGU

 

Rok szkolny 2024/2025

 

 

 

Nauczyciel bibliotekarz w roku szkolnym 2024/20245- Hanna Russek

 

Godziny pracy biblioteki:

 

Poniedziałek 8.00 - 14.45
Wtorek 8.00 - 14.00
Środa 8.00 - 14.00
Czwartek 8.00 - 14.00
Piątek 8.00 - 14.00

Kliknij tutaj, żeby przejść na stronę Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim
Kliknij tutaj, żeby przejść na stronę Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim


 

 

 

ODWIEDZINY UCZNIÓW KLAS TRZECICH W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ We wrześniu br. uczniowie klas trzecich zwiedzali Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem i jego ustawieniem na półkach, a także miały okazję sprawdzić swoją wiedzę w książkowym quizie. Mamy nadzieję, że wizyta ta zachęciła uczniów do częstego odwiedzania biblioteki, gdyż od najmłodszych lat należy sięgać po książki, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę i wyobraźnię. Dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki publicznej za przygotowanie wspaniałych i bogatych w wiedzę spotkań dla naszych uczniów.
Jak nie czytam, jak czytam! Uczniowie klas I-III na kolorowych plakatach zachęcają do czytania:) Dziękuję wszystkim za pięknie wykonane prace, które możemy podziwiać na wystawie w bibliotece :)

📚📚📚

 

 

  Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji Wybory Książek. Każdy uczeń wypisywał maksymalnie trzy tytuły najciekawszych książek, które przeczytał w ciągu ostatnich dwóch lat. Głosowało 246 uczniów z klas 1-7, którzy podali 137 tytułów. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w akcji i oddane głosy. Lista wypisanych tytułów znajduje się w nowym wydaniu naszej gazetki szkolnej "DWÓJA", która znajduje się na stronie internetowej szkoły.

 

 

 

Zaszyfrowana matematyka w bibliotece”

 

  Kolejna klasa wzięła udział w konkursie „Zaszyfrowana matematyka w bibliotece”. Zadaniem uczestników było znalezienie i odgadnięcie zagadek-wskazówek oraz rozwiązanie matematycznych zadań, które ukryte były w książkach z różnych dziedzin. Tym razem do konkursu przystąpiła klasa 4b. Dziękujemy wszystkim
za udział i gratulujemy zwycięzcy, którym została Diana Chemerys :).

 

 

 

 

 

"Szkolny Konkurs Pięknego Czytania"

 

 

  Miło nam poinformować, że dziś odbył się "Szkolny Konkurs Pięknego Czytania" w kategorii klas I i II. Prezentowany przez wszystkich uczestników poziom czytanych tekstów był wysoki, dlatego komisja nie miała łatwego zadania. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i zapraszamy do kolejnej edycji za rok.
A oto wyniki:
- Dawid Zyzak, kl. 1b- otrzymał tytuł laureata konkursu w kategorii klas I,
- Zofia Iwaniuk, kl. 2b- otrzymała tytuł laureata konkursu w kategorii klas II.
Gratulujemy!
Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie konkursu.

 

 

 

Szkolny Konkurs Czytelniczy

 

 

  Za nami już kolejna edycja Szkolnego Konkursu Czytelniczego „Wiem, bo czytałem” dla uczniów klas I-III. 17 maja 2024 roku dzieci rozwiązały test ze znajomości książki Andrzeja Maleszki „Czerwone krzesło”, który złożony był z 4 zadań. Wszyscy uczestnicy świetnie sobie poradzili. Różnice w punktacji były niewielkie, ale – jak to zwykle w konkursach bywa – to one zadecydowały o wyłonieniu laureatów.
Oto oni:
Laureat w kategorii klas I – Stanisław Miezianko 1a
Laureat w kategorii klas II – Michał Kaczmarek 2a
Laureat w kategorii klas III – Igor Usarek 3b
Wszystkim uczniom biorącym udział gratulujemy wiedzy i zaangażowania :).

 

 

 

„Świąteczne czytanie w naszej szkolnej Chatce Puchatka” okazało się bardzo dobrym pomysłem na mile i owocnie spędzony czas z naszymi wychowankami. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach poświęconych świętom Wielkiej Nocy. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Bajka wielkanocna”, a także układały świąteczne puzzle i szukały kolorowych pisanek. Bardzo dziękuje za miły czas wspólnego świątecznego czytania.

„Zaszyfrowana matematyka w bibliotece”

 

 

  Uczniowie klasy 4a wzięli udział w konkursie „Zaszyfrowana matematyka w bibliotece”. Zadaniem uczestników było znalezienie i odgadnięcie zagadek-wskazówek oraz rozwiązanie matematycznych zadań, które ukryte były w książkach z różnych dziedzin. Już wkrótce przewidziane zadania dla kolejnych klas :).
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

 

 

 

 

AKCJA CZYTELNICZA

 


  Biblioteka szkolna zorganizowała w dniach 18.12.2023-19.12.2023 akcję czytelniczą "Zrób sobie prezent-wypożycz książkę na święta". Każdy uczeń z klas I-III, który wypożyczył książeczkę w powyższych dniach wziął udział w losowaniu upominków.

  21 grudnia p.Małgosia nasz szkolny pedagog wylosowała czytelników, którzy otrzymali świąteczne upominki. Oto oni: Hanna Bochińska, Tomasz Grzesiak, Olga Madeyska, Zofia Małecka, Zuzanna Naskręcka, Justyna Ostenda, Ksawery Rachwał, Fabian Ryziński, Franciszek Szcześniak, Mateusz Żabiński. Gratulujemy!!!
Podczas przerwy świątecznej liczymy, że uda Wam się znaleźć chwilę na spotkanie z książką. Przyjemnej lektury!

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

 

  Celem akcji jest promocja działań bibliotecznych, propagowanie zainteresowania książką, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
  Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała wyjścia uczniów klas 3-7 do Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w celu zapoznania się z biblioteką i jej księgozbiorem, a także zorganizowała konkursy, w których laureatami zostali:
Klasy 1-2 „Zakładka do książki”:
1. Lena Muras 2a
2. Zofia Iwaniuk 2b
3. Zofia Małecka 1b
Klasy 3 „Okładka do książki”:
1. Paweł Mikołajczyk 3a
2. Wiktoria Kowalska 3a
3. Zuzanna Kurzawska 3b

  Klasy 4-7 Konkurs detektywistyczno-ortograficzny. Wyróżnieni zostali:
Adrian Lubojański 4a, Marcin Mikołajczyk 5a, Wiktoria Płóciennik 5a, Zuzanna Styburska 4b, Leszek Wróblewski 6a.


  Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz biorącym udział w konkursach, ponieważ tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygranymi :)

 

 

 

Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej 

 


  Klasy pierwsze po oficjalnym „Pasowaniu na czytelnika” odwiedziły bibliotekę szkolną, aby wypożyczyć swoją pierwszą książeczkę. Dzieci podczas tej wizyty zapoznały się z jej regulaminem, zasadami korzystania z księgozbioru oraz pomieszczeniami biblioteki i czytelni szkolnej.
  Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyglądali się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie książeczkom dla dzieci.
  Niezwykle ważne było uwrażliwienie młodych czytelników na konieczność szanowania wypożyczonych książek, regularnego korzystania ze zbiorów biblioteki i wyrobienia nawyku czytania.
  Pierwszoklasiści miłej lektury!

 

 

 

Pasowanie na czytelnika klas pierwszych! W szkolnej bibliotece nadszedł czas, aby pierwszoklasiści zostali czytelnikami. Wydarzenie to odbyło się 15 listopada 2023 roku. Uczniów kl. Ia oraz Ib do krainy książek wprowadziły postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, które przygotowali dla nich: Baba Jaga, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek i Śpiąca Królewna. Dzieci odpowiadały na pytania bibliotekarza związane z poszanowaniem książek oraz dowiedziały się dlaczego warto czytać książki. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali: dyplomy, kotyliony, zakładkę do książki oraz słodki upominek. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Bardzo dziękuję, aktorom z naszego szkolnego teatru PESTKA, za taki wspaniały występ dla naszych nowych czytelników. Brawo!

SPOTKANIA UCZNIÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

 


  W październiku br. uczniowie klas 3-7 zwiedzały Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zapoznały się z księgozbiorem i jego ustawieniem na półkach, a także mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w książkowym quizie na platformie Kahoot!
  Mamy nadzieję, że wizyta ta zachęciła dzieci do częstego odwiedzania biblioteki, gdyż od najmłodszych lat należy sięgać po książki, poszerzając w ten sposób swoją wiedzę i wyobraźnię.
  Dziękujemy wszystkim pracownikom biblioteki publicznej za przygotowanie wspaniałych i bogatych w wiedzę spotkań dla naszych uczniów.

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania – konkursy współtowarzyszące

 

 

  W dniu 30 października 2023 roku zostały rozstrzygnięte konkursy współtowarzyszące Dniu Głośnego Czytania zorganizowane dla klas I-III.

Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

 

 

 

Pamiętacie kochani Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole?

 

 

  Artykuł z tego dnia ukazał się w wersji internetowej ogólnopolskiego czasopisma BIBLIOTEKA W SZKOLE. Zachęcamy do zapoznania się z nim,
i przy okazji dziękujemy jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w to radosne wydarzenie.
https://biblioteka.pl/artykul/Co-sie-dzialo-w-bibliotekach/12675 (kliknij na link)

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

 


w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
na lata 2021-2025” – priorytet 3, nasza szkoła pozyskała dofinansowanie. Otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3 zostały przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki oraz na nowe kolorowe siedziska do czytelni.

Oto lista tytułów zakupionych nowości książkowych:

 

 

Zwierzęta Polski Flora i fauna Polski
Tomcio rozwiązuje problemy Trudne emocje
Mikołajek
Self-Regulation Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
Charlie i wielka szklana winda
Buduję poczucie własnej wartości
Bajki które uczą jak żyć wśród innych
Radzę sobie z przemocą w szkole i Internecie Karty pracy dla dzieci w wieku 9-16 lat, w tym uczniów ze spektrum autyzmu
Dialogi komiksowe Ilustrowane rozmowy dla uczniów z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami
W pułapce myśli dla nastolatków Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem
Poznaję emocje Karty pracy doskonalące umiejętności rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi
Afryka Kazika
Elf wszechmogący Elfomania tom 3
Znajdę przyjaciela Karty pracy dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu oraz innymi trudnościami komunikacyjnymi
Psy rasowe Podręczna encyklopedia
Bajka o Lęku
Elfie, gdzie jesteś? Elfomania tom 2
Na skrzydłach motyla

 

Moja supermoc uważność i spokój żabki Historie gry i zabawy mindfulness
Komunikuję, co myślę i czuję Karty pracy
Koń na receptę / Grzywą malowane / Galopem do gwiazd
Elf i skarb wuja Leona Elfomania Tom 6
Self-Regulation Nie ma niegrzecznych dzieci
Komiks społeczny 33 historyjki w formie ćwiczeń rozwijających umiejętności społeczne
Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham
Pajączek na rowerze (wydanie ilustrowane)
100 faktów. Konie
Ptaki Polski Tom 1 + CD
Tomcio rozwiązuje problemy. Złość i agresja Kreatywne książeczki Terapeutyczne
Elf i dom strachów Elfomania tom 4
Pajączek na rowerze (wydanie ilustrowane)
Jaki to koń? Atlas dla dzieci
Charlie i fabryka czekolady
Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych
Ptaki Polski Tom 2 + CD
Self-Regulation Szkolne wyzwania
Opowieści pełne emocji
Sposób na Elfa Elfomania tom 1
Feluś i Gucio poznają emocje
Sokoli wzrok Ćwiczenia dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej z zaburzoną percepcją wzrokową
Moje emocje Jak pokonać złość i smutek
Koty rasy z całego świata
Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic
Elf i dom demonów Elfomania Tom 7
Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie
Elf i pierwsza gwiazdka Elfomania tom 5
Wielka zadyma z Mikołajem
Bajki, które uczą, jak być szczęśliwym

Opowieści o tym, co w życiu ważne
Opowieści o tym, co daje moc
Magiczne święta Małgosi
Detektywi na kółkach (2) Tajemnica przeklętej harfy
Dzieci Dwóch Światów (tom 1) Mysia wieża
Dzieci Dwóch Światów (tom 2) Śpiący rycerze
Idą święta
Julka mała weterynarka (tom 1) Piżama party dla zwierząt
Julka mała weterynarka (tom 2) Wielki pokaz
Julka mała weterynarka (tom 3) Przyjaciele z farmy
Julka mała weterynarka (tom 4) Na ratunek maluchom
Julka mała weterynarka (tom 5) Koledzy z plaży
Julka mała weterynarka (tom 6) Dziś pracuję w zoo!
Julka mała weterynarka (tom 7) Psie poszukiwania
Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone
Podręcznik dla superbohaterów (tom 1) Podręcznik
Podręcznik dla superbohaterów (tom 2) Czerwona maska
Podręcznik dla superbohaterów (tom 3) W pojedynkę
Podręcznik dla superbohaterów (tom 4) Wilk nadchodzi
Podróż na koniec świata (tom 1)
Podróż na koniec świata (tom 2) Klątwa Helmsleyów
Świąteczna noc
Święty Mikołaj wchodzi kominem
Szkoła magicznych zwierząt (tom 1)
Szkoła magicznych zwierząt (tom 2) Tajemnica szkolnego podwórka
Szkoła magicznych zwierząt (tom 3) W ciemnościach
Szkoła magicznych zwierząt (tom 9) Kamienny sen
Wigilijne opowieści, czyli dzieci ratują święta
Wróżki ratują święta
Psyjaciele
Opowieści o bohaterskich dzieciakach
Lassie, wróć!
Wypożyczalnia skrzydeł. Opowieść o magii czytania
Bolek i Lolek zwiedzają Polskę
Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur
Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów
321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat
50 rzeczy, które musisz zrobić, zanim skończysz 13 lat. Na wakacjach
Drzewo życzeń
Mitologia
Pan Kuleczka (1)
Pan Kuleczka (2) Skrzydła
Pan Kuleczka (3) Spotkanie
Pan Kuleczka (4) Światło
Pan Kuleczka (5) Dom
Pan Kuleczka (6) Radość
Pan Kuleczka (7) Marzenia
Pan Kuleczka (9) Niespodzianki
Podręcznik dla superbohaterów (tom 5) Zagubieni
Podręcznik dla superbohaterów (tom 6) Bez nadziei
Podręcznik dla superbohaterów (tom 7) Powrót
Podręcznik dla superbohaterów (tom 8) Najdłuższa noc
Tappi i awantura z olbrzymem
Tappi i Kocyk Mocyk
Tappi i przyjaciele. Przepyszne opowiadania. Przepisy Tappiego
Tappi i tajemnica bułeczek Bollego
Tappi i tajemniczy gość
Tappi i wspaniała przyjaźń
Tappi. Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane
Zaopiekuj się mną. Samotny, niekochany Promyk
Zaopiekuj się mną. Zorza, sowa śnieżna
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek (2)
Baśnie Śnieżnego Lasu

11 papierowych serc
Akcje w wakacje. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 4
Aloha. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 11
Basia i kask. Czytam sobie. Poziom 1
Basia i przyjaciele. Wielka księga przygód
Basia. Wielka księga o uczuciach
Basia. Wielka księga przyjaźni
Basia. Wielka księga pytań
Baśniobór. Tom 1
Benzema
Brzydsza siostra. Tom 1
Ciekawe dlaczego - Dodo nie żyje
Ciekawe dlaczego - Gąsienice tak dużo jedzą
Ciekawe dlaczego - Gęsi odlatują do ciepłych...
Ciekawe dlaczego - Grecy budowali świątynie
Ciekawe dlaczego - Rzymianie nosili togi
Ciekawe dlaczego - Sosny mają igły
Ciekawe dlaczego - Telefon dzwoni
Ciekawe dlaczego - Węże zrzucają skórę
Ciekawe dlaczego - Wielbłądy mają garby
Ciekawe dlaczego - Zamki miały fosy
Ciekawe dlaczego - Zbudowano piramidy
Ciekawe dlaczego cytryny są kwaśne
Ciekawe dlaczego kangury mają torby
Ciekawe dlaczego Kolumb przepłynął ocean
Ciekawe dlaczego mydło się pieni
Ciekawe dlaczego na Saharze jest zimno nocą
Ciekawe dlaczego na szczytach gór leży śnieg
Ciekawe dlaczego nie każdy władca polski był królem
Ciekawe dlaczego Prehistoria nas interesuje
Ciekawe dlaczego rybom wyrosły nogi
Ciekawe dlaczego samoloty mają skrzydła
Ciekawe dlaczego stalaktyty rosną w dół
Ciekawe dlaczego stalaktyty rosną w dół i inne pytania na temat jaskiń
Ciekawe dlaczego w niebie jest dziura
Ciekawe dlaczego wieje wiatr
Ciekawe dlaczego wieloryby śpiewają
Ciekawe dlaczego wschodzi słońce
Ciekawe dlaczego zamki błyskawiczne mają zęby
Ciekawe dlaczego zamki miały fosy
Ciekawe dlaczego zbudowano piramidy
Dlaczego gwiazdy migocą i inne ważne pytania
Dlaczego... odpowiedzi na pozornie łatwe pytania
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 1
Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Wielka Księga Przygód. Tom 1
Grosicki. Chłopak który zmierzył się z życiem
Gwiazda wieczorna wschodzi. Baśniobór. Tom 2
Hej, w góry! Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 13
Hiszpania, ole! Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Tom 4
Hokus -Pokus. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 9
Idą święta. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 9
Kalifornia. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Tom 1
Klucze do więzienia demonów. Baśniobór. Tom 5
Kociaki adopciaki. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 14
Kółko hiszpańskiego. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 2
Królowa balu. Brzydsza siostra. Tom 2
List w butelce. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 8
Magia świąt. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 15
Martynka w krainie baśni
Martynka. Księga opowieści
Martynka. Mała baletnica.
Martynka. Najlepsze przygody
Martynka. Nowa koleżanka. Zaczynam czytać z Martynką
Martynka. W samolocie. Zaczynam czytać z Martynką
Martynka. Wielkanocne pomysły
Mbappé. Nowy książę futbolu
Mikołajek i inne chłopaki
Na dwóch kółkach. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 15
Na scenie. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 3
Niezłe ziółka. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 12
Nowy Jork. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Tom 2
Olbrzym. Magiczne Drzewo. Tom 3
Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem
Pinokio
Plaga cieni. Baśniobór. Tom 3
Polarna Wyprawa. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 10
Pomylony narzeczony
Poszukiwacze przygód. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 7
Reksio. Wielka księga przygód
Ronaldinho. Czarodziej piłki nożnej
Ronaldo. Po prostu fenomen
Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Skrzynia Władcy Piorunów. Detektywi na kółkach. Tom 1
Starożytna grecja co jak dlaczego
Starożytny rzym co jak dlaczego
Szwecja. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata. Tom 3
Śnieżny patrol. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 6
Tajemnice smoczego azylu. Baśniobór. Tom 4
Van Dijk. Holenderska skała
Wielka księga przygód. Basia. Tom 1
Wielka księga przygód. Basia. Tom 2
Wielka księga przygód. Basia. Tom 3
Wielka księga przygód. Basia. Tom 4
Wielka księga przygód. Basia. Tom 5
Wszystko o leo messi i fc Barcelonie mali mistrzowie
Wszystko o...Zlatanie Ibrahimoviciu
Wytłumacz mi, dlaczego... 365 prostych odpowiedzi na trudne pytania
Źrebaki i rumaki. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom 5

1869 - Podbój kosmosu. Gwiezdny zamek. Tom 1
1869 - Podbój kosmosu. Gwiezdny zamek. Tom 2
Chimery Wenus. Tom 1
Dzielny mały Karmel. Zaopiekuj się mną
Francuz na Marsie. Gwiezdny zamek. Tom 4
Kosmosmerf
Międzyplanetarna wystawa z 1875 roku. Gwiezdny Zamek. Tom 6
Na psa urok. Zosia z ulicy Kociej. Tom 10
Na ratunek śnieżnym panterom. Zaopiekuj się mną
Pan Samochodzik i człowiek z ufo
Pan Samochodzik i Fantomas
Pan Samochodzik i księga strachów
Pan Samochodzik i niesamowity dwór
Pan Samochodzik i Niewidzialni
Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic
Pan Samochodzik i templariusze
Pan Samochodzik i Winnetou
Pan Samochodzik i wyspa Złoczyńców
Pan Samochodzik i zagadki Fromborka
Pan Samochodzik i złota rękawica
Rycerze Marsa. Gwiezdny zamek. Tom 3
Scooby Doo! Klątwa Kleopatry
Scooby-Doo! I nawiedzony zamek
Scooby-Doo! I przebojowy duch
Scooby-Doo! i śnieżny potwór
Scooby-Doo! I Upiorny strach na wróble
Scooby-Doo! Nawiedzona górska chata
Scooby-Doo! Tajemnicza mapa
Scooby-Doo! Tajemniczy klucz
Scooby-Doo! Upiorni Rycerze
Scooby-Doo! Złodziej scoobichrupek
Scooby-Doo! Znikające pączki
Smerfy i bociany. Przygody Smerfów. Tom 38
Smerfy i śnieżyca. Przygody Smerfów. Tom 39
Smerfy na letnisku. Przygody Smerfów. Tom 27
Wielkie zmiany. Zosia z ulicy Kociej. Tom 7
Z Marsa do Paryża. Gwiezdny Zamek. Tom 5
Zosia z ulicy Kociej. Dolce vita

Zapraszamy do czytania :)

 

 

„Reksio czyta w bibliotece”

 


  Reksio był honorowym gościem tegorocznego Dnia Głośnego Czytania. Dzieci z klas I-III miały okazję wysłuchać reksiowych przygód, które przeczytał sam bohater opowiadania.
  Dla wielu z nas czytanie może wydawać się czynnością codzienną, niczym zwyczajną. Jednak gdy słowa książki są czytane na głos przez bajkowe postacie stają się odgłosami literatury, które przenoszą nas w światy wyobraźni i emocji.
Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu prowadzonym przez Reksia, chętnie odpowiadały na zadawane przez niego pytania i dzieliły się własnymi wrażeniami po przeczytanym fragmencie książki.
  Na zakończenie pies Reksio wręczył dzieciom słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców i zachęcił do uczestnictwa w konkursie współtowarzyszącym Dniu Głośnego Czytania: praca plastyczna pt. „Przygody Reksia”.
  Postacie z bajek urozmaicają przebieg takich wydarzeń bibliotecznych i zachęcają młode pokolenie do sięgnięcia po różne pozycje książkowe.

 

 

 

„Krasnoludki” w bibliotece

 


  16 maja 2023 roku gościliśmy w naszej szkole dzieci z Przedszkola nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Tematem spotkania było zapoznanie przedszkolaków z biblioteką. Dzieci dowiedziały się jak założyć kartę biblioteczną. Poznały zasady panujące w bibliotece oraz jak dbać o książki Z zaciekawieniem słuchały czytanego opowiadania, a także odpowiadały na zadane pytania. Na zakończenie dzieci otrzymały certyfikaty „Przyjaciela biblioteki” za piękne uczestnictwo w zajęciach. Dziękujemy za Waszą obecność!

 

 

 

AKCJA CZYTELNICZA

 


  Biblioteka szkolna zorganizowała w dniach 19.12.2022-20.12.2022 akcję czytelniczą "Zrób sobie prezent-wypożycz książkę na święta". Każdy uczeń z klas I-III, który wypożyczył książeczkę w powyższych dniach wziął udział w losowaniu upominków.

  21 grudnia p.Małgosia nasz szkolny pedagog wylosowała czytelników, którzy otrzymali świąteczne upominki. Oto oni: Kacper Konik, Eryk Olejnik, Franciszek Garbarczyk, Lena Wolańczyk, Kamil Smentek, Paweł Mikołajczyk, Maciej Kuźniewski, Oskar Ląg, Franciszek Kubiak, Igor Usarek, Pola Wolska. Gratuluję!!!
Życzę miłej lektury podczas przerwy świątecznej :).

 

 

 

 

Nasi pierwszoklasiści stali się czytelnikami biblioteki szkolnej Do krainy książek wprowadzili pierwszoklasistów uczniowie ze Szkolnego Klubu Książki, którzy wcielili się w postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, układali zaszyfrowane hasła, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika. Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali certyfikaty oraz kolorowanki, a wszyscy uczestnicy słodkości i zakładkę do książki.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2022

 

 

  W październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dla uczniów zorganizowane zostały konkursy oraz różnorodne wystawy czytelnicze. Cieszyły się one dużą popularnością.
  Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz biorącym udział w konkursach, ponieważ tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygranymi :) Prace konkursowe możemy podziwiać na wystawie w bibliotece.
Oto laureaci:
Klasy I-II „Zakładka do książki”
1. Pawlak Jakub 1b
2. Grzela Natalia 2a
3. Garbarczyk Franciszek 1a

Klasy III „Moja okładka do książki”
1. Kuźniewski Adam 3a

Klasy IV-VIII „Znam polskie przysłowia”
1. Szkudlarek Patryk 4b
2. Wróblewski Leszek 5a
3. Kempa Paweł 6a

 

 

 

 

Odwiedziny klas drugich w szkolnej bibliotece 

 


  14 oraz 16 września br. uczniowie klas drugich odwiedzili bibliotekę szkolną. Przypomnieli sobie zasady poszanowania książek oraz warunki korzystania ze szkolnego księgozbioru.
  Na koniec lekcji wszyscy uczniowie wypożyczyli książeczki.

 

 

 

 

Akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam - poduszkowe czytanie w bibliotece"

 

 

  7 czerwca 2022 roku wszyscy chętni uczniowie w czasie przerw relaksowali się
w bibliotece na poduszkach czytając książki. Podpisywali specjalnie przygotowaną poduszkę swoim autografem oraz wypisywali ulubiony tytuł lektury przeczytany w tym roku szkolnym.
  Dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w tej akcji :).

 

 

 

 

KONKURS BIBLIOTECZNY „KSIĄŻKOWY MIŚ”

 


  31 maja 2022 roku wicedyrektor Ewa Wiśniewska oraz nauczyciel-bibliotekarz Hanna Russek rozstrzygnęły konkurs biblioteczny „Książkowy miś”. Przeznaczony był on dla uczniów klas I-III naszej szkoły. Dzieci, przy pomocy rodziców stały się pisarzami oraz ilustratorami swoich własnych książek. W wyniku ich ciężkiej pracy powstały niesamowite dzieła. Uczniowie podczas tworzenia książek o tematyce adekwatnej do tytułu konkursu, wykazali się pomysłowością w opracowaniu treści oraz zdolnościami manualnymi podczas tworzenia ilustracji. Ocenie podlegała inwencja twórcza i kreatywność, w zakresie przedstawienia tematu oraz ogólna estetyka wykonania tytułów. Prace konkursowe zostały włączone do wystawy w bibliotece. Warto zobaczyć te przepiękne książeczki.
Oto laureaci:
I miejsce – Zuzanna Zawidzka 2a
II miejsce – Marta Lubojańska 1b
III miejsce – Patryk Szkudlarek 3b
Wyróżnienia:
Franciszek Kubiak 1b
Magdalena Zborowska 2b
Tomasz Knychała 3b

 

 

 

 

 

KONKURS CZYTELNICZY „WIEM, BO CZYTAŁAM/EM”

 


  30 maja 2022 roku odbył się szkolny stopień konkursu czytelniczego „Wiem, bo czytałam/em” do którego przystąpiło 7 uczniów z klas I-III naszej placówki. Poprzedzony on był etapem wewnątrzklasowym podczas, którego wyłoniono po 2 osoby z poszczególnych klas.
  Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami polegającymi na zapoznaniu się z treścią książek: Holly Webb „Kto uratuje Iryska?” oraz Paulette Bourgeois „Franklin zaprasza misia”, a następnie wypełnieniu testu składającego się z pięciu zadań.
Oto laureaci:
Laureat w kategorii klas pierwszych – Julia Bochińska 1b
Laureat w kategorii klas drugich – Pola Wolska 2a
Laureat w kategorii klas trzecich – Ada Płaszczykowska 3a
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ponieważ tak naprawdę każdy z Was jest zwycięzcą

 

 

 

 

„Z MIŁOŚCI DO CZYTANIA-PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE”

 


  Nie lada wyzwaniem jest dla bibliotekarzy zaciekawienie książką uczniów żyjących w świecie wirtualnej rzeczywistości. W ramach szkolnej akcji „Z miłości do czytania-podaruj książkę bibliotece”, która została zorganizowana, aby zachęcić uczniów, by sięgnęli po książkę w formie tradycyjnej, zwróciłam się z prośbą do znanych osób w Polsce o podarowanie naszej bibliotece książki. Na nasz apel odpowiedzieli m.in. prezydent RP Andrzej Duda, Łukasz Wierzbicki czy Magdalena Steczkowska. Książki z autografem przyciągnęły zainteresowanie uczniów, co przełoży się z pewnością na wzrost czytelnictwa w naszej szkole.

 

 

 

 

Pamiętacie kochani obchody Dnia Kota w naszej szkole?


Artykuł z tego dnia ukazał się w ogólnopolskim czasopiśmie BIBLIOTEKA W SZKOLE 02/2022. Zachęcam do zapoznania się z nim, i przy okazji dziękuję jeszcze raz wszystkim zaangażowanym w to radosne wydarzenie.

 

Hanna Russek
nauczyciel-bibliotekarz

 

AKCJA CZYTELNICZA

 


  Biblioteka szkolna zorganizowała w dniach 14.12.2021-16.12.2021 akcję czytelniczą "Zrób sobie prezent-wypożycz książkę na święta". Każdy uczeń z klas I-III, który wypożyczył książeczkę w powyższych dniach wziął udział w losowaniu upominków.

  Oto wylosowani czytelnicy: Bartosz Golembka, Julian Granowski, Antoni Jamry, Liliana Majuszak, Ada Płaszczykowska, Oliwier Stanik, Zuzanna Styburska, Aleksander Szczepański. Gratulujemy!!! Życzę miłej lektury podczas świąt.

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 


  Dnia 23.11.2021r. uczniowie klasy Ia zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.
Pierwszaków do krainy książek wprowadziły członkinie Samorządu Uczniowskiego, które wcieliły się w postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówkę, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz.
Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, książeczkę oraz zakładki do książki, a także zapoznali się z regulaminem wypożyczalni oraz wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 


  Tradycyjnie w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto bibliotek promowane było poprzez plakaty, cytaty o książce oraz wystawy. Uczniowie ponownie zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które zostały rozstrzygnięte, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Laureaci konkursów:

 

„dla klasy”, która wypożyczy najwięcej książek w październiku została klasa 3a.

Konkurs plastyczny UCZNIOWIE KLAS I-II „Zakładka do książki”


1 miejsce Magdalena Zborowska 2b
2 miejsce Stefan Graczyk 1b
3 miejsce Katarzyna Bartczak 1b


Wyróżnienia:
Arkadiusz Chojnicki 2b
Ksawery Robotnikowski 1a
Zuzanna Zawidzka 2a

 

Konkurs ze znajomości autorów i tytułów książek UCZNIOWIE KLAS III, „Czy znasz te książki?”
1 miejsce Wiktoria Płóciennik 3a


Wyróżnienia:
Robert Piwowarczyk 3a
Ada Płaszczykowska 3a
Lena Ryzińska 3a
Patryk Szkudlarek 3b


Konkurs na krótki filmik nagrany telefonem komórkowym zachęcający do czytania książek UCZNIOWIE KLAS IV-VIII, „Dlaczego warto czytać?”
1 miejsce Aleksandra Górska 5a
2 miejsce Karol Kowalewski 5a

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów za wykonanie pięknych prac, które możemy podziwiać na wystawie w bibliotece :)

 

 

 

 

„Dyniowy stworek” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego

 


  Za nami I edycja Jesiennego Konkursu Dyniowego, w którym każdy uczeń mógł dostarczyć pracę przestrzenną wykonaną z dyni w połączeniu z innymi materiałami. Komisja konkursowa oceniła wszystkie zgłoszone dynie. Kryteria oceny to: oryginalność, pomysłowość, technika, humor. Wszystkie prace były niezwykłe i zasłużyły na uznanie, dlatego każdy z uczestników został nagrodzony słodką niespodzianką, a zwycięzcy dyplomem oraz nagrodą.


Laureaci:
Kategoria: klasy I-III
1 miejsce - Natalia Grzela 1a
2 miejsce - Arkadiusz Chojnicki 2b
3 miejsce - Franciszek Szcześniak 1b


Wyróżnienia:
Maciej Kuźniewski 1a
Ksawery Robotnikowski 1a
Ada Płaszczykowska 3a

 

Kategoria: klasy IV-VIII
1 miejsce - Robert Kozłowski 8b
2 miejsce - Paweł Kempa 5a
3 miejsce - Julia Klamka 7a


Wyróżnienie:
Kacper Frąszczak 7a

 

 

 

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

 

   W bibliotece szkolnej nadszedł czas, aby pierwszoklasiści zostali czytelnikami. Wydarzenie to odbyło się 21 października 2021 roku. Uczniów kl. Ib do krainy książek wprowadziły członkinie Samorządu Uczniowskiego, które wcieliły się w postacie z bajek. Przyszli czytelnicy odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówkę, a także odpowiadali na pytania związane z poszanowaniem książek. Następnie odbył się obrzęd pasowania na czytelnika, którego dokonał nauczyciel-bibliotekarz. Na zakończenie spotkania nowi czytelnicy otrzymali dyplomy, książeczkę oraz zakładki do książki, a także zapoznali się z regulaminem wypożyczalni oraz wypożyczyli swoją pierwszą książeczkę.

 

 

 

 

Głośne czytanie w bibliotece szkolnej

 


  Dnia 29 września 2021r. w bibliotece szkolnej odbył się Dzień Głośnego Czytania., którego celem było propagowanie wspólnego, głośnego czytania. Ma ono pozytywny wpływ na młodego człowieka, ponieważ stymuluje jego rozwój intelektualny, rozwija wyobraźnię, a także wzbogaca słownictwo. Uczniowie klas drugich i trzecich wysłuchali treści opowiadania pt. „Ciachmistrz” połączonego z pokazem ilustracji, a następnie odpowiadali na pytania bibliotekarza dotyczące wysłuchanego tekstu. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały wystawę szkolną poświeconą właśnie „Głośnemu czytaniu” pt. „Czytajmy razem”.

 

 

 

 

KONKURSY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO
MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

  Konkurs „dla klasy”, która wypożyczy najwięcej książek w październiku otrzyma słodki upominek.

 

- „Zakładka do książki”, konkurs plastyczny dla uczniów klas I-II – technika wykonania dowolna, praca wykonana samodzielnie przez dziecko. Jeden uczeń przynosi jedną pracę do biblioteki szkolnej do dnia 22.10.2021r.

 

- „Czy znasz te książki?”, konkurs dla uczniów klas III, chętni uczniowie otrzymuję kartę pracy, gdzie muszą wykazać się znajomością autorów i tytułów książek. Uczestnicy konkursu przynoszą karty pracy do biblioteki szkolnej do dnia 22.10.2021r.

 

- „Dlaczego warto czytać?”, konkurs dla uczniów klas IV-VIII, krótki filmik nagrany telefonem komórkowym zachęcający do czytania książek. Uczestnicy konkursu przynoszą nagranie na nośniku do biblioteki szkolnej lub wysyłają na pocztę e-mail bibliotekarzos@wp.pl do dnia 22.10.2021r.


Zapraszam
Hanna Russek
nauczyciel-bibliotekarz

Poczta Walentynkowa

 

 

Od dnia 1 lutego br. roku czekała na Was w bibliotece specjalnie przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka na kartki. Każdy z uczniów klas I-III naszej szkoły przez dwa tygodnie mógł wrzucić do niej swoją walentynkę dla wybranej osoby.
  15 lutego korespondencja została rozdzielona na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili radość drugiej osobie 


Dziękujemy! 
Hanna Russek, Anita Szostak

 

 

 

 

Kochani!

 


Oto laureaci konkursów z okazji Dnia Pluszowego Misia:

 

- klasy I - praca plastyczna pt. „Mój przyjaciel miś”

Wyróżnienia:
Evelina Kashyna 1a
Adam Kuźniewski 1a
Maja Leśna 1a
Weronika Leśna 1a
Brian Przybył 1a
Arkadiusz Chojnicki 1b
Maksymilian Gądziak 1b
Filip Grabowski 1b
Marta Mucha 1b

 

- klasy II - konkurs wiedzy o misiach (i nie tylko!)

Wyróżnienia:
Lena Kokot 2a
Wiktoria Płóciennik 2a
Oliwia Janowska 2b
Patryk Szkudlarek 2b


- klasy III - napisanie opowiadania o misiach
1 miejsce Antonina Nowak 3b

 

- klasy IV-VII - napisanie wiersza o misiach
Klasy 4
1 miejsce Marta Stasiak 4b
2 miejsce Maja Mucha 4b
3 miejsce Karol Kowalewski 4a


Klasa 6a
1 miejsce Kacper Frąszczak
2 miejsce Julia Klamka
Dziękujemy za udział w konkursach i za dostarczone piękne prace 

 

Hanna Russek nauczyciel-bibliotekarz
Anita Szostak pedagog

AKCJA CZYTELNICZA


W czwartek 5 listopada biblioteka szkolna zorganizowała akcję dla uczniów klas I-III z okazji Dnia Postaci z Bajek. Każdy czytelnik, który w tym dniu wypożyczył dowolną
książkę, a następnie poprawnie udzielił odpowiedzi na zagadkę dotyczącą postaci z bajki, miał szansę na wygranie nagrody. Pani dyrektor Renata Sroka dostąpiła zaszczytu losowania. Szczęśliwcem okazała się Antonina Dudek z klasy 3a GRATULUJEMY :)

 

 

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2020


  W październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji dla uczniów zorganizowane zostały konkursy oraz akcja czytelnicza. Cieszyły się one dużą popularnością.
  Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz biorącym udział w konkursach, ponieważ tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygranymi :) Prace konkursowe możemy podziwiać na wystawie w bibliotece.

LAUREACI:
Klasy I-II „Zakładka do książki”
Kl. I a
1. Lubojański Adrian - nagroda
2. Hadrzyński Piotr - wyróżnienie
3. Kuźniewski Adam - wyróżnienie
4. Zielińska Laura - wyróżnienie
Kl. I b
1. Muszyński Maksymilian - nagroda
2. Całka Marcel - wyróżnienie
3. Madeyska Matylda - wyróżnienie
4. Zborowska Magdalena - wyróżnienie
Kl. II a
1. Machowicz Jessica - nagroda
2. Piekarska Zoya - nagroda
3. Piwowarczyk Robert - wyróżnienie
4. Płaszczykowska Ada - wyróżnienie
5. Płóciennik Wiktoria - wyróżnienie
Kl. II b
1. Szkudlarek Patryk - nagroda
2. Janowska Oliwia - wyróżnienie
Klasy III „Okładka do ulubionej książki”
Kl. III a
1. Papiernik Nadia - nagroda
2. Fibich Nicola - wyróżnienie
3. Paradysz Klaudia - wyróżnienie
Kl. III b
1. Włodkowska Nadia - nagroda
2. Kałużna Hanna - wyróżnienie
3. Mądrzak Maria - wyróżnienie

Kl. IV-VIII „Akcja czytelnicza: Książkowy przebój”
1. Marika Mazur VIIa

 

 

Drodzy rodzice i uczniowie!


Biblioteka szkolna w roku szkolnym 2020/2021

zaprasza od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 1400.

 

 

Nie może w niej przebywać jednocześnie więcej niż 2 czytelników.

Oddane książki i inne materiały

przechowywane w bibliotece

po ich zwrocie przechodzą okres 2 dni kwarantanny.

Osoby z zewnątrz nie mogą korzystać z biblioteki szkolnej.
Zapraszam serdecznie :).


Hanna Russek
nauczyciel-bibliotekarz

 

 

 

Archiwum biblioteki

 

Drodzy rodzice i uczniowie!

 

W związku z tym, że zostajemy w domach i wychodzimy z nich tylko wtedy, kiedy jest
to absolutnie konieczne, mamy świetną okazję, aby nadrobić zaległości i czytać to, na co naprawdę mamy ochotę. Wystarczy znaleźć wygodne, dobrze oświetlone miejsce w domu, wziąć do ręki ciekawą książkę i już przeniesiemy się w zupełnie inny świat. Brzmi banalnie, ale jak znaleźć tą „ciekawą” książkę? Zwłaszcza teraz kiedy nie możemy pójść do biblioteki
i poprosić o pomoc w doborze interesujących publikacji? Nic prostszego, ciekawe i darmowe propozycje książkowe oferują nam przeróżne witryny internetowe takie jak:

https://calapolskaczytadzieciom.pl/ jest to strona fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom,

 

 

znajdziemy tam naprawdę wartościowe tytuły dla młodszych dzieci.
https://wolnelektury.pl/ oraz https://lektury.gov.pl/ to miejsca, które mogą odwiedzić uczniowie

 

pragnący nadrobić zaległości w czytaniu lektur.
https://www.oxfordowl.co.uk/ to z kolei świetna propozycja dla miłośników języka angielskiego czyli skarbnica cyfrowej biblioteki dla dzieci w języku angielskim.

 

 

To jeszcze nie wszystko. Ciekawą ofertę ma dla nas firma Empik, która na swojej stronie internetowej https://www.empik.com/czas-w-domu, udostępnia przez 60 dni, 13 tysięcy ciekawych e-booków i audiobooków.

 

 

Kochani, wszyscy dobrze wiemy, że czytanie nie tylko daje wiele przyjemności, ale także
to świetna inwestycja w rozwój dziecka. Pamiętajmy, o tym, że jest to też jedna
z najskuteczniejszych strategii wychowawczych. Zamieńmy konieczność pozostania w domu na przyjemność korzystania z możliwości budowania silnej więzi z dzieckiem.
Życzę miłej wspólnej lektury!


Nauczyciel-bibliotekarz Hanna Russek

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

  W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie ponownie zostali zaproszeni do udziału w konkursach, które zostały rozstrzygnięte, a laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursów za wykonanie pięknych prac oraz zachęcamy do skorzystania z innych propozycji Biblioteki, a przede wszystkim do odwiedzin i wypożyczania książek.

 

Konkurs Laurka z życzeniami dla Biblioteki:
KL.1A: Maksymilian Kuśnierski – nagroda; Marcin Mikołajczyk – wyróżnienie
KL.1B: Oliwka Janowska – nagroda; Patryk Szkudlarek – wyróżnienie

 

Konkurs Ilustracja do ulubionej książki:
KL.2A: Nicola Fibich – nagroda; Wojciech Klimek – wyróżnienie
KL.2B: Jan Cieluch – nagroda; Karolina Wachowiak – wyróżnienie

 

Konkurs Zakładka do książki:
KL.3A: Paweł Kempa – nagroda; Karol Kowalewski – wyróżnienie
KL.3B: Marta Stasiak – nagroda; Maja Mucha – wyróżnienie

 

Konkurs Portret bohatera literackiego:
KL.6A: Iga Kryszczak – nagroda; Kinga Konowalska - wyróżnienie
KL.6B: Robert Kozłowski – nagroda; Michał Hartwig - wyróżnienie

 

 

 

 

Pasowanie na czytelnika klas 1

 

 

  Nasi najmłodsi uczniowie klas 1a i 1b zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Całe spotkanie przygotowała dla nas pani Marzena, nasza bibliotekarka szkolna, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.

  Dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek, poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, odpowiadały na zagadki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki ufundowaną przez rodziców.
  Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę.

 

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2019

 

 

  W październiku obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji Biblioteka zaprasza wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursach:
• Laurka z życzeniami dla biblioteki - kl. 1
• Ilustracja do ulubionej bajki – kl. 2
• Zakładka do książki – kl. 3, kl. 5
• Portret bohatera literackiego – kl. 6, kl. 8
Termin oddawania prac do 22 października, technika dowolna.
Prace należy podpisać: imię, nazwisko, klasa, na ilustracji tytuł bajki.
• Podczas przerw można brać udział w mini konkursach: „Wiesz czy nie wiesz?” „Detektyw Słówko” oraz „Mistrz alfabetu”.
• W trakcie obchodów święta Biblioteki odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika dla uczniów klas pierwszych.
• Kufer życzeń – znów oczekuje żebyście zapełnili go propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach naszej biblioteki.
Kochani czytelnicy! Biblioteka na Was czeka :).

 

 

 

 

PRZERWA NA CZYTANIE

 

 

  Uczniowie naszej szkoły w dniu 15 maja włączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, która jest realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja pt. „Przerwa na czytanie” ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że po książkę można sięgnąć w każdej sytuacji i każdym miejscu.

  Dla dzieci z klas młodszych stworzyliśmy Strefy czytania, w których czytali im zaproszeni rodzice i koleżanki. Uczniowie z klas starszych czytali w grupach oraz indywidualnie. Udział w akcji bicia rekordu czytających na przerwie uzmysłowił uczniom, że czytanie jest ciekawe, a efektem były wizyty w bibliotece szkolnej i wypożyczanie książek, które wzbudziły zainteresowanie uczniów podczas „Przerwy na czytanie”.

 

 

 

 

Zaproszenie Biblioteki Publicznej do konkursu "OZDOBA CHOINKOWA". Regulamin jest dostępny w bibliotece szkolnej. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału.

 

 

 

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

 

 

  30 października uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Przed pasowaniem dzieci zwiedziły bibliotekę oraz wysłuchały rad pani bibliotekarki dotyczących zasad wypożyczania książek, o które zobowiązali się dbać zgodnie ze złożoną obietnicą. Teraz pierwszaki mogą już samodzielnie wypożyczać książki.

 

 

 

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 


  Październik jest miesiącem, w którym od lat obchodzimy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w konkursach „Laurka dla Biblioteki”, „Sowa biblioteczna” i „Z książką mi do twarzy”. Dzieci z kl. pierwszych i drugich obdarowały bibliotekę pięknymi laurkami, a ich starsze koleżanki i koledzy wykonali różnymi technikami maskotki sowy, wykazując się pomysłowością i talentem. Pojawiły się także zdjęcia z książką w roli głównej. Komisja konkursowa podczas dokonywania wyboru najlepszych prac miała nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie we wszystkich konkursach zostały przyznane I miejsca ex aequo.
  Czytelnikom odwiedzającym bibliotekę podczas przerw szczególnie spodobała się zabawa ze słownikami „Detektyw Słówko” polegająca na szybkim wyszukiwaniu różnych słów, by poznawać ich znaczenie oraz prawidłową pisownię. Kufer życzeń znów zapełnił się propozycjami tytułów książek, które chcielibyście ujrzeć na półkach. Pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani na czytelnika i od tego momentu mogą samodzielnie wypożyczać książki.
  Imieniny Biblioteki 2018 już za nami, ale nasza szkolna książnica nadal zaprasza w swoje progi wszystkich uczniów, bo przecież zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów MMBS – KSIĄŻKA to przyszłość.

 

LISTA LAUREATÓW
Konkurs „Sowa biblioteczna”: Karolina Kasprzak 3b, Justyna Wasiak 8d, Maja Jaszka 5a, Dominika Szczepańska 4a, Julia Klamka 4a.
Konkurs „Z książką mi do twarzy”: Amelia Piłat 8d, Ewa Pietralczyk 5a.
Konkurs „Laurka dla Biblioteki”: Wojtek Klimek, Nikola Grzęda i Aniela Włodarczyk – kl. 1a; Bartosz Bestry, Wojtek Kopa, Marysia Mądrzak – kl. 1b; Oliwia Grzesiak, Marysia Miśtak, Maja Portasiak – kl. 2a; Marta Stasiak, Maja Mucha, Alex Ratajczak – kl. 3b.

 

 

 

 

 

My też czytaliśmy!

 

 

  W piątek 8 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w III edycji akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Z ogromnym zaangażowaniem pokazaliśmy, że zależy nam na włączeniu się do bicia rekordu w czytaniu w jednym momencie. Nawet osoby, które rzadko sięgają po książkę, przekonały się, że czytanie może być niezwykle przyjemną czynnością. :)

 

 

 

 

Dwa lata Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki

 

 

   W Szkole Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego w Ostrowie Wielkopolskim 25 maja 2018 roku odbyła się uroczystość podsumowania dwóch lat działalności Ostrowskich Szkolnych Klubów Książki. Na spotkanie przybyli: Andrzej Baraniak – sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Alojzy Motylewski - wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Teresa Burkietowicz - radna Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Krystyna Liszewska – wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu/delegatura w Kaliszu, Włodzimierz Grabowski – dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz Alicja Sierakowska – instruktor Biblioteki Publicznej. Zarząd Rady Osiedla nr 11 reprezentował Andrzej Kupczyk. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie: Anna Galant – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6, Justyna Uciechowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, Małgorzata Lubojańska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Beata Dymna-Heine – dyrektor Szkoły podstawowej nr 14 oraz opiekunowie Szkolnych Klubów Książki wraz z uczniami. Gościem szczególnym był pan doktor Tomasz Gruchot będący animatorem zajęć prowadzonych w ramach projektu Ostrowskie Szkolne Kluby Książki pod patronatem Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Na spotkaniu pojawił się także Dariusz Potasznik właściciel i redaktor Tuby Ostrowa.
  Wszystkich zebranych gości powitała Renata Sroka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewarysta Estkowskiego, podkreślając wagę tego wydarzenia i wyrażając radość z faktu, że uroczystość odbywa się w murach naszej szkoły.
  Program artystyczny rozpoczęli czwartoklasiści brawurowym wykonaniem piosenki „Witajcie w naszej bajce” oraz aktorskimi interpretacjami wierszy Juliana Tuwima. Umiejętnością pięknego czytania popisali się siódmoklasiści, odczytując fragmenty książek Kornela Makuszyńskiego i Doroty Terakowskiej.
  Ponieważ z naszego miasta wywodzi się wielu poetów i pisarzy, którymi Ostrów może się szczycić, przywołana została postać literata Wojciecha Bąka i mieliśmy okazję wsłuchać się w niezwykle nastrojowy fragment utworu „Miasto mego dzieciństwa” w interpretacji uczennicy drugiej klasy gimnazjalnej. Warto wspomnieć również o występach wokalnych solistek ze szkolnego chóru, które wzbudziły entuzjazm publiczności i zostały nagrodzone burzą braw.
  Po programie artystycznym Włodzimierz Grabowski – dyrektor Biblioteki Publicznej wręczył certyfikaty szkołom za udział w projekcie.
  Wreszcie nadszedł czas na podsumowanie projektu czytelniczego, głos zabrał pan doktor Tomasz Gruchot, który opowiedział o ważnych aspektach i celach prowadzonych od dwóch lat spotkań z uczestnikami Szkolnego Klubu Książki w sześciu ostrowskich placówkach. Podczas tegorocznych spotkań uczestnicy SKK zapoznali się m.in. z popularnymi konwencjami funkcjonującymi w tzw. literaturze grozy, ze stylami i zabiegami parodystycznymi. Poszukiwali granic, poza którymi powaga i tragedia przekształcają się w groteskowe utwory literackie. Poznali możliwości alfabetu jako systemu znaków, analizowali zjawiska czarnego humoru funkcjonującego w literaturze oraz tekstach okołoliterackich, tworząc własne propozycje określania granic pomiędzy grozą a komizmem.
  W swoim wystąpieniu Tomasz Gruchot, podkreślając ogromną rolę bibliotek szkolnych w realizacji tego przedsięwzięcia, ogłosił nominacje do wyróżnienia Pro Libris dla pań bibliotekarek – Renaty Sikory, Ewy Kowalskiej i Marzanny Ciupki. Następnie goście mieli okazję wziąć udział w prowadzonych „na żywo” zajęciach Szkolnego Klubu Książki przez Tomasza Gruchota, który posiadając tę niezwykłą umiejętność przełamywania barier pomiędzy nauczycielem a uczniem, potrafi w intrygujący sposób zapoznawać ich z meandrami literatury spoza ram obowiązujących na lekcjach.
  Po zajęciach głos zabrali pan Alojzy Motylewski, panie Krystyna Liszewska oraz Teresa Burkietowicz. W swoich wystąpieniach goście mówili o zaletach czytania, roli książki i jej wpływie na intelektualny rozwój dzieci i młodzieży.
  Zalet czytania jest nieskończenie wiele. Dzieci, którym zaszczepiono potrzebę sięgania po książkę, zyskują pewnego rodzaju posag intelektualny, który wpływa nie tylko na wiedzę, ale także na cechy charakteru, preferowane wartości i przyjmowane postawy – powiedziała pani dyrektor Renata Sroka, która kończąc uroczystość podziękowała Bibliotece Publicznej za zaproszenie naszej szkoły do udziału w tym niezwykle ważnym projekcie.

 

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

  Podczas tegorocznych spotkań prowadzonych przez pana Tomasza Gruchota uczestnicy SKK zapoznali się m.in. z popularnymi konwencjami funkcjonującymi w tzw. literaturze grozy, ze stylami i zabiegami parodystycznymi. Poszukiwali granic, poza którymi powaga i tragedia przekształcają się w groteskowe utwory literackie. Poznali możliwości alfabetu jako systemu znaków, analizowali zjawiska czarnego humoru funkcjonującego w literaturze oraz tekstach okołoliterackich tworząc własne propozycje określania granic pomiędzy grozą a komizmem. Realizacja tego projektu mająca na celu pokazanie młodzieży, że czytanie jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także pobudza wyobraźnię, poszerza zasób słownictwa i stanowi ogromnie ważny czynnik indywidualnego rozwoju, niewątpliwie wpłynęła na poszerzenie wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką.

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 


  Obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku, zawsze w dniu 23 kwietnia. Jest to data symboliczna dla literatury światowej, bowiem tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy. Idea Dnia Książki wywodzi się z Katalonii. 23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy, kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat. Tego dnia również król Hiszpanii wręcza najpoważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła – Premio Cervantes.
  Po to, by uczcić ten wyjątkowy dzień, nauczyciele naszej szkoły zapoznawali uczniów z genezą Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, następnie w celu promocji czytelnictwa odczytywali fragmenty swoich ulubionych książek oraz propagowali ideę „Bookcrossingu” zachęcając uczniów do dzielenia się książką z innymi. Do akcji włączyli się również nasi pierwszoklasiści i wykonali prace plastyczne z wizerunkami bohaterów ze znanych im książek. Dzisiejszy dzień był wspaniałą okazją do zwrócenia uwagi uczniów na książkę, co zaprocentowało ilością odwiedzin w naszej Bibliotece.

 

 

 

 

LITERACKIE SPOTKANIE W KLASIE 2b

 

 

  28 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 klasa gimnazjalna gościła panią dr Bognę Skrzypczak-Walkowiak. Spotkanie przeprowadzono w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
  Uczniowie klasy 2b poznali nauczycielkę języka polskiego jako autorkę artykułów krytycznych o literaturze, recenzji książek i wreszcie własnej publikacji Pani Kant i madame Hyde. Opowieść o kobietach, miłości i filozofii.
  Pani Bogna rozmawiała z uczniami o ich preferencjach czytelniczych, z pasją mówiła o własnych doświadczeniach w tym zakresie. Prezentowała również książki swoich uczniów i przyjaciół. Uczniowie kierowali do gościa ciekawe pytania. Dowiedzieli się, w jaki sposób pracuje nad tekstami, skąd czerpie pomysły, jak wygląda strona wydawnicza, czy późniejsze spotkania autorskie i relacje z czytelnikami. Nietypowa lekcja języka polskiego przepojona duchem literatury, filozofii, ciekawa językowo to dobrze spożytkowany czas. Dziękujemy pani Bognie Skrzypczak-Walkowiak.

Wystawa prac plastycznych w Filii nr 7 dla Dzieci i Młodzieży Na wystawie znalazły się prace plastyczne naszych uczniów, wykonane w ramach konkursu "Portret bohatera literackiego". Inspiracją dla uczestników były ich ulubione książki oraz literatura zakupiona w celu promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wizyta naszej młodzieży w Książnicy Pedagogicznej Uczniowie kl. 3C, 7D i 2C zapoznali się z funkcjonowaniem Biblioteki Pedagogicznej i jej księgozbiorem. Największą atrakcją było zwiedzanie magazynów z książkami i czasopismami, do których czytelnicy nie mają wstępu. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w bibliotece typu naukowego, mamy nadzieję, że na dalszych etapach kształcenia jeszcze do niej powrócą.

Święto Biblioteki 2017

 


  Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem: Książka nas łączy. Przypomnijmy: celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integracja środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresować czytelniczych.
  W ramach obchodów MMBS w naszej szkole odbyły się wystawy nowości zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, konkurs literacki pod hasłem List do Biblioteki, konkursy plastyczne pt. Portret bohatera, Okładka ulubionej książki oraz Zakładka do książki. Kontynuowaliśmy też akcję Drugie życie książki i Kufer życzeń. Ważnym momentem było pasowanie na czytelnika naszych pierwszoklasistów, którzy mogą teraz samodzielnie odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
  30 października nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów:
Konkurs literacki – I miejsce Magdalena Woźniak kl. 2a, II miejsce Karolina Wojtczak kl. 7d, III miejsce Anna Suchecka kl. 3c.
Wyróżnienie - Maksymilian Śmiechowski kl. 4b.
Konkurs plastyczny Portret Bohatera – trzy I miejsca równorzędne: Magdalena Woźniak kl. 2a, Marcelina Durdyn kl. 2b, Zuzanna Lizakowska kl. 2b.
Wyróżnienia – Klaudia Przepióra kl. 2a, Kamil Deresiński kl. 2d, Julia Świtała kl. 7d, Matteo Corvi kl. 7e.
Konkurs plastyczny Okładka ulubionej książki – I miejsce Marika Mazur kl. 4a, wyróżnienie – Kinga Konowalska kl. 4b.
Konkurs plastyczny Zakładka do książki – I miejsce Kamil Całka kl. 4b, wyróżnienie - Julia Młynarczyk kl. 4a.

 

 

 

 

 

Szkolny Klub Książki

 

 

Od października wznawia swoją działalność Szkolny Klub Książki. Spotkania odbywają się w czwartki (co dwa tygodnie) od godz. 14.15 – 15.00 w czytelni „Chatka Puchatka”. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

Uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej na czytelników biblioteki szkolnej W dniu 24 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystość poprzedziło obejrzenie wystawy książek dla najmłodszych pt. „Bajkolandia”. Dzieci wysłuchały także rad pani bibliotekarki ,które miały na celu propagowanie czytelnictwa i wpojenia szacunku do książek wśród najmłodszych. Następnie nastąpiło uroczyste pasowanie każdego z uczniów na czytelnika biblioteki szkolnej. Każdy z pierwszaków otrzymał w prezencie zakładkę do książki i wypożyczył po raz pierwszy samodzielnie książki do domu.
Bajkolandia zaprasza "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" - mówiła noblistka Wisława Szymborska, dlatego zapraszamy najmłodszych czytelników do naszej Biblioteki. Każde dziecko z pewnością znajdzie dla siebie coś ciekawego do przeczytania, by miło spędzić czas i świetnie się bawić w długie jesienne popołudnia :)
Bestsellery naszej Biblioteki Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów oraz rodziców do odwiedzenia wystawy nowych książek. Nowości zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej, zgodnie z preferencjami czytelniczymi młodzieży. Prawdziwe bestsellery czekają na wypożyczenie, z pewnością każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie :).

 

 

 

 

 

 

„Jak nie czytam, jak czytam”

 

  Ta akcja - to zabawa w słusznej sprawie, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nadrzędnym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających dorosłych.

  Nasi uczniowie, wzorem ubiegłego roku, włączyli się do akcji i czytali wszyscy jednocześnie swoje książki w różnych miejscach szkoły, skandowali hasła o czytaniu, prezentowali własnoręcznie wykonane plansze z napisami promującymi czytelnictwo.

  W ten sposób udało się połączyć piękne z pożytecznym i zabawa z książką stała się wyraźnym komunikatem skierowanym do tych, którzy jeszcze nie czytają nie zdając sobie sprawy ile tracą, ponieważ cytując sentencję słynnego pisarza Umberto Eco: „Kto czyta książki – żyje podwójnie”.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


  To doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1955 roku. W Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku. Obecnie święto celebrowane jest na całym globie.
  Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca Vicente Clavel Andrés. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej w związku z datą śmierci lub narodzin wybitnych pisarzy m.in.: Williama Shakespeare’a, Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa czy Vladimira Nabokova.
  Autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”. Dlatego pamiętajcie, że chociaż dzień 23 kwietnia już za nami, to święto się nie kończy, a w naszej Bibliotece czekają książki urzekające historiami, jakich jeszcze nie znacie...

 

 

 

Walentynkowy wiersz miłosny

14.02.2017

  14 lutego w Bibliotece Publicznej został rozstrzygnięty 14. powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny". Wśród tegorocznych laureatów znalazła się uczennica naszej szkoły Dagmara Jędrzejak, która w grupie młodzieży gimnazjalnej została wyróżniona za wiersz "Moja Walentynka - Miła Wspominka".

Gratulujemy Dagmarze i życzymy dalszych sukcesów!

Szkolny Klub Książki intryguje

  17 stycznia czytelnia „Chatka Puchatka” po raz kolejny gościła uczestników Szkolnego Klubu Książki. Zajęcia prowadzone przez pana Tomasza Gruchota wzbudzają ciekawość, a zainteresowanie naszej młodzieży tym przedsięwzięciem rośnie. Tematyka zajęć wykracza poza ramy obowiązujące na lekcjach, dlatego spotkania SKK stają się świetną okazją do poszerzania wiedzy i doświadczenia w obcowaniu z książką. Pamiętajmy, że literatura nie zna granic, więc każdy może czerpać z niej jak najwięcej dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

Andrzejkowe przerwy w Bibliotece 30 listopada w naszej szkolnej Bibliotece można było miło spędzić czas i wziąć udział w zabawie z andrzejkowymi wróżbami. Atrakcyjne przerwy zostały zorganizowane przez koło biblioteczne i cieszyły się popularnością wśród uczniów, którzy chętnie skorzystali z zaproszenia do wspólnej zabawy. Przy okazji udało nam się rozpropagować polskie, tradycyjne zwyczaje związane z andrzejkami. Chociaż wszyscy wiemy, iż wróżb nie należy traktować zbyt poważnie, jednak najważniejsze jest to, że był to ciekawy i radosny dzień z biblioteką w tle.
Szkolny Klub Książki SKK działa w naszej szkole w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną im. S. Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się w czytelni „Chatka Puchatka” i mają na celu zarówno promocję literatury, jak również zapoznanie uczestników z różnorodnymi formami obcowania z tekstem i jego tłem kulturowym. Spotkania SKK cieszą się zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, iż nasza grupa ostatnio powiększyła się o kilka osób. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, są ciekawe, kreatywne i pobudzają do myślenia. Zapraszam.
Imieniny Biblioteki Biblioteka naszego gimnazjum tradycyjnie włączyła się do obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w celu zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę biblioteki w funkcjonowaniu szkoły oraz rozwijaniu kultury czytelniczej młodzieży. Tegoroczne świętowanie odbywało się pod hasłem: Jedna książka może zmienić świat. Wybierz swoją. W ramach obchodów święta nasi uczniowie wzięli udział w konkursie literackim - List do Biblioteki oraz konkursie plastycznym - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki. Z pozytywnym odbiorem spotkała sie też akcja - Drugie życie książki, która będzie kontynuowana, czyli nadal uczniowie mogą dzielić się przeczytanymi książkami z innymi czytelnikami. 28 października podczas finału święta, w bibliotece w trakcie przerw czekały na odwiedzających słodkie niespodzianki oraz upominki, które otrzymywali za rozwiązanie mini konkursów, kalamburów i łamigłówek językowych. Kufer życzeń zapełniał się tytułami książek, które mają trafić na półki biblioteki. Nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów, oto lista nagrodzonych: Konkurs literacki - List do Biblioteki: I miejsce Katarzyna Akerman, II miejsce Weronika Datta, III miejsce Zuzanna Urban. Konkurs plastyczny - Projekt okładki/kartki z komiksu ulubionej książki: I miejsce Julia Bachmann, II miejsce Magdalena Woźniak, III miejsce Zuzanna Russek. Wyróżnienia: Katarzyna Akerman, Agata Rachwalska, Jakub Skoczyński, Weronika Paikert, Klaudia Brach. Drodzy uczniowie, Stephen King powiedział: Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki...Dlatego pamiętajcie, że Biblioteka czeka na Was nie tylko z okazji święta!
My też czytaliśmy! Gimnazjum nr 1 po raz kolejny włączyło się do Narodowego Czytania. Mająca na celu promocję czytelnictwa akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej, a zapoczątkował ją Bronisław Komorowski w 2012 roku. W tym roku lekturę wybierali sami uczestnicy poprzez głosowanie internetowe. Najwięcej głosów zebrała powieść "Quo Vadis", naszego noblisty Henryka Sienkiewicza. Tak więc w murach naszej szkoły wybrzmiała historia o miłości, poświęceniu i losach pierwszych chrześcijan. Pamiętajmy - czytamy cały rok, nie tylko od święta!
„Jak nie czytam, jak czytam” Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum dnia 10 czerwca 2016 roku wzięli udział w ogólnopolskim projekcie czytelniczym. Klasy pierwsze przygotowały transparenty i tablice z hasłami, zachęcającymi do czytania książek. O godzinie 10.00 uczniowie z transparentami i ulubionymi książkami w ręku pikietowali przed budynkiem szkolnym, głośno wykrzykując hasła. W tym czasie uczniowie klas drugich zajęli miejsca na klatce schodowej przy naklejonych tytułach książek, czytając kolejno każdy dowolne zdanie z wybranej przez siebie książki. Tekst, który dał się słyszeć był zaskakujący! Uczniowie klas trzecich przygotowali transparent z hasłem głównym akcji: „Jak nie czytam, jak czytam.” O godzinie 10.00 utworzyli na boisku żywe graffiti słowa ”czytamy.” Przez kilka chwil czytali równocześnie półgłosem każdy swoją lekturę. Z okna na Pietrze doskonale było widać całe „zajście.” Wszystkim nauczycielom dziękujemy do udziału w akcji. Sprawozdanie z wydarzenia będzie przesłane drogą elektroniczną do organizatora akcji redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Koordynatorem akcji była mgr Ewa Chmielewska

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów dnia 10 czerwca 2016 roku o godzinie 10.00

   ...do wzięcia udziału w ogólnopolskim projekcie „Jak nie czytam, jak czytam”. Szczegóły akcji zawiera regulamin.

Oto projekt działań w naszej szkole:
Klasy pierwsze:
Przygotują transparenty lub tablice proponowanymi z napisami, które wylosują przedstawiciele klas:
• „Jasne, że czytam”
• „Czytać – nic prostszego”
• „Wszyscy czytelnicy łączcie się!”
• „Czytam, więc wiem”
• „Czytaj z nami”
• „Cukier krzepi, ale książka jeszcze lepiej”
• „Brakuje Ci słów – poczytaj”
• „Odpocznij – poczytaj sobie”
O godzinie 10.00 dnia 10 czerwca uczniowie z transparentami i ulubionymi książkami w ręku będą pikietować przed szkołą i na przystanku autobusowym przy szkole, jednocześnie czytając na głos każdy swoją książkę.
Wydarzenie będzie sfotografowane i sfilmowane.

 

Klasy drugie:
Przygotują na kolorowych paskach, brystolu tytuły swoich ulubionych książek. Paski zostaną umieszczone na frontach schodów wewnątrz budynku.
O godzinie 10.00 każdy uczeń usiądzie na schodku przy swoim tytule. Uczniowie będą czytali kolejno dowolne zdanie ze swojej książki, tworząc absurdalny tekst.
Wydarzenie zostanie sfotografowane i może być sfilmowane.

 

Klasy trzecie:
Przygotują transparent z hasłem głównym: „Jak nie czytam, jak czytam”
O godzinie 10.00 wyjdą na boisko z transparentem. Będą trzymali otwarte książki. Ustawią się tworząc żywe graffiti, np. napis ”czytamy” lub obraz otwartej książki. Przez kilka chwil będą czytali równocześnie półgłosem każdy swoją lekturę. Z okna na piętrze zostanie wykonane zdjęcie.


Wszystkie klasy:
Uczniowie wszystkich klas mogą wykonać nietypowe zdjęcie z książką, może być w przebraniu za postać
z lektury. Zdjęcia w formie elektronicznej należy dostarczyć do biblioteki.

Wychowawców klas proszę o dopilnowanie, aby uczniowie wykonali swoje zadania. Wszystkich nauczycieli zapraszamy do udziału w akcji.
Sprawozdanie z wydarzenia będzie przesłane drogą elektroniczną do organizatora akcji redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Andrzejkowy świat magii w Bibliotece 30 listopada uczennice z klasy II a wraz z panią Magdaleną Knappe zorganizowały całodniową imprezę wróżb andrzejkowych, która cieszyła się ogromną popularnością wśród uczniów. Do tych działań Panią bibliotekarkę zainspirowały zainteresowania młodzieży literaturą fantastyczną o wróżkach i czarnoksiężnikach. Uznano ,że warto rozpropagować polskie zwyczaje i tradycje związane z andrzejkami. Na kilka dni przed planowanym dniem wspólnie z uczniami z koła miłośników książki przygotowano plakaty, informacje i ogłoszenia w celu rozreklamowania naszych działań. Gotowe materiały umieszczone zostały przed biblioteką, na korytarzach. W bibliotece nie zabrakło wróżb : ciasteczka z dołączoną wróżbą, zaczarowane karty, kubeczki pełne tajemnic, magiczne serduszka z imionami, wróżby z kości. Był to ciekawy, cudowny dzień, pełen radości i zainteresowania biblioteką. Wiele ciekawości wzbudzała postać samej nauczycielki bibliotekarki, ponieważ była przebrana za wróżkę. Pani Magda stara się, aby nasza biblioteka była sercem szkoły, wesoła, aktywna i zawsze pełna uczniów, co ma korzystny wpływ na statystykę czytelniczą. Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich zbyt poważnie !
W tym roku już po raz kolejny biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto. W naszym Gimnazjum święto to obchodziliśmy 23 PAŹDZIERNIKA 2015 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W naszej szkole to święto obchodzimy po raz kolejny, a hasło tegorocznych obchodów to : "Biblioteki szkolne rządzą !" W związku z obchodami tego święta dla uczniów Gimnazjum zostały ogłoszone konkursy ,, Zaprojektuj okładkę ulubionej książki” oraz na krzyżówkę z hasłem Biblioteka. Na odwiedzających, czekały wystawy o następującej tematyce: o książce kilka razy naj…., sławni bibliotekarze, Zakazane książki. W tym dniu biblioteka była odświętnie udekorowana, a na korytarzu rozklejone zostały plakaty obwieszczające o urodzinach biblioteki. Wszyscy uczniowie, którzy tego dnia wypożyczyli książkę ( muszą ją przeczytać - będą pytani z "treści") otrzymywali plany lekcji, zakładki do książek oraz oczywiście cukierki. Ale była frekwencja !!! W związku z tym świętem Aktyw Biblioteczny oraz Pani bibliotekarka przeprowadzili ranking książek najchętniej czytanych przez gimnazjalistów. Święto Bibliotek – jako co roku zostało sympatycznie przyjęte nie tylko przez uczniów, ale też nauczycieli i dyrekcję.

"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka,
a biblioteka to świątynia jego myśli"

 

Nauczyciel bibliotekarz w roku szkolnym 2015/2016 - Magdalena Knappe


  Biblioteka szkolna mieści się na parterze szkoły i jest ważnym centrum informacji. W jednym pomieszczeniu mieści się wypożyczalnia i czytelnia (kącik, w którym uczniowie i pracownicy szkoły mogą korzystać na miejscu z księgozbioru podręcznego) oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA OFERUJE LITERATURĘ:
• obyczajową
• historyczną
• fantastyczną
• przygodową
• popularnonaukową dla dzieci i dorosłych
• baśnie, bajki, legendy
• poezję
• lektury
• księgozbiór dla nauczycieli: literatura pedagogiczna, psychologiczna, pozycje metodyczne
• wydawnictwa o tematyce regionalnej
• księgozbiór podręczny:

  •  encyklopedie ogólne i specjalne
  •  leksykony
  •  słowniki językowe i rzeczowe
  •  wydawnictwa albumowe
  •  atlasy

 

Czasopisma:

  Młodzież i nauczyciele mogą korzystać z prenumerowanego czasopisma: „Młody technik”, „Wiedza i życie”, „Mówią wieki”, „Biblioteka w szkole”.

 

Czytelnia:

  Z czytelni może korzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły i rodzice. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów bibliotecznych na miejscu – można zajrzeć do encyklopedii, przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo, skorzystać z Internetu, a także odrobić pracę domową.


  W BIBLIOTECE czytelnik znajdzie różnorodne źródła informacji, ciekawe książki, pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów i w doborze literatury oraz ciszę i odpowiednią atmosferę do pracy.

  Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej : Możliwość korzystania z komputerów w bibliotece i dostęp do Internetu ułatwiają zdobywanie wielu potrzebnych informacji i przygotowanie materiałów


  W Bibliotece uczniowie mogą:
- współtworzyć gazetki okolicznościowe
- zachęcać do czytania pisząc krótkie recenzje przeczytanych książek i głosować na najlepsze książki –   ranking najchętniej czytanych książek
- brać udział w akcji: Podziel się książką – własne książki udostępniają w bibliotece innym czytelnikom
- uczyć się
- miło spędzać czas


Regulamin Biblioteki Szkolnej:
Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
- wypożyczając do domu
- czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma)
  Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni. Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad i konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.
  Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi.


AKTYW BIBLIOTECZNY
W naszej bibliotece w Gimnazjum działa Aktyw Biblioteczny. Należą do niego uczniowie, którzy interesują się książkami, czytelnictwem, praca biblioteki, wykazują chęć dobrowolnego uczestnictwa w jej działalności. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach, konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych. Praca w aktywie wdraża uczniów do obowiązkowości, systematyczności i sumienności poprzez rozbudzenie poczucia współodpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie biblioteki oraz promocję w środowisku szkolnym.

 

ZAKRES ZADAŃ AKTYWU BIBLIOTECZNEGO
· Poznawanie źródeł informacji o książkach
· Rozwijanie własnych zainteresowań, poprzez pogłębianie swej wiedzy na dany temat
· Rozwijanie umiejętności poszukiwanie wiadomości w różnych źródłach informacji
· Rozwijanie umiejętności korzystania z aparatu pomocniczego biblioteki szkolnej
Wykonywanie prostych prac biblioteczno-technicznych:
- segregowanie i układanie czasopism na regałach czytelni
- porządkowanie książek na regałach
· Pomoc młodszym kolegom w doborze książki
· Aktywny udział w organizowanych imprezach bibliotecznych promujących czytelnictwo i bibliotekę
szkolną
· Pomoc w wykonywaniu gazetek i wystawek okolicznościowych
· Dawanie swą właściwą postawą czytelnika przykładu koleżankom i kolegom
· Promowanie czytelnictwa i działalności biblioteki szkolnej.

 

 

 

 

 

 

Wiersze Marty

  Marta Bohonos – to niezwykle utalentowana literacko uczennica naszego gimnazjum. Jej twórczość zyskała uznanie na wielu konkursach poetyckich, z których wracała z nagrodami. Wiersze Marty często były publikowane na łamach naszej gazetki szklonej "Głos Jedynki", a teraz zostały zebrane i wydane w postaci tomiku pt. "Moje wiersze i przemyślenia". Gratulujemy naszej Poetce i czekamy na kolejne publikacje.

PIĘKNE CZYTANIE

W dniu 5 marca odbył się II MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA, którego organizatorem była Biblioteka Szkolna Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej oraz Biblioteka Publiczna. W konkursie swoje umiejętności pięknego czytania zaprezentowali: Dawid Grzelakowski, Zofia Wojtkowska, Patrycja Tyrała i Maksym Mistewicz.
W konkursie fotograficznym PRZYŁAPANI NA CZYTANIU udział wzięły dwie uczennice: Kinga Fikus i Klaudia Bąk, których świetne fotografie można było podziwiać na wystawie prac konkursowych.
Uczestnikom obu konkursów należą się podziękowania za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

Miłosne rozdanie

10 lutego wręczono nagrody 12 edycji Konkursu na miłosny wiersz walentynkowy organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Ostrowie Wielkopolskim. W kategorii gimnazjum jury dostrzegło wiersze dwóch uczennic naszej szkoły. Weronika Anioł z klasy 3b została nagrodzona drugim miejscem, a Zuzanna Janicka z klasy 1d otrzymała wyróżnienie. Poeci zostali dodatkowo nagrodzeni występem znanej aktorki – p. Katarzyny Żak. Minikoncert poezji śpiewanej został ciepło przyjęty przez publiczność. Pani Kasia zachwyciła charyzmą, ciepłem i otwartością. Osobiście gratulowała młodym poetom podpisywała nagrody. Dołączamy się do gratulacji dla naszych uczennic!

 

WERONIKA ANIOŁ

Szkicownik

Na pustej kartce rysujesz kreskę

Ciągniesz ją przez nasze życie

Weronika Anioł

Ona owija nasze ręce
A my wpatrzeni w siebie
Nie zauważamy
Smutnych rysunków na poprzednich stronach
Zmartwionych ludzi na obrazkach
My widzimy tylko serca
Z których układamy wspólne życie
Kilka kresek w szkicowniku
Kilka łez na pustych stronach
Mimo to rysujesz dalej
Miłość tworzysz dookoła

 

ZUZANNA JANICKA

Burza miłości
Błyskawice.
Grzmoty.
Trzaski.
Ulewa.

Wszystko moknie.
Drzewa padają na ziemię niczym nieżywe.
Ludzie uciekają.
Burza szaleje.

Zimno.
Brzydko.
Smutno.
Szaro.

A my stoimy.
Razem.

 

Święto Biblioteki 2014
„Jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka” - to cytat z Alberta Einsteina, który zainspirował naszych uczniów do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. 28 października podczas wszystkich przerw gościnne progi naszej szkolnej Biblioteki przekraczali starsi i młodsi uczniowie, by bawić się i brać udział w specjalnie przygotowanych różnych atrakcjach. Jedni rozwiązywali mini krzyżówki, inni łamali sobie głowy nad zawiłościami frazeologii oraz dopasowaniem odpowiedniego bohatera do utworu literackiego, a nawet wymyślali całkiem nowe zakończenia do przeczytanych wcześniej książek. Świąteczną atmosferę panującą tego dnia w Bibliotece dodatkowo umilały słodkie niespodzianki, którymi hojnie byli częstowani wszyscy uczestnicy zajęć czytelniczych:).
Drodzy uczniowie, nie zapominajcie o Bibliotece i odwiedzajcie ją jak najczęściej! 

 

Biwak z książką w tle
11 czerwca na Stanicy harcerskiej odbył się biwak czytelniczy zorganizowany w ramach międzyszkolnego projektu bibliotek szkolnych „Czytaj - bądź trendy”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych (SP 1, SP 5, SP 7, SP 9, SP ZSSS) i gimnazjów (Gim. 1, Gim. 4, Gim. ZSSS) oraz harcerze (ze szczepu Szuwary i Wigry). Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z druhem Zbysławem Jeżewskim - autorem książek o tematyce harcerskiej, tworzyli identyfikatory czytelnicze, rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Następnie wykonywali zakładki do książek z wykorzystaniem muliny i techniki decoupage, rozwiązywali literackie kalambury, a także uczyli się elementów tańców ludowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się bieg patrolowy oraz gry i zabawy ruchowe. Nasz biwak czytelniczy zakończył się ogniskiem, podczas którego przy dźwiękach gitary uczestnicy wymieniali się wrażeniami z całego dnia umawiając się na kolejny taki biwak.

 

Wieczór poetycki

W czwartek 12 grudnia 2013 r. odbył się autorski „Wieczór poetycki” i mogliśmy się przenieść na chwil kilka do krainy poezji. Swoje wiersze zaprezentowały Klaudia Michalska, Anna Wołowicz i Marta Bohonos. Wszystkie trzy autorki są laureatkami tegorocznego konkursu „Poetyckie Listopady”. Zdobywając nagrody odniosły osobisty sukces i jednocześnie przyniosły zaszczyt naszej szkole. Nastrój tego wieczoru został podkreślony utworami muzycznymi w wykonaniu Izabeli Dyczak, Anny Wołowicz oraz Aleksandra Spitalniaka. Zachęcamy uczniów naszej szkoły do rozwijania swoich talentów i udziału w kolejnych spotkaniach literackich.

Impreza czytelnicza z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum nr 1 W progach naszego gimnazjum gościliśmy uczniów ze szkół podstawowych SP 1, SP 5, SP 6, SP 9 wraz z opiekunami. Na uroczystość przybył również przedstawiciel Rady Osiedla nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim. Mottem przewodnim naszej imprezy czytelniczej były słowa Marii Dąbrowskiej: „Książka jest cudem cywilizacji, dzięki niej możemy rozwijać swoje zdolności i poznawać świat”. Biblioteka bowiem, to „Bramy do życia”. Na kanwie utworów prawdziwych czarodziejów słowa: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Henryka Sienkiewicza odbyło się przedstawienie z udziałem klas 2 D, 3 C i 3 A gimnazjum, które sprawiło dużo radości szóstoklasistom, tym bardziej, iż mogli się włączyć czynnie w niektóre fragmenty inscenizacji. Po zabawie przyszedł czas na rywalizację w konkursie czytelniczym. Zespoły ze szkół podstawowych dzielnie odpowiadały na wylosowane pytania dotyczące różnych dziedzin wiedzy. Zwyciężyli uczniowie SP 5. Natomiast laury za zwycięstwo w konkursie plastycznym „Kartka z komiksu” odebrali uczniowie z SP 1. Wszyscy uczestnicy naszych tegorocznych obchodów Międzynarodowego Święta Biblioteki tradycyjnie zostali obdarowani słodkimi niespodziankami :) Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tegoroczne uroczyste obchody Święta Biblioteki w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów.