Projekt Ariss


4 Ogólnopolska Konferencja ARISS w Polsce.

 

  W dniu 4 października 2014 roku odbyła się 4 Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS, na której prestiżowo reprezentowały nasze gimnazjum wybrane osoby: Juliana Aschaol, Iga Podejma, Gosia Pietrzak i Adrian Sitarz oraz opiekunowie: pani Justyna Marciszewska wraz z panią Beatą Kopij. Tym razem spotykanie było w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w styczniu miał miejsce 15 kontakt ARISS z Polski.
  Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawili 14 prezentacji i referatów, które miały na celu zaprezentować program ARISS, jakie daje możliwości radioamatorskie, a także jak przygotować merytorycznie i technicznie kontakt radiowy z ISS w ramach ARISS (m. in.: szkolny kontakt, łączności APRS, HAM TV). Zaprezentowane były nowości radioamatorskie z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyły wystawy tematyczne związane z realizacją programu. Spotkanie było też okazją do podsumowania dotychczasowej działalności w ramach ARISS w Polsce oraz forum wymiany doświadczeń zdobytych podczas realizacji programu.

Kolejny raz o projekcie ARISS – wizyta absolwentki

   20 stycznia tego roku w naszej szkole odbyło się bardzo interesujące i zarazem inspirujące spotkanie z absolwentką Gimnazjum nr 1 – Magdą Brodalą, grającą kluczową rolę w projekcie ARISS, który 8  stycznia miał swój finał w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Madzia odwiedziła mury byłej szkoły na prośbę uczniów klasy 1 B, będących świadkami kontaktu radiowego z astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.  Pierwszoklasiści zafascynowani zjawiskiem krótkofalarstwa zapragnęli  dowiedzieć się jeszcze więcej o  nawiązywaniu łączności radiowej i poznać wszystkie szczegóły dotyczące projektu ARISS.  Spotkanie z Magdą miało na celu  przekazanie im wielu ciekawych informacji oraz  przedstawienie na czym polega rola krótkofalarstwa na świecie.  Magda mówiła o początkach swojej przygody, która rozpoczęła się w 2 klasie gimnazjum, podczas pierwszych lekcji krótkofalarstwa odbywających się w naszej szkole. Opowiadała również, że wraz z 15 osobami różnej narodowości miała okazję brać udział w małym „szkoleniu” w Estonii! A także rozmawiała z Hiszpanem w jego ojczystym języku, łącząc się za pomocą fal radiowych. Naszemu gościowi  podczas spotkania  pomagała uczestniczka projektu ARISS - Kasia Juszczak z klasy 2 C. Było to niesamowite doświadczenie, którego osoby biorące w nim udział na pewno nie zapomną! Na koniec zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców WWW.sp3pow.pl  i do brania udziału w zajęciach organizowanych przez jego członków.
Natalia Nowak 3c

KONTAKT UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z ASTRONAUTĄ

   Nadeszła długo oczekiwana chwila. Uczniowie naszego gimnazjum: Piotr Suchecki, Jakub Wróblewski, Tomek Matuszak, Oskar Bonikowski, Damian Matuszak oraz absolwenci: Oliwia Derdas, Maksym Gmur, Jakub Schwartz mogli zadać pytanie astronaucie, który przebywa na Międzynarodowej Stacji ISS. Było to niezapomniane przeżycie, a emocjetuż przed łącznością sięgały zenitu.

http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2122568,ostrowski-klub-krotkofalowcow-mlodziez-przepytala,7829112,id,t,zid.html#galeria

 

Kliknij, żeby przeczytać artykuł zamieszczony przez portal "Nasze Miasto".

 

 

 

 

Przygotowania do kontaktu z astronautą



  Szkolny kontakt uczniów ostrowskich szkół Grupy ARISS Ostrów Wielkopolski z astronautą przebywającym na  Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się 8 stycznia  2014 roku. Cały czas trwają intensywne  przygotowania do tak ważnego wydarzenia.

http://sp3pow.pl/news.php

  W sobotę 8 czerwca uczniowie biorący udział  w projekcie ARISS uczestniczyli w zajęciach, odbywających się na terenie Stanicy Harcerskiej na Pisakach , z okazji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży. Przeprowadzane były  łączności,  a także  uczestniczyliśmy w  m.in. łowach na lisa, gdzie po raz pierwszy  został użyty sprzęt  wykonany przez uczniów ZST w Ostrowie. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz medal i za uczestnictwo w tych zmaganiach.

    W piątek 22 lutego w auli naszego gimnazjum odbyło się spotkanie jednym z najwybitniejszych DX-manów w SP, członkiem naszego Oddziału Południowej Wielkopolski nr 27 PZK i Ostrowianinem - Janem Ambrożym SP3CYY.


    Pan Jan rozpalił wyobraźnię słuchaczy opowiadając o swoich początkach w tym wspaniałym hobby i wspominając liczne radiowe wyprawy w najbardziej egzotyczne miejsca naszego globu. Nie zabrakło zdjęć, fascynujących opisów krajoznawczych, miejsc i sylwetek ludzi których tam poznał oraz kolegów z którymi podróżował i przeprowadzał łączności z całym światem.
    Zebrani na sali uczniowie mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem z jakiego korzystał na wyprawach i porównać z tym który już znali z zajęć i lekcji krótkofalarskich przeprowadzanych przez klub SP3POW w ramach programu ARISS. Dało to nam pojęcie o tym ile wysiłku kosztuje przygotowanie dalekich wyjazdów i z jak wielką uwagą należy podchodzić do niezawodności sprzętu, oraz wagi i wielkości zabieranego bagażu.

Autorka: Oliwia Derdas - klasa 3c

Ferie na łączach


     W środę, 23 stycznia nasi uczniowie uczestniczący w projekcie ARRIS ( KLIKNIJ - zdjęcia i więcej o projekcie ) gościli w Zespole Szkół Technicznych. Mieli okazję zwiedzić siedzibę ostrowskiego klubu krótkofalowców, którzy przeprowadzili dla nich trzygodzinne zajęcia. Podczas zajęć uczniowie obserwowali dwie udane próby łączności poprzez sztucznego satelitę przelatującego nad Ostrowem o godz. 15. 40 oraz 17. 50 i śledzili tor jego ruchu na ekranie.


   Pomiędzy przelotami satelity przedstawiono bardzo ciekawą prezentację multimedialną połączoną z wykładem na temat sztucznych satelitów.
   Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi w jaki sposób wynoszone są satelity na orbitę, poznać rodzaje satelitów oraz ich przeznaczenie i budowę a także zasady działania komunikacji satelitarnej.
Kolejne spotkanie odbędzie się w marcu.

Kliknij na obrazek
Kliknij na obrazek

Wszystko o projekcie


Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim przystąpili do programu ARISS.

  Pracują w projekcie od grudnia 2011 roku. Efektem działań w ramach projektu będzie nawiązanie łączności z astronautą przebywającym w kosmosie.

Grupa 14 gimnazjalistów brała już udział w zajęciach z krótkofalarstwa – odbyły się dwie lekcje z tego zakresu. Uczniowie dopytują się o kolejne, gdyż nawiązywanie łączności bardzo się im podobało. Szeroko komentują te spotkania i zarażają nową pasją kolejnych znajomych.

  Ciekawą propozycją była także prelekcja dr. Andrzeja Kotarby z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy. Dr Andrzej Kotarba zajmuje się satelitarnymi obserwacjami Ziemi. Uczestnicy dowiedzieli się, jak odczytywać zdjęcia Ziemi wykonane z kosmosu.

  Dużym zainteresowaniem cieszyła się przeprowadzona w marcu prezentacja Przenośnego Planetarium – niewątpliwą korzyścią była obserwacja Układu Słonecznego i nieba w różnych porach roku.

  By rozwijać zainteresowania młodzieży, zorganizowano wycieczkę do Warszawy do Centrum Nauki Mikołaja Kopernika. Dzięki eksponatom uczniowie dowiedzieli się, jak powstają fale dźwiękowe, jak się rozchodzą, czy we wszystkich ośrodkach je słychać. Największym zainteresowaniem i wielką przyjemnością okazało się samodzielne „wyprodukowanie” prądu elektrycznego i oświetlenie nim domu, zadzwonienie dzwonkiem, włączenie muzyki. Produkcja prądu następowała poprzez: kręcenie kołowrotkiem, pedałowanie rowerem, czy też dreptanie. Uczniowie mieli również okazję doświadczenia tego, co dzieje się podczas trzęsienia Ziemi. W samym centrum obiektu znajdowało się wahadło będące w ciągłym ruchu. Ma długość 15 m, jego stalowa kula waży 242 kilogramy, a wahadło wykonuje miesięcznie 33000 wahnięć. Jest najcięższą tego typu konstrukcją w Europie oraz czwartą pod względem wagi na świecie.
   Można było również sklonować komórkę.

  W ramach programu ARISS gościł w Ostrowie p. Rafał Przybyła, pracownik Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. To jeden z tych naukowców, którzy mają swój udział w budowie pierwszych polskich satelitów. W ramach podsumowania konkursu ELEKTRONIK odbywającego się w ZST, wygłosił dwa wykłady na temat podboju kosmosu i kosmicznych technologii.
  Bardzo ciekawe było to, że grupa ARISS mogła bezpośrednio zadawać naukowcowi pytania, np. jak wygląda toaleta na statku kosmicznym, jak astronauci śpią, biorą prysznic, jak wyglądają posiłki.

  W ramach projektu w naszej szkole odbył się szkolny konkurs geograficzno informatyczny gdzie uczniowie mieli za pomocą przeglądarki GOOGLE EARTH utworzyć folder reklamujący nasz region. W folderze miały znaleźć się informacje o pomnikach przyrody oraz obiektach kulturowych .

  Ostrowski Klub Krótkofalowców był obecny także na fertnie szkolnym MAJÓWKA W JESTNCE. Klub SP3POW przygotował stanowisko radiowe, które pracowało na pasmach KF i UKF przybliżając uczniom zagadnienia naszego hobby. Podczas tej imprezy ujawniał się wielki talent naszej uczennicy Magdaleny, która włączała się bardzo aktywnie w pozostałe działania jakie były przeprowadzane oraz stała się pierwszą zdobywczynią dyplomu Junior Award który został jej wręczony podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
  Uczestnicy projektu odwiedzili także PGNiG w Odolanowie gdzie mieli możliwość dowiedzieć się czym zajmuje się zakład. Zostali oprowadzeni po zakładzie.
  W tym samy dniu uczestniczyli także w warsztatach w Gimnazjum w Odolanowie pt „Cudze chwalicie swego nie znacie”. Tam mieli możliwość zobaczyć ja produkuje się mydło oraz co dzieje się z kwiatkami które zostały zanurzone w ciekłym azocie.

  Na Stanicy Harcerskiej na Piaskach odbyło się spotkanie z Gościem specjalnym Armandem Budzianowskim, koordynatorem Projektu Ariss Polska. Gość wygłosił pogadankę na temat stacji ISS oraz Dla dzieci przeprowadził też prosty quiz na temat kosmosu i stacji ISS, rozdając szereg skromnych upominków dla uczestników. Odbyły się także łowy na lisa, a każdy kto ukończył je z pozytywnym wynikiem, otrzymał specjalny, wydany z tej okazji pamiątkowy medal klubu SP3POW wręczany przez prezesa PZK.
  W ramach projektu uczniowie klasy 2 a i 2 c przygotowali prezentację związaną z odżywianiem astronautów na stacji.

  Wszystko to zmierza do nawiązania łączności z astronautą. Udział w projekcie zaowocował nawiązaniem nowych znajomości, poszerza wiedzę uczniów w zakresie krótkofalarstwa oraz zainteresowanie naukami ścisłymi, wzbudza młodzieńczą ciekawość na temat świata i wszechświata.